• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب برگزیده سایت , مناطق دیدنی ایران » ایران یکی از رکورد داران جهان از نظر جاذبه های گردشگری
  کد خبر : 932513

  ایران یکی از رکورد داران جهان از نظر جاذبه های گردشگری

  ایران یکی از رکورد داران جهان از نظر جاذبه های گردشگری Reviewed by Farnaz on Dec 5Rating: از نظر جاذبه های گردشگری ایران یکی از رکورد داران جهان است ایران، سرزمین«ترین »های گردشگری          همیشه «ترین ها» جذابیت داشته است. همین ترین ها یکی از دلایل مهم سفر برای جهانگردان و گردشگران بوده…

  ایران یکی از رکورد داران جهان از نظر جاذبه های گردشگری Reviewed by Farnaz on Dec 5Rating:

  از نظر جاذبه های گردشگری ایران یکی از رکورد داران جهان است

  ایران، سرزمین«ترین »های گردشگری         

  همیشه «ترین ها» جذابیت داشته است. همین ترین ها یکی از دلایل مهم سفر برای جهانگردان و گردشگران بوده است. این وی ژگی به اندازه ای جذابیت دارد که بسیاری در حال ساخت آنها هستند. به عنوان مثال برجی در گوشه ای از دنیا ساخته می شود که فقط بلندترین برج جهان باشد و نامش را در میان برج ها معروف کند تا مقصد جهانگردان باشد. ایران اما محل خیلی از ترین هاست و بسیاری آن را نمی دانند. در این فهرست بیش از ده عنوان از ترین ها در ایران وجود داشت، بنابراین برخی از آنها را خارج از مطلب اصلی آوردیم. خواندنشان خالی از لطف نیست.

  ● عظیم ترین بنای سنگی جهان

  ساخت تخت جمشید یا آن طور که در کتیبه ها ثبت شده شهر مردمان پارسی، در ۵۵ کیلومتری شمال شرق شیراز و مقابل جلگه مرودشت در سال ۵۱۸ قبل از میلاد به دستور داریوش اول آغاز شد و جمعا حدود ۱۲۰ سال به طول انجامید. این مجموعه عظیم با مساحت ۱۳۵ هزار مترمربع، بزرگ ترین مجموعه باشکوه هخامنشی است که همه از سنگ ساخته شده. جالب است بدانید میان سنگ ها هیچ گونه ملاتی استفاده نشده و سنگ ها به یکدیگر چفت شده اند. البته در برخی موارد بست های آهنی معروف به دم چلچله ای مورد استفاده قرار گرفته است. مجموعه تخت جمشید شامل هفت کاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است.

  ● گرم ترین نقطه کره زمین

  بیابان لوت در ۸۰ کیلومتری شمال شهداد، تپه ای مملو از گدازه های آتشفشانی با مساحتی معادل ۴۸۰ کیلومتر مربع که گندم بریان می خوانندش و گاه نیز ریگ سوخته، گرم ترین نقطه کره زمین است با دمایی معادل ۶۷ درجه سانتی گراد در سایه! در گندم بریان در فضایی با طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ نوع زندگی جریان ندارد و شرایط به گونه ای است که علاوه بر گیاهان و حیوانات، حتی باکتری ها نیز توان زنده ماندن ندارند. در نتیجه اجساد تجزیه نشده و فقط بر اثر تابش خورشید خشک می شوند. تا پیش از کشف این منطقه توسط پروفسور کردوانی تصور می شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با ۷/ ۵۷ درجه سانتی گراد گرم ترین نقطه کره زمین باشد؛ اما اکنون گندم بریان است. اگر قصد سفر به قطب گرمایی کره زمین را دارید، بین آبان تا فروردین بارسفر ببندید.

  ● بلندترین برج آجری جهان

  برج یا گنبدقابوس سال ۳۷۵ خورشیدی به دستور قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در جرجان (گنبدکاووس فعلی) پایتخت این حکومت به دلیل آرامگاه وی ساخته شد. این بنا با آجرهای دنباله دار وملات و به شکل یک استوانه چندوجهی ساخته شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است. برج قابوس بر فراز تپه خاکی که حدود ۱۵ متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد. ارتفاع برج ۵۵ متر است که با احتساب بلندی تپه، در مجموع ۷۰ متر ارتفاع از سطح زمین دارد.

  ● طولانی ترین غار نمکی جهان

  غار نمکدان در جزیره قشم حدود ۶۵۸۰ متر طول دارد. تا پیش از کشف این غار، غار نمکی سدام در فلسطین با داشتن طولی معادل ۵۶۸۵ متر به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان قلمداد می شد. جریان آب نمک در کف غار، از چشم اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود که شکل آنها را پیوسته دگرگون می کند. غار نمکدان دارای یک دریاچه نمک به ژرفای یک متر در فاصله ۱۶۰ متری دهانه ورودی است. از دل کوه نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی همیشگی می جوشد که راه را به بیرون گشوده و پس از حل کردن نمک در راه خود، به شکل چشمه نمک در دامنه کوه نمایان می شود. این چشمه در گودال روبه روی خود، حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید پدید می آورد.

  ● بزرگ ترین بافت خشتی جهان

  یزد یکی از مهم ترین شهرهای زنده و تاریخی کشور است که مجموعه ای کامل از بناهای دوره های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ ها، عمارات، آتشکده ها و… را در خود جای داده است. این شهر علاوه بر آن که بزرگ ترین بافت خشتی جهان است، با ۷۴۳ هکتار عرصه و ۵ هزار هکتار حریم، دست نخورده ترین بافت تاریخی کشور محسوب می شود.

  ● بزرگ ترین جزیره غیرمستقل جهان

  قشم، بزرگ ترین جزیره غیرمستقل دنیاست که در حساس ترین نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است. طول جزیره حدود ۱۲۰ کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. بیشترین عرض جزیره، مابین لافت و شیب دراز است. عرض متوسط جزیره را می توان معادل ۱۴ کیلومتر در نظر گرفت. بخش وسیعی از کرانه های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت ۱۵۰ کیلومتر مربع پوشیده شده است. جزیره قشم با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع از ۲۳ کشور دنیا وسیع تر است. به طور مثال قشم ۵ /۲ برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، ۵ /۱ برابر هنگ کنگ، ۵ برابر مالدیو و ۷۰ برابر ماکائوست.

  ● داغ ترین چشمه جهان

  چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع ۱۲۴۰ متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد. این چشمه با دمای ۸۶ درجه سانتی گراد، داغ ترین چشمه کلرایدی جهان است که دارای سه دهنه است.

  باتوجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن بخصوص گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم های مزمن سودمند است. دمای بالای این چشمه تسکین دهنده درد و ضد تورم است. در کنار چشمه آبشاری است که بر زیبایی و جاذبه گردشگری چشمه قینرجه افزوده است.

  ● کهنسال ترین درخت سرو جهان

  یکی از پیرترین جانداران جهان، سرو ابرکوه با عمری حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال است. گرداگرد تنه این درخت روی زمین، ۵ /۱۱ متر و بلندای آن ۲۵ تا ۲۸ متر برآورده شده است. در برخی اساطیر، کاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده شده است.

  ● باستانی ترین پل قابل استفاده جهان

  این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب این شهر را به هم پیوند داده و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بوده است. تاریخ پل دزفول به سال ۲۶۰ میلادی، زمانی که شاپور اول ساسانی با استفاده از ۷۰ هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد، برمی گردد. این پل دارای ۱۴ دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد. این پل در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد؛ اما پایه هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.

  ● قدیمی ترین بنای خشتی جهان

  کهن دژ زیبای نارین قلعه در میبد که مردم محلی نارنج قلعه می نامندش، شاخص ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم محسوب می شود. نارین قلعه دارای ارزش تاریخی، جغرافیایی، معماری و شهرسازی، سیاسی، نظامی، مذهبی و اسطوره ای است. این بنا بر فراز تپه ای ساخته شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. به این دلیل از فاصله بسیار دور قابل رویت است. زمان ساخت نارین قلعه براساس اسطوره هایی به دوره حضرت سلیمان برمی گردد.

  ● … و چند ترین دیگر

  بلندترین بادگیر جهان در یزد: بادگیر ۸ سویه باغ دولت آباد یزد، با ارتفاع ۳۳ متر بلندترین بادگیر جهان است.

  کهن ترین گونه جانوری جهان: سه چشم (triops) گونه ای جانور آبزی است که به دلیل قدمت ۲۲۰ میلیون ساله از آن به عنوان فسیل زنده و قدیمی ترین گونه جانوری زمین نام برده می شود. این گونه نادر در آبگیرهای فصلی استان آذربایجان غربی زیست می کند.

  بلندترین طاق طبیعی جهان: دهانه غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه ای) در کوه های کناره شرقی راه سراسری سوادکوه و تنگه دوآب، با طول ۷۵ /۱۹ متر و عرض ۲۵ /۱۴ متر، بلندترین طاق طبیعی جهان محسوب می شود که ارتفاع آن معادل ۱۵ متر است. این طاق سال ۱۳۳۵ شمسی توسط غارشناسان کشف شد.

  قدیمی ترین سد جهان: سد کبار در ۲۵ کیلومتری جاده قدیم قم ـ کاشان از آثار دوره ساسانی محسوب می شود. این سد با گذشت بیش از هزار سال و وقوع زلزله های متعدد همچنان پابرجاست.

  عجیب ترین قنات جهان: یکی از شاهکارهای علم مهندسی قدیم، قنات دو طبقه مون اردستان است. در هر طبقه از این قنات ۸۰۰ ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی کند. این قنات ۲ کیلومتر طول دارد و مقدار آبدهی آن ۶۰ لیتر در ثانیه است.

  بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان: بازار تبریز با مساحتی حدود یک میلیون متر مربع ، بزرگ ترین سازه آجری سقف دار و به هم پیوسته جهان است. تبریز به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم همواره از اماکن مهم داد و ستد محسوب می شده است.
          
      
  منابع : ۱. دو هفته نامه امرداد شماره ۲۲ ۲. سرزمین و مردم ایران، مؤلف: عبدالحسین سعیدیان ۳. تاریخچه و شیوه های معماری در ایران، مولف: هوشنگ رسولی ۴. جغرافیای جهانگردی ایران، مؤلفان: افشین شهام و هیلدا دادفر ۵. govahiname.ir . ۷ magiran.com . ۶ iranvij.ir
     
  آیسا اسدی     
  روزنامه جام جم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۰)  • یاشار

   سلام،
   لطفا قبل از اینکه مطلبی رو به اشتراک بزارین دقیقا صحت آنرا بررسی کنید. آب گرم قینرجه در شمال شهرستان تکاب و در محدوده تقسیمات شهری این شهر قرار گرفته و روستای قینرجه هم از روستاهای شهرستان تکابه که به اشتباه در اینجا از شهرستان مشگین شهر نام برده. لطفا دقت کنید. از جاذبه های نادر شهرستان تکاب می توان چمن متحرک چملی، کوه زندان، تخت سلیمان، دریاچه برنجه را نام برد.

  • امید

   سلام
   با عرض خسته نباشید
   بزرگترین کلاهک سنگیه جهان متعلق به کلاهک سنگی قایا ی ماکو
   وقدیمیترین کلیسای جهان قره کلیسای ماکو است
   و ناشناسترین و رویاییترین کاخ ایران متعلق به کاخ سردار ماکوست
   این موارد را صرفا جهت اطلاع ارض کردم

  • امين

   سلام خانم متين
   درسته , ايران از نظر جاذبه گردشگري ركورددار هست و من هم به داشتن اين <>ها در كشورمون افتخار ميكنم, ولي كاش از نظر تعداد گردشگر و صنعت توريست هم ركورددار بوديم…!!!!!!

  • جواد محرابی

   بسیار زیبا و غرور آفرین بود. با اجازتون، من بزرگترین گنبد “خشتی” جهان یعنی گنبد سلطانیه زنجان رو که سومین گنبد بزرگ جهان نیز محسوب می شود رو بهش اضافه می کنم.

  • علی

   متین خانم ممنونم ازت عالی بود دستت درد نکنه بازم از این کارا بکن.

  • ملیحه

   سلام
   ممنون، عالی بود. از محمدآقا هم ممنون برای مطالبی که گفتن و ای کاش همه به راحتی از کنارشون نگذریم. انشالله

  • sz.khatami

   عالی بود ولی کاش قدر بدونیم.

  • علی ق

   سلام واقعا عالی بود
   کاش بیشتر قدرشونو بدونیم

  • نام شما...

   سلام. خیلی ممنون ار مطلب عالیتون. من “ماکو”یی هستم و خواستم شما رو با “بزرگترین کلاهک سنگی جهان” که توی شهرمونه آشنا کنم
   ولی صد افسوس که هیییییییییییچ مسئولی کاری برای معرفی این نعمت خدادای نمیکنه….!

  • مريم

   از مطالب جالبون نهابة استفاده را بردم ٠از زحم انتون سپاسگذارم .اگرتونستىد درمو رد جنگل ابرشاهرود هم كه يكى از زىباترىنهاست ، بنويسىد. متشكرم

  • زهرا

   فک کردین خیلی هنر کردین ک ضمیمه ی چمدون رو کپی پیست کردین اینجا؟
   مقاله های جدید خلق کنین لطفا

  • باران ازهمدان

   بزرگترين غارآبي درجهان كه دراستان همدانه روفراموش كرديد!

  • زهرا

   خیلی خوبه که انقد جاذبه داریم ولی حیف که همشون مال قدیمه الان میشه گفت هیچ «ترینی» به جا نمیزاریم

  • پری

   ممنون خوب بود.

  • زینب

   سلام.ممنون از عکساتون.من ابرکوهی هستم ممنون که عکس سرو 4500 ساله رو گذاشین

  • saeed

   درود به شرف ایران و ایرانی شما

  • محمد

   سلام .هزاران آفرین بر شما جوانان بلند نظر ؛هزاران مرحبا برشما جوانان اندیشمند که تفکر واندیشه بزرگ وبلندتان بی گمان بر فراز تاریخ ایران زمین منور وروشن خواهد بود آفرین بر وطن دوستی وایران خواهی تان
   نظرات ارسالی را سریع مرور کردم که به نظری برخورد کردم که شما را به خشک مغزی متهم کرده بود. آری همانطوری که نوشتید امام حسین هنوز هم مظلوم است .اما در پاسخ آن شخص باید بگویم جناب ،اگر قدرت تفکر دارید ؛کمی فکر کن وببین که آیا امام حسین مظلوم نیست؟ما از حماسه امام حسین چه درسی فرا گرفته ایم ؟درس اینکه در این ایام حتی بقالان سر کوچه هم طبل وزنجیر می فروشند آن هم به قیمت چند برابر؟آیا امام حسین با شجاعت تمام در برابر یزید با تمام وجود برای نجات دین جدش قرارنگرفت وشهادت را به جان نخرید؟آیا امام حسین فرد تشنه لبی بود که محتاج قطره آبی آنگونه که بیشتر مداحان گران قیمت ما می گویند؟ یقینا این که این مداحان می گویند نیست جناب شما از حماسه حسین واز بزرگی امام حسین چه می دانید؟آن طور که نوشتید شما حتی تحمل مکتوبه ای درست را که واقعیت رابیان می کند ندارید وبه گمان من شما از آفرادی هستید که نان را وسود بیشتر …را می طلبید وگرنه حسینی بودن با شعار برای حسین زدن وعمل بر ضد حسین انجام دادن نیست.تو اگر این روش را دارید برو استفاده هایت رابکن وبه مادیات بچسب .اما نه با نام حسین اگر حسینی باشید یقینا سیره وروش امام حسین را با تحمل ادامه می دهید نه توهین و…..وبراستی که امام حسین مظلوم است راستی آگر در روز عاشورا ما در کربلا بودیم آیا واقعا حسینی بودیم ؟مردم کوفه هزاران نامه برای امام حسین نوشتند شعارهای عالی تر از شعار شما سر دادند؟اما… خوارج هم فریاد وا اسلاما سر دادند اما با علی (ع) چکار کردند؟ بن ملجم مگر جزو کدام گروه بود؟

  • جمیله

   سلام
   مرسی
   اما فکر میکنید قدر میدونن؟
   مواظبشون هستن؟
   براشون مهمه؟
   نه اصلا براشون فرقی نمیکنهچیه کی ساخته دلیلش چی بوده یا حتی فرصت نمیذاره یه کم بهش فکر کنه
   سریع روش یادگاری مینویسه یه پیش خودش دو دو تا چهار تا میکنه که قیمتش چنده
   چند وقت پیش تو همین یزد تو شهر اردکان یه بنای تاریخی از بین رفت
   برای کی مهم بود؟
   همشون یکی یکی از بین میرن……

  • bahrami

   عالی بود مرسی خانم متین

  • محمد حسن زاده

   مهمترین جایی که در ایران ناشناخته است و نام او در شاهنامه فردوسی هم آمده است دژ خدای آفرین (شهرستان کلات نادر ) است
   این شهرستان در فاصله 145 کیلومتری شمال مشهد واقع شده .
   کلات نادر دژ طبیعی بیضی شکلی است که 36 کیلومتر طول و 12 کیلومتر عرض دارد و ارتفاع این دژ طبیعی به 200 تا 250 متر میرسد .
   شهرستان کلات دارای 170 اثر تاریخی – فرهنگی است که 32 اثر آن به صورت ملی ثبت شده است و مهم ترین آن ها عمارت کاخ خورشید ، مسجد جامع ، کتیبه دربند ، برج ارغونشاه و قلعه فرود می باشد

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.