پایگاه اینترنتی ایران ویج

ختنه شدن دختران در بعضي از مناطق جنوبي ايران

 • دسته: عمومي
 • تعداد بازدید: 27,772

iconبرچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ختنه شدن دختران در بعضي از مناطق جنوبي ايران

كمي دورتر از بند آزاد كيش و نه چندان دورتر از اسكله هاي بندرعباس سابق«هرمزگان»، آنجا كه به خشكي و خشونت طبيعت بلوچستان نزديك مي شويد، در روستاها و شهرهاي كوچك همين مناطق، زنان به حكم سنت و آئين، از لذت جنسي محروم ?اند. نه فقط در شهرهاي كوچك، كه گاه در شهرهاي بندري و بزرگتر. آنها را در كودكي ختنه مي كنند. به خانه شوهر مي روند، مادر هم مي شوند، بي آنكه احساس يك زن و مادر ختنه نشده را داشته باشند.

همان ها، اين سرنوشت را براي دختران خود نيز رقم مي زنند و نسل دختران ختنه شده ايراني را در دامان خود بزرگ مي كنند. اين رسم و آئين، با جمهوري اسلامي به اين منطقه از ايران نيآمده، پيش از انقلاب هم بود، همچنان كه نقاب زنان اين پهنه در آن سالها نيز گهگاه سوژه مطبوعات وقت بود؛ اما همانگونه كه ارتجاع تشييع دراين سالها گسترش يافته، ارتجاع تسنن نيز جاي پاي خود را درميان اهل تسنن استوار كرده است. ختنه زنان در ميان اهل تسنن، جنبه ديني هم به خود گرفته است.


ترانه بني يعقوب در گزارشي كه سايت كانون زنان منتشر ساخته، با نگاهي در ستيز با خشونت عليه زنان ايران مي نويسد:

بندر كنگ از شهر هاي كوچك استان هرمزگان است و 5 كيلومتر با بندر لنگه فاصله دارد. دختران اين شهر بندري 40 روز پس از تولد ختنه مي شوند. زناني كه معترض باشند سنت شكن و سركش خوانده مي شوند. يك زن بومي مي گفت: برخي دختران شهر ديرتر و دردناك تر، در سنين 4 يا 5 سالگي ختنه مي شوند. آنها تمام مراحل ختنه خويش را با چشمان باز مي بينند. لبه هاي «كليتورس» دختران را با تيغي كه مردان ريش خود را با آن مي تراشند مي بُرند. اهالي بندر كنگ سني ?اند. عمل ختنه در بندر كنگ«تيغ سنت و فرهنگ» خوانده مي شود.برخي از مردم بندر كنگ ختنه شدن مادران و مادربزرگ هايشان را دليلي موجه براي اين كار عنوان مي كنند.ممانعت از ادامه تحصيل دختران توسط پسران خانواده، مرد سالاري شديد، جلوگيري از رفت و آمد آزاد زنان و دختران، تعدد زوجات و اهميت ندادن به تصميم هاي زنان در مرود مسائل مهم زندگي از ديگر مشكلات زنان بندر كنگ است. در بندر جاسك هم مي گويند وضع دختران همين است.هر سال دو ميليون دختر در جهان ختنه مي شوند. اين عمل به دليل انجام آن در خانه ها و با وسائل آلوده جان دختران خردسال را تهديد مي كند.خاطرات «واريس ديري» در كتاب«گل صحرا»، همان است كه جنوب شرقي ايران تكرار مي شود. او متولد افريقاست اما سرگذشت او همان است كه در ايران مرور مي شود.

6 هزار دختربچه هر روز ختنه مي شوند : «واريس ديري» شايد زيباترين و درعين حال غمگين ترين ديپلمات مستقر در سازمان ملل در نيويورك باشد. از صحراهاي سومالي آمده است. كتابي خاطراتي دارد به نام «گل صحرا». دراين كتاب فاجعه اي را شرح مي دهد كه قربانيان آن دختران كم سن و سال ?اند. آنها كه در اين سن و سال ختنه مي شوند، چند سال بعد به خانه بختي كه براي آنها جز شوربختي نيست فرستاده مي شوند.5 ساله بود كه ختنه اش كردند و 13 ساله بود كه مرد 60 ساله اي خواستگارش شد. تن به اين ازدواج نداد و از خانه گريخت. نمي ?خواست هم سرنوشت خواهرش شود. ختنه او را به چشم ديده بود وخود قرباني اين توحش و سلاخي بود.«واريس ديري» بعدها خود را به لندن رساند و مدل شد. دراين حرفه موفق بود، اما شهرت امروزي او نه به دليل مدل بودن، بلكه به دليل سمتي است كه در سازمان ملل متحد دارد. او سفير سازمان ملل براي مبارزه با ختنه زنان در سراسر جهان است. جنايتي كه طبق آمار منتشره سازمان ملل، هر روزه روي 6000 دختر بچه عرب و افريقايي و برخي كشورهاي آسيائي ديگر انجام مي شود.

ريشه هاي مذهبي

بريدن اين عضو بدن و ختنه زنان عليرغم اينكه صراحتا در قران گفته نشده اما در احاديث و نقل قولها اذعان شده است. به همين علت كه از احاديث برآمده است در كشورهائي مانند ايران، عربستان سعودي، تركيه مراكش و … از سنن مذهبي محسوب نميشود.ريشه هاي ختنه كردن زنان به تاريخ ماقبل اسلام و مسيح باز ميگردد. در قسمتهاي بعدي به اين موضوع پرداخته مي شود.اين موضوع در ميان يهوديان و مسيحيان نيز ديده ميشود.

تاريخچه ختنه زنان:

در مورد چگونگي و تاريخچه پيدايش ختنه زنان نقل قول ها و اسناد متفاوتي موجود است. از جمله آنكه گفته ميشود اين موضوع اول بار در مصر و اتيوپي ظهور كرده است. گاها گفته شده است از زمان هرودت ختنه زنان وجود داشته است.

منبع ديگري ميگويد كه 163 سال پيش از ميلاد مسيح ختنه زنان پذيرفته و اعمال ميشده است. نوشته اي مكتوب در موزه بريتانيا كه روي كاغذ مخصوص مصري كه از خمير چوب ساخته ميشده نوشته شده است.اين كاغذ پاپيروس مصري نام دارد.

يك جغرافيا دان يوناني گزارش داده است كه در سفر به مصر 25 سال قبل از ميلاد مسيح ختنه زنان را مشاهده كرده است و ديده است كه دختران پيش از ازدواج ختنه ميشوند.اين مورد هم در مورد رومي ها و هم عرب ها نيز گزارش شده است.در بخشي از فرهنگ هاي ملل مختلف ختنه زنان تقسيم بندي ميشده است.بعنوان مثال برده ها بسيار راديكال تر ختنه ميشده اند تا نتوانند بار دار شوند. بدين ترتيب زن برده قيمت بالاتري داشته است.كمبود مواد غذائي در نقاطي از آسيا و آفريقا باعث ميشده است كه ختنه زنان بمراتب بيشتر و راديكال تر انجام گيرد تا از تكثير جمعيت جلوگيري شود.از دلائل ديگر مردسالاري بوده است كه در نتيجه ختنه زنان مردان لذت بيشتري ميبرده اند.اين عمل در مورد زنان بيوه نيز انجام ميشده است تا نتواند مجددا ازدواج كند.گفته ميشود از دلائل ديگر اعتقادات و باورهاي فراعين مصر بوده است مبني بر اينكه خدايان بي سكسوال بوده اند. آنان عقيده داشته اند كه روح مرد در اين بخش آلت تناسلي زنان و روح زن در بخش پوستي آلت مردانه كه بريده ميشود نهفته است.

• ختنه زنان چه عوارض و خطراتى را به دنبال دارد؟

1)درد، خونريزي، شوك، ( اين عمل بدون بيهوشي عمومي يا موضعي انجام ميگرفته

است)

2)نگاه داشتن ادرار به دليل درد

3)صدمات ارگاني بعلت بي تجربگي جراح تجربي

4)عفونت مكرر

5)درد زياد بهنگام پريود ماهانه، عفونت دستگاه تناسلي و تخمك ها،عفونت در دستگاه ادرار و كليه ها

6)ريسك هاي متنوع در هنگام زايمان ناشي از عفونت و خونريزي و….

7) درگيرى ها و بيمارى هاى روانى حاصل از اين امر

8) ايجاد جوش گاه (اسكار) در قسمت بريدگى ها با طول و گستردگى زياد

9) مشكلات نازايى، خطرات و مشكلات ناشى از حاملگى و به خصوص زمان زايمان

اين عمل از طريق روش هاى مختلفى انجام مى شود. با توجه به نوع انجام اين عمل شدت عوارض متفاوت است. وحشيانه ترين روش در كشور هاى سومالى، سودان و همچنين اتيوپى به كار مى رود.

• ختنه دختران با چه اهدافى در كشور هاى مزبور انجام مى شود؟

1) قوانين و احاديث مذهبي

2) زناني كه ختنه نشده اند، تمايلات افراطي در مطالبه روابط دارند
3) زنان ختنه نشده پاكيزه نيستند.

4) ختنه شده ها باكره ميمانند و افتخار فاميل كه پيش از ازدواج سكس نداشته اند، مي مانند.

5) بريدن اين بخش، زن را بهنگام زايمان حمايت ميكند.(درصورتي كه به تجربه و با اتكا به دانش پزشكي مشكلات و ريسك هاي بريدن مجدد اين بخش بسيار بزرگتر و تهديدي براي زايمان طبيعي و بي خطر ميباشد.

6) روح خبيث در اين بخش از آلت تناسلي زن نهفته است و ميبايستي آنرا از ميان برداشت و اين عمل به تولد بچه ياري ميرساند.

7) زنان ختنه نشده كرم هائي دارند كه توسط سوراخ باز آلت تناسلي ميتواند به داخل بدن زن نفوذ كنند.

8) اين عضو زن در هنگام ارتباط جنسي به آلت تناسلي مرد ضربه ميزند و ميتواند مرد را خواجه كند.

9) گفته ميشود كه بريدن اين بخش از بدن زن، او را در دوباره زائي حمايت ميكند.

10) اين اقدام باعث ميشود كه قيمت عروس بالا برود ضمن اينكه باكره بودن وي باعث افتخار خانواده اوست.

11) زناني كه ختنه نشده اند ميتوانند اينطور محاسبه كنند كه بچه هايشان در جامعه مقبوليت نخواهند داشت.

12)براساس ادعاى مسلمانان آفريقايى طبق دستور اسلام

13)مفيد بودن از لحاظ بهداشتى

14)نگهدارى از باكرگى دختران جوان تا زمان ازدواج

15) كنترل تمايلات جنسى دختران تا قبل از ازدواج براساس سنت قديمى آفريقايى

_ آسيايى

16) اطمينان دادن به شوهر آينده از جنبه پاك بودن دختر

17) زيباگرايى و بهداشتى بودن بدن دختر

18) پيدا كردن روح پاك

عکس نوع دوختن و ختنه زنان


آمار ها چه مي گويند :

طبق آخرين آمارگيرى سازمان جهانى بهداشت تقريباً بيش از صد و شصت ميليون نفر از زنان (اعم از كودك، نوجوان و جوان) در بيش از سى كشور آفريقايى و آسيايى ختنه شده اند.

به جرات مى توان گفت روزانه تعداد زيادى از دختربچه هاى بى گناه بين سنين ? تا ?? ساله در كشور هاى ذكر شده ختنه مى شوند. در آفريقا اين سنت قديمى توسط افراد مسن و مذهبى در روستا ها يا نقاط دورافتاده از شهر ها انجام مى گيرد.

طبق گزارش ها گاهى توسط پرستاران، ماما ها و حتى پزشكان با مخارج بالاتر و بهداشتى تر به طور غيرقانونى انجام مى شود. چندين مورد در كلينيك هاى خصوصى در كشور انگلستان توسط پزشكان سودانى و سوماليايى گزارش شده كه تحت تعقيب پليس هستند.

بيش از ?? درصد دختران در كشور هاى آفريقايى و ?? درصد در كشور هاى آسيايى قربانى اين مسئله مى شوند. اين در حالى است كه در تعدادى از كشور ها نظير سودان و سومالى بيش از ?? درصد است.طبق آخرين آمار در گامبيا به ?? درصد رسيده است. اين عمل در ?? درصد موارد بر روى دختران سنين ? تا ?? ساله انجام مى گيرد.

در بين يهوديان و مسيحيان اين عمل نادر است، به طورى كه در دو قبيله در كشور اتيوپى و دو قبيله در كشور نيجريه به سازمان جهانى بهداشت گزارش شده است كه در يك قبيله نيجريه اى ختنه زنان قبل از ازدواج انجام مى شود و در قبيله ديگر در همين كشور ختنه به پس از زايمان اول موكول مى شود.

قابل ذكر است تحقيقات گسترده و جامعى توسط محققين و متخصصين اطفال، زنان و زايمان، روان شناسان به خصوص استادان اديان مختلف (اعم از مسيحى، يهودى و مسلمان) پيرامون مسئله ختنه زنان از طرف سازمان جهانى بهداشت صورت گرفته است. طبق اين بررسى ها در هيچ يك از آ يات قرآن و قسمت هاى مختلف كتاب انجيل و يا ساير كتاب هاى آسمانى ختنه زنان توصيه نشده است. هر كسى كه دستور اسلام را منبع انجام اين عمل وحشيانه قرار مى دهد با عدم اطلاع از دستورات مذهبى، عوام فريبى و يا عقايد شخصى و سنت عقب افتاده آنها مرتبط است. سازمان جهانى بهداشت سنتى بودن قضيه را تنها دليل اين عمل ذكر مى كند و آگاهى كامل از غيرمذهبى بودن انجام اين عمل را به تمام كشور هاى عضو سازمان ملل ابراز داشته است.

اين عمل در بيش از ?? كشور جهان انجام مى شود و در ?? تا ?? درصد موارد با وسايل آلوده و غيربهداشتى بدون استفاده از هيچ داروى موضعى انجام مى شود در نتيجه خطر مرگ و شوك وجود دارد.5/?? درصد زنان در كشور هاى مذكور به علت برش هاى طولانى و عميق و جوش گاه هاى (اسكار هاى) زخمى حتى قادر به رابطه جنسى با شوهران خود نيستند و تا پايان عمر رابطه جنسى ندارند و يا در صورت انجام اين امر و حامله شدن قادر به زايمان طبيعى نخواهند بود. در اين صورت زايمان آنها با جراحى انجام شده و يا در نقاط دورافتاده به علت خطرات ناشى از زايمان طبيعى خود و نوزادانشان فوت مى كنند. آمار مرگ ومير اين زنان و نوزادان آنها نزديك به يك ميليون در سال تخمين زده شده است.

• در مقام مقايسه ختنه پسران با ختنه دختران چه ارجحيت هايى دارد؟

* طبق آمار ها در كانادا حداقل بيست درصد و در استراليا پانزده درصد از نوزادان پسر ختنه مى شوند. ختنه زنان از طرف سازمان ملل و سازمان جهانى بهداشت و طبق قوانين تمام كشور هاى اروپايى، آمريكايى و اغلب كشور هاى آسيايى غيرقانونى است. در اين كشور ها افرادى كه به اين كار مبادرت مى ورزند توسط دولت مورد تعقيب قرار مى گيرند.

تجربه نشان داده است هرگز شخصى يا اشخاصى كه در اين كشور ها به اين كار دست مى زنند مورد تعقيب قانونى قرار نگرفته اند.

* محققان سازمان جهانى بهداشت در معنى لغاتى نظير ختنه دختران يا قطع عضو در دختران فرقى نمى گذارند و آن را يك عمل با دو معنى مشابه تلقى مى كنند و اين عمل را از جمله سنت هاى بسيار عقب ا فتاده و خطرناك مى دانند.

* محققان از هر زن يا مردى در هر كجاى دنيا خواسته اند كه:

?- به غيرقانونى بودن اين عمل حتى در كشور هايى كه اين عمل انجام مى شود توجه كنند.

?- صد درصد آن را با حق و حقوق در سلامتى اطفال، دختران و زنان مغاير بدانند.

?- انجام اين عمل مغايرت كامل با حقوق بشر، در هر نقطه از دنيا دارد.

توصيه سازمان جهانى بهداشت اين است كه افراد با هر وسيله ممكن ابراز تنفر خود را در انجام اين عمل به گوش مسئولان و سياستمداران و هر انسان ديگر در هر كشورى كه زندگى مى كنند برسانند و براى عدم انجام آن از هر راهى مبارزه كنند.

داستاني در مورد ختنه دختران

وقتي شيما محمود نه ساله بود ، مادرش ، صباح ، قابله روستا را خبر كرد تا مراسمي زنانه را اجرا كند ، مراسمي كه در بين زنان مصري روستايي از مدت ها پيش مرسوم بوده است .

در اتاق خواب ، صباح ، قابله و يك زن ديگر شيما را محكم نگه داشتند و با يك قيچي تيز او را ختنه كردند . شيما جيغ مي كشيد ، مادرش گذشته خودش را به ياد آورد كه دو روز تمام نمي توانست راه برود.

وقتي از او پرسيدم كه چرا دخترش را تحت عملي قرار داده كه خودش 25 سال پيش از آن رنج برده است جوابي نداشت: ” رسم است .” در پشت مقنعه بلند سياهش شانه هايش را به آرامي بالا انداخت: ” از كسي در اين مورد سوال نكردم . فقط طبق رسم و رسوممان عمل كردم .”

احترام نسبت به سنت هاي قديمي به قدري زياد است كه عليرغم هشدارهاي بهياران نسبت به خطر عفونت و مرگ ناشي از ختنه، سازمان هاي حقوق بشر تخمين مي زنند كه روزانه 3600 دختر مصري تجربه شيما را تحمل مي كنند .

نتيجه گيري :

دكتر مواهب مولي مي گويد “ مذهب دليل اصلي نيست .” او 12 سال است كه در يك كلينيك كوچك در يكي از محلات فقير نشين قاهره با آنچه او و همكارانش ” قطع اعضا تناسلي زنان ” مي نامند ، مبارزه مي كند .

مولي مي گويد :” ختنه كردن ، فارغ از مذهب دختر ، برابر با حفظ پاكدامني اوست . و در جامعه اي كه مفهوم شرافت خانوادگي با پاكدامني زنان خانواده معنا پيدا مي كند ، ختنه برترين ارزش است .”

او ادامه مي دهد ” آنها مي خواهند دختر را از عشق دور نگه دارند . و آن را به پاكيزگي و باكره گي ربط مي دهند .”


عکس نوع دوختن و ختنه زنان


در دهات ، اثبات باكرگي پيش نياز ازدواج است : مادر عروس معمولا صبح بعد ازشب عروسي براي اثبات باكرگي دخترش يك دستمال خوني را به مردم نشان مي دهد . اگر اين موضوع ثابت نشود ، به احتمال زياد شوهر زن را طلاق مي دهد .مادران اميدوارند كه با فرو نشاندن نياز جنسي از طريق ختنه ، از پيش آمدن چنين پيشامدهاي غم انگيزي جلوگيري كنند . دكتر مولي ادامه مي دهد ” آنها مي دانند كه ختنه در حال حاضر باعث آزار دخترانشان مي شود . اما فكر مي كنند كه با اين كار در نهايت او مي تواند ازدواج كند . ” و در فرهنگ محافظه كاري كه تغييرات به آرامي اتفاق مي افتد و احترام به بزرگ ترها واجب است ، از بين بردن چنين سنت جا افتاده اي بسيار سخت است . مولي مي گويد ” آنها مي گويند ُ مادربزرگم اين كار را كرده ، مادرم اين كار را كرده و بنابراين دخترم هم بايد اين كار بكند ُ


 • نویسنده :
 • پنج شنبه, ۱۶ام , دی , ۱۳۸۹
 • نظرات شما: ۸۰
 • مطالب مرتبط

 • تمایل به ازدواج اینترنتی روبه افزایش است
 • دانستیهایی در مورد پزشک خانواده
 • اخبار بازار خودرو
 • شیوه جدید درمان استرس در اسپانیا
 • تاثیرات جراحیهای زیبایی
 • مبلمان و دیوارهای نمکی
 • اخبار ماشین
 • چگونه موبایل شنود می شود؟
 • نرخ ارز و سکه امروز 13 دی 90
 • آیا مرورگر شما با html 5 سازگار است؟
 • ۸۰ نظر

 • مزخرف ترین عملی که تا حالا دیدم،هر جی کارهای غلط انداز بگی از این قشر عرب کثیف در میاد.لعنت به این جماعت امل

 • خیلی عالی و دوست داشتنی بود ممنون

 • از شما ممنونم که اطلاعات پزشکی را نیز در این موضوع بیان کردید

 • khak tou sare in arabaye kesafat ke mardaye vahshi va lajaneshon hamechizo vase khodeshon mikhan,mardaye arab vaghean kaftaran

 • وحشتناکه ………….
  این عمل روی مرد ها هم اشتباست چه برسه به دختر….
  حالم از هر چی عربه نفهمه به هم میخوره خدا این همه پیغمبر فرستاد که آدم بشن اما نشدن حالا خاک تو سر هر ایرانی که خودشو به این عرب ها بچسبونه کاش تو جنگ این یه تیکه رو میدادیم تموم.حالا حی برید حج……اه اه اه………..

 • واقعا هیچ حیوونی با بچش این کارو میکنه؟

 • خاک تو سر هر کسی که این کارارو میکنه چرا واقعا؟؟؟ مگه اون موقه که بیامبر و امامام بودن اینجوری میکردن؟ شما جسماتون همه مریض متاسفم

 • خيلي خوب است بايد در ايران نوع1 اجباري شود باعث تميزي بيشتر مي شود

 • خاک تو سرشون ملت امل

 • واقعا که اینا چه حیوونایی هستن مگه نه؟

 • منم با بچه ها موافقم خیلی از عربا بدم میاد نکبتایی بیش نیستند

 • یعنی خر ازاین عربا بیشتر میفهمه اینا از قار نشینا بدتر کره خرا

 • خیلی بد بابا

 • من در حیرتم چی بگم !!تصورش برام خیلی سخته

 • خاک تو سرشون
  اه اه
  وای خیلی درد داره من الان دردشو احساس کردم

 • خاک تو سر عربشون کنن
  حمالای نفهم.عقرب خوارا بهتر از این نمی شن

 • عجب چه ربطي داره به عرب اول خوب بحث رو بخونيد بعد بناليد
  ولي در كل كار اشتباهي هست

 • esmeshoono gozashtan esnaaaaaaaaaaaan?
  harchizi ghaede va adabeo ghanoone khase khodesho dare
  vase pesar o in karo mikonan chon vaghenan ham tamiz mishe ham ghashangtar mishe vali dige vase dokhtaro chera in joori mikonan?
  ina che ghomi hastan akhe?
  az heyvoon daran pastar mishan
  be esme din har ghalati ke doost daran mikonan
  mage zan che gonahi karde?
  mage dokhtar che gonahi karde ke shode dokhtar?
  khodayaaaaaaaaaaaaaaaa…………..

 • اگه آدم به جای غیرت تعصب داشته باشه نتیجش همین میشه.

 • باید انجام شود وگرنه زنان هم بیماری هایی میگرند که حتی باعث مرگ آنها میشه

 • وا؟! مگه این همه زن ختنه نکردن مردن؟! چی میگی تو یکی؟! بحثش خیلی جدیه، اصلا تو شوخی هم نکن!
  احمقن و کسی که می تونه جلوش و بگبره و نمی گیره احمق تره و مردی که می دونه این کار یعنی چی و به خاطر لذت بیش تر می ذاره رن همچین کاری بکنه احمق تر از همه و کثیف تر!
  حالم بد شد.
  جهل!

 • شما که لذت زندگی را از زنانتان می گیرید کسانی که این عمل را بر زنان ودخترا نشان انجام میدهند بر حق اونها ظلم میکنند از هر پزشگ در این کره خاکی سوال کنید این جنایت را تایید میکنند یا اون را یک فاجعه میدانند

 • واقعا اين عربا حروم زادن اصلا هيچي نميفهن !
  …. تو ذاتشون !
  اههههههههه !
  حالت تهوع گرفتم !!!!!!!

 • من که هیچ تعجب نکردم از عرب که نمیشه انتظار چیزای خوب داشت هرکاری کنن عربن عشق شکم و زیر شکمن دیگه ….براشون فرقی نمیکنه که طرفشون راضیه لذت میبره یا نه فقط لذت رو برای خودشون می پذیرن….پسرا از این به بعد حواساتون رو جمع کنید قبل عاشق شدن تحقیق کنید گول چشم و ابروی طرف رو نخوریدا………..

 • جون به جونشون کنن عرب هستند….

 • برای خانواده هایی که یه همچین کار وحشیانه ای رو با دختر کوچک و بی دفاعشان میکنند متاسفم

 • من فعلا هنگ کردم چقدر دلم سوخت برای دخترا مشکل روحی روانی دارن انشالله که هر چه زود تر قانونش برداشته بشه چه حسه بدی بهم دست داد یه جوری شدم

 • یک طرفه به قضیه نگاه نکنید.
  در مورد این کار پیامبر اکرم هم توصیه فرمودند اما نوع و مقدارش رو مشخص نکردند ( حلیة المتقین)
  امروز حفظ اتحاد واجبه و اختلافات قومی و قبیله ای آفت اتحاده.
  امروزه در کشور ما و حتی در مراکز استان های عرب نشین فرهنگ اونقدر بالاست که به این کار ها نرسه.
  این کار برای پسر ها واجبه چون بیماری های بسیاری برای اونها ایجاد میشه اگر این کار رو نکنن مثل بیماری های مقاربتی و عفونی و از این قبیل
  در هر صورت معیار اسلم است و چه معیاری بهتر از این

 • خاک تو سرشون بدبختا

 • ان تو دهنشون خاک برسر این آدمای بدبخت خدا به دادشون برسه روز قیامت چه عذابی میخوان بکشن توف تو ذات کثیفشون که با دخترای بدبخت و بیچاره اینطوری رفتار میکنن عشق اینجوری بخوره تو سر اون پدر مادر اگه آدم تا آخر عمر بی شوهر بمونه بهتره تا باهاش این رفتارو بکنن.خاک برسر بی شورشون

 • از شما ممنونم که اطلاعات پزشکی را نیز در این موضوع بیان کردید

 • عزيزاني كه اين مطالب رو ميخونيد . با خاك توسر اين و اون كردن كاري درست نميشه . حقيقت اينه كه با نوشتن مطالبي كه روشن گري كنه مثل عكسهاي بالا و جملاتي تحريك كننده اي كه بتونه افكار جامعه رو بسوي روشن فكري و بيداري پيش ببره كاريست واجب و اين خدمتي است بس عظيم به نوزاد دختري كه فردا مادر نوادگان ايران زمين است . مادران آنروز به ما كه چنين تلاشي كرده ايم بيگمان افتخار خواهند كرد.

 • سلام دوستان،اینکه اینکار جنایته تنها همین دلیل که لذت جنسی رو از زن میگیره برای اثباتش کافیه… اگر فرم آلت تناسلی زن مشکلی داشت و برای بقا و سلامتش تا این حد مضر بود خالق طبیعت اونرو جور دیگری می آفرید…با امید اینکه این جهل و خرافه ،خشم و جنایت روزی تموم بشه …اما عزیزان نژاد پرستنه قضاوت نکنین، خیلی از فعالان خقوق بشر علیه این کار خودشون عرب هستند

 • من با خوندن كتاب زيباي گل صحرا سرگذشت واريس ديري مانكن آفريقايي كه اين اتفاق ناراحت كننده رو تجربه كرده فهميدم تو دنياي به اين پيشرفتگي هستند كساني كه درجهل مطلق هستن و حاضرند به خاطر پايبندي به اين رسم احمقانه حتي زندگي فرزندشون رو هم به خطر بندازن و اونو بكشن .اميدوارم هرچه زودتر شاهد به آدميت رسيدن اونها باشيم.

 • خیلی حالم بد شد…… واقعا که خیلی جاهلن..

 • سلام
  ممنونم از اطلاعات خوبتون
  اینا فقط میخوان دین اسلام بد جلوه بدن خدا همشون لعنت کنه با این وحشی گریشون که به پای دین میندازن

 • هق حالم بهم میخوره از هر چی عرب چقدر نامردن بیچاره جنس زن چقدر بدبخته همه جا بدبخته همه جا.

 • negah konin bachea shoma nabayad narahat shid ina ye ede hastan ba aghaed ghalat
  to soed bache k b donya miyad pardasho mizanan k dar sen bala b moshkel bar nakhore ama to afrigha va bazi az keshvara k ba faghr farhangi docharan in karo mikonan beheton nosiye mikonam mosafer n afrighaiya nevashte byby sahraro bekhonid kharejiye k yeki az i

 • واسه این کارشون هیچی نمیتونم بگم واقعا که …

 • خدا نشناسای عرب

 • خداروشکرکه ماروختنه نکردن.اخی دلم سوخت واسه دخترای ختنه شده

 • چه طور دلشون میآد لعنتی ها… الله واکبر تف به ذاتشون

 • همشون بمیرن شنیده بودم ولی باور نداشتم حالم از هرچی مرده بهم میخوره

 • به خدا مردا هم دوست ندارن باکسی که نزدیکی میکنن چنین کاری بشه
  نمیشه که مرد احساس لذت کنه و زن نه . آخه این جوری که دیگه رابطه زناشویی وجود نداره
  واقعا سخته . باورم نمیشه همچین جنایتی تو جهان اتفاق می افته و کسی هم چیزی نمیگه

 • هر سطرشو که آدم میخونه احساس تاسف دلسوزی……………
  واقعا تصورش خیلی وحشتناکه!

 • اقااحمدبااين حرفت اثبات كردي يك وطن فروش خائني.من يك دخترنوجوان اهل خوزستان هستم عرب نيستم امااعرابي روديدم كه لاقعل مثل تووطن فروش نيستندوحاظراندتاپاي جونشون بادشمن بجنگند.درضمن توكه مثلامسلوني حج روهمون خدايي كه ميپرستي وهمون پيامبري كه دينتواورده واجب كرده چي كاربه مردمش داري درضمن اقاي به ظاهرمسلمون هم حضرت محمد(ص)عرب بوده هم دوازده امامي كه ميپرستي.واقعانميدونم اگه همه ي ادماي دنيامثل شمابودن چي ميشد.اين حرفارويك دختراصيل بختياري اهل خوزستان گفته يادت باشه من يك خوزستاني ام واستانموبه صدتاتهرون واصفهان نميدم يادت باشه خوزستان وطن من جايي كه تو ي خاكش 8سال هزاران نفرجنگيدند تابه دست دشمن نيفته حالافهميدي ماتوي اين خاك بزرگ شديم.

 • بابك آنتي نژاد پرست

  اين عمل در بين كرد ها هم رواج داره ربطي به عرب ها هم نداره وعلتش همون طور كه در متن هم گفته شد فرهنگ مرد سالار جوامع و تمايل مردان براي جلوگيري از به اصطلاح خيانت زنان به مردان انجام ميشه.عقده هاتونو جاي ديگه سر عربا خالي كنيد.

 • سلام گور پدر آفرقایي ها و عربا بايد تو ايران جلوشو بگيرند؛ تو بندر كنك خيلي رواج داره به چشم ديدم

 • ماشالله به این کار البته این کار واسه تهران باید اجباری شودچرا؟> چون پدر و مادر های تهرانی دیگر نگران بیرون رفتن دخترانشون نباشن چون انسان جایز خطاست چقدر مادر سال کودکان نامشروع و بدون پدر در ایران داریم تا حالا بهش فکر کردین!!!!!!

 • این کار جنایته شکی درش نیست
  خریته واقعا
  ولی به عربا گیر ندین اصلیتش مال آفریقاست این کار
  تمنا عزیز شما هم لازم نبود تمام مردان رو امتحان کنید :D

 • من امروز مطالب شماروخوندم
  من دختری هستم21 ساله وازشهربندرکنک همینی که شمادرموردش نوشتین درمورد رسم ورسوماتش بله درسته همچین چیزی رسم بوده اماالان همچین چیزی اصلا وجودنداره من ازهمین شهرم وخیلی خوب میدونم این رسم ورسومات مزخرف دیگه وجودنداره وقتی مطالب شماروخوندم ازمادرم پرسیدم وایشون هم گفتن رسم ورسومات مزخرفی بود که ازبین رفت وخیلی وقته که ازبین رفته ووجودنداره شایدجاهای دیگه ازاین رسم ورسومات باشه امااینجانیست خیلی وقته این رسم ازبین رفته

 • خطاب به اسیر شیشه:
  چقدر مطمئن هستی که حلیه المتقین توسط همون عرب جاهلیت که دختر ها رو زنده به گور میکردن تحریف نشده باشه؟!
  اگر پیگیری کنی میفهمی که چقدر حدیث جعلی وارد دین ما شده که گاهی تفکیک اصل و فرعش از عهده علمای دین ما برنمیاد چه برسه به ما!

 • خاک بر سر احمقشون کنن…
  الهی بمیرم طفلی اون دخترای بدبخت چی می کشن؟!!!!!!!!!!!!!!

 • لعنت به اونا که این کارو میکنن وملیونها دختر رو از لذت روابط جنسی محروم میکنن آخه اگه به خدا ایمان دارند لذت جنسی یکی ازنعمتهای خداونده که به ما عطا فرموده اند

 • کتاب گل صحرا روبخونین نوشته واریس دیری
  واریس دیری مانکن زن بین‌المللی سومالیایی‌تبار، نویسنده و سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست و به عنوان سفیر سازمان ملل در راه توقف بریدن آلت تناسلی زنان (ختنه زنان) جهان فعالیت می‌کند.

 • وای بر ما

 • نمیدونم چی بگم…………………………………………….

 • دست بردن در خلقت خدا به هر نحوی اشتباه است …

 • آدمی را آدمیت لازم است کسایی که اینکارارو میکنن مسلما آدم نیستن فقط یه مشت امل عقده ای اند که نه تنها بویی از مذهب بلکه از انسانیت هم نبردن در رابطه با اینا فقط میتونم بگم متاسفم!!!!

 • الهی بمیرم واسشون… چقد عذاب میکشن…
  خدا هرچی عربه از زمین برداره تا همه یه نفس راحت بکشن…
  اه اه… حالم بد شد اصا… :((

 • خاک بر سرشون لیاقت ندارند که لذت بردن زن رو ببنن

 • اولا برای اون دخترا احساس تاسف میکنم دوما به خانوادهاشون میگم شما که باصطلاح بکارت دخترتونو حفظ میکنید خوب اون میره کونی میشه…… اونجارم میری میدوزی؟؟؟؟؟؟؟

 • دستشون دردنکنه

 • كثافتا…چقدر بي فرهنگن كه دختر مردم و عذاب ميدن واقعا براشون متاسفم

 • یکی بگیره مال خودشونواونجوری ازبیخ ببره ببینم چی میکشن بدبخت اون دختراکه یک عمرازلذت زندگی محرومن لعنت بهشون لعنت

 • توایران هم انجام میشه ومتاسفم که برای چیزای پوچ وبی ارزش دخترا روشکنجه میدن فقط مسئله ختنه نیس

 • من خودم جنوبی هستم درمنطقه مااین کارانجام میشودولی نه به این شکلی که اینجاگفته شده تنهاقسمتی کوچک ازسرکلیتوریس بریده میشودکه فوایدزیادی داردجلوگیری ازعفونت متعدل نمودن ترشحات زیبائی اندام زنانه به گونه ائی که عفونت کمتری زیرش جمع میشود ضمناکشورهای غربی هم به فایده این عمل پی برده اندودراروپاوامریکانزدغیرمسلمانان هم انجام میشود

 • هیچ دختری دوست نداره که تنها راهی که میتونه بچه دار بشه را ازش بگیرن.

 • منم واقعا واسه اين آدما متاسفم.. يك جور شكنجه است فراموش نكنيد كه اين بدن ها نزد ما امانت هستند اگه ريشه ي مذهبي داشت مطمئنن به صراحت در قران گفته ميشد يا احاديثي معتبري واسش بود يك جور برگشت به دوران جهالته با اين تفاوت كه اونجا دخترا رو زنده به گور ميكردند الان يكم مدرن تر و با اسم كنترل حس زنانگي دختران و باكرگي شكنجه ميدنش اونم بدون بي حسي يا بيهوشي وااااااي به حال انسان هاي كه اينچنين كور كورانه اين عقايد خرافه ايي رو دنبال ميكنند

 • واقعا وحشت کردم وقتی مطلبو خوندم بیچاره دختراومادرا

 • همه اینا ناشی از کار های خرمتعصب هاست

 • آرش تو برا خودت میگی دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • خاک بر سر اون آدم هایی که بویی از آدمیت نبردن حیوان ها بهتر زندگی میکنند

 • واقعا شكه شدم اون روزها حتي دخترارو سگم حساب نمي كردن حالابرودوس دخترم رو ببين پيرينت اينارو مي گيريم تا ببينه دلم حال بياد

 • خاک برسرتون بریزم اینم شد کار واقعا………………………..

 • اخه اینم شد کار اگه خوب نشه اون دختر چی کی جواب گو خاک برسرتون بااین فکراتون

 • خاک بر سرشون کنن به چه حقی این کار وحشیانه رو انجام میدن؟ طفلکی اون دختر بچه ها که باید این دردو تحمل کنن الهی بمیرم…

 • برید بابا خدا روزیتون رو جای دیگه حواله کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • واقعا براهمه تون متاسفم اوناازجاهلیت این کارهارومیکنن شماکه خودتون رو روشن فکر میدونین چرااینطوری حرف میزنین چه ربطی به عرب وعجم بودن داره هرکجا هرقوم یاهر قبیله ممکنه به یه چیزای اعتقاد داشته باشن نمیشه جمع بست عرب ها نفهم هستن شعور شماها کجا رفت کی میخواین شما ازاین جاهلیت بیرون بیاین خدامیدونه ……….لازم به ذکرهستش که من خودم عجم واهل تهرانم

 • انسان به خاطر اعتقادش همه چیزشو میده . حتی اگر آثار بد عقیدشو ببینه که این دلیلی چیزی جز آکبند گذاشتن عقل و فکرنکردن نیست .

  ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: