• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » مهریه‌هایی عجیب؛ از هزارپای هزارپا تا هزار بوسه
  کد خبر : 9873

  مهریه‌هایی عجیب؛ از هزارپای هزارپا تا هزار بوسه

  مهریه‌هایی عجیب؛ از هزارپای هزارپا تا هزار بوسهReviewed by Aryan on Jul 30Rating: عجیب بودن، عجیب نیست؛ خاص بودن هم بد نیست؛ آن‌ها که دوست ندارند هم‌رنگ جماعت باشند، دلشان می‌خواهد همیشه فرق کنند. انتخاب مهریه نیز، فرصت خوبی برای متفاوت بودن است. اما این تفاوت‌ها و تمایزها، زمانی مسئله‌دار می‌شوند که کار به دادگاه…

  مهریه‌هایی عجیب؛ از هزارپای هزارپا تا هزار بوسهReviewed by Aryan on Jul 30Rating:

  spccv7lili6kakw01bhy.jpg

  عجیب بودن، عجیب نیست؛ خاص بودن هم بد نیست؛ آن‌ها که دوست ندارند هم‌رنگ جماعت باشند، دلشان می‌خواهد همیشه فرق کنند. انتخاب مهریه نیز، فرصت خوبی برای متفاوت بودن است. اما این تفاوت‌ها و تمایزها، زمانی مسئله‌دار می‌شوند که کار به دادگاه می‌رسد. مهریه‌هایی که در ظاهر عجیب‌ هستند و خنده‌دار ولی عندالمطالبه‌اند و باید پرداخت شوند.

  در چند سال گذشته، انتخاب مهریه نامتعارف، بسامد بالایی یافته است. دادگاه‌های خانواده، به پرونده‌های بسیاری رسیدگی می‌کنند که موضوشان درخواست مهریه‌های عجیب است. مهریه‌هایی که اغلب پرداخت آن‌ها یا بسیار دشوار می‌نماید، یا به کلی غیرممکن است. یک کیلو بال مگس، حفظ کردن تمام دیوان حافظ یا کل شاهنامه فردوسی، سفر به 120 کشور دنیا، 10 هزار لیتر بنزین، 10 رأس آهوی وحشی، چندین کیلو پوست پیاز و دست و پا یا قلب آقای داماد، از جمله این مهریه‌ها است.

  چند نمونه از مهریه‌های عجیب
  بیشتر سر دفتردارها ادعا می‌کنند، عقدهایی که مهريه‌های سنگين و عجيب و غريب را نمی‌پذیرند و برایش خطبه نمی‌خوانند؛ با این حال پسری جوان برای جذب اعتماد همسر آینده‌اش، دو چشمش را همراه دو هزار سکه طلا، مهر وی کرد؛ ولی در نهایت کارشان به اختلاف و جدایی رسید. جوان هم ناچار شد پرداخت سه هزار سکه را بپذیرد تا همسرش از گرفتن چشم‌ها صرف نظر کند.

  گفته می‌شود عندالمطالبه بودن، به این معناست که مهریه در اساس قابل مطالبه باشد. از این رو تعیین مهریه‌هایی که وصولشان محال یا بسیار سخت است، تنها اهرمی است علیه مرد تا در موقع مناسب از آن استفاده شود. خانمی که مهریه‌اش، خوردن هم‌زمان ده کیلو پیاز است، این امر را تأیید می‌کند. او معتقد است مهریه وسیله‌ای تا مرد راه خطا نرود.

  اما دختر جوانی که 500 هزار شاخه گل مریم را مهریه خود کرده است، این امر را تنها نشانه‌ای برای اثبات علاقه می‌داند. از سوی دیگر شیرین، دختری که 5 هزار مرجان دریایی را به عنوان مهریه‌اش انتخاب کرده بود، هنگام جدایی گفت که از انتخاب مهریه قصد خاصی نداشته، ولی پس از آنکه در زندگی به مشکل خورده است، تصمیم گرفته با درخواست مهریه‌، درس خوبی به شوهرش بدهد.

  خانمی هم که مهریه‌اش رونویسی از دیوان بابا طاهر و حفظ کردن دیوان حافظ بود، یکی دیگر از این موارد  محسوب می‌شود. این خانم اصرار داشت که همسرش این کار را انجام دهد ولی چون مهریه‌، ارزش مالی نداشت، دادگاه مهریه جایگزین تعیین کرد.

  عروس خانمی نیز که مهریه‌اش یک دوره کامل آثار دکتر شریعتی بود، بعد از کلی جنجال و کشیده شدن کار به دادگاه تجدید نظر، توانست طلاق بگیرد. البته این خانم در دقایق آخر قید فرهنگ را زد و مهریه‌اش را بخشید تا زودتر مراحل کار انجام شود.

  گذشته از مهریه عجیب هزارپای هزارپا، یکی از خاص‌ترین پرونده‌های دادگاه خانواده مربوط به خانم جوانی بوده است که مهریه‌اش را 1000 بوسه همسرش قرار داده بود و در زمان ازدواج قصد داشته است با این کار عشق و علاقه‌اش را به همسرش نشان دهد؛ اما پس از گذشت 6 ماه از زندگی مشترکشان، متوجه خیانت همسرش شده بود. بنابراین تصمیم گرفت از وی جدا شود و حتی حاضر نشد که یکی از 1000 بوسه مهریه‌اش را بگیرد.

  زنگ خطری برای زوج‌های جوان
  یک جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی، مهریه را هدیه‌ای می‌داند از سوی مرد به همسرش تا در زمانی که توان پرداخت آن را داشته باشد، بپردازد. این جامعه‌شناس بر این عقیده است که در سال‌های اخیر مهریه که یکی از استحکامات زندگی مشترک است، رنگ و بوی احساسی به خود گرفته و کمتر معیارهای عقلی و منطقی برای آن تعیین می‌شود . چرا که تعیین مهریه‌های متعارف و غیرقابل باور هیچ‌گاه نمی‌تواند توجیه منطقی داشته باشد. همین امر سبب شده است تا ازدواج‌ها به سمت احساسی شدن پیش روند. دکتر ابهری این مسأله را زنگ خطری برای زندگی مشترک زوج‌های جوان می‌داند و آن را نشانی از کمبودهای اجتماعی، روحی، روانی و احساسی محسوب می‌کند.

  سقف قانونی وجود ندارد
  بسیاری برای کنترل کردن مهریه‌های سنگین و خارج از عرف، به دنبال راهی قانونی بوده‌اند و سعی داشتند از این طریق سقف و نوع مشخصی برای مهریه تعیین کنند با این حال در فروردین ماه سال جاری، عضو فراکسیون زنان مجلس در گفت‌وگویی اعلام کرد که تعیین سقف مهریه از لایحه خانواده حذف شد. فاطمه رهبر در این خصوص چنین توضیح داد: «اعضا در خصوص تعیین سقف برای مهریه معتقد بودند نمی‌توان حد و میزانی برای مهریه مشخص کرد. این حقی است که خداوند برای خانم‌ها در نظر گرفته و بهتر است در این زمینه فرهنگ‌سازی شود، بنابراین این موضوع از لایحه خانواده به طور کلی حذف و قرار شد به این موضوع به شکل جامع‌تری پرداخته شود.»

  به عقیده کارشناسان مهریه سنت حسنه‌ای است که طی سال‌های اخیر با برخی کج اندیشی‌ها و بدفهمی‌ها تبدیل به یک بنای کج شده و هر روز خشت دیگری را بر آن افزوده می‌شود. بر اساس اطلاعات به دست آمده اغلب مهریه‌های عجیب و غیرقابل پرداخت نتوانسته‌اند ضامن خوشبختی‌ زوج‌ها باشند و یا آن‌ها را به پایبند زندگی سازد؛ گفته می‌شود این مهریه‌ها نه تنها تضمینی برای دوام زندگی نیست بلکه در بیشتر موارد نتیجه عکس نیز دارند. چرا که وقتی یک زندگی‌‌ بر پایه اندیشه‌های احساسی و هنجارشکن بنا شود؛ از همین زاویه نیز ضربه خورده و در نهایت از هم پاشیده خواهد شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.