• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » هـوا و فضـــا ( نجوم ) » رئيس سازمان فضايي ناسا : ماموريت‌هاي مهم آينده سفر انسان به مریخ
  کد خبر : 9287

  رئيس سازمان فضايي ناسا : ماموريت‌هاي مهم آينده سفر انسان به مریخ

  رئيس سازمان فضايي ناسا : ماموريت‌هاي مهم آينده سفر انسان به مریخReviewed by Aryan on Jul 13Rating: با پرتاب شاتل آتلانتيس به ايستگاه فضايي بين‌المللي در روز جمعه كه در واقع پرواز پاياني در تاريخ 30 ساله شاتل‌ها محسوب مي‌شود، فضانورد كهنه‌كار و اولين رييس سياهپوست سازمان فضايي ناسا، طي مصاحبه‌اي، ماموريت‌هاي مهم فضايي آينده…

  رئيس سازمان فضايي ناسا : ماموريت‌هاي مهم آينده سفر انسان به مریخReviewed by Aryan on Jul 13Rating:

  www.errooortm.com | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  با پرتاب شاتل آتلانتيس به ايستگاه فضايي بين‌المللي در روز جمعه كه در واقع پرواز پاياني در تاريخ 30 ساله شاتل‌ها محسوب مي‌شود، فضانورد كهنه‌كار و اولين رييس سياهپوست سازمان فضايي ناسا، طي مصاحبه‌اي، ماموريت‌هاي مهم فضايي آينده اين سازمان را تشريح كرد.

  «چارلز بولدن» در گفت‌و‌گو با مجله «روت» پايان پرواز شاتل‌ها را،‌ آغازگر راهي براي ايجاد طراحي‌هاي جديد انتقال انسان به فضاي عميق‌تر در مدار دانست. همچنين ناسا براي دنبال كردن اعزام فضانوردان خود به فضا با روسيه همكاري داشته و در توسعه صنعت شاتل فضايي خصوصي كمك خواهد كرد.

  بخشي از گفت‌و‌گوي مجله «روت» با رييس سازمان فضايي ناسا را مي‌خوانيد:

  «روت» : آخرين پرتاب شاتل با كمال تاسف به عنوان پاياني بر يك عصر در نظر گرفته مي‌شود. آيا به نظر شما با پايان پروازهاي شاتل، چيزي از دست مي‌رود؟

  «بولدن» : اتفاقا كاملا برعكس است. به نظر من ما با آغاز يك عصر ديگر مواجه هستيم. همانطور كه شما مطرح كرديد، ما دوره درخشان 30 ساله شاتل را به پايان مي‌رسانيم كه منجر به پيشرفتهاي خارق‌العاده در اكتشافات انساني، پيشرفتهاي فناورانه و از اين قبيل شده است. با اين حال، از زماني كه من از سال 2009 به رياست اين سازمان رسيده‌ام، هدف ما اين بوده كه با امنيت كامل برنامه شاتل را به سرانجام برسانيم. اين امر در دوره قبلي در سال 2004 آغاز شده و ما سرانجام توانسته‌ايم آن را به مقصد برسانيم. هدف كنوني ما ديگر سرمايه‌گذاري در اكتشافات نبوده و در تلاش هستيم تا سال 2025 انسان را بر روي يك سيارك و تا سال 2030 بر روي سياره مريخ فرود آوريم.

  «روت» : اينها اهداف بلندپروازانه‌اي محسوب مي‌شوند. آيا به همين دليل ناسا تصميم به اتمام برنامه شاتل گرفته و مي‌خواهد بر روي فناوري‌هاي لازم براي دستيابي به آنها تمركز كند؟

  «بولدن» : اينها برخي از دلايل آن هستند. يكي از چيزهايي كه ما بايد انجام دهيم مطابقت با قانون است. كنگره آمريكا در تمام اين سالها از زمان قانون ملي فضايي براي تاسيس سازمان ناسا تا كنون ما را به تكيه بر قابليت‌هاي تجاري تا بيشترين حد ممكن تشويق كرده است. بسياري از دولتها اين قانون را ناديده گرفتند، اما اوباما تصميم گرفته كه اكنون زمان اجرايي كردن آن است. يكي از كارهاي من تسهيل ظهور موفق يك صنعت تجاري فضايي است. اكنون هم در مسير درست براي رسيدن به آن هستيم.

  ما در ماه سپتامبر يك برنامه پرتاب داريم كه در آن سه فضانورد را براي اقامتي شش ماهه به ايستگاه فضايي مي‌فرستيم. سال آينده ما وارد جايي خواهيم شد كه من براي سرويس انتقال محموله‌هاي آذوقه، البسه و ساير تجهيزات به ايستگاه فضايي بايد هزينه كنم. اين كار تا زماني كه ما به توسعه قابليت (تجاري) انتقال انسان برسيم، ادامه خواهد داشت. خواسته من اين است كه در آن زمان كارهاي اكتشافي هم انجام شود. اين كار تا زماني كه ما فقط از خودروهاي مدار پايين برخوردار باشيم به جايي نخواهد رسيد.

  «روت» : تا كنون 14 فضانورد سياه‌پوست به فضا پرواز كرده‌اند. آيا در حال حاضر برنامه‌اي براي اعزام تعداد بيشتري از فضانوردان سياه‌پوست به فضا وجود دارد و آيا ناسا در تلاش براي استخدام فضانورداني از نژادهاي مختلف است؟

  «بولدن» : تلاش مداومي براي استخدام فضانوردان بيشتري از همه نژادها و رنگها در حال انجام است. اين كار از سال 1977 همزمان با استخدام اولين گروه فضانوردان براي پرتاب شاتل در حال انجام است. من به شخصه هيچ گاه از تعداد نيروهايي كه در اختيار داريم راضي نبوده و فكر مي‌كنم هيچ گاه نيروي كافي را در اختيار نداشته‌ايم. من واقعا خواهان بكارگيري نيروي جوان از نژادها و رنگهاي مختلف براي ادامه راه من و انجام فضانوردي هستم.

  از جمله كارهايي كه ما انجام مي‌دهيم، صرف ميزان قابل توجهي از بودجه آموزشي اين سازمان در همکاري با کالج‌ها و دانشگاه‌هاي تاريخي سياه‌پوستان است. ما همچنين تعدادي برنامه بورسيه، انترني و كمك هزينه تحصيلي داريم كه به همسايگان اقليت از دبستاني و دبيرستاني تا بالاتر تعلق دارند.

  «روت» : هميشه شكايت‌هايي در مورد هزينه بالاي ناسا وجود دارد. صحبت شما با آمريكايي‌هايي كه فكر مي‌كنند صرف پول در اكتشافات فضايي مانند دور ريختن آن است، چيست؟

  «بولدن» : اكتشافات فضايي براي كشور به دلايلي بسيار اهميت دارند. ما نه تنها با كمك ماهواره‌ها و سيستمهاي نظارت بر زمين، كاربري زمين را بهتر مي‌كنيم بلكه تنها با نگاه به مسائل ساده‌تر نيز مي‌توان به اهميت اين مطلب پي برد. برخي فناوري‌هاي پزشكي در نتيجه بودن انسان در فضا بدست آمده‌اند. حتي كاهش يافتن ميزان آلاينده‌ها از جمله آلودگي‌هاي صوتي ناهنجار هواپيماها، امروزه ناشي از تحقيقات و آزمايشات ناساست.

  «روت» : شما در چهار ماموريت شاتل حضور داشته‌ايد. احساستان در زمان پرتاب آخر چه بود؟

  «بولدن» : من در تمام پروازها دچار هيجان مي‌شوم. چه در اولين ماموريت شاتل، پس از ورود موفق گروه به مدار كه تنها 10 دقيقه طول كشيد و توانستم قاره آفريقا را از فراز زمين شناسايي كنم، چه تمام پروازهايي كه همگي مرا هيجان‌زده كردند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲)  • elham

   زیاد برام جالب نبود بیشتر در مورد اداب و رسوم کشورهای دیگر نوع جشن ها یا اداب و رسوم عروسی چینی ها ب÷ردازید ممنونم

  • خالد

   مرسی ممنون احمدنیا

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.