• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » درخواست عجیب یک هفته نامه از مردم!!!!!
  کد خبر : 9643

  درخواست عجیب یک هفته نامه از مردم!!!!!

  درخواست عجیب یک هفته نامه از مردم!!!!!Reviewed by Farnaz on Jul 25Rating:  در پی برگزاری یک همه پرسی توسط بانک مرکزی ایران برای انتخاب یک نام واحد و کسر چند صفر از پول ملی یکی از هفته نامه ها در تیتر صفحه اول خود این چنین نوشت بله درسته واژهای نامأنوس پارس و پارسه و…

  درخواست عجیب یک هفته نامه از مردم!!!!!Reviewed by Farnaz on Jul 25Rating:

   در پی برگزاری یک همه پرسی توسط بانک مرکزی ایران برای انتخاب یک نام واحد و کسر چند صفر از پول ملی یکی از هفته نامه ها در تیتر صفحه اول خود این چنین نوشت

  بله درسته واژهای نامأنوس پارس و پارسه و حتما هم “واژه کاملا مأنوس روسی تومان “

  خوب با دیدن این تیتر بسیار عجیب به تکاپو افتادیم که یکسری اطلاعات مختصر و مفید در اختیار شما هم میهنان گرامی بگذاریم تا شما با خرد و دانش خود بتوانید گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید .

   

  1.ریال

  ریال از کملهٔ اسپانیایی و پرتقالی “real” وارد فارسی شده‌است که هم به معنی «شاهی» است، هم نام سکهٔ نقره رایج در آن دو کشور و در سرزمینهای وابسته به آن بود. این واژه از کلمه لاتینی «رگالیس» (regalis) به معنی شاهنشاهی می‌آید که صفتی است از اسم «رکس» (rex) به معنی شاه. کلمه انگلیسی «رویال» (royal) همریشه با “real” اسپانیایی و پرتغالی است.

  سکه نقره با نام ریال در اسپانیا از سالِ ۱۴۹۷ تا ۱۸۷۰ میلادی ضرب می‌شد. ریال همچنین واحدِ پولِ بسیاری از مستعمره‌های اسپانیا بود، مثلاً برزیل تا سالِ ۱۹۹۴ واحدِ پولش ریال بود یا به تلفظِ محلی رییِل. در سال بعد یعنی۲۷ اسفند ۱۳۰۸ در زمان رضاشاه، طبق قانون تعیین واحد و مقیاسِ پولِ قانونیِ ایران، ریال به جای قران با وزن خالص ۳۶۶۱۱۹۱/۰ گرمْ طلا انتخاب شد.

   

  2.تومان

  تومان وام‌واژه‌ای از زبان مغولی (به خط سیریلیک: түмэн) به معنای ده هزار است. در بخش‌بندی‌های لشگری به ده هزار سرباز، تومان گفته و فرمانده آن را امیرتومان می‌نامیدند. این واژه پس از سدهٔ هفتم هجری در سرزمین ایران متداول گردید و از آن زمان (۸۰۰ سال پیش) تاکنون مهمترین واحد پولی ایران به شمار می‌آید.

  تومان به عنوان واحد پولی جزئی از تاریخ، تمدن و فرهنگ غنی ایران شده است و این پیشینهٔ تاریخی و تمدنی تومان در ایران باعث شده است که با وجود کنار گذاشتن رسمی تومان در سال ۱۳۰۸ (زمان رضاشاه پهلوی) و جایگزینی واحد پولی اسپانیایی ریال به جای آن، مردم واحد پولی فرنگی و نامأنوس ریال را به کار نگرفتند و ۱۰ ریال را برابر ۱ تومان گرفتند. با وجود گذشت سالیان بسیار هنوز واحد ریال بین مردم ایران جا نیفتاده است و همان واحد تاریخی تومان کاربرد دارد.

  3.پارسی

  پارس دارای دو معنی و مفهوم گوناگون است. پارس یکی در معنی نام قوم و ایالتی در جنوب مرکزی ایران و کرانهٔ خلیج فارس بوده‌است، و دیگری با کاربرد گسترده‌تری نام اقوام و ملت‌های دشت و بلندی‌های ایران و شامل مرزهای امپراتوری پارس می‌شود و برابر با نام ایران است.

  در شاهنامه بیشتر از ۷۲۰ بار نام ایران و ۳۵۰ بار نیز نام ایرانی و ایرانیان بکار رفته اما در دنیای غرب، در رم و یونان قدیم به جای ایران نام پرسیس را به کار می‌بردند در حالی که پارس از نظر جغرافیایی تنها یک ایالت ایران بوده‌است و در جغرافیای دوره اسلامی نیز به منطقه جنوب ایران گفته می‌شده‌است. سرزمین البته بارها بزرگ‌تر از استان کنونی فارس بوده‌است و سراسر کرانهٔ خلیج فارس، هرمزگان، یزد، بخشی از اصفهان و بخشی از استان کنونی کرمان را نیز در بر می‌گرفته‌است. در قدیم همهٔ کرانهٔ خلیج فارس و دریای عمان با نام دریای فارس یا دریای پارس شناخته می‌شده‌است.

  4.دریک

  دریک سکه ٔ زر در دوره هخامنشی، با وزن ۸/۳۵ تا ۸/۴۲ گرم بوده‌است. بریک طرف آن نگاره‌ای از یک کماندار هخامنشی در حال دویدن است که کمانی در دست چپ و نیزه‌ای در دست راست دارد. ضرب این سکه را جزو اصلاحات پولی داریوش یکم هخامنشی برشمرده‌اند، ولی برخی باور دارند که دریک پیش از زمان او هم ضرب می‌شده‌است. آنچه مسلم است اینک ضرب سکه ٔ زر از امتیازهای ویژه شاه بود. گمان می‌رود تاریخ نخستین ضرب سکه دریک ۵۱۴ پیش از میلاد باشد.
  در زمان هخامنشیان هیچ‌یک از ساتراپ‌ها و فرمانداران محلی حق نداشتند بدون پروانه داریوش به نام خود سکه زنند، تنها اجازه داشتند با پروانه داریوش سکهٔ نقره بزنند، چرا که ضرب سکهٔ دریک در انحصار مرکز بود.

  نگاره بازسازی شده از سکه دریک

   

  نامانوس یعنی چه؟


   اگر منظور این دوستان ما از نا مانوس بودن واژه ها بی کاربرد بودن آنهاست باید خدمت شان  عرض کنم که واژه تومان هم در بدو ورود به ایران برای ایرانی ها یک واژه نا مانوس(بی کاربرد) بوده که ماایرانی ها به این واژه کاربرد بخشیدیم و همان گونه که به واژه غریب تومان کاربرد بخشیدیم خواهیم توانست به واژه پارسی نیز کاربرد بخشیم

  و این هم آخرین نتایج انتخاب شده توسط هم میهنان گرامی

   

   

  دوستانی که مایل به شرکت در این نظر سنجی هستند میتوانند به سایت زیر مراجع کنند.

   

  نظر سنجی

   


  برای شرکت در نظر سنجی حتما” لازم که در سایت ثبت نام کرده (تا از هرگونه حملات امنیتی جلو گیری شود) و سپس به قسمت نظر سنجی بروید


  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۵۲)  • نیلوفر

   سلام.من واقعا ازتون ممنونم.تا امروز چیزی در رابطه با واحد پول کشورم نمی دونستم.

  • فاطمه

   من برای کسانی که ازگذاشتن نام پارسه اعتراض دارند متأسفم…عزیزان خواهش می کنم کمی فکرکنید به (ایران ومملکت ایرانی)این لغات به راهتی به دست نیامده .برای بدست آوردن این لغات خون های بسیاری ریخته شده وبدن های بسیاری تکه تکه شده وهمین طورسرهای زیادی که به خطر سرافرازی وایرانی بودن وهویت داشتن ازبدن جداشده… بدنیست کمی درتاریخ مطالعه ایی داشته باشید چراکه وقتی ایران به وجودآمد به نام پارسی زبان ها شناخته می شد …پس بایدنام اسکناس هاهم پارس باشد…ما باید همه جااصالت ایرانی وپارسی زبان بودن مان راحفظ کنیم…..
   باتشکرفراوان اززحمات آقای احمدنیا

   • هیوا

    دلیل نمیشه که یه اشتباهی فبلا صورت گرفته الان هم تکرار بشه.محض اطلاعتون بیش از 70 درصد مردم ایران که غیر فارس هستند به قومیت خودشون بیشتر از هر قومیت دیگه ای افتخار می کنن.

  • ایلیا

   سلام،خسته نباشید.هر ازگاهی فکر میکنم مسئولین ما یا تاریخ بلد نیستند و یا از ایجاد تنش لذت میبرند،به هرحال نام پارسی جز تنش چیزی نیست،نمی خوام توضیح بدم اما بهتر است کمی عاقل تر باشیم

  • محمد

   من هم با پارس و دریک موافقم

  • بهزاد

   پارسي خوب نيست چون اسم مليت و قومه به عنوان مثال اگه بگيم 100 پارسي آيا منظور پوله يا 100 تا آدم . تومان هم مغوليه . دريك بهتره

  • ali

   باسلام
   اطلاعاتي كه داديد خوب ومورد استفاده بود . متشكرم . بايد عرض كنم كه همه ما ايراني هستيم وازافتخارات كشورما تنوع قوميتها ووحدت درعين كثرت است . اين انقلاب ارزشمند اسلامي را هم با يك دلي وعشق به همديگر ايجاد وحفظ كرديم . ودرمقابل زيادي حواهان پشت به پشت هم داده و از عزت خود دفاع كرديم . براي ما فارس و كرد و لر وترك و…يك معني دارد وآن ايراني وبرادري است وبس . اما در سال هاي اخير از طرف دولتمردان بعضي مواردي مظرح مي شود كه ابهاماتي را در جامعه رواج مي دهد و بعضي ها هم حق دارند كه بگند در اين دوره حساس ونيازمند اتحاد ، طرح بعضي موارد چه مفهومي دارد ؟ خدا وكيلي اگر واحد پول ايران را نام كرد يا … پيشنهاد دهند خيلي از دوستاني كه شديدا از پول پارسي دفاع مي كنند ، واكنش منفي تند نشان نمي دهند ؟ حوادث آذزبايجان چند سال پيش راكه فراموش نكرديم يا نشراسكناس 5هزار توماني كه سال ها در مناطقي از ايران بخاطر برتري طلبي قومي وايجاد حساسيت رواج پيدا نكرد . دولتمردان هم با توجه به تجربيات گذشته ؛ زرنگي كردند . اين وا‍ژه پارسي را با چندين واژه ديگري آورده تا با طرح مسئله و نظر سنجي حساسيت زدايي كنند ويواش يواش اين واژه را جا بيندازند . بطوريكه مثل گذشته جنجالي نشود . يعني اصل قضيه عميق تر از اينها ست . چرا امام عزيز مان زنده درقلب همه ملت است ؟ زيرادرگفتار و رفتار ايشان هيچ شبهه قوميت گرايي مشاهده نشد وآرمانش وكلامش فقط اسلام وپابرهنگان بود وبس . طرح پول پارسي ، ستارگان پارسي ، ثرياي پارسي ، تبريك عيد به پارسي زبانان و… نمايانگر دوري ما از آرمان هاي امام مظلوم و رواج قوميت گرايي است . زماني كه تو اين كشور فقط نداي اسلام ويا زهرا بود ، الآن رواج واژه هاي شكاف برانگيز ، نظير كوروش ، هخامنشي و… بهرحال ، دست هايي هست كه نه جهت خدمت به به گردش مي افتد بلكه ميخواهند ترا ازمن بگيرند ومرا ازتو ، كه مثل گذشته بخاطر آرمانهاي هم بخون نغلطيم بلكه درمقابل هم ، از برتري قومي خود ، ياوه سرايي كنيم . و اين خوابي است كه هيچ وقت تحقق نخواهد يافت چون خسته وسرگردان ، مات وآواره وحيران شود آخر ، آنكسي كه بخواهد « من و تو » ، « ما »نشويم .

  • كمال

   اينقدر سخت نگيريد لطفا! ما همه فرزندان آدميم……

  • آتوسا

   اگه همگي به ايراني بودن خودمون اعتقاد داشته باشيم و با اين مسئله مشكلي نداشته باشيم اصلا” بحث قوميت رو پيش نمي كشيم پارس مخصوص مردم استان فارس و يا فارسي زبانان نيست پارس قسمتي از تاريخ پر افتخار ايرانه كه با مطالعه تاريخ كمي از حس تحقيري كه در اين چند صد ساله بر مردم ايران زمين رفته كم مي كنه پارس يك واژه است مثل آريايي- ايراني – پارسي – تنها چيزيه كه به ايراني بودن من هويت تاريخي و ريشه و عمق ميده . مگه وقتي گوشه اي از وطن مورد هجوم دشمن قرار مي گيره همه ما از جان و مالمون براي دفاع نمي گذريم در كنار هم بدون در نظر گرفتن قوميت ها و لهجه ها پارسي مي تونه يك همبستگي ملي ايجاد كنه يك هويت مستقل براي ايران و فقط ايراني . حالا اگه كسي با اين مسئله مخالفه پس به ايراني بودنش بايد ترديد كرد.

  • سردار

   با سلام و خسته نباشید.
   من مطالب هر روز شما را به دقیت می خوانم و از این همه ذکاوت و بیداری شما خوشحالم و امیدورام که آینده خوبی در انتظار شما باشد.اگر شماها با ایران و ایرانی هستید نباید از یک موضع به موضوع نگاه کنید.
   اما در مورد این مقاله،همه میدانیم که ایران یک کشور با چندین قوم است تعداد بعضی از آنها زا فارسی زبانان بیشتر است. من این را از روی تعصب بیجا نمی گویم .بلکه با یک دید دیگری خدمتتان عرض می کنم.چرا در کشوری که چند قوم وجود دارد با استفاده از بعضی چیزهای تحریک آمیز می خواهید این همه فشار به تعصب و ایرانی بودن وارد کنید.چا می خواهید قوم های مختلف با هم در این مورد درگیر شوند و مشکلات خاص بوجود آید؟این اولین اقدام بانک مرکزی نیست که به قوم های دیگر توهین می کند.این بانک بارها خواسته که قوم های دیگر را تخری کند.حال از این موضوع چه نفعی می برد.نمی دانیم؟سوال من این است.وقتی در کشوری این همه قوم است.چرا باید درست نام و تاریخ یک قوم را بر همه حاکم کنند؟آیا قوم ها و زبانهای دیگر حقی در این کشور ندارند؟چون صدای آنها جایی نمی رسد باید سرکوب شوند؟
   سپاس شمارا

   • yusef

    موافقم.

  • عبدالسلام

   من موافق اين تغيير هستم ولي مطمئنم اقتصادمون با اين كار درست نميشه . به اميد اقتصاد خوب ووووووو شفاف

  • behnam

   aslan ma darim dar morede chi bahs mikonim?dige vaghte in harf ha gozashte

  • داریوش فرزانه

   به نظر من اگر نام واحد پول «آریایی» یا «ایرانی» باشد بهتر است زیرا هم از نظر آوایی در بکاربردن کلمه زیباتر است هم این که باعث نمی‌شود تا احیاناً قومیتهای دیگر به نام پارسی معترض باشند و همبستگی ملی را کمتر نمی‌کند.

   • anahita

    نظر خوبیه اما فردا یه گروه میان و میگن ایرانیها که همه اریایی نیستن و مادها بهترن و دعوای جدیدی راه میفته

   • yusef

    آریایی یه اسم جعلیه من دراوردیه که فقط نشوندهنده قوم فارسه نه ملل دیگر غیر فارس مثل عرب(خودم) بلوچ و ترک و کرد

  • negro

   امیدوارم مردم راحت با این واحد پولی جدید کنار بیان
   و اینجور نشه بنویسم 10 پارسی بخونیم 10 تومان

  • Anahita

   آقای احمدنیای عزیز واقعاً نمیدام برای اینهمه اطلاعات زیبا و خوبی که در اختیار ایرانیان و ایران دوستان قرار میدهید چگونه باید از شما قدردانی کرد. فقط میگویم خیلی خیلی خسته نباشید و امیدوارم در تمامی کارهایتان موفق و پیروز باشید.

  • javad

   من با نظر علی موافقم
   مگر کل جمعیت ایران فارسی زبانند که واحد پول ملی پارسه بشه ٰ این یک تبعیض آشکار و به حاشیه رانندن اقوام دیگر است . نوع جدید نژاد پرستی است که به جای کل ملت به یک گروه حاکم توجه می شه و اصلا خوب نیست
   در این مورد باید نمایندگان مجلس حرف آخر را بزنند و این نظر سنجی جز اختلاف و شکاف بیشتر بین اقوام ایران حاصل دیگری ندارد

  • mahya

   واقعا از مطالب مفیدتون ممنونم.من که پارسی رو انتخاب کردم.من که دوس دارم پارسی باشه.توروخدا کاری کنید تا مردم به پارسی رای بدن.اگه تومان انتخاب بشه من خیلی ناراحت میشم.بازم ممنونم

  • مریم

   mer30.etelaate khoobi bood mamnoon

  • مختار!

   اگه اینطوری تو اغلب نظر سنجی های ابنترنتی تو ایام انتخابات ریاست جمهوری مهندس موسوی اول از همه کاندیداها بود که!! ..

  • behroz

   با سلام از شما خواهش میکنم که ایرانی بودنمان ثابت کنیم و برای ایران بودن افتخار کنیم و کاری کنیم دست اجنبیها را از مام خود کوتاه کنیم به امید روزی که با اصالت خود صحبت کنیم و زندگی سرشار از خوشی داشته باشیم

  • amene

   ممنون از اطلاعات خوبتون.می خواستم خواهش کنم آخرین تلاش ها رو برای تغییر سال 1390 به سال واقعی خودمون 2569 انجام بدید.برای این کار چه باید کرد؟
   این موضوع خیلی منو ناراحت می کنه

   • صادق

    دوست عزیز آیا شروع تاریخ(منظورم رو میدونی) برای شما وقتی هست که یک نفر به هرشکلی فرمانروای یه جایی میشه؟ مگه اون هایی که حکومت می کردن به خاطر نسل های بعدی بود و هدفشان اعتلای سطح معیشت ،معرفت و فرهنگ بود؟
    متأسفانه سنگ کسایی رو به سینه می زنیم که برای رعیت پشیزی اهمیت و احترام قایل نبودن 2569 عددی است که ……

    • amene

     من سنگ کسیو به سینه نمی زنم. تاریخ ما باید ایرانی باشه نه عرب. ما ایرانی هستیم

  • بینام

   تغییر نام به یک واژه اصیل ایرانی خوبه اما این نام لزومی نداره مختص یک قوم در ایران باشه مثلا پارس ، ترک یا بلوچ بهتره که یک نماد ملی رو انتخاب کنند

  • mr-rouzi

   علی آقا ؛ بیشتر مردم ایران فارس نیستند ، اما درصد بسیار زیادی از مردم فارسی صحبت می کنند

   اگه دقت کنید در بعضی از برنامه های کامپیوتری برای انتخاب زبان ، عبارت Persian که برگرفته از پارسی هست را برای ایران قرار می دهند؛ شاید پارس به معنی ایران نباشد اما نشانه ای از ایران هست که با شنیدن آن به یاد ایران می افتیم.

   اداره مملکت توسط مجلس و دولت انجام میشه . و این یک نظر سنجی است برای مشخص کردن درصد تمایلات مردم به یه موضوع. چیزی که در کشورهای دیگر بارها و بارها انجام میشه

   در ضمن از آقا حامد به خاطر این مطلب خوب تشکر می کنم

   منم در نظر سنجی شرکت کردم

   • علی

    کی گفته بیشتر مردم ایران فارسی صحبت می کنند؟ غرب کشور کردی یا آذری ، شرق کشور جنوب کشور عربی، شمال کشور آذری و گیلکی و خلاصه فکر کنم فقط تهران فارس باشه که اونم اکثرا زبانهای دیگه صحبت می کنند.
    در مورد کامپیوتر هم هیچ ملاکی نیست.
    بهتره واحدی انتخاب کنند که ملی باشه نه قومی.
    نظر سنجی خوبه ولی دیدید دیگه یا پرسپولیس اوله یا استقلال. در ضمن این نظرسنجی ها درصد بسیار کمی رو در بر می گیره که در موردش شنیدند و مثل من و شما بیکارند و توی اینترنت می گردند. افراد متخصص و کارشناسی هستند که فرصت شرکت در نظرسنجی های اینطوری رو ندارند.

    • Mr-Rouzi

     منظورم اینه که زبان فارسی ، زبان رسمی کشور هست و نشانه ی کشور ایران، شما از هر قومی باشید، در جاهایی فارسی صحبت می کنید ، مثل بانکها و یا ادارات.
     منظور من از مثال کامپیوتر اینه که: چون نرم افزارها در سطح جهانی تولید می شوند و بر اساس استانداری جهانی است ، ایران را هم با نام persian هم می شناسند نه نامهایی مثل کرد یا لر و یا ترک و ….

     • anahita

      جنوب کشور عربی صحبت نمیکنن و اکثرا فارسی صحبت میکنن و زبان خود بوشهری کاملا از عربی جداست و هجه خاص خود رو دارن و بعضی مناطق زبانی نزدیک لری دارن و خوزستان هم اکثرا لر زبان هستن مانند ایزه و اندیمشک و پل دخترو … و عرب زبانها هم ابادان خرمشهر واهواز و .. و بندر عباس هم لهجه خودشون رو دارن این زبان پارسیه که مردم را با لهجه های مختلف بهم پیوند داده

      • احمدنیا

       درود بر شما

   • yusef

    نشانه ای از قوم پارسه نه ایران.

  • Sara

   اطلاعاتت واقعا عالی و کامل بود.
   خیلی ممنونم!

  • n;r

   واژه تومان برای پول ملی بهترین میباشد

  • heshmat

   دوست بزرگوار ریال وتومان که قبلا بود وفقط پارسه اضافه سده برای نظر سنجی فقط چرا پارسه چرا گزینه های دیگری نیست نکنید این کارهارو به خدا این توهین به کل اقوام مهربان این مملکت عزیزه مگر این مملکت فقط پارسها زندگی می کنند آیا آمار فارسی زبانها را می دونید !!!

   • احمدنیا

    دوست عزیز پارس زبان نیست بلکه نژاد هست نمی دونم چرا عزیزان این ها رو سریع به قومیت می چسبونند

    • داریوش

     دوست عزیز چون پارس یک قومیت است و استفاده از این نام قومیتهای دیگر را تحریک می‌کند حالا کاری به این نداریم که منظور کل سرزمین پارس است و شامل همه ی اقوام ایرانی است. چرا باید نامی را انتخاب کرد که شبهه انگیز است.

     • anahita

      به خاطر همینه که قوم های ایرانی به سایت نظرسنجی خلیج میرن و به خلیج عربی رای میدن در قدیم کشور های دیگه ایران را پرشین مینامیدن که همون پارس است بعد در بکار بردن خلیج پارس یا واحد پول پارس و … منظور قوم پارس یا زبان پارسی نیست و مخافان کلمه پارس و تاریخ ایران بخصوص کورش افرادی هستن که میخوان تو ایران تفرقه بندازن و کار خود رو از اینترنت و سایت های اجتماعی شروع کردن

      • هیوا

       چون واقعیت رو میگن و مخالف نظر شما حرف می زنن تفرقه اندازن؟

       • ana hita

        چه حقیقتی میگن ؟واقعا کوروش افسانه بود؟مردم آذری ما از نژاد مغولن و باید تحت سلطه ترکیه باشن؟شاحاب پارس خلیج عربیه؟

  • محمدعلی طاهری

   در مورد واژه ی «دریک» یا «داریک» شاید بهتر است اندکی دقت روا داریم. همان طور که می دانید پسوند «-ایک» که در زبان انگلیسی هم وارد شده مختص زبان دوره ی هخامنشی است، مثل فرش پازیریک. شاید «داریک» از «دار» یا «داری» مخفف داریوش به علاوه ی پسوند «-ایک» ساخته شده است. البته زبانشناسان در این مورد بهتر می توانند پاسخ دهند. منظور آنست که شاید در استفاده و تلفظ صحیح کلام به بیراهه رویم. با تشکر!

  • حبیبه

   با داشتن دنیای امروزی دیدن و شندین این مطالب زیاد عجیب نیست عجیب زمانی است که خواسته هاشون منطقی باشه ! مگه نه
   باتشکر

  • soheila

   با سلام
   موافقم اگر قرار است نام چيزي را عوض كنند همان بهتر كه نام درستي بر آن بگذارند

  • taha

   با سلام آفرین به این همه تیز هوشی و دقت شما خوشحالم که دوست کوچک شما هستم واقعا نداشتن اطلاعات کافی موجب کج راهی و گم شدن میشود از اطلاعات شما کمال بهره را بردم ممنون و خسته نباشید

  • علی

   چرا پارس یا پارسه؟ مگر بیشتر مردم ایران غیر فارس نیستند؟ اگر می فرمایید نه برید تحقیق کنید.
   پارس یعنی ایران؟ خیلی رو دارید بابا بیش از 70 درصد مردم ایران پارس نیستند چرا باید اینکار انجام بشه چرا نامی انتخاب نشه که مال همه اقوام و قومیت ها باشه؟
   خاک تو سر مملکتی که با اس ام اس و نظرسنجی اینترنتی میخواد اداره بشه

   • negro

    علی اقا من حرف شمارو قبول دارم درسته 70% مردم ایران فارس نیستن ولی تمام مردم دنیا ایرانیهارو فارس میدونن و فرقی نمیکنه ما جزو کدوم اقلیت باشیم
    دولت مردان ما سعی کردن واحد پولی رو انتخاب کنن که دربر گیرنده تمام این اقلیتها باشه
    حالا خواستن یه حالی بدن و مردم خودشون واحد پولی رو انتخاب کنن

   • anahita

    درود به نظر من پارس و دریک خوبه باز هم بهتر از تومان و ریال که تو هیچکدام از قومیت های ایرانی نیست

  • ابراهیم

   بهر حال زمانیکه کاربرد واستفاده از هر ابزاری در طول زمان کار ایی خود را از دست میدهد و باید به روز شود تا مشکلات حل شوند اموز شما برای سفر کردن هم ملاحظه مینماید هر چندی نیاز به تغیر میباشد و اگر درهر یک از علوم هم دقت نما یید کشور هایی که زودتر پشرفت کرده اند که خود وحرکتشان روبه جلو بوده است.

  • حسین

   لذت بردیم از مطلب کامل و خوبت ولی تو که انقدر خوب حرف میزنی املا هم کار کن که انقدر اشتباه نداشته باشی عزیزم

  • arezoo68

   بعضی مردم از تغییر میترسن. شاید اینجور آدما توزندگیشیون اصلا ریسک نمی کنند، همه ما باید اصالتمونو حذف کنیم، ملیتمونو، ایرانی بودنمونو، حالا بعداز کلی سال یه نفر تصمیم گرفته واحد پول و تغییر بده و درستش کنه باید به جای مخالفت و سنگ انداختن جلوی پاش همکاری کنیم.
   من که رای دادم. پارسی هم انتخاب کردم.
   درود بر ایران

   • هیوا

    عزیز جان محض اطلاعت کلمه پارسی مریوط به یک قوم ایرانی هستش.ما میخوایم واحد پول ملی رو نامگذاری کنیم نه مال یک قومیت رو.اگه اسم واحد پولی رو ترکی یا کردی یا لری و … می گذاشتن باز هم همین نظر رو داشتی ؟

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.