پایگاه اینترنتی ایران ویج

م.مودب پور

iconبرچسب ها: , , , , , , ,

م.مؤدب پور به قدر كافی خوانندگانش را گیج كرده. هنوز كسی نمی داند او چند سالش است، چه قیافه‌ ای دارد و اصلا زن است یا مرد.
6 رمان به اسم م.مؤدب پور چاپ شده و 3 كتاب دیگر به اسم ماندا معینی كه البته در كنارش یك پرانتز بازشده و نوشته شده : (مؤدب پور).

این ماجرا یك جوری آدم را به شك می اندازد كه م حرف اول مانداست و مؤدب پور یك فامیلی برای رد گم كنی و م.مؤدب پور یك زن خانه دار است.

ولی با وجود این هستند كسانی كه شخص م.مؤدب پور را دیده اند. مردی خوش تیپ با موهی جو گندمی كه همراه همسرش این طرف و آن طرف می رود . نام همسرش ماندا معینی است و نام خودش سیدمرتضی ؛ مرتضی مؤدب پور مشهور به م.مؤدب پور .

مؤدب پور دوست ندارد كسی بداند چند سالش است و با اصرار از ناشرانش می خواهد كه فیپی كتاب را كه سال تولدش در آن ذكر شده در ابتدی كتاب چاپ نكنند . به هر حال، او متولد 1337 است و اولین كتابش پریچهر در سال 1378 چاپ شد.

آن موقع كسی نمی توانست با خواندن پریچهر به ظهور یك نویسنده عامه پسند دیگر امیدوار شود . حتی ناشری كه مؤدب پور كتاب را برای چاپ پیش او برده بود هم روی چاپ كتاب نظر مساعدی نداشت .

لحن محاوره ای كه مؤدب پور در دیالوگ نویسی داشت به نوعی شكستن روش كلاسیك دیالوگ نویسی بری عامه پسندها بود و این ، خودش یك ریسك به حساب می آمد . اما بالاخره ، ناشر قبول كرد كه كتاب را چاپ كند.

او برای این كار 2 دلیل داشت ؛ اینكه مؤدب پور سود چندانی از چاپ اول كتابش نمی خواست و مهم تر اینكه مؤدب پور همسایه دفتر انتشارات شادان بود و مدیر انتشارات نمی خواست روی همسیه را زمین بزند . با این وجود ، مؤدب پور با آن رمان به موفقیت رسید تا همه بر سر اینكه همسایگی با دفتر انتشارات یكی از فاكتورهای نویسنده شدن او بود، توافق كنند!

پس از آن اتفاق كه در سال 1378 در دفتر انتشاراتی افتاد، مؤدب پور 6 رمان نوشت. او برخلاف باقی عامه پسندها كه با بازی با لغات عشق و امید و فرجام به نام كتاب شان می رسند ، نام های دخترانه را برای كتاب هایش انتخاب می كند: یاسمین ، یلدا ، شیرین ، ركسانا ، پریچهر و گندم .

البته در ین بین چند كتاب هم با نام ماندانا معینی چاپ شد كه در كنار آن اسم نوشته شده بود: (مؤدب پور). كژال و دریا از این كتاب ها هستند كه هنوز كسی نمی داند مؤدب پور آنها را به نام همسرش نوشته یا اینكه واقعا خانمش هم نویسنده شده.

او به سبك سنتی عامه پسند نویس ها پی درد دل دختران و پسران شكست خورده می نشیند و داستان زندگی آنها را رمان می كند؛ بماند كه برخلاف دنیای ادبیات، در سینما آثار او موفقیت زیادی ندارند. در سال 1383 فیلم سینمایی انتخاب به كارگردانی تورج منصوری و بازی ماهایا پطروسیان، مهران غفوریان و فتحعلی اویسی روی پرده رفت.

آن فیلم كه با یك شكست مالی محض مواجه شد، روی پوسترهای تبلیغی خود عنوان براساس رمانی از م.مؤدب پور را داشت . پس از آن تجربه تلخ ، دیگر كارگردانی سراغ اقتباس از آثار او نرفت .

