• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » مصاحبه با خانمی که همسر موقت است
  کد خبر : 912623

  مصاحبه با خانمی که همسر موقت است

  مصاحبه با خانمی که همسر موقت استReviewed by Aryan on Nov 21Rating: چه متأهل و چه مجرد. این سومین مصاحبه‌ی زنان‌پرس با کسی است که تجربه عقد موقت دارد؛ پیش از این یک بار یک آقا(+) و پس از آن یک خانم (+) از تجربیات خود در این زمینه گفتند و این بار، خانمی که…

  مصاحبه با خانمی که همسر موقت استReviewed by Aryan on Nov 21Rating:

  چه متأهل و چه مجرد. این سومین مصاحبه‌ی زنان‌پرس با کسی است که تجربه عقد موقت دارد؛ پیش از این یک بار یک آقا(+) و پس از آن یک خانم (+) از تجربیات خود در این زمینه گفتند و این بار، خانمی که خود پیشنهاد کرد تا زنان‌پرس با او گفت‌و‌گو کند موضوع این مصاحبه است. او در کنار خوبی‌های متعه، کمی هم از آسیب‌ و سختی‌هایش برای زنان می‌گوید. خانمی ۲۹ ساله، تهرانی، با یک بار سابقه‌ی ازدواج و طلاق و ۴ بار تجربه‌ی عقد موقت… 
  *** 
  ـ چطور با متعه آشنا شدید؟ 

  خانمی از بستگان که از همسرش جدا شده بود، با آقای دکتری آشنا شده بود که من در جریانش بودم. در منزل که صحبتش می‌شد، یادم هست اوایل که مادرم راضی نبودند. ولی بعد کم کم که سر موضوع صحبت می‌کردیم، دلایل قانع کننده می‌آوردیم و یکی از کسانی که سعی می‌کرد با استدلال راضی‌شان کند، من بودم. 

  ـ آن موقع متأهل بودید؟ 
  در دوران نامزدی بودیم. 

  ـ یعنی آن زمان نگاه خود شما مثبت بود به قضیه؟ 
  بله. من می‌دانستم که با آن فرد رابطه خوبی دارند. از این طرف هم نگاه می‌کردم، می‌دیدم نیازهایی دارد. متعه یقیناً بهتر هست تا به سمت گناه برود. من بحث شرعی قضیه را نگاه می‌کردم. 

  ـ چی شد که خود شما متعه را تجربه کردید؟ 
  بعد از جدایی من، اولین بار من جایی کار می‌کردم و آقایی به من پیشنهاد داد. من قبول نکردم. 

  ـ چرا قبول نکردید؟ 
  ترسی بود… 

  ـ چه ترسی؟ 
  من تازه جدا شده بودم و می‌ترسیدم که باز در رابطه‌ای بیفتم که رابطه مریضی باشد و از نظر روحی درگیرم کند. یکی هم نگاه خانواده. 

  ـ به این فکر نکردید که می‌شود به خانواده نگفت؟ 
  چرا خب؛ ولی این احساس بد که می‌خواهم کاری را بی‌اطلاع خانواده انجام دهم، همیشه بود و مرا درگیر می‌کرد. بعدتر هم پیش آمد که این پنهان‌کاری بود؛ ولی فقط تا مدتی بود و بعدش ترجیح دادم با مادرم در میان بگذارم. 

  ـ وقتی به آن آقا نه گفتید، سعی نکرد شما را توجیه کند؟ 
  آن آقا اول پیشنهاد یک رابطه دوستانه را داد. بعد پیشنهاد عقد موقت را داد. بعد خیلی جدی پیشنهاد که به صورت دائم، همسر دومش بشوم. 

  ـ تفاوت سنی شما چقدر بود؟ 
  ۸-۷سال و بچه هم داشت. 

  ـ چرا چنین احساس نیازی بود؟ یعنی کاستی‌هایی از طرف همسرش داشت یا به خاطر اینکه کسی را دیده که خیلی دوست دارد با او باشد و … 
  هر دو با هم بود؛ یعنی اولی باعث شده بود که دومی به وجود بیاید و علاقه‌ای را بیرون از فضای خانواده جست‌وجو کند. همین را هم دقیقاً به من گفت. بعد هم ماجرا به جایی رسید که من همه‌ی این‌ها را به همسرش گفتم. من و همسرش با هم دوست بودیم. با اینکه من حق می‌دهم که ظرفیت نداشته باشد و سخت باشد برایش قبول این قضیه؛ رابطه ما به هم خورد. 

  ـ فکر نکردید که گفتن این قضیه و شرح دلایلش رابطه آن‌ها را خراب کند؟ 
  سعی کردم طوری بگویم که این اتفاق نیفتد. ابتدا هم خودش چون حدس زده بود و به من زنگ زد. اولش وقتی ماجرای ابراز علاقه همسرش را به من فهمید، خیلی ناراحت شد. مدام می‌گفت چرا باید اینطور شود! من دلایلش را گفتم. اول همه تقصیرات را گردن همسرش انداخت؛ اما بعد قبول کرد که کاستی‌هایی داشته؛ ولی باز نمی‌توانست بپذیرد که این دلیلی شود که همسرش سراغ زن دیگری برود. آن موقع خیلی خوب و دوستانه با من برخورد کرد، ولی بعد به تحریک اطرافیانش رفتار خیلی بدی با من داشت. در حالی که من خودم اصلاً نمی‌خواستم در آن فضا بمانم، سعی کرد من را بیرون بیندازد! 
  علی‌رغم میل باطنی من رابطه ما قبل از این اتفاقات، خانوادگی شده بود و چندبار هم منزل ما آمده بودند. همسرش پیگیر برخی کارهای من بود. من ناخواسته وارد این ماجرا شدم و این آقا خودش را وارد زندگی من کرده بود و سعی می‌کرد به هر نحوی شده من را در این رابطه نگه دارد. 

  ـ حالا از اولین باری بگویید که متعه را قبول کردید. 
  اولین بار، ۸-۷ ماه بعد این قضیه بود. همان احساس نیاز به بودن یک نفر که با خواهرم و یکی از دوستانم در موردش صحبت کردیم و هر دو در این فکر بودند که اگر مورد خوبی بود، ما را با هم آشنا کنند. یکی دو مورد حتی خواهرم معرفی کرد که صحبت کردیم و من به دلایلی نپذیرفتم. مثلاً یکی‌شان اصلاً از نظر اعتقادی به من نمی‌خورد؛ حتی اگر می‌گفتیم که الان بی‌محرمیت با هم رابطه داشته باشیم، برای این فرد مهم نبود! 

  ـ شما گفته بودید که کسانی معرفی شوند؟ 
  بله؛ من به خواهرم گفته بودم که نیاز دارم، هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ جسمی که کسی کنارم باشد. بعدتر دوستم هم کسی را معرفی کرد. بعد از مدتی که از آشنایی ما گذشت، من خودم پیشنهاد دادم که محرم بشویم. آدم بسیار با اخلاقی بود؛ تمایل و موقعیت این رابطه را هم داشت. این اولین بار بود. 

  ـ یعنی موقعیت این فرد چطور بود؟ 
  نزدیک سی سال داشت و تا آن زمان همیشه تنها بود. نیاز متقابل به این ارتباط را داشت. 

  ـ چطور شد از مخالفت بار اول به این موافقت رسیدید که خود شما پیشنهاد دهنده بودید؟ 
  شاید آن نگاه ترس‌آلود، دلیل چندم باشد و من دلایل دیگری داشتم که گفتم نه. آن زمان من تازه جدا شده بودم و اصلاً نمی‌ خواستم وارد یک رابطه جدید عاطفی بشوم. آن رابطه هم دقیقاً داشت عاطفی شروع می‌شد. آن آقا قبل از هر چیز به من ابراز علاقه می‌کرد. 

  ـ از سختی جدایی در صورت شروع عاطفی قضیه می‌ترسیدید؟ 
  بله. در چنین حالتی معمولاً دلایل شروع یک رابطه منطقی نیست؛ احساس نیاز واقعی نیست. همه چیز درگیر احساسات لحظه‌ای هست که می‌آید و می‌رود و زود هم تمام می‌شود. تعهدی بر پای‌بندی نیست؛ چون دوست داشتن تعهدی نمی‌آورد برای فرد؛ اینکه می‌گوید من تو را دوست دارم، تعهد نمی‌آورد! و تنها زن را وابسته به یک محبت غیر واقعی می‌کند. 

  ـ طرف مقابل چرا داشت به این رابطه موقت تن می‌داد؟ مجرد بود یا متأهل؟ 
  مجرد بود. نسبت به اطرافیان و دوستانش خیلی کم درگیر رابطه با جنس مخالف شده بود. همین باعث شده بود که محجوب باشد. یک نگاه اخلاقی به موضوع داشت؛ می‌گفت من عذاب وجدان می‌گیرم که با دختری ارتباط داشته باشم و نخواهم که با او ازدواج کنم. ولی چنین مشکلی را با شرایط من نداشت و می‌گفت تو شرایط محرمیت موقت را داری و من و تو می‌توانیم محرم شویم. 

  ـ این آقا شرایط ازدواج دائم را نداشت؟ 
  خودش این طور می‌گفت که ندارد. 

  ـ نگران قضاوت بقیه نبودید؟ 
  اوایل به خانواده نگفتم؛ ولی بعد از مدتی گفتم. برخوردها بد بود. هنوز هم این موضوع حل نشده. مادرم بعد از مدتی که موضوع را گفتم، خیلی راحت و منطقی به من حق داد و کنار من بود. ولی اعضای دیگر خانواده این طور نبودند. 

  ـ بار اول زمان محرمیت چه مدتی بود؟ 
  حدود یک سال و نیم با هم بودیم. حالا قطع می‌شد و مدتی فاصله می‌افتاد و باز صیغه می‌خواندیم. بعد از آن یک سال و نیم هم این طور نبود که مرا رها کند؛ هنوز هم خبر می‌گیرد و گاهی مشکلی داشتم، می آید کمک من. 

  ـ چرا قطع شد؟ 
  وابستگی ایجاد شده بود و ترس از اتفاقاتی که این وابستگی ایجاد می‌کرد. مادر آن شخص متوجه ارتباط پسرش با یک زن مطلقه شده بود و ترس و نگرانی خود را دائما به ما منتقل می‌کرد. بیشتر من به خاطر حرفی که مادرش زده بود خودم را کنار کشیدم. گفته بود از زن‌های بیوه باید بترسی و این نگاه خیلی آزاردهنده بود. 

  ـ در این مدت یک سال و نیم، خواستگار نداشتید برای ازدواج دائم؟ 
  داشتم. 

  ـ احساس عذاب وجدان نمی‌کردید؟ 
  چرا خب؛ خواستگاری داشتم که جدی هم شد. در مراحل اولیه که داشتیم آشنا می‌شدیم، من در دوران عده‌ی محرمیت موقتم بودم. یعنی خواستگار که آمد و قرار شد من فکر کنم، صیغه را باطل کردیم. من در این دوران که از طرفی دوره عده عقد موقتم با آن آقا بود و از طرفی با این خواستگارم به طور جدی حرف می‌زدم، دائماً با خودم درگیر بودم. 

  ـ به خواستگار قضیه‌ی این محرمیت موقت را نگفته بودید؟ 
  نه؛ ظرفیت پذیرش این موضوع نیست. زمانی رسید که من مجبور شدم قضیه را بیان کنم. رفت و آمد خانوادگی بود و همه گفتند که با هم محرم شوید و از طرفی من شرعاً نمی‌توانستم! من مجبور شدم که قضیه را با خواستگارم مطرح کنم و همین امر، آغازی بود بر اینکه یک بی اعتمادی و بی محبتی پیش بیاید. از محبت آن آقا به من کاسته شد. این موضوع به هم خورد و یکی از دلایل اصلی‌اش هم همین قضیه بود. 
  وقتی من موضوع را گفتم، مثالی زد که هر وقت من به آن فکر می‌کنم، برایم خیلی تلخ است. روایتی از پیامبر نقل کرد با این مضمون که اگر مرد مسلمانی با یک زن فاحشه ازدواج کند و باعث اصلاح او شود… این مثال را درباره من زد! وحشتناک بود. این باعث شد که اولین برخورد منفی بین ما پیش بیاید. من گفتم اگر شما دارید یک شرایط کاملاً حلال را با همچین شرایطی قیاس می‌کنید، سکوت می‌کنم و شما را به همان دین و پیامبری که از آن حرف می‌زنید، وا می‌گذارم. سعی کرد توجیه کند؛ ولی این توجیه‌ها هیچ‌وقت فایده نداشت. هنوز هم سعی می‌کنم به آن مثال که به شدت آزار دهنده بود فکر نکنم. 

  این یکی از آسیب‌های بزرگ عقد موقت هست. ممکن هست گاهی از یک دختر باکره پرسیده شود که تا به حال کسی را دوست داشتی؛ ولی وقتی خانم مطلقه یا بیوه‌ای قرار هست ازدواج کند و از او می‌پرسند آیا با کسی بودی یا نه، منظورشان این هست که آیا تا به حال محرم موقت کسی بودی! این طور وقت‌ها دروغ گفتن خیلی سخت است و گفتن حقیقت سخت‌تر از آن! چون شما وقتی حقیقت را می‌گویی باید یک عمر برای خودت نگاه‌ها و حرف‌های تلخ و آزاردهنده را بخری در حالی که کار اشتباهی انجام ندادی! 
  فقط همین بیوه یا مطلقه بودن یک سری سختی‌ها دارد؛ چه رسد به اینکه بگویی من در این مدت با کسی دیگر بودم! حتی اگر این رابطه حلال باشد. همان خواستگاری که گفتم، نگاهش یک نگاه کاملاً منفی بود. با اینکه فرد کاملا مذهبی‌ای هم بود. 

  ـ این نگاه، نگاه شرعی نیست؛ نگاه عرفی‌ست… 
  نگاه عرفی هست؛ ولی این آقا و کسان دیگر آن را با شرع مخلوط می‌کنند. خیلی وقت‌ها می‌گویند تقوا داشته باشید و تنهایی و عواقبش را تحمل کنید؛ متعه برای شرایط خیلی خاص است. من این را قبول دارم که برای شرایط خیلی خاص است، مثلاً دختر باکره تا وقتی از سن ازدواج نگذشته، شرایطش با مطلقه یا بیوه متفاوت است. اما اینکه بگوییم تقوا داشته باشید و این هم یک جور امتحان است و تحمل کنید، درست نیست. گاهی پیامدهای این تنها ماندن برای یک زن جبران ناپذیر است. اما متاسفانه این نگاه‌های بسته که با استدلال‌های اخلاقی توجیه‌اش می‌کنند وجود دارد. 

  ـ فرد مطلقه یا بیوه این امکان را ندارد که گزینه‌هایی مثل خود را بیابد و با واسطه پیشنهاد ازدواج دائم بدهد که نخواهد سراغ متعه و آسیب‌هایش برود؟ 
  این هم می شود، ولی باز ریسک هست. به خاطر نگاهی که در جامعه ما نسبت به بحث خواستگاری خانم از آقا وجود دارد. وقتی خانم پیشنهاد می‌دهد، آقا پایش را عقب می‌کشد. خانم‌هایی که شرایط خاص دارند، حتی گاهی یک ابراز علاقه‌ی ساده هم نمی‌توانند بکنند. برای دخترها هم سخت هست، اما برای خانم بیوه یا مطلقه قضیه ناممکن هست تقریباً؛ انگار محکوم هستند به یک سری چیزها. نگاه عرفی جامعه محکوم‌شان کرده، اصلاً نگاه شرعی این‌گونه نیست. 

  ـ آسیب‌هایی که مد نظرتان هست، چیست؟ 
  یکی از آسیب‌های متعه، این هست که چون دائم نیست و تحت شرایطی اتفاق می‌افتد، بعد از یک مدتی گاهی کوتاه، گاهی طولانی آن آقا می‌رود؛ و هیچ تضمینی وجود ندارد که آن خانم بعد از آن رابطه ازدواج دائم کند و چون یک مدت رابطه‌ای را تجربه کرده، تحمل این تنهایی دوباره خیلی سخت‌تر است. بعد برای جبرانش مجدداً با کسی دیگر وارد یک رابطه‌ای می‌شوند، بعد آن تمام می‌شود و یکی دیگر و … عملاً این قضیه تبدیل می‌شود به یک خودکشی تدریجی. در حالی که این موضوع برای مرد اینگونه نیست؛ مرد می‌تواند در آن ِ واحد با چند نفر باشد و حتی در تمام طول زندگی‌اش اینگونه باشد. مردها کمتر خسارت روحی به‌شان وارد می‌شود. بعد هم آقایی که تجربه متعه دارد، اگر هنگام ازدواج دائم آن را مطرح کند، چندان منفی تلقی نمی‌شود؛ حتی برخی نگاه مثبت دارند که چه جوان خوبی بوده که نیازش را از راه شرعی بر طرف کرده و سراغ گناه نرفته است. اما یک خانم نمی‌تواند اینگونه باشد؛ خانم در چنین روابطی محکوم است و در جامعه‌ی ما عرف نیست که خانم‌ها از این نیازشان حرف بزنند. عرف نیست که بماند؛ اصلاً نگاه منفی هست. 

  ـ این آسیب‌ها برای زمانی هست که فرد موضوع را به خواستگارش بگوید؛ اگر نگوید، چطور؟ 
  وقتی سؤال می‌شود، چاره‌ای جز گفتن نیست. از طرفی وقتی گفته نمی‌شود، یک ترسی همیشه با آدم هست که اگر رابطه یا رابطه‌هایی را که من در آن بودم، یکی‌اش را این آقا متوجه شود، چه می‌شود! 

  ـ راست گفتن هم باعث از دست دادن یک زندگی می‌شود که! 
  از دست دادن یک زندگی خیلی بهتر است از اینکه تو وارد یک زندگی بشوی که همیشه به تو یک نگاه تحقیرآمیز می‌شود. بیشتر هم مذهبی‌ها چنین نگاهی دارند؛ چون اساساً این حرفی که ما می‌زنیم در مورد افراد مذهبی هست دیگر؛ غیرمذهبی‌ها که برای‌شان فرقی نمی‌کند! مذهبی‌ها انگار بیشتر این نگاه را دارند که خانم یک مدت تنهایی و پیامدهایش را تحمل کند، بالاخره یک مورد مناسب برای ازدواج دائم پیش می‌آید! 
  نگاه به خانمی که چنین تجربه‌هایی دارد، نگاه به عنوان یک زن هرزه است! (سخت بود گفتن این لفظ، ولی دقیقاً این عین نگاهی‌ست که به چنین زنی دارند، در حالی که اصلاً گناهی نکرده است) توقع دارند زن در هر شرایطی که هست، با سختی تحمل کند و منتظر بماند تا کسی با اسب سپید بیاید! این توقع بی‌جایی است و نگاه شرعی هم نیست. چرا زن باید از راه میانبری که خدا برای او گذاشته، استفاده نکند؟! یکی دیگر از آسیب‌های متعه، همین نوع نگاه است؛ موردی که در مصاحبه‌های قبلی زنان‌پرس اصلاً به آن اشاره نشده است. 
  آیا می شود شرط کرد که طرف مقابل تا زمان فراهم شدن شرایط ازدواج دائم، بماند؟ طبیعتاً نمی‌شود. از طرفی گاهی هم خانم می‌خواهد عقد باطل شود که آقا این کار را نمی‌کند. از مواردی هم که باید مراقب بود، پیشگیری از بچه‌دار شدن است. 

  ـ این‌ها که گفتید، همگی تابعی از نگاه بیرون است، اما نگاه خودت چطور؟ در درون خودت چه احساسی داری؟ 
  من همیشه نه اینکه رضایت کامل داشته باشم و بگویم که از این شرایط راضی هستم، ولی چون شرایطی هست که خدا برای من خواسته، رضایت می‌دهم. منظورم از شرایطی که خدا خواسته، روابطم نیست؛ مطلقه بودن است و اینکه شرایط و گزینه مناسب برای ازدواج دائم برای من تاکنون پیش نیامده، و از طرفی نیازهایی که وجود دارد و من به خاطرش وارد یک رابطه می‌شوم. همیشه به خاطر این خواست الهی پیش خدا گله می‌کنم اما وقتی سختی‌ها و قضاوت کردن‌های دیگران و نوع نگاه‌شان هست، در این موضع قرار می‌گیرم که به خودم حق می‌دهم. همیشه یک جور خودم را قربانی نگاه‌های جامعه احساس کردم. 

  ـ تا حالا با چند نفر چنین ارتباطی داشتید؟ 
  ۴نفر 

  ـ چرا هیچ کدام از این ۳ نفر اینگونه نبود که اگر هم موقت هست، ثابت باشد؟ 
  همیشه این موضوع را خودم مطرح می کردم. در ابتدای همان رابطه. من همیشه وقتی می‌خواهم وارد رابطه‌ای بشوم، دوست دارم طرف مقابل صادق باشد و من بدانم چرا وارد این رابطه می‌شود؛ فقط نیاز جنسی‌ست یا روحی یا قرار است چقدر وقت بگذارد و …؛ یعنی آگاهانه وارد رابطه بشوم. خیلی وقت‌ها ولی این صداقت وجود ندارد؛ با یک اسم دیگری شروع می‌کنند؛ عاقلانه جلو نمی‌آیند و صادق نیستند. من یک چیزی را راحت بگویم، خیلی از آقایانی که سراغ این رابطه می‌آیند، قسمتی از روحشان می‌لنگد؛ مریض هستند! خیلی وقت‌ها خودشان نپذیرفته‌اند تنها نیاز جنسی آن‌ها را به یک رابطه کشانده. و همین گول زدن خودشان باعث می‌شود با طرف مقابل هم صادق نباشند و در نهایت در طول رابطه به آن خانم صدمات زیادی وارد می‌شود. 

  ـ حتی اگر مجرد باشند؟ 
  نه؛ در مجردها خیلی کم هست. من بهترین رابطه‌ای که داشتم، با همان آقا بود که مجرد بود. باقی هم مجرد بودند، اما تجربه ازدواج و طلاق داشتند. او که اصلاً ازدواج نکرده بود، خیلی بهتر از دو نفر دیگر بود. 

  ـ حالا هر کدام این‌ها در ذهن تو یک خاطره‌ی تلخ هستند؟ 
  نه؛ اولی این طور نیست. باقی اما تلخ هستند. چون هر کدام قسمتی از وجود مرا با خود بردند در قبال چیزی که به دست نیاوردم. یک زن وقتی وارد رابطه‌ای با یک مرد می‌شود، فقط جسمش را در اختیار آن مرد قرار نمی‌دهد، روحش را هم می‌گذارد. در صورتی که مردها این طور نیستند. بعد وقتی آدم در ازای دادن روحش چیزی به دست نیاورده است، دقیقاً مثل این هست که قسمتی از خودش را داده و رفته! برای چه چیزی؟ هیچ وقت جواب این سوال را پیدا نمی‌کنید. 
  اگر به شکل خوبی تمام شده باشد، این حس نیست. مثلاً در مورد اول برای من این طور نشد. حتی بعد آن هم به من زنگ می‌زد و جویای احوالم بود. حتی اگر مشکلی داشتم، برایم حل می‌کرد. این یعنی من تنها جسمم را با این فرد به اشتراک نگذاشته بودم؛ همانطور که خودش. یعنی آن شخص این نگاه را نداشت. در کنار داشتن جسم من به روح من هم اهمیت می‌داد. 

  ـ چرا جدا شدید؟ 
  داشت وابستگی عاطفی پیش می‌آمد؛ بیش‌تر هم از طرف من… 

  ـ شما به خاطر این مسئله یک موقعیت ازدواج را از دست دادید؛ ناراحت نیستید؟ 
  به خاطر او نبود؛ فقط یکی از دلایلش او بود. نه؛ من از او ناراحت نیستم. از نگاه‌ها و برخوردهای دیگران ناراحت هستم. خود این قضیه یک امر شرعی است؛ اما به این قضیه شرعی خیلی بد نگاه می‌شود. نگاه این هست که من باید منتظر می‌ماندم و با همه سختی‌های تنهایی می‌ساختم تا یک نفر با اسب سپید بیاید دنبال من! وقتی خدا یک راه میانبر برای من قرار داده است، چرا استفاده نکنم؟ 

  ـ تا به حال شده که این قضیه را به کسی پیشنهاد کنید؟ 
  نه، مستقیم به کسی پیشنهاد ندادم… 

  ـ فکر می‌کنید به چه کسانی می‌شود پیشنهاد داد که از متعه استفاده کنند؟ 
  خود پیشنهاد، پیشنهاد بدی نیست؛ خصوصاً به کسی که نیاز روحی و جسمی دارد و یا احتیاج به یک حمایتی دارد. ولی مهم است که با چه کسی! این «با چه کسی» خیلی سخت هست برای زنان که خودشان نمی‌توانند پیشنهاددهنده باشند. باید منتظر باشد که برایش پیش بیاید. 

  ـ فرد چه شرایطی باید داشته باشد که سراغ متعه رفتن برای او مجاز باشد؟ 
  (سکوت طولانی) دارم فکر می‌کنم؛ خیلی سخت هست به کلمه گفتن. تمام احساس نیازی که تنهایی برای یک آدم می‌آورد؛ هم روحی، هم جسمی. گاهی شرایط اجباری زندگی اجتماعی و اقتصادی هم موجب می‌شود یک زن نیاز به یک حامی داشته باشد و همیشه شرایط ازدواج دائم فراهم نمی‌شود. وقتی هم شرایط ازدواج دائم فراهم نباشد، متعه راه حل خوبی است. 

  ـ بین مرد و زن تفاوت هست در این شرایط؟ 
  به نظر من مردهایی که می خواهند ازدواج موقت داشته باشند و همسر هم دارند، بهتر هست که همسر دوم (دائم) بگیرند یا حداقل مدت عقد موقت‌شان خیلی طولانی باشد، شبیه یک ازدواج دائم. 

  ـ چرا؟! 
  چون این طور بیش‌تر از خودشان به زن دوم توجه می‌کنند. زمان و تعهد بیشتری نسبت به او دارند. ولی مرد متأهلی که فقط به خاطر خودش دنبال عقد موقت می‌رود، نرود بهتر است! چون زن‌ها حتی در یک رابطه‌ی موقت خیلی خوب هم احساس رضایت کامل ندارند، چون موقت است. همین موقت بودن خیلی آزاردهنده است. حتی وقتی با کسی که مجرد است، ارتباط برقرار می‌شود، این واقعیت که این آدم یک روز تمام می‌شود و من هم برای او تمام می‌شوم و و اینکه شاید تو تنها بمانی ولی آن شخص یک ازدواج دائم داشته باشد. اینها خیلی آزاردهنده است. 
  شاید در مورد مردی که متأهل است، این احساس کمتر باشد و خانم دوم حتی یک احساس پیروزی هم داشته باشد. این یک واقعیت زنانه است. اگر آن آقا برای خانم دوم وقت بگذارد؛ محبت کند، آن خانم این تعلق و تعهد را به عینه می‌بیند. 

  ـ خانمی که با عقد موقت به همسری مردی درآمده، کجا و چطور می‌تواند همسرش را ببیند؟ چون پنهان هم هست اغلب. 
  اول باید دید دلیل عقد موقت چیست. یک زمانی یک دختر و پسر مذهبی کم سن و سال می‌خواهند با هم باشند، با هم بیرون بروند، دست هم را بگیرند و نمی‌خواهند به گناه بیفتند؛ اینها با هم عقد موقت داشته باشند، نیاز به جایی هم ندارند! چون می‌خواهند رابطه‌شان در همان حد باقی بماند. ولی وقتی قرار است رابطه فراتر از این برود، آقا یا خانم باید یکی شان شرایطش را داشته باشند. 

  ـ خود شما چطور؟ کجا هم را می‌دیدید؟ 
  خب بیرون با هم بودیم. سینما و پارک و همین فضاهای عمومی. در مورد اول اگر نیاز بود با هم باشیم، طبقه‌ی دوم منزل‌شان می‌رفتیم که با برادرش بودند و هر وقت ما می‌خواستیم برویم، برادرش یا می‌رفت پایین یا کلاً می‌رفت بیرون. 

  ـ خانواده این آقا در جریان بودند؟ 
  خیر؛ فقط برادرش قضیه را می‌دانست و بعد مدتی هم قضیه را به پدرش گفت. 

  ـ موارد بعدی چطور؟ 
  یکی از آن‌ها که قرار بر ازدواج بود و طبیعتاً یا منزل ما بودیم یا منزل ایشان. بعدی هم آن آقا منزل مجردی داشت و تنها زندگی می‌کرد. آخری هم منزل یکی از دوستانش که مجرد بود، می‌رفتیم. 

  ـ در دوره عقد موقت وظایف همسری چگونه ایفا می‌شود؟ 
  بیشتر آقایان تصورشان این هست که دلیل متعه نیاز جسمی‌ست. برایشان مسئولیت نمی‌آورد که بخواهند وظیفه‌ای برای خودشان قائل شوند. هر کاری هم انجام دهند به نظر خودشان لطف است! مگر اینکه قبلش شرط شده باشد؛ حالا چه به لحاظ مالی و چه زمانی که باید بگذرانند و … البته این در همه موارد صدق نمی‌کند. 

  ـ مهریه چه در نظر می‌گرفتید؟ 
  از یک شاخه گل تا یک مبلغی پول. 

  ـ با تمام شدن زمان متعه، احساس خلاء عاطفی پیش نمی‌آید؟ 
  طبیعتاً پیش می‌آید. در همان دوران هم با فکر کردن به اینکه «یک روزی تمام می شود»، این احساس پیش می‌آید. این حس موقت بودن، آزاردهنده است؛ خصوصاً اگر رابطه خوبی باشد. 
  اینکه آدم همسر موقت مردی شود که همسر دارد، اصلاً جالب نیست؛ مگر اینکه آن آقا واقعاً دلیل قانع کننده‌ای داشته باشد یا اینکه شرایط مالی‌اش را داشته باشد و شرایط دیگر را؛ طوری که وقت گذراندن با همسر دوم به زندگی اول آسیبی وارد نکند. در غیر این صورت جالب نیست کسی که همسر دارد، سراغ متعه برود. 

  ـ شاید بعد مدتی همسر دوم هم مثل همسر اول، دلش را زد و رفت سراغ بعدی! 
  اگر بنا بر دل زدن باشد که باید حق بدهیم به نگاه منفی‌ای که وجود دارد! چنین آدمی یقیناً بیمار هست. الان جالب است که خیلی از کسانی که واقعاَ شرایط متعه را دارند، ساکت هستند و خودشان را سانسور می‌کنند. نیازشان را نمی‌گویند؛ حتی فکر کردن به چنین نیازی را موجب شرمندگی پیش خودشان می‌دانند. کسانی خیلی به خودشان جسارت این کار را می‌دهند که چندان نیاز و دلیلی هم نداشته است. تنوع‌طلبی چیز خوبی نیست؛ خیلی اساتید اخلاق این تنوع طلبی را سرزنش می‌کنند. گاهی ایراد از کم گذاشتن همسر اول هست که این طور مواقع مرد حق دارد. 

  ـ برخی هم متعه را خلاف حقوق زن می‌دانند که فقط منفعت مرد را تأمین می کند… 
  واقعاً این طور نیست؛ چون نیاز دو طرفه هست. مگر زن نیاز جنسی یا روحی و عاطفی ندارد؟! تنهایی هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها آزاردهنده است. خدا در قرآن می‌گوید ما زن و مرد را برای آرامش همدیگر قرار دادیم؛ نمی‌گوید زن برای آرامش مرد! 

  ـ الان منتظر ازدواج دائم هستید؟ 
  بله 

  ـ و اگر موردی برای موقت پیش بیاید… 
  قبول نمی‌کنم. مواردی هم بوده اخیراً که رد کردم. خسته شدم. به نظرم آن زندگی یک جور خودکشی تدریجی بود. الان ترجیح می‌دهم سختی‌ها را بیشتر تحمل کنم. موقت بودن، خیلی سخت است. حتی اگر خودت با این موضوع کنار آمده باشی نگاه‌های جامعه و اطرافیان همیشه بخشی از ذهنت را درگیر می‌کند و مثل خوره روحت را می‌خورد. 

  ـ نظر شما در ترویج و تبلیغ متعه چیست؟ 
  ترویجش را مشکلی ندارم؛ چه متعه، چه تعدد زوجات. چون واقعاً آقایانی هستند که توانایی داشتن همسر دوم را دارند و خانم‌هایی هم هستند که به یک همسر دائم نیاز دارند و از طرفی شرایط ازدواج را ندارند. 

  ـ همسر اول چه می‌شود؟ 
  نگاهی که الان در جامعه نسبت به همسر دوم وجود دارد، چیزی هست که به جامعه‌ی ما تزریق شده است و تا یک زمانی اصلاً در ایران نبوده است. خیلی از آقایان دو همسر داشتند و حتی در یک خانه زندگی می‌کردند. همین الان هم من سراغ دارم دو خانمی را که همسر یک آقا هستند و در آپارتمان کنار هم زندگی می‌کنند. مردی که توانایی روحی و عاطفی و مادی برای تأمین دو زن را داشته باشد، چرا چنین کاری نکند؟! یقیناً جلوی خیلی از فسادها گرفته می‌شود. 

  ـ همسر اول چی؟ او که از نظر روحی این قضیه را نمی‌پذیرد.
  باید این مورد برای زن اول جا بیفتد. باید اول دنبال این بگردیم که چرا تا یک زمانی هیچ مشکلی نبوده و بعد مشکل‌دار شده! این تفکر از کجا آمده؟! این تفکر در همین ایران ۵۰ یا ۶۰ سال پیش نبوده یا خیلی کم بوده است. 

  ـ شما اگر همسر مردی باشد و او قصد ازدواج مجدد داشته باشد، مشکلی ندارید؟ 
  اگر توان اداره‌ی دو همسر را داشته باشد، مشکلی ندارم. من خیلی به این قضیه فکر کردم و واقعاً با آن مشکلی ندارم. من نمی‌گویم حالا برود با کسی که خیلی زندگی مناسب و نرمالی دارد، ازدواج کند؛ یک زنی را تحت حمایت خودش بگیرد که نیاز به یک مرد دارد و موقعیت ازدواج برایش پیش نیامده و اگر آن زن (همسر اول) واقعاً یک زن مؤمن خودساخته‌ای باشد، این قضیه را قبول می‌کند. چون یک زن از بسیاری احساسات آزاردهنده مثل تنهایی، عدم امنیت و نیاز نجات پیدا می‌کند. زن‌هایی که تن به متعه می‌دهند، خیلی وقت‌ها دنبال یک پناهگاه هستند؛ بیشتر دنبال یک حامی و یک سرپناه امن هستند. چرا یک زنی که خدا را می‌شناسد، فقط خودش را ببیند و با این قضیه مخالفت کند؟ 

  ـ فکر نمی‌کنید شما حسب شرایط خودتان دارید این را می‌گویید؟ 
  بله؛ من چون این شرایط را دارم، این حرف‌ها را می‌زنم؛ اما خیلی خوب است که آدم‌ها بتوانند خودشان را جای کسی بگذارند که شرایط این چنینی دارد. پس تکلیف این زن‌ها و تکلیف فسادی که در جامعه ایجاد می‌شود، چه می‌شود؟! فکر می‌کنید همه‌ی زن‌های مطلقه یا بیوه سراغ متعه می‌روند؟ نه؛ بسیاری هم به حرام می‌افتند. گرچه اعتقادات خودشان را هم دارند. ولی مجبور می‌شوند؛ نیاز مالی، بچه‌دار بودن، حالا هر چی! اینها همه زنجیروار به هم ربط دارد. 

  ـ با همه‌ی آسیب‌هایی که گفتید و اذیت‌هایی که شدید، باز در آخر می‌گویید درست است؟ 
  کار مثبتی است؛ ولی در شرایط خودش. دو طرف باید شرایطش را داشته باشند. نوع نگاه جامعه هم به متعه باید تغییر کند. اصل همین نوع نگاه است که می‌شود از طریق سینما و صدا و سیما و داستان‌نویسی و رسانه‌ها و آوردن مثال‌های خوب و موفق در کنار دلایل منطقی و بررسی شده این نگاه اشتباه را تغییر داد. 

  ـ نگران نیستید این مصاحبه که کار شد، به شما در کامنت ها بد و بیراه گفته شود؛ آن هم از سوی قشر اینترنتی ما که خودشان را فرهیخته هم می‌دانند؟ 
  احساسم این هست که احتمالاً خیلی‌ها علیه من موضع خواهند گرفت؛ آقایان به دلیلی و خانم‌ها به دلیلی دیگر! خانم‌های متأهل بیشتر البته!

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۵۷۷)  • معصومه

   این زن فقط یک فرد هرزه است که فرقی با افراد زناکار ندارد چون ایشون بنیاد خانواده ها رو از بین می برند هدف از ارضای جنسی نیست بلکه تشکیل خانواده و ادامه نسل در خانواده ای که فرزندان صالح پرورش بدهد اما صیغه این هدف رو نابود کرده طرف هرسال با یکی است و سال دیگه با یکی دیگر نه ادامه نسلی است و اگر هم باشد چون فرزندان یک خانواده دائم ندارند افرادی عقده ای بار میان و جامعه رو رو به نابودی می کشانند
   خدا این زن و اون مردان رو لعنت کند مخصوصا اون مردا که چنین درخواستی رو دادن جامعه این افراد رو نمی پذیرد
   اینها بی اعتمادی در جامعه ایجاد کردند

  • فاطمه

   اول نظرم رو راجب به روایت از امام باقر ع دررابطه با متعه که این روایت کاملا دروغ است و انانی که دنبال متعه و به هم ریختن خانواده در جامعه هستن با شیطان محشور میشه متعه مثل همین ازدواج سفید غربی ها است طرف هر چند مدت با یک نفر است مثل این خانم که با ۴ نفر رابطه داشته اگر کسی بخواد ازدواج کند انقدر مرد هست می تواند ازدواج مند مردی هم که سمت متعه می ره هدفش اینه که از مسئولیت فرار کند و این برای جامعه اصلامی خطرناک است الان طرف مثل غرب هر چند وقت با یکی است و بچه دار نمی شه و خطر انقراض جامعه رو در پی دارد و اگز بچه دار شود بچه هر دوره دارد یک پدر یا مادر گوناگون تجربه می کند که در روحیه اش تاثیر منفی دارد از پیامبر س روایت است هرکس به فکر ازدواج دوم بیفتد باید یاد قل و رنجیر جهنم بیافتد در قران امده است شما می توانید ۴ زن بگیرد اما شما نمی توانید عدالت بین زنانتان ایجاد کنید پس بهتر است به یک زن اکتفا کنید. این همه ایه جهاد در قرآن است و خدا مستفیم دستور داده بروید جهاد هیچ کس گوض نمی دهد بعد دستوری که مکروه است رو همش می خواد انجام دهد
   صیغه فقط یک کلمه بیشتر از روابط بی بندبار غرب دارد وگرنه تمام اثار شوم روابط بی بندبار غربی ها رو دارد این کاملا غیر اسلامی است طبق اینکه بعضی احکام باتوجه به زمانه تغییر می کند صیغه همون روابط ازاد فربیه با رنگ و بوی شرعی دقت کنید حتی غربی ها بعضی هاشون مثل این خانم با این همه ادم رابطه ندارند
   اینها لعنت شده هستند اینها دشمن حضرت زهرا هستند.

  • سروش

   درود بر شرفت انشالله با فاطمه زهرا محشور بشید
   و اوناییم که مخالف هستن انشالله با مولایشان عمربن خطاب محشور بشن
   ………..
   بشر بن حمزه می گوید: در زمان امام باقرعلیه السلام یكی از رجال قریش به من گفت:
   دختر عموی من كه دارای مال بسیار بود دنبالم فرستاده، پیغام داد: كه تو می دانی چقدر برای من خواستگار آمده و من همه را جواب ردّ داده ام،و نیز دنبال تو نفرستادم به خاطر رغبت به مردان!، امّا شنیده ام كه خدا متعه را در كتاب خود حلال دانسته و رسول خدا نیز آن را در سنت خود جاری ساخته است،امّا عمر آنرا حرام دانسته و من می خواهم خدا و رسولش را اطاعت نموده و عمر را عصیان نمایم پس تو مرا متعه نما! به او گفتم: اجازه بده، خدمت امام باقر برسم و از او سؤال كنم.خدمت حضرت رسیده،مشاوره كردم. حضرت فرمود:این کار را بکن.[در نقل کتاب کافی آمده که سپس امام فرمود : صلی الله علیکما من زوج یعنی درود خدا بر شما دو همسر!]

  • نام...

   آفرین براین زن پاکدامن … در روزگاری که برخی پرده شان را مفتی به یک خبیث می بازند و با چندتا رابطه دارند و شرم نمی کنند گفتن این حرفها جسارت وشجاعت می خواهد و سگش شرف داره به زناکاری وزناکارهایی که با کمال پررویی حکم خدا را هم مسخره می کنند و در همان حال زنا می کنند…. زن دوم و موفت آدم نیست؟ راسل مخالف تهدد زوجات بود و دوتا معشوقه داشت؟؟؟ ما کجا می رویم حکم خدا از هم بهتر است… برخی خانوما خودشون زنا می کنند و به صیغه که میذسند فحش میدن!!

  • رها

   خلن مردم

  • ...

   واقعا که … تا زن های احمقی مثل این هستند وضع جامعه ما بهتر از این نمی شه . واقعا خیلی پستی که به اسم دین رو هوس بازی و کثافت کاریت پوشش می ذاری .

   • گلی

    خاک برسرت بی عفت تو که چیزی نمیفهمی اظهار نظرنکن

   • نام...

    هوس باز و کثافتکار و آلوده آنانی اند که روز و شبشان را به زنا و روابط نامشروع و هزار فساد می گذرانند و اگر هم این گونه نباشند به یکی ازین آلوده دامنان جامعه چیزی نمی گویند و بی غیرتی خودشان را با آنان تقسیم می کنند
    ولی امان از روزی که یک انسان مسلمان معتقد بخواهد که گناهی نکند و از راه مشروع به امیال خود برسد
    آنگاه است که تمام عقده های فروخفته خود را به یکباره بر سر او خالی می کنند و همه بی غیرتیهایشان را به دیگری نسبت می دهند

    لعنت خداوند بر اینان باد
    آمین

  • نام...

   زن و مردمسلمانی که نخواهند جلوی هواهای نفسانی خود را بگیرند چگونه روزه می گیرند چگونه حرام نمی خورند چگونه از تمایلاتشان برای اعتقاد خود نمی گذرند و چگونه برای حلال کردن زنا برای یک ساعت صیغه نمی کنند کلاهی خوبی برای فاحشه بودن و فاحشه گری است اقتصاد را برای جوانان درست گنید تا خانواده تشکیل دهند نه اینکه به دنبال رواج فحشا با کلاهبرداری دینی باشید به عنوان مثال همین خانم که مصاحبه کرده و فکر می کنه که هرزه نیست

  • نرگس

   از نظر من از لحاظ اخلاقی کار درستی نیست یه جور گول زدن شرعیه همین….

  • شاد باش همیشه

   اول از همه سلام به این خانوم و بعد سلام به همه . با توجه به اینکه گفتنی هارو همه گفتن روده درازی نمیکنم فقط این رو اضافه میکنم که به نظرم این خانوم در زمان و موقعیت هایی که براش پیش اومده بهترین کاری که می تونسته انجام بده رو انجام داده .در رابطه با صیغه و معته و ازدواج موقت هم به نظرم بهترین کار اینه که هر کسی واقعااااا صادقانه با خودش رفتار کنه چه مرد و چه زن نیازش رو بدونه و بشناسه.یعنی اول خود شناسی و اینکه بدونه هدفش چیه و چی میخواد بازم میگم خداییش با خودش صادق باشه یعنی اگر وجدانا نیاز به همدم و همراه داشت بره سراغ اهلش اگر حرفی میزنه فقط حرف نباشه و عمل کنه و اصل حرفم اینه که اگر فقط و فقط با خودمون رو راست باشیم خیلی چیزا حل میشه اون وقته که میتونیم با طرفمون هم رو راست باشم ( نه از نظر گفتن رابطه و اینا )منظورم همه جوره است ابراز عشق و عاطفه واقعی و . . .

  • ابیرام

   باسلام
   اول میخوام جواب اونایی روبدم که به این خانم گفتن هوسباز.
   شمایی که دم ازدین ومذهب میزنی…کجای دین به شما گفتن چیزی رو که ندیدی بگو.
   اون اگه هوس باز بودکه نیازی نبود از راه حلال وارد بشه.
   بعدشم کسی که هوس بازه نمی یاد کاری که کرده رو جاربزنه.اگه جار زد که میشه فاحشه.فاحشه هم که نمیاد از راه حلال وارد بشه.ضمنا فاحشه هدفش از این کار کسب درآمده نه ارضای نیاز روحی.
   اگه هوسباز بود که واسه پول تن به این کارمیداد وروزی باصدتا رابطه میداشت.
   خیلیا هستن که هزار جورهرزگی میکنن ولی به ظاهر تودیندتری همتا ندارن.
   همین تهمتی که به این بنده خدا میزنیدازصدتابی دینی بدتره.
   واقعا متاسفم براتون.
   من فقط ازخدامیخوام یه موقعیتی واسه اون بنده خدا پیش بیاد تاسرو سامون بگیره ومهمتر از اون آدمای به ظاهر متعصب این جور بهش (وخانمای امثال اون) تهمت نزنند.

  • سوال

   با سلام
   من 35 سالمه و کارمند یکی از ارگانهای دولتی هستم و بدلیل مشکلاتی که دارم نمی تونم ازدواج کنم از طرفی نمی تونم به خانواده ام بگم یا در خیابان با خانمی آشنا بشم من از این کارخوشم نمی آید و با روحیات من سازگار نیست از طرفی دنبال یکی هستم که مثل خودم باشه تاحالا به چندین نفر مراحعه کردم(روحانی و مشاور) و متاسفانه همگی ابراز می دارند در این زمینه فعالیتی ندارند.
   واقعا این سوال منو اذیت میکنه چرا این همه آدم تنها در این شهر هست هم مرد و هم خانم اما وقتی می خواین با یکی آشنا بشی همه میگن اسن وجود نداره
   آیا شما می توانید بنده را دراین مورد کمک کنید
   با تشکر

  • زهرا

   خارجی ها خوبن همه چیزشون آشکاره نیازی ندارن مثل ماها پنهان کاری کنن خوش به حالشون همه کارشون اصولیه … حالا شمااها بشینید هی بگید: دین اسلام مسلمان مذهب شرع ازدواج موقت ازدواج دائم مباح …

  • مریم

   با سلام من مصاحبه رو خوندم نظرات رو هم خوندم من یه دختر تحصیل کرده هستم با یه صورت نسبتا زیبا و خانواده دار 8 سال پیش با یه آقایی آشنا شدم نمیدونستم زن داره عاشقش شدم دیگه نتونستم رهاش کنم الان 8 ساله با همیم و دو ساله که من صیغه اونم. نمیخوام هیچ نظری بدم ولی میخوام بگم هیچ وقت هیچ وقت تا جای کسی نیستید در موردش نظر ندید اگه مثه اون زندگی کردی اگه احساسات و شرایط روحی اونو داشتید اگه مشکلات زندگی اونو داشتید و خلاصه اگه تمام مسیری که اون طی کرده تو زندگیش شما هم طی کردید اون موقع میتونید در مورد کارش و علتش نظر بدید به خدا من آدم بدی نیستم فقط عاشقم همه موقعیتهای زندگیمو از دست دادم به خاطر همسر موقتم ولی نه گذاشتم زنش بفهمه نه حتی یه بار اذیتش کردم ولی ترجیح میدم با کسی ک دوستش دارم بمونم تا این که با یه مرد مجرد ازدواج کنم ولی همه ذهنم درگیر کس دیگه ای باشه این خیانت بزرگتریه به اون مرد مجرد به خودم و به بچه هایی که یه روزی به دنیا میان. خواهشا تا جای کسی نیستید نظری ندید

   • م

    شما وقتی فهمیدید که آن آقا ازدواج کرده می بایست را بطه ی خود را به هم می زدید. چرا احساسات خانمی که شوهرش با زن دیگری است را درک نمی کنید؟ فقط می گویید ما را درک کنید! این با فرهنگ ایرانی مغایرت دارد و به نوعی روسپی گری است. حلال و حرام هم بی معنی است. به نظر من ، مرد زمانی می تواند همسر موقت داشته باشد که زن اولش دچار بیماری روحی و جسمی شدید باشد و نتواند میل جنسیش را ارضا کند. وگرنه باید اولی را طلاق دهد و زن دیگری را به صورت دائم بگیرد.

  • NILOO

   ببخشیداین خانم برا چی طلاق گرفتن ؟!!!! مینشستن سر زندگیشون سختیها رو تحمل میکردن ! چرا دیگه ازدواج موقت نمیکنن ؟! اصلا این خانوم شاید فکرشون یه مرحله عقبه !!!! ازدواج دائم و ناموفقی کردن طلاق گرفتن . ازدواج موقت کردن پشیمون شدن و فردا هم زن دوم و سوم و چهارم شدن هم تجربه میکنن و پشیمون میشن حتما ” . فکر میکنید چرا ؟! چون روح زن تو همه این روابط آزار میبینه عزیز باید فکر درمان دائمی روح بود اون هم فقط زمانی اتفاق میفته که شما همسر یه پسر مجرد یا مرد مطلقه شی نه دوباره همسر موقت و دوم و…..چرا فکر میکنی همه زندگیت باید به یه مرد آویزون باشی ، من هم زنای زیادی رو میشناسم که سختیای زندگی رو به تنهایی به دوش کشیدن پس خودت رو بازیچه دل مردای هوسباز نکن .

  • M.M

   اصلا موضوع تو دین بودن یا نبودنش نیست اسلام قبل از هر چیزی به استحکام خانواده سفارش کرده . هر زنی از نظر روانی و روحی آسیبهای جبران ناپذیری میبینه اگر همسرش رو در رابطه با یک زن دیگری ببینه پس ضررش برای یه زن که مادر یک خانواده است و برای اجتماع و استحکام خانواده وحشتناکتره . قبول کنیم که که یک دور باطل بوجود میاد که این زن از شوهرش جدا شده بعد میره با یه مرد متاهل موقتاازدواج میکنه خانم اول این آقا حس میکنه دیگه تواین زندگی عشقی نیست پس جدا میشه و بخاطر انتقام از ضربه ای که خورده میره هوار یه زندگی مشترک دیگر میشه و ……پس عقل حکم میکنه که این آسیب رو به زنان و فرزنذانشون در جامعه نباید وارد کرد اون خانوم مطلقه هم اگه از اول یه شوهر درست داشت طلاق نمیگرفت پس باز هم عقل حکم میکنه که به مردها نحوه زن داری و عشق ورزی به زندگی رو یاد بدید که کار کسی به طلاق نکشه و به مجردها هم شرایط ازدواج دائم بدیم پس کاری نکنیم که بجای ابرو درست کردن چشم کور کنیم . ودر بحث نیاز داشتن یک مرد متاهل باید بگم در خیلی از موارد هم زن نیازش برآورده نمیشه چه کار باید کنه !!!!!!؟ قرآن باید به این مساله هم جواب عقل پسند میداد .و به نظر من توصیه به عشق ومودت و رحمت شمردن ازدواج و … که بارها توقرآن بهش تاکید شده میره زیر سوال ! من شخصا به عنوان یه زن ثانیه ای با چنین مردهایی زندگی نمیکنم ارزش زن چیزی بالاتر از اینهاست .

  • ناشناس

   به نظرمن تاوقتی که کلی آقای مجردهست توجامعه دلیلی برای زن دوم داشتن یاحتی صیغه نیست
   اگربه جنبه ی عاطفی وجنسی فردمجردتوجه بشه خیلی ازمردهای مجردهستن که نیازدارندوخیلی ازخانم های متاهل هم هستن که توانایی مادی وعاطفی برای داشتن دوشوهررو دارند،دراسلام قوانین متغیربرحسب زمان وجودداره خیلی ازقانون هاقبلامتناسب بازمان وشرایط زندگی بودن که الان حتی خنده دارن،به نظرمن خداواسه هردختری فقط یه پسر وواسه هرپسرفقط یه دخترآفریده این مسایل هم مربوط به زمان جنگ بودتاهیچ خانمی که شوهرش شهیدشده به فسادکشیده نشه،الان به تعدادخانم هامردهست توجامعه

  • لیلا

   خوب درقرآن قانون برده داری هم اومده یعنی الان باید برده داری کنیم؟

   • دانیال

    احسنت به شما. مثال خیلی جالب و به جایی بود. ای کاش بعضی ها اندکی تفکر همراه با صداقت و شرافت رو جایگزین پیروی کورکورانه میکردند.

  • f

   سلام
   از نظر من صیغه (متعه) یعنی زنای رسمی

   • وحید

    نظر شما اصلا مهم نیست. اونی که مهمه نظر اسلام و خداس. زنا کاری غیر قانونیه که توش زن و مرد هیچ مسئولیت شرعی نسبت به هم و به فرزند احتمالی ندارن درحالی که صیغه یک امر قانونیه که درش زن و مرد مسئولیت و وظایف شرعی خودشونو می دونن و به عهده می گیرن.

    • معصومه

     از پیامبر روایت است کسی که به فکر زن دوم بیفته باید به فکر غل و زنجیر جهنم بیفته در شرایط الان و با این دلیلی که این خانم صیغه شده این کار از نظر اسلامی حرام است

  • محسن

   من هیچ نظری نمیدم، اینی هم که دارم میگم خدای احد و واحد میدونه نظرم نیست فقط واسه روشن شدن ماجرا دارم میگم!!! من هیچ نظری نمیدم چون ما کسی نیستیم که بخایم نظر بدیم!!! اون کسی تو کار خدا دخالت میکنه که سر از کار خدا در بیاره!!!! من و شما که رقمی نیستیم که بخایم تو کار خدا فضولی کنیم!!! اونایی که میگن نه منتظر عذاب باشن اینجا نه اون دنیا، چون دارن دین رو تحریف میکنن، مقابله حرفه مستقیم خدا وایستادن بدون دلیل فقط با استدلالات شخصی!!!! دلیل و سند و مدرکم فرااااااااااااااون، حداقلش اگه قبول نمیکنن نگن تو دین نیست و این حرفا، بگن ما قبول نداریم و اما اونایی که قبول دارن، هنر نکردن که دارن از فرمان الهی اطاعت میکنن!!! پس خواهشاً خفه شیم و بزاریم خدا کارش رو بکنه و ما بندگی رو یاد بگیریم!!! اگر این مسئله رو قبول ندارین تمامیه احکام شریعت رو زیر سئوال بردید!!! من بازم در پایان میگم امیدوارم خدا من رو ببخشه اگر نظر دادم!!! من هیچ نظری راجع به احکامی که خدا خودش بهشون عالمه ندارم و نمیخام داشته باشم و دخالت کنم، فقط باهاس گفت چشم، نمیتونی بگی چشم حداقل معرفت داشته باشه نگو غلطه و نیست! با تشکر از عزیزان ببخشید اگر بی احترامی شد به کسی، قصدی نداشتم

  • علی

   و یک مورد دیگه هم هست
   اونم اینه که در احادیث خیلی از متعه تعریف شده و مورد ستایش قرار گرفته و گفته شده بعد از نزدیکی وقتی غسل میکنند و آب غسل از رو مو هایشان پایین میریزد خداوند ثواب…
   و یا هر بوسه یک حسنه نوشته میشه
   که این روایات از امام صادق و پیامبر اکرم بوده
   وحالا بین وجدان و احکام شک بوجود میاد که قطعا حق شک کردن در حکم صریح قرآن رو نداریم
   ولی خانمی که هنوز در سن ازدواجه پسندیده نیست که متعه کنه و خودم شخصا این مورد رو نمیپذیرم
   ولی در مورد خانم های مطلقه ای که میان سال یا بالای37هستن دلیلی برای مخالفت نمیبینم

  • علی

   چون انسان کم تحمل است ازدواج موقت را قرار دادیم و ما به نیازهای او آگاه تریم(نمیدونم کجای قرآنه ولی خوندم)
   خدا حکم داده
   و در جای دیگه ای از قرآن گفته اگر برای ازدواج با زنان آزاده توان ندارید واگر میترسید که به گناه کشیده بشید با کنیزها ازدواج کنید
   و در پایان همین آیه گفته که ولی اگر همون ازدواج دائم با کنیزهارو هم نکنید و صبرکنید برای شما بهتره(25سوره نساء)
   حالا ما بیایم بگیم چون خدا گفته پس بریم که بریم
   نه
   خدا گوشت خر رو حرام نکرده پس باید فرت و فرت بخوری؟

  • sara

   با سلام به این تنهای بیمار ،راستش را بخواهی اگر روزی بفهمم همسرم با کس دیگری ازدواج کرده ا.ل جستجو در علت میکنم و برای مدتی با او خداحافظی میکنم و از زندگیش میروم تا فکر کند و بخواهد که تنها با من باشد یا دیگری چون همانند شیران زنان نیز پاسبانان عشق در خانواده تحمل دیدن شیر دیگری حتی اگر ضعیف باشد و احتیاجمند به کمک، ندارند من نیز تحمل رقیب ندارم و نخواه داشت اما این خاطره سیاه در قلبم میماند شاید با تماموجود در کنارش بمانم چون روزی دوستش داشتم و لایق عشقم بوده .به چند دلیل برای کارش فکر میکنم :او مردی بیمار است که در نتیجه انتخاب غلطم و تحقیق نادرست خانواده در مرحله آشنایی بوده که تلاش میکنم بهبود یابد و تنها او را مقصر نمیدانم، اگر خانم زیر پایش نشسته که همه به دلبریهایش در محیط کار و بیرون آشنا بوده اند به رئیس و بزرگترش خواهم گفت تا فکر چاره و درمانش باشند .اگر همسرم به زن ساده و نچندان آتش بیار و هوس باز دل ببندد اگر همسرم بیمار نباشد من بیمارم و لایق درمان شدن اگر درمان پذیر نباشم خود از او جدا میشوم البته با دریافت تمام حقوقم در این زندگی که با هم ساختیم.اگر نه من بیمار بودم نه او و نه تاحدی زنی که راضی به همسر دوم بودن است، به هر حال چنین زنی بیمار است و نیاز به درمان دارد، اینبار کوتاهی هایی از جانب من و از جانب او بوده ، من او و خود را هرگز نمیبخشم که چرا نتوانستیم نیمه پر کننده هم باشیم و این دنیا را با کوتاهی در قبال خودمان تمام کردیم.

  • بهمرام

   بک نگاه ساده و بی سوادانه هم به این ماجرا موید این نکته هست که عمل این خانم حالا سنجیده یا نسنجیده ضربات مهلکی به زندگی خودش و چندین نفر وارد کرده! جریان زندگی چندین نفر رو عوض کرده و به تنهایی یک بیماری روانی تمام عیار رو براش به ارمغان آورده که هنوز خودش حسش نکرده و یک نگاه موشکافانه تر به این ازدواج و روابط اطراف این خانم تداعی گر ازدواج و طلاق فرانسویه که غیرت و حیا در نایاب این روابط هست! من ازدواج موقت را نه رد می کنم و نه تایید ولی آیا اسلام در پیش روی انسان فقط دو راه قرار داده ؟! یعنی یا زنا و یا متعه؟!آیا راه دیگری به نام عفاف قرار نداده؟! اگر قرار نداده پس تهذیب و خود سازی مسلمان کی اتفاق می افتد ؟ هروقت هوس خانم به دلش زد یکی را صیغه کند و چند شبی و روزی خوش بگذران و تا دلش را زد یکی دیگر! این با فحشا چه تفاوتی دارد؟! پس اگر یک خانم متاهل دچار همین مشکل آقایان شد چه باید بکند؟ مگر نه این است که قوانین اسلام مو لای درزش نمی رود؟
   این خانم اگر متعه نمی شد چه بسا آن خواستگار خوشبختش می کرد ولی یکسال یکسال و چند ماه چند ماه با آقای فلانی و بهمانی و سیر و صفایی و احتمالا بچه ای که فرزند طلاق هست بی برو برگرد و سرانجامی تاریک!
   اسلام متعه را حلال کرده ولی نه با این کیفیت! حلال نکرده که واجبات را وا بگذاریم و هر روز بر طبل مستحبات بکوبیم. این همه حکم اسلام! چرا به این یکی گیر داده اید
   بجای این شرایط ازدواج دائم جوانان را جور کنید. فرهنگ سازی کنید
   خدایا
   خودت به داد این مردم برس …

  • منتظر بحث درست و حسابی ام میتونید منطقی ج بدین

   آهای ادم خوب ها که گفتین این خانم فاحشه اس ، این یک خانومه که با 4 نفر رابطه داشته در زمانی که دیگری تو زندگیش نبوده اگه اون فاحشه است مردایی که همزمان با 2 نفر رابطه دارن چی هستند؟
   پسرایی که همزمان 5 تا دوست دختر دارن و با افتخار راجب لب گرفتن از این یکی و کار دیگه با اون یکی پیش بقیه دوستاشون صحبت میکنن
   این خانوم د شانسه اگه یه ادم خوب میومد تو زندگیش حتما ازدواج دائم میکرد، مشکل مردهای هوس باز هستند که فقط این بیچاره رو موقت خواستن
   در یه کلام ازدواج موقت این بنده خدا رو ازار داده
   اما رو روان مردای کثیف جامعه ما(منظور همه نیستن ،اما خیلی ها رو شامل میشه) هیچ اثری نمیذاره
   از ریش و پشم داراش تا سه تیغه هاش

  • زن

   اول اینکه تو جامعه ما مسئله شرع و عرف خیلی وقتها جاشون با هم عوض شده من کسی هستم که این تجربه رو دارم 5ساله با همسرم هستم طی این مدت نسبت به هم وفادار و صادق بودیم همین ازدواج موقت باعث شده خیلی از رفتارهای ….نداشته باشیم یا حتی بهش فکر نکنیم هر چند که در تمام زندگیها چه مجردی چه ازدواج دائم وچه موقت مشکلاتی وجود داره اما مهم طرز مواجه ما با مشکلات هست.در ضمن بعضی خانومها رو دیدیم که نوشتن اگر همسر خودتون بود …حتی این سوال پرسیدنش هم درست نیست وخیلی زشته. با آرزوی روزی که قلبهای ما در آرامش باشند

  • متاسف

   حاضرم شرط ببندم اگه متعه واسه خانوماهم حلال بشه فرداهمه این اقایونی که ازش دفاع کردن میان برضد متعه فحش وفحش کاری راه میندازن

  • نام...

   برخی اقایون معتقدن اگه متعه نکنیم پس زنا کنیم؟!!!یعنی باید یکی را انجام دهند
   خیلی رذالتها هست که برخی مایل ب انند کاش اسلام من دراوردی شما حلال ان راهم ارائه میکرد مثلا
   علاوه بر زنای حلال
   دزدی حلال
   قتل حلال
   کتک حلال
   دروغ حلال
   غیبت حلال و……..!!!!!!!!!!!
   من الان گرسنه ام زود یه راه بهم معرفی کنین چطوره واسه گرسنگی زیرشکم راه!!!دادین واسه بالای شکم چیکار کنیم؟؟لابد سنگ ببندیم ب شیکممون وتحمل کنیم
   خیلی مضحکه واقعا وحال بهم زن

   • javad

    با این زبانی که داری مشخصه بیل که به قامتت نخورده.بروکار کن.نگین کار نیست.بگین حال نیست آخه همه میخان یه روزه به اوج برسن… .عقد موقت هم برای اهلش حلاله.کسی که راه آخرش باشه و دائم نتونه… .وبعد باید بگم ماقتل حلال داریم.جهد ودفاع//کتک حلال داریم نهی از منکر بقیشم هست خاستی تحقیق کن… .//بعد ازاون اگر دستت جلو بنده دراز باشه همیشه گوشنه ای ولی دست جلو خدا دراز کنی گوشنه نمیمونی.دوست من توقعت بجا کن واز صمیم قلب از خدا بخاه. در مورد خانوم مصاحبه شونده باید بگم از نظرمن عقد موقت درصورتی خوبه که یک بار باشه یا به دفعات زیاد تکرار نشه وبعد از هرکدام یه زمان مشخص بغیر از عده شرعی صبر کنن برای خود سازی نفس تا این حلال خدا به حرام« وبا عرض پوزش» مثل حرزه گاری تبدیل نشه.یعنی با افراد متعدد بودن عادی نشه.وقداست وحیا زنانگی وغیرت مردانگی از بین نرود.برادر کوچک شما24ساله دیپلمه مغازه دارصرفا جهت اطلاع همینجوری

  • عارف

   انقد سنگ اسلام روبه سینه نزنید اگه به دین هست که میگه اشکالی نداره مادر یا پدر خوانده با فرزندخوانده خود -پسریا دختر- ازدواج کنه !!!!!!!!پس با این طناب به چاه نروید که ان دنیا تازه متوجه این فریب خواهید شد

  • zahra

   واقعا برای این خانوم متاسفم که خیلی هوسبازه …….

  • roz

   سلام من درباره ی این خانم نظریه ای نمیدم چون ممکن از نظر روانشناسی یادر بچگی یادر همین سن دچارکمبود محبت یامشکلات دیگرباشدک دست به این کار زده ولی بااصل این موضوع مخالفم چون کسانی هستند ک زنهای فوق العاده خوبی داشتند ولی بخاطر این موضوع زندگیشان ازهم باشیده وبدترین ضرر را برای همان خانمی داره ک صیغه میشود چون باهرباررابطه احساس بوچی وبیهودگی وافسردگی به فرد دست میدهد وبه نظر من این زندگی نیست ک خدابرای انسان قرارداده خدا هر انسانی را برای هدفی افریده ک باید باسعی و تلاش توکل بر اوبه هدفش برسد به نظرمن این خانم هم هدفش را گم کرده وباید توکل بر خدامیکرد تاخدایک فرد مناسب رابرایش انتخاب میکردوسر راهش قرارمیدادتا ازدواج دائم کنداین خانم و امسال ایشون تا کی میتوانندبه این کار ادامه دهند وتکلیفشان مشخص نباشد؟ویک سربناه دائم نداشته باشند به نظر من خداازدواج رانه تنهابرای رفع نیاز ها بلکه برای کامل شدن هردونفروتنهانبودهرفرددرمسیر زندگی قرارداده اگر ادم هابااین دیدبه زندگی نگاه کنندهیچگاه طرف صیغه نمیروند.چون شایدازنظرشرعی درست باشدولی ازنظراخلاقی وانسانیت درست نیست

   • وحید

    از کجا میگی که از لحاظ اخلاق و انسانیت درست نیست. اگه خودت جای زن های مطلقه باشی که نیاز جنسی یا مالی دارن خوب می فهمی که کاملا اخلاقی و انسانیه. شما ها فقط زن اول رو انسان فرض میکنین انگار نه انگار که دومیم آدمه.

    • roz

     بخاطر اینکه شمامردی واحساس یک زن رو درک نمیکنی زن بیشترازاینکه نیازجنسی داشته باشد نیاز به سربناه داردو بااین کار نه تنهانیازش رابرطرف نمیشود بلکه روز به روز بیشتر احساس بوچی وبیهودگی به فرد دست میدهد بخاطر همین گفتم ازنظر اخلاقی وانسانیت درست نیست. واینکه درباره همسر دوم گفتید اگر متن مرادرست خوانده باشید متوجه میشید که نوشتم این خانم باید بدونه خدامارافقط برای رفع نیاز نیافریده بلکه برای هدفی افریده شدیم و زن ومرد باید کنارهم تااخر عمر به ارامش وتکامل برسندواین خانم هم بایدتوکل به خدا میکرد تاخدا همسری دایمی سرراهش قراردهدتااخر استراب ازدست دادن ونگران مالی و نداشتن سربناه رو نداشته باشد.این چه فایده ای داردکه یک سربناه همیشگی نداشته باشد؟هرچند ممکن نیاز مالی وجنسی او برطرف شود ولی روح وروان ان راچه چیزی برطرف میکن؟

  • somaie

   من بااین کار مخالفم نه به خاطر شرع یا عرف ،خود این خانم نتیجه کار رو بیان میکنن لطمه روحی و صبری که بعد از این ماجراها تحمل میکند بیشتر از بار اول نیست ؟؟؟بعد از این چنین روابطی زن لطمه میبینه وخود اون این رابطه رو خودکشی میدونه خودکشی که روح از بین میره

  • محمد

   از سویی در مواردی ازدواج دائم مقدور نیست. مثل اینکه دو طرف توانایی پذیرفتن مسئولیتهای گسترده ازدواج دائم را ندارند، یا افراد متأهل درمسافرت های طولانی و یا به علل دیگری با مشكل عدم ارضای غریزة جنسی رو به رو می شوند. یا عوامل دیگری، نیاز به ازدواج موقت را به وجود می آورد.
   و اسلام كه قوانینش مطابق مصالح و مفاسد حقیقی و متناسب با ذاتیات انسان است، در کنار ازدواج دائم، ازدواج موقت را نیز تشریع کرده و آن را مجاز می داند. البته باید متوجه این نکته بود که قوانین اسلام، همانند قطرات زنجیر به یکدیگر متصل می باشند. و نباید به صورت بخشی و جزئی دیده شوند. یک جزء در یک سیستم می تواند زیبایی بخش باشد، در حالی که اگر از آن سیستم خارج شود و جدا در نظر گرفته شود، جز زشتی نداشته باشد. مثل خال بر روی گونه که سبب زیبایی آن می شود، اما اگر آن خال جدا از گونه باشد، امری قبیح و کریه خواهد بود.

   «أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذلِكَ مِنْكُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یُرَدُّونَ إِلى‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ [بقره/85] آیا به بعضى از كتاب ایمان مى‌‏آورید و بعض دیگر را انكار مى كنید؟ پاداش كسى كه چنین كند در دنیا جز خوارى نیست و در روز قیامت به سخت‏ترین وجهى شكنجه مى‏شود و خدا از آنچه مى‌‏كنید غافل نیست.»

   بنابر این باید در نظر داشت که همان دینی که ازدواج موقت را تشریع کرده است، مجوزی برای تنوع طلبی و هرزگی نمی دهد و نفس اماره انسان را دشمن ترین دشمنان انسان معرفی می کند:
   «قَالَ النَّبِیُّ ص أَعْدَى عَدُوِّكَ نَفْسُكَ الَّتِی بَیْنَ جَنْبَیْك‏[1] پیامبر (ص) فرمودند: دشمن ترین دشمنان انسان، نفس میان دو پهلوی اوست. (کنایه از شکم و شهوت جنسی)»

   با این نگاه روشن می شود که ازدواج موقت در جای خود بسیار مناسب و حتی ضروری است. که مقابله با آن، تبعات منفی بسیاری در جامعه ایجاد می کند. حضرت علی (ع) در این باره می فرمایند:
   «لَعَنَ اللَّهُ ابْنَ الْخَطَّابِ فَلَوْلَاهُ مَا زَنَى إِلَّا شَقِیٌّ أَوْ شَقِیَّةٌ- لِأَنَّهُ كَانَ یَكُونُ لِلْمُسْلِمِینَ غَنَاءٌ فِی الْمُتْعَةِ عَنِ الزِّنَا[2] خدا پسر خطاب را لعنت کند ، اگر او نبود، کسی مرتکب زنا نمی شد، به جز انسان پست! چون مسلمانان به واسطه متعه، نیازی به زنا نداشتند.»

  • محمد

   «فرق ازدواج موقت با رابطه نامشروع چیست؟»
   ،از افرادیکه این سوال را دارند بپرسید: «فرق ازدواج دائم با رابطه‌ی نامشروع چیست؟». چرا اگر یک زن و مرد [چه مسلمان، چه مسیحی، چه بودایی و …]، اگر حتی بیست سال هم زیر یک سقف با هم زندگی کنند و صاحب سه فرزند هم بشوند، رابطه‌ی آنان نامشروع و فرزندان‌شان حرامزاده قلمداد می‌شود، مگر چه فرقی دارد؟! چرا حتی در قوانین مدنی و حقوقی، کسی که بیست یا سی سال با دیگری زندگی مشترک دارد و سه فرزند هم دارد، نمی‌تواند مدعی شود که من «متأهل هستم» و حتی از حقوق مدنی و اجتماعی یک متأهل نیز نمی‌تواند استفاده کند؟! خواه در ایران یا یک محیط اسلامی باشند و خواه در یک جامعه‌ی غربی مثل امریکا و اروپا و خواه در خاور دور مثل چین، ژاپن، کره و فیلیپین.

   پس، ازدواج که با یک خطبه منعقد می‌گردد، چه در اسلام و مسجد باشد، چه در مسیحیت و کلیسا و چه در زرتشت و معبد و چه در …، قوانین و تعهداتی را بر فرد و جامعه حمل می‌کند که سبب نظام و سلامت روحی، روانی، جسمی، ارتباطی، حقوقی و … شخص و اجتماع می‌گردد.

   به عنوان مثال: قانون نفقه، قانون ارث، قانون مالکیت، قانون حضانت، قانون محرمیت (مثلاً ممنوعیت ازدواج با مادر یا پدر همسر برای تمام عمر)، قوانین مربوط به شخصیت، هویت، ملیت و حقوق مادی و معنوی فرزندان و …، همه قوانین و تعهداتی است که در سرتاسر دنیا، با همین یک خطبه، که زن می‌گوید: خودم را به ازدواج تو درآوردم و مرد هم قبول می‌کند، یا وکیل‌شان آن را می‌خواند، بر فرد و جامعه حمل می‌شود.

   ازدواج موقت نیز، همان ازدواج است، با این تفاوت که پایان زندگی مشترک، به مرگ یا طلاق موکول نشده است، بلکه از قبل تعیین شده و بین طرفین به توافق رسیده است. خواه زندگی مشترک یک ساعت باشد و یا پنجاه سال، وقتی برای پایان آن وقتی تعیین و توافق شد، می‌شود ازدواج موقت و بسیاری از قوانین و تعهدات فردی و اجتماعی ازدواج دائم را جاری و ساری می‌نماید. چنان که اگر کسی ازدواج دائم نمود و پس از یک یا دو ماه به دلیل اختلاف طلاق گرفت و یا همسرش از دنیا رفت، بسیاری از این قوانین در مورد او به اتمام نمی‌رسد.

   پس، از مهم‌ترین تفاوت‌های ازدواج (دائم و موقت) با رابطه نامشروع این است که زمینه‌های بی‌نظمی، بی‌تعهدی، سوء استفاده، رواج فساد و فحشا، ظلم و … را از بین می‌برد. و البته در روابط شخصی نیز بسیار مؤثر است. خیلی فرق دارد که انسان به کسی که با او رابطه جنسی برقرار می‌کند، به چشم همسر نگاه کند و مقابلش متعهد باشد و یا به چشم یک فاحشه و فاسق (زن یا مرد). و این معنا را بانوان که لطیف‌ترند، بیشتر احساس و درک می‌کنند، چون امر بسیار لطیفی، حساس و ظریفی است

  • محمد

   باسلام
   این چه وضع بحث کردنه ، واقعا ادعاهای مارو یه تریلی هم نمیکشه ولی در عمل هیچی نیستیم،نظرات منطقی بدون توهین بهتر از این فحاشی هاست ،فکر کنید ،تحقیق کنید قرار نیست تایید یا رد اینکار به شما آسیبی برسونه که اینقدر عصبانی میشید.
   ظمنا به احکام خدا و دین خدا توهین نکنید چون کفر محسوب میشه حتی اگر از روی عصبانیت باشه و یادآوری میکنم کسی از خشم خداوند در امان نیست.
   ارجاع میدم شمارو به آیه ی 24 از سوره مبارکه نساء
   ترجمه: و زنان شوهر دار( بر شما حرام است) مگر آنها را که (از راه اسارت) مالک شده اید (زیرا اسارت آنها در حکم طلاق است) اینها احکامی است که خداوند بر شما مقرر داشته است اما زنان دیگر غیر از اینها (که گفته شد) بر شما حلال است که با اموال خود، آنان را اختیار کنید ، در حالی که پاکدامن باشید و از زنا خودداری نمایید.
   و زنانی را که متعه (ازدواج موقت) می کنید، واجب است مهرآنها را بپردازید و گناهی بر شما نیست در آنچه بعد از تعیین مهر، با یکدیگر توافق کرده اید.
   (بعدا می توانید با توافق، آن را کم یا زیاد کنید) خداوند دانا و حکیم است

  • حکیم

   ما باید به ایشان حق بدهیم زیرا زن کانون محبت است ونیاز به همدم دارد که باید ازروی عقل وشرع تغذیه شود ایشان نه تنها کار بدی نکرده بلکه بهترین راه را برای درگیر نشدن به گناه را انتخاب کرده فرق متعه با گناه زنا این است که متعه حکم خدا وباعث ارامش روحی ومعنوی است اما زنا دارای عذاب وجدان وخلاف قانون اللهی وعدم ثبات اخلاقی است .

  • یه زن

   خاک بر سر هرزه ات کنن. خاک بر سرت که چند سال نتونستی خودتو کنترل کنی. مثلاً روزه گرفتنو خدا برای تمرین صبر گذاشته. خاک بر سر دین و شرعت کنن که هر جاشو بگیری یه جاش میلنگه. منم با شوهرم تو بعضی موارد سردم. میتونم برم متعه کنم بدون جدا شدن؟؟ خاک بر سر شرعتون!

   • فرهاد

    خانم محترم
    من یه مرد متاهلم زن وزندگیمو خیلیم دوست دارم و با هیچی عوض نمیکنم .اما شما که از ماهیت وجودی ، نیازها و سایر مسائل مردا خبری نداری اینقدر دو آتیشه نظر نده. شما که نمیدونی یه رابطه جنسی جدید برای یه مرد متاهل مثل تزریق بنزین میمونه و در نتیجه میتونه خیلی بهتر و بیشتر به زن وبچش سرویس بده نظر نده خانم هایی که به عقد موقت مردای متاهل در میان هم نیازهای جنسی و مالی شونو برطرف میکنن و هم باعث بهتر شدن زندگی مردای متاهل در رابطه با مسایل زندگی مشترکشون میشن. خانم محترم شما فقط یه زن عوام هستین که از روی تعصبات و حسادت های زنانه حرف میزنین و هیچ آشنایی با مسایل روان شناختی مردا ندارین و حتی نمیدونین بعضی اوقات که همسرتون خیلی خوشحال و بشاش و به قول معروف fresh هست احتمالا نتیجه یک ارتباط خوشایند با زن یا دختری خارج از خونه هست که باید قدر دان این لحظات و اون دختر یا زن باشین.

    • صداقت

     من یه سوالی دارم خانم همسر موقت:
     شما به چه دلیل 4 بار ازدواج موقت انجام دادید؟
     شما گفتید که برای ارضای جسمی و عاطفی بوده. چقدر احساساتتون زود عوض میشده. یعنی به تمام همسران موقتتون علاقه داشتید یا تنها برای ارضای جنسی بوده؟
     پس فرقی بین جنس مذکر و مونث نمیبینیم. حتی زن ها هم علاقه شدیدی به چند همسری دارند. منتها به دلیل اینکه شرع این اجازه رو نمیدیده که زن ها همزمان چند همسر اختیار کنند، زن ها هم به این روش روی آورند.
     به آقایون علاقه مند به ازدواج موقت هم که ادعای علاقه شدید به همسرشون رو دارند پیشنهاد میدم که اگر به همسرشون وفادر نیستند دست کم صادق باشند و قبل از ازدواج موقت این مساله رو با همسرشون در میون بگذارند. همونطور که ازدواج موقت رو حق خودشون میدونند، این هم حق همسرانشون است که مطلع باشند.

    • شبنم

     faghat bayad begam jaye taaseof dare…………. harzegiii o havasroonit ro nazariin paye in masael……..
     inghad birag hastiin………
     age zanetoon ham hamin kar ro kone baz ham hamin harf ha ro mizaniiid………vaghean motaasefam

  • دانیال

   بعضی مواقع اگه فکر کنیم که خدا یه قانونی رو چرا گذاشت راه دوری نمیره…چرا خدا با فاحشگی مخالفت کرد؟!من نظرم اینه که ارزش انسان بالا تر از اینه که بخواد فقط به جنبه جنسی طرف مقابل نگاه کنه آیا واقعا اگه صیغه موقت جاری بشه قضیه فرق میکنه؟با کارهامون بهونه دست زد دیگران ندیم که دینمون رو به تمسخر بگیرند یه کسایی مثل شاهین نجفیو…
   بعضی ها میگن توی احادیث اومده مراجع هم قبولش کردن پس حلاله ولی شما چرا شطرنجو آهنگو این جور چیزا مطرح میشه نظر مراجع یادتون میره؟!من به عنوان یه پسر جوون ایرانی حاظرم گناه بکنم ولی با چیزهایی مثل این خدا و دینشو در دید دیگران کوچیک نکنم

   • نیکی

    کاملا باهات موافقم.چون معلومه که شرف داری.

