• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » خانه طباطبایی‌های کاشان + عکس
  کد خبر : 9818

  خانه طباطبایی‌های کاشان + عکس

  خانه طباطبایی‌های کاشان + عکسReviewed by Aryan on Jul 28Rating: خانه طباطبایی‌ها در نزدیکی خانه تاریخی بروجردی‌ها و در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امیراحمد در خیابان علوی شهر کاشان قرار دارد این خانه در زمینی به مساحت 4730 مترمربع و در حدود سال 1250 قمری به وسیله استاد علی مریم کاشانی، سازنده خانه بروجردی‌ها، ساخته…

  خانه طباطبایی‌های کاشان + عکسReviewed by Aryan on Jul 28Rating:

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  خانه طباطبایی‌ها در نزدیکی خانه تاریخی بروجردی‌ها و در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امیراحمد در خیابان علوی شهر کاشان قرار دارد

  این خانه در زمینی به مساحت 4730 مترمربع و در حدود سال 1250 قمری به وسیله استاد علی مریم کاشانی، سازنده خانه بروجردی‌ها، ساخته شد.

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  خانه طباطبایی‌ها شامل 4 صحن و حیاط است که حیاط مرکزی متعلق به قسمت بیرونی و 2 حیاط متعلق به اندرونی و یک حیاط متعلق به خدمه بوده.

  قسمت اندرونی خانه شامل اتاق 5 دری ساده در مرکز و 2 حیاط در 2 طرف آن و دارای سرداب‌هایی است که این قسمت محل زندگی خانواده مرحوم طباطبائی بوده است.

  حیاط ضلع شمال غربی بزرگتر و تعداد اتاق‌های آن بیشتر است. در زیر قسمت اندرونی مخصوصا اتاق مرکزی، سرداب بزرگی قرار دارد که دارای مشخصات منحصر به فردی است.

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  قسمت بیرونی شامل تالار بزرگ (اتاق شاه نشین) در مرکز با نورگیرها و پنجره‌های مشبک رنگی و پنجره‌های کناری دوجداره که عمودی باز و بسته می‌شود، است.

  این اتاق دارای تزئینات نقاشی و آیینه‌کاری و گچبری‌های جالب از جمله پنچره‌های مشبک گچی است. در دو طرف اتاق شاه نشین اتاق‌های گوشواره‌ای بنا شده است. در جلوی اتاق شاه‌نشین ایوانی با آیینه‌کاری و گچبری‌های جالب دیده می‌شود.

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  حیاط خدمه، شامل اتاق‌های خدمه، زیر زمین خدمه، آشپزخانه و اصطبل زمستانی و تابستانی است که تعدادی از اتاق‌های خدمه از بین رفته است.

  آب خانه از دو رشته قنات دولت آباد و نصرآباد تامین می‌شده است. خانه طباطبائی دارای 5 درب ورودی است که ورودی اصلی به 2 ورودی اندرونی و بیرونی در قسمت هشتی تقسیم می‌‌شود.

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  در ساخت خانه‌های قدیم کاشان در عین حال که به اقلیم و وضع آب و هوایی به صورت اصولی و علمی توجه شده، به لحاظ پایبندی به اعتقادات دینی و اسلامی از نوعی حجاب و طرح محفوظ نیز برخوردار است.

  به این معنی که فضای داخلی خانه از خارج خانه قابل رؤیت نیست و حتی از پشت بام خانه‌های مجاور نیز داخل خانه و از هر بخش، درون بخش دیگر دیده نمی‌شود.

  خانه تاریخی طباطبایی‌ها در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ مرمت و بازسازی شد و با شماره 1504 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.