• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » چه کسانی امکان دارد کاندید ریاست جمهوری شوند ؟!
  کد خبر : 914675

  چه کسانی امکان دارد کاندید ریاست جمهوری شوند ؟!

  چه کسانی امکان دارد کاندید ریاست جمهوری شوند ؟!Reviewed by Aryan on Nov 23Rating:   براي کانديداتوري دريازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري که خردادماه سال آينده برگزارخواهد شد، افرادي پا به اين ميدان خواهند گذاشت که برخي از آن ها يا پيش از اين عهده دار همين مسوليت بوده اند و يا طعم رقابت را…

  چه کسانی امکان دارد کاندید ریاست جمهوری شوند ؟!Reviewed by Aryan on Nov 23Rating:

   

  یازدهمین ریاست جمهوری

  چه کسانی امکان دارد کاندید ریاست جمهوری شوند ؟!

  براي کانديداتوري دريازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري که خردادماه سال آينده برگزارخواهد شد، افرادي پا به اين ميدان خواهند گذاشت که برخي از آن ها يا پيش از اين عهده دار همين مسوليت بوده اند و يا طعم رقابت را چشيده و هم چنان سوداي آن را در دل دارند و البته افرادي هم براي نخستين بار مدعي ورود به اين ميدان دشوار خواهند شد.

  به گزارش ايران ویج به نقل از ايسنا، درانتخابات رياست جمهوري دهم 476 داوطلب، ثبت نام کردند تا ببينند در چنين عرصه‌اي ،کجا ايستاده‌اند، اما درنهايت صلاحيت 4 نفر از اين تعداد، از سوي شوراي نگهبان تاييد شد و فقط 4 تن وارد فضاي جدي رقابت براي مهم ترين رويداد سياسي سال 88 شدند.

  هم اکنون اسامي حدود 20 نفر در محافل سياسي و رسانه هاي عمومي به عنوان نامزدهاي بالقوه انتخابات رياست جمهوري يازدهم مطرح شده است .البته برخي مي خواهند نبض جامعه را بسنجند،برخي نيز عزم خود راجزم کرده اند. مرداني هم هستند که حتي تمايلي براي حضور در ليست کانديداهاي احتمالي ندارند و ترجيح مي‌دهند، همان جا که هستند “باشند”.

  هاشمي رفسنجاني

  هاشمي رفسنجاني

  به گزارش ايسنا نام هاشمي رفسنجاني که دوبار رييس جمهور کشورمان بوده است، براي مدتي در ليست نامزدهاي احتمالي انتخابات رياست جمهوري آينده قرار گرفت. آن زمان که خبري مبني بر ديدارانتخاباتي هاشمي رفسنجاني و ناطق نوري منتشر شد.

  در اين خبرآمده بود که ناطق نوري از رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام براي حضور در انتخابات رياست‌ جمهوري يازدهم دعوت کرده است.

  زماني هم نمايندگان مجلس بحث افزايش سن کانديداهاي رياست جمهوري را مطرح کردند و سخن از اين موضوع به ميان آمد تا عده اي مي خواهند رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام کانديداي انتخابات رياست جمهوري و در نهايت در معرض قضاوت مردم قرار بگيرد.

  پس از گمانه زني‌هاي متعدد، رييس دولتي که سازندگي ناميده مي شد با روزنامه‌ي آرمان گفت‌وگو کرد و درباره نشست‌هاي خود و ناطق نوري که انتخاباتي خوانده مي‌شد، گفت: (ما) هميشه جلسه داريم. بعد از جلسه مجمع، معمولاً چهار، پنج نفر از دوستان مي‌مانند و با هم ناهار مي‌خوريم و مسائل کشور و راهکارها را مطرح و بحث مي‌کنيم. اين حرف را هم من به آقاي ناطق زدم و هم ايشان به من زدند. گفتم هنوز وضع جسمي و سن شما بهتر از من است و بياييد. ايشان هم برعکس به من مي‌گفت، اما همه حرف بود. گفتم که ديگر نمي‌توانم بيايم و آقاي ناطق هم عذرهايي داشت.

  وي در جايي ديگر نيز اظهار کرد:” من ديگر آمادگي حضور در اين صحنه را ندارم و در دوره‌اي هم که آمدم، صدبار تاکيد کردم که ترجيح دارم، انسان‌هاي جوان‌تر و تازه‌نفس‌تر وارد شوند و ما از آنها حمايت کنيم.”

  “انتخاب شوندگان بايد حداکثر 75 و حداقل 45 سال سن داشته باشند “اين جمله، بندي از موارد اصلاحي در قانون انتخابات رياست جمهوري است که به تصويب کميسيون شوراهاي مجلس رسيده است و اگر درصحن علني مجلس نيز به تصويب برسد، هاشمي “برطبق قانون” نمي‌تواند وارد رقابت هاي انتخاباتي رياست جمهوري يازدهم شود.

  علي اکبر ناطق نوري

  علي اکبر ناطق نوري

  مسئول دفتر حجت‌الاسلام و المسلمين علي‌اکبر ناطق‌نوري اعلام کرد که وي در انتخابات رياست جمهوري يازدهم، کانديدا نمي‌شود.

  در پي انتشار اخباري مبني بر «احتمال نامزدي حجت‌الاسلام علي‌اکبر ناطق‌نوري در انتخابات آينده»، مسئول دفتر وي اعلام کرد: حجت‌الاسلام ناطق‌نوري کانديداي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري نمي‌شود.

  حجت‌الاسلام ناطق‌نوري عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز پيش از اين نيز در مهر ماه 1383 اعلام کرده بود “من در نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري کانديدا نيستم و ان شاءالله تا روز قيامت هم براي هيچ انتخاباتي نامزد نخواهم شد.”

  احمد ناطق نوري برادررييس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري هم در همين باره گفته است که حاج آقا ناطق (حجت الاسلام علي اکبر ناطق نوري) ديگر هرگز براي انتخابات رياست جمهوري کانديدا نخواهند شد؛ يک بار آمد و مردم گفتند نه و دليلي ندارد که دوباره بيايند؛ البته اگر ايشان پايش را براي انتخابات وسط بگذارد باز هم مورد تخريب قرار خواهند گرفت.

  سيدحسن خميني

  سيدحسن خميني

  کانديداتوري نوه ي امام راحل درانتخابات رياست جمهوري از اولين خبرهايي بود که در رسانه‌ها منتشر شد .

  عده اي از قطعيت حضور توليت آستان امام خميني (ره) سخن گفتند و برخي نيز چنين خبري را تکذيب کردند تا زماني که دبير بزرگداشت مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام طي يک نشست خبري ضمن رد اين موضوع گفت که يادگار امام (ره) و بيت‌ ايشان به دنبال کسب پست و مقام نيستند.

  محمدعلي انصاري در نشستي که به مناسبت فرا رسيدن بيست و سومين سالگرد ارتحال امام خميني (ره) برگزار شد، در پاسخ به سوالي درباره خبر مربوط به ديدارسيد حسن خميني و رئيس جمهور که گفته شد، در اين ديدار درباره کانديداتوري نوه امام (ره) در يازدهمين انتخابات رياست جمهوري بحث و گفت‌وگو شد، اظهارکرد:” يادگار امام و خانواده‌ي بيت شريف امام(ره) علاقه‌اي براي حضور در عرصه‌ي قدرت و امور اجرايي ندارند و خدمتگزاري به مردم براي آنها از اين مسائل داراي اهميت بيشتري است، اميدوارم پاسخي که در ارتباط با اين پرسش مي‌دهم براي تمام کساني که دنبال حقيقت هستند، کافي بوده باشد و به اين مسائل خاتمه داده شود.”

  وي تصريح کرد:”بنده از طرف يادگار امام (ره) و بيت ايشان مسائلي که در اين ارتباط مطرح مي‌شود را تکذيب مي‌کنم، اين موضوعي که در اخبار منتشر شده که در ديدار يادگار امام با رئيس جمهور مباحثي در مورد انتخابات رياست جمهوري مطرح شده را نادرست مي‌دانم.”

  البته غيراز اعلام قطعي نيامدن او از سوي انصاري برخي رسانه ها نيز “رجل سياسي نبودن”را بنابر تفاسيري مانع کانديداتوري سيدحسن خميني مي دانندو البته طرح جديد مجلس درباره سن کانديداها مانع ديگري براي اعلام حضور سيد حسن 40 ساله است.

  اسفنديار رحيم مشايي

   

  جدي‌ترين گزينه‌اي که نامش از ماه‌ها قبل به عنوان کانديداي انتخابات رياست جمهوري يازدهم ازسوي طيف دولت مطرح شد، اسفندياررحيم مشايي است که اين روزها حتي عکس انداختن از وي درحاشيه جلسه هيات دولت نيز دشوار شده است.

  پس از اوج گرفتن بحث کانديداتوري وي و گمانه زني‌هاي متعدد درباره ورود او به فضاي کانديداتوري، دفتر رئيس جمهور در اطلاعيه‌اي خبر کانديداتوري وي براي انتخابات رياست جمهوري را تکذيب کرد.

  درمتن اطلاعيه دفتر رييس جمهور آمده بود:” در پي انتشار اخباري منسوب به جناب آقاي مشايي مبني بر اعلام کانديداتوري ايشان براي انتخابات رياست جمهوري ضمن تکذيب جدي خبر مذکور اشعار مي دارد که آقاي مشايي هيچگاه و در هيچ محفل خصوصي و يا عمومي درباره اين موضوع صحبتي نکرده است.”

  هم چنين دراين اطلاعيه بر اين نکته تاکيد شد:” اگر چه انتشار چنين اخباري ( که از اساس وتماما دروغ محض است) جاي تعجب فراوان دارد لکن دادن جزئيات به يک خبر دروغ (که با هدف القاي باور به صحت خبر در مخاطبان انجام گرفته است) از يک طراحي سازمان يافته براي تخريب ايشان و شخص رياست جمهوري حکايت مي‌کند، تلاش نافرجام و شکست خورده‌اي که بويژه در دو سال گذشته در حجم سنگيني بعمل آمده است.”

  به رغم اين تکذيب در نظرسنجي هايي که هرازچندگاهي از سوي منابع مختلف صورت مي گيرد معمولا نام ايشان به عنوان يکي از گزينه هاي احتمالي ياد مي شود.برخي نيز ابداع کليدواژه “جريان انحرافي” را يک موج بزرگ سياسي براي مانع شدن کانديداتوري نزديکان احمدي نژاد از جمله اسفنديار رحيم مشايي ارزيابي کرده اند.

  علي لاريجاني

  رييس مجلس شوراي اسلامي از ديگر چهره‌هاي مطرح براي کانديداتوري انتخابات رياست جمهوري است که با وجود حجم سفرهاي استاني که مي‌تواند حکايت از عزم جدي وي براي حضور در اين عرصه داشته باشد، اعلام کرده که برنامه‌اي براي کانديداتوري در انتخابات آينده رياست‌جمهوري ندارد.

  وي اولين بار در واکنش به سوالي درباره آمادگي خود براي حضور در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم گفت که برنامه‌اي در اين رابطه ندارد.

  در همين ارتباط از محمد رضاباهنر در نشستي خبري در باره کانديداتوري لاريجاني پرسيده شد که وي در پاسخ به اين سوال گفت: چندين بار از ايشان سوال شده است، گفته‌اند که قصدي ندارند.

  لاريجاني اخيرا نيز در يکي از دانشگاه ها نسبت به حضور در انتخابات استغفار جست وقتي دانشجويي از او پرسيد آيا اين واقعيت است که رييس جمهور بعدي ايران شما هستيد و رييس مجلس پاسخ داد:”استغفرالله ،اشتباه کرديد سوال بعدي را بپرسيد.”

  اگرچه بسياري باورپذيري اين استغفار را دشوار دانستند و گمان ها برآن است که علي لاريجاني يکي از کانديداهاي بالقوه انتخابات يازدهم است.

  محسن رضايي

  محسن رضايي

  دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام سابقه دو دوره رقابت با احمدي نژاد را دارد، او در دوره دهم نيز به شيوه انتخابات معترض شد، اما حسابش را با دو کانديداي معترض ديگر جدا کرد.

  محسن رضايي در پاسخ به اين سوال که آيا در انتخابات رياست جمهوري کانديدا مي شويد؟اظهار کرد: ” انتخابات رياست جمهوري آينده بسيار مهم است و نسبت به آن نمي توان بي تفاوت بود، اما من هنوز تصميمي در اين باره نگرفته ام و اگر تصميمي بگيرم اعلام خواهم کرد.”

  اميدوار رضايي برادر او نيز درباره احتمال کانديداتوري محسن رضايي گفت:” الان براي گفتن اين حرف‌ها زود است، اما به هرحال ايشان جزء افراد بالقوه هستند و هميشه براي رياست جمهوري برنامه اقتصادي و مديريتي داشتند و اما اگر زمانش فرا برسد و احساس نياز شود، وارد صحنه خواهد شد.”

  رضايي در ادامه اظهارکرد: ” ايشان دنباله‌ رو مشي مقام معظم رهبري هستند، از اين رو اعلام نظر در شرايط کنوني را زود هنگام مي‌دانند، ولي مطمئنا اگر وارد عرصه رقابت شوند تا آخر باقي مي‌مانند و مانند برخي دوستان که در دوره‌هاي قبل از رقابت کنار کشيدند، عمل نخواهند کرد.”اين در حالي است که در دور نهم انتخابات رياست جمهوري ، رضايي در آستانه راي گيري از رقابت کنار کشيده بود.

  اين نماينده سابق مجلس محور اصلي برنامه‌هاي محسن رضايي در صورت کانديدا شدن را اقتصادي دانست و تاکيد کرد:” شرايط فعلي کشور ايجاب مي کند که هر کانديدايي که وارد مي‌شود برنامه روشن و شفافي براي حل مشکلات اقتصادي کشور داشته باشد.”

  محمد باقر قاليباف

  محمد باقر قاليباف

  محمد باقرقاليباف هم ازجمله افراد مطرح درعرصه ي رياست جمهوري است.

  شهردار تهران که درچهارمين نشست هم‌انديشي دانشجويي دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي سخنراني داشت، درباره‌ي حضورش در اين عرصه گفت:”بنده ولع رييس‌جمهوري ندارم؛ چرا که انسان از يک ساعت بعد خود نيز باخبر نيست. در سال 88 هم بسياري گفتند که قاليباف مي‌خواهد رييس‌جمهور شود و ستادها زده و برنامه‌ها دارد، ولي ديديد که حضوري نداشتم؛ چرا که در آن زمان وظيفه‌اي نداشتم، ولي در سال 84 احساس وظيفه کردم، ولي اين را هم بدانيد که به دنبال بالاترجويي نيستم ،ولي اگر مصلحت باشد در آينده به آن فکر مي‌کنم. از اين نوع انسان‌ها نيز نيستم که بگويم احساس تکليف و وظيفه مي‌کنم. بنده خودم از اين وظيفه‌ها تا کنون حس نکرده‌ام و ان‌شاءالله حس نخواهم کرد.”

  با اين حال در مورد قطعيت حضور او درعرصه کانديداتوري انتخابات رياست جمهوري اظهار نظر زيادي شد، تا جايي که برخي رسانه ها از استعفاي او براي فعاليت در اين عرصه خبر دادند، اما شهردارتهران چنين قطعيتي را زير سوال برد، زماني که اداره کل روابط عمومي و بين‌الملل شهرداري تهران با صدور اطلاعيه‌اي براين نکته تاکيد کرد : مطالب مطروحه در مصاحبه اي که قاليباف انجام داده – ومنجر به شکل گيري چنين ذهنيتي شده است-، نظرات و علاقه‌مندي‌هاي شخصي بوده و ارتباطي با ديدگاه‌هاي شهردار تهران ندارد.

  اگرچه يک بار رسما سردار رودکي،مشاور قاليباف از ورود شهردار تهران به عرصه انتخابات سخن گفت که بلافاصله روابط عمومي شهرداري اصل اعلام کانديداتوري را تکذيب کرد.

  قاليباف اعلام کرده است که حرف مرد دوتاست و در مقطع لازم تصميم خود را خواهم گرفت.

  از سويي ديگر از آغاز فعاليت هاي انتخاباتي قاليباف اخباري منتشرو از برنامه ريزي ستادهاي اونيز سخن گفته شده است .خبري که جنسش از نوعي است که مي تواند تکذيب مي‌شود.

  مصطفي پور محمدي

  رئيس سازمان بازرسي کل کشورکه برکناريش از دولت نهم حاشيه ساز شد نيز در واکنش به سوالي مبني بر نامزديش درانتخابات رياست جمهوري آينده گفت:” حضور خود را در انتخابات نفي نمي‌کنم، ولي در زمان مشخص بايد تصميم به بلوغ برسد تا قابل انتشار شود. هم‌چنين شرايط اجتماعي هم بايد براي اعلام حضور مناسب باشد، اما در حال حاضر زمان مناسبي نه براي تصميم‌گيري است و نه شرايط اجتماعي، زمان پذيرش چنين تصميماتي را دارد.”

  پورمحمدي در پاسخ به پرسشي مبني بر اين‌که اگر شما در انتخابات رياست جمهوري کانديدا شويد، آيا جامعه روحانيت از شما حمايت مي‌کند؟ خاطرنشان کرد:” جامعه روحانيت به عنوان يک نهاد تاثيرگذار در حوزه‌ي اصولگرايي سعي دارد، نقش خود را به خوبي ايفا کند. اگر قرار باشد کانديداي رياست جمهوري شوم ،خوشحال خواهم شد که نهادهاي اصلي از من حمايت کنند.”

  پور محمدي در حالي سفرهاي استاني خود را به شکل معناداري آغاز کرده است که برخي ابهامات مالي در خصوص دوره وزارت وي تبديل به مشکلي جدي در رابطه با حضورش در اين عرصه شده است.

  حسن روحاني

  حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني هم يکي ديگر از چهره‌هايي است که از او به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوري يازدهم ياد مي‌شود.

  اما رئيس مرکزتحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام درگفت‌وگويي برخي اخبار درباره کانديداتوري اش براي انتخابات رياست جمهوري را تکذيب کرد و در پاسخ به اين‌که آيا براي انتخابات رياست جمهوري برنامه‌اي داريد، تنها به گفتن واژه ي “خير” اکتفا کرد.

  برخي از او به عنوان نامزد احتمالي طرح دولت وحدت ملي ياد مي کنند،دولتي که شامل اصلاح طلبان هم خواهد شد اگرچه اخيرا موسوي خوئيني ها اعلام کرده است حاضر نيست بپذيرد چنين کلاهي برسر اصلاح طلبان برود. اين روحانيِ اهل سکوت،در اين باره موضع گيري چنداني نداشته است.

  علي اکبر ولايتي

  علي اکبر ولايتي مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل، درباره حضور خود در انتخابات رياست جمهوري آينده گفت:” در اين باره اظهار نظر نمي‌کنم.”

  ولايتي اخيرا با روزنامه اعتماد در همين راستا مصاحبه کرده و گفته است:” تا زمان انتخابات خيلي زمان باقي است و نبايد با ورود نابهنگام و زودرس، به بحث هاي انتخاباتي بپردازيم.”

  وي هم چنين در پاسخ به اين سوال که برخي شما را کانديداي مقبول دولت وحدت ملي معرفي کرده‌اند. آيا اين موضوع را تاييد مي کنيد؟ اظهارکرد: “من هم راجع به اين موضوع مطالبي را در برخي سايت‌ها خوانده‌ام، اما نه کسي با من در اين رابطه صحبتي داشته و نه من با کسي حرفي زده‌ام. اگر در آينده بخواهم راجع به اين موضوع تصميمي بگيرم، در همان آينده هم اظهارنظر خواهم کرد.”

  غلامعلي حدادعادل

  درست زماني که حدادعادل در مجلس هشتم از رياست خانه ملت بازماند، زمزمه احتمال حضور وي در رقابت رياست جمهوري در رسانه ها مطرح شد.

  اما وقتي از حداد عادل درباره حضور در عرصه ي کانديداتورري انتخابات رياست جمهوري يازدهم پرسيدند، وي پاسخ داد:” فرصت براي تصميم‌گيري در رابطه با کانديدا شدن براي انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم هنوز باقي است و نبايد عجله کنيم. “

  وي هم چنين در حاشيه بيست و نهمين اجلاس روساي آموزش و پرورش مناطق کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا مبني بر اين‌که “آيا براي انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم کانديدا مي‌شويد؟‌” اظهار کرد:” فرصت زيادي براي تصميم‌گيري هست؛ عجله نکنيد. “

  اين نماينده مجلس شوراي اسلامي در برابر اين پرسش هم که “آيا براي تصميم‌گيري در رابطه با انتخابات برنامه‌ريزي داريد؟ ” گفت: “هنوز به جمع‌بندي نرسيده‌ام.”

  او در جمع دانشجويان دانشگاه گلستان نيزدر پاسخ به سئوالات دانشجويان در همين باره اظهار کرد:” درحال بررسي اين موضوع هستم و هنوز به تصميمي درباره شرکت و عدم شرکت نرسيده ام.”

  سيد محمد خاتمي

  سيد محمد خاتمي

  گفته مي شود رئيس دولت اصلاحات در پاسخ به برخي اظهار نظرها درباره احتمال کانديداتوري اش تاکيد کرده که حاضرم تعهد محضري به آقايان بدهم که کانديداي انتخابات رياست جمهوري نمي شوم.

  در همين راستا مهرعليزاده معاون رئيس جمهور دولت اصلاحات در خصوص حضور سيد محمد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري آينده گفت:” بنده در مورد نامزدي آقاي خاتمي در انتخابات چيزي نشنيده‌ام ،اما معتقدم ايشان حضور بسيار فعالي در انتخابات خواهند داشت، اما اين‌که خودشان کانديدا شوند مشخص نيست.”

  هم چنين خباز، عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي نيز با بيان اين‌که خاتمي بايد نقش محوريت اصلاح طلبان را براي بازسازي و حضور مجدد به عهده بگيرد، گفت:” حضور خاتمي در انتخابات باب جديدي را در جريان اصلاحات براي بازگشت مجددش به صحنه سياست باز کرد؛ بنابراين اگر نظام نيز کمک کند يک بازي و رقابت جدي در جامعه براي انتخابات رياست جمهوري شکل خواهد گرفت.”

  وي ابراز عقيده کرده که در حال حاضر در جريان اصلاحات چهره‌اي مناسب جز خاتمي براي بازسازي اين جريان وجود ندارد، لذا اگر خاتمي بيايد اصلاح طلبان مي توانند تا انتخابات رياست جمهور ترميم شوند.

  کواکبيان ، دبيرکل حزب مردم سالاري نيز بيان کرده که خاتمي در اين دوره از انتخابات به عنوان بازيکن وارد صحنه نمي شود، بلکه بنا دارد در قالب بازي‌گردان نقش آفريني کند.

  درباره احتمال حضور خاتمي در اين عرصه خبرنگاري از سخنگوي شوراي نگهبان پرسيد با توجه به اين‌که انتخابات رياست جمهوري را پيش رو داريم، اگراصلاح‌طلبان و افرادي نظير سيدمحمد خاتمي وارد انتخابات شوند موضع شوراي نگهبان چگونه خواهد بود؟ کدخدايي به مزاح در پاسخ به اين سوال گفت: “من نمي‌دانم بعد ازاين جلسه سالم ازپله‌ها پايين خواهم رفت.”

  وي افزود:”سوال شما دشواراست. ان‌شاءالله عمر همه‌ي شما باقي باشد و درانتخابات آينده نظرات شوراي نگهبان را ملاحظه کنيد. من اکنون نمي‌توانم پيشاپيش قضاوتي کنم. نظر شوراي نگهبان همواره اين بوده که فعاليت کساني که در چارچوب قانون اقدام مي‌کنند بلامانع است.”

  محمد رضا عارف

  محمد رضا عارف

  محمدرضا عارف از اصلي ترين چهره هاي مطرح شده اصلاح طلبان براي انتخابات رياست جمهوري يازدهم است.

   

  وي درباره‌ احتمال کانديداتوري خود در انتخابات رياست جمهوري يازدهم گفت:” اين موضوع بحثي زودرس و زود هنگام است، بايد تلاش کنيم فضا براي مشارکت حداکثري فراهم شود. “

  اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام که زماني عضو کابينه دولت اصلاحات بود، افزود:” بايد تلاش اين باشد که فضا به سمت مشارکت حداکثري پيش رفته و تمام مردم با انگيزه تشويق شوند که در انتخابات حضور داشته باشند.”

  معاون سيد محمد خاتمي در دولت هشتم درباره‌ي نوسازي جريان‌ها و گروه‌هاي سياسي در مسير منتهي به انتخابات رياست جمهوري نيز گفت:” در عرصه‌ نوسازي و بازسازي فضاي سياسي بايد تلاش شود تمام اعضا و گروه‌هاي مختلف احساس کنند که مي‌توانند فعاليت داشته باشند.”

  حسين علايي

  حسين علايي

  رييس سابق ستاد مشترک سپاه نيز از جمله ي افرادي است که عده‌اي نامش را براي حضور دراين عرصه به ميان آورده‌اند.

  علايي در گفت‌وگو با ايسنا در اين باره گفت:” دراين مورد فکري نکرده‌ام و هيچ‌کس نمي‌تواند بگويد تصميمش براي آينده چيست.”

  وي هم چنين اظهار کرد:” صحبت در اين مورد زود است و طي ماه‌هاي آينده در اين مورد صحبت خواهم کرد.” او گفت :”دراين مورد بايد کمي حوصله کرد.”

  محمد شريعتمداري

  محمد شريعتمداري

  محمد شريعتمداري عضو شوراي راهبردي روابط خارجي هم براي حضور در اين عرصه بي علاقه نيست.

  وي در گفت‌وگويي با بيان اين‌که به حضور در انتخابات فکر مي‌کند، اظهار کرد:”تعهدي نداده‌ام که در انتخابات رياست جمهوري نامزد نشوم.”

  وزير بازرگاني دولت اصلاحات در نوزدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها نيز با اشاره به انتخابات آينده رياست جمهوري گفت:” اميدوارم فضاي سياسي، فرهنگي، تقنيني و سياستگذاري اصولي کشور به سمتي هدايت شود تا همه افرادي که در حوزه هاي فکري معتقد به نظام جمهوري اسلامي و قانون اساسي هستند، در انتخابات حضور پيدا کنند.”

  شريعتمداري درباره نامزدي خودش در انتخابات رياست جمهوري گفت:” بنده در خصوص نامزدي در انتخابات رياست جمهوري آينده بي فکر نيستم و تعهدي هم به کسي نداده ام تا در انتخابات نامزد نشوم.”

  علي نيکزاد

  علي نيکزاد

  در برخي محافل سياسي شنيده شده است که نامزدي علي نيکزاد وزير راه و شهرسازي مورد بررسي گرفته و در حال حاضر يکي از گزينه هاي نامزدي انتخابات رياست جمهوري از سوي احمدي نژاد و اطرافيانش به شمار مي رود .

  اما او که چندي پيش براي بازديد از پروژه هاي راه و شهرسازي به گچساران سفر کرده بود در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص شايعه حضورش در انتخابات گفت: در انتخابات رياست جمهوري آينده ثبت نام نمي کنم.

  نيکزاد همچنين در گفت‌وگو با يک خبرگزاري بدون آنکه اصل کانديداتوري را رد کند، پاسخ داده بود که عرفا، اخلاقا، قانونا و شرعا راجع به اين موضوع اکنون نمي‌توان صحبت کرد.

  کمال خرازي

  دفتر کمال خرازي، وزير اسبق امور خارجه نيز در خبري خبر کانديداتوري وي در انتخابات آينده رياست‌جمهوري را تکذيب کرد.

  بر اين اساس اين اعلام کمال خرازي گفت که نامزدي‌ام در انتخابات آينده رياست‌جمهوري شايعه است و آن را تکذيب مي‌کنم.

  کمال خرازي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در دوران رياست جمهوري خاتمي بود. وي هم‌اکنون رئيس و عضو شوراي راهبردي روابط خارجي است و در سال 1385 توسط مقام معظم رهبري به اين سمت منصوب شده است.

  اسحاق جهانگيري

  اسحاق جهانگيري وزير صنايع و معادن دولت اصلاحات در پاسخ به اين سوال که آيا واقعا به کانديداتوري براي انتخابات رياست جمهوري آينده فکري نکرده ايد، گفت:”بالاخره وقتي اين موضوع مطرح مي شود، نمي‌توان گفت که اصلا فکر نکرده‌ام، ولي هنوز به تصميم نرسيده‌ام، چون ما عضوي از جرياني به نام جريان اصلاح طلب هستيم، پس مستقيما نمي‌توانيم اقدام کنيم .اين‌که برخي ديگر نيز چنين مي کنند و خود راسا تصميم مي گيرند، بي اين‌که با مجموعه اصلاح طلبان مشورت کنند نه تنها کمک نمي کند، بلکه آسيب هم مي زنند.”

  از وي در ادامه پرسيده شد آيا شما توانايي رياست جمهوري را در خودتان مي بينيد؟ که جهانگيري در پاسخ به اين سوال مدعي شد: “به هر حال از کارهايي که تا کنون قبول کرده ام، همه راضي بودند، هم موافقين و هم مخالفين.کسي درباره عملکرد من نظر منفي نداشته است.”

  محسن مهرعليزاده

  محسن مهرعليزاده

  محسن مهرعليزاده رييس پيشين سازمان تربيت بدني با اشاره به وجود برخي اخبار درباره احتمال کانديدا شدنش براي انتخابات رياست جمهوري دوره يازدهم گفت:‌” اگر شرايط فراهم شود و امکان خدمتگزاري باشد، حضور خواهم يافت و در غير اين صورت خير.”

  وي اظهارداشت:” هنوز براي کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري يازدهم تصميم قطعي نگرفته‌ام و بايد ببينم شرايط چگونه خواهد شد.”

  سعيد جليلي

  سعيد جليلي

  حاميان جليلي اين روزها با راه اندازي سايت‌ها و وبلاگ‌هاي مختلف سعي در جذب آراء براي وي در فضاي مجازي دارند. سايت‌ها و وبلاگ‌هاي انتخاباتي با نام‌هايي همچون “حاميان دکترسعيد جليلي” ، “کمپين دعوت از سعيد جليلي براي انتخابات ۹۲” ، “هواداران کانديداتوري دکتر سعيد جليلي” و يا سايتي به نام دشمن شناسي که به تحليل موفقيت‌هاي جليلي و تيم همراهش در مذاکرات بغداد پرداخته است، از جمله اين فعاليت هاست.برخي از هواداران او درشبکه اجتماعي فيس بوک در حمايت از جليلي صفحه اي را راه اندازي کرده اند.

  در اين‌که جليلي به تبع مسئوليتي که در پرونده هسته‌اي ايران دارد، از حمايت برخي اصولگرايان براي کانديدا شدن برخوردار خواهد شد، ترديدي نيست، اما آن دسته از اصواگراياني که مي خواهند در آينده اي که دور نيست نام جليلي را در پوسترهاي تبليغاتي شان درج کنند اول از همه بايد از قطعيت حضور او در اين عرصه مطمئن شوند.

  به گفته ي برخي از اطرافيان او ، جليلي به طور علني تمايلي براي حضور در عرصه کانديداتوري انتخابات رياست جمهوري نشان نداده است .اگرچه مانع فعاليت هاي علني هوادارانش براي تبليغ او نيز نشده است.اصرار معنادار هواداران او به ساده زيستي جليلي يکي از کليدواژه هاي تبليغي هواداران دبير شوراي عالي امنيت ملي است.

  علي فلاحيان

  علي فلاحيان

  علي فلاحيان وزير اسبق اطلاعات نيز در واکنش به برخي گمانه‌زني‌ها درباره احتمال کانديداتوري‌اش در انتخابات رياست جمهوري آينده گفت:” نمي‌گويم که نمي‌آيم.”

  وزير اسبق اطلاعات اظهارداشت:” من گفته‌ام که هر کس توانايي و برنامه‌هايي براي حل مشکلات دارد طبق نظر امام و رهبري بايد به ميدان بيايد”.

  وي در پاسخ به اين سوال که آيا وارد اين عرصه مي‌شويد؟ گفت: “من درباره آمدن و يا نيامدنم حرفي نزده‌ام.”

  از وي پرسيده شد پس وارد اين عرصه نمي‌شويد؟ که فلاحيان اظهارداشت:” من نمي‌گويم که نمي‌آيم و اصلا بحث در اين مورد، ورود زود هنگام است و نبايد هم‌اکنون حرفي بزنيم.”

  وزيراطلاعات در دولت هاشمي در هشتمين دوره انتخابات رياست جمهوري کانديدا شده بود.

  علي اکبر صالحي

  علي اکبر صالحي

  علي اکبر صالحي وزير امور خارجه ايران با صراحت اعلام کرد که برنامه‌اي براي کانديداتوري رياست جمهوري ندارد و در انتخابات سال آينده کانديدا نخواهد شد.

  “علي‌اکبر صالحي در بازديد از روستاي «قيزقاپان»، از توابع شهرستان زلزله‌زده هريس در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهارکرد: برنامه‌اي براي کانديدا شدن در انتخابات رياست جمهوري سال آينده ندارم.”

  اين در حالي است که نام او در بسياري از فهرست هاي احتمالي نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري وجود دارد.

   

  حسين کمالي

  درباره ورود دبيرکل حزب کار به اين عرصه، معاون دبيرکل خانه کارگر در امور استان‌ها از تصميم اين تشکل مبني بر معرفي حسين کمالي به عنوان کانديداي نهايي خانه کارگر در انتخابات رياست جمهوري آينده خبر داد و اظهار داشت:”کانديداي ما براي انتخابات رياست جمهوري آينده آقاي کمالي است و ما توانستيم تا 60 درصد موافقت ايشان را جلب کنيم و همچنان در حال رايزني با وي هستيم.”

  اگرچه خانه کارگرهنوز نتوانسته کمالي را براي حضور در اين عرصه قانع کند و دبيرکل حزب اسلامي کارنيز خود گفته است هنوز براي ورود به انتخابات رياست‌جمهوري از سوي خانه کارگر هيچگونه تصميمي نگرفته‌ام.

  جالب آنکه خانه کارگر کمالي را بهترين نامزد ممکن انتخابات ندانسته بلکه او را بهترين کانديدا براي حوزه کارگري خوانده است.

   

  يحيي آل اسحاق

  رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران هم در واکنش به احتمال کانديداتوري‌اش در انتخابات رياست جمهوري گفت: “من به همه کساني که با من درباره کانديداتوري براي انتخابات رياست‌جمهوري صحبت کرده‌اند، «نه» گفته‌ام.”

  يحيي آل‌اسحاق صراحتا اعلام کرد که من وارد اين فضا نمي‌شوم.

  به هر ترتيب ،اسامي و تصاوير تعدادي ازاين افرادبه عنوان کانديداهاي قطعي روزي بر پوستر ها و تراکت ها و بنرهايي طويل و عريض نقش مي بندد، درنهايت مرداني براي دردست گرفتن قوه اجرايي کشور با يکديگر به رقابت مي‌پردازند و راه هاي کنار زدن رقيبان هم که فراوان است.

  آنان‌که پاي در اين عرصه مي گذارند، حتما مي‌دانند و بايد بدانند که تنها حک شدن يک نام و نقش بستن يک تصوير و در ادامه سخنراني‌هاي فراوان و ميزگرد و همايش و مناظره تنها دردها را دوا نخواهد کرد حل مشکلات، راهکار مي‌خواهد و همه اين مردان بايد همه آنچه در چنته دارند را به ميدان بياورند تا در انتها بتوان دردها را درمان کرد.

  مردم ايران که سال هاست با انواع تحريم و تهديد و مشکلات خاصه مشکلات اقتصادي مواجهند مردي در ميدان عمل مي خواهند که باري از دوششان بر زمين بگذارد، پس همه آناني که مي خواهيد و مي‌توانيد در چنين ميداني قدم برداريد اگر تنها سوداي کسب قدرت نداريد و صاحب برنامه و راهکار براي درمان دردها و ازميان برداشتن مشکلات مردم هستيد رييس جمهور ايران شويد، لطفا.

  البته در میان نامهای بالا افرادی هم هستند که غایب میباشند و بعید نیست در آینده وارد این رقابت شوند از جمله آقای متکی که بعید نیست حضورشان

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.