  • محمد

   ازدواج موقت يا دائم ؛ هر دو ازدواج است و از شرع به هر دو اجازه داده است .
   من با برخي از دوستانم هم زن دوم متعه دارند ارتباط دارم و به هيچ عنوان به زنان موقتشان با ديد بدي نگاه نكردم يعني كاملا شرعي و حقشان است بهتر بگويم زن اول و دوم ندارد خداوند زن و مرد را براي هم آفريده است و اگر مردي با متعه بتواند نيازي چه مالي ، چه روحي و چه جسمي شخصي را برطرف كند ؛ نه اينكه اشكالي ندارد بلكه به او كمك كرده تا نيازهايش را از راه شرعي برطرف كند و همچنين آن زن به مرد كمك كرده تا نگاهش هرزه نباشد و بتواند با محرم خود خلوت كند .
   عرف را ما مي سازيم و اگر به مشكلات جامعه از نگاه شرعي نگاه نكنيم جامعه را به سمت فساد مي كشانيم .
   هيچ حلال خدا بي حكمت نيست

   • فتانه

    درست است که زن اول و دوم ندارد و خداوند زن و مرد را برای هم افریده، اما ایا زنانی که در رابطه با شوهر خود دچار خلا های روحی و جسمی هستند هم میتوانند متعه کنند با مردی دیگر!!! اینطوری ان مرد دوم هم به گناه نمی افتد و زن نیز با محرم خود خلوت خواهد کرد!!! و همه فوایدی که شما برای زن دوم بیان نمودید برای شوهر دوم نیز میتواند صدق کند!!

  • محسن

   با سلام
   دوست عزیزی که نظر من رو خذف کردی لطفا یه سری به آدرس زبر یزن تا بهتر بفهمی که من چی میگم.
   http://www.taahod.com/showthread.php?tid=8831
   من قبول دارم که نیت این خانم که شما با اون مصاحبه کردید خیر بوده و صداقت داشته ولی خیلی از خانمها این صداقت رو ندارند.
   خود من از بابت ازدواج بیچاره و بدبخت شدم نه راه پیش دارم و نه راه پس.
   ولی خدا بزرگه و جواب اونهای روکه به نام دین سو استفاده میکنن رو یه روز به خوبی میده.

  • محمد

   صداقت ایشان در این مصاحبه قابل تقدیر است. همه احکام خداوند حکیمانه هستند از جمله متعه و تعدد زوجاتٰ منتها باید در نسبت با سایر احکام و دستورات خداوند در نظر گرفته شوند.

  • hadi

   من که حرفای این خانومو قبول دارم چون حتما خدا حکمتی برای این کار داشته و هیچ کار خدا بی حکمت نیست به نظر من صیغه تو این دوره زمونه برای کسایی که نمیخوان به گناه آلوده بشن و شرایط ازدواج ندارن خوبه. اسلام دین کاملی پس بیایین واقعا مسلمان باشیم.من و شما به خوبی میدونیم که نیاز جنسی رو باید 1 جوری ارضاش کرد و به نظر من صیغه راهیه که خدا واسه کسایی گذاشته که شرایط ازدواج ندارن

  • محسن

   با سلام
   خدا رو شاهد میگیرم که از روی غیرت بیجای مردانه و یا با تعصب حرف نمیزنم
   ولی اکثر خانمها اگر شوهرهاشون با یه خانم صحبت معمولی بکنه و یا خدای نکرده اگر به خانمی لبخند بزنه و یا اگر بفهمن که شوهراشون قبل ازدواج دوست دختری داشته چنان ناراحت میشن که حد نداره.
   حالا چطور بعضی از زنها راضی میشن در طول عمرشون با چندین مرد رابطه جنسی داشته باشن و اگر یک روز آدم ساده ای آومد خواست با او ازدواج کنه چیزی از گذشته خود بیان نکنن و پیش خودشون بگن که گذشته گذشته و زندگی جدید را بچسب!!!
   واقعا اسم این عمل نیازه؟ یا یه اسم دیگه داره؟
   هزاران دختر و پسر پاک و درست توی این مملکت زندگی میکنن و لحظه ای به این طور مسائل و اعمال دیگر فکر نمیکنن.
   الان عصر و دوره دیده نشدن آسمان پر ستاره است و عدم بیداری وجدان.
   با عرض معذرت و پوزش از دوستانی که میکن این عمل شرعیه ولی اگر شرع ما درست بود هیچ بچه ای گرسنه نمخوابید و الان هزاران جوان برای مهریه در زندان نبودن و در کل شهر باید گلستان میشد.
   هرچند به نظر همه احترام میذارم ولی نظرم اینه که این عمل هرچند نیاز ضروری یک انسانه ولی از وجدان و شرف به دوره.
   اگر فکر کردید بی ادبی کردم ببخشید.

  • هدی

   چرا بعضی ها اینقدر هوس رو محکوم می کنند؟! هوس چیز بدی نیست و باید ارضا بشه. شیرینی و آزامش زندگی در همینه.

  • رضا

   لطفا همه گوش کنن.با توجه به پیام های دوستان و نظراتشون به نظر من ازدواج موقت برا آقایون هوس و سکس و برا خانوما یه سرپناه و کمک مالیه بیشتر نسبت به هوس گرچه بعضی زنا کلا بیمارن و هوس بازن . نظر من اینه که باید جایی مثل شهر نو وجود داشته باشه که مردا برا رفع نیاز هوس خودشون برن اونجا و همون دو کلمه عربی برا محکم کاری خونده بشه اینجوری زنای فاحشه تو خیابون جم میشن و با آزمایشات سلامتی وارد رابطه با آقایون میشن . بیماری های مقاربتی کمتر میشه.و این خانوم محترم و امثال اون که صیغه موقت میخونن با آقایون مشکل اینو ندارن که مردا برا هوس بیان دنبالشون و اگه کسیم برا صیغهموقت بیاد واقعا برا اینکه زنو تحت حمایت خودش از هر لحاظ قرار بده میاد و مشکل بر طرف کردن هوس جنسی خودشو نداره. آدما صادق ترن تو این رابطه

  • amir

   برایشان آرزوی خوشبختی میکنم!!!شرایط سختی دارند!!!

  • بهرام

   به نظرمن بعضیها هم مشکلاتی دارند که به سمت متعه میرن حتی اگه متاهل باشن حالا به هردلیل روحی جسمی وجنسی مهم اینه که توی متعه هم باصداقت باشن وبه انصاف رفتارکنن هیچ ایرادی نداره

  • سیدآل رسول آبپخش

   بسم الله الکریم:قانونی را که خدای خالق انسان تشریع نموده است نمی توان رد کرد.این خودخواهی انسان است که همه چیز را فقط برای خود میخواهد.انسانی که یکبار در زندگی شکست خورده چرا نباید بتواند نیاز روحی وجسمی خود را برطرف کند؟چرا کسی که می خواهد شرافت خود راحفظ کند،براثر نگاه منفی دیگران نتواند این کار را انجام دهد؟ای کاش می شد نگاه منفی مردم نسبت به این کار تغییر کند.

  • اکبر

   تا وقتی ازدواج موقت در ایران قانونی باشه مردای هوس باز با کلی دلیل و منطق من درآوردی تمایل به انجام این کار را توجیه کرده و انگیزه اصلی (هوس) خودشان را پشت لوای قانونی و حتی اجتماعی این امر پنهان می کنند . من یک مرد هستم و خیلی خیلی به اصول ایمانی پایبندم . ولی با خودم رو راست که میشم میبینم حتی نمیشه بین دو تا بچه ی خودت مساوات و عدالت را کاملاً برقرار کنی حالا چه برسه بین دو زن؟ می دانیم این اولین شرط ازدواج موقت یا مجدده که تقریطباً محاله کسی بتونه به اون عمل کنه .پس این قضیه در همین ابتدا منتفیه. حالا اگه با خودتون صادق باشین میبینین ته ته ازدواج موقت فقط و فقط هوسه……………….

   • محمد

    یعنی خداوند خواسته نعوذ بالله با شرطی که امکانش محاله انسانها را سر کار بذاره؟

   • زهره-

    برای آقایون میشه گفت هوسه ولی برای خانمها چیزای دیگه هم هست.

   • محمد

    اينكه گفتي عدالت ؛ درسته ، ولي مساوات درست نيست ، براي اينكه اين موضوع بهتر روشن بشه يه مثال مي زنم .
    غذاي كودك دو ساله با غذاي فرد بزرگسال يكسانه ؟ حتماً تأئيد مي كنيد اينگونه نيست و عدالت در اين هست كه هر كس به اندازه خودش بايد غذا بخوره .
    اين را هم كه شما مي گي درباره زنان دائم صدق مي كنه نه زنان متعه ، كه شرايطش كاملاً متفاوته .
    اگر مردان از روي هوس ، و زنان به دنبال سر پناه و آرامش روحيشون به متعه نگاه مي كنن جزو ذات خلقت جنسيتشونه . و براي هر دليلي هم كه شما بفرمائيد حلال خدا حلال و حرام خدا حرامه .
    با جلوگيري از متعه مردي اگر براي هوس و شهوت دنبال زني باشه از نظرش صرف نظر نخواهد كرد و زن هم به دنبال جبران مشكلاتش به دنبال مرد خواهد بود و در نهايت با گناه و دوست پسر و دوست دختري موضوع حل خواهد شد كه خلاف شرع و بدترين نوع رفع مشكلات خواهد بود

  • علی

   با سلام خدمت دوستان عزیز.
   هر کسی بسته به حالش احتیاج به جنس مخالف و رابطه جنسی داره.
   این برای کسانی که قبلا رابطه جنسی داشتند تقریبا مثل نیاز به غذا رو داره. شاید بتونی 5 روز غذا نخوری ولی باید آخرش یه کاریش بکنی.
   حالا سئوال من اینه که خانم های که باید عده نگهدارند در دوره عده برای نیاز جنسی چطور باید خودشون رو متقاعد و کنترل کنند؟
   به نظر شما این براشون خیلی سخت نیست؟
   آیا با کتمان و سرکوب این مسئله مشکلی بخصوص از لحاظ روحی براشون پیش نمیاد؟
   آرزوی موفقیت برای همه دارم.

  • mon

   باسلام
   كامنتهاي همگي شماراخواندم از بي ادبي و اهانت به خانواده بعضيها ناراحت شدم ولي در كل تمامي اين اتفاقها خواه ناخواه درجامعه ميافتد .به شخصيت و اعتقاد خود فرد بستگي داره.
   من خودم يه خانم مطلقه ام .شوهر من متاسفانه يك فردتحصيلكرده اين جامعه بود كه علاوه برچشم چراني و هوسراني عقيده اي هم به حرام وحلال نداشت و عاقبت ازسركاراي اينچنيني و اعتياد و فحاشي ودست بزني كه داشت با2 بچه ازش جداشدم.الان براي خودم كارم وزندگيمو دارم بابچه هام زندگي ميكنيم ولي ميخواستم بگم بيشترخواستگاراني كه تواين مدت داشتم آقايون متاهل بودن كه پيشنهادميدادن يكي دونفري هم ازخواستگاراي قبل ازازدواجم بودن كه همچنان از عشق قديم ميناليدند باتمام وسوسه هاي اين پيشنهادات و تمام مشكلاتي كه دراداره زندگيم دارم ولي با تمام اين حرفا فقط به خاطر اينكه خود من قرباني اينكاربودم، راضي نشدم به خاطررفاه خودم و دورنماي عشقولانه اي كه اين آقايون متاهل عاشق نمابا موقعيتهاي برجسته خودشون به من نشان ميدادن، زندگي اون زن ببيچاره از خدا بيخبرشون كه به اميدي باهاشون زندگي ميكنه رو خراب نكردم والان باآقاي مجردي آشنا شدم كه حاضره سرپرستي دو تابچه هام روهم قبول كنه به نظر من اون خانم بايد صبرميكرد تا حداقل با يه فرد مجرد آشنا ميشد كه تبعات كارش زياد نباشه و رابطه اش رو بخاطر اينكه خودم زخم خورده اين روابط هستم اصلا قبول ندارم .اينهمه فرد مجرددر جامعه است .

   • lind

    من تا اینجا ساکت بودم و فقط میخواستم کامنت ها رو مطالعه کنم ولی حیفم اومد به تفکر عصر حجر شیرین خانوم جواب ندم .
    (((واقعا خجالت اور است.این کار فاحشگی اسلامی است.یعنی چی که خودت رو عرضه کنی به مردای مختلف با خواندن دو کلمه عربی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و در قبال گرفتن هزینه های زندگی یا خرجی و یا هر زهرماری که توجیه میکنید این فاحشگی اسلامی رو. حالا این چه فرقی با خودفروشی طبیعی دارد؟؟؟؟خودفروشی طبیعی اسمش روش هست ولی اینکه خودفروشی کنی و دو کلمه عربی هم بخونی برا توجیه این کار مزخرف شرم اور است . و این برا غرور یک زن و ارزش یک زن اسیب می رساند.البته اگه غروری باشه تو این فاحشه هتی اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!به نظر من ادم بدون خوندن دو کلمه ایه و اینا حتی با وجود شوهر بره هر کار دلش خواست بکنه باشرفتر از فاحشگی اسلامی است.))

    باید به عرض شما برسونم مادر شما هم با همین دو کلمه خوندن عربی خودش رو به پدرتون عرضه کرد.
    اصلا شما که با دین اسلام مخالفید چرا به خودتون اجازه میدید که تو کار ما فضولی کنید .

    • ناشناس

     سلام خانم و یا آقای محترم چقدر شما کوته فکر و احمقید که به این قاعده اسلامی که کاملا متناسب جامعه اسلامی هست توهین می کنید. سوء استفاده یک عده نباید موجب این شود که شما به این قاعده که برای حفظ جامعه و خانواده خیلی هم کارآمد هست توهین کنید. حیوانیتی که شما فرمودید که زن شوهر دار بره و هر کار دلش خواست بکنه رو با همین الفاظ رکیک موجه جلوه می دید. و عقل بسیارکم کارتون خودتون رو آزاده تصور می کنید. جامعه ما به کجا رسیده که امثال تو می تونند نظراتشون رو به این شکل با این جملات موجه جلوه بدند و به این راحتی با کمترین سوادی نظر بدهد درباره یک قاعده اسلامی که بسیار هم مفید ساختار جامعه اسلامی هست با توجه به قواعد جامعه شناسی و انسان شناسی.
     پیش نهاد می کنم این مطلب رو بخونید خانم(به احتمال زیاد) خیلی ناراحت نشو از متنم و سریع به آقایون توهین نکنی تصور نکنی که من یک آقا هستم؛ بنده یک خانم مجرد هستم که عقلم خیلی بیشتر از تو امثال تو کار می کنه و قدرت تحلیل و فهم جامعه و نیازهای اون رو دارم. در ضمن این نامه که در این پست که آدرسش در ادامه می آید را خودم نوشته ام.
     چاره اساسی عشق به جنس مخالف
     http://asheqi.parsiblog.com/

    • محمد

     خدايي كه همه هستي و انسان را آفريده ؛ خودش بهتر مي دونه كه نياز بشريت چي هست و هيچيك از دستوراتش بي حكمت نيست .
     شما كه به متعه مي گيد فاحشگيه اسلامي عقلتون ناقصه . تحمل كن هر وقت عقل كل شدي به دستورات خدا اشكال بگير

    • زهرا

     من بانظر لیندا جون موافقم. مردا چطور به خودشون اجازه می دن که به همسرشون خیانت کنن.ایا اگه زن اجازه تعدد زوج داشت بازم این نظرو داشتن.

   • مهسا5

    به نظرم شمائي كه شرايط اون خانم روداريدبهترين جواب رودادين.امايه جمله رواشتباه نوشتين”اون زن بدبخت ازخدابيخبر”فكركنم ميخواستين بنويسين ازهمه جابيخبر
    به هرحال باحرفاتون موافقم به شرط اينكه خودداري كنن تايه موردمجرديازن مرده يازن طلاق داده براي ازدواج دائم ياصيغه چدين ساله بيادسراغشون چون اگه برن باپسراي مجردبعدااون دختري كه ميخوادبااون پسرازدواج دائم داشته باشه مطمئنادوست نداره همسرش رابطه جنسي روتجربه كرده باشه

  • yashar

   سلام خدمت همگی
   یه ضرب المثل تو اکثر کشورهای جهان هست که میگه
   مرد واقعی اونیه که با زنان و دخترهایی که باهاشون در ارتباطه جوری رفتار کنه که میخواد با دختر و همسر خودش رفتار بشه
   قضاوت با خودتون . چه خانم ها چه آقایون این ضرب المثل برا خانم ها هم صدق میکنه . اگر ذهنتون پذیرای همچین واقعیت هایی میتونه باشه پس موافق باشید اگر نه بهتر به ارزش های خودمون پایبند باشیم حالا چه دینی و مذهبی چه انسانی و شرافتی
   از همه ممنونم بابت بحث های جالبشون و مخصوصا دست اندرکاران تهیه و انجام این مصاحبه

  • ناشناس

   سلام. به نظر من مصاحبه خوب و سازنده ای بود. موضوع متعه بالاخره یک روز باید در کشور ما حل شود. زیرا این نیاز در هر دوجنسی که شرایط ازدواج نداشته و یا به هر دلیل مجبور به طلاق شده اند، وجود دارد. اگر اصل وجود داشتن این نیاز و یا راه حل شرعی آن را ندیده بگیریم، قطعا فساد در جامعه بیشتر و بیشتر می شود. با آرزوی موفقیت برای این خانم متشرع و بسیار بسیار محترم

  • یوسف

   با سلام.
   هر کسی چه زن و چه مرد یه سری نیاز ها داره که نمی تونه از اونها فرار کنه.فقط امیدوارم برای برطرف کردن نیازهامون بهترین راه و درست ترین و عاقلانه ترین راه رو انتخاب کنیم به طوری که وقتی سر روی بالش میزاریم از خودمون شرمنده نباشیم. هم بخاطر اعمال و کردار و گفتاری که با دیگران انجام میدهیم و هم بخاطر دل خودمون. نه ظلم به خود کنیم و نه به دیگری.
   هر کاری میکنیم چه درست و چه غلط لطفا و خواهشا اون رو به خدا و قران و مسائل مذهبی نسبت ندهیم. هم اکنون اسلام در قرن 14 هجری بیش از 100 نوع نگرش و تفسیر و پیرو داره که فقط خدا میدونه کدومشون درستند و خدایند.
   پس بهتره هر کسی خودش باشه. و نقابی از هر جنس و شکلی به صورت نداشته باشه.
   زندگی هر شخص به خودش مربوطه و راهی که در اون قدم برمیداره آخرش مشخصه.
   خدا آخر و عاقبت همه مارو ختم به خیر کنه.

  • ح . م

   یه سوال من کل قرآن رو خوندم با تقسیر ولی هیچ جا از ازدواج موقت صحبتی نشده اگه میشه این آیه و سوره شو بگید ما بریم بخونیم ممنون شاید من ندیدم

   • مرتضی

    هوالحق
    سلام دوست عزیز
    همه ی مباحث دینی ما در قرآن نیومده بلکه برای اثبات حکمی از احکام اسلامی باید به یکی از ادله ی چهارگانه (قرآن , روایات , عقل و اجماع)استناد بشه.یعنی احکام دینی یا از طریق قرآن به دست ما میرسه یا روایات یاعقل(حسن و قبح عقلی) و یا اجماع.
    مثل دو رکعت بودن نماز صبح که در قرآن نیومده اما در روایات هست.
    من شما رو ارجاع میدم به کتب روایی بحث متعه که به صورت مفصل آورده شده:
    کافی ج۱۱ ص۷
    بحار النوار ج۱۰۰ ص۳۱۲
    وسائل الشیعه ج۲۱ ص۵
    من لا یحضره الفقیه ج۳ ص۴۵۸
    الاستبصار ج۳ ص۱۴۱
    وبسیاری از منابع دیگر…

    • ح . م

     دوست عزیزی که به اینجانب پاسخ دادی منم همینو میخواستم من نگفتم که تو روایات نیومده من گفتم تو قرآن نیومده بعد همه میگن تو قرآن به صراحت گفته وگرنه منم میدونم که روایات زیاد داریم که مثل قرآن سندیت ندارند
     روایاتی رو که مثل قرآن محکم نیست لقب میدیم به قرآن

     • مرتضی

      برادرم
      اولا اگر بخواهیم فقط به هر آنچه در قرآن آمده عمل کنیم و هر آنچه در قرآن است سندیت داشته باشد که نحوه انجام بسیاری از احکام جزییات آن نا مشخص و گنگ میمونه و اصل بسیاری از احکام هم باید مغفول واقع بشه
      در فقه اسلامی ادله اربعه داریم با هر کدام ازآنها که حکمی ثابت شود واجب الاتباع است. به حکم خود قران (يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُم) اطاعت از رسول وجانشین به حق آن اطاعت از خداست
      ثانیا روایت باب متعه آنقدر زیاد هست که توتاتر معنوی داشته باشد آن چیزی که ظنی است و می توان شاید کسی بتواند در سندیت آن خدشه وارد کند آحاد است نه خبر متواتر که قطعی الصدور است
      شما را به مطالعه تفسیر المیزان علامه طباطبائی (ره) ذیل آیه 24 سوره نساء (ج 4 چاپ دفتر انتشارات اسلامی قم) ص 431 تا ص 439 دعوت می نماییم

     • محمد

      سلام دوست عزیز آقای ح۔ م
      سوری نساء آیہ ی ۲۴ این سورہ جایی کہ می فرماید :۔۔۔ فما استمتعتم بہ منھن فاتوھن اجورھن ۔۔۔ دلات صریح بر نکاح موقت یا ھمان متعہ دارد در تفسیر این آیہ حتماً ببینید تا بہ جواب خود برسید
      محمد از قم

     • محمد

      قراني كه امروز دست ما است همه سورهاي وحي شده نيست و تعدادي از سوره ها در جرياناتي بعد از رحلت پيامبر گرامي اسلام و جنگ هاي ديگر گم شده و امروز 114 سوره به دست ما رسيده است .
      به همين دليل در برخي از موارد مجبوريم به سنت ، روايت و اجماع توجه كنيم .
      اما در سنت رسول (ص) و روايات متواتر بر صحت اين موضوع تأكيد شده است

   • فاطمه

    آیه متعه، آیه 24 سوره نسا

   • سلام

    عزیزم همه چیز که نباید تو قران بیاد که پس سنت ، عقل و اجماع چی میشه ؟

  • امید

   همینکه این خانم راستگو بوده و به خاستگارش گفته در زمان عده محرمیت هست حاکی از اینه که بدستورات قران پایبند بوده اگر غیر از این بود میتوانست کتمان کنه . برای ایشان خیلی ناراحت شدم امیدوارم خداوند به ایشان همسری لایق عطا کنه و خوشبخت بشه اامیین یا رب العالمین

  • Saba924

   سلام
   با توجه به داغ بودن این بحث خواستم منم به چند مورد اشاره کنم:
   ۱٫ تا وقتی که در موقعیت کسی قرار نگرفتیم نمی تونیم اونو قضاوت کنیم
   ۲٫ ما انسانیم و خداوند به ما دو نعمت عقل و وجدان رو داده، سوای اینکه چه مذهبی و مسلکی و اعتقادی داریم اگر هرکاری که می خوایم انجام بدیم این دو گوهر وجودمون رو قاضی کنیم و مطابق شأن انسانیمون رفتار کنیم نه به خودمون آسیب می زنیم و نه به دیگران
   ۳٫ به نظر من هم کسی که سعی می کنه غریزه جنسی رو در خودش بکشه بیماره و هم کسی که این غریزه رو لجام گسیخته رها می کنه تا بدون هیچ محدودیتی در بیابان هوس بتازه. اگر ما انسانیم پس در کنترل غرایزمون باید فرقی با حیوانات داشته باشیم پس این دیدگاه که چون مردها تنوع طلبن صیغه و ازدواج دوم و خیانت یک چیز اجتناب ناپذیره مردوده و اصلا توجیهی نداره چون در اینصورت فرقی میان انسان و حیوان نیست (که البته در مورد زنها هم صدق می کنه) و از طرف دیگه این دیدگاه هم مردوده که زن اگر شرایط ازدواج دائم براش فراهم نیست پس غریزه جنسیشو سرکوب کنه. شاید خیلی زنها بسیار راحت اینکار رو انجام بدن ولی شرایط جسمانی هیچکس با دیگری یکسان نیست اما بازم در اینجا خیلی راحت می شه برای رابطه ای که قراره ایجاد بشه شرایطی تعیین کرد که انسان رو از دایره انسانیت خارج نکنه و باعث صدمه به خود و دیگران نشه. مثلا اینکه با یک مرد متأهل ارتباط برقرار نکنه . چیزی که توی جامعه زیاده مردان مجرد و مطلق پس چرا یک زن پاشو روی زندگی زن دیگه بذاره و باعث نابودی یک خانواده بشه که عواقبش تا نسلها باقی می مونه
   ۴٫ متأسفانه طبق آمار رسمی بیش از ۷۵% طلاقها در ایران مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل اختلال در روابط جنسی هست به این دلیل که ما یاد نگرفتیم در مورد مسائل و مشکلات جنسی مون با همسرمون صحبت کنیم مشاور و روان درمان و پزشک که دیگه جای خود داره. همین که متوجه می شیم در رابطه جنسی با همسرمون مشکل داریم و یا اینکه حس می کنیم رابطه ارضامون نمی کنه بجای اینکه در موردش حرف بزنیم (که این حرف زدن خودش تخلیه روانیه و از انباشته شدن انرژی منفی درون ما و بغرنج تر شدن مسأله جلوگیری می کنه ) و راهکار عقلانی و منطقی پیدا کنیم یا به پزشک و مشاور و روان درمانگر مراجعه کنیم بلافاصله خودآگاه یا ناخودآگاه به فکر پاک کردن مسأله (طلاق) یا ارضای نیازهای جنسیمون در خارج از چارچوب خانواده و اخلاقیات می افتیم. آقایون! خانوما! کسایی که توی زندگیتون همچین مسائلی دارید باور کنید باور کنید علم پیشرفت کرده چیزایی که توی زندگی ما ایرانیا بیش از ۷۵% آمار طلاقهامونو رقم میزنه سالهاست که در اروپا و آمریکا برای بچه دبیرستانی ها مسائلی کاملا حل شده و پیش پا افتاده است. چون اونا وقتی باهاش روبرو شدن ازش فرار نکردن سعی در پاک کردن مشکل و یا تغییر مسیرشون نکردن، اونا خیلی منطقی با مشکل روبرو شدن ریشه یابی کردن راهکار براش پیدا کردن حلش کردن و بعد هم به نسلهای بعدیشون آموزش دادن و با اینکار اونا رو در برابر این مشکلات به نوعی واکسینه کردن. اگر مردی تنوع طلبه و دوست داره در آن واحد با چند زن باشه این اختلال شخصیتی داره یا اگر زنی با شوهرش مشکل جنسی داره بیماره یا خودش یا همسرش ، اما خوشبختانه اختلال شخصیتی یا اختلال در رابطه زناشویی، سرطان نیست درمان داره کافیه به اولین و نزدیکترین مرکز مشاوره مراجعه کنید یا حتی به مرکز بهداشت محله تون که خدماتش هم رایگانه! اصلاح نیازی نیست تو خیابون جلوی زنای دیگه بوق بزنید! یا خانوما بیافتین دنبال مردای متأهلی که معمولا هم مردایی معصوم! و مظلوم! هستن که در زندگی خانوادگی کاملا یکطرفه مورد اجحاف و بی مهری و بی توجهی عاطفی و جنسی همسرشون قرار گرفتن و شما قراره نقش فرشته نجات رو براشون بازی کنید!
   ۵٫ آقای محترمی که که خیلی ادعای مسلمونی می کنی و از کل اسلام همین رو یاد گرفتی که مرد می تونه ۴ تا زن عقدی و ۴۰ تا صیغه ای داشته باشه! پیغمبر محترمتون فرمودن که حتی اگر در نگاه کردن به زنانت هم نتونی عدالت رو رعایت کنی نباید بیش از یک زن بگیری و در آخر هم تأکید کردن که چون شما نمی تونید این عدالت رو برقرار کنید پس اینکار رو نکنید.
   ۶٫ خانومای محترمی که از چند همسری حمایت می کنید! حتی در حرمسرای پادشاهانی نظیر ناصرالدین شاه هم که تعداد بسیار زیادی زن داشته، زنا برای یک شب بودن در کنار شاه حتی دست به قتل هووهای خودشون می زدن. خدا برای هیچکدومتون نخواد ولی هنوز سایه یک زن دیگه رو روی زندگیتون حس نکردین که اینجور شعارای ایده آلیستی رو سر دادین! لطفا تیشه به ریشه خودتون و همجنسهاتون نزنید!

  • پندده

   با سلام به شما و خانمی که با این صراحت کلام به نکاتی اشاره کردند که متاسفانه در جامعه ما یا مطرود و یا مغفول مانده است. امیدوارم که افراد به این نگاه برسند که وجود هر کس قبل از ازدواج متعلق به خود اوست و نباید از امور قبل از ازدواج از طرفین سوال نمود. چرا که خداوندی که ما را خلق کرده است ما را بهتر می شناسد و از کم وکاستهای ما اطلاع دارد . پس برای تداوم زندگی لازم است افراد از همان آغاز زندگی مشترک با هم پیمان ببندند که دیواری فولادین بین خود و گذشته بکشند و از بازگویی گذشته ای که برایشان هیچ سودی ندارد پرهیز کنند. ولی دقت داشته باشند که هیچ مرد و زنی از خیانت خوشش نمی آید؛ پس باید خود را از زمان ازدواج ملزم به رعایت حقوق همسران خود نمایند. و در تعالی خود و خانواده خویش کوشا باشند. تا در سایه لطف و رحمت خداوندی زندگی شیرینی را بنیان گذارند. به امید خوشبختی همه زوجهای این مرز و بوم.

  • مریم

   من یک زن دارای مدرک فوق لیسانس و مادر 2 فرزند هستم. از وقتی که فهمیدم شوهرم با یک زن مطلقه که سیگار می کشد و مشروب می خورد دوست شده به خودم می گویم فایده نجابت و پاکی چیست؟ آدم ببخشید … و هرجایی و زن دوم باشه بهتر است از این که با آبرو بنشیند و زندگی کند و شاهد خیانت شوهرش باشد.

   • یک مرد

    خانم محترم …ضمن اینکه به شما بخاطر اینکه انسان شرفی هستید تبریک میگم …می خواستم یک نکته رو بگم …شما بخاطر همسرتون انسان خوبی نشدید…شما ماهیتاٌ انسانید …بنابراین غصه نخورید ..شما اشتباه نکرده اید ….اون اشتباه کرده ….من همسرتون رو محکوم کنم ..اصلاٌ دراین اندازه ها نیستم ولی میخوام بگم شما خوب هستید چون به خودتون احترام میگذارید وایشون رفتار خوبی نداره چون خودش به خودش احترام نمی گذاره …

   • عباس

    مریم خانم قداست و پاکی شما میتونه باعث افتخار خانواده و مخصوصا بچه های شما باشه. آینده درباره شما قضاوت میکنه چه خوبه که بچه ها با افتخار از مادرشون یاد کنن!
    این امتیاز رو از خودت نگیر لطفا

   • مهسا5

    من هم وقتي آدماي هرزه ي خوشبخت رميبينم گاهي ميگم هرچي آدم بدترباشه خوشبخت ترميشه!اماته تهش واقعابه اين حرف اعتقادي ندارم چون اولا مافقط براي اين دنياآفريده نشديم وتواون دنيا بايدجوابگوباشيم ودوما اينكه آدم باشرف زندگي كنه وبتونه به خودش وپاكيش بباله خيلي شيرين ترازخوشيهاي زودگذراون خانمه.

  • علی جان

   این روزا ی دور تو شهر بزنی کلی خانم و دخترهس.کی دیگه ب ازدواج موقت فکرمیکنه…!!!!!.ضمنا کاربران اینترنت ایران قشر فرهیخته ی جامعه نیسن همشون چون الان همه با ی گوشی ساده هم میتونن بیان نت و چیز عادی ای هس

  • ع.س مورخ 24-1-92

   من يك مرد هستم اگر مردي با زنش خوش باشه سراغ هيچ زني نمي رود مگر براي هوس راني . پس استدلال بي خودي براي صيغه نداشته باشيم. اگر هوس كار خير براي زنان بيوه داريد لطفاً حكم خدا را به سخره نگيريد و منتي هم رو سر زنان بيوه نگذاريد.

  • محمد

   کدوم ادم بی غیرتی حاضره خواهر و مادرش صیغه بشن …اصلا کی حاضره با دختری که قبلا صیغه شده ازدواج کنه ها

   • یه دوست

    اگر خواهر شما مردد بین زنا و صیغه باشه ، شمای با غیرت کدامو به خواهرتون پیشنهاد می دید ثانیا خوشم میاد از خدا هم باغیرت تر شدی…..

   • محمد

    كدوم آدم با غيرت اگه بفهمه كسي صيغه نشده ولي با خيلي از پسرها دوست بوده و رفت آمد داشته ازدواج مي كنه ؟
    كسي اگه خواهرش زن كس ديگه شده باشه ، اشكالي داره ؟ شما خودت خواهر داري ؟ داماد داري ؟

  • نسیم

   سلام
   پیامبر و ائمه علیهم السلام ازدواجهاشون همه دائمی بوده نه موقتی، و تجویز اسلام برای ازدواج موقت هم برای شرایط خاص بوده که چاره دیگه نباشه نه برای ارضای هوس و حتی آمده است که ائمه علیهم السلام دیگران را از ازدواج موقت که پایه و اساس درستی نداشته نهی کردند.
   ما هم بهتره قبل از قضاوت تمام شرایط را با هم بسنجیم و بعد نظر بدیم نه اینکه با توجه به شرایط و نظر خودمون تصمیم بگیریم

   • مش ممد

    سلام نسیبه خانم شما از کدوم منبع این حرف را می زنی در حالیکه قرآن فرموده 4 زن بیشتر نمی شه اما پیامبر 13 زن دائم داشته باشد .تا زه اگر هم پیامبر قرار باشد با بقیه فرق داشته باشد باید کمتر بگیرد چون در این طور موارد اینطور بوده . پس نظر خودتو پای اسلام نگذار

    • مهسا5

     اولاكه راست ميگن وزنهاي پيامبروائمه دائمي بودن،بعدشم اگه پيامبر13تازن داشتن حكم4تازن مال مرداي”عادل”بعدازپيامبربوده كه شايدتعدادشون به اندازه انگشتاي دست هم نباشه.به هرحال اين حكم بعداز13زن پيامبرنازل شده وازاون به بعدلازم الاجراشده هرچندتوهمين حكم هم پيامبراستثناءشمرده شده وخدابهترازهركسي ميفهمه چي گفته وچه خيريتي توش هست وشرايط لازم براي گرفتن زن دوم روهم توضيح داده كه ميتونم باجرآت بگم شامل هيچكدوم ازمرداي اين دوره نميشه.

   • arn85

    من با نسیم خانم موافقم درضمن وقتی که قرآن داشته نازل میشده پیامبر اون زنها رو داشته و فقط یک بار که مسلمانان بدور از خانواده تو جنگ بودند پیامبر جواز صیغه رو دادند و بعد اتمام جنگ حکم را پس گرفته و فقط ازدواج موقت را جایز دانسته اند و در دین ما اسلام اومده که اگر مردی توانایی اداره چند زن را داشته باشه می تونه حتی تا چهار زن هم داشته باشه زن باید مطیع و فرمانبردار مردش باشه و مرد هم آنگونه که پیامبر خداوند با همسرانش رفتار میکردند رفتار کنه اینجوری هیچ مشکلی پیش نمیاد پس ازدواج دائم مورد تائید و ازدواج موقت بنا به داشتن مشکلات زیاد در حین و بعد ازدواج موقت صحیح نمیباشد.

  • مریم

   با سلام من دختر مجردم تا به حال هم ازدواج نکردم ولی اگر ازدواج کنم و همسرم بخواهد همسر دوم یا سوم هر چندتا همسر برگزیند هیچ مشکلی با این قضیه ندارم به عنوان یک انسان خوشحال میشم اگر ببینم همسرم به یک زن بی سرپرست پناه داده – به نظر من انسان نباید خودخواه باشد

   • nazanin

    باسلام مریم جون تو شستشو مغزی شدی مث خیلی ها عزیزم چند همسری فقط مخصوص پیامبر صفتان بوده و یک اضظرار واسه مصلحت جامعه ولی تو جامعه ما این وضعیت وجود نداره عزیزم/زن بی سرپرست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به همون تعداد که زن بیوه دارم همون تعداد مرد بیوه داریم بجای این که یه مردی که مطمینا از پس یه زنشم برنیماد و مسلما با تفاوتها و مقایسها و عدم رعایت عدالت ظاهری و باطنی که قراره بین تو و زن دوم باشه تو رو نابود میکنه مریم جان!!!!!تصور کن همسر بی ظرفیتت بره یه زن دوم بگیره و هر شب بیاد و از زیبایها و برتریهاش نسبت به تو حرف بزنه و دایما تو رو مقایسه کنه و خواه ناخواه به سمت دومی کشیده میشه و تو رو مث یه دستمال دور میندازه /واقعیت اینه که مردها تنوع طلبن و وحشی شهوت و اگه حربه ای نباشه که کنترلشون کنه جامعه رو به گند میکشونن / تو داری اشتباه محض میکنه برو فکرتو اصلاح کن و همه جانبه به این قضیه نگاه کن عزیزم /تازه این یکی از اسیب شناسیهاشه اگه بخوای فکر کنی خودت بیشتر ازمن میتونی مصداق بیاری
    موفق و بیدار باشی

    • صبا

     سلام
     این به خاطر بی عرضگی و سوء استفاده بعضی مردها از اختیاراتشون است نه بد بودن قانون چند همسری یا متعه، مثل یک خوردن یک دارو برای کسی که مریض نیست.
     ضمنا اگه مردی خواهان زن دوم باشه شما به عنوان همسر اول ترجیح می دید بره با چند تا زن هرزه و نامحرم ارتباط برقرار کنه یا با ازدواج دوم این ارتباط برقرار بشه (هر چند هر دو تاش ناراحت کننده است ولی کدوماش رو ترجیح می دید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)

  • فرزاد

   سلام
   دلایل منطقی تری رو مطرح کردین.بنظر میرسه درحال حاضر باید روی مسایل زیر بیشتر کار بشه.
   1-طرح موضوع ازدواج موقت از لحاط شرعی و روانشناسی در جامعه.
   2- بررسی دلایل مخالفت همسر اول(من با علامت1 معرفی میکنم) با ازدواج دوم(موقت)مرد.
   3-شناسایی آثار و عواقب برخوردهای محافظه کارانه مسئولین جامعه و نیز همسران اول با موضوع در گرایش بانوان مطلقه به مسیرهای خطرناک.که قطعا این خطرات متوجه همسر1، پسر و برادرونزدیکان او نیز خواهد بود.
   4- ارائه راهکارهای منطقی و قابل اجرا در جامعه با رویکرد شرایط اجتماعی ایران.

  • sima

   من یه سوال داشتم میخواستم بدونم که صیغه 2نفر باشم گناه داره یا نه

   • یه دوست

    در زمان ازدواج خواه دایم ، خواه موقت، ازدواج با فرد دیگری باطل و معصیت کبیره است.

    • نسترن

     در زمان ازدواج خواه دایم ، خواه موقت، ازدواج با فرد دیگری باطل و معصیت کبیره است.
     جمله زیبایی بود ولی باید حواسمان باشد این سخن در مورد انسان است نه مربوط به جنس خاص٬ من زن هم مرد باید پایبند باشند.

   • علی ادهمی ....

    دلت پاک باشه بابا

  • iman

   انواع ازدواج های پیشنهادی برای مردان چون خونشون از ما رنگین تره و مخلوقات برتر خدا هستنو زن صرفا یه ابزار واسه ارضای قسمت زیر شکمشون :
   * ازدواج مسلم: ازدواج اول که حق مسلم هر مردی است.
   * ازدواح مفرح: مردی که از یکنواختی زندگی با همسر اولش خسته شده است، برای تفریح زن دیگری بگیرد.
   * ازدواج موجه: چرا مردی که زن اولش بچه دار نمی شود یا بیماری دارد، به بهانه های واهی مثل مردانگی و انسانیت و تن دادن به قسمت و صبر در امتحان الهی، به پای او بماند؟ موجه است که در این هنگام هرچه زودتر برای ازدواج بعدی اش اقدام کند.
   * ازدواج متمم: مرد ببیند چه صفات زنانه ای را دوست داشته که زن اولش ندارد. بعد زنی بگیرد که آن صفت ها را داشته باشد.
   * ازدواج مثلث: مرد تقوی پیشه کرده و به سه زن قناعت نماید.
   * ازدواج مربع: مرد تمام چهار زنی را که شرع به او اجازه می دهد بگیرد.
   * ازدواج ملون: مرد چهار زن بگیرد: سفید پوست، سرخ پوست، سیاه پوست و زرد پوست.
   * ازدواج منظم: مرد هر شش ماه یک بار زن بگیرد.
   * ازدواج میسر: مرد هر زنی را که برایش میسر است بگیرد.
   * ازدواج مشبک: مرد یک شبکه هرمی ازدواج راه بیندازد. به این معنی که هر زنی گرفت، آن زن، چهار زن دیگر را هم به او معرفی کند و او همه آنها را بگیرد.

