پایگاه اینترنتی ایران ویج

توكسوپلاسموزيس

iconبرچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مقدمه: توكسوپلاسموزيس يك بيماري عفوني است كه در اثر آلودگي به انگل توكسوپلاسماگوندي ايجاد مي‌شود. اغلب افرادي كه

با اين انگل آلوده مي‌شوند بدون علامت هستند. اگر اين افراد در طول زندگي خود دچار نقص سيستم ايمني شوند (ابتلا به ايدز، ابتلا به سرطان و شيمي‌درماني و…) امكان فعال شدن مجدد اين عفونت انگلي وجود دارد.
راه انتقال: گربه ميزبان اصلي اين انگل است و سيكل تكاملي اين انگل در بدن گربه طي مي‌شود. گربه انگل را به شكل اووسيت از راه مدفوع خود دفع مي‌كند و انسان در اثر تماس با مواد غذايي نظير سبزيجات خام آلوده به مدفوع گربه مبتلا به اين عفونت مي‌شود.
پستانداران اهلي نظير گاو و گوساله نيز مخزن اين انگل هستند و پس از طي قسمتي از مراحل تكامل انگل به شكل كيست در گوشت اين حيوانات باقي مي‌ماند. مصرف گوشت خام يا نيم‌پز گوساله يا گاو (به‌خصوص در كشورهايي مثل فرانسه كه گوشت را به اين صورت مصرف مي‌كنند) يكي از راه‌هاي انتقال است.
شيوع عفونت: شيوع اين عفونت در كشورهاي مختلف متفاوت است. براي مثال در آمريكا شيوع آن 8/15 درصد ولي در كشور فرانسه 87 درصد است.
علائم باليني: 80 تا 90 درصد از مبتلايان به عفونت توكسوپلاسما كه دچار نقص سيستم دفاعي بدن نيستند، بدون علامت هستند. در بين افراد علامت‌دار شايع‌ترين تظاهر باليني، بزرگي غدد لنفاوي در ناحيه گردن است كه غدد لنفاوي در اين ناحيه به صورت دوطرفه بزرگ مي‌شوند ولي درد ندارند. در نواحي ديگر بدن نيز امكان بزرگ شدن غدد لنفاوي وجود دارد (از جمله غدد لنفاوي داخل شكم)، قطر غدد لنفاوي تا 3 سانتي‌متر نيز مي‌رسد. در برخي از بيماران علائم باليني نظير تب، لرز، تعريق، سردرد، درد عضلات، گلودرد و ضايعات پوستي قرمز رنگ وجود دارد. در اغلب بيماران سير باليني خود محدودشونده است و پس از طي يك دوره (چند هفته تا چند ماه) خود به خود بهبود مي‌يابد.
در موارد خيلي نادر، بيماري به صورت شديد ظاهر مي‌شود و ممكن است سبب درگيري ريه، كبد، مغز و چشم شود.
توكسوپلاسموزيس در حاملگي: آلودگي در زنان حامله بعد از مصرف آب يا غذاي آلوده به اووسيت انگل يا مصرف گوشت گوساله يا بره يا خوك يا مرغ ايجاد مي‌شود. انتقال عفونت به جنين از طريق جفت انجام مي‌شود و احتمال انتقال به جنين با افزايش سن حاملگي افزايش مي‌بايد. براي مثال انتقال در سن 6 تا 20 هفته حاملگي 21 درصد، 21 تا 30 هفته حاملگي 63 درصد و در 21 تا 30 هفته حاملگي 89 درصد است.
علائم باليني در حاملگي: آلودگي در هفته‌هاي اول حاملگي با علائم باليني خيلي شديد در جنين همراه است كه منجر به سقط در سه ماهه اول حاملگي مي‌شود. در مطالعه‌اي روي 500 زن حامله، شيوع بيماري مادرزادي شديد در سه ماهه اول 11 درصد، سه ماهه دوم 4 درصد و در سه ماهه سوم صفر درصد مي‌باشد.
اغلب نوزادان با توكسوپلاسموز مادرزادي در هنگام تولد بدون علامت هستند (90-70 درصد) اگرچه در برخي نوزادان علائم باليني به صورت تب، راش، بزرگ كبد و طحال، ميكروسفالي (كوچكي جمجمه)، تشنج، زردي، بزرگي غدد لنفاوي به صورت منتشر به ندرت ديده مي‌شود.
در برخي نوزادان نيز علائم باليني به صورت درگيري چشم (كوريورتينيت) مي‌باشد.
تشخيص: همانطور كه ذكر شد در اغلب موارد، بيماري بدون علامت است و تشخيص به‌خصوص در زنان حامله با انجام تست‌هاي سرولوژيك داده مي‌شود. ولي در مواردي كه بيماري علامت‌دار است. علائم باليني به صورت بزرگي غدد لنفاوي و يا كاهش بينايي (معمولا يكطرفه) ظاهر مي‌شود كه متخصص چشم بعد از معاينه چشم متوجه كوريورتينيت شده كه با انجام تست‌هاي سرولوژيك تشخيص اثبات مي‌شود.
در زنان حامله پس از مثبت شدن تست سرولوژي بايد از تست‌هاي تشخيصي دقيق‌تر نظير آمينوسنتز و بررسي dna انگل در مايع آمنيوتيك براي اثبات تشخيص استفاده شود.
درمان: در افراد غيرحامله و بدون نقص ايمني كه علائم باليني به صورت بزرگي غدد لنفاوي است نيازي به درمان نمي‌باشد ولي در موارد توكسوپلاسموزيس چشم بايد درمان دارويي براي بيمار شروع شود.
درمان در زنان حامله: در زناني كه تشخيص عفونت حاد در حاملگي داده مي‌شود مي‌توان درمان را با اسپيرومايسين شروع كرد. ولي اين دارو از جفت عبور نمي‌كند، بنابراين اگر جنين آلوده شده باشد اين درمان تاثيري روي او ندارد. به همين دليل حتما در سه‌ ماهه دوم حاملگي حداقل 4 هفته بعد از تشخيص عفونت حاد در مادر آمينوسنتز جهت انجام آزمايش pcr براي تاييد تشخيص عفونت حاد در جنين انجام شده و در صورت مثبت بودن آزمايش از درمان‌هاي دارويي ديگر استفاده شده و يا براي جنين سقط درماني در نظر گرفته مي‌شود.
پيشگيري: بهترين اقدام براي پيشگيري از ابتلا به اين عفونت انگلي آموزش زنان حامله در زمينه راه‌هاي انتقال اين انگل و خودداري از انجام اقداماتي است كه منجر به انتقال اين انگل مي‌شود كه مي‌توان به چند مورد آن اشاره كرد:
1- زناني كه در منزل از گربه نگهداري مي‌كنند بايد در هنگام تميز كردن محل نگهداري گربه از دستكش استفاده كنند.
2- در هنگام تميز كردن باغچه از دستكش استفاده شود.
3- ميوه و سبزيجات قبل از خوردن به طور كامل شسته شوند.
4- چاقو، تخته‌اي كه براي خرد كردن گوشت استفاده مي‌شود و سينك آشپزخانه، بعد از تهيه غذا كاملا شسته و ضدعفوني شوند.
5- خودداري از خوردن گوشت پخته، ميوه و سبزيجاتي كه احتمال آلودگي آنها وجود دارد.
6- گوشت بايد در دماي 66 درجه سانتيگراد، يا بيشتر پخته شود يا حداقل يك روز قبل از مصرف در فريزر نگهداري شود.
7- از چشيدن گوشت در حالي كه در حال پخته شدن است خودداري شود.
8- گوشت دودي يا به صورت كباب يا نگهداري شده در نمك مطمئن نيست.
9- بعد از تماس با گوشت خام دست با آب و صابون شسته شود.
10- از مصرف تخم‌مرغ خام، شير غيرپاستوريزه و آب تصفيه نشده خودداري شود.


 • نویسنده :
 • دوشنبه, ۲۹ام , آذر , ۱۳۸۹
 • نظرات شما: ۰
 • مطالب مرتبط

 • غش و درمان آن
 • ورزش و بهبود سلامت استخوانها
 • تاثیرات شخصیتی دیابت
 • ترفندهایی برای رهایی از دردهای رماتیسمی
 • توصیه دكتر نيكوسخن درباره روزه دیابیتها
 • ارتباط چربی بالا و سکته مغزی
 • درمان خواب رفتگی دستها و علت آن
 • خارپاشنه پا و روشهای درمانی
 • درمان فوری گرمازدگی
 • علائم سرطان پروستات و راههای پیشگیری و درمان
 • ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: