لینکدونی

آخرین ارسال های انجمن RSS انجمن ايران ويج – گالری عکس

 • با خطا روبرو شدیم! که نشان دهنده‌ی اینست که خوراک کار نمی‌کند. دوباره تلاش کنید.


ختنه شدن دختران در بعضی از مناطق جنوبی ایران

 • دسته: عمومي
 • تعداد بازدید: 2,903

iconبرچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ختنه شدن دختران در بعضی از مناطق جنوبی ایران

کمی دورتر از بند آزاد کیش و نه چندان دورتر از اسکله های بندرعباس سابق«هرمزگان»، آنجا که به خشکی و خشونت طبیعت بلوچستان نزدیک می شوید، در روستاها و شهرهای کوچک همین مناطق، زنان به حکم سنت و آئین، از لذت جنسی محروم ?اند. نه فقط در شهرهای کوچک، که گاه در شهرهای بندری و بزرگتر. آنها را در کودکی ختنه می کنند. به خانه شوهر می روند، مادر هم می شوند، بی آنکه احساس یک زن و مادر ختنه نشده را داشته باشند.

همان ها، این سرنوشت را برای دختران خود نیز رقم می زنند و نسل دختران ختنه شده ایرانی را در دامان خود بزرگ می کنند. این رسم و آئین، با جمهوری اسلامی به این منطقه از ایران نیآمده، پیش از انقلاب هم بود، همچنان که نقاب زنان این پهنه در آن سالها نیز گهگاه سوژه مطبوعات وقت بود؛ اما همانگونه که ارتجاع تشییع دراین سالها گسترش یافته، ارتجاع تسنن نیز جای پای خود را درمیان اهل تسنن استوار کرده است. ختنه زنان در میان اهل تسنن، جنبه دینی هم به خود گرفته است.


ترانه بنی یعقوب در گزارشی که سایت کانون زنان منتشر ساخته، با نگاهی در ستیز با خشونت علیه زنان ایران می نویسد:

بندر کنگ از شهر های کوچک استان هرمزگان است و ۵ کیلومتر با بندر لنگه فاصله دارد. دختران این شهر بندری ۴۰ روز پس از تولد ختنه می شوند. زنانی که معترض باشند سنت شکن و سرکش خوانده می شوند. یک زن بومی می گفت: برخی دختران شهر دیرتر و دردناک تر، در سنین ۴ یا ۵ سالگی ختنه می شوند. آنها تمام مراحل ختنه خویش را با چشمان باز می بینند. لبه های «کلیتورس» دختران را با تیغی که مردان ریش خود را با آن می تراشند می بُرند. اهالی بندر کنگ سنی ?اند. عمل ختنه در بندر کنگ«تیغ سنت و فرهنگ» خوانده می شود.برخی از مردم بندر کنگ ختنه شدن مادران و مادربزرگ هایشان را دلیلی موجه برای این کار عنوان می کنند.ممانعت از ادامه تحصیل دختران توسط پسران خانواده، مرد سالاری شدید، جلوگیری از رفت و آمد آزاد زنان و دختران، تعدد زوجات و اهمیت ندادن به تصمیم های زنان در مرود مسائل مهم زندگی از دیگر مشکلات زنان بندر کنگ است. در بندر جاسک هم می گویند وضع دختران همین است.هر سال دو میلیون دختر در جهان ختنه می شوند. این عمل به دلیل انجام آن در خانه ها و با وسائل آلوده جان دختران خردسال را تهدید می کند.خاطرات «واریس دیری» در کتاب«گل صحرا»، همان است که جنوب شرقی ایران تکرار می شود. او متولد افریقاست اما سرگذشت او همان است که در ایران مرور می شود.

۶ هزار دختربچه هر روز ختنه می شوند : «واریس دیری» شاید زیباترین و درعین حال غمگین ترین دیپلمات مستقر در سازمان ملل در نیویورک باشد. از صحراهای سومالی آمده است. کتابی خاطراتی دارد به نام «گل صحرا». دراین کتاب فاجعه ای را شرح می دهد که قربانیان آن دختران کم سن و سال ?اند. آنها که در این سن و سال ختنه می شوند، چند سال بعد به خانه بختی که برای آنها جز شوربختی نیست فرستاده می شوند.۵ ساله بود که ختنه اش کردند و ۱۳ ساله بود که مرد ۶۰ ساله ای خواستگارش شد. تن به این ازدواج نداد و از خانه گریخت. نمی ?خواست هم سرنوشت خواهرش شود. ختنه او را به چشم دیده بود وخود قربانی این توحش و سلاخی بود.«واریس دیری» بعدها خود را به لندن رساند و مدل شد. دراین حرفه موفق بود، اما شهرت امروزی او نه به دلیل مدل بودن، بلکه به دلیل سمتی است که در سازمان ملل متحد دارد. او سفیر سازمان ملل برای مبارزه با ختنه زنان در سراسر جهان است. جنایتی که طبق آمار منتشره سازمان ملل، هر روزه روی ۶۰۰۰ دختر بچه عرب و افریقایی و برخی کشورهای آسیائی دیگر انجام می شود.

ریشه های مذهبی

بریدن این عضو بدن و ختنه زنان علیرغم اینکه صراحتا در قران گفته نشده اما در احادیث و نقل قولها اذعان شده است. به همین علت که از احادیث برآمده است در کشورهائی مانند ایران، عربستان سعودی، ترکیه مراکش و … از سنن مذهبی محسوب نمیشود.ریشه های ختنه کردن زنان به تاریخ ماقبل اسلام و مسیح باز میگردد. در قسمتهای بعدی به این موضوع پرداخته می شود.این موضوع در میان یهودیان و مسیحیان نیز دیده میشود.

تاریخچه ختنه زنان:

در مورد چگونگی و تاریخچه پیدایش ختنه زنان نقل قول ها و اسناد متفاوتی موجود است. از جمله آنکه گفته میشود این موضوع اول بار در مصر و اتیوپی ظهور کرده است. گاها گفته شده است از زمان هرودت ختنه زنان وجود داشته است.

منبع دیگری میگوید که ۱۶۳ سال پیش از میلاد مسیح ختنه زنان پذیرفته و اعمال میشده است. نوشته ای مکتوب در موزه بریتانیا که روی کاغذ مخصوص مصری که از خمیر چوب ساخته میشده نوشته شده است.این کاغذ پاپیروس مصری نام دارد.

یک جغرافیا دان یونانی گزارش داده است که در سفر به مصر ۲۵ سال قبل از میلاد مسیح ختنه زنان را مشاهده کرده است و دیده است که دختران پیش از ازدواج ختنه میشوند.این مورد هم در مورد رومی ها و هم عرب ها نیز گزارش شده است.در بخشی از فرهنگ های ملل مختلف ختنه زنان تقسیم بندی میشده است.بعنوان مثال برده ها بسیار رادیکال تر ختنه میشده اند تا نتوانند بار دار شوند. بدین ترتیب زن برده قیمت بالاتری داشته است.کمبود مواد غذائی در نقاطی از آسیا و آفریقا باعث میشده است که ختنه زنان بمراتب بیشتر و رادیکال تر انجام گیرد تا از تکثیر جمعیت جلوگیری شود.از دلائل دیگر مردسالاری بوده است که در نتیجه ختنه زنان مردان لذت بیشتری میبرده اند.این عمل در مورد زنان بیوه نیز انجام میشده است تا نتواند مجددا ازدواج کند.گفته میشود از دلائل دیگر اعتقادات و باورهای فراعین مصر بوده است مبنی بر اینکه خدایان بی سکسوال بوده اند. آنان عقیده داشته اند که روح مرد در این بخش آلت تناسلی زنان و روح زن در بخش پوستی آلت مردانه که بریده میشود نهفته است.

• ختنه زنان چه عوارض و خطراتى را به دنبال دارد؟

۱)درد، خونریزی، شوک، ( این عمل بدون بیهوشی عمومی یا موضعی انجام میگرفته

است)

۲)نگاه داشتن ادرار به دلیل درد

۳)صدمات ارگانی بعلت بی تجربگی جراح تجربی

۴)عفونت مکرر

۵)درد زیاد بهنگام پریود ماهانه، عفونت دستگاه تناسلی و تخمک ها،عفونت در دستگاه ادرار و کلیه ها

۶)ریسک های متنوع در هنگام زایمان ناشی از عفونت و خونریزی و….

۷) درگیرى ها و بیمارى هاى روانى حاصل از این امر

۸) ایجاد جوش گاه (اسکار) در قسمت بریدگى ها با طول و گستردگى زیاد

۹) مشکلات نازایى، خطرات و مشکلات ناشى از حاملگى و به خصوص زمان زایمان

این عمل از طریق روش هاى مختلفى انجام مى شود. با توجه به نوع انجام این عمل شدت عوارض متفاوت است. وحشیانه ترین روش در کشور هاى سومالى، سودان و همچنین اتیوپى به کار مى رود.

• ختنه دختران با چه اهدافى در کشور هاى مزبور انجام مى شود؟

۱) قوانین و احادیث مذهبی

۲) زنانی که ختنه نشده اند، تمایلات افراطی در مطالبه روابط دارند
۳) زنان ختنه نشده پاکیزه نیستند.

۴) ختنه شده ها باکره میمانند و افتخار فامیل که پیش از ازدواج سکس نداشته اند، می مانند.

۵) بریدن این بخش، زن را بهنگام زایمان حمایت میکند.(درصورتی که به تجربه و با اتکا به دانش پزشکی مشکلات و ریسک های بریدن مجدد این بخش بسیار بزرگتر و تهدیدی برای زایمان طبیعی و بی خطر میباشد.

۶) روح خبیث در این بخش از آلت تناسلی زن نهفته است و میبایستی آنرا از میان برداشت و این عمل به تولد بچه یاری میرساند.

۷) زنان ختنه نشده کرم هائی دارند که توسط سوراخ باز آلت تناسلی میتواند به داخل بدن زن نفوذ کنند.

۸) این عضو زن در هنگام ارتباط جنسی به آلت تناسلی مرد ضربه میزند و میتواند مرد را خواجه کند.

۹) گفته میشود که بریدن این بخش از بدن زن، او را در دوباره زائی حمایت میکند.

۱۰) این اقدام باعث میشود که قیمت عروس بالا برود ضمن اینکه باکره بودن وی باعث افتخار خانواده اوست.

۱۱) زنانی که ختنه نشده اند میتوانند اینطور محاسبه کنند که بچه هایشان در جامعه مقبولیت نخواهند داشت.

۱۲)براساس ادعاى مسلمانان آفریقایى طبق دستور اسلام

۱۳)مفید بودن از لحاظ بهداشتى

۱۴)نگهدارى از باکرگى دختران جوان تا زمان ازدواج

۱۵) کنترل تمایلات جنسى دختران تا قبل از ازدواج براساس سنت قدیمى آفریقایى

_ آسیایى

۱۶) اطمینان دادن به شوهر آینده از جنبه پاک بودن دختر

۱۷) زیباگرایى و بهداشتى بودن بدن دختر

۱۸) پیدا کردن روح پاک

عکس نوع دوختن و ختنه زنان


آمار ها چه می گویند :

طبق آخرین آمارگیرى سازمان جهانى بهداشت تقریباً بیش از صد و شصت میلیون نفر از زنان (اعم از کودک، نوجوان و جوان) در بیش از سى کشور آفریقایى و آسیایى ختنه شده اند.

به جرات مى توان گفت روزانه تعداد زیادى از دختربچه هاى بى گناه بین سنین ? تا ?? ساله در کشور هاى ذکر شده ختنه مى شوند. در آفریقا این سنت قدیمى توسط افراد مسن و مذهبى در روستا ها یا نقاط دورافتاده از شهر ها انجام مى گیرد.

طبق گزارش ها گاهى توسط پرستاران، ماما ها و حتى پزشکان با مخارج بالاتر و بهداشتى تر به طور غیرقانونى انجام مى شود. چندین مورد در کلینیک هاى خصوصى در کشور انگلستان توسط پزشکان سودانى و سومالیایى گزارش شده که تحت تعقیب پلیس هستند.

بیش از ?? درصد دختران در کشور هاى آفریقایى و ?? درصد در کشور هاى آسیایى قربانى این مسئله مى شوند. این در حالى است که در تعدادى از کشور ها نظیر سودان و سومالى بیش از ?? درصد است.طبق آخرین آمار در گامبیا به ?? درصد رسیده است. این عمل در ?? درصد موارد بر روى دختران سنین ? تا ?? ساله انجام مى گیرد.

در بین یهودیان و مسیحیان این عمل نادر است، به طورى که در دو قبیله در کشور اتیوپى و دو قبیله در کشور نیجریه به سازمان جهانى بهداشت گزارش شده است که در یک قبیله نیجریه اى ختنه زنان قبل از ازدواج انجام مى شود و در قبیله دیگر در همین کشور ختنه به پس از زایمان اول موکول مى شود.

قابل ذکر است تحقیقات گسترده و جامعى توسط محققین و متخصصین اطفال، زنان و زایمان، روان شناسان به خصوص استادان ادیان مختلف (اعم از مسیحى، یهودى و مسلمان) پیرامون مسئله ختنه زنان از طرف سازمان جهانى بهداشت صورت گرفته است. طبق این بررسى ها در هیچ یک از آ یات قرآن و قسمت هاى مختلف کتاب انجیل و یا سایر کتاب هاى آسمانى ختنه زنان توصیه نشده است. هر کسى که دستور اسلام را منبع انجام این عمل وحشیانه قرار مى دهد با عدم اطلاع از دستورات مذهبى، عوام فریبى و یا عقاید شخصى و سنت عقب افتاده آنها مرتبط است. سازمان جهانى بهداشت سنتى بودن قضیه را تنها دلیل این عمل ذکر مى کند و آگاهى کامل از غیرمذهبى بودن انجام این عمل را به تمام کشور هاى عضو سازمان ملل ابراز داشته است.

این عمل در بیش از ?? کشور جهان انجام مى شود و در ?? تا ?? درصد موارد با وسایل آلوده و غیربهداشتى بدون استفاده از هیچ داروى موضعى انجام مى شود در نتیجه خطر مرگ و شوک وجود دارد.۵/?? درصد زنان در کشور هاى مذکور به علت برش هاى طولانى و عمیق و جوش گاه هاى (اسکار هاى) زخمى حتى قادر به رابطه جنسى با شوهران خود نیستند و تا پایان عمر رابطه جنسى ندارند و یا در صورت انجام این امر و حامله شدن قادر به زایمان طبیعى نخواهند بود. در این صورت زایمان آنها با جراحى انجام شده و یا در نقاط دورافتاده به علت خطرات ناشى از زایمان طبیعى خود و نوزادانشان فوت مى کنند. آمار مرگ ومیر این زنان و نوزادان آنها نزدیک به یک میلیون در سال تخمین زده شده است.

• در مقام مقایسه ختنه پسران با ختنه دختران چه ارجحیت هایى دارد؟

* طبق آمار ها در کانادا حداقل بیست درصد و در استرالیا پانزده درصد از نوزادان پسر ختنه مى شوند. ختنه زنان از طرف سازمان ملل و سازمان جهانى بهداشت و طبق قوانین تمام کشور هاى اروپایى، آمریکایى و اغلب کشور هاى آسیایى غیرقانونى است. در این کشور ها افرادى که به این کار مبادرت مى ورزند توسط دولت مورد تعقیب قرار مى گیرند.

تجربه نشان داده است هرگز شخصى یا اشخاصى که در این کشور ها به این کار دست مى زنند مورد تعقیب قانونى قرار نگرفته اند.

* محققان سازمان جهانى بهداشت در معنى لغاتى نظیر ختنه دختران یا قطع عضو در دختران فرقى نمى گذارند و آن را یک عمل با دو معنى مشابه تلقى مى کنند و این عمل را از جمله سنت هاى بسیار عقب ا فتاده و خطرناک مى دانند.

* محققان از هر زن یا مردى در هر کجاى دنیا خواسته اند که:

?- به غیرقانونى بودن این عمل حتى در کشور هایى که این عمل انجام مى شود توجه کنند.

?- صد درصد آن را با حق و حقوق در سلامتى اطفال، دختران و زنان مغایر بدانند.

?- انجام این عمل مغایرت کامل با حقوق بشر، در هر نقطه از دنیا دارد.

توصیه سازمان جهانى بهداشت این است که افراد با هر وسیله ممکن ابراز تنفر خود را در انجام این عمل به گوش مسئولان و سیاستمداران و هر انسان دیگر در هر کشورى که زندگى مى کنند برسانند و براى عدم انجام آن از هر راهى مبارزه کنند.

داستانی در مورد ختنه دختران

وقتی شیما محمود نه ساله بود ، مادرش ، صباح ، قابله روستا را خبر کرد تا مراسمی زنانه را اجرا کند ، مراسمی که در بین زنان مصری روستایی از مدت ها پیش مرسوم بوده است .

در اتاق خواب ، صباح ، قابله و یک زن دیگر شیما را محکم نگه داشتند و با یک قیچی تیز او را ختنه کردند . شیما جیغ می کشید ، مادرش گذشته خودش را به یاد آورد که دو روز تمام نمی توانست راه برود.

وقتی از او پرسیدم که چرا دخترش را تحت عملی قرار داده که خودش ۲۵ سال پیش از آن رنج برده است جوابی نداشت: ” رسم است .” در پشت مقنعه بلند سیاهش شانه هایش را به آرامی بالا انداخت: ” از کسی در این مورد سوال نکردم . فقط طبق رسم و رسوممان عمل کردم .”

احترام نسبت به سنت های قدیمی به قدری زیاد است که علیرغم هشدارهای بهیاران نسبت به خطر عفونت و مرگ ناشی از ختنه، سازمان های حقوق بشر تخمین می زنند که روزانه ۳۶۰۰ دختر مصری تجربه شیما را تحمل می کنند .

نتیجه گیری :

دکتر مواهب مولی می گوید “ مذهب دلیل اصلی نیست .” او ۱۲ سال است که در یک کلینیک کوچک در یکی از محلات فقیر نشین قاهره با آنچه او و همکارانش ” قطع اعضا تناسلی زنان ” می نامند ، مبارزه می کند .

مولی می گوید :” ختنه کردن ، فارغ از مذهب دختر ، برابر با حفظ پاکدامنی اوست . و در جامعه ای که مفهوم شرافت خانوادگی با پاکدامنی زنان خانواده معنا پیدا می کند ، ختنه برترین ارزش است .”

او ادامه می دهد ” آنها می خواهند دختر را از عشق دور نگه دارند . و آن را به پاکیزگی و باکره گی ربط می دهند .”


عکس نوع دوختن و ختنه زنان


در دهات ، اثبات باکرگی پیش نیاز ازدواج است : مادر عروس معمولا صبح بعد ازشب عروسی برای اثبات باکرگی دخترش یک دستمال خونی را به مردم نشان می دهد . اگر این موضوع ثابت نشود ، به احتمال زیاد شوهر زن را طلاق می دهد .مادران امیدوارند که با فرو نشاندن نیاز جنسی از طریق ختنه ، از پیش آمدن چنین پیشامدهای غم انگیزی جلوگیری کنند . دکتر مولی ادامه می دهد ” آنها می دانند که ختنه در حال حاضر باعث آزار دخترانشان می شود . اما فکر می کنند که با این کار در نهایت او می تواند ازدواج کند . ” و در فرهنگ محافظه کاری که تغییرات به آرامی اتفاق می افتد و احترام به بزرگ ترها واجب است ، از بین بردن چنین سنت جا افتاده ای بسیار سخت است . مولی می گوید ” آنها می گویند ُ مادربزرگم این کار را کرده ، مادرم این کار را کرده و بنابراین دخترم هم باید این کار بکند ُ


 • نویسنده :
 • پنجشنبه, ۱۶م , دی , ۱۳۸۹
 • نظرات شما: ۷۵
 • مطالب مرتبط

  bulet فاجعه ای بنام ختنه برای دختران خردسال
  bulet ختنه دختران و آغاز یک زندگی پر درد

  ۲۲ نظر

 • از مطالبی که در بالا نوشته شده جدا تعجب کردم.

  من خودم کرد هستم و۲۱ سال هم سن دارم تا به حال چنین چیزی را نه دیده و نه شنیده ام

 • با سلام ختنه مذکر و مونث از سنت ابراهیم علیه السلام است چنان که اعراب جاهلیت که خود را پیروی حضرت ابراهیم می دانستند ختنه را انجام میدادند.با ظهور اسلام این سنت همچنان تا امروزه ادامه پیدا کرد زیرا پیامبر (ص)آنرا مردود نکردند.اسلام هیچگاه ختنه دختران را وسیله ای برای محرومیت آنان از لذت جنسی قرار نداده است بلکه ختنه را برای هر دو جنس زن و مرد وسیله پاکی و زیبایی قرار داده است البته شیوه های نادرست ختنه دختران در مناطق دور از فرهنگ دلیلی بر رد ختنه دختران نمیباشد زیرا ختنه دختران اگر براساس موازین شرعی انجام پذیرد هم سبب نظافت شده و هم در ازدواج لذت را درونی کرده باعث میشود که زن و مرد به شکل درست و ارگانیک از همدیگر لذت ببرند.موفق و موید باشید..

 • اسیه خانم واقعا متاسفم . متاسف برای شما خودم و تمامی ادمای قربانی فقر فرهنگی

 • khak bar sare asieo babasho hamatoon!fesharam oftad bekhoda!khak bar sare bi savadetoon!vaghan nemidoonam chi begam!

 • واقعا متاسفم برای ادم های نادون و بی عقلی مثل اون مادر وحشی کرد ومرده شور اسلامی رو ببرن که اینکارو حرام نکرده.واقعا متاسفم…

 • ناشناس

  خیلی خوشحالم که کرد نیستم

 • محمد

  ختنه کردن اگر هم خوب باشد باید اختیاری باشد نه اجباری.من ۲۸ ساله دارم از این کابوس و وحشت ختنه در ۶سالگی رنج میبرم چه کسی جبران این خسارت روحی مرا میکند؟بعد هم چون ناقص ختنه شدم و بزرگترها همیشه جلوی من از ختنه مجدد من صحبت می کردند دچار ناراتی های روحی حاد شده ام با این که لیسانس گرفتم هنوز دچار ناراحتی روحی هستم.ختنه چیزی نیست جز دروغی که به خدا ورسولش بسته شده.الا لعنت الله علی القوم الظالمین.

 • محمد

  سلام من۳۳سالمه و ۶ سالگی ختنه شدم بخاطر وحشت واجبار در موقع ختنه دچار ناراحتی روحی شدید شدم چه کسی تاوان عمر به غم گذشته مرا می دهد؟

  بخاطر اینکه کمتر از حد معمول بودوبزگترها همیشه می گفتند محمد باید دوباره ختنه بشه فشار روحی سختی رو گذروندم من لیسانس گرفتم ولی هنوز ترس و عذاب این مسئله رو بدوش می کشم ختنه تنها طهمتی است که به خدا و رسول بسته شده الا لعنت الله علی القوم الظالمین.

 • ALI

  سلام من دوست دارم همه مطالب نسبت به ختنه دختران را بدانم

 • سلام.من با نظر آسیه خانم موافقم و به نظرم اسلام کاملترین دینه.مرده شور اسلام رو ببرن یعنی چی؟ما همیشه سعی میکنیم همه چی رو با عقل ناقص خودمون بسنجیم اما غافل از اینکه از درک این مطالب عاجزیم.
  ای کاش این کار درست انجام میشد و اگر درست انجام میشد این همه ترس و واهمه وجود نداشت.انتظار میره از دوستانی که پزشکی میخونن از فواید این عمل اطلاع رسانی کنن

  زکات علم نشر آن است
  حدیث

 • سحر

  salam asiiiie khanom manam barat moteasefam u ye zani yani chi vasileie baraye paki/ in ke ye zan in hame dard onam intorin vahshiane bekeshe pakiee/ kodom khoda in amale kasifo taiid mikone/ fekonam shoma ziadi to ketabaye mazhabi ghargh shodi ye zare motalee kon dokhtar .khoda khodesh niaze jensio to vojode zana gozashte in vahshia ejaze nadaran inkararo bokonan kheyli zani bia bebarametkhatnat konan ba 1 tigh jilet va kasif bebinam nazaret hamineeeeeee

 • مرضیه

  اولا به شما و آسیه خانم توصیه می کنم در مسایلی که اتفاقا اذئان میکنید سر در نمی آورید اظهار نظر نکنید،ختنه اگر برای پسران مفید هست و باعث پیشگیری و کاهش سرطان آلت آنها میشود به همان علت هم برای زنان مفید است اما نه ختنه زنان بلکه ختنه مردان یعنی سرطان دهانه رحم زنان و آلت جنسی مردان هر دو به ختنه مردان مربوط است و ختنه مردان در کاهش آن موثر است و ارتباطی با ختنه زنان ندارد و از لحاظ بهداشتی مضر هست شاید آسیه خانم خودشان را از هر پزشکی داناتر و اعلم تر می دانند که این حرفها را می زنند یا به یافته هایی تازه ای در علم پزشکی دست یافتند بد نیست به قول دوست هم نظرشان این یافته ها را عنوان کنند چرا که زکات علم نشر آن است البته زکات علم نه زکات جهالت اما امثال آسیه خانم فکر کردند جهالت هم زکات دارد که این همه بر آن پافشاری می کنند وگرنه به قول آن فرد هم نظرشان انسان را ناقصه عقل نمی دانستند . ختنه زنان عملی مضر برای زنان است و این همه پزشک و متخصص در این زمینه نه همه آنها کافر بودند و نه غیر مسلمان که به این نتیجه هایی که خواندید اشاره کردند. در ضمن ما فقط دو حدیث یکی از پیامبر و دیگری از امام صادق درباره ختنه زنان داریم که هر دو این عمل را واجب نفرمودند دو حدیث هم از اهل سنت داریم که از این دو حدیث تنها شافعی آن را واجب اعلام کرده است گذشته از همه این مطالب به آسیه خانم و دوست محترمشون عرض می کنم که خداوند به انسان عقل داده و بنابر گفته معصوم عقل حجت پنهان خداوند است در قرآن نیز مدام بر عقلانیت و خرد ورزی تاکید شده، جهالت هم به معنای استفاده نکردن از عقل ماست ختنه حتی از نوع درجه اول برای زنان مضر است در کشورهای مسیحی حتی مردان را ختنه می کنند و این عمل را بهداشتی می دانند اما ختنه زنان از هیچ نوعی درست نیست در ضمن به محمد آقا توصیه می کنم به جای این همه ناراحتی به رسالات مختلف درباره ختنه پسران رجوع کند شاید اصلا نیازی به ختنه مجدد نباشد همین طور پدر و مادرها نیز بهتر هست پسرانشان را در زمان نوزادی ختنه کنند چه در روایتی مستحب است ۷و دروایتی دیگر ۴۰نوزاد بهتر است برای ختنه پسران اینطور ختنه کابوسی برای پسران نخواهد بود.در ضمن آسیه خان ختنه زنان سنت ابراهیمی نیست بلکه ساره همسر ابراهیم برای اینکه هاجر را از چشم ابراهیم بیندازد این کار را کرد اگر سنت ابراهیمی بود خود ساره نیز باید ختنه می شد به جای توجیه یک عمل که اتفاقا از لحاظ پزشکی کاملا مضر شناخته شده بهتر هست آن عمل را درست کنیم، از عقلتان هم کمی استفاده کنید بد نیست. قرار نیست عقلمان را همینطور بی استفاده به گور ببریم و آن دنیا هم همین طور دست نخورده به خدا تحویلش دهیم.

 • ساناز

  من ۱۵ سالمه و وقتی ۹سالم بود ختنه شدم خیلی خیلی درد داشت اصلا” نمخواهم اون روز رو بیادم بیارم خیلی وحشتناک بود

 • hasti

  سلام
  من هستیم.۲۰ سالمه و شکر خدا هنوز موزد این عمل قرار نگرفتم.
  اما متسفانه وقتی همسرم آلت منو دید گفت ک خوشم نیومده و باید عمل کنی
  انقدر سایت گشتم تا اینجارم دیدم.
  بنظر من این ستمه
  تو رابطه جنسی حق ۲ظرفه که لذت ببرن
  نه اینکه یکی ناقص شه تا لذت اون یکی بیشتر شه.
  مردا خودشونو جای خانوما بذارن
  حاضر بودن نقص عضو شن تا همسرشون بیشتر خوشش بیاد؟
  حتما حکمتی داشته که خدا زنو اینظور آفریده
  وگرنه از همون اول این عضو به این شکل بهش نمیداد.
  ب نظر من این سنت نیست
  وحشب بازی تمامه
  واسه لذت بردن بیشتر مردا
  پس سهم زنا چیه و کجاست؟

 • ali

  che hali mide dokhtararo khatane mikonan maro ke khatane mikonan pas chi mage faghat ona del daran ke baz bashan bayad khatane shan makhsosan dokhtara irani hamashon:D

 • mahan

  مرضیه خانوم لطفا راجع به ختنه خودتون نظر بده. در ضمن آخه زن های خارجی که شوهراشون ختنه نشدن همه سرطان گرفتن؟

 • یاسمن

  سلام.بابا این آسیه خانم و اون آقا یا خانم دیگه یایه چیزیشون میشه یا اینکه نمیدونن علم پیشرفت کرده عصر علم تکنولوژیه.این چرت و پرتا چیه گفتن .نهایتا خیلی ادعای اسلامشون میشه قرآن و بخونن چیزی به این نام داریم؟چرا هر کارغیر عادی عصر حجری رو به اسلام نسبت میدید تا متحجر ترین آدما ی روی زمین و بچسبونن به مسلمونا

 • امیرعلی

  واقأ دنیای کثیفی شده

 • امیرعلی

  ساناز خانوم واقعأ متأسفم

 • سارا

  akh ke cheghad heyvonan…yani khak bar sareshon…dar zemn eslam hichvaght hamchin chizi ro tosie nakarde pas nagid eslam kamele felane bahmane ke bekhayd hamchin chizi ro tojih konid…eslam kamel hast ama chenin chizi nagofte.az khodeton mozakhraf nagid lotfana!

 • ariya

  مطالب بالا رو خوندم
  هیچ حیوانی با خودش و بچه اش اینکار رو نمیکنه الا حیوانانی با نام انسان نما
  دین گفته و سنت و غیره همه از جهل و نادانی ماست
  تو قران به صراحت گفته شده ایا انان که میدانند با انان که نمیدانند برابرند
  ما جز کدام دسته ایم
  میدانیم یا نمیدانیم ؟
  خودتان قضاوت کنید امثال مرضیه خانم که هر چیزی را به روایت و قران و حدیث نسبت میدهند واقعا میدانند ؟
  ایشان باید فکر کنند تا عقلشان را دست نخورده به گور نبرند

 • vahid

  khoda be dade dooktara berese…

  ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: