• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب جالب و خواندنی » خاندانی كه همه وزیر شدند + عکس
  کد خبر : 9416

  خاندانی كه همه وزیر شدند + عکس

  خاندانی كه همه وزیر شدند + عکسReviewed by Aryan on Jul 17Rating:   خاندان «آموزگار» تا پیش از فروپاشی رژیم شاهنشاهی، از مردان نامدار ایران بودند كه در مناصب و مشاغل مهم فعالیت می كردند. به گزارش قشم دیلی، دنیای اقتصاد نوشت: خاندان «آموزگار» تا پیش از فروپاشی رژیم شاهنشاهی، از مردان نامدار ایران بودند…

  خاندانی كه همه وزیر شدند + عکسReviewed by Aryan on Jul 17Rating:

   

  www.errooortm.com | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  خاندان «آموزگار» تا پیش از فروپاشی رژیم شاهنشاهی، از مردان نامدار ایران بودند كه در مناصب و مشاغل مهم فعالیت می كردند.

  به گزارش قشم دیلی، دنیای اقتصاد نوشت: خاندان «آموزگار» تا پیش از فروپاشی رژیم شاهنشاهی، از مردان نامدار ایران بودند كه در مناصب و مشاغل مهم فعالیت می كردند.

  حبیب الله آموزگار بزرگ خاندان آموزگار در ۱۲۶۹ متولد شد و در ۱۳۰۱ به علی اكبر داور نزدیك و بعدها با تیمور تاش و نصرت الدوله نیز همكار شد. حبیب الله در ۱۳۲۹ وزیر فرهنگ شد و پس از پایان كار دولت علاء رییس بانك عمران شد.

  جمشید آموزگار یكی از فرزندان حبیب الله در ۱۳۰۲ در تهران متولد شد، پس از اخذ درجه دكترا از آمریكا در ۱۳۳۰ به ایران آمد. او یكی از كارمندان بلندپایه سازمان اصل ۴ بود كه آمریكایی ها تاسیس كرده بودند. جمشید آموزگار از نخستین تحصیلكرده های آمریكایی بود كه مقام بالایی در نظام سیاسی ایران گرفت و در ۱۳۳۴ به معاونت وزارت بهداری رسید.

  وی یك دهه بعد و در ۱۳۴۴ وزیر دارایی شد و ۸ سال در این منصب ماند و با موضوع نفت آشنا و نماینده ایران در اوپك شد. او در ۱۳۵۳ به وزارت كشور رفت و همچنین سرپرست سازمان امور اداری و استخدامی شد و در ۱۳۵۵ به جای امیرعباس هویدا دبیركلی حزب رستاخیز نیز به او رسید. او ۱۷ سال وزیر بود و سرانجام در ۱۳۵۶ نخست وزیر شد.

  جهانگیر یكی دیگر از فرزندان حبیب الله آموزگار بود كه به آمریكا رفت و اقتصاد خواند و در ۱۳۴۰ دركابینه امینی ابتدا وزیر بازرگانی و بعد وزیر دارایی شد. جهانگیر آموزگار پس از كناره گیری از دولت وزیر مختار اقتصادی ایران در آمریكا شد و در اواخر عمر رژیم گذشته به مقام سفارت اقتصادی نائل شد.

  كورس آموزگار نیز از فرزندان حبیب الله بود كه در ۱۳۰۷ متولد و در رشته راه و ساختمان درجه مهندسی گرفت و به سازمان برنامه پیوست. او بعدها پیمانكار ساختمانی شد و در سال ۱۳۴۲ در كابینه حسنعلی منصور معاون فنی وزیر آبادانی و مسكن شد و بار دیگر در سال ۱۳۴۸، اما این بار در منصب وزیر در این وزارتخانه شاغل شد.

  هوشنگ آموزگار یكی دیگر از فرزندان حبیب الله است كه در ۱۳۰۰ متولد و از دانشگاه تهران لیسانس اقتصاد گرفت و به استخدام بانك ملی درآمد… وی بعدها به لندن رفت و كارآموز میدلز در رشته بانكداری شد. اما هوشنگ پس از برگشت به ایران به ریاست كتابخانه ملی برگزیده شد، او در سال ۱۳۳۴ و پس از طی دوره فوق لیسانس به موسسه علوم اداری رفت و چند وقت نیز در روابط عمومی سازمان اوپك در اتریش فعالیت كرد و چند سال نیز از مدیران ارشد سازمان جلب سیاحان شد.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.