• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » نظرسنجي اينترنتي براي تغيير پول ملي
  کد خبر : 9216

  نظرسنجي اينترنتي براي تغيير پول ملي

  نظرسنجي اينترنتي براي تغيير پول ملي Reviewed by Aryan on Jul 13Rating: پس از مدت‌ها بحث و بررسي درباره تغيير واحد ملي پول و حذف چند صفر از واحد پول ملي، دولت به طور رسمي سازوكار اين مسئله را اعلام كرد تا ماجراي پول جديد در قالب يك طرح پرسروصدا وارد مرحله اجرايي گردد. اين…

  نظرسنجي اينترنتي براي تغيير پول ملي Reviewed by Aryan on Jul 13Rating:

  پس از مدت‌ها بحث و بررسي درباره تغيير واحد ملي پول و حذف چند صفر از واحد پول ملي، دولت به طور رسمي سازوكار اين مسئله را اعلام كرد تا ماجراي پول جديد در قالب يك طرح پرسروصدا وارد مرحله اجرايي گردد. اين اتفاق ديروز با اطلاعيه بانك مركزي رخ داد كه در آن از آغاز به كار وب‌سايت «طرح اصلاح پول ملي» از شنبه آينده خبر داده شد. در اين اطلاعيه آمده است: هيات دولت در جلسه اخير خود ضمن تاييد حذف چهار صفر از پول ملي، با درنظر گرفتن واحد پول فرعي در كنار واحد پول اصلي موافقت كرده است.

  بانك مركزي در اطلاعيه شماره يك خود درباره طرح اصلاح پول ملي آورده كه وب سايت «طرح اصلاح پول ملي» به نشاني Reform.cbi.ir راس ساعت 12 روز شنبه مورخ 25 /4/ 1390 از طريق پايگاه اطلاع رساني بانك مركزي فعاليت خود را آغاز خواهد كرد. به گفته بانك مركزي اين سايت در راستاي اطلاع رساني دقيق، شفاف و علمي به صاحبنظران اقتصادي، رسانه‌هاي گروهي و عامه مردم شكل گرفته است.

  از ديگر اهداف شكل‌گيري اين سايت مي‌توان به فراهم آوردن بستر مطالعاتي و تحقيقاتي مناسب براي صاحبنظران و پژوهشگران عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، طرح سوالات و ديدگاه‌ها و نيز انجام نظرسنجي‌هاي مختلف اشاره كرد. در ادامه اين اطلاعيه تصريح شده است: اين ستاد از ماه‌ها قبل به طور مستمر و منظم جلسات هفتگي برگزار كرده و جنبه‌هاي گوناگون طرح از قبيل حوزه‌هاي اقتصادي، حقوقي، حسابداري، فن آوري اطلاعات، روابط عمومي و غيره مورد بررسي و تحليل موشكافانه دقيق واقع شده است.

  در اين راستا و با هدف اطلاع رساني و آگاه ساختن افكار عمومي، پايگاه اطلاع رساني «طرح اصلاح پول ملي» طراحي گرديده كه داراي قابليتهاي ارائه مقالات تخصصي، انجام نظر سنجي‌هاي عمومي و تخصصي، پرسش و پاسخ، تالار گفت‌وگو و نظاير آن است.

  اين اطلاعيه مي‌افزايد: متعاقب ارائه گزارش مبسوط بانك مركزي در زمينه اقدامات انجام شده درخصوص اصلاح پول ملي در جلسه هيات دولت، دولت ضمن تقدير از گزارش مذكور و تاييد مفاد كلي آن با حذف چهار صفر از پول ملي و درنظر گرفتن واحد پول فرعي در كنار واحد پول اصلي موافقت و مقرر كرد پايگاه مزبور هرچه سريع‌تر رونمايي گردد تا هموطنان بتوانند ضمن استفاده از مطالب آن، سوالات و نظرات خود را با مسئولان درميان بگذارند.

  مسئولان بانك مركزي تاكيد كرده‌اند به موازات اخذ نظرات آحاد جامعه طي نظر‌سنجي‌هاي مختلفي كه در اين پايگاه انجام مي‌شود، گزارش‌هاي تحليلي براساس نتايج همه‌پرسي‌ها تهيه و در حوزه سياست‌گذاري‌هاي مربوطه مورد استفاده قرار گيرد. علاوه برآن، مقرر شد پيش نويس لايحه اصلاح پول ملي دركارگروه تحولات اقتصادي مطرح و پس از نهايي شدن به مجلس شوراي اسلامي ارسال شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳۷)  • عرفان

   چون ما ایرانیان پارسی هستم باید واحد پولمان پارس باشد.
   درود بر پدر ایران کوروش کبیر. ^:)^

   • عرفان

    افرین بر شما

  • مجیدبامتی طوسی

   پپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپپاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااارررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  • ساسان

   این قومیتها دیگه شورشو در آوردن ایرانو به گند کشیدن کی میخواین … شین واسه چی به تومان رای میدین میخواین چیرو ثابت کنین

  • ترک ترک نژاد

   من ترک ایرانی هستم و به ایران و ایرانیها عشق میورزم اکنون که دنیا به سمت جهانی شدن پیش میره و مردم دنیا میاموزند که همدیگر را دوست داشته باشند و شعار برابری و برادری سر میدهند من در کشوری زندگی میکنم که هموطنان عزیز فارسم برای من جک درست میکنند تا با توهین کردن به من کمی بخندند و در هر کجابشود (اعم از صداوسیماومطبوعات)به من توهین میکنند من ترکی را دوست دارم فارسی را هم دوست دارم اما اگر بخواهم در مورد زبانم و این توهین ها چیزی بگویم مرا پان ترک, تجزیه طلب, نژادپرست یا مزدور میگویند اما من نیستم اگر بودم و اینهمه که عزیزان هموطن فارس روی زبانشون حساسیت نشون میدهند( بطوری که نمیتوانند یک کلمه تومان را تحمل کنند میفرمایند ریشه فارسی ندارد در حالی که این واژه صدها سال است که در ایران استفاده میشود و کاملا مختص ایران است) حساسیت نشان میدادم هرگز وضع موجود در کشور را نمیپذیرفتم زبان خودم را کنار نمیگذاشتم تا از زبان شیرین فارسی استفاده کنم من اینهمه را تحمل میکنم چون احساس میکنم به ایران تعلق دارم و خودم را با ایرانیها همدل میدانم و همزبانیها اگر شیرینتر است همدلی از همزبانی بهتر است.شما رو بخدا این همدلیها رو از بین نبرید.گاهی میگویند ترکها مهاجرت کردند به این کشور آمدند پس ایرانی اصیل نیستند فرض کنیم درست باشد میپرسم آیا اقوام دیگر ایرانی را خداوند از آسمان در این نقطه از کره زمین گذاشته.گاهی میگویند شما فارس بودید شما را ترک کردند دوباره فارس بشوید مثل اینکه در مورد یک موش آزمایشگاهی حرف میزنند.ما ترکها اینگونه که بعضی مزدوران بیگانگان میگویند و هدفشان از بین بردن اتحاد و بدنبال ان ایران عزیز است نیستیم و تاریخ گواه است.ما همواره دوشادوش هم جنگیده ایم و از این کشور دفاع کرده ایم. شما بهتر میدانید بزرگان (اعم از شاعرو دانشمندو …)ترک این کشور از نظر تعداد و خدماتی که به این کشور و زبان فارسی انجام داده اند اگر بیش از سایرین نباشد کم هم نیست.به خدا قسم من همه ایرانیها را دوست دارم وهمه مردم دنیا رو. مهم انسانیت است نه نژادو زبان و…مگه دنیا چند روزه که به جنگ و اختلافات بگذره بیایید با هم متحد بشویم و برای پیشرفت کشورمان بکوشیم.امیدوارم روزی برسد که همه مردم دنیا در صلح و دوستی با هم زندگی کنند ان شاءالله.انتخاب من برای پول ملی اصلی تومان وفرعی قران هست.درود بر همه مردمان خوب در هر کجای دنیا

  • فاطمه

   خوشمان آمد!به نظر من باید فرهنگ فراموش شده ی زمان کورش(اعم از پول و زبان و حتی لباس و…) دوباره به ایران برگرده***

  • مجتبی

   چندین ساله که اسکناس ۵ هزارتومنی چاپ شده ..اوایل توی شهرهای ترک نشین حتی بقال هم این اسکناسو قبول نمیکرد! و پرت میکرد و میگفت پول وطنی بده!!!!! به خاطر یه کلمه پارسی که پشتش نوشته شده بود الان با گذشت چند سال اکثر اسکناسهای ۵ هزار تومانی توی این شهر ها قلم خورد شده و روی کلمه پارسی ضربدر میکشن! تا مخالفت خودشون رو با این کلمه نشون بدن!! حالا توی کشوری که ۲۵ ملیون نفر ترک زندگی میکنن به صلاحه واحد پول بشه پارسه یا پارسی؟؟؟ واقعا عاقلانه هست؟

  • بهمن عبدالهی

   به نظر من واحد اسکناس تومان و احد پول خرد دریک باشه بهتره نماد ایران باستان است اگه صفر ها هم برداشته بهتره چون همه در معاملاتمون از تومان استفاده میکنیم درسته آقایون خانمهای هموطن…..

  • بهمن عبدالهی

   اونایی که میگن پارسی بهترینه سخت در اشتباهند باید واحدی انتخاب شه کل کشور رو در بر گیره نه فقط قسمت خاصی از کشور از تبریز

  • مجيدبامتي طوسي

   پارسي

   • مجیدبامتی طوسی

    احسنت

  • کوروش

   دوستان توجه کنید که دریک یک واژه ایران باستان است.با توجه به این که نظام ما با ایران باستان مخالف است این واژه را انتخاب نخواهد کرد.واژه پارسی بهتره چون هم جوامع دیگر با این واژه آشنا هستند.هم نامی است که ایران را با آن میشناسند.

  • کوروش

   پارسی بهترینه.بعد از سال ها ما هم واحد پول ملی خواهیم داشت

  • ali

   واحد پول بايد ايراني باشد نه تومان مغولي كه نه هويت ملي دارد و نه ديني همينطور ريال اسپانيايي به معني ملكه يا دينار عربي با ريشه يونانيه ديناروس. پس بهتر است اسكناس به نام پارسي و سكه بنام دريك باشد و يا پيشنهاد مي شود سكه به نام مادي( در بر گيرنده كوردي و آذري) ضرب شود:
   1.قوم ماد و يا كرد ها اولين قوم بر پا كننده و بوجود آورنده كشور ايران و بعدها امپراطوري بزرگ ايران هستند حتي در زمان هخامنشيان پارسي جزئ اركان اصلي حكومت بوده و مادر كوروش نيز از قوم ماد و كورد بوده و پارس و ماد هميشه در كنار هم تاريخ ساز ايران بوده و هستند.2.جمعيت نزديك به 40 ميليون نفر در مناطق كردستان 4 كشور ساكنند.3.جزو اقوام كاملا ايراني و آريايند4.زرتشت پيامبر ايران باستان از نژاد ماد و احيانا كرد ويا آذري مي باشد (به تعبير بسياري تاريخ دانان ايراني و غير ايراني آذري ها و تورك هاي ايران هم از قوم ماد مي باشند). 4.بيشتر تاريخ ايران با كوردها و ماد گره خورده است و احيانا حكومت هاي ساسانيان افشاريه زنديه و… از قوم ماد بوده اند.5.دلاوران ايراني وباستاني زيادي مانند كاوه آهنگر و بابك خرمدين و .. از ماد ميباشند.6.در شرق ايران در خراسان شمالي و كرمان و فارس كرد ها ساكنند و همينطور زاگرس تا مرز هاي غربي .7. احترام به برادران ديني و اثبات اينكه شيعه و سني و اقوام در ايران همه يكسانند8.پس از شكست ايران به دولت عثماني در جنگ چالدران تا هم اكنون و جدا سازي سرزمين كورد ها از مام ميهن كه بيش از هفتاد درصد جمعيت كورد ها و سرزمين ايران را در خود قرار داده سركوب هويتي شديدي توسط كشورهاي عراق و تركيه در طي صد ها سال صورت گرفته و قتل عام هاي بسياري توسط حكومت هايشان حتي در عصر حاظر انجام شده است و حركت هاي آزادي بخش انها از دست ترك ها و عرب ها به خاطر هويت آزادي خواهي ايرانيشان هنوز ادامه دارد از طرف ديگر اين حركت ها طي صد سال اخير توسط كشورهاي دشمن ايران سعي شده بصورت تحريف شده بر عليه ايران نيز استفاده شود پس بجاست به اين دلايل و صدها دليل ديگر به احترام برادران ملي ديني خود به احترام خون هزاران هزار شهيدي كه در طول هزاران سال دفاع از كشور در داخل و خارج مرزهاي كنوني به زمين ريخته شده و جواب دادن به ياوه گويي هاي بد خواهان ايران كه خواستار ايجاد اختلافات قومي مذهبي.. هستند سكه به نام ماد يا كورد ضرب شود.
   حالت ديگري كه پيشنهاد ميشود براي سكه ساساني (امپراطوري با همان شكوه ، قدرت وپهناوري دوره هخامنشيان بوده و امام علي جهت نزديكي به ايرانيان شهربانوي ايران از همين سلسله را به همسري امام حسين دراورد كه مادر امام سجاد مي باشد) و آريايي براي اسكناس كه حالت جامع تري از اقوام ايران است.(در تاجيكستان واحد ساماني و از عكس دانشمندان ايراني استفاده مي شود)
   و بايد اشعاري به زبانهاي كوردي لري تركمني و اذري به همراه مشاهيرشان و اماكن تاريخيشان حتي فراسوي مرزهاي كنوني بر روي پول نقش بندد.

  • فهیمه کرهانی

   به نظر من با توجه به سطح سواد و آگاهی جامعه تغییر نام کاملا اشتباه و دشوار است علی الحال دریک یا پارسی

  • فهیمه کرهانی

   به نظر ن با توه به سطحسواد و آگاهی امعه تغییر نام کاملا اشتباه و دسوار است علی الحال دریک یا پارسی

  • علي اصغر زهدي پور

   به نظر من براي واحد پول ملي كلمه (پارسي) مناسبترين ميباشد.

  • siroos

   بخدا ما ایرانی هستیم واسه خودمون فرهنگ و اصالت هزارساله داریم چرا همش عرب عرب عرب اه

  • علی

   واحد پول جدید پارسی و واحد پول خرد دریک باشد

   • فاطمه

    آره.من و همه ی خونوادم موافقیم…

  • عليرضا سرلك

   پيشنهاد مي گردد واحد پول تومان شود و واحدپول خردريال باشد ضمنا چهار صفرحذف شود

  • ali

   واحد پول بايد ايراني باشد نه تومان مغولي كه نه هويت ملي دارد و نه ديني همينطور ريال اسپانيايي به معني ملكه يا دينار فرسوده عربي.اين لغات نامانوس غير ايراني را ايرانيها زماني رايج كردند كه سواد انچناني هم در جامعه نبوده ايا واژه هاي فارسي در عصر حاضر سخت تر از انها رواج پيدا ميكند انهم زماني كه به خاطر پيشرفت علم و نفوذ فرهنگ هاي بيگانه خيلي سريع اصطلاحات سخت خارجي در مردم باب ميشود پس بهتر است اسكناس به نام پارسي و سكه بنام دريك باشد و يا پيشنهاد مي شود سكه به نام مادي و يا كوردي ضرب شود:
   1.قوم ماد و يا كرد ها اولين قوم بر پا كننده و بوجود آورنده كشور ايران و بعدها امپراطوري بزرگ ايران هستند حتي در زمان هخامنشيان پارسي جزئ اركان اصلي حكومت بوده و مادر كوروش نيز از قوم ماد و كورد بوده و پارس و ماد هميشه در كنار هم تاريخ ساز ايران بوده و هستند.2.جمعيت نزديك به 40 ميليون نفر در مناطق كردستان 4 كشور ساكنند.3.جزو اقوام كاملا ايراني و آريايند4.زرتشت پيامبر ايران باستان از نژاد ماد و احيانا كرد ويا آذري مي باشد (به تعبير بسياري تاريخ دانان ايراني و غير ايراني آذري ها هم از قوم ماد مي باشند). 4.بيشتر تاريخ ايران با كوردها و ماد گره خورده است و احيانا حكومت هاي ساسانيان افشاريه زنديه و… از قوم ماد بوده اند.5.دلاوران ايراني وباستاني زيادي مانند كاوه آهنگر و بابك خرمدين و .. از ماد ميباشند.6.در شرق ايران در خراسان شمالي و كرمان و فارس كرد ها ساكنند و همينطور زاگرس تا مرز هاي غربي .7. احترام به برادران ديني و اثبات اينكه شيعه و سني و اقوام در ايران همه يكسانند8.پس از شكست ايران به دولت عثماني در جنگ چالدران تا هم اكنون و جدا سازي سرزمين كورد ها از مام ميهن كه بيش از هفتاد درصد جمعيت كورد ها و سرزمين ايران را در خود قرار داده سركوب هويتي شديدي توسط كشورهاي عراق و تركيه در طي صد ها سال صورت گرفته و قتل عام هاي بسياري توسط حكومت هايشان حتي در عصر حاظر انجام شده است و حركت هاي آزادي بخش انها از دست ترك ها و عرب ها به خاطر هويت آزادي خواهي ايرانيشان هنوز ادامه دارد از طرف ديگر اين حركت ها طي صد سال اخير توسط كشورهاي دشمن ايران سعي شده بصورت تحريف شده بر عليه ايران نيز استفاده شود پس بجاست به اين دلايل و صدها دليل ديگر به احترام برادران ملي ديني خود به احترام خون هزاران هزار شهيدي كه در طول هزاران سال دفاع از كشور در داخل و خارج مرزهاي كنوني به زمين ريخته شده و جواب دادن به ياوه گويي هاي بد خواهان ايران كه خواستار ايجاد اختلافات قومي مذهبي.. هستند سكه به نام ماد يا كورد ضرب شود.
   و بايد اشعاري به زبانهاي كوردي لري تركمني و اذري به همراه مشاهيرشان و اماكن تاريخيشان حتي فراسوي مرزهاي كنوني بر روي پول نقش بندد.

   • فاطمه

    ایول!خوشم اومد!باید فرهنگ هخامنشی و کورش(اعم از زبان و پول و حتی لباس و…) که ازایران رفته دوباره برگرده و ایرانو از این دل مردگی دربیاره… زنده باد ایران و ایرانی***

  • ali

   واحد پول بايد ايراني باشد نه تومان مغولي كه نه هويت ملي دارد و نه ديني همينطور ريال اسپانيايي به معني ملكه يا دينار فرسوده عربي.اين لغات نامانوس غير ايراني را ايرانيها زماني رايج كردند كه سواد انچناني هم در جامعه نبوده ايا واژه هاي فارسي در عصر حاضر سخت تر از انها رواج پيدا ميكند انهم زماني كه به خاطر پيشرفت علم و نفوذ فرهنگ هاي بيگانه خيلي سريع اصطلاحات سخت خارجي در مردم باب ميشود پس بهتر است اسكناس به نام پارسي و سكه بنام دريك باشد و يا پيشنهاد مي شود سكه به نام مادي و يا كوردي ضرب شود:
   1.قوم ماد و يا كرد ها اولين قوم بر پا كننده و بوجود آورنده كشور ايران و بعدها امپراطوري بزرگ ايران هستند حتي در زمان هخامنشيان پارسي جزئ اركان اصلي حكومت بوده و مادر كوروش نيز از قوم ماد و كورد بوده و پارس و ماد هميشه در كنار هم تاريخ ساز ايران بوده و هستند.2.جمعيت نزديك به 40 ميليون نفر در مناطق كردستان 4 كشور ساكنند.3.جزو اقوام كاملا ايراني و آريايند4.زرتشت پيامبر ايران باستان از نژاد ماد و احيانا كرد ويا آذري مي باشد (به تعبير بسياري تاريخ دانان ايراني و غير ايراني آذري ها هم از قوم ماد مي باشند). 4.بيشتر تاريخ ايران با كوردها و ماد گره خورده است و احيانا حكومت هاي ساسانيان افشاريه زنديه و… از قوم ماد بوده اند.5.دلاوران ايراني وباستاني زيادي مانند كاوه آهنگر و بابك خرمدين و .. از ماد ميباشند.6.در شرق ايران در خراسان شمالي و كرمان و فارس كرد ها ساكنند و همينطور زاگرس تا مرز هاي غربي .7. احترام به برادران ديني و اثبات اينكه شيعه و سني و اقوام در ايران همه يكسانند8.پس از شكست ايران به دولت عثماني در جنگ چالدران تا هم اكنون و جدا سازي سرزمين كورد ها از مام ميهن كه بيش از هفتاد درصد جمعيت كورد ها و سرزمين ايران را در خود قرار داده سركوب هويتي شديدي توسط كشورهاي عراق و تركيه در طي صد ها سال صورت گرفته و قتل عام هاي بسياري توسط حكومت هايشان حتي در عصر حاظر انجام شده است و حركت هاي آزادي بخش انها از دست ترك ها و عرب ها به خاطر هويت آزادي خواهي ايرانيشان هنوز ادامه دارد از طرف ديگر اين حركت ها طي صد سال اخير توسط كشورهاي دشمن ايران سعي شده بصورت تحريف شده بر عليه ايران نيز استفاده شود پس بجاست به اين دلايل و صدها دليل ديگر به احترام برادران ملي ديني خود به احترام خون هزاران هزار شهيدي كه در طول هزاران سال دفاع از كشور در داخل و خارج مرزهاي كنوني به زمين ريخته شده و جواب دادن به ياوه گويي هاي بد خواهان ايران كه خواستار ايجاد اختلافات قومي مذهبي و جدايي طلبي و.. هستند سكه به نام ماد يا كورد ضرب شود.

  • علي بختياري

   واحدپارسي وهر100پارت يك پارسي

  • علي بختياري

   واحدپارسي و 100پارت يك پارسي

  • فرانک

   فقط خدا کنه نام واحد پولی جدید کاملا ایرانی و اصیل باشه.دینار و درهم ونام های عربی و … واسه یه کشور عظیم و باستانی مثل ایران افت داره..ما اینهمه نماد ملی و تاریخی داریم بهتره ازشون یه کم الهام گرفته بشه

   • کوروش سازگارا

    عالیه فرانک جون
    ما یک نام دریک رو انتخاب کردیم که کاملا ایرانیه چون داریوش بزرگ شاه هخامنشی اونو انتخاب کرده.تو هم اونو به همه تبلیغ کن.

  • هاله

   ما ایرانی هستیم و واحد پولمون هم باید نام ایرانی داشته باشه.
   نه ریال، نه تومان!
   پول ایرانی با نام اصیل ایرانی.

   • کوروش سازگارا

    خوبه من هم با تو موافقم من به تو و همه ی دوستان نام تاریخی دریک رو پیشنهاد میکنم.

  • iman

   بنظرم با تغییر واحد مسخره ریال که تنها نام تشریفاتی دارد.به تومان مشکلات تا حدودی بر طرف گردد…..

  • میرزا

   واحد پول ایران از سده هفتم هجری تا زمان اوایل حکومت پهلوی، تومان بود.
   در سال ۱۳۰۸ به صورت ناگهانی واحد پول تومان کنار گذاشته شد و واحد «ریال» که ریشهٔ اسپانیولی و پرتغالی دارد و سابقهٔ تاریخی در ایران نداشت به عنوان واحد رسمی پول برگزیده شد. ریال در میان مردم مقبولیت و رواج نیافت و مردم ایران ۱۰ ریال را یک تومان فرض کردند و در میان مردم فقط واژگان تومان و قران (تُمَن و قِرون) کاربرد دارد و واحدهای رسمی ریال و دینار در محاورات مردم استفاده نمی‌شود. حتی در میان رسانه‌های ایران و مسئولان کشوری نیز استفاده از تومان مرسوم‌تر است.

   • کوروش سازگارا

    سلام داداش میرزا
    میخواستم بهت بگم قدیمیترین واحد پول ایران دریک هستش که داریوش بزرگ اونو انتخاب کردن شما هم به اون رای بدید.
    با سپاس.

  • میرزا

   تومان یک واژه تاریخی و جزئی از تمدن و فرهنگ ماست. واحد پول ایران از سده هفتم هجری تا زمان اوایل حکومت پهلوی، تومان بود.
   در سال ۱۳۰۸ به صورت ناگهانی واحد پول تومان کنار گذاشته شد و واحد «ریال» که ریشهٔ اسپانیولی و پرتغالی دارد و سابقهٔ تاریخی در ایران نداشت به عنوان واحد رسمی پول برگزیده شد. ریال در میان مردم مقبولیت و رواج نیافت و مردم ایران ۱۰ ریال را یک تومان فرض کردند و در میان مردم فقط واژگان تومان و قران (تُمَن و قِرون) کاربرد دارد و واحدهای رسمی ریال و دینار در محاورات مردم استفاده نمی‌شود. حتی در میان رسانه‌های ایران و مسئولان کشوری نیز استفاده از تومان مرسوم‌تر است.

   • کوروش سازگارا

    آقای میرزا بهت پیشنهاد میکنم نام پارسی رو بکوبین تا شکست بخوره تا دریک رو انتخاب کنن چون بهترین و با مسماترین و تاریخی ترین نام هستش.

  • هوشنگ

   تغییر نام واحد پول کشورمان یک ضرورت است :
   ما ایرانی هستیم و باید واحد پول کشورمان نیز ایرانی باشد آیا ننگ نیست برای ما ایرانی ها واحد پول کشورمان ریال باشد که معلوم نیست از چه زبانی است و به خاطر کاهش ارزش آن واژه ی زشت تومان را بر زبان آوریم . دینار نیز یک واژه ی بیگانه است و پیروی از تازیان است . پس همه باید تلاش کنیم تا یک نام ایرانی برای واحد پول کشورمان پیشنهاد دهیم و برگزینیم .

   • کوروش سازگارا

    ایول ازت خوشم اومد.بهترین نام همون دریک هستش که اگر از تاریخ هخامنشی خبر داشته باشی میفهمی دلیلش چیه.ریال و دینارو تومان و درهم و اینا برای ما ذلالته وقتی ما ایرانی ها خودمون دریک رو داریم

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.