   • سحر

    اقا ایمان واقعا گل گفتی میشه همین انواع ازدواجها رو هم برای خانمها توضیح بدی؟ البته اگه برای زنان این حق رو جایز میدونید!!!!!!

  • ارغوان

   با سلام خدمت تمام دوستان گرامی-متن نوشته شده بسیار صادقانه بود و قابل تقدیر ولی اظهار نظر ها تا حدودی غیر کارشناسی-من نیز جدا شده ام ولی تا به حال سمت ازدواج موقت نرفته امولی این را دلیل برجستگی خود نمیدانم چون وضعیت این گونه خانم ها را از دید خودم نگاه نمیکنم-هستند بسیاری از خانم های ما که به دلیل مشکلات مالی تن به متعه می دهندبنابراین نباید به قضیه یک سویه نگاه کرد-آنچه در جامعه امروز ما بایستی اصلاح گردد رواج ازدواج دوم با اطلاع همسر اول است و تغییر نگرش بانوان در این زمینه-زیرا بانوان اول باید بپذیرند که علاوه بر همسرشان طالب صداقت او نیز هستند در حالی که در اجتماع امروز ما صداقت رنگ باخته و آقایون به راحتی دروغ می گویند از ترس همسر اول و به راحتی زنا میکنند از ترس همسر اول وهمه شاد هستیم که در یک جامعه اسلامی(به ظاهر)زندگی میکنیم

   • arn85

    گل گفتی ارغوان خانوم گل گفتی مرسی خوشحالم که زنان فهمیده ای چون شما در جامعه ما هستند تبریک میگم.

  • خادم

   در ضمن برای محققین
   برید مطالعه کنید و ببینید که حدیث پیامبر که فرموده اند النّکاح سنتی…
   یعنی چی؟؟؟
   آیا نکاح یعنی ازدواج؟؟؟؟؟؟؟ ازدواج دائم؟؟؟؟؟؟
   یا که روابط جنسی؟؟؟؟
   البته روابط جنسی با همسر!!! چه موقت و چه دایم!!!!
   حالا برید تحقیق کنید.
   یا زینب.س.

   • arn85

    خادم جان تو برو تحقیق کن عزیزم چون النکاح سنتی یعنی فقط و فقط ازدواج دائم چون نه تنها پیامبر هیچ زن صیغه ای نداشتند بلکه این کار رو نفی نیز میکردند

  • خادم

   این کار هر چه باشد از گناه کردن بهتر است.
   از نظر علما و مراجع هم اشکالی ندارد قبلاً احطیاط میکردند ولی حالا چند تن از مراجع حتی اذن پدر را برداشته اند، …
   خودتان به جامعه امروز نگاه کنید؟؟؟
   یه پسر مذهبی تو همین قم وقتی بخواد بره حرم یا جمکران، نخواد ببینه هم میبینه دختران و زنانی که رها هستند در خیابان و …
   خیلی هم خودش رو نگهدارد آخرش تاب نمیاورد مگر اینکه از خانه بیرون نرود…
   در زمان امامان و معصومین علیهم السلام این بوده است. مگر نداریم که بعد از هر جنگ که در می افتاد و مردان کشته می شدند پیامبر و معصومین به خانواده هایشان کمک میکردند؟؟؟؟ چرا پیامبر آن قدر زن داشت؟؟؟ چرا معصومین ازدواج میکردند؟؟؟
   1. معصومین که گناه نمیکردند که نیاز به ازدواج داشته باشند
   2. معصومین میترسیدند که زنان بی سرپرست بمانند و بخاطر خرج زندگیشان مجبور به فاحشگی بشوند.
   در این زمان اگر ازدواج موقت باشد ولی با حفظ آبرو!!!! چه اشکالی دارد؟؟؟
   چرا پسران دنبال دوست دختر هستند و دختران دنبال دوست پسر؟؟؟
   نیاز دارند میفهمید؟؟؟
   ولی این کار باید با حفظ آبرو باشد فقط و فقط
   یا علی
   یا زینب.س.

   • arn85

    اینهایی که گفتی هیچکوم دلیل موجه نیست و نمی باشد چون هیمین بالا خانومی سوال کرده که میتونه همزمان صیغه دو نفر باشه اگه قبح ازدواج موقت تو جامعه شکسته بشه مطمئنن مشکلات جامعه بیشتر از امروز میشه .

  • سهیل

   ازدواج موقت نه کلاه شرعیه نه هرزگی چیزیه که خدا حلالش کرده اما از راه درست استفاده کردنشم شرطه که این سو تفاهما هم پیش نیاد بهتره اون خانومایی که قصد صیغه شدن دارن ته ازدواج موقتشون به عقد دائم برسه که برچسب هرزگی بهشون نزنن و در ضمن قرار نیس ادم بخاطر خودخواهی خودش زندگی کس دیگرو بهم بزنه خیلی بی انصافیه ………

  • مریم

   با سلام خدمت همه دوستان
   من صرفا نطر خودم رو میگم و نمیدونم تا چه حد درسته یا نه.
   من در شرایط این خانم نبودم و نمیدونم در چه تنگنایی بوده و نمیتونم قضاوت کنم.
   فقط در مورد اینکه تعدد زوجین رو امر مثبتی تلقی کردند و من متاهل هستم باید بگم به هیچ عنوان نمیپذیرم همسرم زنی دیگه رو صیغه کنه و یا عقد دائم !!!
   دیگه نمیتونم با کسی باشم که با من صادق نباشه و …
   و به شدت مخالف این قضیه ام.

   • arn85

    مطمئنن دوست هم نداری که شوهرت مخفیانه با کس دیگری باشه یا بیافته تو گناه در ضمن اگه خودت اونی باشی که شوهرت میخواد هیچ وقت شوهرت به سراغ زن دیگری نمیره.

  • فرحناز

   مطمعنا”این خانم از اشاره به بعضی نکات پرهیز کرده مثل این که اصل این ماجرا یک تجربه هیجان انگیز بوده و اینکه چون در زندگی تجربه تلخ داشته براش مهم نبوده که دراین بین چه کسانی زجر می کشند .
   کما اینکه سه تجربه با مردان متعاهل داشته چرا ؟ چون مجرد ها اون را کنار گذاشتن و با کس دیگری ازدواج کردن اون هم این مسله را خیانت به خودش دیده پس خیانت برایش یک مسله حل شده است که هرکس دیگری میتواند تجربه کند . ظمنا” مردان متاهل چون کار و درآمد ثابت دارند می تونستند از پس مخارج این خانم برآیند . من کنم کسانی که به طور غیر شرعی این کار را می کنند چون مجبورند دست به عصاتر و محتاط تر رفتار کنند هم خودشان کمتر صدمه میبینند و هم کمتر خودشان را محق میدونند . آقایون هم که زن دوم ویا صیغه را برای خودشون مباح می دونند بهتره قبول کنند که یک ترسوی تمام عیار هستند کسانی که به خاطر ظعف شخصیتی تمام مدت به خودشون و اطرافیان دروغ میگند . اگر مردشی برو مشکلت رو با زنت حل کن یا اختلافتون رو حل کنید وباصداقت زندگی کنید ویا مردو مردونه حق وحقوق زنت رو بده و هر کدوم به راه خودتون ادامه بدین ولی این جور مردا هم خدا رو میخوان و هم خرما اقلب هم مشکلی با زنشون ندارند بلکه بیماری جنسی و فرهنگی دارند متاسفانه هم بعضی خانم های ضعیف هم میشند توالت سکس این افراد . اگر واقعا” آدمی برو کار کن و با فکر سالم و انرژی مثبت زندگی سالم را طلب کن . متاسفم که وقتی براتون صرف می کنه شرعیات و وقتی که صرف نکنه عرفیات را پیش می کشی .
   نکته دیگه این که ما زنها هستیم که به هم خیانت می کنیم .

  • علیجان

   در برخورد با این مسئله اولا باید خود را جای طرف مقابل قرار داد وسپس دید چه راههایی برای حل مسئله اش وجود دارد آنگاه
   نسبت به موضوع قضاوت کرد .
   شخص بسیار تشنه ای که آب تصویه شده بهداشتی برای خوردن در اختیار ندارد ناچارا برای زنده ماندن بطور موقت مجبور است از آب غیر بهداشتی نیز بیاشامد . این اشکال به او وارد نیست بلکه به ما وارد است که چرا امکان استفاده از آب بهداشتی را برای او فراهم نیاورده ایم.
   این خانم محترم هم با علم به مشکلات متعه ( به تعبیر خودش خودکشی تدریجی ) ، ناچارا به استفاده از این راه برای ماندن در صراط مستقیم خداوندی با وجود شنیدن طعن و نگاه افراد ناآگاه شده است و رضایت خدا را به رضایت بنده اش ترجیح داده است که انشاالله خدا اجرش را به او بدهد و از خدا میخواهم که او را در فائق آمدن بر مشکلاتش موفق بدارد که خدا فرموده : ان مع العسر یسرا – البته بعد از هر سختی آسایشی است و به ایشان میگویم البته ارضای نیازها به طریق شرعی بسیار بالاتر از تمسک به راههای غیر شرعی می باشد .
   ما باید نگران باشیم که چه می شود جامعه ی ما را که در آن عمل شرعی منفورتر از عمل غیر شرعی زنا که خدا به شدت ما را از انجام آن نهی کرده و وعده عذاب داده میشود ! ایا جز این است که ایمانمان دچار سستی شده است ؟
   برای تقریب به ذهن شاید اگر التماسهای کسی را که بدلیل ارتکاب قتل در حال قصاص می باشد ببینید شاید با این حکم خداوند نیز مخالفت نمایید ولی باید خودمان را بجای خانواده مقتول قرار دهیم تا آنگاه در این نوع موارد بتوانیم قضاوت صحیحی داشته باشیم.
   چطوراست ازدواج هم که نوعی صیغه است اما از نوع دائمی نظر منفی در مورد آن وجود ندارد و غیرت برادر و پدرعروس از انجامش تحریک نمیشود ولی به صیغه ولی از نوع موقتش باید به پدر یا برادران او بر بخورد . قطعا این اشکال به نگاهمان برمیگردد . انشاالله خدا ایمانمان را به مرحله ای برساند که در برابر احکام دینش مطیع محض باشیم حتی اگر بدلیل عقل ناقصمان با آن موافق نباشیم حتی اگر آن مورد صیغه ولو برای خودمان و یا نزدیکانمان باشد .

  • اعغتلب

   من هم آمادگی مصاحبه رو دارم.

  • یک زن

   اولا باید ازدواج موقت برای فرد متاهل ممنوع بشه چون خودش یک نوع خیانته.و دوم ایکه چرا خودتونو گول میزنین با خوندن یک آیه همه چیو واسه خوتون مجاز میکنین.

  • marya

   با اسم خدا وپیغمبر هر کثافتکاری روحلال می کنین
   امثال شماهان که این جامعه رو به لجن کشیدن آقای مهدی
   مازورکی نخوایم بریم بهشت کی وباید ببینیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • یه دوست

    شما انگار تو جامعه نیستی ببینی چی جامعه رو به گند کشیده ، یه نگاهی به دور و برت بنداز

  • شهلا

   اینجا همه راجع به مشکلات آقایون حرف زدند و کار اوون خانم رو قضاوت کردند.
   هیچکس نمیگه که برای یک دختر که از سن ازدواج گذشته و اونهم درخواستهایی داره که نه توی دین و نه در عرف هیچ راهی براش نیست چه باید بکنه ؟
   واقعا راهی هست ؟ من دیگه بریدم

   • اميرحسين

    سلام شهلا خانوم
    بله راه براي دخترهايي هم كه نياز جنسي اذيتشون ميكنه بسته نيست تنها شرط رضايت و اطلاع پدر است براي ازدواج موقت و الا دختر هم كه باشي ميتوني ازدواج موقت داشته باشي به شرط رضايت پدر.

    • شهلا

     متشکرم از پاسخ شما ولی این یعنی نه راهی نیست. چون هم پدر راضی نمیشه و هم جامعه نگاه خوبی به این گروه نداره

     • یه دوست

      اگه رضایت پدر جنبه عقلایی ندارد و دختر می داند با از دست دادن این مورد مرد مناسب دیگری پیدا نخواهد کرد ، طبق نظر تعدادی از مراجع اذن پدر شرط نیست.

   • تنهــــــــا

    با شما همدردم
    هیچ کس ره حلی ارائه نمی دهد
    چون راه حلی نیست
    اینها میخواهند نه سیخ بسوزه نه کباب
    اما خودشون خوب میدانند که چوب عرف هر دو را یا دست کم یکی را میسوزاند
    راهی جز عفت و پاکدامنی نداریم
    لا اقل انچه در دنیا از دست دادیم در اخرت هم از دست ندهیم

    • شهلا

     واقعا متاسفم برای جامعه ای که پاسخی برای نیازهای اولیه انسان ارائه نمیده و فقط شعار میده. ضمنا آخرتی در کار نیست هرچه هست همین دنیاست و ما هم اکنون در جهنم آن به سر میبریم

     • یه دوست

      این دنیا برا کسی که یه نگاه به دور و برش نمی ندازه باید هم جهنم باشه

   • زهرا

    عزیزان اولا با چه کسی می خواین ازدواج موقت داشته باشی؟؟ می خواین بگردین و پیداش کنین؟؟ اگر کسی واقعا شمارو می خواد (از هر لحاظی) بهش بگین و بفهمون که تا آخر عمر شمارو بخواد… با برطرف کردن یه مشکل هزاران مشکل برای خودتون ایجاد نکنین… شاید تنها موندن تا آخر عمر مشکل باشه، ولی احساس تحقیر شدن و دور انداخته شدن پس از مدتی کوتاه و احساس اینکه فقط ازتون سوء استفاده شده و بعد هم به فراموشی سپرده شدین خیلی خیلی از تنها بودن سخت تر و تلخ تره… کاش ما خانوم ها برای وجود و شخصیت خودمون ارزش قائل باشیم و خودمون رو در قبال چیزی به اسم مهریه نفروشیم… تو خود قرآن میگه تقوارو پیشه کنید، از نماز و صبر کمک بگیرید، به وعده خدا اعتماد کنید…

   • arn85

    شهلا خانوم درسته تو موقعیت بدی هستی ولی خدایی خودت هم کم مقصر نیستی اگر دخترای ما توقعاتشون رو کم کنند و دست از چشم و همچشمی بکشند این مشکلات به وجود نمی آیند .
    مگر شما تا بحال خواستگار نداشتید که ردش کرده باشید مطمئنن داشتید تا وقتی که هست ناز میکنید و قتی هم که نیست حلوا حلوا حالا هم پاکدامنی پیشه کنید که مشکل شما امتحانیست از جانب خدا می دانم شما فکر میکنید خداوند هیچ توجهی به شما نداره ولی اشتباه میکنید چون خداوند به شما توجه داشته داره شمارو امتحان میکنه با دل شکسته به حضور خداوند بروید و از ته دل دعا کنید تا هم از این امتحان بیرون آیید و هم شوهر مناسبی خداوند سر راهتان قرار دهد .

  • مهراد

   متن بالا و كامنتاي شما رو خوندم
   يه سري حرفاي تكراري و از روي احساسات زده بوديد(اگر خواهر و مادرت هم اينجوري بودن خوب بود؟ اين فاحشگيه-كلاه شرعي-هوس راني و …)
   با يكي از دختراي فاحشه كه توي خونه فساد كار ميكرد صحبت ميكردم ميگفت 90% مشترياي ما مرداي متاهل اند و بقيه مرداي جوني كه عرضه ندارند با دوست دخترشون ارتباط برقرار كتنن و يا اونايي كه از سر ناچاري ميان. يخورده اگه همين حرف ساده رو تجزيه تحليل كنيد مي بينيد كه اين نياز بايد براي آقايان برطرف بشه حالا چه شرعي و يا غير شرعي. پس چه بهتر كه شما كه مسلمونيد بريد از راه شرعيش خودتونو تخليه كنيد. خانمها هم به روي خودشون نيارن چون اين يه مسله مردونست و ربطي به اونا نداره اگر هم داشته باشه مطمئن باشد مردتون هيچ وقت بهتون نميگه پس سخت نگيريد.

   • صبا

    بانیازی که هر دو جنس دارند و راهی جز ارضای ان به هر نحوی نیست
    پس چه بهتر که کلاه شرعی روش باشه لااقل از زنا که در همه ادیان حرام دوری کردیم

   • یک زن

    صبا اگه متاهل باشی اینتوری حرف نمیزنی

   • miady

    آقا مهراد گنده تر از دهنت حرف میزنیا… چون مرد هستید دلیل نمیشه هر کاری عشقتون کشید بکنید. اصلا کی این حق رو به شما داده؟ خانوما هم رابطه با غیر از شوهرشون برقرار کنن بعد بگن این مسئله زنونه ست ربطی به مردا نداره، خوبه؟ مشکلی با این حرف نداری؟
    منطق هم خوب چیزیه خدا وکیلی…

    • mina

     مهرداد نمونه ی یک انسان خودبین و خودخواه ست که جز خودش و نیازهاش هیچ چیز دیگه ای واسش مهم نیست.

   • مهر

    مهرداد، واقعا این تفکر شما برای جامعه، و برای زندکی مشترک خودتون (اگه داشته باشید) خیلی خطرناک و آسیب زا است. من با ازدواج موقت مخالف نیستم. ولی با این حرف شما کاملا مخالفم که میگید این مسئله به خانم ها ارتباطی نداره. این مسئله ارتباط مستقیم با سلامت روحی و جسمی خانم ها داره. دلیلی نداره اگر کسی نیاز داره، سرشو بندازه پایین و هر جوری شد غریزه شو ارضا کنه. اگه کسی مشکلی با همسرش داره می تونه مشکلشو حل کنه یا از همسرش جدا بشه، بعد بره ازدواج کنه. مطمئن باشین اون خانومی که حاضره همسر یک مرد متاهل بشه، با یک مردی که از همسرش جدا شده راحت تر حاضره ازدواج کنه. یا اگه مرد می خواد با کس دیگه ای ازدواج کنه، باید به همسر خودش بگه، در نهایت یا از همسرش جدا می شه یا هم همسر اولشو داره و هم ازدواج دومی خواهد داشت. بعضی خانوم ها کنار میان با این مسئله. هر چند که من خودم در چنین شرایطی روش اول رو انتخاب می کنم (یعنی جدا شدن). اگر هم کسی قبل از ازدواج دائم، ازدواج(های) موقتی داشته، باید در زمان خواستگاری به طرف مقابل بگه، این طور نیست که فقط به خودش مربوط باشه. بعضیا هستن که مشکلی ندارن با این مسئله. می پذیرن که با مردی با این شرایط ازدواج کنن. پس ازدواج موقت ایرادی نداره ولی وقتی انجامش دادین دیگه یک بخش از زندگیتونه. نباید سعی کنین از زندگیتون پاکش کنین یا مخفیش کنین. چون شما خودتون این روش زندگی رو انتخاب کردین و کسی که بخواد با شما ازدواج دائم داشته باشه قاعدتا باید برای پذیرش شما، روش زندگیتون رو هم بپذیره.

  • مهدی

   صیغه امری است که خداوند تبارک و تعالی حلال کرده و هر کسی که بخواهد حلال خدا را حرام کند مرتد است و یقین بدانید در آتش جهنم خوب برشته خواهد شد!

   در حال حاضر نزدیک به هفت میلیارد انسان در روی کره زمین هست و با نژادهای مختلف و نیازهای رنگارنگ، این حکم برای همه این مردم صادر شده، یکی دوست داره ازدواج کنه، یکی فراریه، یکی موقت را می پسنده یکی نه، تو دوست نداری ازدواج نکن،
   متأسفانه اکثریت مردم کشورمون سنی هستند با همون اعتقادات ضد دینی که توسط غاصبین خلافت به دین چسبانده شد .. بعدها با دیدن شیعیان سعی کردند خودشان را شبیه این شیعیان کنند اما دست از اعتقادات باطلشان که در عمق وجودشان نفوذ کرده برنداشتند…نمونه اش همین ازدواج موقت که امیرالمونین فرمودند اگر عمر جلوی ازدواج موقت را نمی گرفت هیچ انسانی مرتکب زنا نمی شد مگر شقی ….
   خوبه واسه اونایی که به این خانم توهین کردند دعا کنیم خودشان هم توی همین شرایط قرار بگیرند بعد اون وقت بپرسیم “حالتون چطوره؟!”
   آدم این کامنتها رو که می خونه باخودش فکر می کنه چقدر این ایرانیها بی شعور و خودپرست و بی سواد هستند و همه چیز را تنها با دید خودشان می سنجند! حتی احکام الهی را!
   وقتی یه حلالی خدا قرار داد به این معنی نیست که “همه” آن کار را انجام بدهند، معنی اش این است که می توانی این کار را هم انجام بدهی اگر شرایطش بود و دو طرف مایل بودند و … تو نمی خواهی، ازدواج موقت نکن! ، اون آقایانی هم که مخالف هستند برای اینکه ازدواج موقت هم مثل ازدواج دائم تعهداتی دارد مهریه ای باید پرداخت شود اما این روابط نامشروعی که در جامعه هست کافی است به طرف بگی دوستت دارم و قول ازدواج بدهی و بعد که به خواسته ات رسیدی خداحافظ! معلومه این آدما تریج می دهند از بین هزاران هزار زنی که می توانند به صورت نامشروع در اختیار داشته باشند نمی گذارند تا با یک یا دونفر به صورت مشروع رابطه داشته باشند….
   تمام احکام خدا مثل یک زنجیر به هم متصل اند، یکی را که قبول نکردی هر چقدر هم که کوچک باشد زنجیر را قطع کرده ای و سایر مواردی را هم که پذیرفتی از تو قبول نخواهد شد، دلیلش هم روشن است برای اینکه تمام احکام خدا را چون با هوای نفست مطابق بوده پذیرفته ای و این یک مورد هر چند کوچک مخالف میل تو بوده و قبولش نکرده ای، پس طبیعی است که شیطان با شش هزار سال عبادت ملعون شد و جهنمی است، انسان یه لا قبایی که نهایتاً 90 سال صد سال عمر می کنه چه عاقبتی خواهد داشت؟
   جهنم به مخالفان و منکران احکام خدا خوش بگذرد….

   • صبا

    خدا خیرت بده
    جانا سخن از زبان ما میگویی
    کاش بقیه هم اینقدر درکشان از مشکلات پیش امده بالا بود

   • lili

    مطمئنا تو امثال تو جزو اولین نفرهایی هستید که وارد جهنم میشن.
    خیلی به خودت مطمئن نباش

   • ش

    آقا مهدی مگه شما خدایی که همه رو میفرستی جنهم؟!رو چه مبنایی حرف میزنی؟؟؟؟برو یکم در مورد رحمت و غفاریت خدا مطالعه کن و بترس از اینکه بنده های خدا رو جهنمی بدونی،چون اونوقت خودت….
    تو احادیث ما اومده گناه هیچ کسو بزرگ نبین که شاید خدا ببخشه و گناه خودتو کوچیک نبین که شاید بخاطر همون مجازات شی!

   • کاوه

    ازدواج موقت حرام است
    ازدواج موقت همان ترویج فحشا و بی بندوباری در جامعه است که به نام دین انجام مشود
    ازدواج موقت خود مانعی برای ازدواج دائم است
    ازدواج موقت راهی مناسب برای افراد شهوت پرست است آدمی که به بهانه نیازهای جنسی که نمی توانند کنترل کند و از کنترل غرایز حیوانی خود عاجز است به سراغ این راه می رود

  • مصطفی

   با سلام
   من ضمن اینکه آرزوی خوشبختی واسه همه علی الخصوص این خانوم دارم تاکید میکنم از یه زاویه دیگه نگاه کنیم به این فکر کنیم که اولا ما دارای دینی هستیم که برترین و کاملترین هست و پیش بینی همه چی شده چرا ما نمیتونیم اون نیازها رو با توکل بر خدا برآورده بکنیم وقتی ما اعتقاد داریم که خداوند بزرگه واقعا اعتقاد داشته باشیم وقتی پیش بینی متعه شده بایستی مد نظر داشت که این آخرین مرحله رفع اون مشکل هست بیایئد راههای پیدا بکنیم که اجازه ندند حتی به این نیازها فکر کنیم قرآن دعا زیارت عاشورا و مهمترین اونها به نظر من تفکر عمیق به آفریدن انسان است که میتونه کاری بکنه که این نیازها به ذهن خطور هم نکنه و اگه کرد کم اهمیت باشه .

   • یک زن

    کی گفتههههههههههههههههههه؟ چرا فکر میکنین از همه برترین

  • شادي

   بايد به جاي ترويج فرهنگ اعراب ، مشكلات مادي و ديد مردم به زنان مطلقه اصلاح شود تا نيازي به ازدواج موقت وجود نداشته باشد.

   • صبا

    عجب
    با ترویج فرهنگ غرب چطوری
    همان فاحشه گری ؟؟؟؟

  • امیر کیان

   دوستان این مساله ای هست که هرکسی با آن در ارتباطه .چه بخواد چه نخواد. هرکسی یه دلیلی داره برای رد این رابطه یا استفاده از این رابطه؟؟یکی دوستاره با این دستور دینی مقابله کنه یکی دوست داره فقط همین یکی رو انجام بده…ذهن خودتون رو درگیر مساله دیگران نکنین…روز شمار زندگی نمی ایسته تا شما به جنگ نوشتاریتون ادامه بدید.زندگی کنید و شاد باشید.

  • رسول

   با سلام مصاحبه جالبی بود من یه مرد متاهل هستم در یه مقطعی در زندگی دچار کمبودهایی بودم که در خانه رفع نمیشد هم اخلاقی بود هم رفتاری لذا برای رفع نیازم بدنیال آشنایی با یک زن دیگر بودم البته با رعایت شرایط شرعی (متعه ) با خانمی آشنا شدم که 8 سال بود طلاق گرفته بود و از مردها متنفر بود نمیدانم چطور با دیدن من نظرش عوض شد اما حدود سه ماه با هم بودیم اخلاقم در خانه کلا عوض شد حس میکردم اگر با این خانم مهربان هستم باید رد منزل هم مهربان باشم اگر به ایشان وجهی میدادم به خانمم هم همین پول یا هدیه را میدادم خانم اولم از تغیر رفتارم ناراخت شد میگفت ان ادم عصبی و پرخاشگر قبلی را به ادم مهربان فعلی ترجیح میدهد دست بر قضا متوجه کار من شد منهم به ایشان گفتم هیچ کار غییر شرعی نکرده ام و ناراحت هم نیستم در همان زمان نیر برای زن صیغه ای خواستگار دائم پیدا شد منهم علیرغم میل باطنی خودم و مخالفت ایشان و تنها برای خوشبختی ایشان 9 ماه باقی مانده را بخشیدم و ایشان نیز ازدواج دائم نمودند منهم زندگی خودم را با خانمم ادامه دادم اما رفتار خانمم 180 درجه عوض شد صمیمی و خوش برخورد و به خودش میرسد چیزی که 20 سال انجام نداده بود و هر بار مثلا به ایشان میگفتم موهایت را رنگ نمیکنی میگفت جو گندمی قشنگتر است در حالی که من یک مرد هستم و احساس نرردها بیشتر بصری است وقتی از خانه تا محل کار و بالعکس در ماشینهای اطرافم خانمهای زیبا و جوان را میدیدم و دوست داشتم زن من هم در خانه چنین قیافه ای داشته باشد اما از آن محروم بودم معلوم است که در بیرون خانه بدنبال آن خواهم گشت از طرف دیگر رفتار من هم عوض شده الان وقتی خانمم از من میپرسد دیگر کسی را صیغه نمیکنی به صراحت به او میگویم اگر کسی پیدا شود که جوانتر یاشد خوشگلتر باشد مسکن مستقل داشته باشد و از من تقاضای مالی نداشته باشد مگر دیوانه هستم که اینکار را نکنم ولی راستش را بخواهید دیگر با تغییر رویه خانمم کسی را زیبا تر و جذاب تر از ایشان نمیبینم بنظرم ازدواج موقت اگر با نگاه عاقلانه و شناخت کسری ها و کاستی ها و تلاش در جهت رفع این کاستی ها باشد عالی است بشرط اینکه فرد را دچار تنوع طلبی و بی بند و باری نکند اتفاقا در همان زمان کوتاه باب رزق و روزی من چنان باز شد که حد ندارد و همین امر باعث شد همسر صیغه ای من نیز یکی از مشکلات مالی اساسیش رفع شود .حالا هم من به آنچه خواسته ام رسیده ام هم ایشان من باب توجه بعضی از خانمها عرض کنم اتفاق جالبتر این بود که چند ماه قبل در مدینه بودم یکی از همسفران خانمم از من تقاضای صیغه کرد و هدفش را وارد نشدن در منجلاب گناه ذکر کرد اما من شرطی برای ایشان ذکر کردم که بسادگی نپذیرفت آنهم انجام آزمایش ایدز بود و لذا جواب مثبتی نگرفت زیرا نمیخواهم هیچوقت برای رسیدن به خواسته خودم خدای نکرده موجبات مشکلات دیگران علی الخصوص شریک زندگی ام را فراهم نماییم حالا شما هی بنویسید فاحشه گی بی بند وباری ملاک تشخیص صحیح ادمها از وقایع اطرافشان و تطبیق آن با دین است ونه استباط خودشان امام علی (ع) میفرمایند غیرت برای مرد است ولی برای زن عفت است زیرا اگر زن نیز غیرت داشته باشد در چنین حکمی در مقابل حکم خدا مقاومت خواهد کرد حال منصفانه قضاوت کنید اگر مسلمان هستید شما برا اساس حکم شرعی با صیغه مخالفید یا استنباط شخصی خداحافظ همگی

   • Saba924

    سلام
    با توجه به داغ بودن این بحث خواستم منم به چند مورد اشاره کنم:
    1. تا وقتی که در موقعیت کسی قرار نگرفتیم نمی تونیم اونو قضاوت کنیم
    2. ما انسانیم و خداوند به ما دو نعمت عقل و وجدان رو داده، سوای اینکه چه مذهبی و مسلکی و اعتقادی داریم اگر هرکاری که می خوایم انجام بدیم این دو گوهر وجودمون رو قاضی کنیم و مطابق شأن انسانیمون رفتار کنیم نه به خودمون آسیب می زنیم و نه به دیگران
    3. به نظر من هم کسی که سعی می کنه غریزه جنسی رو در خودش بکشه بیماره و هم کسی که این غریزه رو لجام گسیخته رها می کنه تا بدون هیچ محدودیتی در بیابان هوس بتازه. اگر ما انسانیم پس در کنترل غرایزمون باید فرقی با حیوانات داشته باشیم پس این دیدگاه که چون مردها تنوع طلبن صیغه و ازدواج دوم و خیانت یک چیز اجتناب ناپذیره مردوده و اصلا توجیهی نداره چون در اینصورت فرقی میان انسان و حیوان نیست (که البته در مورد زنها هم صدق می کنه) و از طرف دیگه این دیدگاه هم مردوده که زن اگر شرایط ازدواج دائم براش فراهم نیست پس غریزه جنسیشو سرکوب کنه. شاید خیلی زنها بسیار راحت اینکار رو انجام بدن ولی شرایط جسمانی هیچکس با دیگری یکسان نیست اما بازم در اینجا خیلی راحت می شه برای رابطه ای که قراره ایجاد بشه شرایطی تعیین کرد که انسان رو از دایره انسانیت خارج نکنه و باعث صدمه به خود و دیگران نشه. مثلا اینکه با یک مرد متأهل ارتباط برقرار نکنه . چیزی که توی جامعه زیاده مردان مجرد و مطلق پس چرا یک زن پاشو روی زندگی زن دیگه بذاره و باعث نابودی یک خانواده بشه که عواقبش تا نسلها باقی می مونه
    4. متأسفانه طبق آمار رسمی بیش از 75% طلاقها در ایران مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل اختلال در روابط جنسی هست به این دلیل که ما یاد نگرفتیم در مورد مسائل و مشکلات جنسی مون با همسرمون صحبت کنیم مشاور و روان درمان و پزشک که دیگه جای خود داره. همین که متوجه می شیم در رابطه جنسی با همسرمون مشکل داریم و یا اینکه حس می کنیم رابطه ارضامون نمی کنه بجای اینکه در موردش حرف بزنیم (که این حرف زدن خودش تخلیه روانیه و از انباشته شدن انرژی منفی درون ما و بغرنج تر شدن مسأله جلوگیری می کنه ) و راهکار عقلانی و منطقی پیدا کنیم یا به پزشک و مشاور و روان درمانگر مراجعه کنیم بلافاصله خودآگاه یا ناخودآگاه به فکر پاک کردن مسأله (طلاق) یا ارضای نیازهای جنسیمون در خارج از چارچوب خانواده و اخلاقیات می افتیم. آقایون! خانوما! کسایی که توی زندگیتون همچین مسائلی دارید باور کنید باور کنید علم پیشرفت کرده چیزایی که توی زندگی ما ایرانیا بیش از 75% آمار طلاقهامونو رقم میزنه سالهاست که در اروپا و آمریکا برای بچه دبیرستانی ها مسائلی کاملا حل شده و پیش پا افتاده است. چون اونا وقتی باهاش روبرو شدن ازش فرار نکردن سعی در پاک کردن مشکل و یا تغییر مسیرشون نکردن، اونا خیلی منطقی با مشکل روبرو شدن ریشه یابی کردن راهکار براش پیدا کردن حلش کردن و بعد هم به نسلهای بعدیشون آموزش دادن و با اینکار اونا رو در برابر این مشکلات به نوعی واکسینه کردن. اگر مردی تنوع طلبه و دوست داره در آن واحد با چند زن باشه این اختلال شخصیتی داره یا اگر زنی با شوهرش مشکل جنسی داره بیماره یا خودش یا همسرش ، اما خوشبختانه اختلال شخصیتی یا اختلال در رابطه زناشویی، سرطان نیست درمان داره کافیه به اولین و نزدیکترین مرکز مشاوره مراجعه کنید یا حتی به مرکز بهداشت محله تون که خدماتش هم رایگانه! اصلاح نیازی نیست تو خیابون جلوی زنای دیگه بوق بزنید! یا خانوما بیافتین دنبال مردای متأهلی که معمولا هم مردایی معصوم! و مظلوم! هستن که در زندگی خانوادگی کاملا یکطرفه مورد اجحاف و بی مهری و بی توجهی عاطفی و جنسی همسرشون قرار گرفتن و شما قراره نقش فرشته نجات رو براشون بازی کنید!
    5. آقای محترمی که که خیلی ادعای مسلمونی می کنی و از کل اسلام همین رو یاد گرفتی که مرد می تونه 4 تا زن عقدی و 40 تا صیغه ای داشته باشه! پیغمبر محترمتون فرمودن که حتی اگر در نگاه کردن به زنانت هم نتونی عدالت رو رعایت کنی نباید بیش از یک زن بگیری و در آخر هم تأکید کردن که چون شما نمی تونید این عدالت رو برقرار کنید پس اینکار رو نکنید.
    6. خانومای محترمی که از چند همسری حمایت می کنید! حتی در حرمسرای پادشاهانی نظیر ناصرالدین شاه هم که تعداد بسیار زیادی زن داشته، زنا برای یک شب بودن در کنار شاه حتی دست به قتل هووهای خودشون می زدن. خدا برای هیچکدومتون نخواد ولی هنوز سایه یک زن دیگه رو روی زندگیتون حس نکردین که اینجور شعارای ایده آلیستی رو سر دادین! لطفا تیشه به ریشه خودتون و همجنسهاتون نزنید!

  • زهرا

   با سلام به همه دوستان،
   خوشحالم که می بینم این موضوع برای اکثریت جذاب بوده و خب البته بحث برانگیز….
   ولی یه سوال از شما دوستانی دارم که از دین و اسلام صحبت می کنید… آیا خدا در قرآن اشاره ای به ازدواج موقت کرده؟؟ چرا این موضوع فقط برای شیعیان (شیعه علوی) مطرح شده و اثری از اون برای افراد مسلمانی که سنی هستند نیست؟؟
   پیشاپیش از پاسختون ممنونم…

  • مریم

   سلام اگر این خانمه که نیاز جنسی دارند به دنبال مردهایی باشند که یا از همسرشان جدا شده اند و یا همسرشان را به نوعی از دست دادهاند .
   والا مردانی که متاهل هستند این کار ایشان باعث می شود کانون زندگی آنها بهم بخورد و به جدایی یا طلاق بکشد چون هیچ زنی دوست ندارد شوهر شریکی داشته باشد حتی همان خانم که به دنبال این رابطه است.

  • شيرين

   واقعا خجالت اور است.اين كار فاحشگي اسلامي است.يعني چي كه خودت رو عرضه كني به مرداي مختلف با خواندن دو كلمه عربي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و در قبال گرفتن هزينه هاي زندگي يا خرجي و يا هر زهرماري كه توجيه ميكنيد اين فاحشگي اسلامي رو. حالا اين چه فرقي با خودفروشي طبيعي دارد؟؟؟؟خودفروشي طبيعي اسمش روش هست ولي اينكه خودفروشي كني و دو كلمه عربي هم بخوني برا توجيه اين كار مزخرف شرم اور است . و اين برا غرور يك زن و ارزش يك زن اسيب مي رساند.البته اگه غروري باشه تو اين فاحشه هتي اسلامي!!!!!!!!!!!!!!!!!!به نظر من ادم بدون خوندن دو كلمه ايه و اينا حتي با وجود شوهر بره هر كار دلش خواست بكنه باشرفتر از فاحشگي اسلامي است.

   • Soroush

    harfet doroste,vali on jomleye akharet mano azar mide.
    hata tasavoresh vasam kabooooooose

    • یک زن

     من با شیرین موافقم

    • حسین آقا..

     با سلام ببخشید مزاحم شدم. شیرین خانم بدونید که با خواندن همان دو کلمه عربی شما به شوهرتان محرم شدید .و با خواندن همان دو کلمه عربی پدر شما به مادر تان محرم شده و با خواندن همان دو کلمه عربی دو نفر با یکدیگر نامحرم (طلاق) می شوند. لطفا یک کم شرعی فکر کنید و شرعی باشید.

   • مهدی

    مشکل این بنده خدا با امثال شماهاست
    رابطه نامشروع زن شوهر دار را حاضرید بپذیرید اما اینکه یک ارتباط فقط و فقط با یک جمله به زبان عربی و طبق دستور خداوند تبارک و تعالی انجام بشه برایتان بسیار سنگین است، در صدر اسلام عده ای تنها به خاطر اینکه حاضر نبودند پیشانی به خاک بچسبانند و سجده نماز را بجا بیاورند اسلام را نپذیرفتند! یا ماجرای شیطان که حاضر نشد به آدم سجده کند و مورد لعن خدواند قرار گرفت و جهنمی شد… حالا آدم شماها را که می بیند می فهمه خیلی هم عجیب نیست! زنای زن شوهر دار برای امثال شماها از ارتباط سالم و اخلاقی دو انسان که فقط تسلیم امر خدا شده اند لذیذتر و شیرین تره! حضرت امیر علیه السلام فکر کنم شماها را دیده بود که فرموده بودند اگر عمر از ازدواج موقت جلوگیری نمی کرد جز شقی کسی مرتکب زنا نمی شد، حالا یا امیر… ایشان می فرماید زنا که هیچی زنای محصنه را به ازدواج موقت ترجیح می دهند…
    جالبه ازدواج دائم هم با همون دو جمله عربی اتفاق می افته و سالها زن خودش را عرضه می کند و بچه دار هم می شوند و……

    • یک زن

     اگه میپذیری که مرد زن دار میتونه همزمان عقد موقت هم داشته باشه باید این حقو واسه زن هم قائل بشی .در ضمن داری میگی سالها زن خودشو عرضه میکنه اگه زنه بدونه که واسه چند روزه که نمیزاره مرده بهش دست بزنه مسلمووووووون

   • اميرحسين

    شيرين يا يك دشمن آگاه دين اسلام و ما ايراني هاست يا اينكه يك آدمي كه اصلا تا حالا يك جمله از دين اسلام را نخونده .
    شيرين خانوم شما يا خدا را قبول داري يا نداري . اگر قبول نداري كه هيچ . ولي اگر خدا را قبول داري بايد بدوني كه احكام خدا تماما حكيمانه است اگه فرصت داري برو بررسي و تحقيق تا حكمت احكام را بفهمي ولي ما آدما اينقدر كوچيكيم كه يه عمر هم وقت بزاريم شايد نتونيم حكمت كامل يكي از احكام خدا را بفهميم و همچنين اينقدر بزرگيم كه ميتونيم به علم خدا وصل بشيم و حكمت احكام كه هيچ بلكه هرچي در دنيا اتفاق ميافته را در لحظه بفهميم و گذشته و آينده دنيا مثل كف دستمون برامون روشن باشه.
    البته ميتونيم با خدا و دينش دشمني كنيم و تا نوك بيني خودمون را بيشتر نبينيم كه نتيجش ميشه اينكه به حكم خدا بگيم فاحشگي اسلامي . صبحان الله

    • یک زن

     خدا و دینش فقط همینارو گفته که شما چسبیدین به این قضیه .یا فقط از زندگی دنبال همین هستین

    • روانشناس

     اگرمتعه در عرف جابیفتد
     1کدام مردی زیربارازدواج دایم ومسئولیتهایش میرود؟
     2کدام زن خودش را اسیرازدواج دایم کرده وتماشاچی زن بارگی همسرش میشودوخودش محروم اززندگی ازاد؟
     بنابراین جامعه ملغمه ای خواهد شد از رابطه های 1ساعته و2روزه و1 ماهه وبا هرکسی روبرو میشوی دفترخاطراتیست از انواع مردان یا زنان بیشمار که انها را چشیده !!!
     ایا این حیوانیت نیست؟؟

   • صبا

    شیرین خانم تکلیف دخترانی که موقعیت ازدواج دائم برایشان نیست چی؟
    برای رفع نیاز جنسی تن به فاحشه گری غربی دهند یعنی همون زنا …
    یا فاحشه گری اسلامی که لااقل کلاه شرعی روش هست ؟؟؟

    • یک زن

     فاحشه فاحشه است نیاز به دین نداره واسه روپوشونی این کار

   • علی آقا

    در عقد دائم هم با همین چند کلمه عربی ارتباط بین یک زن و مرد نامحرم شرعی میشود . پس میبینید بحث کلمات نیست بلکه در چارچوب شرع عمل کردن است . ضمنا با توجه به اینکه بعد از پایان مدت باید عده نگه داشت قطعا اگر بارداری نیز صورت گرفته باشد تا آن موقع پدر بچه نیز مشخص می شود.

   • یه دوست

    خانم محترم ازدواج در تمام ملل با همین دو سه کلمه که نشان آغاز و پذیرش یه تعهد است آغاز می شه ،اگه حرف شما رو بپذیریم ازدواج دایم شما هم که با چند لفظ انجام شده با فاحشگی فرقی نداره ،با عرض معذرت

  • نسرین

   سلام میخواستم بگم که واسه ی این خانم واقعا متاسفم حالا ایشون شد زنی که به ازدواج موقت دست زد و میگیم به قول خودشون کاملا شرعیه و از این جور حرفا ولی ای زنی که خودتو مسلمون میدونی واقعا که وقتی میگی “اگه مرد توانایی 2 زن داشتن داره خب چه اشکالی داره”واقعا حرف خودخواهانه ای زدش و امیدوارم که این موضوع رو تجربه کنه و از این حرفش پشیمون بشه.من قصد توهین ندارم اما زنی که سالم باشه و بخاطر نیازش به هر کاری تن نده”که ایشون خودشو عالم مذهب میدونن”نمیره با3 نفر که طلاق گرفتن و ازدواج کردن تو خونه های خطرناک وارد شه و زن با ابرو به حرف های مردم اهمیت میده ولی کم ولی ایشون فقط میگه”من مهمم”البته من جاشون نیستم و هرقدر سعی می کنم هم نمیتونم باشم ولی از یه نگاه بیرون میگم:متاسفم

   • صبا

    اگه جاش بودی چه میکردی و بخصوص اگه هم نیاز جنسی بالایی داشتی هم نیاز مادی
    و موقعیت ازدواج دائم بریت پیش نمی امد
    لطفا ج بدین در این شرایط چه میکردی

  • رادين

   اكثر خانم هايي كه به توهين و زير سئوال بردن موضوع روي آوردند دختر خانم هايي هستند كه نگران همسر آينده خودشون هستند و مي ترسند همسر آيندشون گرفتار اين قضيه بشه. زندگي رو خيلي سخت نگيريد. فكر كرديد چند درصد آقايون دنبال اين مسائل هستند. زنهاي امروزي براي شصت و هفت پشت يك مرد كافي هستند. با داشتن يكي از زنهاي امروزي عمرا بتونن به ازدواج دوم و سوم فكر كنند.

  • پ.خ

   ازدواج موقت یک توهین بزرگ به شخصیت مرد و زن می باشد.

   • صبا

    صیغه مربوط به شرایط جامعه عرب در 1400 سال پیش بوده . . . بررسی کنید که آیا الان همون شرایط توی جامعه فعلی هست ؟

   • احمد

    بفرمایید چه رابطه ای احترام و تعظیم به زن و مرد است؟ چرا بدون اطلاع و داشتن علم کافی حرف می زنید؟ روابط آزاد و بی حساب و کتاب بین زن و مرد را چگونه توجیه میکنید؟ مگر در جامعه امروز اکثر روابط بر اساس دوستی های خیابانی و غیر شرعی نیست؟ چه می شد اگر همین رابطه ها شکل قانونی و شرعی بخود می گرفت و موجب نزول برکات خداوند بر مردم می شد؟ در همین شبکه های اینترنتی میلیونها فیلم و کلیپ از اقصا نقاط دنیا در مورد روابط آزاد جنسی و سکس دسته جمعی و حتی تجاوز به کودکان بی گناه وجود دارد. حتی روابط جنسی دهشتناک و وحشتناک بین محارم و حتی انسان با حیوانات و بالعکس که بسیار شرم آور و دور از شان انسان و مخالف فطرت بشری است. آیا اگر جوانان ما هم به این طرق خود را ارضا کنند خوب است؟ حال که دین مبین اسلام برای کنترل این نیاز طبیعی بشر راه حل معقول و حلال را پیش بینی کرده است ، چرا باید عده ای افراد بی سواد و غیر آشنا به مبانی فقهی و عقلی این عمل خدا پسندانه را مورد تمسخر و مساوی با عمل شنیع زنا قلمداد کنند؟ ” اتقوالله لعلکم تفلحون ” تقوای الهی پیشه کنید شاید رستگار شوید.

  • mn

   دوستان سعی کنید یا راه حل بدید و یا نقد منصفانه داشته باشید و توهین نکنید.

   مخلص همه تون هم هستیم.

   • صبا

    یه راه اینه “مباش در پی آزار و هرچه خواهی کن “

  • mn

   چه خبره اینجا!!!!!!!!!!
   این کامنت ها نشون میده که مسئله ازدواج چقدر برای جوونهامون اهمیت داره.
   من به این امر اعتقاد دارم که متعه یک امر شرعی است ولی باید شرایط حال جامعه رو هم در نظر بگیریم. این دستور حدود چهارده قرن به دلایلی مسکوت مانده و حالا یکباره در یک جامعه جوان با مشکلات جامعه ما بخواد عمل بشه ، به نظر من عواقب خوبی نداره. باید بحث کارشناسی در این مورد بشه و با تعصب هیچی حل نمیشه.

   به امید روزی که اون مجری حقیقی احکام اسلام ظهور کنه.

  • Mohammad

   سلام خدمت گردانندگان سايت از ابتکارتون درانتخاب موضوع تشکر مي کنم وخواهشي از شما دارم
   ميشه اين نظرات موافق ومخالف را به خانم مصاحبه شونده بديد و از ايشان بخواهيد تا دوباره نظر بده ومصاحبه بشه
   نظرات ديگه تکراري شده و کار داره به توهين ميکشه
   در ضمن ميشه ميزگردي با حضور يک عالم ديني آشنا به احکام متعه و آسيب شناس اجتماعي موافق ومخالف تشکيل بديد ؟ لطف بزرگي خواهد بود

   • صبا

    خسته شدیم از میزهای گردی که
    هیچ ثمری ندارد
    جز اتلاف وقت

  • nima amini

   سلام
   کار این خانم از اول اشتباه بوده
   مرد زمانی میره دنبال ازدواج موقت که نیاز جنسی داره واکثرا دنبال خوش گذرانی هستند
   ولی زنهایی که میان توی این راه برای پول میان نه برای چیز دیگه
   بهترین راه ازدواج دائم هست
   بجای اینکه آدم مثل (البته قست توهین ندارم) یه حیوون حتی شرعی با چند نفر باشه
   مثل انسان (که همه ما انسان هستیم) با یک نفر تا آخر عمر باشه
   نه کسی نگاه بد به او داره
   ونه اون زن رو فاحشه یا مرد رو هیز ختاب نمی کنن

   • احمد

    دوست عزیز لطفا مغالطه نکنید . یک زن همزمان نمی تواند با چند مرد باشد این گناه کبیره است. شرط انجام متعه رعایت حدود شرعی انست . زنی که در عقد موقت مردی قرار می گیرد . پس از پایان زمان قرارداد باید باندازه سه دوره کامل رگل یا حیض شدن از مواجهه با مرد دیگر پرهیز نماید و بعد از ان می تواند بلحاظ شرعی در عقد دیگری در آید.متعه اصلا قابل قیاس با یک رابطه آزاد و غیر شرعی نیست که از بغل این مرد برود بغل مرد دیگری. این عمل زنای محصنه نامیده می شود و حکم اسلامیش اعدام برای طرفین قضیه است.

  • امير ح ر

   سلام به دوستان من نمي دونم كه چرا ما به خودمون اجازه ميديم كه در مورد ادما نظرات منفي بديم . يكم براي هم احترام قائل بشيم تا روابط قانونمند و درستي رو داشته باشيم. نمي دونم چرا در مورد اين امر كه يك زن مطلقه يا بيوه اگر صيغه موقت محرميت با كسي داشت به نا حق در موردش اصطلاحاتي رو بيان و به زبان بياريم كه باعث بي حرمتي بشه.من خودم به شخصه هر نوع صيغه اي رو قبول ندارم به طور مثال زني كه در طول هفته با 3 يا 4 نفر صيغه ميشه بله كلاه شرعي ميذاره چون اصلا” عده نداره ولي اون كسي كه براي مدت طولاني صيغه ميشه و بعد از اتمام عده نگه ميداره ايا به نظرتون اشتباهه اگر اون شخص مثل كسايي كه توي خيابون منتظره هر كار خلاف شرعي هستن بود اون وقت چه عكس العملي داشتيد پس بييايد به وسائل مثبت نگاه كنيم تا اينكه بدون داشتن يك دليل منطقي براي محكوم كردن كسي اون رو محكوم به چيزي كنيم كه بعد جواب دادن به اون برامون سخت باشه . هميشه با منطق پيش بريم نه با احساس. براي همتون آرزوي موفقيت ميكنم.

   • صبا

    شما از احکام خبر نداری اقا
    این مرد که میتونه در یک هفته یا در یک روز چند تا زن بگیره
    زن بدبخت اگه بخواد همچین غلطی بکنه
    پس هر بار ازدواج موقت حتی اگر ان ازدواج خیلی کوتاه باشد باید دو سه ماه عده یگیره تازه بعدش میتونه با یه نفر دیگه ازدواج کنه

  • امير حسين

   جواب طناز:
   اين خانوم اصلا نميدونه ازدواج موقت چيه!
   و اصلا زن را نميشناسه!
   يك زن تازه از اين كه يه مرد ديگه غير شوهر خودش را ببينه اذيت ميشه چه برسه به اينكه رابطه با چند مرد را داشته باشه.
   اصلا ميدونيد دوره عده نگه داشتن بيشتر بخاطر خارج شدن زن از ملكوت و رابطه عاطفي با مرد قبليشه تا بحث فرزند داشتن در رحم از اون مرد.

  • امير حسين

   باسلام خدمت تمامي دوستان
   من يك مرد متأهل 34 ساله هستم و با داشتن زن و فرزند زندگي خيلي خوبي دارم و با اينكه با همسرم هم در رابطه عاطفي و هم در رابطه جنسي بسيار همراه هستيم وليكن نياز به يك رابطه ديگر را در خودم كاملا حس ميكنم وليكن اصلا نميتوانم به همسر دوم فكر كنم چون اصلا نمي خواهم و نمي توانم در محبتم نسبت به خانواده شريكي ايجاد كنم ولي ميدانم كه يك ازدواج موقت آرامش بيشتري به من خواهد داد وليكن بخاطر ترس از گرفتار شدن در يك رابطه عاطفي نمي توانم وارد مسئله ازدواج موقت بشوم چون هدف من از ازدواج موقت فقط برطرف شدن نياز جنسي و عاطفي زمان رابطه جنسي است و نميخواهم به يك رابطه عاطفي دائمي گرفتار شوم از طرف ديگر زني كه نياز اين چنيني داشته باشد و يك رابطه واقعا موقت را بخواهد پيدا نميشود. حالا شما بگيد من تا آخر عمر بايد با اين احساس نياز چه كنم. در آخر لازم به ذكر است بگويم كه من داراي ميل جنسي بسيار بالايي هستم . هر شب و اونم حداقل 3 بار در يك شب.اگر يك شب اين نياز تأمين نشود بشدت احساس نياز مرا اذيت مي كند.

   • رادين

    اميرحسين جان يك دكتر برو. آخه باباجون تو اين اوضاع مالي و اقتصادي و سختي و بدبختي چي جوري تو حدواقل سه بار در يك شب نياز به رابطه جنسي داري مگه چاي تلخه

   • mina

    اول از همه اینکه برات واقعا متاسفم،
    دوم اینکه یه سوال داشتم: میتونی بپذیری که همسرت یک رابطه دوم داشته باشه؟
    سوم اینکه چرا به یه پزشک مراجعه نمیکنی که مشکلت حل شه بجای اینکه دنبال راه حلی باشی که همسرت رو بعد از شنیدنش مطمئنا خورد میکنه؟
    چقدر شما مردا بی انصاف و خودخواه هستید

    • اميرحسين

     mina خانوم سلام
     اولا خدا براي مرد داشتن چند زن را حلال كرده و براي زن يك شوهر را مقرر كرده و تخلف از اين امر حكم بسيار سنگين سنگسار را داره يعني مرد ميتونه بيشتر لازم داشته باشه ولي اگر زن به شوهر خودش قانع نباشه و اگر كوتاهي از طرف مردش نباشه يعني خلاف طبيعت انسانيه زنانه كه حكمش سنگساره ولي اگه يه مرد مثل فتحعلي شاه 1000 تا زن صيغه اي و حلال داشته باشه از نظر شرع مشكل داره نه درسته عقلايي نيست ولي مسئله ما حكم خدا و فطرت انسانهاست كه براي يك مرد نياز به بيشتر از يك زن را جايز ميداند ولي ميفرمايد كه بشرط رعايت عدالت.

   • miady

    آقا امیر حسین خوبه که خودتو کنترل میکنی ولی مشخصه که نیاز به دکتر داری. فکر کن اگه خانومت مثل خودت باشه خوبه خدای نکرده بیاد مثل تو فکر کنه. با مینا موافقم راه حل شما فقط درمان پزشکی هست.

   • مهر

    امیر حسین، خیلی خوبه که متعهد هستی به دینت و به خانوادت. درستشم همینه، دین برای زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرته. اما در مورد مشکلی که داری، با یه دکتر رفتن ساده و عمل به دستورات پزشک و احتمالا چند جلسه رفتن پیش روانشناس مشکل شما ان شاءالله حل میشه و دیگه نمی خواد اینقدر خودتونو اذیت کنید و انرژی تونو تلف کنید یا زندگی مشترکتونو به خطر بندازید، به خاطر این مشکلتون. در ضمن از راه تغذیه هم میشه میل جنسی رو کاهش داد. مواد غذایی و میوه و ادویه جاتی هست که می تونه میل جنسی رو کاهش (و یا در صورت نیاز) افزایش بده.

  • نام شما...

   باسلام
   مي خواستم در جواب غفار بگم كه شما سري به قرآن بزنيد و مطالعه بفرمائيد . اگر شما صيغه را قبول نداريد در قرآن به آن اشاره شده است . ما نمي توانيم با خدا و پيغمبرش مخالف باشيم .بايد سعي كنيم كه در زندگي شخصي خودمان خيلي چيزها رو رعايت كنيم .
   آقايون هميشه به اين اعتقاد دارند كه بايد سنت پيامبر رو پياده كنند، اما ايكاش همه چيزهايي رو كه پيامبر قبول داشت و پياده مي كرد انجام دهند فقط چيزهايي كه به نفع خودشان و براي ارضاي نيازهاي شخصي خودشان است رعايت مي كنند . خدا از سر تقصير همه ما بگذرد .

  • miady

   به کسی مربوط نیست اون زن چیکار کرده چون خودش مسئول کاراشه. ما فقط باید خودمونو جمع کنیم تا خودمون زندگی کسی رو داغون نکنیم. امیدوارم همه یه زندگی خوب و شاد داشته باشن.

   • زهرا

    نمیشه گفت مربوط نیست!!! خیلیا ممکنه بر اساس صحنتای این خانم جاده زندگیشونو بسازن!! بعلاوه، ما در جامعه زندگی می کنیم و پیامد هر کار و طرز تفکری گریبان همه رو می گیره…

  • davood

   هرکسی از ظن خود شود یار من.قضاوت این موضوع خیلی ساده نیست باید همه جوانب رو در نظر گرفت.هیچکس جای هیچکس نیست.هرکی میخواهد ایرادی بگیرد باید خودش را جای او قرار دهد و بالعکس.هیچ نسخه جامعی نیست که درد همه رو درمان کند

  • طناز

   خیلی مسخره است،هیچ فرقی با زنا نداره،واز همه مسخره تر دلایلی که براش میارن.نیاز عاطفیت رو میکشی فقط مثل یه …به فکر برطرف کردن نیاز جنسیت باشی..
   تو این جامعه که فعلا برای هیچ کس شرایط ازدواج مهیا نیس پس همه میتونند عقد موقت کنند؟؟؟؟؟؟اگه یه زن هم توانایی زندگی با چند مرد رو داشت اون وقت واسه اون چه حکمی صادر میکنن???????این جاست که لال میشن…..

  • باران

   با سلام .من خانم 30 ساله ای هستم که 13 سال همسر مردی بودم که به هر دلیل غیر منطقی که فقط به نظر خودش درسته ازدواجی از همین نوعی که شما درست می دونید کرده و براحتی ورود اون زن به زندگی من که اول فقط برای جبران نیازهاش و تحت حمایت قرار گرفتنش بوده زندگی من و همسرمو که عاشقش بودم و همه کار براش کردم رو ازم گرفت .من الان تنهام و همه اون نیاز ها یی که شما ازش حرف میزنید رو دارم ولی به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی بودن با یک مرد متاهل رو درست نمیدونم و معتقدم که شما اگه با خودتون رو راست باشید دیگه این شعارو نخواهید داد که یک زن بتونه زندگیشو با کس دیگه تقسیم کنه چراکه در واقع و در دنیای کنونی هیچ مردی وجود نداره که بتونه عدالت رو تو همه چی بین دو نفر درست برقرار کنه ….

   • غفار

    آفرين برشما خانمها و آقايوني كه با صيغه مخالفت كردين ؛ افرادي كه صيغه را حلال كردند فقط بخاطر اميال نفساني خودشان بوده ؛ والا اگه راست ميگن با ازدواج موقت دختر و خواهر و زن خود موافقت كنند،صيغه غير از تباهي و بدبختي چيز مثبتي را به همراه نخواهد داشت غير از يك لذت زود گذر .

    • رسول

     عقل کل مگر افراد حق دارند صیغه رو حلال کنند یا اون رو حرام کنند زیرا حکم حلال و حرام حکم الهی است و وقتی در قران ذکر شده وقتی از زنان بهر مند شدید مزدشان را بدهید قطعا منظور زن دائمی نبوده است و تنها کسی که به خود حق داد حلال خدا را حرام کند خلیفه دوم غاصب بود و کسانی که به بهانه روشنفکری امروز در اینجا به این حق الهی توهین میکنند انشالله با این خلیفه محشور خواهند شد اما یاد بگیریم عبدالله باشیم نه خود را در مقام الهی قرار دهیم و برای حق خدا تعیین تکلیف کنیم و البته امیدوارم تمامی خانمهایی که چنین بی رحمانه به این خانم توهین کرده اند با این مشکل مواجه شوند تا بفهمند تنهایی چیست و خود را قدیسه تلقی نکنند سایرین اعم از خانم یا آقا را فاحشه و بی بند وبار دنیا در بعضی زمانها در همین جا حساب برخی ها را میرسد باور ندارید امتحانش ساده است .

    • سلام

     من با این نوع ارتباط مخالفم چون یک طرفس چرا مردا بخودشون حق میدن هروقت جایی کم داشتن برن خیانت کنن
     خب خیلی از زنا هم در زندگی مشترک کمبودایی داران شاید بمراتب بیشتر خب کی میخاد جواب اونارا بده ؟ اگر این کار خیانت نیست پس خانمها هم اجازه دارن این کارو بکنن حرف خدا ودستور خدا هم بهانه نکنید لطفن که خدا خیلی حرفا زده شما اونی که بخودتون
     حال میده فقط شنیدیدمنم دوست دارم چنتا شوهر صیغه داشته باشم این اگه خوبه پس کار شما هم درسته یا علی مدد

   • miady

    دقیقا باهاتون مؤافقم به نظرم این جور افراد نباید سراغ آدمای متاهل برن. فقط یادمون باشه اینجور وقتا بیشتر وقتا مردا پیشنهاد میدن به زنا. پس گناه خیانت به گردن هردو شون مساویه.

  • پری

   قبول کنید واقعا ما نمی دونیم حقیقت ماجرای اون آقا و خانوم کجاست و کامل داخل زندگی آنها به معنای واقعی نبودیم و فقط توضیحاتی از آنها شنیدیم پس نمیشه درست قضاوت کنیم.
   ولی اگر دقت کرده باشید اکثر خانم هایی که نظر دادن فحاشی کردن و این بی فرهنگی اونا رو می رسونه چون نمی خوان چشمشون رو حقیقت های دنیا باز نگه دارن و در واقع به معنای واقعی کور هستن.
   واقعا براتون متاسفم !!!

  • shahbaz

   بابا اينهمه جنبه بحث آزاد داريم ما….
   يك مصاحبه اي گذاشتن، يك سري هم خوندن نظر دادند، دليلي به بي احترامي به هم نيست كه، در جامعه همه چيز وجود داره، آدم بايد خودش ببينه و راه درست را انتخاب كنه، قضاوت سخته، پس بجاي قضاوت هر كسي شخص را ببين و از برداشتت براي راه خودت استفاده كن، آقايون و خانومهاي محترم، اين مسايل در جامعه هست حال چه شرعي و چه غير شرعي، اگر من دچار وسوسه هوس نشوم در كنارم هم باشد باكي نيست، وگرنه توي يك غار من باشم و زنم كه ديگه خيانت معني نداره ،چون شرايطش نيست. نسبت به اين خانم هم توهين نكنيد. صداقت داشته اومده همه چيز را گفته

  • حلیه

   سلام
   من فکر می کنم نظر دادن در این مورد سخته. چون باید جای این شخص باشی تا ببینی چه تصمیمی می گیری. اما فکر می کنم خیلی از خانم ها حاضر به این کار نیستن. اطراف من خانم متعلقه هست اما طوری رفتار می کنن که کسی جرات پیشنهاد دادن بهشون نداره. این خانم خودش گفت در مقابل چیزی که از دست می داده چیزی به دست نمی اورد(مرگ تدریجی) . پس چرا باز می رفته دنبالش؟!!!!!!!! خب آدم ها و نیازهاشون با هم فرق می کنه . خانمی هست که از فکر کردن به این موضوع می ترسه چه برسه بره دنبالش و یکی دیگه میگه نیاز داره . به هر حال من معتقدم باید صبر می کرد تا مورد خوبی برای ازدواج دائم پیش بیاد.

  • سانا

   صیغه درارای شرایط می باشد .درسته که این خانم شرایط شو داره ولی اگر واقعا قصد ازدواج دایم ؟رو داره بهتر است صبر کند تا شرایط ان بوجود بیاید.او با چند بار ازدواج موقت شرایط رو برای ازدواج دایم خود سخت می کند.ادم باید با خودش رو راست باشه…….

  • صالح

   چه دليرانه سخن ميرانيد در حالی که در شرايط افراد نيستيد!!
   بله متعه برای بعضی ها شايسته نيست ولی برای بعضی ها قطعا واجب عينی است!
   و امیرالمومنین علی (علیه السلام) چه زيبا فرموده اندکه :اگر عمر از متعه نهی نمی کرد، جز شقی زنا نمی کرد…!

  • فروغ

   این خانم درسته نیاز های جسمی خودش رو از طریق شرعی حل کرده ولی تاوان اون رو هم که مرگ تدریجی هست داره تحمل می کنه و این باعث می شه از نظر روحی خیلی اسیب پذیر تر بشه پس به نظر من راه معقولی نمی تونه باشه
   از طرف دیگه طرف مقابل همچین خانومهایی اکثرا مردان متاهل هستن که اونها هم یا تنوع طلب هستند که معلومه مشکل روحی روانی دارن یا در زندگی زناشوییشون دچار مشکل هستند که اگر همچین موقعیت هایی نداشته باشند دنبال راه حل می گردن نه اینکه از اون فرار کنن

  • نورا

   با سلام به همه دوستان
   1- فکر می کنم بزرگترین منبع مطالعاتی مذهبی ما قرآنه از همه می خوام آیه 3 سوره نسا و آیات بعدش رو بخونن غیر از شرط عدالت در آیات بعد از این آیه صحبت از حق یتیمان هست که ضایع نکنید و ….
   این برای زمان پیامبر هستش که شرایط کار کردن زن خصوصا جوان در جامعه، بیمه اجتماعی و ….. وجود نداشت و زنی در صورت بی سرپرست شدن اگر منبع درآمد نداشت باید میمرد نه تو جامعه الان که حتی شده کمترین کار مثل کارهای خدماتی برای زن هست. این از نیاز مادی.
   کسی که نظر بر صحت این کار داره به شرطی نظرش قبوله که یک زندگی مشترک موفقیت امیز رو تجربه کنه بعد صحه بذاره بر این قضیه
   ازدواج مگه یک نیاز برطرف شدنیه ! در دوستی همجنس وابستگی احساسی که بعد از مدتی از بین بره کلی ذهن رو درگیر می کنه اعصاب رو بهم می ریزه چه برسه شرایطی مثل عقد موقت.
   بعد هم هر لحظه در با کسی بودن اگر یک لحظه یاد فرد دیگری بیافتند گناه کبیره هست. کسی که با چند نفر بوده ناخود آگاه ذهنش در مقام مقایسه برمیاد! غیر از اینه؟
   خیلی از نیازها در انسان ممکن هست به موقع برطرف نشه، پس با این توجیه حتما کسی هم که در زندگی مشترکش نقص روحی داره و فرض بر این که خانمه باید با فرد مذکری خارج از زندگی مسئلش رو حل کنه؟
   مخصوصا با شرایطی که سن ازدواج در جامعه اینقدر بالا رفته 30 سال سن متوسطه نه بالا و خیلی ساده انگاری که آدم فکر کنه با عقد موقت مشغله فکری پشتیبان روحی و جسمی حل میشه!
   من خانمی رو می شناسم که برای اینکه وارد این مسائل نشه با وجود این که آدم چندان مذهبی نیست، برای کاهش میل جنسیش قرص مصرف می کنه!
   افرادی رو می شناسم برای فرار از این پشتیبان کذایی فعالیت هاشون رو اینقدر زیاد کردن که وقت منتظر بودن رو نداشته باشن.
   و در آخر به نظر من در جامعه باید مرکز مشخص مشاوره و …. به هر عنوان در جامعه وجود داشته باشه که این مسئله در سراسر جامعه کشیده نشه

  • شهرزاد

   همه خانومهای متأهلی که به همسر و بچه و زندگیشون میبالن به این فکر کنن , اگر دست برقضا سرنوشتشون مثل این خانم مطلقه بشه و همسرشون رو به هر دلیلی از دست بدهند چه رفتاری در مقابل ازدواج موقت از خودشون میخواهند نشون بدن ؟ واقعا یک لحظه تصور کنید ! و بعد قضاوت کنید ! خیلی از زنهای متأهل که خدا بهشون نظر کرده , لیاقت زندگی خوبو ندارن فقط شانس آوردن . باید یه روز بیوه و یا مطلقه بشن تا بفهمن که زنهای تنها چه حال و روزی دارن . بیشتر شوهر همچین زنهایی هستن که سراغ زنهای مطلقه و بیوه میرن اون هم بخاطر فرار از دست زنهای آنچنانی خودشون .

  • setayesh

   واقعا برای استدلالهای من دراوردی وتوجیه کننده ات متاسفام زن متعه!!!همان فاحشه است که به ان رنگ وبوی شرعی داده اند ودر حقیقیت یک کلاه شرعی بزرگ است که سر افراد احمقی مثل تو وامثال توگذاشته اند تا گندی که به این جامعه زدند رو لا پوشونی کنند تو از ان دست احمقهایی هستی که همه چیز بد را باید تجربه کند وبعد تازه بفهمد که کار بدی است توصیه میکنم حتما خودت را به یک روانپزشک برسانی در غیر این صورت حماقتت دامن خیلی از خانواده ها را میگیرد وکانون زندگی خیلی ها رو متلاشی میکنه

   • رسول

    سلام در کامنتهای بسیاری نوشته شده صیغه همان فاحشه گی است اما کلاه شرعی بر سرش گذاشته ایم میشه بفرمایید کدام شرع ! آیا به شرع اعتقاد دارید که بعد کلاه شرعی را بشناسید یا همینطوری از این کلمه استفاده میکنید اگر شرعی را میشناسید پس بدانید صیغه عین شرع است نه کلاه شرعی اینکه چه کسانی میتوانند از آن استفاده کنند نیز در شرع آمده است اگر به شرع اعتقادی ندارید در باره آن از محضر شرعی یا غیر شرعی نظر ندهید بفرمایید فاحشگی و تن فروشی و از این حرفها اما اگر به جوابتان مبحث شرعی را اضافه کردید حق نظر مخالف دادن را نخواهید داشت زیرا اینکار از نظر شرع برای این خانم عین ثواب بوده است بجز جایی که به زن اول ان آقا این مطلب را گفته بود که احتمال میدهم میخواسته اگر بشود زن اول را راضی کند تا بعنوان زن دائمی دوم وارد زندگی ایشان بشود در غیر اینصوررت اینکار اشتباه محض بوده است زیرا از قدیم گفته اند گر چه باید همیشه راست گفت هر راست نشاید گفت .

    • setayesh

     این خانمهای نامحترم شکستشون توی زندگی رو با آویزون شدن توی زندگی دیگران تلافی میکنند ، از شما هم تعجب نمیکنم که این مسئله توجیه میکنید چون شما یه مردی البته فقط از نظر فیزیکی ومردهای ایرانی با این بهانه ها میتونن به خواسته های خودخواهانه شون برسند

  • رها

   من با نظر حامد موافقم چه عجب یه آقا با این قضیه مخالفت کرد………

  • رها

   من یه شب خواب دیدم شوهرم زن گرفته تو خواب میخواستم خودکشی کنم .آدم وقتی ازدواج میکنه مرد یا زن جزیی از وجود طرف میشه تو ازدواج موقت انگار دارن وجودتو با یکی دیگه تقسیم میکنن اصلا قابل تحمل نیست ……..
   شاید واسه مردا راحت تر باشه چون موقع نیاز جنسی بیشتر نیاز جسمیشون برطرف میشه ولی واسه خانم ها که بیشتر از نظر عاطفی ارضا میشن غیر قابل باوره ……….

  • لاله

   متاسفم كه اينقدر بي ادب هستين.
   توي جامعه ما همه اين كارو ميكنن.ولي اين خانم اعتقاد داشته بايد محرم باشه،ديگران به محرميت اعتقاد ندارن. آقايوني كه اين خانم رو منع ميكنين شما كه با يه دختر دوست ميشين تلفن اول نميگين بيا خونهه؟ اون گناه نيست؟ اين گناه؟ يا خانم هايي كه توهين مي كنين خودتون چي؟ نمي كنيد؟
   صيغه اگه بين دو تا آدم مجرد باشه خيلي هم خوب و عاليه حداقل يه تعهد براي مرد تا حدودي ايجاد مي كنه.
   الان همه با همه دوست ميشن.مجرد با متاهل.متاهل با متاهل.
   هر كاري كه مي كنيد فقط جان مادرتون باعث از بين رفتن خانواده ها نشيد.
   جامعه ما واقعا تاسف باره. هيچكس نمي دونه چي مي خواد. مشكل دولت كه اين همه گروني ايجاد شده نمي تونه حلش كنه جوانها به دست و پا افتادن و قدرت ازدواج گرفته شده.

  • فاطيما

   سلام
   روز دوستان كه توي كامنتاشون ادب رو رعايت مي كنن به خير. ميشه دوستان لطف كنن علاوه بر اظهار نظر به املاي صحيح كلمات هم توجه داشته باشن

  • رويا

   صيغه فقط و فقط يه كلاه شرعي واسه ارضاي نيازهاي جنسي آقايونه .خيلي از آقايوني كه ميرن سراغ اينكار خودشون همسر دارند ولي به قول خودشون چون باز هم احساس نياز مي كنند ميرن سراغ اينكار.آيا اين احساس نياز واسه همسراشون هم مي تونه به اين راحتي برآورده شه؟ پس اگه زن مي تونه و بايد تقوا پيشه كنه يك مرد هم بايد بتونه .اگه صيغه نباشه خانومهايي كه بيوه يا مطلقه هستند اگه واقعا اين خلا و نياز رو در خودشون حس كردند ميرن سراغ ازدواج دائم و آقايون هم همينطور و اونايي كه اين نياز رو حس نكردند ديگه نگاههاي مشكوك ديگران روشون سنگيني نمي كنه

  • نام شما...

   كسي نمي تونه ببه اين زن ايراد بگيره . اگر هر گدام از شما در جايگاه اون بوديد شايد اين كار را انجام مي داديد . يكي از معضلات بزرگ جامعه ما اينه وقتي زني مطلقه يا شوهرش ميمبره بهش بد نگاه مي كنند و ا نتظار دارند طرف تو خونه بشينه و كاري نكنه . خانمي كه نگران زندگي زناشوئي خودت هستي ، آقايي كه به فكر شهوت و خوش گذراني هستي /چرا به اين زنها به چشم يك مجرم و گناهكار نگاه ميكنيد . اون حق دارن به زندگي خودش ادامه بده ، تو جامعه باشه و ارتباط برقرار كنه . هرچيزي اگر از راه درست پيش بره و حلال باشه اصلاً مشكلي نداره . شما خانمهاي خونه به شما ميگم كه تو زندگي براي شوهراتون كم نذارين كه اونا بخوان نيازهاشون رو با يكي ديگه … و ما هر چي ميكشيم از اين آقايونه .

  • ناشناس

   به نظر من اين كه هر 3 يا چند ماه زني صيغه مردي شود فقط يه نوع تنوع طلبي است ما داشته ايم و همسران شهيدي كه سال ها عفت و نجابت خود را حفظ كرده اند يا خيلي موارد ديگر ولي اينكه زني حاضر شود به هر علتي وارد ارتباط حتي شرعي با مردي شود كه همسر دارد و حتي فرزند به نظر من نابخشودني است كه آينده كودكان بي گناه را قرباني نياز هاي خود كنيم و اسم اينكار راهم شر عي بگذاريم درست است گناه نيست ولس وداني هم نيست در مورد اين خانم ايشان حتي با همسر اول آن مرد هم صحبت كرده اند يعني حتي ممكن بود اين ارتباط ادامه داشته باشد ………………..

  • علیرضا

   درس علم و ثروت یادش بخیر
   الان شده صیغه بهتر است یا زنااااااااااااااااااا…
   !ناز بشید الهی!
   !چقدر قشنگه افکار ما ایرانی ها!

  • Monireh

   شما راست ميگين. ادم همنفس ميخواد هم واسه درد و دل هم واسه برطرف كردن نياز جسميش. من ميگم كار شما به شرط اينكه باعث تزلزل يه زندگيه ديگه نشه كاملا عقلانيه. اميدوارم در سايه يه ازدواج دائم خوشبخت بشى

  • صبا

   بجای محکوم کردن و شعار دادن . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . راه حل ارائه بدید لطفا

  • محمد از شیراز

   سلام دوستان
   ((حتما بخوانید))
   همه این مشکلات از آنجا نشات میگیرد که احکام الهی را گزینشی به کار میگیریم هر جایش که به مذاقمان خوش نیامد طردش میکنیم.خیلی از احکام اسلام هستش که هیچگاه عقل مانمیتواند تشخیص دهد که چرا باید اینکارو انجام بدهم یا ندهیم.دلیلش هم این است که اسلام دین کاملی ست وبرای تمام اعصار وملل هست شاید دیروز یاامروز جامعه نپذیرد اما در آینده به این شعور برسیم که بهترین کار بوده.واین اسلام هستش که این حق وحقوق را به همه بطوریکسان در همه زمانها اعطا کرده حالااگرکسی نمیخواهد ازش استفاده کند یا تعصبش بهش اجازه قبول کردنش را نمیدهد حرفی جداگانه هست وهیچ ربطی به اسلام وحکم الهی ندارد.به نظر من این خانم کاری کرده که حکم صریح قرآن هست حالا به هر دلیل جسمی یا روحی .ویا به هر تعدادکه بوده.مهم اینه که خدا شاهد این کارش بوده وخداروشاهد گرفته.یادتون نرود که اصل بر عبودیت خداوند هست وما باید برا هر کاری خدا روشاهد وناظر بر اعمالمان در نظر بگیریم.اگردقیقا به احکام دینی عمل میکردیم وتربیت دینی ودرستی داشتیم دیگه طلاقی صورت نمیگرفت که بخواد مسائل بعدی به وجود آید.حالا هم که به وجود امده خدا راهشو نشون داده،پس دیگه ایراد گرفتن چیه؟دین اسلام به عرف هر جامعه ایی احترام میذاره که در متن قرآن مستقیماحکمی برایش نیامده واینجاست که ضرورت امام عصر ومراجع عالی قدر در جامعه احساس میشود تا اونها باتوجه به مقتضیات زمان ودین اسلام راه درست رو نشان بدهند.که باز هم متعه کردن باز مورد تایید تمامی مراجع وامامان معصوم بوده وهست. پس دلیلی ندارد که بخواهیم ایشان رو متهم به فاحشه بودن کنیم.حتی اگه فقط بخاطر نیاز جنسی باشه.مهم اینه که حکم خدا اجرابشه که شده.هیچ دلیلی وجود نداره آدم وقتی تشنه میشود گرسنه هم بشودوبرعکس.واین نیاز جسمی وروحی طرفین به هم مصداق همین مثاله.پس جایی برای طرح سوال ودلیل متعه کردن افرادو سرزنش کردن اونها وجود ندارد.این نکته هم قابل تامل است که در ایران ما به این نوع روابط به دیده شک وتردید نگاه میشودچراکه اگر تاریخ را مطالعه فرماییدبه این نکته میرسید که ایرانیان همواره بر روی نوامیس خود بسیار حساس بوده ونوعی خصاصت در نمایانیدن زنها ودختران خود در انظارداشته اندوبه حجاب زنها اهمیت میدادندواین ربطی هم به ایران بعد اسلام نداردکه حتا به همین دلیل در نقش برجسته های تخت جمشیدودیگر جاها هیچگونه نقشی از زنها دیده نمیشوددر صورتی که در همان زمانها زنها از لحاظ موقعیت صدارت در دستگاههای حکومتی نقش برجسته ایی داشته اندوهمیشه به زنها در ایران احترام گذاشته میشده است.اما در دیگر ملل اینگونه نبوده ونیست وهمیشه به زن نگاه ابزاری میشده است.باورود فرهنگ غرب به ایران تضادهایی درخصوص آزادیهای فردی به وجود آمد که همیشه با فرهنگ ایران وایرانی در تقابل بوده است که متاسفانه بیشرتعصبات از این مقابله به وجود آمده است.اللخصوص پیشرفت تکنولوژی وارتباطات با جهان غرب واشاعه فرهنگ هرزگی وتنوع طلبی وبی قیدی به مسائل خانوادگی “”که موجب تحریک جنسی وکسب تجربه میشود”” نیز به این نابه سامانیها دامن میزند،
   باید یادآوراین مطلب بودکه در خارج از ایران اصلا اینگونه نیست واتفاقا با رویی گشاده از این قانون الهی تبعیت میکنند.واز آنجایی که دین اسلام برای تمام بشریت است نه برای ایران،پس باید به قوانین آن نیز احترام گذاشت.افزایش دادن ظرفیت درونمان وپذیرش اینگونه افراد بسیار نزدیکتراست به احکام الهی تا طرد آنها.مسائل روحی روانی که برای این افراد به وجود میایدنیز بسیار وابسته به شرایط اجتماعی افراد وجامعه دارد که این خودنشاندهنده مسئولیت تک تک ما وخود فرد با این عمل است
   عزیزان،فرامین الهی بر همه ما لازم الاجراست وباید سر به این فرامین نهیم.بنده به نوبه خود از شجاعت ایشان دفاع میکنم وایشان را تحسین میکنم. به امید روزی که همه ایرانیان وزنان این مرز وبوم همچون گذشته سرامد همه جهانیان باشند.

  • ندا

   خاک بر سر همه ی آن زن هایی که بخاطر غریزه جنسی می رن و باعث پاشیده شدن یک خانواده ی دیگه می شن و همچنین خاک همه عالم بر سر آن مردهایی که تن به چنین کار کثیفی می زنن

  • سارا

   قانون یعنی چی؟ چه فرقی بین این خانم هست با شخصی که گناه میکند؟ او هم صزفا برای برطرف کردن نیاز جنسی و مادی این کار را میکند کشی که عقد موقت می کند هم همین کار را می کند ضمن این که اگر با شخص متاهلی برود زندگی یک زن و بچه های آن مرد را هم خراب می کند . کجای این قضیه شرعی و قانونی است . من که تفاوتی بین صیغه مدت دار شدن و رفتن با یک غریبه برای یک شب نمیبینم.
   شاید به مراتب کسی که به این قضیه رنگ قداست ندهند پاکتر از فردی باشد که ادعای شرع و قانون هم می کند .

  • miady

   کار این خانم کار قشنگی نیست ولی غیر قانونی هم نیست. در ضمن کسی رو هم فریب نداده که خوب خود اون مردا بهش پیشنهاد دادن. فقط کاشکی انسانیت به خرج بده و وارد زندگی متاهل ها نشه.

  • جمال

   منم مصاحبه رو خوندم اگه جای اون خانوم بودم با در نظر گرفتن اینکه دینم چی گفته البته نه جوری که بخوام به نفع خودم تفسیرش کنم پیش میرفتم جوری که نه به کسه دیگه ای ضرر بزنه نه به خودم.
   اگه فردی چه آقا چه خانوم تجربه روابط جنسی رو داشته باشه نمی تونه به راحتی از فکرش بیرونش کنه پس اگه که بخواد هم دنیاشو داشته باشه هم آخرتشو (چه آقا و چه خانوم) بهتره همه جانبه به عملکردش نگاه کنه بعد اقدام کنه دیدی همه جانبه که هم نیاز خودش مرتفع شه هم اینکه به شخص دومی ظلم نکرده باشه.
   در هر صورت امیدوارم کسی تو شرایط مشابه قرار نگیره .

  • فرزاد

   سلام
   32 سالمه، عاشق خانمی شدم که یه بار ازدواج کرده و طلاق گرفته. من میخوام با ایشون ازدواج کنم ولی خانوادم مخالفن، میگن چون یه بار ازدواج کرده نباید باهاش ازدواج کنی. من می خوام بدونم آخه چه اشکالی وجود داره که من با ایشون ازدواج کنم. ایشون استاد دانشگاه، منم همینطور. من میخوام بدونم یعنی یه آدم 32 ساله تحصییلکرده نمیتونه برای خودش تو این جامعه تصمیم بگیره. حالا این خانم یه بار ازدواج کرده (خوب اون آقا آدم خوبی نبوده)، 2 سالم با هم عقد بودن بعد طلاق گرفتن، این خانم مگه گناه کرده که نمیشه باهاشون ازدواج کرد ، چرا فرهنگ ما انقدر دست و پا گیره….. میشه راهنماییم کنید.

   • زهرا

    کاش خانوادتون رو از این قضیه مطلع نمی کردید… این موضوع فقط و فقط به شما دو نفر مربوط بوده…
    فراموش نکنید که این خود ما هستیم که به دیگران اجازه اظهار نظر و تصمیم برای زندگیمون رو میدیم…

  • حامد

   سلام به نظر من صیغه فرقی با خیانت نداره شما چه مرد چه زن بعدا در زندگی مشترک با فرد دیگه چهطور می تونید قول بدید که دیگه بهش خیانت نمی کنید کسی که به این راهتی با کسی هست بعد هم جدا میشه با آ دم فاحشه فرقی نداره تو رو خدا این کلاه شرعی ها رو سر خودمون نگذاریم ما هیچوقت نمی تونیم مثل پیامبر باشیم بعد هم الان 1400سال هم گذشته زمانه فرق کرده

  • صبا

   اشکال در فرهنگ ماست. متاسفانه اینجا نه ازدواج تعهدی میاره نه دوستی. فرهنگ ایرانیها سواستفاده کردن هست میخوان همه چی رو باهم داشته باشند. علنا ازدواج میکنند و مخفیانه دوستی!!! تا این فرهنگ بین این مردم هست کجا میشه اعتماد به مرد ایرانی کرد ؟

  • persiangirl

   ﻣﺮﺩاﻱ اﻳﺮاﻧﻲ ﺑﻲ ﻏﻴﺮﺕ ﻫﺴﺘﻦ ﺑﻪ اﺳﺘﺜﻨﺎ ﺗﻌﺪاﺩﻱ و ﻫﻮﺳﺮاﻧﺘﺮﻳﻦ ﻣﺮﺩاﻱ ﺩﻧﻴﺎﺳﺖ ﻣﺘﺎﺳﻔﻢ ﺑﺮاﻱ ﺩﺧﺘﺮ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺑﺎ ﭼﻨﻴﻦ ﻣﺮﺩاﻧﻲ ﺗﻦ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺭاﺑﻂﻪ اﻱ ﺑﺪﻫﻦ ﭼﻪ اﺣﺴﺎﺳﻲ ﭼﻪ ﺟﻨﺴﻲ

   • صبا

    فکر میکنید این ویژگی مربوط به مردان متاهل نیست ؟ یعنی کلا مخالفید با ازدواج و دوستی و . .. . ؟

  • دختری که تنهاست تنهای تنها

   سلام
   34 سالم اما تا الان خواستگار نتوانستم ازدواج کنم بعلت مشکلات خانوادگی نیاز شدید به همسر دارم
   بنظر شما به تنهایی کشنده همچنان ادامه دهم
   یا حق دارم از این راه حلال استفاده کنم
   این سوال بسیاری از دختران که به دلیل تا کنون مجرد مانده اند
   تنهایی تا کی تنهایی کشنده و ….
   ما هم غریزه داریم
   ما هم بشریم
   و مثل هر زن دیگه ای نیاز به همسر به محبت و توجه و حمایت مادی و معنوی او داریم
   ما هم غریزه مادر شدن در وجودمان هست
   نیاز به مردی دارم تا وقتیکه پدر و مادرم دار فانی را ترک کردند سر روی شونه اش بگذارم و گریه کنم
   نیاز به یک حامی ………………
   کتمان این درد به بهانه نگاه بد عرف تا کی و به چه بهایی ؟؟؟؟؟؟؟
   لطفا الهام خانم و همه کسانی که مخالف متعه هستند جواب دهند

   • احمد

    این معضل بزرگی است که امروز گریبان بسیاری از خانواده ها را گرفته است و اغلب دارای دختران و پسران بزرگی هستند که از سن ازدواجشان بسیار فراتر رفته اند.مسئولیت مستقیم این وضعیت هم با حاکمیت و نظامی است که اسم دین را یدک می کشد ولی با کمال تاسف عاری از مسئولیت و معنویت و عدالت و آزادی و امنیت و تعقل است . آنچه که در شرع اسلام توسط باصطلاح علما و فقها گفته شده و شنیده ایم این است که دختر باکره با اجازه پدر و در صورت فوت پدر با اجازه ولی قانونی و رسمی خود می تواند ازدواج کند.فضای عمومی و عرفی جامعه هم طوری است که اگرخلاف این عمل شود هزار حرف و حدیث برای آن در می آورند . و امروز هیچیک از این علما و دین شناسان !!!! توان پاسخگویی به اینگونه معضلات را ندارند و مرجع و قانونی نیست که تکلیف دختری را که سنش به دو برابر سن ازدواج رسیده و دیگر یک خانم کامل و عاقل و بالغ و دارای شعورانسانی و زیستی است و در ضمن می خواهد زندگی اش همراه با حفظ کرامت و تقوا و پاکدامنی باشد؛ روشن کند. مشکل دیگر هم وجود مردان فرصت طلب و هوسران و بی بند و بار و تهی از اخلاق و معنویت در جامعه است که تنها می خواهند مشکل خود را حل کنند و برایشان حفظ شئونات زنان و احترام و رعایت ادب خیلی اهمیت ندارد و لذا بخش عمده ای از خانم ها برای حفظ آبرو و حیثیت خود مجبور به تحمل مشقات مجرد ماندن هستند.البته در مردان هم بعضا این وضعیت هست که بدلیل فوت یا بیماری همسر از نیازهای عاطفی و غریزی محروم شده اند و به خاطر حفظ حدود عرفی و ترس از بی آبرویی مجبور به سرکوب نیازهای خود می شوند.
    بامید روزی که جامعه ای بر مبنای تعقل و تفکرات انسانی داشته باشیم و نه احساسی و عادتهای موروثی و من درآوردی.

   • morteza

    سلام
    حال شما خوبه؟
    میشه بپرسم چرا تا حالا ازدواج نکردین؟
    از کسی خوشتون نیومده؟یا دلایلی دیگه داره؟
    اگه دوس داشتین بگین از کجا هستین
    شاید بتونم کمک کنم
    مرسی.منتظرم

    • تنهــــــــــــــــــــــــــــــا

     سلام
     ممنونم
     ازدواج نکردم چون قربانی مشکلات خانوادگی
     و برخی عادتهای بی رحم عرف
     منم مثل هر دختر دیگه هم از کسی خوشم امد هم کسانی از من خوششان امد ولی برخی رسوم دست و پا گیر مانع شد
     من در یک موقعیت خانوادگی خاص هستم که هرگز فکر ازدواج موقت را هم نباید بکنم چه برسه بهش عمل کنم
     با ازدواج متعه و شرایط ان در دانشگاه اشنا شدم چون رشته ام حقوق بود و چز> یکی از مواد درسی بود
     و بنظرم راه حل عالیه برای کسانی که عرف به انها اجازه میدهد
     خیلی جاها عرف که کلام و رفتار بشر است متاسفانه در عمل ارجح است بر شرع که کلام خداست
     منظورتون از کلمه کمک نفهمیدم

     • morteza

      سلام.ممنون که جواب دادین
      اما نگفتین از کجا؟
      نگفتین چرا نمیتونین ازدواج کنین؟
      آیا این شرایط همچنان ادامه داره؟شرایط خاص
      مرسی “تنها”

    • تنهــــــــا

     سلام
     1. اینکه گفتم قربانی رسم وعرف غلط شدم :
     من سیدم و جزء عرف عربها ازدواج دختر سید با غیر سید کسر شان و باعث خارج شدن نسلش از شجره ال محمد میشود
     البته غیر سیدها با افتخار دخترانشان را به سید میدهند چون انتساب به اشرف نسب”نسب محمد و ال محمد ص” برای انها بزرگترین افتخار وحق هم دارند طبق عقیده ما مسلمانان نسبی شریفتر و بالاتر از سید الانبیا ص نیست
     کما اینکه در بین یهود بالاترین نسب نسب ال موسی ع است و در برنامه مستندی در العربیه با عنوان السامریون که در مورد بخشی از یهودیان ساکن در اسرائیل است که منتسب به حضرت موسی هستند و انها هم چنین دیدی نسبت به ازدواج با خود دارند با این فرق که انها حتی بر مردان خود هم ازدواج با غیر سامری راحرام میدانند
     چقدر اینکار درست چقدر اینکار غلط
     مهم نیست مهم اینه که در بخشی از جامعه عده ای دختر به این جرم که سید متولد میشوند حق انتخاب انها محدود میشود و اگر این حد را بشکنن باید نگاه ملامت امیز را تا اخر تحمل کنند
     این از مورد . شرایط خاص بودن منه
     اما من مسئله رابطور کلی مطرح کردم دختران زیادی هستند و به علل مختلف که سن ازدواج انها بالا رفته
     تعددت الاسباب و الموت واحد
     یا بقول معروف همه راهها به رم ختم میشود
     .2من از اهوازم
     3.جواب سوال 3 در 1 پاسخ داده شد+ اینکه بله که همچنان ادامه داره مثلا من میتوانم نسبم انکار کنم یا عرف را تغییر دهم؟!
     4.خواهش میکنم اقا ” مرتضی”

     • morteza

      سلام خانم “تنها”
      مرسی که پاسخ دادین
      واقعا موندم که چه جوابی بدم،چون بسیارشرایطتون سخته
      بخاطر این پرسیدم کجا هستین که شاید اینجا بتونم با یکی از دوستام آشناتون کنم،شاید واسه زندگی مشترک به درد هم خوردید
      اماالآن فقط میتونم دعا کنم.انشاء الله خدا به حق آبروی حضرت زهرا(س)به همین زودیا بخت شما و همه ماجوونارو به پاکیوروشنی باز کنه
      امیدوارم هرچه زودتر ستاره شما هم تو آسمون پدیدار بشه
      بازم ممنون

      • تنهـــــــــــــــــا

       سلام اقا مرتضي
       ممنونم از دعاي خيرتون
       ببخشيد دير جواب دادم اينترنت قطع بود
       فقط خواستم تشكر كنم
       از همدردي و دعاي خيرتون كه واقعا بسيار با ارزش.
       از خدا برايتان بهترينها را تمنا مي كنم
       خدا به شما جزاي خير دهد.

    • شاهین

     دشمن انسان جهل اوست

   • ناشناس

    ازدواج حق مسلم هر انسانياست حتي ازدواج دوم منتها ازدواج دائم و بر مبناي تشكيل يك زندگي نه زمان مشخص كردن براي پايان رابطه .زن هاي بيوه يا مطلقه هم حق دارند ازدواج كنند منتها با مرداني مانند خودشان و آن هم ازدواج دائم

   • مرد متأهل

    شما گفتید “نیاز به مردی دارم تا وقتیکه پدر و مادرم دار فانی را ترک کردند سر روی شونه اش بگذارم و گریه کنم”
    تو ازدواج موقت دنبال رابطه احساسی هستی؟؟؟؟!!!!!!!!
    منطقی باش خانم محترم.

    • تنهــــــــا

     سلام اگر یکی از اعضای خانوادتون خواهرتون دخترتون …
     در شراط دخترانی باشد که سن ازدواج را رد کردند
     بهر علت و دلیلی
     میشه بدونم چه راهکاری ارائه میدادین؟
     منتظر پاسخ منطقی شما هستم

     • مرد متأهل

      سلام خواهر خوبم
      من 100% مخالف ازدواج موقت نیستم و در شرایط خاص که بعضی از دوستان بهش اشاره کردن، تا حدودی موافقم اما اینو مطمئن هستم شرط لازم جهت برقراری رابطه احساسی و عاطفی، امید به تداوم رابطه است.

   • رها

    با مردی که زن داره این کار درست نیست ولی با مرد مجرد چرا…

   • زهرا

    عزیزم، اولا با چه کسی می خوای ازدواج موقت داشته باشی؟؟ تو می خوای بگردی و پیداش کنی؟؟ اگر کسی واقعا تورو می خواد (از هر لحاظی) بهش بگو و بفهمون که تا آخر عمر تورو بخواد… با برطرف کردن یه مشکلت هزاران مشکل برای خودت ایجاد نکن… شاید تنها موندن تا آخر عمر مشکل باشه، ولی احساس تحقیر شدن و دور انداخته شدن پس از مدتی کوتاه و احساس اینکه فقط ازت سوء استفاده شده و بعد هم به فراموشی سپرده شدی خیلی خیلی از تنها بودن سخت تر و تلخ تره… کاش ما خانوم ها برای وجود و شخصیت خودمون ارزش قائل باشیم و خودمون رو در قبال چیزی به اسم مهریه نفروشیم…

  • طهمورث

   بايد بگم خيلي متاسفم از يكسري اظهار نظرهاي غيرمسئولانه بعضي كه شناختي نسبت به مسئله ازدواج و نيازهاي روحي و جسمي طرفين ندارن.
   من در سن 23 سالگي موقعي كه دانشجو بودم با يك همسر شهيد ازدواج كردم و از ايشون دو فرزند دارم ولي ايشون بعد از 8 سال دچار بيماري رماتيسم مفصلي شد و الآن 22 سال هست كه اين بيماري رو داره و مفصل زانوي هردو پاشون رو پروتز گذاشتن ، الآن هم بيماري دست ها و كمر و گردشون رو مبتلا كرده و الآن هم تو رابطه مون مشكل داريم ، ميخوام بدونم تكليف افرادي مثل من چيه ؟ شمايي كه متعه رو رد ميكني بنظرت دنبال حرام رفتن خوبه؟ يا اينكه اصولا براي زن و مردي كه مشكل نياز جسمي دارن چه نسخه اي رو تجويز ميكنيد؟

  • سعيد

   بچه ها و دوستان از بي ادبي هايم معذرت مي خوام
   مرتضي وساير دوستان به حق اين روز منو ببخشيد
   دوستان راست ميگن ما برا اين افراد نسخه نداريم

  • علي رضا

   با سلام به همه دوستان
   واقعا بخاطر توهين هايي كه به اين خانوم و برخي از دوستان كرديد متاسفم.
   حفظ ادب در كلام اون هم در محيطي كه در اون افراد متعددي وجود دارند ،نكته بسيار مهمي هست كه از طرف برخي از دوستان مخالف يا موافق با موضوع بحث رعايت نشده و نخواهد شد
   بد نيست براي لحضاتي هر كدوم از ماها دقايقي پاهامون رو در كفش خانم مورد بحث قرار بديم و جاي اون گام برداريم و بعد نظرات خودمون رو ابراز كنيم.
   و عقيده شخصيم هم اينه كه تا زماني كه كاملا شرايط طرف مقابل رو ندونم يا درك نكنم، قضاوت عجولانه يا … رو نداشته باشم.
   از دوستان مخالف سوالي دارم:
   اگر به احتمال ١ هزارم ٪ در جايگاه اين فرد بودند و شرايطي به مانند اين خانم داشتند(مطلقه ،نيازمند رابطه جنسي و عاطفي و شايد مالي) همسر مناسبي هم جهت ازدواج دائم مجدد هم وجود نداشت ،
   چه ميكردين؟؟؟

  • كامران

   تا زماني كه ما در تعصبات مونديم توانايي پذيرش واقعيت ها را نداريم. آقاجون يه خانم يا يه آقا نياز حالا از هر نوعيش دارن، حالا راه شرعيشم پيدا كردن، چه اشكال داره عقد موقت شن. تو كشوراي ديگه اين چيزا ديگه دغدغه نيشت، مثل يه ليوان آب خوردن دم دسته، اما هنوز تو مملكت ما اين مسأله مهمه!!!
   دوست عزيزم كه خانماي اين تيپي رو فاحشه مي دونين، بهتون بگم فاحشه تعريف داره: ” كسي كه شغلش اين كاره و به دولت هم ماليات ميده” نه كسي كه از فرط بي پناهي دنبال يه پناهگاه ميگرده.
   اينو قبول كنيم كه زنان در جامعه ما مظلومند و محكوم. پس كمك كنيم حداقل از تنهايي نميرن و به اونها توهين نكنيم

  • tara

   نظرات اکثر عزیزان ر و خوندم.همه شرایط ونیازهای یکسانی ندارن .نباید دنبال قضاوت باشیم.اما یک نکته از نظر همه پنهان بود: اونم رابطه متفاوتی که با اون مرد مجرد داشتن که به گفته خودشون اون مرد بدلیل کمتر داشتن این رابطه محبوب بوده.نتیجه ای که میخوام بگیرم اینه که ماباید منصف باشیم.متعه کار بدی نیس امامردی که قبلا این رابطه رو داشته حتی برای ازدواج دائم سراغ یکی مثل خودش بره.دختری که هیچ وقت سراغ چنین رابطه ای نرفته سرکوبش کرده یا میلش رو کنترل کرده چرا اولین روابطش روبا مردی داشته باشه که اصطلاحا عرف جامعه اجازه رابطه “متعه”رو بهش داده.نمیخواین بگین که بی تاثیر در ادامه روابطشون نیست.!!!
   و در مورد مردان متاهل این کار نمیتونه عملی باشه هر جور هم که عدالت رو رعایت کنه چون مشکلات زیادی وجود داره در زندگی ،بنیان خانوادش رو سر هوسرانی به خطر میندازه همه مسائل تحت شعاع این قضیه قرار میگیره حتی وظیفه پدر بودنش ،اطمینان خاطری که از بچه هاوهمسرش میگیره.اینا نمیتونه ظلم باشه؟

  • لیلا

   تو همچون یک کبریت شعله ور، کانون گرم یک خانواده را به آتش می کشی و از این حریق، عطش جنونت را سیراب می کنی.
   واقعاً برای شما متاسفم که همچین دلایلی را برای متقاعد کردن خودت و افرادی که مثل خودت خوی و غریضه جنسی دارند، می آوری.
   نیازهای شما بیش از اینکه روحی باشند، جسمی است. پیمانه نیازهای روح را، از جام معنویات می شود لبریز کرد… روح انسان فراتر از جسم انسان قابلییت دارد، حال آنکه شما باید درصدد التیام روحتان باشید تا جسمتان را آرام کند….

  • سارا...

   سلام …دوستان عزیز منصف باشین…چرا باید انسانی رو به خاطر تجربه هایی که داشته اینطور محکوم کنیم و طردش کنیم؟؟ این خانوم تا اونجایی که تونست سعی کرد منطقی رفتار کنه…ایشون برای روحش هم ارزش قائل بوده…و هست….دلیل اینکه ما از پیامبر و امامان خودمون اینقدر فاصله داریم اینه که انسانیتشون رو باور نداریم…و به الوهیتشون معتقدیم…یادمون رفته که اونها هم انسان بودن…خداوند در قران میگه و کسانی را از میان شما برای هدایت شما فرستادیم…و به نظر من این خانوم خودشون به نتیجه ی منطقی رسیدن…اینکه برای حفظ روحشون ازدواج دائم داشته باشن…از دوستای عزیز هم خاهش میکنم به همدیگه توهین نکنین…بعضی کامنت ها تاسف برانگیزه…

  • صبا

   اینهمه حرافی برای چیه ؟
   کمی چشمهایتان را بشویید
   زندگی هرکسی به خودش مربوطه اما وقتی به هم تعهدی دادید باید سر تعهدتون بمونید مثل آدم
   عرف و دین و شرع و غیره فقط برای اینه که نفهمیم داریم از کجا میخوریم
   ” مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن “

  • عسل

   کسی که هر روز با یکی رابطه داره هرزه هست، چه مرد باشه و چه زن! شماها فقط کلاه شرعی سرش میذازین!!

  • نیلو

   با سلام . همه حرفهای این خانم با توجه به موقعیت خودشان بود و من یقین دارم که اگر خودشان همسر اول آقایی بودند و همسرشان به دلیلی همسر دوم اختیار میکردند به طور حتم زندگی را به کام خود وشوهر و همسر دوم سیاه میکردند . قرار نیست اگر مردی از نظر مادی شرایطش را داشت فورا برود و همسر دوم اختیار کند .

   • shamim

    آفرین نیلو

  • faramarz

   شجاعت اون خانم را تحسین میکنم

  • احمد

   مصاحبه این خانم محترمه نشانه شخصیت فرهیخته و متدین ایشان را ثابت می کند. تعجب می کنم که در بعضی از کامنت ها نا جوانمردانه به موضوع متعه وازدواج موقت که یک امر شرعی است حمله شده و جایی هم ندیدم که راه حل مناسب برای آن بیان کنند. هر چند که راه حل بسیاری از مشکلات امروز جامعه در زمینه تجرد و فشارهای روحی و جسمی آن همین امر الهی است. آیا دیدگاه آن دسته از مخاطبین که متعه را نمی پسندند و به آن حمله می کنند در خصوص روابط آزاد و بی حد و حصر که متاسفانه در جامعه بسیار هم وجود دارد؛ همینطور است؟ تا کی می خواهیم ادا و اطوار غرب و اروپا را در آوریم و نسبت به شئونات اخلاقی و عقلانی و رعایت اصول دینی و شرع بی تفاوت باشیم؟ سعی کنیم در مرز دین و شرع حرکت کنیم و بیش از این نیازهای عاطفی و روانی جامعه را سرکوب نکنیم و تلاش کنیم که روابط آزاد و بی بند و باری را که بلایی آسمانی است ،ریشه کن کنیم.

  • Mona

   با تشكر از موضوع جالبي كه در سايت گذاشتيد راستشو بخواهيد من بدون غرض تمام نظرات شما را خواندم و فكر ميكنم كسي كه متعه ميخواهد باشد و تنها راه نجات خود را اين ميداند بهتر است ادامه دهد اما نه با مرد متاهل چون دردشو مني كه متاهلم و بچه دارم ميدونم و براي زندگيم خيلي زحمت كشيدم از خيلي چيزها گذشتم كه شما جوانهاي امروزي حق مسلمتون ميدانيد اما خواهش ميكنم از اقايون و خانما كه بيشتر مطالعه كنن و من فقط ميدونم كه ميشه هميشه خوب بود وخوب زندگي كرد چه در ايران و چه در خارج اگه در اروپا ميشه خيلي خوب رفتار و در اين جا نميشه فقط خودت انسانها هستند كه تصميم ميگيرن تو ببين جزء كدوم دسته هستي اون خانم متعه گناهش اينه كه راهشو نتونسته درست پيدا كنه وگرنه هم مشكل احساسيش و هم نياز ماليشو ميتونست پوشش بده ديد ما انسانها در ايران نسبت به همه چي افراطي هست خودمون همديگرو خراب ميكنيم تهمت ميزنيم حرف زشت ميزنيم خدا وكيلي تو اين نظر ازاد چقدر به هم ضربه زديد اين موضوع خياي هم سخت نيست فقط اگه كسي ميخواد متعه داشته باشه كافي با زن متاهل نباشه اگر هم واقعا دوست داره اون اقاي محترم با خانومش هم در اين مورد صحبت كنه ببينه ايا اون راضي هست يا نه اخه براي هر كس يه چيز ارزش هست به ارزشهاي اون هم احترام بزاره پس واقعا شجاع باشيد وخدا همه جا هست ببين جايگاه تو در اين چند صباح زندگي كجاست 

   • morteza

    سلام خانم MONA
    امیدوارم که همیشه به حق آبروی حضرت زهرا(س)زندگیه شما وتموم کسایی که مثل شما هستن و با فهموشعور وادب و آگاهی زندگی میکنن پُر از بوی خدا،سلامتی،شادی وخوشبختی باشه
    کامنتتون پُر از حرف حق بود
    به جرات میتونم بگم بهترین کامنت این مطلبه
    هرکی موافقه،بگه
    بازم ممنون

  • امير

   به نظر من ادم زنده بايد زندگي بكنه.وحق هر كسي هم هست كه از زندگي كردن لذت ببره.نبايد نگران بود كه مردم درباره آدم چه فكري مي كنن .خود مرد نگران اين هستن كه ما درباره اونا چي فكر مي كنيم. لذت جنسي ، داشتن يك همدم ، داشتن پشتيبان و…. مواردي هستن كه به انسانها اميد وانگيزه روبه جلو را مي ده . ايجاد يك چهارچوب قرمز دور آدمها نه تنها هيچ سودي نداره بلكه به مرور باعث فرسايش روح وتغيير رفتارهاي اجتماعي مي شه.زن ومرد براي همديگه ساخته شدن و اين يك امر غير قابل انكاره .بحث تو اين مورد زياده اما فرهنگ وباورهاي محدوديتهايي رو بوجود آورده كه ازشون بگذريم بهتره و…

  • rahimi

   سلام تو رو خدا بیاین بجای اینکه به هم فوش بدیم واز کلمات رکیک وبی ادبانه استفاده کنیم.بصورت منطقی و واقع بینانه وبا رعایت حق دیگران واندیشه آزاد جواب هم را داده ومباحثه کنیم.
   نظر من در خصوص متعه با توجه به این که صریح آیه قرآن هستش و کلام خدا حکیمانه می باشد حتما خیر وصلاحی در این کار می باشد از جمله عدم ارتکاب گناه، راهی برای کسانی که امکان ازدواج دائم را ندارند،تامین نیازهای مالی خانواده های بی سرپرست،تامین عاطفی وروحی زنان مطلقه وبیوه،جلوگیری از فساد وفحشاء
   البته این کار باید به صورت دقیق وکارشناسی شده مورد توجه واقع شود بصورتی که ازدواج دایم مورد بی تفاوتی وخدشه واقع نشود وهمچنین موجب کسر جمعیت (که مهمترین عارضه گسترش صیغه در جامعه می باشد) نشود ودیگر اینکه این کار وسیله کسب درآمد و کسب وکار نشه وحریم خانوده ها نیز آسیب نبیند.

  • حامد

   مخالفت و کج دهانی به چیزی که خداوند حلال فرموده چه معنا ومنشأی میتونه داشته باشه؟ کسی دوست ندارد برای خودش دوست نداشته باشد، به کار دیگران چکار دارید.
   ولی محض اطلاع بدانید : تمام تفکرات منفی نسبت به متعه از خلیفه دوم نشأت می گیرد و مخالفین، تز فکری او را پیروی میکنند!

   • نام شما...

    چرا مسئله رو پیچیده میکنین؟! خیلی راحت موافقا بگن که با این موضوع موافق هستن هم برای خانم های خوانواده خودشون و هم دیگران. بگن آنچه برای خود میپسندن برای دیگران هم میپسندن یا نه؟

  • anita

   من فکر میکنم این خانم میتونست با همون نفر اول که از نظر احساسی هم با هم درگیر شده بودن ازدواج دایم کند و با جدیت در مقابل همه مشکلات وزخم زبان های مردم بایستد و خدا هم کمکش میکرد این خانم فکر میکرد که وقت زیاد دارد اما یه دفعه به سنی رسیده که احساس سو استفاده شدن کرده مشکلات فرهنکی در جامعه ما زیاد است نمونه اش این که چه اشکالی داره که یه مرد مجرد با یه زن بیوه ازدواج کند یا چرا مردی که از همسرش جدا شده دنبال یه دختری که تا حالا ازدواج نکرده هست اکه مردی یا زنی واقعا با همسرش مشکل داره خب جدا شه چرا باید خیانت کنیم

   • نام شما...

    موافقم. صد تا لایک

    • shamim

     مرسی خیلی خوب بود

   • رویا

    سلام من 29 سالمه یه هفته دیگه صیغه طلاقمون تو شناسنامه هامون که ایام عده هم سپری شده به ثبت میرسه الان یه اقایی که دوتا بچه داره میخادکه اینترنتی محرم شیم مرد خیلی خوبیه واقعا انسانه . میگه که به همسرم گفتم که تو از هرلحاظ خوبی ولی منو به لحاظ جنسی تامین نمیکنی میگه بعد12 سال زندگی دیدم که دست خودش نیست و سردمزاجه و از مسائل جنسی هیچ وقت نتونسته ارضا شه و این باعث شده که همیشه به لحاظ روحی هم به یه زن احتیاج داشته باشه ازم میخاد که اینترنی باهم محرم شیم تا من به لحاظ روحی و …ارضاش کنم میگه با همسرم به زور درماه دوبار ارتباط داریم اونم معمولا زنه میگه که هرکاری میخای بکن سریع تموش کنم(راستش تو دوتا شهر با فاصله نزدیک به 1300 کیلومتر از هم )
    برا همین من بهش حق میدم البته بیشتر راه حل گرم کردن زنشو میدم ولی میگه فایده نداره به نظر شما اینگونه ازدواج موقت اصلا میشه امکانش هست
    من بیشتر بخاطر دل اون تصمیم میگیرم که باهاش ارتباط داشته باشم خیلی نگرانم این مسئله باعث اختلال در ازدواج بعدی من (که احتمالا پیش بیاد بذاره)بهش میگم شماره همسرتو بده من بهش بگم مطمئن باش همه چی درست میشه
    عکس زنشو خودشو بچه هاشو دیدم اونم عکس منو عاشقم شده من به خاطر دلش دلم نمیاد که رهاش کنم ولی خوب میگم بیا ازدواج دائم کنیم گاهی بیا اینجا گاهی اونجا پیش زن اولت میگه نمیشه که
    الان تصمیم گرفتم که اروم اروم ازش جدا شم طوری که دلشم غمگین نشه
    چیکار کنم

  • پریسا

   سلام من همه نظرات رو نخوندم ولی 1 سوال دارم آیا آگر در یک زندگی مشترک آق نتونه به وظایفش عمل کنه و مرد خوبی باشه زن میتونه با این نگاه به سراغ مر دیگر به جز شوهرش بره ؛ اصلا جایز هست حتی به این موضوه فکر کنه .

   • احمد

    خانم پریسا در پاسخ به سوال شما اشاره به آیه223 سوره بقره از قران می کنم که میفرماید:
    “نسائکم حرث لکم فاتو حرثکم انی شئتم و قدموا لانفسکم و اتقوالله و …….”
    زنان بعنوان کشتزار مردانند و ..
    کشتزار یعنی چه ؟ یعنی ادامه نسل بشر بواسطه وجود زن است و این رحم زن است که قابلیت پرورش نطفه را تا مرحله تولد نوزاد دارد و لذا می شود محل کشت نطفه و ادامه نسلی که دارای شناسه و کد انسانی مشخص و در اصطلاح با پدر و مادر و حلال است.بنابراین زن تا زمانیکه در پیمان و عقد شرعی مردی قرار دارد نمی تواند شریک دومی برای زندگی داشته باشد چرا که نسل حلال و پاک در معرض تهدید قرار می گیرد. و در شرایطی که زن و مردی با هم نمی توانند ادامه دهند ،راه قانونی و شرعی طلاق پیش روی آنان است و زن می تواند پس از طی دوره زمانی شرعی با مردی دیگر پیمان ازدواج موقت یا دائم ببندد.

  • art

   متعه به نظر اینجانب مسئله ایی است که نباید طوری باشد که موازی با ازدواج دائم باشد که اگر به این شکل بود، خداوند متعال ازدواج دائم را برای چه حلال فرمود ؟! پس ازدواج موقت نباید جایگزین ازدواج دائم باشد و فقط ازدواجی آسان است برای مواقع ضروری نه برای کسی که امکان ازدواج دائم وجود دارد (نه کسانی که به بهانه ایی واهی میگویند من شرایط ازدواج دائم را ندارم!!!) مانند خانم مصاحبه بالا و چند مورد مطرح شده، در ضمن به آیه بعد از آیه‌ایی که به آیه متعه معروف است مراجعه فرماید، در پایان آیه خداوند فرموده : “و اگر شکیبائی ورزید (و از ازدواج با کنیزان خودداری کنید و بتوانید عفّت خود را مراعات دارید) برای شما بهتر است. و خداوند دارای مغفرت و مرحمت فراوان است.”

   • آتنا

    کامل, بجا , و قابل قبول
    متشکرم

  • حمید از تهران

   با سلام
   من یک مرد متاهل هستم که زندگی خوبی دارم و همسرم هم از نجابت و پاکی چیزی کم نداره.بطور اتفاقی هم این سایت رو دیدم و از سر کنجکاوی اونو خوندم.هرگز هم نه نیازی به این داشتم که دنبال این مسایل برم و نه اینکه دوست داشتم که اینکار ور بکنم.
   اما واقعا همیشه چند تا سوال در اینمورد توی ذهنم وجود داره.
   آدم وقتی کامنتها رو میخونه به نوعی بهر دو طرف موافق و مخالف حق میده.هم میدونه که یه زندگی که فرد سومی توی اون میاد نمیتونه دوام چندان مناسبی داشته باشه و هم اینکه نفس تنوع طلب انسان گاهی کنترل ناپذیره و هم اینکه یک فرد تنها که واقعا با این شرایط جامعه ما پیدا شدن همسر مناسب براش سخته گناهی نکرده که نیاز به مونس و همدم و ارتباط عاطفی و حتی جنسی پاک و سالم داره.
   چیز رو که خدا در وجود انسان قرار داده نمیشه به این سادگی ها سرکوب کرد.
   فرض کنیم راه این مورد حرومه و اصلا نشدنیه.
   خوب حالا به نظر ما راه حل مشکل این همه افراد تنها در این جامعه چیه؟آیا باید بگیم باید بسوزند و بسازند؟آیا عقل سلیم اینو قبول میکنه؟
   خوب.حالا فرض کنیم که همه ما این کار رو بدون اشکال میدونیم.
   آیا به نظر شما همینطور لجام گسیخته و هرکی هر کی و بهر شکل و بهر نوع و هر جا انجام اینکار صحیحه؟
   آیا عقل میتونه جوابی بار آنهمه مشکلاتی که میتونه در اثر این کار بوجود بیاد داشته باشه؟
   مسئولیت آنهمه بچه که ممکنه بر اثر عدم کنترل بوجود بیان با کیه؟
   مسئولیت اختلافات و از هم پاشیدن خانواده ها و درگیری ها و جنایاتی که میتونه پیش بیاد و کنترل ناپذیره با کیه؟

   در فامیل خود من بویژه آقایی هست که علنا اینکار رو مکررا انجام میده و ابایی هم نداره و خانواده هم داره و همه جا هم میگه.اما حقیقتا نمیدونم چرا خود من علیرغم اینکه میدونم کارش بظاهر شرعیه اونو به چشم یک فرد هرجایی و هیز و غیر قابل اعتماد میدونم و عقلم در مورد اون اینطوری قضاوت میکنه.
   و حالا سوالایی که برام بی جواب مونده.
   خوشحال میشم که اساتید و افراد مطلع به اونها بدون قصد و غرض و تعصب و فقط با عقل و منطق جواب بدن تا هممون استفاده کنیم:

   1-چرا باید اینهمه اختلاف بین آزادیهای زن و مرد در جامعه ما باشه؟
   این موضوع رو چطور باید با عقل توجیه کنیم؟
   چطور بسیاری از چیزها برای مرد ممکن و برای زن حرامه.
   من جواب منطقی رو میخوام و گرنه باندازه کافی از دستورات دینی مطلع هستم ولی جوابی در چرایی اون پیدا نکردم.

   2-من خودم رو ذاتا مسلمون میدونم و اگر در این دین هم بدنیا نیومده بودم شاید باز هم این دین رو بخاطر درجه کمالش نسبت به دینهای دیگر انتخاب میکردم و به اون هم افتخار میکنم اما چرا باید اینهمه تناقض و سوال بی جواب اون هم در مورد مسایلی به این واضحی و مشهودی در اون باشه که حتی بعد از بیش از هزار سال این همه ادم متخصص نتونستن به اون جواب بدن؟

   3-آیا واقعا بعضی از واقعیتها و دستورات تکمیلی این دین زیبا بعد از این مدت دچار تحریف یا فراموشی یا نابودی نشده و آیا بخشی از اون در گذر زمان به طریقی از چرخه خارج نشده اند که حالا چرخ اون لنگ میزنه و ما نمیتونیم جواب سوالاتمون رو از اون بگیریم؟

   4-آیا واقعا مسئله ای مثل حجاب باید به این سفت و سختی و اون هم فقط برای 50 درصد جامعه باشه که حالا دچار اینهمه معضلات اجتماعی بشیم.

   من در خارج از کشور هم بودم و بواقع باید اعتراف کنم علیرغم آزادیهایی که اونها دارن اصلا اینطور نیست که شما بتونید به هر کس که خواستید نگاه خواهانه بکنید و بقول معروف نمیتونید به اونها چپ نگاه کنید و اصلا اینطور نیست که یه زن وقتی کنار خیابون ایستاده صد نفر براش بوق بزنن.
   شاید باورتون نشه که بعد از یک یا دو روز دیدن زنان بدون حجاب آنقدر عادی و پیش پا افتاده میشه که اصلا اونها رو نمیبینید و چشمتون عادت میکنه.واقعا هم البسه عادی مردم خیلی پوشیده تر از اون چیزیه که توی فیلمهای هدفدار دیده میشه.
   همونجا هم هر دو نفری که به هم تمایل دارن با گفتن چند کلمه با هم قرار میذارن و مدتی رو با هم هستن.
   به نظر شما اینکار با متعه تفاوتی داره.حالا بگذریم از بحث عده و اینجور چیزها.
   نمیخوام بگم دقیقا یکی هستن ولی خیلی تفاوت ندارن

   5-واقعا تکلیف خانومهایی که در این شرایط هستن چیه؟باید چه کار کنند تا جواب نمام نیازهاشون رو بگیرند.

   6-در مورد اونهایی که میگن اگه خواهر و مادر خودتون هم بودن همین رو میگفتین جواب منطقی شما چیه؟من در مورد غیرت و تعصب بحث نمیکنم .میدونم غیرت و تعصب جلوی خیلی چیزها و جوابها رو میگیره اما پاسخ منطقی اون چیه؟
   من خودم هم فردی بسیار غیرتی و متعصب هستم و رفتار هم دقیقا مشابه همین افراده ولی حقیقتا جواب عقلی مناسبی برای همین رفتارم ندارم.
   این یعنی تناقض و یقینا تناقض یعنی نقص ولی در منطق نباید نقص باشه و در دین هم اصلا نباید باشه.

   7-تفاوت در خیلی چیزهای زن و مرد و بویژه بحث دیه و ارث چرا باید وجود داشته باشد.
   من به آیه و حدیث کاری ندارم وهمه را میدانم و به همانها هم عمل میکنم اما از سر ناچاری نه یقین.
   مگر برای من پدر فرقی بین دختر و پسرم وجود دارد؟
   آیا حاضرم از یکی از آنها بخاطر دیگری بگذرم؟
   آیا خون من در هر دوی آنها نیست؟
   آیا اگر دختر من بعد از ازدواج در سطح پایین مالی بود وپسرم در سطح بسیار بالا آیا باز هم صحیح است که به دخترم نصف پسرم ارٍث برسد؟
   آیا صحیح است که اگر مردی زنی را کشت خانواده زن باید نیمی از دیه مرد را بدهند تا مرد را قصاص کنند؟
   و……

   میدانم خیلی از این سوالات به بحث این تایپیک ارتباط مستقیم ندارند اما بواقع با پاسخ به هریک از آنها کم کم به جواب سوالات دیگر هم میرسیم .

   امیدوارم اساتید محترم حوصله کرده و در مورد هر کدام از سوالات که میتوانند همراهی نمایند.

   موفق و پیروز باشید

  • نگین

   به نظر من اگه کسی دنبال این رابطه میره نباید هدفش ازدواج باشه فقط اینکه از تنهایی و کسالت روزمره خلاص شه و بتونه فکرشو جمع و جور کنه تا به کارای روزانه و اهدافش تو زندگی برسه این رابطه جنسی یه نیازه ولی بعضی وقتها تو حاشیه زندگی ما قرار داره که گاهی باید برآورده بشه نباید انقدر وابستگی بیاره که از کلیات زندگی عقب بیفتیم.مگه شما میتونی غذا نخوری یا گاهی تفریح نکنی و راحت ادامه زندگی بدی این هم نیازه ،شما که انجام میدی حلالش کن لااقل پیش خدا وجدانت راحت باشه حالا از دل پدر و مادر یه جوری در میاری. اگه مدتش طولانی نباشه بهتره و زیاد زیاد هم با هم نباشن تا وابستگی نیاره.خیلی ساده و راحت ،فاحشه و خواهر تو بیاد و مادر اون بره و این حرفارو نزنین زشته خوشتون میاد یکی به شما اینا رو بگه!!!!

  • محسن

   واقعا کار درست انجام داده باید بهش به خواطر اینکه دنبال گاه نرفته آفرین گفت شماهایی که اونو سرزنش می کنین تاحالا خودتون با کسی رابطه نداشتین؟قول میدم اگه رابطه داشتین رابطتون سرشار از گناه بوده پس بهتر همه شرایط در نظر بگیرین بعد قضاوت کنین!

  • حمید

   استغفرولله ربی و اتو الیه ؛ خیام میفرماید
   تو غره بدان مشو که می مینخوری – صد لقمه خوری که می غلام است آنرا .
   بدون اینکه بخوام بگم کار کی درسته و کی غلط باید بگم بی ادبی و توهین زشت و ناپسنده حتی اگر حرف حق و بزنه و بعد دوستانیکه دیگران را تکفیر میکنید آیا هیچکداممان حتی خودم معصوم و بیگناه و بری از اشتباه در زندگی هستیم؟آیا هیچیک از شرایط بیرونی رو که یاعث میشه یکنفر چنین کاریو انجام بده در نظر گرفتید ؟آیا راه حل عملی دیگه ای غیر از تحمل و انتظارپیشنهاد کردید ؟ آیاحداقل برای مشکل مالی احتمالی دراین زمان انتظار نامعلوم راه حلی همگان پسند سراغ دارید ؟ برو ای زاهد پاکیزه سرشت – که گناه دگری برتو نخواهند نوشت . غفرالله لنا و لکم

   • امير

    بابا تو ديگه كي هستي

  • پریسا

   افسوس …بنظر من شما خانوم بجای اینکه زندیگه یه زنه دیگه رو به هم بزنی و حتی زندگی و فرصتی که ممکن بود واسه ی خودت پیش بیاد و از دست بدی خودت رو بازیچه و وسیله ی یک مرد کنی که فقط به خاطره رابطه ی جنسیه خودشه که واسه کوتاه مدت سراغت آمده باید به خودت فکر که چه ضربه ی به خودت وارد میشه که وسیله یک مرده مریض شدی که 2تا زن رو داره به بازی میگیره و آخرشم خودت هستی که باز تنها میمونی و بدترین حرفها رو میشنوی از جامعه..پس شخصیته خودت رو خودت باید بالا ببری که یه آدم رو واسه ازدواج دائم انتخاب کنی که باز شکست نخوری بجای عمل زشته صیغه شدنه پنهانی و موقتی…

  • سعید

   واقعا واست متاسفم که همچین طرز فکری داری تازه داری با افتخار بیان میکنی که رواج بدی ..من هم با ازدواج موقت مرد مخالفم هم زن ..یه رابطه ی بیخوده که فقط به طرفین آسیب میزنه و هر کی از زندگیش خسته شده نیازاش برآورده نمیشه میتونه از زن و شوهرش رسما بدون خیانت جدا شه بعد هر کار خواست انجام بده….

  • میلان

   سلام حقیقتش ادمی نیستم که خیلی به طرز فکر دیگران اهمیتی بدم البته این رو زندگی تو جامعه ای بهم یاد داد که پره از ادمایی که هنوز *فکر*کردن نیاموختن .حتی نمیدونم این مصاحبه با این مقدار بار منطقی والبته مراعات برخی مصلحت ها واقعا از طرف 1خانومه یا تیم کارشناسی اما نگاه گذرا به کامنتا مجابم کرد 1چیزی بنویسم بهر حال گذریم و قول میدم بعد ارسال تا شاید ابد نیام ببینم چی شده *برام مهم نیست*
   1بحث شریعت رو نمیکنم تا بگن اقال 1400سال پیشه ضرورت ها و نیاز های امروز فرق کرده فقط1نکته ببینید دوستان من وقتی شرع میگه این کارو بکن مثلا وضو رو اینجوری بگیر نمیتونی بگی نه من مثلا میخوام مسح سر پایینی بکشم تفسیر به رای در دین حرامه این که بگی نه این متعه برا اماما بهانه بوده تا سر پرستی زنا بیوه رو بکنن تفسیر به رای هست و منهای این مبین (ناعوذ بالله)عقد صوری ایمه هست .یعنی ایمه کاری را حلال گفتند که ایمانی قلبی به ان نداشتند دوستانی هم که نظر دادند متعه در دین وجود نداره توصیه میکنم به ترجمه قران کریم و مطالعه سیره نبوی یا حتی کتب فقهی .ساده ترینش لمعه .ضمنا شما نمی تونی بگی من فقه رو قبول ندارم دین 1سیستمه یا باید کلیاتشو قبول کنی یا نه .دل بخواهی نیست.2دوم بحث تعصباته گذرا دیدم دوستان گفتن ….اگر مادرو خواهرت…. یا زنت …قبلا متعه بوده باشن ظاهرا هیچ کی هم جرات جواب نداشته ……..بنده بعنوان 1ادم تحصیل کرده و منطقی و متمدن میگم هیچ اشکالی نداره …….داشتن رابطه با جنس مخالف تعریف فساد نیست عزیزم فساد تعریف داره برو بخون .تعصب ضد تعقله این بزرگترین مشکل ماست *تعصب کور*نتیجش هم مهم نیست خوب یا بد وسیلش غلطه .تعصب چیزیه که همه بزرگان مارو ازش منع کردند چه دینی چه غیر دینی .3این قسمت رو میخام خارج از هر محدوده ای بحث کنم راهنما فقط عقله اگر چه میدونم تعقل هیچ گاه حریف خوبی برا تعصب نبوده این رو تاریخ ثابت کرده ببیند دوستان من ما بوجود امدیم در حالی که نیاز به جنس مخالف*نگفتم سکس!!!!!!!*با ما بوجود امد بنده بعد بی تعارف جسمی اش را گفتم شما روحیش رو خودتون حساب کنید .فعلا در این برهه دین و اخلاقیات پیش زمینه رو فراموش کنید چه راهکاری برای موجودی که نیاز ذاتی به جنس مخالف دارد وامکان ازدواج عرفی نداره به هردلیی ارایه میکنید حی رو برا 1عده ای بعنوان جامعه هدف ارایه کنه . نمیگم بعد روحی محرومیت از همخانگی!! رو اسکیزو فرنی های حاد یعنی توهم و دیوانگی محض رو هم گزارش دادند برخی تحقیقات.. خودتونو بعنوان 1کارشناس فرض کنید تحقیق کنید ونظر بدید *پایان بخش 3.ازخانومایی هم که از 2شلواره شدن همسرشون میترسن 1سوال میپرسم شما از ارتباط همسرتون با زن دیگه بواسطه صیغه بیشتر میترسین یا از ارتباطشون با فاحشه ها که البته تو مجموعه گروههای بزهکار قرار میگیرند؟ اگر جواب 2 هست به امار تزدیکترید. باید خود را مدیو ن دینی دانست که انقدر بزرگ است که همه چیز را حتی بغرنج ترین مسایل اجتماع را در حیطه کشیده است .کافی است به قدیسه های مسیحیت #کاتولیک #دقت کنی تا بدانی چه میگویم . تو نمیتوانی چون وضعیت فعلیت را مطلوب میدانی به فکر اثبات ان باشی بدون اینکه درمورد دیگران فکری اندیشیده باشی اری شاید این کار را بکنی اما مطمین باش ان کاستی در زندگیت نفوذ خواهد کرد وشاید خود نفوذ کردست وتو خود را میفریبی…حرفم اینکه اسلام حقیقتا دین حکماست اصلا 12-13 تا فیلسوف و جامعه شناس اوردنش ورای هرچه فیلسوف و جامعه شناس میشناسی ما نشناختیمشون گفتیم ایمه اند .خیلی سعی کردم هم خلاصه باشه هم در لفافه …اما هم بلند شد هم ناقص.امیدوارم 1فاضلی بیاد وکاملش کنه وامید وارتر که خوانندگانم بالای 25سال!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باشند .یادمون باشه چشم بر واقعیت بستن واقعیت رو محو نمیکنه اما ندیدن بحران بزرگترش میکنه.اون خانومی که این مصاحبه رو کرده اگر وجود خارجی داره باهاش بعنوان 1انسان اظهار همدردی میکنم و وعده میدم که زمان مشکلات رو حل میکنه هر ثانیه هم جامعه رو*از نظر معنوی*بزرگتر میکنه وهم مارو به مرگ نزدیکتر!!!!موید باشید

   • نام شما...

    اگر این جمله رو سرلوحه زندگیمون بکنیم همه مشکلات چه آسون حل میشه. آنچه برای خودت نمیپسندی برای دیگران هم مپسند. عزیزم هیچ کس با ازدواج خواهر و مادر و دخترش یا پدر و برادر و پسرش مشکل نداره اما داشتن تعدد شرکای جنسی به میل نپتنوع طلبی انسان لطمه میزنه و آرامش رو از زندگی ها میگیره. اصلا ازدواج و انتخاب شریک ثابت زندگی برای همینه و اگر قرار باشه هر چی دلمون خواست انجام بدیم و به هر نحوی شده به امیال نفسانی مون جواب بدیم دیگه هیچ دزد و مجرمی رو نباید مجازات کرد. مردی که با همسرش مشکل داره حتما قسمتی از این مشکل به خودش بر میگرده و باید به دنبال حل مشکلات زندگیش با زنی باشه که در قبالش تعهد داره نه اینکه بره دنبال این و اون راه بیفته.

  • پرستو

   سلام
   تورو خدا کسی صیغه نکنه
   من یه دختر مجردم که تاحالا ازدواج نکردم، تو بهترین شرایط اجتماعی، شغلی ، مالی بودم، اما این کارو برای عشقم کردم ، هم جسممو از دست دادم هم روجمو، جسم مهم نیست اما چیزی از روحم نمونده و من الان داغونترین آدم روی زمین شدم
   نکنید، تورو خدا نکنین
   خدا گذاشته اما واجب که نیست ، به خودتون و بدبختیهای آیندتون فکر کنین
   برای منم دعا کنید تا آروم شم

  • مریم

   واقعا شبیه جک بود آدم فرهیخته تر نبود برای مصاحبه بیارید آخی نازیمدا گناه دارن اگه طرف از زن اولش ناراضیه به هر دلیل طلاقش بده بعد هر کاری میخواد بکنه نه اینکه از هر دو طرف استفاده کنه اینا همه توجیهات مسخره واسه اوناییه که مریضن و با این توجیها امید به خوب شدنشونم نیس هیچ وقت

  • امیر حسین

   مصاحبه ی خوبی بود و از خوند نش و همینطور صراحت ِ گوینده ش لذت بردم
   و از دوستان بزرگواری که وقت گذاشتن و مصاحبه رو خودندن و همچنین ارائه نظر کردن و مطلب گذاشتن یه خواهشی دارم و اون اینکه لطفاً کمی در حین گفتن و نوشتن مودب تر و مهربان تر باشیم حتی اگه موضوعی با خواست و منطق ِ ما سازگار نیست .
   و از جملات و کلماتی که بار منفی به شخصیت و مطلب ما میده استفاده نکنیم.
   در تمام این اظهار نظرها افراد نظر شخصی خودشون رو میگن و این کامنت ها که در این موضوع میذاریم نظر و سلیقه و منطق ِ خودمون رو داره و کارشناسی شده و از صافی علم و شریعت عبور کرده نیست .
   متعه که این خانم با پای بندی به شرع ازش گفتن و استفاده ازش حق ِ قانونی این خانم هستش ایرادی نداره
   که صد البته وقتی کسی از حق قانونی خودش میخواد استفاده کنه تأیید یا تکذیب دیگران چیزی رو عوض نمیکنه
   در مطالب می خوندم دوستانی نوشته بودن اگه خانمی با این شرایط بخواد با مردی ازدواج کنه اون مرد قبول میکنه یا نه ؟ من به عنوان یک مرد اگه اون زن زن ِ دلخواهم باشه و چند بار هم متعه داشته باشه صد در صد قبول میکنم .
   و یا دوستانی که نوشتن اگر با این امر موافقی در مورد خواهر یا مادر خودت هم هستی ؟ باید عرض کنم بله موافق هستم اما باید عرض کنم موافق بودن یا نبودن من چیزی رو عوض نمی کنه، خود اونها (خواهر یا مادرم ) باید موافق یا مخالف باشند و زندگی هر شخص و کسب تجارب و نوع زندگی به خود ش بستگی داره و اینکه ما اینقدر خودمون رو در همه امور صاحب نظر و راهگشا می دونیم جالبه و تازه اگر هستیم برای خود باشیم نه اینکه یکسره دیگران رو نفی کنیم و خودمون رو صاحب حق.
   این خانم حق داره همونطور که گفته به نیاز جسمی و روحیش اهمیت بده حالا اسمش متعه س یا دوستی یا هر چیز ِ دیگه چه اهمیتی داره .
   به خدا دیگران هم حق ِ زندگی دارن .

   • نام شما...

    من با شما موافق نیستم چون این مسئله از دید یه خانم متفاوته. زنان از نظر احساسی وابسته میشن و این جور قوانین من در اوردی فقط به ضرر خانم هاست و ما نباید اجازه بدیم با این قوانین اشتباه بنیان خانواده ها سست بشه. نفی کردن کار بد اتفاقا خیلی هم خوبه. به قول شم اسمش متعه یا دوستس یا هر چی که باشه بده و با این کار اخلاقیات در جامعه کم رنگ میشه. مگه این غربی ها از این بی بندو باری ها نتیجه خوبی گرفتن که ما هم تجربه ش کنیم.

  • مجید

   سلام
   لطفا نطقی باشید
   وهر کدامتان از ظن خور یار نشویدو کاتولیک تر از پاپ هم تشید.واقعیت این است که در شرایط خودش خیلی هم خوب ایت و باز دارنده از حرام و رابطهای خواهد بود با آزامش لطفا به دورو برتان تو کوچه و خیابان نگاه کنید اگر اینها متعه بود چقدر بهتر بود من که دنبال یک خانم با فرهنگ و مومن برای متعه میگردم مثل خان طرف مصاحبه که حرفاش را من خوب می فهمم.

   • نام شما...

    منم همینطور شماره آبجیتو بده!

  • علی

   سلام به همه
   بچه ها جون آخه ای چه وضعیه ؟ چرا ماها نمیتونیم دو کلمه حرف حساب باهم بزنیم؟ هرکی منطق خودش رو عنوان کنه و دلیل بیاره و دیگری با دلیل و منطق نظرش رو بگه و اونو تایید یا رد یا نقد کنه ؟؟؟حتما باید به هم فحاشی کنیم و خواهر و مادر هم رو بیاریم وسط؟؟آخه بابا این چه اخلاق و فرهنگیه عزیزان ایرانی؟؟شما که اینجایید یعنی اولا سواد دارید ثانیا اهل مطالعه هستید ثالثا اهل کامپیوتر و اینترنت اید رابعا به مسائل اجتماعی حساس و علاقمندید.خب چه اشکال داره همه مون باهم خیلی صمیمانه و محترمانه همفکری کنیم تا جمعمون با مطالعه نظرات هم به یکسری اطلاعاتی که نداشته ایم و یک جمع بندی منطقی و جامع برسیم.بایداز این خانم که با شجاعت و با طرح مسائل خصوصی خود این زمینه همفکری ماها رو فراهم کرده جدا تشکر کرد.بالاخره این موضوعی است که در ابعاد مختلف و مظاهر گوناگون از دختربچه هاو پسربچه های کلاس راهنمایی تا زنان و مردان پا به سن گذاشته جامعه مون رو درگیر کرده و دریغ از مسئولین و متولیان اجتماعی و فرهنگی کشور که در این سی و اند سال اندکی با دید علمی و محققانه به این قبیل مسائل پرداخته باشند و اصلا دغدغه ای در سر داشته باشند تا جاییکه خودتان در فیلم ،تجاوز پسری به دختر دانش اموز در روز روشن و در پارکی در اصفهان را شاهد بوده اید.
   اما من نکاتی را که فاطمه خانوم از ایات قران برشمردند قبول دارم با اضافه کردن این نکته که این ایات در اصل نشان میدهد که اسلام چند همسری را کلا رد میکنه چون در ایات صراحتا میفرماید : شما هرگز نمیتوانید عدالت برقرار کنید پس یک همسر.محدود و سپس ممنوع کردن چند همسری ، نظیر حرام کردن شراب خواری یا برده داری در صدر اسلام بود که به یکباره آنها رو حرام و ممنوع نکرد بلکه با آوردن قیدها و موانع یا تشویقهایی به تدریج در جامعه جاهلیت موضوع را در فرهنگ مردم نهادینه کرد.مثلا در مورد شراب ایات قران میفرماید: درشراب منافع و مضراتی هست ولی مضرات ان بیشتر است.در مورد برده داری سعی کرد ثواب یا کفاره بسیاری از کارها رو در آزاد کردن برده ها قرار بده در مورد چند همسری هم همینطور.
   اما در مورد صیغه بدون اینکه به هم پرخاشگری کنیم بیایید در این فضا یا فوروم آسیب شناسی کنیم .واقعا عزیزان چه باید کرد؟؟این مشکل جدی است و برای بسیاری از ادمهای جامعه مون اعم از خانوم یا اقا جوان یا مسن مطرحه. نیاییم با پاک کردن صورت مسئله بخواهیم اصلا انرا نبینیم ویا به فراموشی بسپاریم. هرکی اطلاعات و نظرات و موردهایی رو که میدونه با بقیه شیر کنه و به اشتراک بزاره ببینیم آیا در این قبیل شرایط اجتماعی چه راه حلی امکانپذیره.از استثناها بگذرید و به موارد خاص و استثنا کاری نداشته باشیم.بطور کلی با این موضوع و معظل اجتماعی و با توجه به گسترش فزاینده و اسفناک طلاق در جامعه بخصوص مابین جوانان عزیز چه باید کرد چه راه حلی کمترین هزینه های مادی و معنوی را برای جامعه خواهد داشت؟؟ممنون و پوزش از اینکه خیلی طولانی شد

  • dina

   همه ى ادما نياز دارن و همه ترجيح ميدن خودشون تجربه كنن
   اكه جامعه ى نسبتا عقب مونده ى ما دست از سر مزخرفاتش برداره ، كار اىن خانوم هيج مشكلى نداره و خودشم اذيت و بشيمون نميشه
   با ارزوى بهترينا واسه اين خانوم

  • havar

   ای کسانی که میگویید متعه و امثال ان شرعی و اسلامی است میشه یه آیه از قرآن در مورد متعه و صیغه بیاورید و تو ضیح دهید؟ مخصوصا شما جناب استاد دانشگاه که قشر تحصیل کردیه این مملکت هستین!!!
   وای به حالتان که فاحشه گری را تو روز روشن و در یک کشور اسلامی رواج میدهید…. خداوند در قرآن می فرماید که اگر شرایط ازدواج را ندارید پاکدامنی پیشه کنید و حتی برای کاهش نیاز جنسی می فرماید که در صورت توان روزه بگیرید… کسانی سنگ شرعی بودن متعه و صیغه را بسینه می زنند و دم از قوانین اسلام می زنن چرا در مابقی مسایل اسلامی متابق آیات قران رفتار نمی کنند. بحث چند زنی در اسلام شرایط خاض خود را دارد و به همین آسانی نیست که هر مردی برای براورده کردن نیازهای جنسیش دنبال زن دیگری برود بلکه خداوند می فرمایید در صورتی که توان برقراری عددالت در بین زنان را دارید زن دیگری اختیار کنید و در غیر این صورت زندگی خود و خانواده خود را تباه نکنید..

   • نجیب

    من هم با نظر شما کاملا موافق هستم. ممکن است در بحث صیغه موقت نظرات مخالف شیعه و سنی بوجود بیاید که اولی آن را حلال و دیگری آن را حرام می داند. من نمی خواهم بحث مذهبی کنم و نیازی هم به تعصب نیست. اما چیزی که از آیه های سوره نساء که جناب havar هم بیان کردند بر می آید که صیغه جایز نیست. اینکه شیعه یک دلیل از اهل سنت می آورد و می گوید که” پیامبر این دستور را به اصحاب داده” تا اینجا درست است اما این دستور دستور موقت بود و همان پیامبر دوباره خودش این کار را تا روز قیامت حرام اعلام می کند. اما متاسفانه قسمت اخیر حدیث را اهل تشیع بیان نمی کند و این است که حقیقت خوب آشکار نمی شود. به نظر من اگر علمای هر دو مذاهب بدون غرض حقایق را بیان کنند حتی اگر به ضرر خودشان هم باشد بسیاری از مشکلات حل می شود. اما متاسفانه در دنیای واقع اینگونه نیست و در بیشتر مسایل هر دو طرف مقصر است. به نظر می رسد اگر همه این جانب داری ها را کنار بگذاریم و عقل خودمان را(در چهار چوب اسلام) بدون در نظر داشت حکم و تعصبی، قاضی کنیم می بینیم که عقل این را نمی پذیرد که یک زن یا دختر دست به دست بچرخه و مثل یک کالای مصرفی بشه تا هر کسی بتونه شهوتش رو با اون فروکش کنه. حضرت علی می فرماید: آنچه را که برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند. آیا اگر ما برای یک دختر بیگانه، صیغه را بپسندیم و به نفع خود حکم کنیم که از آن دختر لذت موقت ببریم؛ پس باید برای یک مرد بیگانه هم این را بپسندیم که نعوذ بالله با خواهر و مادر ما این کار را انجام دهد. در فقه شیعه آمده که سادات از این عمل نهی شده اند و نباید این کار را بکنند اما دیگران آزاد هستند. همچنین امامان این کار(صیغه) را انجام ندادند. حال وقتی که نه پیامبر و نه امامان این کار را انجام داده اند و آنها الگوی ما هستند پس چرا ما راه آنها را نرویم؟ امروزه به خیلی از شک های ما علم پزشکی جواب داده. اگر می خواهید به نتیجه خوبی در این مورد برسید این مطلب را که در سایت”ایران گراند” آمده را بخوانید. زیاد طولانی نیست. اما بسیار جالب و شگفت آور است. و خودتان با این اطلاعات برای خود قضاوت کنید. عنوان این مطلب این است” بررسی رابطه جنسی از راه مقعد و عوارض پزشکی و احکام شرعی مربوط به آن “

   • سپیده

    جناب هوار!
    یعنی شما می خوای بگی متعه شرعی نیست؟!چون شما آیه شو نمی دونی اینو میگی؟
    خیلی از کسایی که اینجا کامنت گذاشتن یا افراط کردن یا تفریط تو بیان نظراتشون
    متعه و ازدواج موقت یه امر اضطراریه واسه همه پیش نمیاد که ما فک کنیم زندگی کسی در خطره تازه اگرم پیش بیاد کلی شرایط داره الکی که نیست.آره قبول دارم تو اسلام برای کسایی که توانایی ازدواج دائمو ندارن سفارشای زیادی شده که به گناه نیافتن اما کسایی که هیچ راه دیگه ای براشون نمونده چی؟اونا به حرام بیافتن بهتره یا اینکه به این حکم عمل کنن؟
    اگه اینجوری به قضیه نگاه کنیم میبینیم کم ÷یش میاد کسی واقعا به این مسئله نیاز پیدا کنه پس بهتره به جای اظهار نظر سطحی مطالعه ها بیشتر بشه

    • havar

     سپیده خانم عزیز شما که مطالعه زیاد می کنید میشه آیه مربوط یه صیغه را بیاورید و تقسیر نمایید…اصلا همون سوره نساء را تفسیر بفرمایید و صیغ و متعه را نشان دهید…
     اصلا همه اینها به کنار من یه سوال از شما دارم و آن اینه که من و شما بیشتر از قران می فهمیم یا رسول خدا و اهل بیت و اصحابش؟؟
     چرا اهل بیت پیامبر این کار را نکردند و حکم صیغه برای آنها جایز نیست و از ان منع شدند… بیاید یه ذره فکر خود را هم به کار بندازیم و این کارها را هم با عقل خود بسنجیم.در ضمن برای هر کار زشت خود توجیهی نیاوریم… دقیقا بعضی از اروپایی ها هم کارهایی انجام میدن که مشابه متعه است چرا از آنها ایراد می گیریم؟!!!
     در ضمن خداوند برای کسانی شرایط کذاشته که یه این مسائل برخورد می کنند نه برای من که شرایط ازدواج رو دارم…
     در پایان بیایید عقل خود را قاضی قرار دهیم و یه نتیجه گیری کنیم و ببینیم که آیا چند درصد این مسائل به خاطر رضای خداست و چند درصد انها برای ارضای امیال زود گدر ماست..

   • Mohammad

    هاوار جان يا شما متخصص استخراج احکامي يا تابع يه متخصصي اوني که اينو بيان کرده شرايطش رو هم گفته
    کجاي قران اومده هفده رکعت نماز بخونيد همون آيه کناريش در مورد متعه هست
    ماها تا قلبمون درد ميکنه دنبال يه متخصص عالي ميگرديم ولي برا فکرمون اينکارو نمي کنيم سريع خودمو يه پارچه مجتهد ميشيم

    • havar

     جناب محمد دقتتتتت بفرمایید که درسته تو قران ذکر نشده که 17 رکعت نماز بخوانیم ولی کسی که اینارو ذکر کرده پیامبر اسلام بوده و بیشتر از من و شما از قران می فهمیده… در ضمن همین پیامبر و اهل بیتش چرا از متعه و صیغه استفاره نکردن و بعد از یه مدتی این کار را منع کردن و بعد پیامبر چرا اهل بیتش صیغه و متعه انجام ندادن و از این کار منع شدند ایا اونا بیشتر از دین و قران حالیشون بود یا اون کسانی که صیغه و متعه را رواج دادن و برای براورده کردن امیال رود گذرشان یه این عمل زشت روی کردن.. در ضمن ما برای مداوای قلبمون که پیش هر متخصصی نمیریم بلکه پیش کسی باید بریم که واقعا مورد تایید هست..

     • Mohammad

      ايول و آفرين به انصافتون پس در اولين فرصت ازيه عالم ديني سوال کنيد که متعه رو از کجا آورديد ترجيحا از علماي اهل تشيع تا يا اونارو هدايت کني يا آنگاه هدايت بشي انشا اله

  • محسنی

   اگر جای مخصوصی بود در چهار چوب قانون وبهداشت که مردان مجردویا متاهلی که نیاز داشتندانجا میرفتند این مسایل کمتر پیش میامد.بعضی از زنان هم تکلیفشان روشن بود.

  • ssss

   سلام
   بعضي از خانم ها يا آقايون دارند به اين خانم به خاطر شجاعتش تبريك ميگن . آخه بابا اختراع كه نكرده يا جايزه بين المللي را نگرفته بابا اين رفته سکس کرده … و بعد آمده ميگه كه من نتونستم احساساتم را كنترل كنم و رفتم بارها و بارها به خانه هاي مختلف و با افراد مختلف همبستر شدم خوب اين كجاش امر شجاعانه اي است . آيا نمي شد خودش را كنترل كنه تا با اخلاق و داشته هاي خودش بتونه بهتر خودش را به اطرافيانش بشناسونه كه يه بنده خدا بياد بگيردش. من فكر ميكنم ـآنهايي كه موافقشند كساني هستند كه ميخواهند ايم عرف ناپسند را در جامعه باب كنند كه خودشون به خواسته هاي جنسيشون برسندذ و از زنهاي بدبخت اين چنيني سوئ استفاده بكنند.

  • shad

   این نوع ازدواج خیلی شرایط داره من یکی از اشنایان (مرد) را می شناسم که اصلا شرایط ازدواج دائم نداشت ولی با ازدواج موقت تونست اتش درون خودش خاموش کنه ولی این ازدواج برای خانم خیلی اثر منفی داره تو فرهنگ ایرانهم جا نیافتاده
   من با این قسمت از نظر مصاحبه شونده که اگر مردی توانی مالی داره بره زن صیغه کنه مخالفم چون همه ی نیاز ها مالی وجنسی نیست وشریک زندگی وحتی جنسی باید احساس ثبات کنه حتی پیامبر وحضرت علی که زنی در تراز خود گرفته بودند تا فوت همسر اول چند زوجه نبودند در ضمن بی عدالتی در تعدد زوجات خیلی اتفق می افته

  • .....

   لطفا دوستان عزیز زود قضاوت نکنید…تا شرایط طرف را نمیدانید…تا هنگامیکه راهی را که من رفته ام نرفته ای…هرگز سرزنشم مکن….از خدای خود بترسید

  • محسن

   چرا با رابطه داشتن پسر و دختر که یگ نیاز جمسی و روحی هست مخالفید قید و بند ها و حساسیت ها رای اینکه ایا پسر و دختر قبلا با کسی دیگر ی بوده بنظر من کار اشتباهی هست مهم انیست که در زمان ازدواج بهم علاقه مند باشند . و هر کاری که قبلا کرده اند فراموش کنند . زیرا باید توجه داشت نیاز جمسی مخصوص فقط مرد نیست بلکه برای زن هم هست پس باید در زمان ازدواج دائم امادگی این را داشته باشیم که ممکن است دختری متعه کرده باشه یا با مردی هم بستر شده باشد . چرا باید ما انقدر باین موضوع حساس باشیم عرض کردم مهم اینست که در زمان ازدواج عشق دوطرفه باشه و بخواهند واقعا با هم ازدواج کنند البته ازدواج هندوانه دربسته هم هست هیچ کس نمی تواند هیچ چیز را پیش بینی کند . تنها چیزی که متاسفانه در جامعه ما هست عرف و حرافی های مردم کوچه و بازار و فامیل است که حتی اگر دو نفر عاشق هم باشند نمی توانند به راحتی زندگی خودشان کنند .

  • آتنا

   جالبه خانوم بازم تمایل به ازدواج دائم دارن !!! بعد از اینکه تو رختخواب 5 تا مرد خوابیده چطور میتونه فقط با یه نفر همبستر بشه و به روابط جنسی و عاطفی نفرات قبلی فکر نکنه ؟؟!!!؟؟؟ خیلی عجیبه واقعا!
   تو زندگی هر زن و شوهری پستی و بلندی هایی عاطفیی پیش میاد که ممکنه روابط عاطفی رو یه مدت کمرنگ کنه و میتونه بعد از یه مدت دوباره به حالت قبل برگرده اما وجود همچین خانوم هایی ممکنه کاری بکنه که دیگه شوهر به حالت سابق برنگرده و تمایل به تجربه خانم های متعددی داشته باشه
   نمیدونم والله خدا منو ببخشه اگه بخاطر عقل ناقصم قضاوت ناعادلانه‌ایی داشتم

   • mhgood@ymail.com

    این پستی وبلندی رو خوب گفتی.اصلا این همه مشکل از این پستی وبلندی ناشی میشه وهمه خودشون رو بخاطر اون به زحمت می اندازن!

  • فیروزه

   جریان چیه آخه….همش فحش بود و فحش .یاد بگیریم به هم احترام بزاریم.اما در رابطه با این مصاحبه باید بگم خانم خودش هم یه جور با خودش درگیر بود.از یه طرف اعتقاد داشت کارش درسته از طرف دیگه از سختی هاش (وابستگی و …)گلایه میکرد.در کل چیز خوبی نیست به اعتقاد من.حداقل برای خانما..احساسی که بقاش مستلزم اینه که هی بخواد تمدید بشه..این اصلا حس نیستش….

  • منصوره

   احسنت شیما خانم
   جواب منطقی، جامع و کاملی دادید.
   از اول که داشتم کامنتا رو میخوندم میخواستم همینارو بگم.

  • محمد

   زنگی یعنی چه؟
   مادرم سینی چای در دست
   گل لبخندی چید هدیه اش داد به من
   خواهرم تکه نانی اورد” امد انجا لب پا شویه نشست
   پدرم دفتر شعری اورد” تکیه بر پشتی داد
   شعر زیبای خواند ومرا برد به ارامش زیبای یقین
   با خودم می گفتم: زندگی راز بزرگی است که در ما جاریست
   زنگی فاصله آمدن ورفتن ماست
   رود نیاز جاریست
   زنگی آبتنی کردن در این رود است
   وقت رفتن به همان عریانی ” که به هنگام ورود آمده ایم
   دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟
   هیج!
   تکه ای از شعر زندگی سهراب سپهری
   همه ما پی هیچ خود هستیم > > کی…………………

  • danial

   با سلام
   امیدوارم یه روزی برسه که مردم ما یاد بگیرند به دیگران و نظرات آنها، مخصوصا نظرات مخالف احترام بگذارند. این همه توهین و بی احترامی غیر قابل تحمله.
   آی شقایق ما جماعت دردمون از خودمونه

  • شیما

   این کار از نظر شرعی مشکلی نداره .فقط تا حدودی توی عرف جامعه جا نیفتاده. کسی که این کار رو انجام میده باید شرایط اخلاقی اش رو هم رعایت کنه.دنبال تجربه های جدید و اشخاص متفاوت نباشه .دنبال از هم پاشیدن خانواده ها نباشه . خوب این طبیعیه که در جامعه افراد مطلقه و یا کسانی که همسرششونو از دست دادن وجود داشته باشه خیلی از اونا نیاز دارن که با کسی رابطه داشته باشن اما موانعی مثل خانواده همسر یا خانواده خودشون یا وجود بچه هاشون باعث میشه نتونن ازدواج دائم داشته باشن .این دلیل نمیشه طرف با سن سی یا چهل سال تا اخر عمرش با تنهایی و گناه دست و پنجه نرم کنه از طرفی قوانین و چهارچوب های محدود صیغه باعث میشه افراد نه درگیر مشکلات نفقه و مهریه و مسکن که در ازدواج دائم هست بشن نه یه ارتباط بی در و پیکر مثل فحشا داشته باشن . همین که امیال طبیعی افراد جامعه در چهارچوب شرع کنترل بشه خیلی عالیه
   حالااین حق طبیعی افراده که بخوان باکسی ازدواج دائم داشته باشن که تابه حال با کسی نبوده چه خانمها و چه آقایون همین باعث ایجاد یه بعد اخلاقی در صیغه میشه که مجرد ها (کسانی که تا به حال ازدواج نکردن یا توانایی ازدواج دائم دارن) زندگی خود و اطرافیانشونو درگیر صیغه و حاشیه هایش نکنند
   صیغه برای قرار از شرایط اضطرار و گناه ایجاد شده

  • مرتضی

   باسلام به همه
   من حدم از موافقان این قضیه بودم
   ولی وقتی سوالی برام پیش اومد که نتونستم جوابی براش پیدا کنم دیدم به صیغه یا ازدواج موقت عوض شد.
   سوال:وقتی دونفر با هم محرم میشن پدرو مادر فرد مقابل هم محرم همسر میشن.اونم تا ابد و حتی بعد جدایی و متارکه هنوز محرم همسر سابق فرزندشون باقی میمونن.
   در ازدواج موقت یک پسرو دختر با هم محرم میشن و بعد مدتی فسخ میکنن.پدر پسر با اون خانوم آشنا میشه و ازدواج موقت میکنه..
   پس اون حرمت تکلیفش چی میشه؟
   ازدواج موقت بین دو محرم شکل گرفته.
   پرسیدم میگن چون بیخبرن اشکال نداره
   پش شرع اینقد مسخرست که با یک ندونستن مشکل رفع بشه؟؟؟؟؟
   شنیدم بودم حلال و حروم در شرع بر مبنای بسیاری از مسائل هست حالا تمام اون مسائل با ندونستن رفع میشه.
   یا صیغه یجور جاه طلبی ملاهای خودمونه و پایه دین نداره
   یا استقفرالله دینمون ایراد داره

   • سپیده

    آقا مرتضی واقعا منو شگفت زده کردید!!!
    مگه میشه کسی ندونه با کی ازدواج کرده و خوانوادش کین؟اگه این اتفاق بیافته که دیگه اشکال از اون افراده و نه دین.چنین اشتباهی تو مسائل دیگه هم ممکنه پیش بیاد مثلا رضاع(همون محرمیتی که با شیر خوردن با شرایطش پیش میاد) میشه گفت اینجا هم یا ملاها از خودشون شریعت درست کردن یا شریعت اشکال داره؟ بهتره این مسئله رو از مرجع تقلیدت بپرسی تا به جواب درست برسی

  • رحیم

   سلام خسته نباشید خدمت همه دوستان….من تمام نظرات شما رو خوندم..ولی بهترین نظر نظر خانم نوشین عزیزبود وامنم کاملا باهاش موافقم ..انقد درموردکسی که نمیشناسید نمیدونید چه سختی هایی کشیده بحث نکنید برای خودتون گناه نه تراشید …یبارهم که شده خودتونو بذارید جای این خانم …مرسی از همه شما ..موفق باشید

  • امير

   بزاريد هر كس هر طور دوست داره زندگي كنه و بعضي وقتها خودتون رو جاي اون طرف بذاريد .
   اگر زندگي آزاد پس نظر خانم الهام و ديگران با عرض معذرت كشك است.
   اما اگر ميخواهيد خودتون رو جاي طرف بگذاريد!
   همين الهام خانم هم از بد و بي راه گفتن دست بردارد و منطقي باشد

  • ali

   باسلام متاسفم كه با حقايق جامعه اشنا نيستيم واز روي ديوار سر تعصب حرف ميزنيم به هم توهين ميكنيم بياييد نظراتمان را بيان كنيم شايد راهكاري پيدا شود
   هر چند ما بلد نيستيم حرمت هم را نگه داريم
   بهترين كشوريم ولي نظارت نداريم
   باور كني مشكل از ما مردم است نه كس ديگر بياييد خودمان را اصلاح كنيم وحقايق را بگوييم
   و به حقيقت هر كس احترام بگذاريم

  • mozhganramezani

   باسلام
   من با این خانم مخالفم
   هرکس برای خودش یه منطق داره , ولی کاری که این خانم یا کسانی مثل این خانم انجام میدن باعث نابودی خیلی از زندگی ها میشه مخصوصا برای کسانی که متاهل باشند.
   من کسانی را می شناسم که ازدواج موقت کردن و از خیلی مسائل ,مخصوصا” عاطفی زجر میکشند. مردی که که ازدواج میکند و میخواهد ازدواج موقت داشته باشد باید دنبال مشکلاتی که باعث شده به این موضوع فکر کند بگردد و بنظر من با روانپزشک صحبت کند.تا مشکلش برطرف شود. مگر آن کسی که با این فرد ازدواج کرده یا بچه ای که دارد چه گناهی کرده؟ نگاه جامع یا مردم به این افراد چگونه است دید خوبی است؟
   امیدوارم روزی برسد که کسی نتواند و نخواهد زندگی کسی را به نابودی برساند.

