لینکدونی

آخرین ارسال های انجمن RSS انجمن ايران ويج – گالری عکس

 • با خطا روبرو شدیم! که نشان دهنده‌ی اینست که خوراک کار نمی‌کند. دوباره تلاش کنید.


کلیپ حادثه سعدت آباد ( میدان کاج )

iconبرچسب ها: , , , , , ,

ماموران پلیس حاضر در صحنه قتل میدان کاج سعادت‌آباد و تماشاچیان جنایت با دستور بازپرس جنایی تهران به دادسرای جنایی احضار می‌شوند. این تصمیم قضایی پس از اینکه خبرنگاران گروه حوادث «ملت ما»، فیلم ۱۵ دقیقه‌یی جنایت را به بازپرس ارایه کردند، گرفته شد.محمد شهریاری بازپرس ویژه قتلی که رسیدگی به این پرونده جنایی را به‌عهده دارد پس از دیدن فیلم در مورد قصور و کوتاهی ماموران و مردم گفت: «اگر بخواهیم در این مورد خاص با توجه به ماده کوتاهی در کمک و رفع خطر که مصوب سال ۵۴ است نظر بدهیم باید تمامی افراد محل و شاهدان عینی این فیلم به دلیل کوتاهی در نجات جان مصدوم محاکمه شوند. از طرفی حاضران موضوع را به اورژانس و پلیس اطلاع داده‌اند و به این ترتیب در مورد سهل‌انگاری حاضران می‌توان گفت آنها به بخشی از وظیفه خود عمل کرده‌اند. همچنین با حضور ماموران پلیس که وظیفه برخورد با جرم مشهود را دارند وظیفه از دوش مردم و حاضران ساقط است.


به هر حال کوتاهی ماموران پلیس در مورد دستگیری متهم در این فیلم مشهود است و آن ماموران احتمالا فکر می‌کرده‌اند که در مورد انتقال مصدوم وظیفه​یی ندارند و فقط احتمالا با اورژانس هماهنگ کرده‌‌اند و این از مواردی است که در حال حاضر باید در دستورکار قرار گیرد.»این بازپرس جنایی ادامه داد: «البته من تا این لحظه این فیلم را ندیده بودم و حتی زمانی که به صحنه قتل رسیدم صحنه به هم خورده بود، چون مقتول قبل از مرگ به بیمارستان انتقال یافته و متهم نیز دستگیر شده بود، هیچ یک از شاهدان عینی نیز در تحقیقات انجام شده درباره وجود چنین فیلمی یا فیلم مشابهی که از صحنه و ماجرای درگیری منجر به قتل تهیه شده باشد چیزی نگفتند.»بازپرس پرونده همچنین وقوع گروگانگیری را نیز رد کرد؛ چون قاتل جان قربانی مجروح را که روی زمین افتاده تهدید به مرگ نکرده بلکه مدعی است در صورت نزدیک شدن به قربانی خود را خواهد کشت و در آن لحظه نیز باید جان مقتول در اولویت قرار می‌گرفت.


جرم مشهود
بهروز هنرمند، معاون دادستان تهران و جانشین دادسرای جنایی تهران پس از دیدن این فیلم گفت: «متهم به قتل با این کار نظم جامعه را به هم زده و بطور قطع جرم مشهود رخ داده است.»


وی همچنین در پاسخ به این سوال که می‌توان این کار را از مصادیق گروگانگیری دانست، افزود: «با توجه به صحنه‌هایی که در فیلم دیده می‌شود نمی‌توان گفت گروگانگیری رخ داده است، چون متهم یک طرف است و مرد مصدوم در جای دیگر افتاده است.»


وی در ادامه گفت: «به هر حال با این فیلم موضوع را پیگیری خواهیم کرد و نحوه عملکرد ماموران را به سازمان‌های نظارتی در نیروی انتظامی اطلاع می‌دهیم تا چنین مواردی تکرار نشود.»
این مقام قضایی در پاسخ به این سوال که می‌توان حاضران و ماموران را در مرگ مرد جوان مقصر دانست، گفت: «اعلام نظر در مورد مقصران پس از اعلام نظریه دقیق پزشکی قانونی باید انجام شود تا مشخص شود در صورت کمک‌رسانی به مصدوم با توجه به عمق ضربات، امکان زنده ماندن او چقدر بوده است.»


مدیریت بحران
همچنین قاضی روشن که بازپرس کشیک قتل است نیز وقوع جرم مشهود را تایید کرد و گفت: «ماموران تکلیف خود نمی‌دانسته‌اند که در این مورد دخالت کنند. از طرفی در چنین مواردی باید تیم بحران وارد عمل شود که هم به مساله حقوقی اشراف داشته باشد و هم کار روانی بتواند انجام دهد. در چنین مواردی سرعت عمل بسیار مهم است چون هر لحظه که از دست می‌رود احتمال نجات جان مصدوم کمتر می‌شود. اگر در صحنه وقوع این ماجرا فردی بود که قدرت مدیریت بحران داشت، شاهد این نبودیم که جان دو نفر گرفته شود.»وی افزود: «از لحاظ قانونی هم که بررسی کنیم ماموران پلیس موظف بودند که جلوی وقوع قتل را که جرمی مشهود بوده است، بگیرند و این کار با کمک به مصدوم انجام می‌شد. چون در قانون کشور ما خودکشی جرم محسوب نمی‌شود اما قتل جرم است، بنابراین ماموران باید از آن جلوگیری می‌کردند.»


این بازپرس ویژه قتل ادامه داد: «مورد دیگری که در این فیلم خودنمایی می‌کند، مجهز نبودن ماموران پلیس کلانتری یا عدم حضور ماموران ویژه است.»
وی در مورد ماده کمک به مصدوم و رفع خطر که مصوب سال ۱۳۵۴ است نیز گفت: «آن ماده بیشتر در مورد سوانح رانندگی مصداق دارد و به نظر من در این مورد خاص نمی​توان به آن استناد کرد».

دانلود کتید

پسورد : www.iranvij.ir


 • نویسنده :
 • یکشنبه, ۱۶م , آبان , ۱۳۸۹
 • نظرات شما: ۱۳۳
 • مطالب مرتبط

  bulet عکس اعدام عامل جنایت میدان کاج تهران

  سلام مردم چه بیبخار شدن البته پلیسهارو که میبینیم اینجورن دیگه از مردم چه انتظاری داریم

 • خاک بر سر آش خور نیروی انتظامی

 • مردم چه قدر بی عاطفه وسنگدل شدن-به نظر من خود مردم بایستی کاری انجام می دادند

 • کاش میدانستید پلیس چه زحمتی می کشد بخدا قسم اگر پلیس نبود ئیا اقتدار نداشت اینگونه اراذل واوباشدر ملا عام به جان ومال و ناموس مردم خیانت میکردند و بدین لحاظ بایستی قدر پلیس و نظام مقدس اسللامی ارج نهاد وارزوی موفقیتشان را کرد

 • هرکسی که حکمش اعدام است باید در ملا عام اعدام شود که افراد دیگری مثل خودش دیگر این غلط هارا نکنند

  با تشکر. میثم

 • بهمن

  خاک بر سر مردمی که اونجا بودن و نگاه می کردند به یکتایی خدا قسم اگر من اونجا بودم جون خودم رو ندید می گرفتم و اون آشغال لعنت ا… رو خودم به درک می فرستادم بعضی از مردم ما انسان نیستند

  ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: