• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اختراعات جدید » شارژ با يك ضربه انگشت!
  کد خبر : 9673

  شارژ با يك ضربه انگشت!

  شارژ با يك ضربه انگشت!Reviewed by Aryan on Jul 25Rating: امروزه يافتن انرژي‌هاي جايگزين و به‌خصوص دستيابي به‌ روش‌هاي مؤثرتر براي تأمين انرژي ميکروتراشه‌ها که بلوک‌هاي ساختماني فناوري‌هاي روز از قبيل تلفن‌هاي هوشمند و رايانه‌هاي سريع‌تر هستند، يکي از انگيزه‌هاي تحقيق در زمينه فناوري‌هاي نوين است. به‌ همين منظور اخيرا محققان دانشگاه RMIT و دانشگاه…

  شارژ با يك ضربه انگشت!Reviewed by Aryan on Jul 25Rating:

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  امروزه يافتن انرژي‌هاي جايگزين و به‌خصوص دستيابي به‌ روش‌هاي مؤثرتر براي تأمين انرژي ميکروتراشه‌ها که بلوک‌هاي ساختماني فناوري‌هاي روز از قبيل تلفن‌هاي هوشمند و رايانه‌هاي سريع‌تر هستند، يکي از انگيزه‌هاي تحقيق در زمينه فناوري‌هاي نوين است.

  به‌ همين منظور اخيرا محققان دانشگاه RMIT و دانشگاه ملي استراليا با انجام تحقيقي مشترک و با ترکيب اصول ساخت ميکروتراشه‌ها و فناوري فيلم‌هاي نازک و استفاده از خاصيت پيزوالکتريک اين فيلم‌ها در تبديل فشار مکانيکي به الکتريستيه، براي اولين بار موفق به ساخت نوعي باتري شدند که با يک ضربه انگشت شارژ مي‌شود. اين يافته گام بسيار مهمي به ‌سمت دستيابي به دستگاه‌هاي الکترونيکي قابل حمل خود شارژ شونده به‌شمار مي‌آيد.

  آن‌ها در اين روش براي اولين بار توانستند با اندازه‌گيري دقيق ميزان ولتاژ و جريان حاصل از فيلم‌هاي نازک پيزوالکتريک، قابليت توليد انرژي آن‌ها را معين کنند. به باور اين محققان فيلم‌هاي نازک به‌دليل امکان روکش کردن قطعات الکترونيکي با آنها، تنها گزينه مناسب براي اين کار به‌شمار مي‌آيند.

  برخي از نتايج شگفت‌آور اين يافته مهم در آينده، استفاده از انرژي پيزوالکتريکي تعبيه شده در کفش براي شارژ تلفن‌هاي همراه و يا تأمين انرژي الکتريکي رايانه‌هاي همراه از طريق تايپ کردن و يا حتي تبديل فشار خون به انرژي الکتريکي در باتري‌هاي قلب است که در واقع به‌معناي در اختيار داشتن باتري‌هاي دائمي و بدون نياز به شارژ خواهد بود.

  به گفته بي‌هاسکاران(Bhaskaran) اگرچه اين تحقيق امکان استفاده از خاصيت پيزوالکتريک در ساخت چنين باتري‌هايي را ثابت مي‌کند، اما تحقق عملي آن با دشواري‌هاي زيادي روبه‌روست که مهمترين آن يافتن راهي براي تقويت انرژي توليد شده توسط فيلم‌هاي نازک پيزوالکتريک به‌منظور تعبيه آن در ساختارهاي فشرده و ارزان است.

  گزارشي از نتايج اين دستاورد جالب در نشريه Advanced Functional Materials منتشر شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.