پایگاه اینترنتی ایران ویج

ملانوم چیست؟

iconبرچسب ها:

ملانوم چیست؟
ملانوم جدیدترین فرم سرطان پوست است.بهر حال اگر سریع تشخیص داده شود و عمل شود میتواند 100 درصد قابل درمان باشد.اما اگر

تشخیص داده نشود ،سرطان میتواند به بخش های دیگر بدن پیشرفت کند و گسترش بیاید تا جائیکه در مان آن میتواند سخت و کشنده باشد.زمانیکه آن عادی ترین سرطان پوست بود علت مرگ های زیادی بود.انجمن سرطان آمریکا برآورد میکند که در سال 2007 ، 8110 مورد ملانوم وجود داشت که 5220نفر مرد و 2800نفر زن بودند.در ایالات متحده شماره موارد جدید ملانوم 59940 نفر بود که از اینها 33910 نفر مرد و 26030نفر زن بودند.
ملانوم یک تومور بدخیم است که در ملانوسیتها(سلول هایی که محصول ملانین رنگدانه آن رنگ چشمها،مو و پوستمان است)آغاز می گردد اکثر ملانوم ها قهوه ای یا سیاه است اما تعدادی از آنها دارای لکه های پوستی صورتی،قرمز،ارغوانی،آبی یا سفید هستند.
چه کسانی در خطر ابتلا هستند؟
هر کسی احتمال خطر ملانوم را دارد اما احتمال خطر بسته به عوامل متعددی افزایش می یابد: فرآیند نمایان سازی در جراحی خورشیدی،تعداد خال های گوشتی روی پوست،نوع پوست،تاریخ خانوادگی(ژنتیک).
فرآیند نمایان سازی در جراحی خورشیدی:
پرتو های uvb نیز خطرناک هستند و میتوانند سرطان پوست را افزایش دهند آفتاب سوختگی های داغ احتمال خطر را در بچه ها افزایش می دهند.اما نمایان سازی در جراحی جمع شونده یک فاکتور است.مردمی که در محلی زندگی میکنند که تابش خورشید در آنجا زیاد است مثل فلوریدا،هاوایی،استرالیا سرطان پوست در آنها زیاد تر است.از دباغی کردن جای خاص از بدنتان یا دباغی بافت حمایت کننده بپرهیزید زیرا فرآیند نمایان سازی در جراحی پوستتان به مافوق بنفش احتمال خطر ملانوم بسط دهنده و سرطان های پوستی دیگر را افزایش می دهد.
خال های گوشتی:
خال های گوشتی دو نوع هستند.خال های گوشتی طبیعی که قهوه ای کوچک هستند و در زیبایی اثر می گذارند و رشد میکنند که در دهه های اول زندگی هر کسی تعدادی از اینها وجود دارد. خال های گوشتی نامنظم که بدون توجه به تعداد آنها احتمال خطر برای ابتلا به ملانوم برای شما زیاد می شود.
آرسنیک نوع پوست:
مردم با پوست منصفانه تر در احتمال خطر بیشتری قرار دارند. شما میتوانید در این مورد در اینجا بیشتر راجع یه نوع پوست بخوانید.
تاریخ خانوادگی:
از هر ده بیمار یک بیمار با ابتلای یکی از اعضای خانواده یا تاریخ خانوادگی تشخیص داده شده است. اگر خواهر یا برادرهایتان،پدر و مادرهایتان و یا خودتان یا بچه هایتان ملانوم داشته باشند شما در یک خانواده مستعد به ملانوم هستید. افرادی که در خانواده هایی قرار دارند که خویشان درجه اولشان ملانوم دارند 50 درصد احتمال بیشتر نسبت به مردمی که تاریخ خانوادگی ندارند در ملانوم بسط دهنده دارند. اگر سرطان در مادر بزرگ،پدر بزرگ، خاله،عمه،عمو،دایی، دختر خواهر یا پسر عمه رخ بدهد هنوز هم احتمال خطر وجود دارد حتی اگر ملانوم بزرگ نباشد .در زیر درباره تاریخ خانوادگی بیشتر بخوانید.
اگر شما در تاریخ شخصی خود یک ملانوم داشته باشید احتمال عود افزایش می یابد. هم چنین مردمی با سرطان سلول های قاعده ای یا کارسینوم سلول های سنگ فرشی احتمال بیشتری در ملانوم بسط دهنده دارند.
چنانچه سیستم ایمنی شما بر اثر شیمی درمانی،پیوند اندام،فرآیند نمایان سازی در جراحی خورشیدی،بیماران مبتلا به ایدز و لنفوم میتوانند احتمال خطر ملانومتان را افزایش دهند. اگر شما در هر کدام از این گروه ها هستید شما میتوانید خودتان و بچه هایتان را محافظت کنید به وسیله تمرین کردن عادت های خورشید ایمن ، انجام آزمایشات و مشورت با یک پزشک تجربه کنید.
تمام ما در مورد تاریخ خانوادگی بیشتر در مورد خطر هستیم.ارث یک عامل اصلی است. اگر خواهر یا برادرهایتان،پدر و مادرهایتان و یا خودتان یا بچه هایتان ملانوم داشته باشند شما در یک خانواده مستعد به ملانوم هستید. افرادی که در خانواده هایی قرار دارند که خویشان درجه اولشان ملانوم دارند 50 درصد احتمال بیشتر نسبت به مردمی که تاریخ خانوادگی ندارند در ملانوم بسط دهنده دارند. اگر سرطان در مادر بزرگ،پدر بزرگ، خاله،عمه،عمو،دایی، دختر خواهر یا پسر عمه رخ بدهد هنوز هم احتمال خطر وجود دارد حتی اگر ملانوم بزرگ نباشد .در زیر درباره تاریخ خانوادگی بیشتر بخوانید. از هر ده بیمار یک بیمار با ابتلای یکی از اعضای خانواده یا تاریخ خانوادگی تشخیص داده شده است.
اگر در خانوادگیتان ملانوم حاضر است لازم است خودتان را و بچه هایتان را محافظت کنید و گوش بزنگ باشید برای علایم هشدار دهنده و کشف سرطان در مرحله ای که درمان آن آسان است باشید. وقتی که در منسوبین معاینه شده قرار بگیرید و ملانوم در شما تشخیص داده شود این برای پزشک عادی است که توصیه بکند که خویشاوند ها خود را برا ملانوم و برای تشخیص خال های گوشتی نامنظم غیر عادی آزمایش کنند.این خال های گوشتی دیس پلاستیک خال ها نیز نامیده می شوند. شما میتوانید در اینجا راجع به خال های گوشتی بیشتر بدانید.
سندرم خال های گوشتی نامنظم وقتی در خانواده پیدا شده اند که مردم آن خانواده دارای حالت شناخته شدهfammm، حمایت نمودن سندرم خال های گوشتی نامنظم متعدد و ملانوم خانوادگی است. مردم با این نشانگاه ها در بزرگ ترین احتمال خطر ملانوم بسط دهنده هستند. نه یک مطالعه پژوهشی در خانواده ها انجام داد که خال های گوشتی نامنظم کمتر محتمل بودند که ملانوم را افزایش دهند. تغییر ریزفکتور آمپژونیک اخیراٌ به ژنی به نام braf پی برد که در ملانوم نقش بازی میکرد. مطالعه این بود که این جهش ژن در 2 تا 3 سلول ملانوم تجزیه شده پیدا شده است.
Braf یک ژن سوئیچی نامیده می شود برای اینکه آن روشن می سازد که اجازه بدهد که سلول ها رشد بکنند و تغییر بکنند. تغییر در این ژن میتواند رشد کنترل نشده سلول و سرطان را منجر شود. کشف این رخنه پژوهشی پزشکها را به هیجان آورد اما بیماران هنوز سال ها خارج از برداشت کردن پاداش هستند.نهایتاً درک ژن braf میتوانست رشد ابزار تشخیص و درمان های دارویی را منجر شود.
تغییر مشترک در ملانوم فامیلی در ژن دیگری به نام p53 است. وقتی که این ژن در وضعیت طبیعی خود است عملکرد آن این است که سلول آسیب دیده خودش را ترمیم کند و بدون هیچ پیشرفت به صورت سرطان خود رادرمان کنند. به هر حال وقتی این ژن تغییر کند این عملکرد نا توان می شود و سرطان را نتیجه می دهد.
نوع تغییر های ژن های p53 و braf وابسته به ملانوم خانوادگی بوده است این نقش در خانواده هایی که عضوی دارای ژن ناقص اند ایجاد می شود.
خال های گوشتی در یک مرحله فعالیت به مردمی تعلق دارد که ملانوم خانوادگی در دوره مطمئن از زندگیشان تغییر بکند. آنها ممکن است بزرگتر شوند یاتغییر رنگ بدهند.بنابراین برای آن دوره های فعال توصیف شده آنها هستند تا موقعی که دلیل دانسته نشده ای برای اینها وجود دارد.
جزء هورمونی :
خال های گوشتی فعالتر در بلوغ و طی آبستنی هستند. خیلی از پزشک ها و نه تمام آنها به افراد پر خطر تجویز داروهای هورمونی مثل قرص ضد آبستنی یا درمان جایگزین هورمونی نگیرند را توصیه میکنند.زمان بندی امتحان خال های گوشتی فعال میتواند شناخت زود یا بوسیله افزایش بسامد پوست و بوسیله ملاقات یک پزشک اغلب بهتر بشود. متخصص بالینی ممکن است عکس هایی به مدرک بگیرد که در آنجا خال های گوشتی جدید یا تغییرات در بزرگ تر شدن باشد.
بچه ها:
بچه ها حالت ویژه ای دربرابر ملانوم دارند و به نگهداری مخصوص خانواده ها نیاز دارند برای اینکه ملانوم خانوادگی محتمل تر است که ظهور بیابد.معمولاٌ اگر حتی سرطان طی شوند تا بعد از آنکه نوجوانی آنها ممکن است در خیلی بچه ها جوان تری اتفاق بیافتد که یک تاریخ خانوادگی ملانوم دارند. بنابراین پزشک های زیادی به پدر و مادر اطلاع میدهند که به طور مکرر پوست بچه را مورد مطالعه قرار دهند.امتحان پزشک بایستی در سن 10 سالگی شروع شود و تا 1 سال ادامه بیابد. مراقبت خاص در بلوغ و نوجوانی زمانی برداشته خواهد شد که تغییرات هورمونی خال های گوشتی را فعال کند و در اینجا مقداری اخبار قابل تشویق است.زیرا خانواده های ملانوم روی مراقبت برای بیماران هستند و جستجو میکنند مشاوره حرفه ای را،میزان بقا برای ملانوم فامیلی حتی بالاتر از آن ملانوم غیر فامیلی ، لکه های کوچک قهوه ای کوچک است که بر روی پوست رشد میکنند اما نه همیشه. هر کسی که دارای 100 خال گوشتی بیشتر است احتمال خطر بیشتری برای ملانوم را دارد. علایم اول میتواند در یک یا خال های گوشتی نامنظم زیادتر باشد. بنابراین مهم است که با پوستتان آشنا باشید و تغییرات در خال های گوشتی را تشخیص بدهید. شما abcdes ملانوم را جستجو کنید و اگر شما یکی یا بیشتر دارید فوراٌ با یک پزشک قرار بگذارید.

عدم شباهت
اگر شما یک خط از وسط خال گوشتی رسم کنید دو طرف آن برابر نخواهد بود.

کنار:
کنار یک ملانوم ابتدایی نابرابر خواهد بود. لبه ها دالبری یا شکاف دار ممکن است باشد.
رنگ:
داشتن تنوع رنگ علامت هشدار دهنده دیگر است. تعدادی سایه متفاوت قهوه ای، برنزه و یا سیاه میتواند باشد. یک ملانوم امکان دارد قرمز، آبی یا مقداری رنگی بشود.
قطر:
معمولا ملانوم های بزرگتر دارای قطر ی به اندازه مداد پاکن روز اینچ مدادتان( 0.25 اینچ یا 6 میلی متر) هستند . بعضی اوقات وقتی تازه آشکار می شوند کوچک تر خواهند بود.
. نمو کردن:
تغییر در اندازه ،شکل،رنگ،ارتفاع یا نشانه های ویژه دیگر مثل خونریزی ، خارش یا رو به سوی نقطه های خطر.
بهترین حفاظت را عمل بکنید.تصویر های پایین خال گوشتی های طبیعی نا منظم و ملانومها را نشان میدهند:
خوش خیم
بد خیم
متقارن
نامتقارن
کناره ها برابرند.
کناره ها نابرابرند.
یک سایه دارند.
دویا چند سایه دارند.
کوچکتر از 0.25 اینچ هستند.
بزرگتراز0.25اینچ هستند
ملانوم ها چهار طبقه بندی پایه دارند. سه تا از آنها شروعشان مربوط به دستگاه تناسلی ادراری است و فقط لایه های بالای پوست را اشغال میکنند و بعضی اوقات تهاجمی میشوند. چهارمی از شروع تهاجمی است. ملانوم های تهاجمی جدید تر هستند بطوریکه آنها عمیق تر به پوست نفوذ میکنند و ممکن است به ناحیه های دیگربدن پهن شوند.
پراکندگی ملانوم سطحی در مردم زیاد است بطوریکه 70 درصد تمام موارد است. اغلب این یکی بیشتر در مردم جوان دیده می شود. بطوریکه نام اشاره کرده، این ملانوم در طول لایه بالا پوست برای یک مدت نسبتاٌ زیاد پیش از نفوذ کردن به عمق سفر میکند.
اولین نشانه آن ظهور یک قسمت مسطح و یا تکه کمی برآمده بی رنگ که آن حریم بی قاعده ای دارد ومختصری در شکل هندسی است. رنگ آن تغییر میکند و شما ممکن است ناحیه های برنزه، قهوه ای، سیاه، قرمز ، آبی یا سفید ببینید. این نوع ملانوم میتواند در یک خال گوشتی به طور خیلی خوش خیم رخ بدهد. ملانوم تقریباٌ هر جا روی بدن پیدا میشود اما شایع ترین مکان ها روی تنه در مردها ، ساق پا در زنان و رویه پشت در هر دو جنس خواهد بود.
خال و خیم شبیه به یک سطح پراکنده است، بطوریکه بقایای آن نیز انتهای رویه پوست تا موقعی که کاملاٌ باقی می ماند و ظاهر میشود مانند یک سطح پهن یا خال قهوه ای نرم مرتفع بالا میرود. این نوع ملانوم در هر جا پیدا شده است و بیشتر در سالمندان اتفاق می افتد. در مناطقی که آفتاب مستقیم می تابد و به پوست صورت، گوش ها و تنه آسیب می رساند. خال و خیم عادی ترین نوع ملانوم در هاوایی است. موقعیکه این سرطان تهاجمی می شود آنچنانچه ملانوم خال و خیم اشاره نموده است.
ملانوم گندمه ای یا محرک دست هم در ظاهر خیلی نفوذ زیادی دارد لذا کاملاٌ با دیگران متفاوت است بطوریکه آن معمولاٌ سیاه یا تغییر رنگ قهوه ای زیر ناخن ها یا روی سطح زیرین کف دستها می شود. آن عادی ترین ملانوم در آفریقایی ها،آمریکایی ها و آسیایی ها و کمتر مشترک بین سفید پوستان است.
ملانوم گره دار معمولاٌ تهاجمی است وقتی تشخیص داده می شود. زیان آوری آن تشخیص داده می شود وقتی آن یک تکان ناگهانی می خورد. رنگ آن سیاه است اما گاهی آبی،خاکستری،سفید،قهوه ای،برنزه، قرمز یا رنک یکنواخت پوست است. فراوانترین محلها تنه،ساق پاها،بازوها، بیشتر مردم که پوست سر خوبی در مردها است. این تهاجمی ترین ملانوم ها است و در 10 تا 15 درصد موارد پیدا شده است.