او ساكن محله گیشی تهران است و تنها اطلاعاتی كه از او به بیرون درز كرده ، چیزهای پیش پا افتاده ای است؛ مثل ینكه اتومبیل شخصی اش پرشیاست، یك فرزند 19 ساله دارد و منزلش در گیشا 3 خوابه است.

با وجود این او هنوز از گفتن اینكه پیش از سال۱۳۸۰ و نویسندگی چه كاری می كرده ، فرار می كند. انگار او از زندگی گذشته خود فراری است كه به كسی شغل سابق خود را نمی گوید .

فقط به گفتن شغل آزاد قناعت می كند و البته حرفی از تحصیلاتش نمی زند ؛ هرچند مدت هاست دهان به دهان می چرخد كه او حتی دیپلم هم ندارد . او برای اینكه این که اسرار فاش نشود با هیچ خبرنگاری گفت و گو نمی كند . شاید می ترسد كه در این گفت و گوهای كوتاه ، سؤال ها به گذشته مبهم او برگردد .

او خودش را ممنوع المصاحبه می داند و معلوم نیست كه برای فرار از گفت و گو با خبرنگاران خودش را ممنوع المصاحبه كرده یا آن طور كه خودش ادعا می كند ده نمكی و دولت با او بد هستند . مؤدب پور خودش اصلا اهل كتاب نیست .

كتاب های فهیمه رحیمی و اعتمادی را مبتذل می داند و سبك كاری خودش را بالاتر از آنها می داند . ادعا می كند كه كتاب های او از درد دل و رنج اجتماع بیرون می آید . می گوید تمام شخصیت های رمان هایش واقعی هستند و حتی خودش مدتی را با آنها زندگی می كند . او در بین رفقایش یك جمله مشهور دارد ؛ خوانندگان باید با فهیمه رحیمی و ر.اعتمادی شروع كنند و بعد بیایند سراغ من .

او حتی رمان من او نوشته رضا امیرخانی را هم قبول ندارد و می گوید این كتاب محتوا ندارد . در حال حاضر چاپ هر 6 رمان او در بازار كتاب به پایان رسیده و همگی برای تجدید چاپ منتظر مجوز جدید هستند . حتی با اینكه ناشرش از او خواسته بعضی از بخش های رمان را بزند ، او روی كارش تعصب دارد و به این قضیه تن نمی دهد.

چند ماهی است مؤدب پور خودش را در خانه حبس كرده و حتی خریدهای ضروری و روزمره را مغازه داران محل برایش به طبقه سوم می آورند. مدتی است او دیگر در فرعی های گیشا قدم نمی زند . كسی نمی داند ، شاید دنبال سوژه رمان بعدی اش می گردد.

به نقل از همشهری آنلاین


 • نویسنده :
 • دوشنبه, ۱ام , شهریور , ۱۳۸۹
 • نظرات شما: ۳۴
 • مطالب مرتبط

  ۳۴ نظر

 • man asheghe aghaye moadab poram va dar bedare ketabash az shoma ham mamnonam

 • hanoz nakhondam vali shenidam ke kheili ghashango jalebe

 • با سلام من 6 قسمت رمان غزالو دانلود کردم ولی وقتی پسورد و کپی پیست میکنم ارور میده و باز نمیشه

  !قسمت هفتم رو هم نمیتونم دانلود کنم راه نمیده !

  ترا خدا حتما راهنماییم کنید منتظرم و ممنونم

 • man che jore mitonam ketabe moadab por ra danlod konam

 • yasamin behtarin ketabi bod ke khondam vagan. shifteye on ketab shodam .lotfan age mishe 1 ketab 2 sabke yasamin baram marefi konin.mer3000000000000000000

 • chera akhare dastanash jodayie?

 • ببخشید ایمیل تهمینه کریمی نویسنده رمان هوس می خواستم با تشکر

 • salam bacheha harkas akharin ketabe moadab poor ro dare vasam mail kone,khahesh mikonaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam man hichja natoonestam dl konam,fereshteh_es70@yahoo.com

 • من عاشق م . مودب پور هستم با نظرش در مورد رمان های فهیمه رحیمی موافقم اصلا جذاب نیستند اما ر . اعتمادی نه واقعا کسب خاصی می نویسه و من عاشقش هستم . امیدوار آقای مودب پور دوباره رمان بنویسه . مرسی

 • slm.man asheghe romanaye aghaye moaddabpor hastam/kheyli dost daram yejori ba ishon sohbat konam.mer30

 • درود بی پایان به شما که نمی دونم کی هستین اما ازتون ممنونم بابت اطلاعاتی که راجب اقای مودب پور دادین
  من رها هستم و 22 سالمه کرج هم زندگی میکنم
  خیلی خیلی خیلی زیاد دوست دارم نظرم رو راجب شخص آقای مودب پور ونوشته هاشون بدم اما نمیدونم چطور بگم که حق مطلب ادا بشه
  اینجا همه گفتن که عاشق آقای مودب پور هستن ومن باید بگم که برای شخصیت پنهان ایشون احترام بسیار زیادی قائل هستم و عاشق قلم ،افکار ونوشته های ایشونم بر خلاف نظر آقای مودب پور باید بگم که من رمان خوانی رو با کتابهای ایشون شروع کردم وتابه امروز به ندرت پیش آمده که من کتابی از نویسنده ی دیگری خوانده وبه پایان رسانده باشم درست نقطه ی مقابل اینکه اصلاٌ پیش نیومده که من شروع به خواندن کتابی از آقای مودب پور کرد باشم وتا قبل از پایان آن توانسته باشم کار دیگری را درست انجام دهم چون تمام فکرم را درون کتاب جا می گذارم این هنر وقلم جذاب نویسنده را می رساند وقابل تحسین هم هست حال این نویسنده دارای مدرک پروفسورا باشد ویا اصلاً فاقد تحصیلات دانشگاهی که از نظر من کذب محض است وباز اگر ایشون حتی تحصیل دانشگاهی هم نداشته باشد باید دولت ایشان را دوچندان روی سرخود گذاشته وحلوا حلوا کند که بودن تحصیلات عالی از این قلم شیوا روان ودل نشین وجذاب وآموزنده برخوردار است گرچه نوشته های ایشون واطلاعاتی که در نوشته های ایشان هست این مطلب را کلاً رد میکنه من به عنوان یک جوان ایرانی به تنها نویسنده ی مورد علاقه ام میبالم وافتخار میکونم از نظر من آقای مودب پور ده ها وصدها دکترا وپوفسورا افتخاری ولوح های افتخار دارن صمیمانه دوستشان دارم من عاشق دوشخصیت کتابهایشان هستم وجای خالی آنها را کاملاً در کتابهای نوشته ی ماندا معینی عزیز احساس میکنم آرزوی سلامتی برای ایشون وهمسر محترمشون را دارم وبی صبرانه منتظر چاپ کتاب های جدید ایشان هستم حق نگهدارشان باشد.

 • سلااام بازم رها اومد :)
  این بار فقط واسه این که آدرس ایمیلم در نظر بالا ناقص بود درستش کردم مجبور شدم یه بار دیگه نظر بدم که آدرس درستمو داشته باشین بازم ازتون ممنونم مرسیییییییییی به امید دیدار دوباره.

 • کتاب های آقای مؤدب پور خیلی قشنگ و خوبن خیلی معنی های قشنگ دارن آدم از خوندنشون سیر نمیشه من که هر کدوم از کتاباشون رو چندبار می خونم به نظرم با شخصیتهای کتاباشون زندگی می کنن چون خیلی راحت تو هر کتاب تکرار می شن، میشه لطفا اسم جدیدترین کتاباشون رو هم بگین. امیدوارم بتونن خیلی از این کتابا بنویسن.

 • من هم نظرم شبیه نظر خانم رها است من هم اولین و بهترین کتابی که خوانده ام رمان گندم است در مورد فیلمنامه ی انتخاب هم باید بگویم که بسیار عالی است ولی در ساخت فیلم فیلمنامه ای که اقای مودب پور ان
  را نوشته بودند تغییر داده اندکه همین موضوع باعث شکست فیلم شد
  واز اقای مودب پور به خاطر رمان های بسیار خوبشان کمال تشکر را دارم

 • man hameye ketab hash ro khundam hamashun ghashangan ama tekrari vali ketab haei ke be name hamsaresh chap mikone in tor nist.bazam migam hame ketabash ye jurand :hame daraye 2 shakhsiyate pesar yeki najib o digari khandehdar ,hame eshgha nafarjam……

 • salam manam avalin ktab romani ro k shoro kardam ba roman roksana m.moadab por bod va b afkar in nevisande ehterqam mizaram chon az sabk neveshtan ishan khosham miyad

 • salam manam avalin romani ro k shoro kardam b ghalam in nevisande bod k roman roksana bod va bad az on az sabk nveshtari ishon khosaham omad darhar hal harkasbashe man yeki az taraftaraye paro pa ghorsesham

 • alam mikhastam az aghaye moadabpore aziz tashakor konam v arezoye salamati baraye ishan v hamsare geramishon daram.v dost daram jadidtarin ketabeshono behem moarefi konid

 • سلام من عاشق م.مودب پورهستم.ابمیلشومیخوام……..

 • سلام من 14 سالمه و نسبت به بقیه سنم برای رمان خوندن کمه اما خداییش من عااااااااااااااااااااااااااااشق رمانای اقای مودب پور شدم ایشون رمان های بسیار زیبا و گیرایی مینویسن و طرفدارای زیادی هم دارن باید بگم نه تنها من بلکه تمامی دوستانم رمان های اقای مودب پور رو خوندن و اونا هم عااااشقش هستن من از طرف خودم و تمامی دوستام از ایشون تشکر میکنیم که تمامی مشکلات افراد جامعه و جهان را به این شکل زیبا بیان میکنن و باعث اگاهی افراد جامعه میشوند مخصوصا کتاب گندم و رکسانا کهخیلی جالب وگیرا هستن

 • in roman aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bod …………….hamin

 • سلام ازاقای مودب پورتشکرمیکنم رمان یاسمین فوقوالعاده زیبابود واقعاقشنگه من که اشکم دراومد….

 • م.مودپ پور زنه دوستای گلم خانم ماندانا معینی

 • سلام.پریچهر خیلی غمگین بود…
  فقط چرا اینقدر غم تنهایی جدایی؟؟؟

 • سلام چرارمان یاسمین دانلودنمیشه ؟خیلی دوست دارم بخونمش

 • من خیلی کتابای مودب پور رو دوست دارم اما فکر میکنم راجع به کتابای خانم فهیمی هم نباید کم لطفی کرد بعضی از کتاباش واقعا قشنگه

 • Ali bud mamnun

 • salam bacheha man rastesh taaariife ketabhaye moadabpooroo kheyli shenidam va dost daram bekhoonamshoon bishtar dost daram yalda ro bekhoonam vali giresh nemiyaram age mitoonin vasam email konin khoshhal misham

 • salam man ashegh ketabaye m.moadabporam to ro khoda ketabaye ishono baram email konid mamnon.

 • Slm man romane gandom ro ke khondam dost dashtam aslan hameye romanhash gashange man ashege roman hash hastam rasti chera linke danlod nadare?

 • Bazam jooojooo omad raste ke moadab por esmesh morteza hast on nemikhast kasi bedone age nemikhast kasi badone pas chera in ja to sayt neveshte ajibe

 • نمیدونم چی بنویسم که این قلمو بشه باهاش ستایش کرد ام از تو ای نویسنده واقعا ممنون واقعا ممنون

 • Slm.man avalin romani ro ke az aghaye moadab por khondam yalda bod kheyliiiiiiiiiiiiiiii neveshte haye ishan ra dost daram ba arezoye movafaghiyat dar tamame mrahele zendegi.

 • من عاشق ایشونم و همیشه دلم میخواد اطلاعات جدیدی از ایشون کسب کنم ارزوی محالم دیدن ایشونه اگه کتاب جدیدی از ایشون سراغ دارین لطفا ب من خبر بدین

  ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: