• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » آمار بالاي طلاق در مذهبي‌ترين شهر ايران
  کد خبر : 9481

  آمار بالاي طلاق در مذهبي‌ترين شهر ايران

  آمار بالاي طلاق در مذهبي‌ترين شهر ايرانReviewed by Aryan on Jul 18Rating: ابراهيم حاج مظفري، مديركل بهزيستي استان قم، اعلام كرده است كه در اين استان ۲۱ درصد ازدواج‌ها به طلاق ختم مي‌شود و استان قم پس از تهران از نظر آمار طلاق در رده دوم قرار دارد. وي همچنين گفته است كه «ميانگين طلاق…

  آمار بالاي طلاق در مذهبي‌ترين شهر ايرانReviewed by Aryan on Jul 18Rating:

  www.errooortm.com | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  ابراهيم حاج مظفري، مديركل بهزيستي استان قم، اعلام كرده است كه در اين استان ۲۱ درصد ازدواج‌ها به طلاق ختم مي‌شود و استان قم پس از تهران از نظر آمار طلاق در رده دوم قرار دارد.

  وي همچنين گفته است كه «ميانگين طلاق در كشور ۱۷.۵ درصد است ولي اين آمار در استان قم ۲۱.۴ درصد است.»

  اين مقام بهزيستي افزوده است كه در ايران «به ازاي هر شش ازدواج يكي به طلاق منجر مي‌شود و در استان قم در ازاي هر ۴.۷ ازدواج يكي به طلاق ختم مي‌شود كه اين آمار نگران كننده‌اي است.»

  اكبر كرمي، پژوهشگر و آشنا به مسائل سياسي و اجتماعي شهر قم، به سؤالات راديو در همين زمينه پاسخ داده است.

  آقاي كرمي، چرا در شهر قم كه يك شهر مذهبي شناخته مي‌شود ميزان طلاق بسيار بالاست ؟

  من چون خودم سال‌ها ساكن قم بوده‌ام به جرئت مي‌توانم بگويم كه اين فاجعه‌اي كه امروز در قم جاري است و خبرش را شما مطرح كرده‌ايد، فقط گوشه‌اي از كوه يخي است كه در شهر قم وجود دارد.

  علت آن هم بسيار روشن است، استاندارهاي فقهي و مذهبي به شدت در قم اعمال مي‌شود و اين امر مي‌تواند كارنامه مديريت مديريت فقهي و ديني در مذهبي‌ترين شهر ايران، يعني شهر قم باشد.

  مديركل بهزيستي استان قم اعلام كرده است كه اعتياد مردان به مواد مخدر، مهم‌ترين علت طلاق در استان قم است. چطور است كه در يك شهر مذهبي كه شاكله جمعيتي آن قاعدتاً مذهبي هستند، استفاده از مواد مخدر تا اين حد شايع است كه موجب مي‌شود تا يكي از مهم‌ترين دلايل طلاق در اين استان باشد؟

  احتمالاً به اين دليل است كه در شهري مثل قم براي اوقات فراغت جوانان و كودكان هيچ نوع انديشه مدرن و امروزپسندي وجود ندارد. در اين شهر جوان‌ها در شرايطي به سرمي برند كه راحت‌ترين و سهل‌الوصول‌ترين نوع لذت يابي و كميابي از زندگيشان را دسترسي به مواد مخدر مي‌بينند.

  شايد بشود به اين نكته هم مشخصاً اشاره كرد كه اين امر نتيجه مديريت فقهي و تنگنا‌ها و سختگيري‌هاي زايدالوصفي است كه در شهر قم ساري و جاري است.

  مديركل بهزيستي بهزيستي قم اعلام كرده است كه نزديك به ۳۰ درصد طلاق‌هايي كه در استان قم صورت مي‌گيرد در سال‌هاي ابتدايي ازدواج رخ مي‌دهد كه اين امر نشان دهنده عدم شناخت صحيح زوجين نسبت به يكديگر است. آيا اينكه زوجين نمي‌توانند قبل از ازدواج در يك شهر مذهبي با همديگرارتباطي داشته باشند، يكي از دلايل افزايش طلاق در سال‌هاي اوليه ازدواج نيست؟
  به تعبير جامعه‌شناسان نوعي سيكل معيوب در شهري مثل قم وجود دارد. به اين معنا كه مذهبيون با اعمال استانداردهاي تنگ نظرانه فقهي خودشان تلاش مي‌كنند يك شهر پاك را به نمايش بگذارند. اما وقتي اين استانداردهاي ديني و فقهي به شدت در شهري مثل قم اعمال مي‌شود، چنين نتيجه‌اي را به بار خواهد آورد.

  اين‌ها به جاي اينكه استانداردهاي خود را با مطالعات و تحقيقات مي‌داني و جامعه‌شناختي تعديل كرده و تغيير دهند، مشكل كار را درك كرده و در مديريتشان تغيير ايجاد كنند، فكر مي‌كنند كه با سخت‌گيري‌هاي بيشتر و با اعمال قوانين سفت و سخت‌تر مذهبي، مي‌توانند مشكل را به شكلي حل كنند. به همين خاطر است كه روز به روز دامنه بحران گسترده‌تر و عميق‌تر مي‌شود.

  اگر اين سطح بالاي آمار طلاق را به سطح بالاي آمار طلاق‌هاي عاطفي كه در شهر قم وجود دارد و همچنين روابطي كه با توجه به استانداردهاي مذهبي نامشروع تلقي شده و به شدت هم در شهر قم گسترش پيدا كرده است، اضافه كنيم به نظر مي‌رسد كه با توجه به اين موضوع كع مسئله سكس و هنجارها و ناهنجاري‌هاي سكسي، يكي از محوري‌ترين گفتمان‌هاي مذهبي و فقهي است، به روشني ناكامي مديريت فقهي در شهرهاي مذهبي مي‌تواند ناكامي مديريت فقهي را در دنياي مدرن عريان و آشكار كند.

  چرا حكومت جمهوري اسلامي تمايلي ندارد كه آمار بزهكاري را در مذهبي‌ترين شهر ايران، يعني قم، به طور مشخص و شفاف ارائه دهد؟

  در هيچ جايي حكومت جمهوري اسلامي تمايل ندارد اين آمار را نشان دهد، اين دقيقاً مشخص است به خاطر اينكه جمهوري اسلامي، مشروعيت خودش را به گونه‌اي تعريف مي كند كه گويي انقلاب اسلامي برآمده از يك سري ناهنجاري‌هاي اجتماعي و ارتباطي بوده و جمهوري اسلامي براي حل اين ناهنجاري‌ها آمده تا انسان‌ها را به سعادتمندي برساند.

  ولي عملاً با اعمال مديريت‌هاي ناهنجار و ناكارآمد، نه تنها نتوانسته مشكلات را حل كند كه مشكلات را به مراتب بيشتر كرده است. اگر جمهوري اسلامي بخواهد اين آمار را ارائه دهد، به گونه‌اي ناكامي خود را نمايان مي‌كند و از خود مشروعيت‌زدايي مي‌كند.

  بنابراين به جاي آنكه شفاف‌سازي كرده و مسائل را عريان كند تا كارشناسان به بحث و تحليل بپردازند و احتمالاً راه حلي پيدا كنند، سعي مي‌كند با كتمان‌كاري و فشار بيشتر به گونه‌اي ظاهرسازي كند كه بتواند حدي از مشروعيت را براي خود در اذهان و انديشه‌هاي هواداران مذهبي خود حفظ كند.

  اعتیاد از عوامل بالا بودن طلاق در قم است

  وی یکی از علت‌های بالا بودن آمار طلاق در استان قم را اعتیاد مردان به مواد مخدر دانست و اظهار داشت: اعتیاد باعث بروز بسیاری از معضلات اجتماعی از جمله طلاق است.

  حاج مظفری در خصوص ارتباط اعتیاد با طلاق عنوان کرد: بیشتر معتادانی که تازگی به این سمت کشیده می‌شوند از مواد اعتیاد آور صنعتی استفاده می‌کنند که این مواد در مدت کوتاهی فرد را از دور زندگی خارج می‌کند.

  سن طلاق خانم‌ها در قم زیر ۲۵ سال است

  وی با بیان اینکه سن طلاق در استان قم به شدت کاهش یافته است افزود: بسیاری از خانم‌هایی که طلاق می‌گیرند در سنین زیر ۲۵ سال قرار دارند که این آمار به نوعی فاجعه محسوب می‌شود.

  مدیرکل بهزیستی استان قم عدم آشنایی و شناخت لازم را یکی دیگر از دلایل طلاق برشمرد و افزود: طلاق‌هایی که درقم صورت می‌گیرد نزدیک به ۳۰ درصد از آن‌ها در سالهای ابتدایی ازدواج می‌باشد که این امر نشاندهنده عدم شناخت صحیح زوجین نسبت به یکدیگراست.

  وی اضافه کرد: در مواردی نیز مشاهده شده است که زوجین قبل از اینکه وارد زندگی رسمی خود شوند کارشان به طلاق می‌کشد و اکثر آنهایی هم که طلاق می‌گیرند دارای یک بچه می‌باشند.

  حاج مظفری عنوان کرد: بعد از طلاق آقایان دچار افسرگی می‌شوند که همین امر باعث می‌شود آن‌ها به سمت مواد مخدر روی آورند.

  تشکیل سه کمیته برای جلوگیری از طلاق

  وی در ادامه با اشاره به اینکه برای رفع این معضل سه کمیته از کار‌شناسان متخصص در این زمینه ساماندهی شده‌اند افزود: یکی از این کمیته‌ها در زمینه افزایش آگاهی‌های مردم فعالیت می‌کند که در این راستا سعی می‌شود با ارائه آموزش‌های لازم جلو این واقعه تلخ گرفته شود.

  حاج مظفری ادامه داد: کمیته استانی در زمینه پیشگیری از طلاق تشکیل شده که ریاست آن بر عهده مدیر کل صدا و سیمای استان است تا خانواده‌ها با آگاهی و تحقیقات بیشتر مبادرت به امر ازدواج کنند.

  پخش دو برنامه رادیویی در زمینه آموزش‌های ازدواج

  مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به پخش دو برنامه رادیویی در زمینه آگاهی بخشی به مردم در خصوص ازدواج افزود: برنامه‌های ندای بهزیستی و برنامه صمیمانه با بهره گیری از کار‌شناسان مجرب آموزش‌های لازم در زمینه ازدواج را به مردم ارائه می‌دهند.

  وی همچنین افزود: با توافقاتی که با اداره کل آموزش و پرورش استان قم صورت گرفته است آموزش‌های لازم در زمینه ازدواج برای دختران و پسران دبیرستانی ارائه خواهد شد تا سطح آگاهی جوانان در این زمینه افزایش یابد.

  وی ابراز داشت: کمیته دیگری نیزساماندهی شده است که برای زوج‌هایی که در معرض طلاق قرار دارند مشاوره‌های لازم ارائه می‌دهد تا آن‌ها به زندگی خود بازگردند.

  حاج مظفری به فعالیت کمیته دیگری تحت عنوان کمیته ساماندهی و توانمندسازی زوج‌هایی که مجبور به طلاق شدند اشاره کرد و افزود: بعد از اینکه زوجین از یکدیگر جدا شدن به منظور اینکه دچار آسیب‌های دیگری از جمله اعتیاد به مواد مخدر و غیره نشوند مشاوره‌های لازم در این زمینه به افراد داده می‌شود. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • مریم

   واقعاً خسته نباشید ایرانی
   ایرانی دوست
   وطن نفروش
   دانشجوی کوشا و پاکدامن

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.