مراحل ملانوم:
در مرحله اول نوع ملانوم ثابت است و در گام بعدی است که بیماری را به درجه سختی تقسیم میکنند.
طبقه بندی ملانوم ها بر اساس مراحل آن است. مرحله به ضخامت، عمق نفوذو درجه اشاره می نماید که ملانوم پراکنده می شود. تصمیم گرفتن به درمان نیاز به تمرین دارد. ملانوم های فوری(مرحله 1 و 2) محلی شده و ملانوم پیشرفته(مرحله3 و4) است و داخل وریدی(متاستاز) به بخش های دیگر بدن دارد. آنجا هم ریزبخش ها در مدت مراحل هستند.
به بستر راهنمایی کنید:
مهمترین عوامل در سیستم پایه ضخامت تومور شناخته شده و به ضخامت خیلی کم هستند و نوع تشکیل زخم ریز بینی نشان دهنده سرپوش اپیدرم که تومور دست نخورده نیست.
ضخامت بریسلو در میلیمتر فاصله میان لایه روی اپیدرم و عمیق ترین نقطه نفوذ تومور اندازه گیری می شود.ماده رقیق کننده ملانوم ، بهترین شانس یک معالجه است.

· در سیتو ملانوم زیر فشار اپیدرم باقی می ماند.
· تومور های خیلی نازک کمتر از 1 میلیمتر هستند.
· تومور های نازک بین 1.01 تا 2 میلیمتر هستند.
· تومورهای میانی 2 تا 4 میلیمتر هستند.
· ملانوم های ضخیم 4 میلیمتر یا بیشتر هستند.
نوع تشکیل زخم ریز بینی تومور به یک بعد از مرحله حرکت می کند بنابراین پزشکتان ممکن است انتخاب بکند که چنان یک تومور با تشکیل زخم به طور تهاجمی رفتار بکند.
تومورهای خیلی نازک طبقه بندی شده اند طبق سطح کلارک تهاجم، مبنی بر شماره لایه های پوست بوسیله تومور نفوذ نمایند.
– سطح کلارک به میزان1: ملانوم تنها اپیدرم را اشغال میکند.
– سطح کلارک به میزان 2: ملانوم به لایه فوری زیر اپیدرم ، پوست حقیقی مربوط به پاپی نفوذ مینماید.
– سطح کلارک به میزان3: ملانوم پوست حقیقی مربوط به پاپی و روی پوست حقیقی شبکه ای،لایه بعدی پایین پر می شود.
– سطح کلارک به میزان4: ملانوم به شبکه یا پوست حقیقی عمیق نفوذ میکند.
– سطح کلارک به میزان5: ملانوم به بافت چربی زیر پوست تجاوز میکند.
گره نگهبان در تشخیص:
یکی از مهمترین نشانگرها از سختی یک ملانوم است اگر آن گسترش یابد. بیشترین احتمال نخستین پهنه در انتهای گره لنفی به طرف گره نگهبان تومور ابتدائی است. این توسط لنفوسیتوگرافی ،این روش مبنی بر تزریق کمی ماده پرتوزا مشخص نموده شده است که یک رنگینه آبی توسط مایع لنف ردیابی میکند. رنگینه اول توسط گره نگهبان بلند شده است. این در آنوقت( بافت برداری گره نگهبان) و مطالعه شدن در آزمایشگاه برای تعیین سلول ملانوم است. اگر آنها پیدا شدند گره های دیگر در قسمت ویژه ای از بدن بریده شده هستند اما اگر انجا نیستند سلول های ملانوم، گره های دیگر برداشته نشده اند.
انتقال بیماری از یک عضو به عضو دیگر یک فاکتور در تمام تومورهای بیش از 1 میلیمتر یا موقعی که یک تومور ماده رقیق کننده محرک تشکیل زخم ترشح میکند است.
ملانوم اولیه:
مرحله اول: این طبقه بندی طبق ضخامت ابتدایی تومور ریز بخش شده است:
– مرحلهa1: تومور کمتر از 1 میلیمتر در ضخامت بریسلو بدون تشکیل زخم است و متعلق به سطح کلارک به میزان 2 یا 3 است.
– مرحلهb1: تومور کمتر از 1 میلیمتر در ضخامت بریسلو با تشکیل زخم و یا مربوط به سطح کلارک به میزان 3 و یا داخل وریدی است یا بین 1.01تا 2 میلیمتر ضخامت بدون تشکیل زخم است و ممکن است به نزدیکترین گره لنفی پهن شود.
مرحله دوم: این هم طبق تغییر تدریجی در ضخامت یا عمق شخصیت یا غیبت تشکیل زخم و متاستاز بالقوه به گره لنفی ناحیه ای ریز بخش شده است:
– مرحلهa2: تومور 1.01 تا 2 میلیمتر در ضخامت بریسلو با تشکیل زخم است و یا 2.01 تا 4 میلیمتر در ضخامت بدون تشکیل زخم است.
– مرحلهb2: تومور 2.01تا 4 میلیمتر در ضخامت بریسلو با تشکیل زخم است یا بیشتر از 4 میلیمتر در ضخامت بدون تشکیل زخم است.
– مرحلهc2: تومور بیشتر از 4 میلیمتر در ضخامت بریسلو با تشکیل زخم است.
اگر گمان شود که یک ملانوم به گره لنفی در نقطه ای در مرحله 2 بهتر شده است با یک آزمایش بافت برداری گره نگهبان می توان آن را تأیید کرد. این تکنیک برداشتن و آزمایش گره را نزدیکترین تومور شامل می شود که گره نگهبان نامیده می شود.بطور مکرر چنانچه یک بافت برداری انجام شود موقعیکه یک تومور بیشتر از 1 میلیمتر در ضخامت یا یک ملانوم ماده رقیق کننده محرک تشکیل زخم را ترشح بکند.اگر گره نگهبان مثبت نهاده بود برای ملانوم ، بقیه گره های اطراف برداشته شده اند.
چنانچه بافت برداری گره نگهبان تصور نشده است لازم در تمام موارد شما امکان ندارد امید بدارید که در مورد ماده با پزشکتان بحث بنمایید.
مرحله آخر- مرحله 3 و داخل وریدی:
مرحله3: یک ملانوم یکبار برداشته شده که محلی باشد یا گره لنفی های منطقه بیماری گفته شده است که مرحله 3 برسد.ضخامت بریسلو در پایه بلند تر نیست اما نوع ادامه دادن تشکیل زخم ریز بینی به کار برده شده است بطوریکه آن یک اثر مهم روی پیشرفت بیماری دارد.در گذشته مرحله 3 همراه با متاستاز بوده است. علت این پوشش پهنه به پوست یا بافت نهفته زیر جلدی و برای یک فاصله بیشتر از 2 سانتیمتر،کوریوم یکسان(0.04اینچ) از تومور اولیه اما نه آنسوی گره لنف ناحیه ای است. در مجموع سیستم جدید متاستاز را شامل می باشد بنابراین ریز آنها تنها توسط میکروسکوپ دیده می شود.
مرحله 4: ملانوم تهاجمی به گره های لنفی دور خارج از تومور دارد. یا اغلب اندام های درونی(بیشتر نفسها) در ترتیب نزولی بسامد بوسیله کبد،مغز،استخوان و لوله معدی-روده ای ادامه بدهد.
درمان:
موقعیکه آن در مرحله ابتدایی بیماری میرسد،آینده روشن است.مردم زیادی با نازک کردن ملانوم متمرکز شده توسط جراحی مناسب درمان شده اند. تشخیص سریع هنوز بهترین سلاح در نبرد با سرطان پوست باقی مانده است.
معالجه های بیشتری برای درمان بیماری های پیشرفته در دسترس است. میزان معالجه بالا میرود وقتی ادامه داده می شود. تحقیقات جدیدتری با رشد ملانوم به سوی تولید داروی جدید حرکت کرده است.
شکافتن جراحی: اولین گام معالجه برداشتن ملانوم است، معمولاٌ بوسیله شکافتن جراحی(آن را خارج) قطع میکنند. بیشترین اعمال شکافتن جراحی، بعلاوه آن را برش هم مینامند، در یک دفتر پزشک یا با بی حسی موضعی به روش سرپائی انجام می شود. معمولاٌ جای زخم ها کوچک هستندو در وقت معین بهبود می یابند. جراحی کمتر وسیع در گذشته بوده است بنابراین جای زخم ها کوچک هستند.
تغییر رنگ ها و ناحیه های آن فشار داده شده اند یا بلند شده اند ذیل جراحی پوشانده می شوند یا به طور مخصوصی لوازم آرایشی تدوین می کنند که استتار میکنند. آگر ملانوم بزرگ تر است و نیاز به جراحی وسیع است، بهتر ظاهری کسب نموده شود با زبانه ها بسازند از پوست نزدیک تومور یا با پیوند پوست از قسمتی دیگر از بدن بردارند. پیوند زدن برای پوست از ناحیه ای برداشته می شود که به طور عادی است یا به آسانی با پوشاک پوشانده می شود.
حال آنجا یک روند بطرف انجام دادن یک بافت برداری گره لنفی نگهبان و قابل برداشتن تومور در همان زمان است.
وضع ظاهر کناره ها:
در تکنیک امروزه، مقدار پوست طبیعی کمتری از اطراف تومور برداشته می شود. کناره های ناحیه کامل هر دو تومور بریده شده اند و پوست سالم شناخته شده به لبه ها هستند. لبه ها خیلی باریک تر هستند از آنچه تا به حال بوده اند. جراحی های زیادی امروزه توصیه می شود بوسیله موسسات ملی بهداشت(انستیتوی ملی بهداشت آمریکا) و فرهنگستان آمریکایی روی ملانوم پوست است:
– وقتی آنجا یک ملانوم وجود دارد، جراح جدا میکند 0.5 سانتی متر از پوست طبیعی اطراف تومور و برداشتن لایه پوست پایینی به بافت چربی است.
– در برداشتن ملانوم کمتر از 1 میلی متر در ضخامت بریسلو از لبه پوست اطراف به 1 سانتی متری توسعه داده می شود و شکافتن توسط تمام لایه های پوست پایین به صفحه ای نازک که در عمق پوست قرار دارد می رود.
– اگر ملانوم هم اندازه یا دو برابر بیشتر از ضخامت در بریسلو باشد 2-3 سانتی متر از لبه برداشته می شود.
گره محسوس:
گره لنفی قبل از آنکه معالجه انتخاب شود باید ارزیابی شود. در جستجو کردن یا سلول های ملانوم پخش شده اند، پزشک شروع می کند با لمس کردن گره های لنفی نزدیک تر که اگر ملانوم روی بازو است گره نزدیکتر در فرورفتگی در بازو است. اگر آن در ران است نزدیکترین گره در کشاله است. برای یک ملانوم روی سر نزدیکترین گره در همان طرف گردن است. در یک تومور روی تنه ، نزدیکترین گره ها در بازو یا کشاله است.
وقتی بزرگی یا گره در یک گره لنفی توسط تماس تشخیص داده می شود، آن را محسوس می نامند. یک گره لنفی محسوس با عمل جراحی در یک بافت برداری گره برداشته می شود.
این گره به آزمایشگاه آسیب شناسی برای آزمایش تعیین سلول های بدخیم فرستاده می شود. اگر چیزی پیدا نشد، بیمار معمولاٌ گره های دیگر دارد که حوض گره لنفی بردارد. سپس معالجه های کمکی یا اضافی که تحریک سیستم ایمنی و یا شیمی درمانی است توصیه می شود.
گره نامحسوس:
بعضی اوقات گره های لنفی محسوس نیستند. و آن موقعی است که پوششی دارند و یکی از دو رویکرد زیر خواهد بود:
صبر کنید و ببینید: بعضی از پزشکان صبر کردن و دیدن را توصیه می کنند. نه بیشتر جراحی در اینجا انجام می شود اما از بیماران پرسیده می شود که در فاصله های طبیعی برای معاینه برگردند.
برداشتن گره: پزشکان دیگر در برداشتن تمام گره ها را در قسمت های ویژه ای از بدن تومور روی شانس باور مینماید که آنجا سلول های سرطانی مخفی شده اند. شما خواهید شنید این روش بوسیله یک کالبد شکاف گره ریشه ای شرح بدهد. آنجا اثبات صریح مبنی بر قابل برداشت بودن گره لنفی نا محسوس به عنوان اندازه گیری پیشگیرانه نیست. آن یک ایده خوب برای ملانوم است . پزشک راجع به اینها انتخاب و دلیل برای اینکه کسی انجام بدهد و دیگری توصیه بشود دارد.
قابل برداشتن گزیده گره لنفی: در نزدیک شدن، تنها گره نگهبان نزدیک می شود و گره ها در قسمت ویژه ای از بدن تومور ابتدائی برداشته شده اند. این روش با افزایش دادن بسامد برای ملانوم هایی به کار می رود که در عمق بیشتر از 1 میلیمتر هستند. جراحی کمتر وسیع از کالبد شکافی گره ریشه ای است و مطالعات کشف کرده اند که بیماران خوب انجام میدهد.
گره ریزبینی درگیر:
گره های لمسی ممکن است که نشانه ملانوم باشند. تشخیص باید توسط ارزشیابی ریز بینی تأییدبایستی گردد. این روش هم برای گره های نگهبان است که نامحسوس هستند اما ممکن است هنوز سلول های سرطانی دربردارد. تحقیقات ادامه دادن تکنیک های زیستی میتواند سلول های ملانوم را مشخص نماید که زیر امتحان ریز بینی عادی حاضر نشوید.
انتشار دور vs موضعی:
محل هایی برای بیماری، متاستاز میتواند پوست یا بافت زیر پوست بیشتر از 2 سانتی متر از تومور ابتدائی باشد. بیماری یکبار پیشرفت کرده است به مرحله داخل وریدی، سلول های ملانوم توسط راه جریان خون یا سفید رگها به وضعیت دور تر از تومور ابتدائی سفر کنند. آنها ممکن است گره های لنفی فاصله دار تا اندام های درونی تجاوز شده برسند. این می تواند به جای محلی ها به گره لنف یا در گذر متاستاز پهن بکند.
وقتی متاستاز فاصله دار گمان شده باشد، آنها توسط اسکن از سینه مرکزی،شکم و لگن با یک سیتی اسکن(محاسبات توموگرافی) که این آماده سازی اشعهx مخصوص و نشان دادن برنامه کامپیوتری یک مقطع بافتهای بدن یا اندامها، یک عکسبرداری به روش مغناطیسی( تصویر سازی با روزنانس مغناطیسی) که یک اشعه مغناطیسی به جای اشعهx به کار می رود و یک نقشه از بدن بیمار خلق می کند و بوسیلهPET( برش نگاری گسیل پوزیترون) یک تکنیک تحول یافتنی است. با دقت نگاه کردن PET برای قند پرتوزا کربوهیدرات پایه ای بکار میرود بوسیله بدن برای توانایی انجام کار ، داخل وریدی به بیمار تزریق می شود. این قند بسرعت توسط سلول های ملانوم جستجو شده که حاضر است.
درمان کمکی:
بیماران در مرحله 3 و داخل وریدی ، جراحی شاید با درمان کمکی ادامه داده شده است. از پزشکتان بپرسید که امکانات و محوطه برای انتخاب یک معالجه بر روی دیگر دارد.
شیمی درمانی:
مقداری دارو فعال در نبرد با سلول های سرطانی برای درمان ملانوم به کار می رفت که در زمان و یا رفتار میکرد. هم اکنون داکربازین(DTIC) با توجه به وسیله تزریق تنها شیمی درمانی توسطFPAکرده است. DTIC ها شاید با کارموسین و تاموکسیفن یا باسیس پلاتین و وینبلاستین ترکیب شده باشد. داروی دیگر تموزولامید خوراکی داده میشود. متأسفانه به تاریخ، پاسخ ملانوم به شیمی درمانی اما مقدار زیادی از پژوهش ها به دارو جدیدی محدود شده است و دسترسی یافتنیهای جدید انجام داده می شود.
اخیراً طبقه دیگری از داروها مبنی بر یک ترکیب شیمیایی متفاوت کاربرد بیشتری به ارث برده است. آنها آنتی آنژیوژنیک هستند که آنها به منظور ممانعت از شکل گیری رگ های خونی تازه است. دلیل مهم این است که آنها درنگ تهیه خون آن سلول های سرطانی را باید به طریق دیگری غذا بدهند و آنها را امکان رشد دادن بدهند. این دارو هنوز آزمایشی و یک معامله خوب پژوهشی به سوی پیشرفت هستندو با ترکیب کردن با دیگران ادامه میدهند. مطالعات در حال انجام با آنتی آنژیوژنیک داروی تالیومید با عامل بیماریزای شیمی درمانی تموزولامید ترکیب شده است. آنژیو استاتین و اندوستاتین دو داروی دیگر در این طبقه بندی است که مطالعات نشان داده مقداری فعالیت علیه ملانوم در اقدام اولیه دارد.
بعضی اوقات جداسازی تزریق وریدی بعنوان آرام کننده(کمک کننده درد) در معالجه به کار میرود موقعیکه ملانوم در بازو یا ساق پا است. جداسازی یعنی شیمی درمانی که (تزریق کردن) جاری شدن خون توسط عضو موثر و نه قسمتی دیگر از بدن اضافی نشده است.
ایمنی درمانی/ بیوشیمی درمانی:
این یکی از به هیجان آورترین و میدان های تغییر دارو، دارو مبنی بر عمل آن روی سیستم ایمنی بدن است.بعضی از توسعه های اخیر، معالجه هایی با مقداری موفقیت آزمایش نموده است. بین ایمنی درمانی ها، چندین نوع واکسن های ملانوم تجربی است که امید بخش مشاهده شده است. بر خلاف واکسن آنفولانزا، معلوم است وقتی که شما خیلی خوب از بیماری جلوگیری می کنید، این ها به مردمی داده می شود که در مرحله 3 و 4(داخل وریدی) هستند. واکسن ها قصد داشته شده اند که سیستم ایمنی را برانگیزند تا اینکه قویاً علیه یک سلول ملانوم بیمار، تخریب سرطان یا به آهستگی پیشرفت واکنش نشان بدهد. این واکسن ها هیچ قسمت معالجه عادی در این زمان نیستند بنابراین بیماران با ملانوم های پیشرفته ممکن است امید دارند که در این مورد با پزشکشان بحث نمایند.
نوع دیگر ایمنی درمانی(هم شناخته شده به درمان بیولوژیک) شیمیایی ها کاربرد می سازند که بطور عادی در بدن رخ می دهد.یکی دیگر که شما امکان بیشتر دارد که در مورد آن شنیده باشید اینترفرون آلفا است. این تنها داروی منظم با تأییدFDAاست و نشان داده شده است که بقا پنج ساله بیماران مرحله 3 را بهتر می کند. فاکتور نکروز تومور، فاکتور دیگر از اینها به طور عادی است که جنس ماده اتفاق می افتد. هر دو اینها بخصوص اینترفرون آلفا توسط گلبول های سفید(لنفوسیت ها) تولید شده اند موقعیکه آنها تماس با سلول های توموری ،ویروس ها یا ماده های مضر دیگر،وارد می شوند و نشان داده شده است که تعدای تومور ملانوم را می کشد.آنها مقداری ذخیره اینترفرون آلفا هم دارند. بهر حال هر دو دارو اثرات جانبی دارویی دارند که می تواند خودشان را محدود سازد.
لنفوکینها که اتفاق افتادن مواد شیمیایی به طور عادی در کمیتهای کوچک در بدن برای بیماران در مرحله داخل وریدی به کار میرود. آنها هم شاید توسط گلبول های سفید(لنفوسیت ها) تولید شده باشند که به طور مخصوصی توسط پارگنها، یک قسمت پایه ای از سیستم ایمنی، برانگیزانده شده است که آنها را بهتر مجبور به کشتن سلول های بدخیم سازد.بهترین درمان داشته شده از لنفو کین ها را اینتر لوکین 2 با یا بدون اینترفرون آلفا به کار می برد که به سلول های ملانوم حمله می کند.بهر حال اینترلوکین 2 وابسته با اثرات جانبی دارویی خیلی زیادی است چه موقع با توجه به میزان مصرف بالا می رود. این فرم ایمنی هنوز در مرحله تجربی است.
ژن تراپی:
ژن ماده پایه ژنتیکی است. آن کد یا نقشه پروتئین های بدن است. نتیجه تغییر در این کدها رشد کنترل نشده سلول است که میتواند به سرطان منجر شود.
بعبارتی دیگرانتخاب کردن ژنها تغییرمی شوند چنانچه نقص ژنتیکی ها اصلاح شوندیا مقابل سلول سرطانی نهایی در سلول را افزایش دهد. آنجا امید است که ساختن تغییر میدهد در ژنها موقع پرداختن به یک دامنه وسیع از ناخوشی ها منجر خواهد شد بنابراین بطور مکرر انین درمان عنوانهای روزنامه میگیرد.بهرحال به یاد داشته باشیم این معالجه در کل پژوهشی است و اثرش هنوز اثبات نشده است.
فرم یک درمان ژن خلق کردن مبنی بر تغییر در گلبول های سفید یا در تومور نفوذ کننده لنفوسیتها است تا اینکه آنها ملانوم خواهند شد. این توسط برداشتن سلولهای بیمار، رشد آنها در محیط خارج، و پرداختن به آنها نتیجه رسیده شده است چنانچه شمارشان افزایش بیابد. گام بعدی جمع ماده ژنتیکی است که کی از عوامل رشد زیاد در مدار لنفوسیتهای تهاجمی تر بدن چنانچه مقابله با سرطان تولید بکند. اینها لنفوسیت های تهاجمی تر در بدن در یک سعی برگشته شده اند که سیستم ایمنی برانگیخته و ملانوم و متاستاز خودش را بکشد.
کانون پژوهش جاری شناسایی ژن ها برای آنتی ژن های ملانوم خاص است.این ها ذره روی دیواره سلولی رال تحریک میکنند و تولید آنتی بادی پیدا شده تا قسمتی از سیستم دفاعی بدن ایمن هستند. آنتی بادی ها قطب مثبت خودش را تنها در یک نوع آنتی ژن می چسباند. بوسیله تزریق کردن ژن برای آنتی ژن های ملانوم ، امید است محصول و شمارشان در یک شروع ناگهانی یک بیماری کلی را بوسیله سیتم ایمنی افزایش دهد.
آزماشات بالینی:
بیماران زیادی بخصوص افراد با بیماری پیشرفته ، در آزمایشات بالینی شرکت می کنند به این ترتیب که معالجه های جدید بگیرند تا موقعی که عموماً آنها آزمایش میدهند و در دسترس هستند.
بیمارانی که در مرحله 3 و داخل وریدی هستند ثبت نام کردن در آزمایشات بالینی را یک معالجه جدید یا تجربی تصور کنند. آنجا اکتمال خطر وجود دارد البته سود هم دارد.
چگونه شما نیازتان را بشناسید:
چه شما احتیاج به شناخت شنوایی آن واژه های سرطان کوبنده می تواند بود. اغلب مردم هم چنین آدم های توانا هستند که از پزشکشان بپرسند برای مشکل آنها احتیاج دارند. چه موقع بحث کردن معالجه و انتخاب شخصیت و نوع پزشکتان، میتواند آمادگی سوال قبل از درمان باشد تا اینکه شما هر آنچه مهم است فراموش نکنید.یک قلم بگیرید یا یک ضبط صوت قابل حمل سبک بردارید و جواب ها را بنویسید یا اینکه شما می توانید جواب ها را بعداً باز نمایید.
مطالعات مردمی نشان داده شده است که مطلع تریان افراد راجع بع سرطانشان یک قرار مثبت تر دارند و به معالجه بهتر جواب می دهند. سوالها به چگونگی پیشرفت ملانوم در شما است:
– در چه مرحله ای از سرطان هستید؟
– شانس بهبودیتان چه مقدار است؟
– چه معالجه هایی در دسترس هستند؟
– آیا انتخاب به اراده ی من است؟
– اگر من نیاز به انجام جراحی داشته باشم جای زخم چگونه خواهد بود؟
– کدام معالجه انجام می شود؟ شما فکر بهتری برای من دارید؟
– چرا؟
– اثرات جانبی دارو ها چه هستند؟
– آیا می توانم درمان بکنم؟آیا بیمه سلامت هستم؟
– آیا من را هدایت می کنید که یک زندگی طبیعی در طی معالجه داشته باشم و کار کنم؟
– چه آزمایشی برای اینکه مشخص کند که ملانوم من درمان شده وجود دارد؟
– شانس بهبود من چقدر است؟
– آیا ممکن است چیزی که در من است عود کند و مانعم بشود؟


 • نویسنده :
 • یکشنبه, ۲۱ام , آذر , ۱۳۸۹
 • نظرات شما: ۲
 • مطالب مرتبط

 • غش و درمان آن
 • ورزش و بهبود سلامت استخوانها
 • تاثیرات شخصیتی دیابت
 • ترفندهایی برای رهایی از دردهای رماتیسمی
 • توصیه دكتر نيكوسخن درباره روزه دیابیتها
 • ارتباط چربی بالا و سکته مغزی
 • درمان خواب رفتگی دستها و علت آن
 • خارپاشنه پا و روشهای درمانی
 • درمان فوری گرمازدگی
 • علائم سرطان پروستات و راههای پیشگیری و درمان
 • ۲ نظر

 • خواهشمنداست نسبت به درمانهاي جديد مانندپرتودرماني مطلب بفرستيد بنده مادرم ملانوم داره بعد ازجراحي زيرپوست لگن رشدكرده چكاربايدكرد

 • salam:hodode 8 sal mibashad ke poshte aranje dastam yek khal zaher shode va hodode 1 mah mibashad shoro be taghire rang midahad va dardnak shode ast momkene bad khim bashe

  albate nobate biopsi daram vali ta onmoghe bad jori fekram mashghole

  dar zemn sabegheie bimari ia verasat ro ham nadaram

  ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: