پایگاه اینترنتی ایران ویج

ختنه شدن دختران در بعضی از مناطق جنوبی ایران

 • دسته: عمومي
 • تعداد بازدید: 10٫085

iconبرچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ختنه شدن دختران در بعضی از مناطق جنوبی ایران

کمی دورتر از بند آزاد کیش و نه چندان دورتر از اسکله های بندرعباس سابق«هرمزگان»، آنجا که به خشکی و خشونت طبیعت بلوچستان نزدیک می شوید، در روستاها و شهرهای کوچک همین مناطق، زنان به حکم سنت و آئین، از لذت جنسی محروم ?اند. نه فقط در شهرهای کوچک، که گاه در شهرهای بندری و بزرگتر. آنها را در کودکی ختنه می کنند. به خانه شوهر می روند، مادر هم می شوند، بی آنکه احساس یک زن و مادر ختنه نشده را داشته باشند.

همان ها، این سرنوشت را برای دختران خود نیز رقم می زنند و نسل دختران ختنه شده ایرانی را در دامان خود بزرگ می کنند. این رسم و آئین، با جمهوری اسلامی به این منطقه از ایران نیآمده، پیش از انقلاب هم بود، همچنان که نقاب زنان این پهنه در آن سالها نیز گهگاه سوژه مطبوعات وقت بود؛ اما همانگونه که ارتجاع تشییع دراین سالها گسترش یافته، ارتجاع تسنن نیز جای پای خود را درمیان اهل تسنن استوار کرده است. ختنه زنان در میان اهل تسنن، جنبه دینی هم به خود گرفته است.


ترانه بنی یعقوب در گزارشی که سایت کانون زنان منتشر ساخته، با نگاهی در ستیز با خشونت علیه زنان ایران می نویسد:

بندر کنگ از شهر های کوچک استان هرمزگان است و ۵ کیلومتر با بندر لنگه فاصله دارد. دختران این شهر بندری ۴۰ روز پس از تولد ختنه می شوند. زنانی که معترض باشند سنت شکن و سرکش خوانده می شوند. یک زن بومی می گفت: برخی دختران شهر دیرتر و دردناک تر، در سنین ۴ یا ۵ سالگی ختنه می شوند. آنها تمام مراحل ختنه خویش را با چشمان باز می بینند. لبه های «کلیتورس» دختران را با تیغی که مردان ریش خود را با آن می تراشند می بُرند. اهالی بندر کنگ سنی ?اند. عمل ختنه در بندر کنگ«تیغ سنت و فرهنگ» خوانده می شود.برخی از مردم بندر کنگ ختنه شدن مادران و مادربزرگ هایشان را دلیلی موجه برای این کار عنوان می کنند.ممانعت از ادامه تحصیل دختران توسط پسران خانواده، مرد سالاری شدید، جلوگیری از رفت و آمد آزاد زنان و دختران، تعدد زوجات و اهمیت ندادن به تصمیم های زنان در مرود مسائل مهم زندگی از دیگر مشکلات زنان بندر کنگ است. در بندر جاسک هم می گویند وضع دختران همین است.هر سال دو میلیون دختر در جهان ختنه می شوند. این عمل به دلیل انجام آن در خانه ها و با وسائل آلوده جان دختران خردسال را تهدید می کند.خاطرات «واریس دیری» در کتاب«گل صحرا»، همان است که جنوب شرقی ایران تکرار می شود. او متولد افریقاست اما سرگذشت او همان است که در ایران مرور می شود.

۶ هزار دختربچه هر روز ختنه می شوند : «واریس دیری» شاید زیباترین و درعین حال غمگین ترین دیپلمات مستقر در سازمان ملل در نیویورک باشد. از صحراهای سومالی آمده است. کتابی خاطراتی دارد به نام «گل صحرا». دراین کتاب فاجعه ای را شرح می دهد که قربانیان آن دختران کم سن و سال ?اند. آنها که در این سن و سال ختنه می شوند، چند سال بعد به خانه بختی که برای آنها جز شوربختی نیست فرستاده می شوند.۵ ساله بود که ختنه اش کردند و ۱۳ ساله بود که مرد ۶۰ ساله ای خواستگارش شد. تن به این ازدواج نداد و از خانه گریخت. نمی ?خواست هم سرنوشت خواهرش شود. ختنه او را به چشم دیده بود وخود قربانی این توحش و سلاخی بود.«واریس دیری» بعدها خود را به لندن رساند و مدل شد. دراین حرفه موفق بود، اما شهرت امروزی او نه به دلیل مدل بودن، بلکه به دلیل سمتی است که در سازمان ملل متحد دارد. او سفیر سازمان ملل برای مبارزه با ختنه زنان در سراسر جهان است. جنایتی که طبق آمار منتشره سازمان ملل، هر روزه روی ۶۰۰۰ دختر بچه عرب و افریقایی و برخی کشورهای آسیائی دیگر انجام می شود.

ریشه های مذهبی

بریدن این عضو بدن و ختنه زنان علیرغم اینکه صراحتا در قران گفته نشده اما در احادیث و نقل قولها اذعان شده است. به همین علت که از احادیث برآمده است در کشورهائی مانند ایران، عربستان سعودی، ترکیه مراکش و … از سنن مذهبی محسوب نمیشود.ریشه های ختنه کردن زنان به تاریخ ماقبل اسلام و مسیح باز میگردد. در قسمتهای بعدی به این موضوع پرداخته می شود.این موضوع در میان یهودیان و مسیحیان نیز دیده میشود.

تاریخچه ختنه زنان:

در مورد چگونگی و تاریخچه پیدایش ختنه زنان نقل قول ها و اسناد متفاوتی موجود است. از جمله آنکه گفته میشود این موضوع اول بار در مصر و اتیوپی ظهور کرده است. گاها گفته شده است از زمان هرودت ختنه زنان وجود داشته است.

منبع دیگری میگوید که ۱۶۳ سال پیش از میلاد مسیح ختنه زنان پذیرفته و اعمال میشده است. نوشته ای مکتوب در موزه بریتانیا که روی کاغذ مخصوص مصری که از خمیر چوب ساخته میشده نوشته شده است.این کاغذ پاپیروس مصری نام دارد.

یک جغرافیا دان یونانی گزارش داده است که در سفر به مصر ۲۵ سال قبل از میلاد مسیح ختنه زنان را مشاهده کرده است و دیده است که دختران پیش از ازدواج ختنه میشوند.این مورد هم در مورد رومی ها و هم عرب ها نیز گزارش شده است.در بخشی از فرهنگ های ملل مختلف ختنه زنان تقسیم بندی میشده است.بعنوان مثال برده ها بسیار رادیکال تر ختنه میشده اند تا نتوانند بار دار شوند. بدین ترتیب زن برده قیمت بالاتری داشته است.کمبود مواد غذائی در نقاطی از آسیا و آفریقا باعث میشده است که ختنه زنان بمراتب بیشتر و رادیکال تر انجام گیرد تا از تکثیر جمعیت جلوگیری شود.از دلائل دیگر مردسالاری بوده است که در نتیجه ختنه زنان مردان لذت بیشتری میبرده اند.این عمل در مورد زنان بیوه نیز انجام میشده است تا نتواند مجددا ازدواج کند.گفته میشود از دلائل دیگر اعتقادات و باورهای فراعین مصر بوده است مبنی بر اینکه خدایان بی سکسوال بوده اند. آنان عقیده داشته اند که روح مرد در این بخش آلت تناسلی زنان و روح زن در بخش پوستی آلت مردانه که بریده میشود نهفته است.

• ختنه زنان چه عوارض و خطراتى را به دنبال دارد؟

۱)درد، خونریزی، شوک، ( این عمل بدون بیهوشی عمومی یا موضعی انجام میگرفته

است)

۲)نگاه داشتن ادرار به دلیل درد

۳)صدمات ارگانی بعلت بی تجربگی جراح تجربی

۴)عفونت مکرر

۵)درد زیاد بهنگام پریود ماهانه، عفونت دستگاه تناسلی و تخمک ها،عفونت در دستگاه ادرار و کلیه ها

۶)ریسک های متنوع در هنگام زایمان ناشی از عفونت و خونریزی و….

۷) درگیرى ها و بیمارى هاى روانى حاصل از این امر

۸) ایجاد جوش گاه (اسکار) در قسمت بریدگى ها با طول و گستردگى زیاد

۹) مشکلات نازایى، خطرات و مشکلات ناشى از حاملگى و به خصوص زمان زایمان

این عمل از طریق روش هاى مختلفى انجام مى شود. با توجه به نوع انجام این عمل شدت عوارض متفاوت است. وحشیانه ترین روش در کشور هاى سومالى، سودان و همچنین اتیوپى به کار مى رود.

• ختنه دختران با چه اهدافى در کشور هاى مزبور انجام مى شود؟

۱) قوانین و احادیث مذهبی

۲) زنانی که ختنه نشده اند، تمایلات افراطی در مطالبه روابط دارند
۳) زنان ختنه نشده پاکیزه نیستند.

۴) ختنه شده ها باکره میمانند و افتخار فامیل که پیش از ازدواج سکس نداشته اند، می مانند.

۵) بریدن این بخش، زن را بهنگام زایمان حمایت میکند.(درصورتی که به تجربه و با اتکا به دانش پزشکی مشکلات و ریسک های بریدن مجدد این بخش بسیار بزرگتر و تهدیدی برای زایمان طبیعی و بی خطر میباشد.

۶) روح خبیث در این بخش از آلت تناسلی زن نهفته است و میبایستی آنرا از میان برداشت و این عمل به تولد بچه یاری میرساند.

۷) زنان ختنه نشده کرم هائی دارند که توسط سوراخ باز آلت تناسلی میتواند به داخل بدن زن نفوذ کنند.

۸) این عضو زن در هنگام ارتباط جنسی به آلت تناسلی مرد ضربه میزند و میتواند مرد را خواجه کند.

۹) گفته میشود که بریدن این بخش از بدن زن، او را در دوباره زائی حمایت میکند.

۱۰) این اقدام باعث میشود که قیمت عروس بالا برود ضمن اینکه باکره بودن وی باعث افتخار خانواده اوست.

۱۱) زنانی که ختنه نشده اند میتوانند اینطور محاسبه کنند که بچه هایشان در جامعه مقبولیت نخواهند داشت.

۱۲)براساس ادعاى مسلمانان آفریقایى طبق دستور اسلام

۱۳)مفید بودن از لحاظ بهداشتى

۱۴)نگهدارى از باکرگى دختران جوان تا زمان ازدواج

۱۵) کنترل تمایلات جنسى دختران تا قبل از ازدواج براساس سنت قدیمى آفریقایى

_ آسیایى

۱۶) اطمینان دادن به شوهر آینده از جنبه پاک بودن دختر

۱۷) زیباگرایى و بهداشتى بودن بدن دختر

۱۸) پیدا کردن روح پاک

عکس نوع دوختن و ختنه زنان


آمار ها چه می گویند :

طبق آخرین آمارگیرى سازمان جهانى بهداشت تقریباً بیش از صد و شصت میلیون نفر از زنان (اعم از کودک، نوجوان و جوان) در بیش از سى کشور آفریقایى و آسیایى ختنه شده اند.

به جرات مى توان گفت روزانه تعداد زیادى از دختربچه هاى بى گناه بین سنین ? تا ?? ساله در کشور هاى ذکر شده ختنه مى شوند. در آفریقا این سنت قدیمى توسط افراد مسن و مذهبى در روستا ها یا نقاط دورافتاده از شهر ها انجام مى گیرد.

طبق گزارش ها گاهى توسط پرستاران، ماما ها و حتى پزشکان با مخارج بالاتر و بهداشتى تر به طور غیرقانونى انجام مى شود. چندین مورد در کلینیک هاى خصوصى در کشور انگلستان توسط پزشکان سودانى و سومالیایى گزارش شده که تحت تعقیب پلیس هستند.

بیش از ?? درصد دختران در کشور هاى آفریقایى و ?? درصد در کشور هاى آسیایى قربانى این مسئله مى شوند. این در حالى است که در تعدادى از کشور ها نظیر سودان و سومالى بیش از ?? درصد است.طبق آخرین آمار در گامبیا به ?? درصد رسیده است. این عمل در ?? درصد موارد بر روى دختران سنین ? تا ?? ساله انجام مى گیرد.

در بین یهودیان و مسیحیان این عمل نادر است، به طورى که در دو قبیله در کشور اتیوپى و دو قبیله در کشور نیجریه به سازمان جهانى بهداشت گزارش شده است که در یک قبیله نیجریه اى ختنه زنان قبل از ازدواج انجام مى شود و در قبیله دیگر در همین کشور ختنه به پس از زایمان اول موکول مى شود.

قابل ذکر است تحقیقات گسترده و جامعى توسط محققین و متخصصین اطفال، زنان و زایمان، روان شناسان به خصوص استادان ادیان مختلف (اعم از مسیحى، یهودى و مسلمان) پیرامون مسئله ختنه زنان از طرف سازمان جهانى بهداشت صورت گرفته است. طبق این بررسى ها در هیچ یک از آ یات قرآن و قسمت هاى مختلف کتاب انجیل و یا سایر کتاب هاى آسمانى ختنه زنان توصیه نشده است. هر کسى که دستور اسلام را منبع انجام این عمل وحشیانه قرار مى دهد با عدم اطلاع از دستورات مذهبى، عوام فریبى و یا عقاید شخصى و سنت عقب افتاده آنها مرتبط است. سازمان جهانى بهداشت سنتى بودن قضیه را تنها دلیل این عمل ذکر مى کند و آگاهى کامل از غیرمذهبى بودن انجام این عمل را به تمام کشور هاى عضو سازمان ملل ابراز داشته است.

این عمل در بیش از ?? کشور جهان انجام مى شود و در ?? تا ?? درصد موارد با وسایل آلوده و غیربهداشتى بدون استفاده از هیچ داروى موضعى انجام مى شود در نتیجه خطر مرگ و شوک وجود دارد.۵/?? درصد زنان در کشور هاى مذکور به علت برش هاى طولانى و عمیق و جوش گاه هاى (اسکار هاى) زخمى حتى قادر به رابطه جنسى با شوهران خود نیستند و تا پایان عمر رابطه جنسى ندارند و یا در صورت انجام این امر و حامله شدن قادر به زایمان طبیعى نخواهند بود. در این صورت زایمان آنها با جراحى انجام شده و یا در نقاط دورافتاده به علت خطرات ناشى از زایمان طبیعى خود و نوزادانشان فوت مى کنند. آمار مرگ ومیر این زنان و نوزادان آنها نزدیک به یک میلیون در سال تخمین زده شده است.

• در مقام مقایسه ختنه پسران با ختنه دختران چه ارجحیت هایى دارد؟

* طبق آمار ها در کانادا حداقل بیست درصد و در استرالیا پانزده درصد از نوزادان پسر ختنه مى شوند. ختنه زنان از طرف سازمان ملل و سازمان جهانى بهداشت و طبق قوانین تمام کشور هاى اروپایى، آمریکایى و اغلب کشور هاى آسیایى غیرقانونى است. در این کشور ها افرادى که به این کار مبادرت مى ورزند توسط دولت مورد تعقیب قرار مى گیرند.

تجربه نشان داده است هرگز شخصى یا اشخاصى که در این کشور ها به این کار دست مى زنند مورد تعقیب قانونى قرار نگرفته اند.

* محققان سازمان جهانى بهداشت در معنى لغاتى نظیر ختنه دختران یا قطع عضو در دختران فرقى نمى گذارند و آن را یک عمل با دو معنى مشابه تلقى مى کنند و این عمل را از جمله سنت هاى بسیار عقب ا فتاده و خطرناک مى دانند.

* محققان از هر زن یا مردى در هر کجاى دنیا خواسته اند که:

?- به غیرقانونى بودن این عمل حتى در کشور هایى که این عمل انجام مى شود توجه کنند.

?- صد درصد آن را با حق و حقوق در سلامتى اطفال، دختران و زنان مغایر بدانند.

?- انجام این عمل مغایرت کامل با حقوق بشر، در هر نقطه از دنیا دارد.

توصیه سازمان جهانى بهداشت این است که افراد با هر وسیله ممکن ابراز تنفر خود را در انجام این عمل به گوش مسئولان و سیاستمداران و هر انسان دیگر در هر کشورى که زندگى مى کنند برسانند و براى عدم انجام آن از هر راهى مبارزه کنند.

داستانی در مورد ختنه دختران

وقتی شیما محمود نه ساله بود ، مادرش ، صباح ، قابله روستا را خبر کرد تا مراسمی زنانه را اجرا کند ، مراسمی که در بین زنان مصری روستایی از مدت ها پیش مرسوم بوده است .

در اتاق خواب ، صباح ، قابله و یک زن دیگر شیما را محکم نگه داشتند و با یک قیچی تیز او را ختنه کردند . شیما جیغ می کشید ، مادرش گذشته خودش را به یاد آورد که دو روز تمام نمی توانست راه برود.

وقتی از او پرسیدم که چرا دخترش را تحت عملی قرار داده که خودش ۲۵ سال پیش از آن رنج برده است جوابی نداشت: ” رسم است .” در پشت مقنعه بلند سیاهش شانه هایش را به آرامی بالا انداخت: ” از کسی در این مورد سوال نکردم . فقط طبق رسم و رسوممان عمل کردم .”

احترام نسبت به سنت های قدیمی به قدری زیاد است که علیرغم هشدارهای بهیاران نسبت به خطر عفونت و مرگ ناشی از ختنه، سازمان های حقوق بشر تخمین می زنند که روزانه ۳۶۰۰ دختر مصری تجربه شیما را تحمل می کنند .

نتیجه گیری :

دکتر مواهب مولی می گوید “ مذهب دلیل اصلی نیست .” او ۱۲ سال است که در یک کلینیک کوچک در یکی از محلات فقیر نشین قاهره با آنچه او و همکارانش ” قطع اعضا تناسلی زنان ” می نامند ، مبارزه می کند .

مولی می گوید :” ختنه کردن ، فارغ از مذهب دختر ، برابر با حفظ پاکدامنی اوست . و در جامعه ای که مفهوم شرافت خانوادگی با پاکدامنی زنان خانواده معنا پیدا می کند ، ختنه برترین ارزش است .”

او ادامه می دهد ” آنها می خواهند دختر را از عشق دور نگه دارند . و آن را به پاکیزگی و باکره گی ربط می دهند .”


عکس نوع دوختن و ختنه زنان


در دهات ، اثبات باکرگی پیش نیاز ازدواج است : مادر عروس معمولا صبح بعد ازشب عروسی برای اثبات باکرگی دخترش یک دستمال خونی را به مردم نشان می دهد . اگر این موضوع ثابت نشود ، به احتمال زیاد شوهر زن را طلاق می دهد .مادران امیدوارند که با فرو نشاندن نیاز جنسی از طریق ختنه ، از پیش آمدن چنین پیشامدهای غم انگیزی جلوگیری کنند . دکتر مولی ادامه می دهد ” آنها می دانند که ختنه در حال حاضر باعث آزار دخترانشان می شود . اما فکر می کنند که با این کار در نهایت او می تواند ازدواج کند . ” و در فرهنگ محافظه کاری که تغییرات به آرامی اتفاق می افتد و احترام به بزرگ ترها واجب است ، از بین بردن چنین سنت جا افتاده ای بسیار سخت است . مولی می گوید ” آنها می گویند ُ مادربزرگم این کار را کرده ، مادرم این کار را کرده و بنابراین دخترم هم باید این کار بکند ُ


 • نویسنده :
 • پنجشنبه, ۱۶م , دی , ۱۳۸۹
 • نظرات شما: ۸۰
 • مطالب مرتبط

 • تمایل به ازدواج اینترنتی روبه افزایش است
 • دانستیهایی در مورد پزشک خانواده
 • اخبار بازار خودرو
 • شیوه جدید درمان استرس در اسپانیا
 • تاثیرات جراحیهای زیبایی
 • مبلمان و دیوارهای نمکی
 • اخبار ماشین
 • چگونه موبایل شنود می شود؟
 • نرخ ارز و سکه امروز ۱۳ دی ۹۰
 • آیا مرورگر شما با html 5 سازگار است؟
 • ۸۰ نظر

 • مزخرف ترین عملی که تا حالا دیدم،هر جی کارهای غلط انداز بگی از این قشر عرب کثیف در میاد.لعنت به این جماعت امل

 • خیلی عالی و دوست داشتنی بود ممنون

 • از شما ممنونم که اطلاعات پزشکی را نیز در این موضوع بیان کردید

 • khak tou sare in arabaye kesafat ke mardaye vahshi va lajaneshon hamechizo vase khodeshon mikhan,mardaye arab vaghean kaftaran

 • وحشتناکه ………….
  این عمل روی مرد ها هم اشتباست چه برسه به دختر….
  حالم از هر چی عربه نفهمه به هم میخوره خدا این همه پیغمبر فرستاد که آدم بشن اما نشدن حالا خاک تو سر هر ایرانی که خودشو به این عرب ها بچسبونه کاش تو جنگ این یه تیکه رو میدادیم تموم.حالا حی برید حج……اه اه اه………..

 • واقعا هیچ حیوونی با بچش این کارو میکنه؟

 • خاک تو سر هر کسی که این کارارو میکنه چرا واقعا؟؟؟ مگه اون موقه که بیامبر و امامام بودن اینجوری میکردن؟ شما جسماتون همه مریض متاسفم

 • خیلی خوب است باید در ایران نوع۱ اجباری شود باعث تمیزی بیشتر می شود

 • خاک تو سرشون ملت امل

 • واقعا که اینا چه حیوونایی هستن مگه نه؟

 • منم با بچه ها موافقم خیلی از عربا بدم میاد نکبتایی بیش نیستند

 • یعنی خر ازاین عربا بیشتر میفهمه اینا از قار نشینا بدتر کره خرا

 • خیلی بد بابا

 • من در حیرتم چی بگم !!تصورش برام خیلی سخته

 • خاک تو سرشون
  اه اه
  وای خیلی درد داره من الان دردشو احساس کردم

 • خاک تو سر عربشون کنن
  حمالای نفهم.عقرب خوارا بهتر از این نمی شن

 • عجب چه ربطی داره به عرب اول خوب بحث رو بخونید بعد بنالید
  ولی در کل کار اشتباهی هست

 • esmeshoono gozashtan esnaaaaaaaaaaaan?
  harchizi ghaede va adabeo ghanoone khase khodesho dare
  vase pesar o in karo mikonan chon vaghenan ham tamiz mishe ham ghashangtar mishe vali dige vase dokhtaro chera in joori mikonan?
  ina che ghomi hastan akhe?
  az heyvoon daran pastar mishan
  be esme din har ghalati ke doost daran mikonan
  mage zan che gonahi karde?
  mage dokhtar che gonahi karde ke shode dokhtar?
  khodayaaaaaaaaaaaaaaaa…………..

 • اگه آدم به جای غیرت تعصب داشته باشه نتیجش همین میشه.

 • باید انجام شود وگرنه زنان هم بیماری هایی میگرند که حتی باعث مرگ آنها میشه

 • وا؟! مگه این همه زن ختنه نکردن مردن؟! چی میگی تو یکی؟! بحثش خیلی جدیه، اصلا تو شوخی هم نکن!
  احمقن و کسی که می تونه جلوش و بگبره و نمی گیره احمق تره و مردی که می دونه این کار یعنی چی و به خاطر لذت بیش تر می ذاره رن همچین کاری بکنه احمق تر از همه و کثیف تر!
  حالم بد شد.
  جهل!

 • شما که لذت زندگی را از زنانتان می گیرید کسانی که این عمل را بر زنان ودخترا نشان انجام میدهند بر حق اونها ظلم میکنند از هر پزشگ در این کره خاکی سوال کنید این جنایت را تایید میکنند یا اون را یک فاجعه میدانند

 • واقعا این عربا حروم زادن اصلا هیچی نمیفهن !
  …. تو ذاتشون !
  اههههههههه !
  حالت تهوع گرفتم !!!!!!!

 • من که هیچ تعجب نکردم از عرب که نمیشه انتظار چیزای خوب داشت هرکاری کنن عربن عشق شکم و زیر شکمن دیگه ….براشون فرقی نمیکنه که طرفشون راضیه لذت میبره یا نه فقط لذت رو برای خودشون می پذیرن….پسرا از این به بعد حواساتون رو جمع کنید قبل عاشق شدن تحقیق کنید گول چشم و ابروی طرف رو نخوریدا………..

 • جون به جونشون کنن عرب هستند….

 • برای خانواده هایی که یه همچین کار وحشیانه ای رو با دختر کوچک و بی دفاعشان میکنند متاسفم

 • من فعلا هنگ کردم چقدر دلم سوخت برای دخترا مشکل روحی روانی دارن انشالله که هر چه زود تر قانونش برداشته بشه چه حسه بدی بهم دست داد یه جوری شدم

 • یک طرفه به قضیه نگاه نکنید.
  در مورد این کار پیامبر اکرم هم توصیه فرمودند اما نوع و مقدارش رو مشخص نکردند ( حلیة المتقین)
  امروز حفظ اتحاد واجبه و اختلافات قومی و قبیله ای آفت اتحاده.
  امروزه در کشور ما و حتی در مراکز استان های عرب نشین فرهنگ اونقدر بالاست که به این کار ها نرسه.
  این کار برای پسر ها واجبه چون بیماری های بسیاری برای اونها ایجاد میشه اگر این کار رو نکنن مثل بیماری های مقاربتی و عفونی و از این قبیل
  در هر صورت معیار اسلم است و چه معیاری بهتر از این

 • خاک تو سرشون بدبختا

 • ان تو دهنشون خاک برسر این آدمای بدبخت خدا به دادشون برسه روز قیامت چه عذابی میخوان بکشن توف تو ذات کثیفشون که با دخترای بدبخت و بیچاره اینطوری رفتار میکنن عشق اینجوری بخوره تو سر اون پدر مادر اگه آدم تا آخر عمر بی شوهر بمونه بهتره تا باهاش این رفتارو بکنن.خاک برسر بی شورشون

 • از شما ممنونم که اطلاعات پزشکی را نیز در این موضوع بیان کردید

 • عزیزانی که این مطالب رو میخونید . با خاک توسر این و اون کردن کاری درست نمیشه . حقیقت اینه که با نوشتن مطالبی که روشن گری کنه مثل عکسهای بالا و جملاتی تحریک کننده ای که بتونه افکار جامعه رو بسوی روشن فکری و بیداری پیش ببره کاریست واجب و این خدمتی است بس عظیم به نوزاد دختری که فردا مادر نوادگان ایران زمین است . مادران آنروز به ما که چنین تلاشی کرده ایم بیگمان افتخار خواهند کرد.

 • سلام دوستان،اینکه اینکار جنایته تنها همین دلیل که لذت جنسی رو از زن میگیره برای اثباتش کافیه… اگر فرم آلت تناسلی زن مشکلی داشت و برای بقا و سلامتش تا این حد مضر بود خالق طبیعت اونرو جور دیگری می آفرید…با امید اینکه این جهل و خرافه ،خشم و جنایت روزی تموم بشه …اما عزیزان نژاد پرستنه قضاوت نکنین، خیلی از فعالان خقوق بشر علیه این کار خودشون عرب هستند

 • من با خوندن کتاب زیبای گل صحرا سرگذشت واریس دیری مانکن آفریقایی که این اتفاق ناراحت کننده رو تجربه کرده فهمیدم تو دنیای به این پیشرفتگی هستند کسانی که درجهل مطلق هستن و حاضرند به خاطر پایبندی به این رسم احمقانه حتی زندگی فرزندشون رو هم به خطر بندازن و اونو بکشن .امیدوارم هرچه زودتر شاهد به آدمیت رسیدن اونها باشیم.

 • خیلی حالم بد شد…… واقعا که خیلی جاهلن..

 • سلام
  ممنونم از اطلاعات خوبتون
  اینا فقط میخوان دین اسلام بد جلوه بدن خدا همشون لعنت کنه با این وحشی گریشون که به پای دین میندازن

 • هق حالم بهم میخوره از هر چی عرب چقدر نامردن بیچاره جنس زن چقدر بدبخته همه جا بدبخته همه جا.

 • negah konin bachea shoma nabayad narahat shid ina ye ede hastan ba aghaed ghalat
  to soed bache k b donya miyad pardasho mizanan k dar sen bala b moshkel bar nakhore ama to afrigha va bazi az keshvara k ba faghr farhangi docharan in karo mikonan beheton nosiye mikonam mosafer n afrighaiya nevashte byby sahraro bekhonid kharejiye k yeki az i

 • واسه این کارشون هیچی نمیتونم بگم واقعا که …

 • خدا نشناسای عرب

 • خداروشکرکه ماروختنه نکردن.اخی دلم سوخت واسه دخترای ختنه شده

 • چه طور دلشون میآد لعنتی ها… الله واکبر تف به ذاتشون

 • همشون بمیرن شنیده بودم ولی باور نداشتم حالم از هرچی مرده بهم میخوره

 • به خدا مردا هم دوست ندارن باکسی که نزدیکی میکنن چنین کاری بشه
  نمیشه که مرد احساس لذت کنه و زن نه . آخه این جوری که دیگه رابطه زناشویی وجود نداره
  واقعا سخته . باورم نمیشه همچین جنایتی تو جهان اتفاق می افته و کسی هم چیزی نمیگه

 • هر سطرشو که آدم میخونه احساس تاسف دلسوزی……………
  واقعا تصورش خیلی وحشتناکه!

 • اقااحمدبااین حرفت اثبات کردی یک وطن فروش خائنی.من یک دخترنوجوان اهل خوزستان هستم عرب نیستم امااعرابی رودیدم که لاقعل مثل تووطن فروش نیستندوحاظراندتاپای جونشون بادشمن بجنگند.درضمن توکه مثلامسلونی حج روهمون خدایی که میپرستی وهمون پیامبری که دینتواورده واجب کرده چی کاربه مردمش داری درضمن اقای به ظاهرمسلمون هم حضرت محمد(ص)عرب بوده هم دوازده امامی که میپرستی.واقعانمیدونم اگه همه ی ادمای دنیامثل شمابودن چی میشد.این حرفارویک دختراصیل بختیاری اهل خوزستان گفته یادت باشه من یک خوزستانی ام واستانموبه صدتاتهرون واصفهان نمیدم یادت باشه خوزستان وطن من جایی که تو ی خاکش ۸سال هزاران نفرجنگیدند تابه دست دشمن نیفته حالافهمیدی ماتوی این خاک بزرگ شدیم.

 • بابک آنتی نژاد پرست

  این عمل در بین کرد ها هم رواج داره ربطی به عرب ها هم نداره وعلتش همون طور که در متن هم گفته شد فرهنگ مرد سالار جوامع و تمایل مردان برای جلوگیری از به اصطلاح خیانت زنان به مردان انجام میشه.عقده هاتونو جای دیگه سر عربا خالی کنید.

 • سلام گور پدر آفرقایی ها و عربا باید تو ایران جلوشو بگیرند؛ تو بندر کنک خیلی رواج داره به چشم دیدم

 • ماشالله به این کار البته این کار واسه تهران باید اجباری شودچرا؟> چون پدر و مادر های تهرانی دیگر نگران بیرون رفتن دخترانشون نباشن چون انسان جایز خطاست چقدر مادر سال کودکان نامشروع و بدون پدر در ایران داریم تا حالا بهش فکر کردین!!!!!!

 • این کار جنایته شکی درش نیست
  خریته واقعا
  ولی به عربا گیر ندین اصلیتش مال آفریقاست این کار
  تمنا عزیز شما هم لازم نبود تمام مردان رو امتحان کنید :D

 • من امروز مطالب شماروخوندم
  من دختری هستم۲۱ ساله وازشهربندرکنک همینی که شمادرموردش نوشتین درمورد رسم ورسوماتش بله درسته همچین چیزی رسم بوده اماالان همچین چیزی اصلا وجودنداره من ازهمین شهرم وخیلی خوب میدونم این رسم ورسومات مزخرف دیگه وجودنداره وقتی مطالب شماروخوندم ازمادرم پرسیدم وایشون هم گفتن رسم ورسومات مزخرفی بود که ازبین رفت وخیلی وقته که ازبین رفته ووجودنداره شایدجاهای دیگه ازاین رسم ورسومات باشه امااینجانیست خیلی وقته این رسم ازبین رفته

 • خطاب به اسیر شیشه:
  چقدر مطمئن هستی که حلیه المتقین توسط همون عرب جاهلیت که دختر ها رو زنده به گور میکردن تحریف نشده باشه؟!
  اگر پیگیری کنی میفهمی که چقدر حدیث جعلی وارد دین ما شده که گاهی تفکیک اصل و فرعش از عهده علمای دین ما برنمیاد چه برسه به ما!

 • خاک بر سر احمقشون کنن…
  الهی بمیرم طفلی اون دخترای بدبخت چی می کشن؟!!!!!!!!!!!!!!

 • لعنت به اونا که این کارو میکنن وملیونها دختر رو از لذت روابط جنسی محروم میکنن آخه اگه به خدا ایمان دارند لذت جنسی یکی ازنعمتهای خداونده که به ما عطا فرموده اند

 • کتاب گل صحرا روبخونین نوشته واریس دیری
  واریس دیری مانکن زن بین‌المللی سومالیایی‌تبار، نویسنده و سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست و به عنوان سفیر سازمان ملل در راه توقف بریدن آلت تناسلی زنان (ختنه زنان) جهان فعالیت می‌کند.

 • وای بر ما

 • نمیدونم چی بگم…………………………………………….

 • دست بردن در خلقت خدا به هر نحوی اشتباه است …

 • آدمی را آدمیت لازم است کسایی که اینکارارو میکنن مسلما آدم نیستن فقط یه مشت امل عقده ای اند که نه تنها بویی از مذهب بلکه از انسانیت هم نبردن در رابطه با اینا فقط میتونم بگم متاسفم!!!!

 • الهی بمیرم واسشون… چقد عذاب میکشن…
  خدا هرچی عربه از زمین برداره تا همه یه نفس راحت بکشن…
  اه اه… حالم بد شد اصا… :((

 • خاک بر سرشون لیاقت ندارند که لذت بردن زن رو ببنن

 • اولا برای اون دخترا احساس تاسف میکنم دوما به خانوادهاشون میگم شما که باصطلاح بکارت دخترتونو حفظ میکنید خوب اون میره کونی میشه…… اونجارم میری میدوزی؟؟؟؟؟؟؟

 • دستشون دردنکنه

 • کثافتا…چقدر بی فرهنگن که دختر مردم و عذاب میدن واقعا براشون متاسفم

 • یکی بگیره مال خودشونواونجوری ازبیخ ببره ببینم چی میکشن بدبخت اون دختراکه یک عمرازلذت زندگی محرومن لعنت بهشون لعنت

 • توایران هم انجام میشه ومتاسفم که برای چیزای پوچ وبی ارزش دخترا روشکنجه میدن فقط مسئله ختنه نیس

 • من خودم جنوبی هستم درمنطقه مااین کارانجام میشودولی نه به این شکلی که اینجاگفته شده تنهاقسمتی کوچک ازسرکلیتوریس بریده میشودکه فوایدزیادی داردجلوگیری ازعفونت متعدل نمودن ترشحات زیبائی اندام زنانه به گونه ائی که عفونت کمتری زیرش جمع میشود ضمناکشورهای غربی هم به فایده این عمل پی برده اندودراروپاوامریکانزدغیرمسلمانان هم انجام میشود

 • هیچ دختری دوست نداره که تنها راهی که میتونه بچه دار بشه را ازش بگیرن.

 • منم واقعا واسه این آدما متاسفم.. یک جور شکنجه است فراموش نکنید که این بدن ها نزد ما امانت هستند اگه ریشه ی مذهبی داشت مطمئنن به صراحت در قران گفته میشد یا احادیثی معتبری واسش بود یک جور برگشت به دوران جهالته با این تفاوت که اونجا دخترا رو زنده به گور میکردند الان یکم مدرن تر و با اسم کنترل حس زنانگی دختران و باکرگی شکنجه میدنش اونم بدون بی حسی یا بیهوشی واااااای به حال انسان های که اینچنین کور کورانه این عقاید خرافه ایی رو دنبال میکنند

 • واقعا وحشت کردم وقتی مطلبو خوندم بیچاره دختراومادرا

 • همه اینا ناشی از کار های خرمتعصب هاست

 • آرش تو برا خودت میگی دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • خاک بر سر اون آدم هایی که بویی از آدمیت نبردن حیوان ها بهتر زندگی میکنند

 • واقعا شکه شدم اون روزها حتی دخترارو سگم حساب نمی کردن حالابرودوس دخترم رو ببین پیرینت اینارو می گیریم تا ببینه دلم حال بیاد

 • خاک برسرتون بریزم اینم شد کار واقعا………………………..

 • اخه اینم شد کار اگه خوب نشه اون دختر چی کی جواب گو خاک برسرتون بااین فکراتون

 • خاک بر سرشون کنن به چه حقی این کار وحشیانه رو انجام میدن؟ طفلکی اون دختر بچه ها که باید این دردو تحمل کنن الهی بمیرم…

 • برید بابا خدا روزیتون رو جای دیگه حواله کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • واقعا براهمه تون متاسفم اوناازجاهلیت این کارهارومیکنن شماکه خودتون رو روشن فکر میدونین چرااینطوری حرف میزنین چه ربطی به عرب وعجم بودن داره هرکجا هرقوم یاهر قبیله ممکنه به یه چیزای اعتقاد داشته باشن نمیشه جمع بست عرب ها نفهم هستن شعور شماها کجا رفت کی میخواین شما ازاین جاهلیت بیرون بیاین خدامیدونه ……….لازم به ذکرهستش که من خودم عجم واهل تهرانم

 • انسان به خاطر اعتقادش همه چیزشو میده . حتی اگر آثار بد عقیدشو ببینه که این دلیلی چیزی جز آکبند گذاشتن عقل و فکرنکردن نیست .

  ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: