• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » دانستنیهای پزشکی » ترانس سکشوالیسم یا دوجنسیتی یعنی چه؟
  کد خبر : 922919

  ترانس سکشوالیسم یا دوجنسیتی یعنی چه؟

  ترانس سکشوالیسم یا دوجنسیتی یعنی چه؟ Reviewed by Farnaz on Nov 28Rating: جنگ با جنسیت ترانس سکشوالیسم (TS) یا دوجنسیتی، عارضه ای است که در آن، فرد هویت جنسیتی خود را که با توجه خصوصیات جنسی بدنی اش از هنگام تولد برای او تعیین شده، نمی پذیرد و از لحاظ روانی خود را جزو جنس…

  ترانس سکشوالیسم یا دوجنسیتی یعنی چه؟ Reviewed by Farnaz on Nov 28Rating:

  جنگ با جنسیت

  ترانس سکشوالیسم (TS) یا دوجنسیتی، عارضه ای است که در آن، فرد هویت جنسیتی خود را که با توجه خصوصیات جنسی بدنی اش از هنگام تولد برای او تعیین شده، نمی پذیرد و از لحاظ روانی خود را جزو جنس مخالف می داند…

  این افراد می خواهند به عنوان عضوی از جنس مخالف پذیرفته شوند و معمولا با جنس بدنی یا زیست شناختی خود احساس ناراحتی می کنند و ممکن است به«جراحی تعیین مجدد جنسیت» بدنی شان دست بزنند.

  افراد ترانس از لحاظ بدنی و خصوصیات جسمی جنسی (کروموزمی، هورمونی و دستگاه تناسلی) کاملا مانند یک مرد یا زن طبیعی هستند و با افراد «اینترسکس» که خصوصیات جسمی بینابینی یا غیرمعمول دارند، متفاوتند.

  ● علل

  عوامل زیستی و روانی به عنوان علت این بیماری پیشنهاد شده است اما شواهد موجود به نفع علل ژنتیکی و جنینی در ایجاد ترانس سکشوالیسم است. به نظر می رسد که هویت روانی جنسیتی افراد در دوران جنینی و از همان هنگام تولد تعیین شده باشد. در اغلب افراد این هویت روانی جنسیتی با خصوصیات جنسی بدنی مطابقت دارد اما در افراد ترانس میان این دو، ناسازگاری وجود دارد.

  بررسی ها نشان می دهد افراد ترانس از همان اول زندگی از هنگامی که می توانند به یاد بیاورند، خود را جزو جنس مخالف می دانسته اند. یک دلیل دیگر به نفع این نظریه بررسی افراد اینترسکس (افرادی که دستگاه تناسلی مبهمی دارند) است که در دوران نوزادی مورد عمل جراحی برای تعیین جنسیت قرار گرفته اند. این افراد بعدها ممکن است جنسیت تعیین شده برایشان را نپذیرند و حتی بخواهند به جنس مخالف بدل شوند.

  از جمله عللی که برای این عارضه پیشنهاد شده است، تغییرها در «هسته بستری استریا ترمینالیس» (BSTc)، جزئی از هسته?های قاعده?ای مغز است که تحت تاثیر هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) در دوران جنینی است. ساختمان این هسته مغزی در میان مردان و زنان متفاوت است. یک بررسی نشان داده که ساختمان این هسته مغزی در ترانس های مردی که می خواهند زن باشند با ساختمان این هسته در زنان عادی شباهت دارد.

  بررسی های دیگر بیانگر آن است که این بیماری ممکن است منشا ژنتیکی داشته باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که قرارگرفتن فرد در دوران جنینی با داروهای هورمونی مانند دی اتیل استیل بسترول (DES) – که برای جلوگیری از سقط جنین به کار می روند ممکن است با این بیماری ارتباط داشته باشد.

  ● شیوع

  میزان شیوع این بیماری در آمریکا بر مبنای افرادی که خواستار عمل تغییر جنسیت می شوند، حدود یک در ۳۰ هزار در مردان و یک در یک میلیون در زنان تخمین زده می شود.

  در بررسی گسترده تری که در هلند بر اساس شمار افرادی که به کلینیک نارضایتی از هویت جنسیتی آمستردام مراجعه کرده اند، انجام شده است، شیوع این عارضه از یک در ۱۰هزار در مردان و یک در ۳۰هزار در زنان تخمین زده می?شود.

  ● آثار

  افراد ترانس از همان دوران کودکی احساس می کنند که در بدنی اشتباهی به دنیا آمده اند. احساس افسردگی، احساس درک نشدن به وسیله دیگران، طغیانگری و انزوا ممکن است از سنین پایین در این افراد مشاهده شود. حتی پس از درمان تغییر جنسیت ممکن است ترس از صمیمی شدن با دیگران، ترس از کشف شدن تغییر جنسیت، احساس تنهایی، ناامنی و افسردگی و اعتیاد به الکل یا مواد مخدر در آنها ایجاد شود. بنابراین مشاور گرفتن از روانشناسی یا مددکاری اجتماعی متخصص در این زمینه برای کنار آمدن با این احساسات چه پیش و چه پس از تغییر جنسیت ضروری است.

  ● درمان

  درمان تعیین مجدد جنسیت (SRT) به مجموعه ای از درمان های طبی گفته می شود که برای تغییر جنسیت در افراد ترانس انجام می شود. این درمان ها شامل گزینه های متفاوتی است از جمله «درمان جایگزینی هورمونی» (HRT) برای تغییر دادن خصوصیات ثانوی جنسی فرد به جنس مخالف، جراحی تغییر جنسیت برای تغییردادن خصوصیات جنسی اولیه فرد (تغییردادن دستگاه تناسلی فرد به جنس مخالف)، جراحی زنانه کردن صورت یا برداشتن دائمی موها برای ترانس های مردی که می خواهند زن شوند.

  با این درمان ها معمولا نقش جنسیتی اجتماعی، نام و وضعیت حقوقی جنسیتی فرد هم تغییر می کند. افراد ترانس پیش از انجام این درمان ها باید مورد ارزیابی روانی قرار گیرند و تشخیص اختلال هویت جنسیتی در آنها ثابت شود. همچنین لازم است مشاوره برای سازگاری با نقش جنسیتی جدید فرد، اثرها و خطرهای درمان های پزشکی و گاهی درمان های روانشناختی انجام شود.

  افراد ترانس عموما به تکنیک های روانشناختی برای راضی کردن آنها به پذیرفتن جنس بدنی شان پاسخ نمی دهند و در برخی موارد تنها روش درمانی موثر و منطقی برای آنها جراحی تغییر جنسیت است. ضرورت انجام درمان به خصوص با توجه به میزان بالای مشکلات سلامت روانی، از جمله افسردگی، اضطراب، اعتیادهای گوناگون و نیز میزان بالاتر خودکشی در میان ترانس های درمان نشده مشخص می شود.

  این مشکلات را می توان با تغییر نقش جنسیتی فرد یا درمان های جسمی برای تغییر جنسیت تخفیف داد. معمولا این مشکلات روانی به خود هویت جنسی مربوط نیست و ناشی از واکنش های فرهنگی و اجتماعی و انگ زدن اطرافیان است. در واقع بسیاری از افراد ترانس از مراجعه به مشاور پرهیز می کنند چرا که هویت جنسی شان را اصولا مشکلی روانی نمی دانند.

  مردان و زنان ترانس معمولا پس از ارزیابی روانشناختی اولیه، تحت درمان جایگزینی هورمونی یا داروهای مهارکننده هورمونی قرار می گیرند. در مرحله بعد افرادی که می خواهند تغییر جنسیت بدهند، لازم است دست کم یک سال پیش از جراحی تناسلی به عنوان اعضای جنس مخالف شان زندگی کنند (آزمون زندگی واقعی).

  در این مرحله شخص نقش جنسیت مورد تمایلش را تمرین می کند. اطرافیان فرد (والدین، اعضای خانواده، دوستان، همکاران و رئیس و…) باید در این باره اطلاعات کافی داشته باشند و نام جدیدی هم برای فرد انتخاب شود. درمان هورمونی به فرد در نقش اجتماعی جدید کمک می کند. البته موها و صدایش معمولا چندان با درمان هورمونی تغییر نمی کند بنابراین ممکن است گفتاردرمانی یا درمان های زیبایی برای کمک به این تغییر نقش استفاده شود.

  در صورت موفق بودن این مرحله، با توجه به احساسات شخصی، وضع سلامت، درآمد و سایر ملاحظه ها، درمان های پزشکی دیگر از جمله جراحی تغییر جنسیت انجام می شود. در جراحی تبدیل جنسیت زن به مرد، همیشه پستان ها کاهش حجم داده می شوند و در برخی از موارد آلت تناسلی مردانه ساخته می شود.

  در جراحی تغییر جنسیت مرد به زن نیز اغلب آلت تناسلی مردانه و بیضه ها برداشته می شود و برای فرد واژن ساخته می شود. پس از انجام این درمان ها نیز مشاوره برای سازگار شدن با شرایط جدید و ارتباط با دیگران انجام می شود. همچنین فرد باید با مصرف مداوم هورمون ها برای تمام طول عمرش کنار بیاید.
          
      
      
  منبع: web۴health
  ترجمه: دکتر علی ملائکه     
  روزنامه سلامت

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.