پایگاه اینترنتی ایران ویج

تقويت قلب با باتری

iconبرچسب ها: , , , , , ,

اگر ضربان قلب به اندازه‌اي كند باشد كه فرد دچار سرگيجه، تنگي نفس، خستگي و غش شود از باتري قلبي استفاده مي‌شود

كمتر كسي است كه در عصر حاضر با بيماري‌هاي قلبي آشنا نبوده و به نوعي يكي از عوارض اين بيماري‌ها را در بين اطرافيان خود مشاهده نكرده باشد.

قلب به عنوان يكي از اصلي‌ترين و حياتي‌ترين اعضاي بدن انسان به وسيله پمپاژ خون به تمام نواحي بدن، از يك سو وظيفه تحويل اكسيژن و مواد غذايي به بافت‌ها را برعهده دارد و از سوي ديگر خون حاوي دي‌اكسيدكربن را در يك جريان مداري جهت اكسيژن‌گيري به ريه‌ها بازمي‌گرداند كه اين فرآيند نقش اساسي در زنده نگهداشتن انسان دارد.

در برخي موارد اين جريان حياتي در اثر عوامل مختلف دچار اختلال مي‌شود كه بي‌نظمي در ضربان قلب ـ چه به صورت كند شدن ضربان يا تند شدن آن ـ از جمله اين اختلالات است.

دكتر محسن شهيدي، فوق‌تخصص قلب در اين باره به جام‌جم مي‌گويد: استفاده از باتري‌هاي قلبي (پيس‌ميكرها) نقش موثري در تنظيم ضربان قلب در افراد مبتلا به اين بي‌نظمي‌ها دارد.

وي توضيح مي‌دهد: پيس‌ميكر يك ژنراتور و توليدكننده جريان الكتريكي است كه از قطعات كوچك كامپيوتري و يك باتري تشكيل شده و با فرستادن جريان الكتريكي، ضرباني طبيعي و منظم را در قلب بيمار برقرار مي‌كند. دكتر شهيدي مي‌افزايد: اين دستگاه كوچك معمولا در زير پوست ناحيه جلو و بالاي قفسه سينه يا شكم تعبيه شده و جريان الكتريكي توليدي را از طريق سيم‌هاي مخصوصي كه به آنها ليد گفته مي‌شود و داخل قلب قرار مي‌گيرند، به عضله قلب هدايت مي كندو باعث انقباض آن مي‌شود؛ ليدها همچنين وسيله‌اي براي آگاهي از كيفيت ضربان قلب است.

انواع باتري هاي قلبي

اگر ضربان قلب به اندازه‌اي كند شود كه فرد هوشياري خود را از دست داده يا دچار سرگيجه، تنگي نفس، خستگي و غش شود از باتري قلبي استفاده مي‌شود.

به گفته دكتر شهيدي پيس‌ميكرها به انواع يك، 2 يا 3 حفره‌اي تقسيم مي‌شوند كه در نوع يك حفره‌اي، يك ليد (سيم) به حفره‌اي از قلب (بطن راست)، در نوع 2 حفره‌اي، 2 ليد به 2 حفره از قلب (معمولا بطن راست و دهليز راست) و در نوع 3 حفره‌اي ـ كه در بيماران مبتلا به نارسايي شديد قلبي كاربرد دارد ـ 3 ليد به 3 حفره از قلب (معمولا بطن راست، بطن چپ و دهليز راست) وارد مي‌شود.وي مي‌گويد: نوع باتري كه در بيماران استفاده مي‌شود بسته به نوع اختلال قلبي متفاوت است.

تعبيه باتري

طول عمر يك پيس‌ميكر (باتري) بسته به نوع، چگونگي عملكرد و شرايط بيمار و وضعيت قلب او به طور معمول بين 5 تا 10 سال متغير است. اين فوق‌تخصص قلب مي‌گويد: هرچند عمل تعبيه باتري در بيماران مختلف متفاوت مي‌باشد، اما به طور كلي، اين جاگذاري يك عمل معمولي و ساده است كه حدود يك ساعت طول مي‌كشد و در آن ليد (سيم) به داخل قلب فرستاده شده و در محل مناسبي قرار مي‌گيرد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان با توضيح اين‌كه معمولا بيمار در عرض 24 ساعت مي‌تواند از بيمارستان ترخيص شود و با رعايت توصيه‌هاي لازم در عرض چند هفته فعاليت عادي و روزمره خود را از سر بگيرد، تاكيد مي‌كند: باتري قلبي به صورت ناگهاني از كار نخواهد ايستاد و به طور معمول قبل از اتمام عمر آن، زمان كافي براي تعويض وجود دارد و نبايستي بيماران هيچ نگراني در اين زمينه داشته باشند.

نحوه كار

به طوركلي اين باتري‌ها سعي در جبران نارسايي‌هاي ريتمي قلبي داشته و هنگامي كه قلب عملكرد طبيعي خود را از دست مي‌دهد به طور خودكار به تقويت ـ يا تضعيف ـ و در نهايت تنظيم عملكرد قلب مي‌پردازند.

دكتر شهيدي خاطر نشان مي كند:‌كه سرعت ضربان قلب بسته به نياز بيمار توسط باتري قلبي، قابل تغيير است به طوري كه هنگام فعاليت تندتر و در هنگام استراحت كندتر مي‌شود. وي تصريح مي كند: پزشك مي‌تواند با استفاده از يك برنامه‌دهنده (پروگرامر)، فرامين لازم را از روي پوست به ضربان‌ساز منتقل كند.

وي مي‌افزايد: برنامه‌دهنده همچنين مي‌تواند اطلاعات موجود در باتري را در اختيار پزشك قرار دهد.

توصيه به دارندگان باتري قلبي

برخي از انواع خاص انرژي الكتريكي يا مغناطيسي ممكن است باعث تداخل با عملكرد پيس‌ميكر شوند. اين استاديار دانشگاه مي‌گويد: هرچند به‌كارگيري اغلب وسايل برقي خانگي بي‌خطر بوده و هيچ محدوديتي وجود ندارد، اما لازم است افرادي كه با وسايل الكتريكي قوي (ژنراتورهاي توليد برق) كار مي‌كنند حتما با پزشك خود در اين زمينه مشورت كنند.دكتر شهيدي با بيان اين‌كه برخي وسايل الكتريكي مانند ماشين ريش‌تراش، سيستم الكتريكي اتومبيل و بلندگوهاي سيستم‌هاي صوتي استريو نيز اگر در تماس نزديك با پيس‌ميكر باشند باعث تداخل كار آن مي‌شود، توصيه مي‌كند: احتياط‌هاي لازم در اين زمينه مورد توجه قرار گرفته و تماس فرد با اين منابع به حداقل برسد.

وي مي‌افزايد: باتري قلبي در فواصل تعيين‌شده توسط پزشك، بايد از نظر وضعيت شارژ، اتصالات سيم‌ها (ليدها) و برنامه‌ريزي ضربان بررسي شود.


 • نویسنده :
 • شنبه, ۴ام , تیر , ۱۳۹۰
 • نظرات شما: ۳
 • مطالب مرتبط

 • رویاهای خود را در خانواده به اشتراک بگذارید
 • دینی که مردان را به آرایش تشویق می کند
 • دانستنیهای جالبی درباره آرایش با کرم پودر
 • چگونه به سؤالات جنسی کودک پاسخ دهیم
 • ۶ سوال مهم که زندگیتان را برای همیشه تغییر می‌دهد
 • والدین چگونه می توانند دعوای فرزندان را ختم به خیر کنند ؟
 • شخصیت شناسی از روی گروه خونی
 • اشتباهات انتخاب در ازدواج
 • با چه نوع گروه خونی ازدواج کنیم؟
 • آب ميوه اي ضروري براي آقايان !
 • ۳ نظر

 • […] اگر ضربان قلب به اندازه‌ای کند باشد که فرد دچار سرگیجه، تنگی نفس، خستگی و غش شود از باتری قلبی استفاده می‌شود کمتر کسی است که در عصر حاضر با بیماری‌های قلبی آشنا نبوده و به نوعی یکی از عوارض این بیماری‌ها را در بین اطرافیان خود مشاهده نکرده باشد. قلب به عنوان یکی از […] پایگاه اینترنتی ایران ویج […]

 • علل کند بودن ضربان قلب

 • سلام یکی از بستگانمون دوماه پیش باتری گذاشته ولی الان باتریش دچار اختلال شده(باتری 8ساله بوده)والان باید مجددا تعویض بشه در ضمن هردو دریچه ی قلبش هم مصنوعی .آیا دچار مشکل نمیشه

  ثبت نظر

  نام:
  ایمیل:
  وب سایت:
  متن و پیام شما: