• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » قطع درختان پارک جنگلی جهان نما با ادامه احداث بزرگراه شهید همت
  کد خبر : 912648

  قطع درختان پارک جنگلی جهان نما با ادامه احداث بزرگراه شهید همت

  قطع درختان پارک جنگلی جهان نما با ادامه احداث بزرگراه شهید همتReviewed by Aryan on Nov 21Rating: ادامه احداث پروژه ملی بزرگراه شهید همت از مسیر تهران به سمت کرج باعث تخریب و قطع درختان در ضلع شمالی پارک جنگلی تحقیقاتی جهان نما واقع در استان البرز شده است.  به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش…

  قطع درختان پارک جنگلی جهان نما با ادامه احداث بزرگراه شهید همتReviewed by Aryan on Nov 21Rating:
  پارک جنگلی "جهان نما" کرج

  پارک جنگلی “جهان نما” کرج

  ادامه احداث پروژه ملی بزرگراه شهید همت از مسیر تهران به سمت کرج باعث تخریب و قطع درختان در ضلع شمالی پارک جنگلی تحقیقاتی جهان نما واقع در استان البرز شده است. 

  به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش های رسیده، بخشی از ادامه بزرگراه شهید همت از ضلع شمالی پارک جنگلی تحقیقاتی جهان نما در استان البرز عبور می کند که بخش عمده ای از درختان این پارک از بین خواهد رفت. 

  روز گذشته برای ادامه این مسیر به سمت کرج حدود ۳۰۰ متر از این پارک تخریب شد که موجب قطع بیش از ۱۵۰ اصله درخت سوزنی برگ بین چهار تا ۱۲ سال شده است. 

  ادامه این مسیر در ضلع شمالی این پارک موجب تخریب ۹۰۰ متر از مساحت این پارک می شود که به دنبال آن بیش از سه هزار اصله درخت نیز قطع خواهد شد. 

  وزارت راه و شهرسازی متولی پروژه ملی بزرگراه شهید همت از مسیر تهران به سمت استان البرز است که توسط شرکت سهامی خاص بهار دیمه در دست اجراست. 

  پارک تحقیقاتی جهان نما در حدود سالهای ۱۳۴۶ در محدوده ضلع شرقی کرج به مساحت ۱۱۴ هکتار با گونه های منحصر به فرد درختان احداث شده است که به دلیل وجود دریاچه و مسیرهای عبوری، تفرجگاه مناسبی برای شهروندان استان البرز و شهرهای اقماری به شمار می رود. 

  طبق بند ج – ماده ۱۴۷ سازمان پارک ها، بهره برداری از پارک تحقیقاتی جهان نما بر عهده سازمان پارک ها فضای سبز شهرداری کرج قرار دارد، اما همچنان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور متولی پارک تحقیقاتی جهان نما در استان البرز است. 

  طبق گزارش های رسیده، تاکنون مجوزی مبنی بر اجازه قانونی تخریب و قطع درختان برای احداث ادامه بزرگراه شهید همت از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یا استان البرز صادر نشده است.

  ——

  قطع درختان ضلع شمالی پارک جنگلی، تحقیقاتی و تفریحی جهان نما که روز گذشته به بهانه عبور اتوبان شهید همت آغاز شد، با ورود نیروهای حفاظتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز فعلا متوقف شده است.

  به گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته تعدادی از درختان پارک جنگلی”جهان نما” در کرج به دلیل ادامه بزرگراه شهید همت در حالی قطع شد که این پارک منحصر به فرد ترین گونه های گیاهی را در دل خود جای داده است.

  پارک جهان نمای کرج که قدمتش به نیم قرن می رسد در زمینی به مساحت هزار و 400 هکتار و در حد فاصل اتوبان تهران – کرج و بزرگراه شهید همت واقع شده است؛ پارکی که قرار بود زیباترین پارک کشور و زبانزد دنیا باشد. آنگونه که تاریخ برای این پارک روایت کرده است، جهان نمای کرج از بزرگان و نامداران کشورهای جهان قول گرفته بود که در سفرهایشان به این پارک به یادگار درختی بکارند تا حکایتی باشد برای آیندگان.

  وجود درختان جوان و کهنسال پارک زمینه را برای نماد گردشگری طبیعی و تاریخی مهیا کرده است، گرچه امروز به بهانه اجرای طرحی ملی بخشی از این پاک بی نظیر در حال تخریب است.

  براساس توافق اولیه ای که بین وزارت راه و شهرسازی، استانداری البرز و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور حاصل شده بود، قرار بود مسیر احداث فاز دوم پروژه اتصال اتوبان شهید همت به اتوبان تهران- کرج با کمی انحراف از پارک جهان نما احداث شود تا کمترین آسیب به این اراضی ملی وارد شود.

  براساس گزارش‌های موجود، عصر روز گذشته در اقدامی نابهنگام دست اندرکاران امر برای اجرای فاز دوم پروژه اتصال اتوبان شهید همت به اتوبان تهران- کرج تعدادی از درختان پارک جهان نما را قطع کرده اند و کسی هم در رابطه با این موضوع پاسخگو نیست.

   قطع درختان بدون مجوز انجام شده

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر، در این خصوص گفت: متاسفانه روز گذشته تعدادی از درختان این پارک بدون مجوز قانونی توسط پیمانکار پروژه قطع شدند؛ این در حالیست که نه سازمان جنگلها و نه اداره کل منابع طبیعی البرز هیچ یک مجوزی در این خصوص نداده اند.

  توقف موقت قطع درختان “جهان نما”

  حسین میررجبی افزود: طی این اقدام حدود 200 اصله درخت سوزنی برگ بین چهار تا 12 ساله این پارک قطع شد و گفته می شود ادامه این مسیر در ضلع شمالی این پارک موجب تخریب 900 متر از مساحت جهان نما می شود که به دنبال آن بیش از سه هزار اصله درخت نیز قطع خواهد شد.

  وی در این ارتباط از اعزام نیروهای حفاظتی اداره کل برای جلوگیری از این اقدام خبر داد و گفت: قطع درختان فعلا متوقف شده اما این موضوع باید به صورت ویژه بررسی شود.

   میررجبی تصریح کرد: این اقدام قانونی نبوده و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز مجوزی برای از بین بردن درختان برای احداث ادامه بزرگراه شهید همت صادر نکرده اند.

  از طرفی از آنجه که وزارت راه و شهرسازی متولی پروژه بزرگراه شهید همت از مسیر تهران به سمت استان البرز است و اجرای طرح را به شرکت سهامی خاص بهار دیمه سپرده، انتظار می رود نسبت به رمزگشایی از موضوع اقدام کند.

  طبق بند ج – ماده 147 سازمان پارک ها، بهره برداری از پارک تحقیقاتی جهان نما بر عهده سازمان پارک ها فضای سبز شهرداری کرج قرار دارد، اما همچنان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور متولی پارک تحقیقاتی جهان نما در استان البرز است.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.