• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری , مطالب برگزیده سایت » ماجرای فیلم من مادر هستم و مخالفت های انصار حزب ا… چیست ؟
  کد خبر : 921895

  ماجرای فیلم من مادر هستم و مخالفت های انصار حزب ا… چیست ؟

  ماجرای فیلم من مادر هستم و مخالفت های انصار حزب ا… چیست ؟Reviewed by Aryan on Nov 27Rating: ایران نوشت : در حالی که ساعاتی قبل تازه ترین بیانیه انصار حزب ا.. در اعتراض به اکران «من مادر هستم» از طریق تعدادی رسانه نزدیک به این ارگان منتشر شد، به نظر می رسد اصلی ترین عامل…

  ماجرای فیلم من مادر هستم و مخالفت های انصار حزب ا... چیست ؟Reviewed by Aryan on Nov 27Rating:

  من مادر هستم

  ایران نوشت : در حالی که ساعاتی قبل تازه ترین بیانیه انصار حزب ا.. در اعتراض به اکران «من مادر هستم» از طریق تعدادی رسانه نزدیک به این ارگان منتشر شد، به نظر می رسد اصلی ترین عامل این گونه بیانیه های تهدیدآمیز، هرج و مرجی است که به واسطه عدم تمکین حوزه هنری به قوانین وزارت ارشاد گریبان سینما را گرفته است! از همان نوروز که حوزه هنری بیخود و بی جهت نمایش دو فیلم «خصوصی» و «گشت ارشاد» را با داشتن مجوز قانونی در سینماهای تحت امر خودش ممنوع کرد می شد حدس زد که دیری نمی گذرد که این بی قانونی دستاویزی می شود برای ارگانها و نهادهایی دیگر که کوچکترین اعتراض و نقد نسبت به یک فیلم خاص را مجالی کنند برای تسویه حسابهای سیاسی خویش.

  با این حال در آن هنگام هرچقدر که کارشناسان سینمایی بر ایرادات بدعت حوزه هنری تاکید کردند گوش شنوایی وجود نداشت تا اینکه به شرایط فعلی رسیدیم که ارگانی مانند انصار حزب ا.. با ارائه یک بیانیه مستقیما وزیر ارشاد را تهدید می کند که اگر اسباب توقیف یک فیلم مجوزدار را فراهم نکند، در برابر وزارت ارشاد تحصن خواهد کرد.

  اما واقعا مشکل انصار حزب ا.. چیست؟ فیلمی مانند «من مادر هستم»، کارگردانی به نام فریدون جیرانی یا مساله اصلی مشکل با شخص وزیر ارشاد است که حالا به واسطه یک فیلم می توان عملکرد او را به چالش کشید!

  آیا مشکل فریدون جیرانی است؟

  فریدون جیرانی پیش از این هم در سینما و هم در مطبوعات فعالیت می کرد ضمن اینکه مدت دو سال یک برنامه سینمایی به نام «هفت» را هم روی آنتن می برد! پس حتی اگر بپذیریم که جیرانی به خاطر سبک خاص فیلمسازی اش که علاقمند به درامهایی با محوریت موضوعات اجتماعی است در حلقه فیلمسازان نزدیک به انصار نباشد نمی تواند به مانند کسانی مانند داریوش مهرجویی در موضع اپوزیسیون هم قرار گیرد و حداقلش این است که او را باید در زمره فیلمسازان میانه قرار داد.

  آیا محتوای فیلم مشکل ساز شده؟

  آیا مشکل انصار با محتوای «من مادر هستم» است؟ بعید است چنین مساله ای هم در میان باشد؛ برای روشن شدن قضیه مروری می کنیم بر خط داستانی این فیلم که به لحاظ لحن روایی فیلم یکی از بهترین آثار سالهای اخیر سینمای ایران است. «من مادر هستم» داستان دختر جوانی(با بازی باران کوثری) را روایت می کند که در آستانه ازدواج با پسر جوانی(با بازی امیرحسین آرمان) قرار دارد که اتفاقا هر دوی اینها یعنی هم پسر و هم دختر به هم علاقه دارند اما گره اصلی درام جایی رقم می خورد که این دختر جوان شبی از شبهای بحرانی زندگیش به نزدیکترین دوست خانوادگی شان که مردی است میانسال(با بازی حبیب رضایی) پناه می برد و عشق قدیمی این مرد جوان به دخترک آن هم دخترکی که این مرد را مانند پدرش می دیده مجالی را فراهم می کند برای تجاوز به دخترک و از اینجا به بعد است که داستان مسیری پرپیچ و خم را می پیماید. چراکه دخترک در دفاع از خود برآمده و این دوست خانوادگی را به قتل می رساند اما مادر این دخترک(با بازی هنگامه قاضیانی) به خاطر اینکه دختر را از مجازات اعدام رها کند خود قتل را بر گردن می گیرد و از آن سو پدر این دخترک(با بازی فرهاد اصلانی) هم در معادله ای چندمجهولی گرفتار می شود و به جستجوی اشتباهات زندگی خویش می پردازد. در این بین همسر آن دوست خانوادگی(با بازی پانته آ بهرام) هم تحت هیچ شرایطی از خون همسرش نمی گذرد و شرایطی را فراهم می کند که عامل واقعی قتل پای چوبه دار برود.

  داستان «من مادر هستم» تلخ و تکان دهنده است اما فارغ از تکان دهندگی آن قدر عبرت آموز است که بتواند حداقل نیمی از مخاطبانی که فیلم را می بینند به اصلاح روابط رفتاری خود با فرزندان و رفقای صمیمی شان وادارد ضمن اینکه آن طور که انصار حزب ا.. در بیانیه اش آورده هیچ جای فیلم نه حرفی از زنا زده می شود و نه به عادی سازی فحشا پرداخته می شود! ضمن اینکه در فیلم تنها تصویری ارائه می شود از مراودات دو خانواده ای که به واسطه گره داستان به هم ربط پیدا می کنند پس باز هم آن طور که دوستان انصار گفته اند فیلم بخش عمده ای از جامعه را گرفتار فحشا تصویر نکرده!!!

  تئوریسینهای انصار حزب ا.. حتما آرشیوی کامل از روزنامه های کشور را در اختیار دارند. پس برای آن که درک کنند داستان فیلم نه برآمده از سوء نیت که بیشتر در راستای رونمایی از بخشی از اتفاقات دردناکی است که در جامعه ما روی می دهد کافی است نگاهی بیندازند به صفحه حوادث یکی از همین روزنامه ها! مطمئنا بیان حقیقت همواره تلخ است اما اینکه بخواهیم با ندیدن و نگفتن حقیقت، خط بطلانی بکشیم بر حضور آن، کاری عبث کرده ایم که فقط و فقط به افزایش تلخی می انجامد.

  تسویه حساب با وزیر ارشاد

  با این حال آنچه هویداست اینکه مشکل نه فریدون جیرانی است و نه خط داستانی «من مادر هستم»؛مساله تسویه حساب با وزیری است که احتمالا به لحاظ خط فکری همراه هسته اصلی انصار حزب ا.. نیست و البته یک ضرب شست نشان دادن به مدیر سینمایی این وزیر. کیست که نداد شمقدری از همان ابتدای روی کار آمدنش سعی داشت با ایحاد رایطه ای حسنه با فیلمسازان مطرح کشور شرایطی آرام برای امتداد فعالیت آنها فراهم آورد؛ اولین نتیجه این تلاش هم رفع توقیف فیلمهایی بود مانند «به رنگ ارغوان»، «تسویه حساب» و «آتشکار» و امتداد آن هم به جایی رسید که شمقدری شخصا اعلام کرد که برای ساخت «اشغال» بیضایی هر کمکی از دستش برآید انجام خواهد داد اما متاسفانه مخالف خوانهای سیاسی که سازوکار بالاترین مقام سینمایی دولت را عاملی می دانستند برای دوستی دولتمردان با سینما و در نهایت خط بطلان کشیده شدن بر تصورات غلطی که آنها از  دیدگاه سینمایی دولت ارائه کرده بودند تا توانستند در مسیر برنامه های شمقدری سنگ انداختند. این سنگ اندازی ها بعد از تعطیلی خانه سینما به اوج خود رسید و کار به جایی رسید که گروهی از حلقه مفسدان اقتصادی خانه سینما با سنگر گرفتن پشت حوزه هنری خود را به عنوان متولی فرهنگ کشور جا زدند.

  شکی وجود ندارد که بیانیه اخیر انصار حزب ا.. هم در امتداد تخریب وجهه فرهنگی دولت است وگرنه انتقاد وارد کردن به یک اثر هنری می تواند با دیدگاهی کاملا تعاملی تر از این هم صورت گیرد؛ مثلا سران انصار که متاسفانه هیچ کجای بیانیه های خود نامشان را ذکر نمی کنند می توانستند وقت ملاقاتی از وزیر ارشاد یا رییس سازمان سینمایی گرفته و در این باره با وی صحبت کنند اما از آنجا که هدف بیشتر تخریب یک خط سیاسی است  و دعوا ربطی به مقوله ای به نام سینما ندارد، به سرعت یک بیانیه که حتی به لحاظ ادبی ویرایش نشده تنظیم شده و روانه خبرگزاریهای نزدیک به تفکر مقابل دولت می شود تا شرایطی جدید برای هجمه علیه دولت فراهم شود.

  دوستان انصار کافی بود به طور عمیق تر به پاراگراف دوم بیانیه خویش بنگرند تا رفتاری معقولتر از این نشان دهند. منظورم آنجایی است که با مدد گرفتن از کلام امام حسین(ع)، امر به معروف و نهی از منکر را نخستین فریضه قرار می دهند! بله، دوستان انصار آنچه شما از آن نام بردید نخستین فریضه است اما مساله اینجاست که شما با دیدگاهی یکجانبه دور امر به معروف را خط کشیده و فقط و فقط نهی از منکر را در دستور کار قرار داده اید.

  اینها را که کنار بگذاریم هیچ گاه نفهمیده ایم چرا انصار حزب ا.. در هر بیانیه ای که صادر می کند به جای اینکه به طور صریح دیدگاههای خویش را به عنوان دیدگاه یک تشکل با تعداد افرادی خاص مطرح نماید از مردم متدین مایه می گذارد و نظر خود را نظر مردم متدین می داند. به خدا قسم ما هم دین داریم و اگر خدا قبول کند، سعی می کنیم متدین باشیم و اتفاقا  با این افراطی گری ها هیچ میانه ای نداریم.

  راستی این دوستان انصار  اگر واقعا در عرصه سینما صاحب نظر هستند چرا از امکانات و ابزاری که در اختیارشان قرار گرفته برای ساخت تعدادی اثر درجه یک استفاده نمی کنند؟ آثاری که الگوهایی باشند برای سایر فیلمسازان تا از روی دست انصار، مشق کنند؟

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۸)  • سید

   سلام علیکم
   خطاب به دوستان عزیز (محمد حسین) (من) در کامنت های بالا.
   شما میگی اشاعه فحشا درسته؟ یا شما معنی درست اشاعه فحشا رو نمیدونید یا اگر هم میدونید معنی اون رو درست متوجه نشدید. چرا؟ چون که برادر عزیز اشاعه فحشا زمانیه که بنده یک چیزی رو جوری نشون بدم که اون عمل برای دیگران خوب تلقی بشه و باعث رقبت دیگران به انجام اون کار بشه.نه اینکه من اونو نشونم بدم بشه اشاعه فحشا.
   به نظر حقیر یا شما این فیلم رو ندیدو دارید از روی آنوس هایی که تو سایت ها گذاشته اند قضاوت میکنید یا اینکه با چیز هایی که از قبل از این فیلم شنیدید به دیدن این فیلم رفتید ذهنتون متمرکز روی اون حرفاست.
   ببینید فیلم ساز تا یک کار اشتباه رو نشون نده که نمیتونه بد یا خوب بودن اون عمل رو توی ذهن بیننده جا بندازه که باز به پاراگراف اول کامنت من دقت کنید.
   شما اگه این فیلم رو دیده باشید متوجه اید که این فیلم میخواد اینو برسونه که آقا:
   اين جهان كوه است و فعل ما ندا
   سوي ما آيد نداها را صدا
   فعل تو كان زايد از جان و تنت
   همچو فرزندي بگيرد دامنت
   پس تو را هر غم كه پيش آيد ز درد
   بر كسي تهمت منه، بر خويش گرد
   فعل تست اين غصه هاي دم به دم
   اين بود معناي قَد جَفٌ القَلَم!
   حالا من با شخصیت کارگردان این فیلم کاری ندارم الان بحث ما اثری هست که ایشون ارائه دادن.
   ولی ببینید حرفی نزنید که دیگران و قشر به اصطلاح روشن فکر جامعه مارو افراد املی خطاب کنند برادر من هر کسی که این فیلمو دیده باشه میفهمه که داره میگه یه فرد مست لایعقلی که داشت زندگیشو برای همین مشروب به تباهی میکشوندو بازم به کارش ادامه میداد عاقبتش این شد که بایدم میشد. بله مشروب خوردنو زنا جزو گناهان کبیره هستند ولی بالاخره باید این فیلم این کارو نشون میداد یا نه؟نمیشد مثلا فیلمو شطرنجی کنن بعد زیرش هم زیر نویس برن که اره الان این فرد داره مشروب میخوره که مبادا افرادی مثل شما این کار رو اشاعه تلقی کنند.
   به نظر من که این حررف شما زیاد قابل قبول نیست.
   و من الله توفیق
   یا علی

  • من

   عقل حکم می کنه که بیان یک مطلب باعث ترویج اون میشه که این امری بدیهی عقلی است.
   لذا با بیان فحشا در این فیلم برخورد شده نه آقای فلانی و …
   پس بجای حرف زدن الکی اول کمی فکر کنید!

   گر در خانه کس است. یک حرف بس است

  • باران

   ما ملتی مسلمانیم که احتمالا این روزها خودمان هم از دست این نوع مسلمانیت خسته شدیم .چون آنچه باید نیستیم!!!
   کاش یاد می گرفتیم با نگاه کردن هر فیلم واقع بین باشیم و نکات مثبت اون رو کشف کنیم.به نظر من این فیلم بخش هایی از مشکلات جامعه ما رو به بهترین نحو نشون داد و ما نسبت به این موارد بی توجه رد می شیم.
   1- مصروف مشروب و رابطه مستقیم اون با مسائل و مشکلات ایجاد شده: نادر به دلیل دائم الخمر بودن زن و زندگیش از هم پاشید،آوا با مصرف مشروب دچار چنین مشکلی شد و همچنین سعید…
   2- پیامد و نتیجه روابط آزاد و بدون مرز در دوران جوانی نادر و سیمین
   3- مکافات عمل که مستقیما در فیلم بهش اشاره شد و از واقعیتهای زندگی انسان هست که امروز نسبت به اون بی توجه شدیم و به خودمون اجازه هر کاری رو می دیم
   4- سبک زندگی غربی و روابط سرد و بی روح آوا با پدر و مادرش
   در بسیاری از فیلم ها ممکنه این موارد نشون داده بشه اما در این فیلم سیر مسائل و منشا اونها به روشنی مشخص بود و فکر می کنم سینمای ایران برای بازگشت به زندگی متعهد ایرانی به ساخت این دست فیلم ها نیاز داره.شاید نویسنده و کارگردان فیلم دنبال چنین نتیجه ای نبودند وگرنه از اثر خودشون بهتر دفاع می کردند.

  • لیلا

   کنجکاوشدم فیلمشوببینم!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Davoud

   همیشه پوشوندن واقعیت به کام بعضی ها شیرین بوده علتشم باید از خودمون بپرسیم

  • محمد حسین

   سلام ما با هنر مشکل نداریم باشکل ارا ئه اون مشکل داریم هیچ جای اسلام اجازه داده نشده فحشا را درست کرد و نشان داد نشان دادن واقعیت با ساختن واقعیت اون با افراد غیر واقعی اشکالل دارد

  • محمد

   خواستم بدونم در رابطه با انصار حزب ا.. این نوشته نظر خود آقای گلزار بوده یا نظر سایت ایرانویچ هستش .خیلی مهمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

  • shinto

   وقتی به یک گروه به اصطلاح متدین میدان داده شود دیگر حرف کسی را گوش نمیدهد حتی رهبرمان.
   آقایان بروید و ببینید نظرات رهبرتان را اگر واقعا پیرو رهبرید
   البته همه اشکال دارند این را هم نباید نادیده گرفت

  • ali

   از بیانیه انصارحزب الله بسیار متاسفم راستی این گروهها کی می خواهند دست از سر ملت بردارند و به جای مردم حرف نزنند

  • taha

   mamnon az matalebe jalebeton

  • arma

   بعد از گذشت تقریبا 33 سال از انقلاب هنوز هنرمندان ما در گیردار این هستند که از زدن حرف راست و از باز نمایی اتفاقاتی که در جامعه می افتد بترسند و مردم ما هم که همگی خود را به خواب زدند در مقابل زورگویی یک سری اجنبی پرست که سنگ کشورهای دیگر را به سینه میزنند سکوت میکنند . این تاسف عمیق من را که بیش از 10 سال در حوزه هنر فعالیت می کنم بپذیرید.

  • معصومه

   سلام . چه عجب؟؟؟. دستتون درد نكنه.زنده باد ايران

  • فرشته

   چی بگم والا؟
   نتیجه کار رو به ما هم بگیید

  • amin

   اول فیلم رو ببینن بعد…………

   • arma

    یک انسان اندیشمند مسایل را پاک نمی کند بلکه حل میکند .
    یک هنرمند وظیه دارد مشکلات و درگیری های جامعه را به تصویر بکشد .

  • Iman

   Akheeey!!!!Honar ro ham keshondan be meydane syasat….

  • miady

   یعنی انقد سقوط کردیم که حزب الله لبنان بیاد واسه ما بکن نکن راه بندازه؟ یا بخواد فیلم مارو زیر سؤال ببره؟
   واقعا که…

   • nargrs

    ما اونقدر سقوط کردیم بعضی هامون حتی از داخل کشور اطلاع ندارن,اهار تاسف هم میکنن.
    انصار حزب الله یک گروه ایرانی.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.