• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تئاتر و سینما , تلويزيون و صدا سيما » بازی در نقش های تاریخی و دینی
  کد خبر : 926768

  بازی در نقش های تاریخی و دینی

  بازی در نقش های تاریخی و دینیReviewed by Farnaz on Dec 2Rating: عشق به بازی در نقش های ماندگار     همیشه مجموعه های تاریخی و دینی، مخاطبان پروپاقرص تری دارد. همین مساله سینما را گاه به تکاپو انداخته و بارها در این رقابت مغلوب کرده است. البته فقط خرج و مخارج این مجموعه ها دلیلی…

  بازی در نقش های تاریخی و دینیReviewed by Farnaz on Dec 2Rating:

  عشق به بازی در نقش های ماندگار    

  همیشه مجموعه های تاریخی و دینی، مخاطبان پروپاقرص تری دارد. همین مساله سینما را گاه به تکاپو انداخته و بارها در این رقابت مغلوب کرده است. البته فقط خرج و مخارج این مجموعه ها دلیلی بر جذب مخاطب نیست. همواره کنجکاوی در تصویری دیدن شخصیتی نام آشنا و تاریخی، مردم را بر آن داشته تا ساعتی دست از کار بکشند و به قاب های کوچکشان خیره شوند؛ اما عشق به کار و بازی در این نقش های ماندگار، چقدر هم و غم بازیگران این گونه نقش هاست؟

  چطور یک بازیگر می تواند این شکاف تاریخی را درنوردد و در نقش اش، زمان و مکان را نادیده بگیرد؟ اصلا چقدر بازیگران تن به این وظیفه خطیر و پرزحمت می دهند که با تمرین و مطالعه و ممارست بتوانند نقشی هرچه باورپذیرتر ارائه کنند؟ همه این پرسش ها بابی است برای گفت وگو با نقش آفرینان این صحنه بازیگری.

  ● محمود پاک نیت، بازیگر مجموعه شب دهم

  تاریخ مذهب را در قاب تلویزیون ورق می زنم

  اولویت من همیشه با آثار تاریخی ـ مذهبی بوده است و کارنامه ام نیز چیزی غیر از این نمی گوید. پنج شش کار تاریخی ـ مذهبی مثل «یوسف پیامبر»، «وارث»، «شب دهم» و… نشان دهنده همین اولویت و علاقه است. به تاریخ و در کل گذشته خودم علاقه دارم و این تاریخ اگر روایتگر مذهب هم باشد علاقه من دوچندان می شود، چرا که اعتقادات و باورهای مذهبی ام در من و مردمم ریشه دارد.

  گذشته ما وقتی با سندیت های تاریخی همراه می شود، مانند آینه ای است که می توانیم خود را درآن تماشا کنیم و روش زندگی درست را از طریق این تماشا بیابیم. این وجه از آثار تاریخی ـ مذهبی است که برای مخاطب می تواند بسیار مفید واقع شود. به این معنا که ما در مواجهه با شخصیت هایی که خوی خصمانه و منفی دارند و همچنین در ارتباط با شخصیت های مقدس و ماندگار تاریخ و مذهب، آنها و عملکردهایشان را ارزیابی می کنیم و به این فراخور با ارزشگذاری هایمان رفتارها را می سنجیم؛ خوبی ها را در ذهن و زندگی مان ثبت و بدی ها را فراموش می کنیم.

  مثلا همین مجموعه یوسف پیامبر از ارزش تاریخی بالایی برخوردار بود، چون شما با تماشای این مجموعه در واقع دارید یک تاریخ مستند را ورق می زنید که مهم تر از همه اینها، برگرفته از کلام خداوند و یکی از بهترین قصه های قرآن است. وقتی در چنین آثاری بازی می کنی، تفاوت عمده ای را در حس و حال خودت تشخیص می دهی. انگار از حالی معنوی و رویایی گر گرفته ای.

  قصه هایی که آثار تاریخی و مذهبی به آنها می پردازد، گاه مربوط به هزارها سال پیش است و در واقع مسأله روز ما نیست، هرچند مسائل مطرح در این آثار کاملا مسائل روز ما می تواند باشد، اما از همین رو و بهدلیل این فاصله زمانی زیاد رخدادها با زندگی کنونی و نیز به دلیل کمبود و ضعف مطالعات تاریخی مردم ما، نیاز به ساخت و تولید چنین مجموعه هایی همواره احساس می شود. با تولید آثار تاریخی ـ مذهبی، این ضعف و کمبود می تواند تا حدودی جبران شود؛ به این گونه که مردمی که تاریخ خودشان را نمی خوانند، با علاقه ها و باورهای مذهبی که دارند، واقعیت هایی در بستر تاریخ را نیز جلوی چشمشان و در قاب کوچک تلویزیون می بینند. این امر همان طور که برای مخاطب ارزشمند و در عین حال لذتبخش است برای ما بازیگران هم حائز اهمیت می تواند باشد.

  در ارتباط با تفاوت بازی در آثار تاریخی ـ مذهبی هم باید گفت تفاوت بسیار عمده و بارز است. سختی های بازی در پروژه ای مذهبی به فراخور نوع کار، بسیار بیشتر از دیگر آثار است. گاه گریم یک بازیگر در نقشی تاریخی سه ساعت طول می کشد. آسیب های این نوع گریم ها هم مشخص است، چون مواد شیمیایی آن برای پوست و مو بسیار مضر است. حالا حساب کنید بازی شما در لوکیشن و سکانس مورد نظر را گرفته اند و شما با خستگی مفرط باید ساعتی را هم صرف پاک کردن آن گریم کنید و این تازه یکی از سختی های کار است.

  تصور می کنم بازیگری که می خواهد نقشی تاریخی ـ مذهبی بازی کند باید مطالعات عمیقی در رابطه با پرسوناژ مورد نظر انجام دهد. باید حتی در خصوصیاتش به منش آن شخص نزدیک شود. اینها البته فارغ از این است که ما برای بازی، به هر حال باید انرژی و توان خود را بگذاریم و این انرژی در کارهایی از نوع تاریخی و مذهبی باید به آگاهی های تاریخی ما بویژه در رابطه با پرسوناژی که قرار است بازی اش کنیم، اضافه شود.

  از آنجا که هنوز هم آثار تاریخی و مذهب محور را بیش از دیگر کارها دوست دارم، اگر پیشنهاد قابل توجهی در این رابطه داشته باشم و شرایط کاری ام اجازه دهد، خواهم پذیرفت.

  ● اکرم محمدی، بازیگر مجموعه شب دهم

  مهم ترین شاخصه، پرداخت مناسب است

  آثار تاریخی ـ مذهبی، اگر محتوایی فکرشده داشته باشد، به دلیل غور و تفحصی که در تاریخ، مذهب و در کل گذشته ما میکند، به شرطی که سندیت تاریخی را لحاظ کند، می تواند موفق باشد.

  با این که مسلما مجموعه های تاریخی و مذهبی بهفراخور سنگینی پروژه ها، سختی ها و مشکلات خاص خود را دارد، تصور می کنم برای یک بازیگر نباید تفاوتی میان بازی در این آثار و آثار دیگر وجود داشته باشد، چون اگر مجموعه عواملی که به شکل گیری مناسب یک مجموعه تلویزیونی منجر می شود در یک کار دست به دست هم بدهند، آن مجموعه موفق خواهد بود، حال چه محتوایی تاریخی ـ مذهبی داشته باشد، چه محتوایی دیگر.

  از اینرو گمان می کنم یک بازیگر فارغ از تفاوت ژانرها باید به خود کار و مناسبات برقرار در متن آن فکر کند. فرقی ندارد کار درام، مذهبی، تاریخی یا حادثه ای باشد.

  اثر باید پرداخت مناسب داشته باشد و این مهم تر از هر چیز دیگری است. در پاسخ به پیشنهاد دوباره بازی در مجموعه های مذهبی نیز من نخست شرایط کار را خواهم سنجید و اگر نقش قابل توجه و چشمگیری باشد، می پذیرم.

  ● فرهاد اصلانی، بازیگر مجموعه مختارنامه

  بعضی نقش ها وسوسه انگیز است

  من کار بازیگری را مشخصا از فعالیت در مجموعه های تاریخی ـ مذهبی آغاز کردم. در واقع می توان گفت خاستگاه فعالیت هنری برای من، بازی در چنین آثاری بوده است. این نقش آفرینی مربوط به سال ها پیش و بازی در مجموعه «امام علی» می شود که طی آن پرسوناژ یزید به من سپرده شد.

  این نقش با این که بسیار کوتاه بود، اما باعث شد من ورود به کار بازیگری را از دریچه چنین نقشی تجربه کنم. از سوی دیگر، همین مسأله و این که بسیاری از لحظات بازی من مورد حذف و تعدیل قرار گرفت، انگیزه ای برایم ایجاد کرد که روزی دوباره بازی در چنین نقش هایی را تجربه کنم. در واقع می توان گفت پس از آن بازی کوتاه در امام علی همواره آرزومند بودم این کار ناتمام را در پروژه ای دیگر تمام کنم. از این رو وقتی پیشنهاد کار در مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» به من ارائه شد، بی چون و چرا پذیرفتم؛ چراکه هم به انگیزه قبلی خود فکر می کردم و هم این که پرسوناژ عبید یکی از بازی های اصلی، موثر و سنگین در روند قصه مختار بود.

  بازی در مجموعه هایی از این دست، ویژگی ها و تفاوت های خاص خود را دارد و بسیار وسوسه انگیز است بنابراین بدیهی است که از سوی مخاطبان مورد توجه قرار می گیرد و دیده می شود.

  در پاسخ به این پرسش که آیا دوباره چنین نقش هایی را می پذیرم یا نه، نمی توانم بصراحت بگویم آری یا خیر. همان طور که گفتم، بازی در چنین مجموعه هایی همواره وسوسه انگیز است، اما دشواری های بسیاری هم دارد. اصولا در چنین پروژه هایی از آنجا که کارهایی عظیم و زمانبر است، بازیگر باید مدتی طولانی در اختیار گروه باشد و در این مدت طولانی نیز باید خودش را با شرایط دشوار کار تطبیق دهد.

  پذیرفتن دوباره بازی در چنین پروژه هایی به میزان توانایی ام برای این تطبیق پذیری در شرایط روند کاری ام بستگی خواهد داشت.

  ● پرویز فلاحی پور، بازیگر مجموعه آخرین دعوت

  بازیگر نقش های مذهبی باید محقق باشد

  در مجموعه های تلویزیونی با موضوع روز، بازیگر برای نزدیک شدن به نقشی که قرار است ایفا کند، تنها متن را جلوی روی خود دارد و در واقع برقراری ارتباط با مناسبات شخصیتی پرسوناژ مورد نظر در متن فیلمنامه برای نزدیک شدن به نقش کافی به نظر می رسد، اما بازیگری که بازی در مجموعه ای تاریخی و مذهبی را می پذیرد، نیازمند تسهیلاتی فراتر از فیلمنامه است. چنین بازیگری به فراخور فاصله ای که با مقطع زمانی قصه و زمان زیست شخصیت مورد نظر دارد، باید فراتر از قرائت دقیق متن، خود را به آگاهی های دیگری هم مجهز کند. او باید در ارتباط با پرسوناژی که می خواهد بازی اش کند، تحقیقات دامنه داری انجام دهد. این تحقیقات باید جوابگوی پرسش های مهمی در رابطه با شخصیت، اعم از ویژگی های شخصیتی، اجتماعی و تاریخی باشد و به رفتارشناسی و روان شناسی آن شخصیت منجر شود. طبیعی است این امر زحمت بیشتری دارد و از همین رو بدیهی است هر بازیگری که در تحقیقاتش دقیق تر باشد و رفتارشناسی و روان شناسی بهتر و دقیق تری انجام دهد، بهتر و راحت تر و تأثیرگذارتر می تواند به پرسوناژش نزدیک شود.

  مخاطب طبعا متوجه این زحمت مضاعف می شود و آن را ارج می گذارد و به تماشایش می نشیند. از سوی دیگر، تمایلات عمیق مذهبی در مردم کشور ما دلیلی دیگر برای استقبال مخاطبان از مجموعه های مذهبی است. تصور می کنم مجموعه های تاریخی و مذهبی بنا به دلایلی که عنوان شد، ماندگارتر است و مخاطبان بیشتری هم دارد.

  از آنجا که خصوصیات روحی من نیز ایجاب می کند و کارهای سخت تر را بیشتر دوست دارم، اگر دوباره پیشنهادی برای بازی در مجموعه ای تاریخی و مذهبی داشته باشم حتما خواهم پذیرفت. شاید که با بازی در چنین آثاری، یادگاری خوبی باقی بماند.

  ● عبدالرضا اکبری، بازیگر مجموعه خون بها

  مجموعه های تاریخی، اسناد معتبر تصویری هستند

  در اصل شاید تفاوتی میان بازی در مجموعه های تاریخی و مذهبی و دیگر مجموعه ها نباشد، چراکه به هر حال، بازیگر برای ایفای هر نقشی از تجربیات و مطالعات خود و دیگران از زمان هنرجویی تا هنرمندیش باید استفاده کند و کشفیات خود را به کار ببندد. تا اینجای کار، تفاوت محسوسی در کار نیست، اما بازی در آثار تاریخی و مذهبی و مشخصا در قالب یک شخصیت تاریخی قرار گرفتن، ملاحظات خاص خود را دارد. وقتی شخصیتی از تاریخ را قرار است بازسازی کنید و در قالب پرسوناژی قرار بگیرید که معاصر شما نیست و وجوه شخصیتی و رفتاری و اجتماعی او برای شما نمی تواند قابل لمس باشد، همین مرحله اول از کار شما یکی از سخت ترین مراحل است. چون این شما هستید که به عنوان یک بازیگر ـ محقق باید در ارتباط با صورتی مبهم و غیرقابل لمس اطلاعات کسب کنید و او را به معنای واقعی کلمه بشناسید تا بتوانید او را بازی و زندگی کنید. شخصیت های تاریخی معاصر در این رابطه قابلیت های بازشناسی و بازسازی بیشتری دارند، چون هنوز از زمانه و روزگار آنها چندان دور نشده ایم، اما داستان در رابطه با شخصیت های تاریخی و مذهبی کاملا فرق دارد.

  وقتی برای حضور در نقشی تاریخی ـ که معاصر شما نیست ـ گریم می شوید، هنوز تنها نیمی از حضور پرسوناژ را در خود حس کرده و پذیرفته اید و این اصلا کافی نیست. تنها صورتی از او به باور شما شناسانده و نزدیک شده است. شما باید یک مرحله مطالعاتی را در رابطه با زوایای مختلف شخصیتی او پی ریزی و خوب درباره او تحقیق کنید. این تنها راه برون رفت از بلاتکلیفی شما در برزخ شناخت نداشتن از وجوه شخصیتی پرسوناژ مورد نظر است. به هر حال، بازیگری نوعی فن و تکنیک تثبیت شده است و این شما هستید که باید از میان این فنون بهترین آنها را برای ایفای نقش های دشوار انتخاب کنید.

  حتی گاه در رابطه با گریم و نوع آن نیز با مشکلاتی مواجه هستیم. برخی شخصیت های مهم تاریخی یا مذهبی، چنان فاصله زمانی با ما دارند که هیچ تصویری از شمایل آنها در دست نیست. در چنین شرایطی در راه کسب شناخت بازیگر از خصوصیات فردی و رفتاری پرسوناژی که قرار است بازی شود، گاه نیاز به همکاری مشترک بازیگر و کارگردان است. این دو باید بر مبنای قوه تخیل و تصور خود، نقش را بسازند و جلو ببرند. این مرحله از کار، البته می تواند متوجه مخاطرات و آسیب هایی باشد. استفاده نادرست از تخیل برای بازسازی شخصیتی تاریخی و مذهبی گاه ممکن است اعتبار و سندیت های تاریخی اثر را مخدوش کند. از این رو، این مرحله از کار مشترک بازیگر، کارگردان و نویسنده بسیار حائزاهمیت است.

  تصور می کنم هر بازیگری به دنبال ایجاد تنوع در کارنامه کاری خودش است. از این روست که در کارنامه برخی بازیگران موفق ما حتما یکی دو تایی هم نقش تاریخی یا مذهبی به چشم می خورد. البته این هم به تنهایی کافی نیست و ما به همه نوع تنوع نیاز داریم. برخی بازیگران فقط، نقش آفرینی در مجموعه ای تاریخی یا مذهبی را در کارنامه دارند، در حالی که چندان موفق نبوده اند. یک بازیگر توانا حتما باید بتواند همه وجوه شخصی یک شخصیت مطرح و مهم تاریخی را منتقل کند. در این صورت است که بازی در مجموعه های تاریخی می تواند به عنوان یک امتیاز در کارنامه کاری بازیگر به حساب بیاید.

  در رابطه با دیگر دشواری های مجموعه های تاریخی و مذهبی باید به مراحل صعب تولید این آثار اشاره کرد. ساخت آثار تاریخی نیازمند طراحی های صحنه، لباس، لحن و بیان خاص است و در عین حال در زمان ها و مکان های محدود میسر است. تولید چنین مجموعه هایی مستلزم وجود گروه های متخصص است. یکی از این گروه ها موظف است تاریخ مربوط به قصه را رصد و نقاط مبهم و گرد و خاک گرفته آن را به سندهای تصویری تبدیل کند.

  من تاریخ و اسناد گذشته این سرزمین را دوست دارم و چون بازی در آثار تاریخی به فراخور دشواری هایی که دارد بازیگر را از چارچوب ها و تنبلی های خود درمی آورد و او را وادار به مطالعه و تحقیق در تاریخ می کند و حتی گاه بازیگر مجبور است سوارکاری و تیراندازی را نیز تمرین کند، باز هم پیشنهاد بازی در چنین آثاری را خواهم پذیرفت.

  خارج شدن از زمان حال و به گذشته رفتن و در آن قالب قرار گرفتن و کشف نکات تازه تاریخی همواره می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد.
          
      
      
  نگار حسینخانی
  صابر محمدی     
  روزنامه جام جم

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.