  • علی

   سلام به همه دوستان
   عزیزان این یک واقعیته که عمل غیر اخلاقی و حرام زنا در جامعه ما مخصوصا شهرهای بزرگ به وفور وجود داره و همه از آن آگاهند متعه راهی است حلال که شرع مقدس پیش پای کسانی که به گناه می افتند قرار داده است کسی که خانواده دارد و همسرش وی را ارضاء می کند حالا از لحاظ روحی و جسمی بخاطر برخی سوء ظن ها و مشکلات احتمالی بهتره که دنبال این کار نرود ولی کسی که واقعا مشکل داره از نظر بنده اشکالی نداره به شرطی که به زندگی و حیثیتش لطمه ای وارد نشه.

  • مهتاب

   مهمترین هدف ازدواج آرامشه. یه رابطه ی کوتاه مدت که معلوم نیست به کجا میرسه به آدم آرامش نمیده. “ازدواج” “موقت” دو تا کلمه ی کاملا متناقضه که کنار هم قرار می گیره !

   • مرتضی

    حق میدم دقیقا همینه
    ولی در شرایطی این بد از بدتر جلوگیری میکنه

  • علی

   با سلام..ببخشید به خاطر جمله ای که میگم..اما حقیقت اینه…بکارت…همان کاغـذ نقره ای رنگ داخل پاکـت سیگار است!
   پـاره که شود …
   هر کسی هوس میکند به تو دست درازی کند،
   باید برای سوختن و تمـــام شدن آماده باشی
   به زودی دور می اندازنت

   حتی همــان کســی که بسته را خودش باز کرده..!!

   • مرتضی

    بکارتی که قابل ترمیم هست زیاد قابل اعتنا نیست بهتره برا ازدواج ملاک بهترو کاملتری داشته باشی

    • مینا

     شماها که بکارت ندارین از کجا میشه فهمید قبلا رابطه داشتین یا نه ؟

     • ماری

      ای ول مینا
      یه مرد پیداشه به سوال مینا جواب منطقی بده!

      • mina

       گشتیم نبود، نگرد نیست

       • azim

        سلام.
        دورسته آقایون این چیزا رو ندارنٰ ولی میشه از رفتارشونٰوحرکاتشون در برخورد یه خانم فهمید!البته از بعضی ها هم اصلا نمیشه فهمید.
        بحرحال خانم ها باید خیلی مواظب عرفت خودشان باشندٰچون روحیهٰ واحساسات یه خانم خیلی زود قابل دست رسی هست.

      • morteza

       باسلام خدمت خانم ها “مینا” و “ماری”
       قبل از هر چیز عذر خواهی میکنم بابت اینکه مجبورم شفاف صحبت کنم که پاسخ شما رو داده باشم
       وجود ویا عدم وجود پرده بکارت واسه یه دختر خانم،هیچوقت دلیلی بر داشتن ویا نداشتن یک رابطهء جنسی نیست
       چون امکان داره یک دختر با اینکه بارها رابطهء جنسی برقرار کرده،اما همچنان از بکارت دخترانه بهره مند باشه،که دلایله خاصه خودشو داره،یا در برقراری ارتباط دقت خاصه رو اعمال کرده،یا بخاطر داشتن جنس خاصی از پرده بکارت (حلقوی قابل اتساع ویا ارتجاعی)همچنان دارای نشان دخترانگی هست
       اما امکان داره یک دختربدون اینکه رابطه جنسی برقرار کرده باشه،فاقد این نشانهء بکارت باشه،به دلایل مختلف:
       ضربه خوردن محکم با باسن یا واژن
       پرت شدن از ارتفاع
       زمین خوردن در سنین ابتدایی بلوغ
       ویا مشکل مادر زادی
       با تمام این مباحث،با توجه به پیشرفت علم پزشکی و اهمیت این موضوع برای ما ایرانیان درامر ازدواج،راههای تشخیص همه این موارد کاملا قابل حصوله
       حتی اگه شخصی با عمل جراحی،بکارت از دست رفتهء خودشو دویاره برگردونه به حال قبل،این موضوع کاملا قابل تشخیصه
       پس همچنان ملاک قابل استنادیه
       درسته ما مردهاهمچین نشانه ایی نداریم،اما این دلیل نمیشه که ما هر طور که خواستیم عمل کنیم،و دست به هر رابطه ایی بزنیم
       اگه ملاکه اصلیه ما دین خودمون و خدایه خودمون باشه که قبولشون داریم
       پس همه باید مراقب رفتار و کردارمون باشیم
       چه با بکارت(دخترها)چه بی بکارت(پسرها)
       چون خدا از نهان واشکار با خبره
       پس نمیشه چیزیو ازش مخفی کرد
       ودر آخر خداست که حسابرس ماس،نه بنده
       مرسی از همه

  • majid

   کاملا از ماجرا خارج شدید و همش دنبال دین وایمان هستید داستان را از تکلیف جامعه وگردانندگان بیابید اگر در جامعه ما با این درامد سرانه بالا همه امنیت شغلی واز مزایای حقوق ورفاه اجتمایی برخوردار بودن تکلیف رابطه ها مشخص میشد و دیگه مسایل تن فروشی وغیره کنار میرفت فقط تمایل جنسی واحساس نمایان میشد در این حالت مثل تمام انسان های پیشرفته تکلیف مشخص میشد اگر دو نفر تا روزی که میتوانند عاشق هم باشند وهم دیگر را تحمل کنند با هم زندگی میکنند و اگر مشکل پیش امد بدون خیانت و با شرایط مشخص از هم جدا میشوند ویا اگر به علت بیماری مر د فوت کرد دیگه همسرش را به چشم نا پاک تماشا نکنند و در اینگونه جامعه هم مرد وهم زن هایی هستند که بیمار گونه زندگی میکنند و دلشان میخواهد هر چند وقت یا بیمار شدید تر هر روز با کسی باشد انها هم همدیگر را پیدا میکنند مابقی داستان ازدواج موقت وشریعت و غیره همش دلیل های خود ساخته است زندگی سالم در جامعه سالم پابرجا میماند در غیر اینصورت با روانپزشک تماس بگیرید

  • مهتاب

   ترویج عقد موقت ترویج فاحشگیه، چه برای خانوم ها چه آقایون .
   رابطه ای که مدت داره بدون شک رابطه ی کثیفیه. فکر می کنید خوندن چند تا کلمه به عنوان صیغه محرمیت دو نفر رو محرم می کنه. این فقط یه نماده برای متعهد شدن دو نفر به همدیگه و رابطه ای که توش تعهد و عشق نیست هرزگیه .
   برای شما خانوم به ظاهر محترم و آقایون و خانوم هایی که مثل شما فکر می کنند متاسفم. شدی یه وسیله برای ارضای نیازهای جنسی آقایون و بدتر اینکه به نام دین هم این کارو کردی !!

   • سعید

    بله مهتاب خانم
    با نظر شما موافقم.تو کامنتهای قبلی هم گفته بودم معلوم نیست این کلمات عربی چی کار میکنن که فا…. تبدیل به یه رابطه سالم و شرعی میشه . این کلمه های عربی معجزه میکنن. یهو آدم دیدش عوض میشه، آدمی که حتی نمازم نمی خونه یهو میره تو فاز مسلمونی.یهو مسئولیت پذیر میشه.یهو میگه چه خوب شد من مسلمون به دنیا اومدم، بقیه ادمهای دنیا چقدر گناهکارند.ما همش ثواب میکنیم بقیه همش گناه می کنن.آخی طفلیا.
    بابا نمیرن 1 بار قرآن رو با دقت بخونند بفهمند چی به چیه

    • مهم نیست....

     طبق گفته شما تمام روابط دختر پسر کثیفه. چراکه اونا شاید تن فروشی نکنند ولی روحشونو میفروشن و فروختن روح هم میشه فاحشگی. البته طبق گفته شما

    • Nooshin

     سعيد تو مثل اينکه مشکل داري ها برو کامنت محمد استاد رو بخون آخه چرا نمي فهمي بحث سر مسئوليته نه سر چندتا کلمه عربي
     اسلام سر وظايف صحبت داره نه چند تا کلمه عربي

   • مریم

    منم موافقم کاملا با این کار بنیاد زندگی خیلی ها بهم میزنه دوست خود من در سن 22سالگی بخاطر یه خانم مطلقه که خودشو انداخت تو زندگیشون مطلقه شد …. 50- 60 سال پیش هم اگه مشکلی نبوده برای زنهایی در سطح بسیار پایین جامعه نبوده که الانم نیست وگرنه خانمی که تحصیل داره خانواده داره و…. هرگز حاضر نیس زن دیگه ای وارد زندگیش بشه همون طور که مردی حاضر نیس خیانت خیانته مردو زنم نداره این قانونم باید سالها پیش از برداشته میشد نه به نام دین هر دنگی خواستن بزنن

   • نسرین

    مهتاب جان من با این کار شدیدا مخالفم اما این خانم شخصیت دارد از درست است که خود خواه است اما هرزه و فاحشه نیست
    این که من میگویم توجیه نیست .نیاز همه است.ما شاید درک نکنیم اما سکوت و تاسف برای یک خواننده کافیست.

  • مهم نیست .....

   با سلام خدمت تمام دوستانی که کامنت من رو میخونند
   مطلب رو نصفه نیمه خوندم ولی ماجرا رو فهمیدم ولی جالب تر نوع کامنت هایی بود که گذاشته میشه
   من یک پسری هستم 23 ساله تا حالا هم نه با دختری دوست بودم و نه در آینده به این فکر میکنم. دوست شدن و متعه شاید از نظر خیلی از دوستان مشکل داشته باشه و از نظر خیلی ها هم نه ولی من میخوام نظر خودم رو بگم.
   اصولا انسان به خاطر دو نوع نیاز جنسی و روحی همیشه مورد نکوهش قرار میگرند. به این صورت که اگه فردی به خاطر نیاز جنسی دست به رابطه بزند مسلما نیاز روحی فراموش میشه پس فرد مقابل از این منظر دچار کمبود میشه و اگر هدف روحی باشد نیاز جنسی که وجود دارد نا دیده گرفته میشود. اگر هرکدام از این دو موضوع در ایجاد رابطه وجود نداشته باشد یک نقطه ایست یا نقطه برهم خوردن رابطه وجود دارد.
   خیلی از دوستان گفتند که نیاز جنسی رو میشه کنترل کرد ولی جا داره به این دوستان بگم که توان آدم ها اندازه همیدگه نیست. هر انسانی با انسان دیگر متفاوت است. قرار نیست اگه شما تونستید تحمل کنید دیگران هم بتونند. در ضمن شرایط خودش باعث خیلی گناه ها یا عکس العمل ها میشه. آیا تا به حال نشده که شما در شرایط قرار بگیرید و گناهی مزتکب بشید. بزارید عامیانه ترین گناه بگم. تا به حال نشده در جمعی باشید و پشت سر فردی حرف نزنید.
   چرا دوستان فکر میکنند که فقط نیاز جنسی بدترین نوع. خدا غیبت رو از زنا بدتر میدونه . چرا شما فقط چیزی که دیگران دارند رو میبینید. کمی هم به خودتون فکر کنید . مطمئن باشید شاید خیلی پیش خدا از اون فردی که میکوبینش جایگاه کمتری داشته باشید.
   یکی از مشکلات جامعه قیاس و قضاوته. خیلی جالبه بدونید که قیاس در دین حرامه چون اولین قیاس کننده شیطانه. قضاوت هم که ماشالله همه ائمه نکوهشش کردن
   خیلی پراکنده حرف شدم ولی حرف اصلیم اینجا بود که به دوستان مخالف این موضوع بگم که اصل ماجرا رو دقت کنید نه حاشیه. توی دین ما میگن شراب حرامه ولی اگه جایی بودی که مجبور شدی خوردنش مشکل نداره ولی در حد اعتدال
   یعنی کار حرام رو با شرایط حلال و حتی واجب میشه چون زنده ماندن مهم تر از مست شدنه.
   در این قضیه هم همچین حالتیه. شاید در حالت عادی این کار درست نباشه ولی اگه مجبور بشی میتونه حتی واجب هم بشه. من کاری به طرف مقابل و شرایطش ندارم. من به فردی که احساس نیاز میکنه کار دارم. خیلی از دوستان اشتباهشون اینه که این خانم رو میکوبند. در صورتی که بیشتر از مردهایی که این کار رو کردن ناراحتند.
   میخواهند مشکلات رو گردن یکی بندازند.
   این خانم کار اشتباهی نکرده چرا که تنها بوده و کسی پیشنهاد داده قبول کرده. ولی اون مردها اشتباه کردن و مقصر دو نفر هستند یکی خودشون یکی هم شریک زندگیشون. ولی مردم تحمل ندارن که خودشونو مقصر بدونند
   این ها از لحاظ دینی بود
   ولی از لحاظ عرف جامعه متاسافانه شرایط الان در جامع به صورتیه که هیچ پسری جرعت تشکیل زندگی رو نداره
   اولا خانم ها و بیشتر خانواده ها شرایط سختی رو میزاند برای اینکه دختر خودشون دچار مشکل نشه. خیلی از پسرها با توجه به وضع اقتصادی و کاری در چند سال اخیر نمیتونند خرج بیش ار خرج خورد و خراک رو در بیارن. پس مسلما با این دید هیچ کس به سمت ازدواج رو نمیاره. ولی ازدواج موقت باعث میشه که حداقل بتونند یکسری نیازهای روحی و جنسی رو برطرف کنند با خرج کمتر
   درست و غلطش بستگی به خیلی چیزها داره که باید بررسی بشه
   الان جالبه بدونید بیش از 50 درصد جوان ها خودارضایی دارن به خاطر اینکه اولا نگاه به این موضوع به این شکل دیده میشه و ازدواج هم با مشکلاتی که از طرف خانواده ها وجود داره عملا در سن متعادلش کمه. پس فرد نیاز خودشو اینجوری بر طرف میکنه که باعث خیلی مشکلات دیگه میشه
   همه این هارو گفتم که نه قضاوت کنید و نه مقایسه.
   فقط دعا کنید که همه عاقبت به خیر بشیم
   ببخشید سرتون درد اوردم

   • miady

    چقد قشنگ گفتی داداش گلم. عالی بود…

   • morteza

    سلام جناب”مهم نیست…”
    واقعا ممنون
    خیلی خیلی عالی بود
    مرسی که اینقدر درکتون بالاس
    و آگاهانه صحبت کردین
    واستون بهترینارو آرزو میکنم
    از صمیم قلب

  • یکی

   اولا به نظر من این خانم می خواستند ب ااین مصاحبه ی دوطلبانه ی خودشون یک جوری برای این راهی که خودشون انتخاب کردند مشروعیت پیدا کنند. همه ی ما در این کشور زندگی می کنم و به قولی همه ی ما مسلمان هم هستیم ولی چرا خیلی از افراد میان خود ما هم همچین راهی را انتخاب نمی کنند که مطلقه هستند یا بیوه هستند یا ازدواج نکرده هم هستند. و اینکه یکسری از دوستان این خانم رو محترم شمردند یا صادق نه صداقت و قداستی از نظر من به این خانم می دهد و نه مواردی از قبیل ایشون چه این مصاحبه را انجام می دادند و چه انجام نمی دادند چه ما خبر داشتیم و چه نداشتیم چه این خانم را می شناختیم چی نمی شناختیم ایشون در ئنیای واقعی که خیلی ها خانواده های ابرودار دانشجو دار که کمرشون زیر بار گرونی های و اوضاع بیکاری کشور و تورم طاقت فرسا و آیند هی جوانانی که معلوم نیست چی هست همچین راهی را انتخاب کرده و حالا خودش به پوچ بودن و اصطحلاک حاصل از این روند خودآزار دهنده ای که عقل سالم و سلامت روی اون مهر تایید نمی زنده رسیده تنها به چشم یک درد و دل ساده نگاه می کنم. و برای اون دوستی که در جواب کامنت اول نظر اول را محکوم به دور بودن از فضای جامعه کردند باید بگم که گیرم فرض شما و دید شما از جامعه درست باشه همچین هم جامعه ی خوبی نداریم که همه یه جورایی ازش گله داریم. و باید بگم این دید واقعا مناسب قرن 21 نیست و واقعا فکر می کنم مدافعان این دید هم توی این قرن زندگی نمی کنند چون اگر در این قرن بودین حتما به بی اعتباری زمان حال و گذرا بودن روابط و با بالاترین سرعت پی برده بودید و دیگر به این دست روابط و فضای قربانی کنند هو قربانی شونده که ورود به اون ها در ابتدای راه کاملا مشخصه نظر مثبتی نداشتید چرا انسان های قرن های 21 خیلی وقته در تلاش همیشگی کردنه خیلی از جنبه های مثبت زندگی دارن له می شوند و اینجاست که ن واقعا صداقت و قداستی در این روابط نمی بینم و جدا از این در این قرن خیلی ها که روابط موقت یا دایم و یا نامزد و یا حتی دوستی دارند که دارن ازار می بینن سعی کی کنند که از اون روابط فاصله بگیرند چه برسد به مزایا و معایب ازدواج موقت فکر کردن که در همون ابتدای کار وضعش معلومه… و جدای از این گیرم صیغه حکم شرعی باشد و به گفته ی این خانم چرا از حکم شرعی استفاده نکرد… کجای این جامعه و آدم هایش رنگ و بوی اسلامی داره که حالا به این حکم شرعی قریب به 30 ساله ادم ها دارن واکنش نشان می دهند و بعضی ها اجرا می کنند و بعضی ها نه و اگر این حکم شرعی است چرا خیلی از مسلمانان چه داخل ایران و چه خارج از ایران در لبنان و مصر و انگلستان و این قبیل کشورها از این حکم تبعیت نمی کنند؟ یعنی هم هی مدافعان این نظر نسبت به نماز و روزه هاشون هم همچین نظرات عجیبی دارند… اصلا چرا ادیان دیگر در ساید کشورها از این نظر حمایت نمی کنند… ادم های سالم ترجیح می دهند در این روابط قربانی کننده و قربانی شونده وارد نشوند حتی اگر خوب چرا همین خانم مورد بحث چرا از این راه برگشته …. اگر راه خوبی که به این تکاپو نمی افتاد …. من یک عالمه خانم ها ی مجرد و بیو ه و مطلقه می شناسم که در همچین روابطی نیستند …. خواهشا از نظر دادن در مورد مواردی که از اسیب های ان اطلاعی ندارید و از امور دینی هم آگاهی ندارید همین طور نظر ندهید و در دایره تقسیم کردن حق و نا حق و صداقت و بی آبرو جایزه به بی شرافتی هر انچه که ملتی را بی آبرو و بی شرافت می کند ندهید….

  • علی

   سلام دوستان ((elham در ۱ آذر ۱۳۹۱ نوشته است:

   واقعا برای استدلالهای من دراوردی وتوجیه کننده ات متاسفام زن متعه!!!همان فاحشه است که به ان رنگ وبوی شرعی داده اند ودر حقیقیت یک کلاه شرعی بزرگ است که سر افراد احمقی مثل تو وامثال توگذاشته اند تا گندی که به این جامعه زدند رو لا پوشونی کنند تو از ان دست احمقهایی هستی که همه چیز بد را باید تجربه کند وبعد تازه بفهمد که کار بدی است توصیه میکنم حتما خودت را به یک روانپزشک برسانی در غیر این صورت حماقتت دامن خیلی از خانواده ها را میگیرد وکانون زندگی خیلی ها رو متلاشی میکنه))

   این مطالب خانم الهام بود من در حد 10 درصد با نظراتشون موافقم
   میگم چرا ببینید دوستان همین زنهای خیابونی هستند که ازدواج دختران محجبه رو خراب میکنن
   همین زنهای صیغه ای هستند که ازدواجهای قبلی و زندگی ها رو خراب میکنن و…..
   اما آیا فکر کردید یه زن جوان و دارای نیاز که یا طلاق گرفته یا شوهرش فوت کرده چیکار کنه؟
   آیا یه پسر جوون و مجرد میره اون رو گاها با یه بچه انتخاب کنه/؟؟؟
   مجبور هستند این زندگی رو شروع کنن
   و خب عذاب میکشن
   من میگم باید همه فامیل در هر شهری کمک کنن تا بهترین ازدواج شکل بگیره نه طرف خودش مجبور بشه و دل ببنده و جواب نگیره و ….خدا قسمت هیچ کس نکنه

  • نوشین

   سلام امروز چه خبر بین ما انسان ها همتون خودتون نگاه کنید دارید مدام به هم بد وبیراه می گید. چرا درباره آدما قضاوت می کنید . چه راحت هرچی به فکرتون می آید به زبون میارید چند بار جای آدمای اطرافتون زندگی کردید و دیدید آن ها چه جوری روزشون، شب می کنند.چه مشکلاتی دارند و از چه مسایلی رنج می برند.تعصباتتون دور بریزید . یه فکری به حال فکرتون بکنید. این خانم درست یا غلط هر کاری کرده به خودش و کسی که قبولش داره ربط داره نه من و شما .ازش ممنون باشید که تجربه اش به ما گفته حالا ما هستیم که باید راهمون پیش بگیریم و زندگی رو پیش ببریم.

  • پیمان

   متعه عملی است حلال و پاک که قرآن و دین و شریعت و بزرگان دین ما در صورت نیاز توصیه می کنند.
   خداوند لعنت کند اولین کسی را که در اسلام بدعت گذاشت و متعه را حرام کرد و سبب شد تا زناهایی که در جامعه اسلامی رخ می دهد به گردن آن باشد.

  • fatima

   واقعا متاسفم.خدا گفته اگه یه مرد میتونه مساوات رو بین 2زن رعایت کنه میتونه بگیره.اما در حقیقت هیچ مردی نمیتونه اینکارو بکنه.حتما یکی رو بیشتر از دیگری دوست داره. پس خدا هم میگه مردا غلط میکنن که می خوان دو تا دو تا بگیرن.
   در ضمن خانمی ک ب خودش اجازه بده 4مرتبه صیغه بشه …..

  • Mohamad. Reza golpaygani

   سلام. من تقريبا همه نظرات را خواندم. ونيز مطالب اين خانم را بايدعرض كنم خانمها به جهت روح لطيف وعاطفى زياد متاسفانه مورد سوء استفاده وخيانت قرار ميكيرند وعلى رغم اينكه اين روحيه اعتماد نسبت به مامردها خوب است لكن عموم مردها درجامعه ما اعم ازجوان مجرد ويا افراد متاءهل بانظر صرفاارضاء خود (شهوانى) به ان دختر وياخانم نكاه ميكنند درحالى كه ان بنده خدا بدنبال تكيه كاهى بوده و الخ … همجنين اين موضوع نسبت به زنها ودختران جسارتاً خيابانى نيز صدق ميكند كه اكر مابه دقت به ايشان نكاه كنيم وبه نوعى بررسى كه جرا مرتكب اين عمل ميشود وضمن اسيب شناسى ،ميبينيم اولين ومهمترين علت مامردها مقصريم كه اكر اين فردرا خواهر،دخترويامادرخودمان ميديديم -بلحاظ غيرت درصدد نجات اوبوديم كه حداقل ازفقرمادى وفرهنكى درحدامكان اورا اغناء نموده و درراه صحيح كه شرع مقدس فرموده اوراقرار ميداديم دراخرازهمه عزيزانى كه كامنت دارند تقاضاميكنم حتى اكرنظرمخالفى هم نسبت به نظرات ديكران دارند رعايت ادب واخلاق رانمايند

  • عاطفه

   این خانم محترم بسیار صادق هستند و صداقتشون رو در دو مورد کاملا بیان کردند که جای تقدیر داره ولی حدیثی از امام صادق داریم که مومن نباید خود را مظان اتحام قرار دهد.وایه ای از قران در سوره نور داریم که اگر شرایط ازدواج فراهم نشد پاک دامنی داشته باشید .اگر ایشون در ازدواج اولش هوشمندانه تر برخورد میکرد زندگی بهتری میداشت و این قدر اسیب به روح وروانش وارد نمیشد این اسیب های اجتماعی نتیجه وضعیت بد اقتصادی جامعه است ساده انگاری در تمام زندگی شون به چشم میخورد براش دعا میکنم شخصیت خودش رو پیدا کنه و امیدش به خدا باشه تا بنده های مفلوک خدا (چه مرد چه زن)

  • بابک

   ای کاش به مسئله صیغه درست نگاه کنیم و از تعصبات کور فرهنگی پرهیز کنیم چرا که خیلی از مشکلات ما در جامعه به همین دلیله .
   آیا میتونید بگید چاقو وسیله صرفا خطر ناک و بدیه یا بگیم چاقو کاملا وسیله خوب و بی خطریه ؟ نه بلکه چاقو یک وسیله دو وجهی استصیغه هم همینطوره چه اشکالی داره زن و مردی که میخوان با هم ازدواج دایم داشته باشن چند ماهی رو با هم صیغه باشن یا اصلا یه آقایی که از نظر جسمی بدنش طوری است که نیاز داره با یک خانم دیگه هم باشه این افراد واقعا هستن یا آقایی که همسر اولش از نظر روحی و یا اخلاقی ارضاش نمی کنه و از طرنمی تونه همسر اولشو طلاق بده خوب ارضای روحی خودشو در قالب یک ازدواج دیگه ای جستجو کنه خدا فکر کنم اینقدر عقلش به اینجاها قد میداده که توی دینی که به رسولش ابلاغ کرده اینو آورده پس ما نباید یک طرفه فکر کنیم و رای به خلاف این قانون الهی بدیم بیاییم ظرفیت یک سری چیزایی رو در خودمون ایجاد کنیم مسئله رو حل کنیم نه صورت مسئله رو پاک کنیم

   • مینا

    از کجا مطمئنی که خودت تونستی نیازهای روحی و جسمی همسرت رو تامین کنی؟ تو نیاز به یه رابطه ی دیگه داری ولی اون نداره؟ حاضری قبول کنی که همسرت یه رابطه ی دیگه هم داشته باشه؟
    خدا خیلی چیزا گفته، همشو عمل کردی فقط همین یه موردش مونده؟
    بهتره جواب فاطمه رو بخونی بعد بیا اینجا از حکم خدا و پیغمبر و شرع سخنرانی کن

   • سعید

    ببینم اگه پیامبر ما زن بود و اینکارو برای زنها آزاد میگذاشت باز ادای روشنفکرها رو در می اوردی بابک خان
    اگه نیازهای زنت برطرف نشه، بهش اجازه میدی که یه نفر دیگه نیازشو بر طرف کنه؟ یا حتی از فکرشم می ترسی. اگه زنت حتی به شوخی در این مورد چیزی بهت بگه که از نظر روحی و اخلاقی یا روم به دیوار تو سکس اونو ارضا نمی کنی، می خواد با کس دیگه باشه دهنشو پر خون نمیکنی

    • سعید

     نمیدونم چرا کسی جواب فاطمه خانم رو نمیخونه و عقلشو میده دست یکسری مثلا عالم دین

     • سعید

      این کار شاید تو جامعه فعلی که باید 6 جا کار کنی تا بتونی ازدواج کنی برای دختر پسر مجرد خوب باشه ( همون کلاه شرعیه،اسمه اینم فساده ولی تو مختون کردن که شرعیه اشکالی نداره) اما برای یه مرد که خانواده تشکیل داده فقط هوسرانیه.اون زنی هم که با مرد متاهل رابطه برقرار میکنه به اسم دین و شریعت جز خراب کردن زندگی اون مرد و زن و بچشون، گلی به سر اسلام نزده

      • mina

       مرسی سعید

       • مريم

        مرسي اقا سعيد و فاطمه خانم

  • قاسم

   باسلام
   با توجه به خواندن مطالب بالا،اگر خوب قضیه را بررسی کنیم،به این سئوال من جواب بدید؟(البته منطقی وبدون هر بی نزاکتی که نشان دهنده شخصیت خودتونه).
   1-چرا ما مردها وقتی که با کسی دیگه رابطه شرعی برقرار میکنیم،باعث افتخار میشود وبا افتخار برای دیگران تعریف میکنیم ولی اگر این کاررا یک خانم انجام بدهد،باعث بدنامی او میشود.
   2-چرا یک زن وشوهر بعد از مدتی از هم جدا شوند:
   برای ازدواج مجدد مرد هیچگونه ایرادی نمیگیرند وهمه میگویند زنش مقصر بوده،ولی برای زنیکه میخواد مجددا ازدواج کنه (دائم)میگویند چی شده طلاق گرفته؟
   البته بنظر من تا وقتی در این مورد فرهنگ سازی نشود،هردو طرف نظر شخصی خودشان را موجه جلوه می دهند.
   گفته های من نه تأئید برای کار الهام خانم هست ونه برای مخالفت کار ایشان

   • سارا

    سلام …من هم همین سئوالات برام پیش اومده…چرا همیشه از زن توقع سختی کشیدن میره.؟ این حرف خانومی که مصاحبه کرده من رو هم به فکر انداخت…درسته که زن میتونه خیلی فداکار باشه…ولی همیشه میگن محبت و لطف نباید به توقع بدل بشه…و چرا همیشه از زن توقع سختی و مقاومت میره؟؟ آیا خداوند در خلقت زن آهن یا فولاد به کار برده؟!!

  • روانبخش

   باسلام به دوستان .بایدبه این موضوع توجه داشت که شرع ازدواج موقت را جایز دانسته و به گناه افتادن را از طرفین دور می سازد .

   • سعید

    شما واقعا میدونین گناه یعنی چی؟؟؟؟؟؟یه چیزایی رو تو مختون کردن که تا چند قرن دیگه هم بیرون نمیاد

  • ♥تو رو خدا بخونيد♥

   سلام من اسمم محمد 19سالمه ساكن تبريز،خودمم اهل نمازوروزه هستم ولي يه مشكلي كه هست نميخام سراغ گناه برم لطفا دوستان برام بگيد من به زن بيوه كه خودمم دوسش دارم چطوري پيشنهاد بدم كه بهش برنخوره فقط ميخوام به جاي دوس دختر اون نياز روحيمو برطرف كنه نياز جنسي زياد مهم نيست.
   اون خاله ي دوستمه كه يه پسر9ساله داره و شوهرش چهارساله كه در اثرصانحه تصادف فوت كرده يه سال پيش هم تو محله ما زندگي ميكرد الانم گه گاهي ميبينمش ولي اصلا جرئت پيشنهاد دادنو ندارم لطفا بهم راه حلي نشون بديد

   • Kambeez

    محمد جان من اهل اصفهانم آدرس بده بيام باهاش صحبت کنم برات خواستگاري مي کنم

   • Shahram

    محمد جان کامبيز و ولش کن به خاله دوست آدرس اين صفحه رو ايميل کن

   • Shadi

    شهرک امامه يا کوي وليعصر شايد هم آخمقيه
    آبرسان نيست

  • rana

   خودت با زبون خودت داری اعتراف میکنی بدبختیت رو
   وضعیتت خرابه خودت خبر نداری . مثل کپک سرتو کردی زیر برف . یه کم بیدار شو ببین با خودت چیکار کردی
   الان نمی فهمی برات زوده….
   بذار 50 سالت که شد احوالتون رو میپرسیم

  • حمید

   تازه اگه به دید امرخدا ومنطقی مثل ازدواج دائم بهش توجه شه مطمئنا یه ارمر خداپسند وقابل قبول مثل دائم میشه وهمه باپوست واستخون قبولش میکنند ومنکرشو مثل ادم بیبندوبارمیبینندکه الان براادمای فاسد میبینند

  • الهام ب

   جرا بايد با ٤تا قل قل عربي يه كلاه شرعي برايم رو سرمون؟

   • Mohammad

    سلام الهام خانم تفاوت صيغه با روشهاي ديگه در مسئوليتي است که طرفين بايستي نسبت بهم وبچه اي که ممکنه بوجود بياد ه

    • سعید

     محمد خان برو یه سر به دادگاهها بزن ببین چقدر آدمه مسئولیت پذیر زیاده.آره اون کلمات عربی تو رو از این به این رو میکنه که یهو مسئولیت پذیر میشی

     • Mohammad

      کامنت هاتو خوندم آخه آدم ظاهر بين تو اول اون مسئوليت را بايد بپذيري بعد کلمات رو بخوني حالا نخوندي هم مشکلي نيست در ضمن مودب باش

  • سينا

   فرشته خانم با نظرت موافقم . منم همين عقيده رو دارم . ديدگاه ما و مطالعه و فهم ما راجع به ازدواج موقت پائينه

  • حمید

   وای برکسایی که حلال خداروحرام وحرام خداروحلال میکنند همونطورکه نماز امرخداست متعه هم برای مرد وزن امرخداست مگه شما عمرهستیدکه قانون خداروعوض میکنید ایا یه مرد یا زن بخاطرشرایط وحی وجسمی ازراه غیرمشروع به رابطه دست بزنند بدنیست اما راه خدایی تنفراوره ببینید دورواطرافتونوببینید چرامیبینیدومیدونید باز انکارمیکنید مگه ازدواج موقت چیزمن دراوردیه امرخدا وائمه هست یکم مطالعه کنید ماها اونوبدمیکنیم بارفتاروطرزفکرمعیوبمون دلیل اصلی این کار جلوگیری از فساد توجامعه هم ازنظر روحی وهم مالی وجانیه چرافقط به دید هوس الودنگاه میکنید شمابشرروبهترمیشناسیدیا خالق شما اگه ماجدامسلمون بودیم جامعه مون انجوری بایدباشه فقط خودمونوتوجیح میکنیم وبجای منطق واسلام واقعی حرفای عقده وارمونو میگیم یه مطالعه کنیدببینیدچراعمرلعنتی اینوممنوع کرد حکم خدارو خودش یه زنازاده بود بریدتحقیق کنید خواهشا بدون شناخت اظهرنظرنکنیدشماداریددرمرد امرخداحرف میزنید اگه کسیرو بدبین به امرخداکنید بایدجوابشو چندسال دیگه که رفتید اون دنیا بدیدا مثل اینکه توجیه کنید نمازخوندن لازم نیست ودل پاک باشه واینجورحرفای چرت که نشون میده بویی ازاسلام ومسلمونی نبردیم واسما دینمون اسلامه وخودمونم عالم ادم منطقی وفهمیده میدونیم جداوخداییش یه صفحه درمورد ازدواج موقت ودلیلش که پیامبرخدااونو جزودین اعلام کردو وجزئیاتش چیزی مطالعه یاتحقیق کردیم نه فقط الکی توهین وافترامیکنیم ماهنوزنمیتونیم براخودمون ثابت منیم که امامامونوچراامام قبول داریم وچرامسلمونیم اومدیم درمورد امرخداکه هیچ چیزی ازش نمیدونیم اظهارنظرشخصی میکنیم متاسفانه ما ایرانیا همه کاه ایم اقتصاددان سیلست مدار عالم دینی ووو اگه یکم مثل این کشورای پیشرفته کاروبکاردونش میسپردیم وبعدازشون دلیلشو بامنطق واصالت ومنبع موثق میخواستیم ماهم دنیا واخرت خوبی داشتیم همه چیزما منم منمه وخودپسندی های کاذب

  • سينا

   سلام به همگي
   بنظرم اين خانم بايد وقتي صيغه چند نفر مي شد يكي از اونا رو كه شرايطش بهتر بود رو انتخاب مي كرد و باهاش ازدواج دائم مي كرد. ولي اگه پيدا نشده نبايد اونو مقصر دونست. بالاخره هم زن نياز جنسي داره بايد تامين بشه هم مرد . من خودم هم اگه مورد مناسبي باشه موافقم كه ازدواج موقت داشته باشم . ما همگي تصور غلطي از ازدواج موقت داريم و همين مشكل سازه .

  • آهو

   آفرین به شجاعت خانم مصاحبه شونده

  • کیانوش

   قضاوت سخته
   اما اولا صداقت و ثانیا منطق آن خانم ستودنیه
   با این ترتیب سیرتکامل تفکر ایشان به خوبی قابل ملاحظه است
   بنده50سال دارم و بعدازشکستم درازدواج الان 9 ساله که با یک خانم که حالا45ساله اند داریم بصورت عقدموقت زندگی میکنیم و هردوهم راضی هستیم
   برای نظردادن دراینگونه موارد حتما باید شرایط خاص آن فرد را در نظر بگیریم

   • ساحره

    آقای کیانوش جواب این سوال خیلی برام جالب ومهمه!!! شما وامثال شما که بعد از 9سال میگن راضی هستیم .پس چرابه ازدواج دائم تبدیلش نمیکنید.یعنی بعد 9سال بازم میترسی . شماکه میگی راضی هستی…..

  • امیر

   سلام.
   من مجردم و شرایط ازدواج رو ندارم.
   واسه امثال من مشهدی باید یه راهی باشه که بتونیم خودمونو از نظر روحی و جسمی بر طرف کنیم.
   خوشحال میشم تو این زمینه کسی من رو کمک کنه.

  • يامين

   با سلام به همه دوستان
   اول از صداقت كلام مصاحبه شونده متشكرم و بعد اينكه مصاحبه كننده مي توانست سوالات كاملتري بپرسند. من نظرات بعضي از دوستان رو خوندم و نتيجه را بيشتر قضاوت احساسي ديدم چه موافقين و چه مخالفين متعه به نظر من نظر همه محترم و قابل تامل مي باشد ولي اين نكته را خاطر نشان مي كنم كه تفسير درست مسائل شرعي بيشتر به قضيه كمك مي كند و تفسير آن مي بايست توسط حقوقدانان مشاورين اجتماعي و كارشناسان مسائل ديني صورت گيرد و اين را قبول دارم كه بعضا از مسائل شرعي و قوانين سوء تعبير و گاها سوء استفاده مي شود كه به نقص قوانين مربوط است.من با نتعه با شرط داشتن شرايط آن موافق هستم

  • negar

   با تشکر از مصاحبه خوب و عالیتون
   به نظر من اگه جامعه همینطور که به مردها اجازه میداد به خانمها هم اجازه میداد مشکل حل میشد. منظورم اینه که یا دو تاشون ازدواج موقت داشته باشن یا نداشته باشن. هم خانمها نیاز جنسی دارن هم آقایون . این نقطه ضعف جامعه مونه که این خانم و امثال اون اینقدر مورد بی رحمی ما قرار می گیرن. آیا اگه ی مرد همچنین کاری بکنه بهش تیرادی گرفته میشه؟ این خانم هم مثل همه ی انسانها نیاز دارن پس حق داره که ارضا بشه البته اگه با پسر باشه خیلی بهتره . مرسی

   • صالح

    نگار خانوم اگر اینطور که شما میگین باشه پس بهتره همون کاباره ها رو راهبندازند تا هر کسی راه خودشو بدنه دیگه هم زنها و پسر ها و هم مردها…

  • reza

   به نظر من باید قبول کنیم که یکی از بزگترین مشکل نه تنها کشور ما بلکه جهان همینه حالا تو کشوری این قضیه قابل هضم است تو کشوری مثل ما نه .
   این مشکل تنها بودن هم برای اقایان است هن بانوان ولی بایست در راه درستش برویم که همسر اول را راضی کنیم در غیر اینصورت محال است بالاخره روزی بر ملا میشود

  • saeed

   ازدواج موقت اگر در شرایط درست انجام شود و تحت نظر یکی از نهادهای حکومتی و بهداشت باشد خیلی هم میتواند مفید باشد

  • بیتا....

   سلام این خیلی خوبه که به نتیجه خوب رسیدین اونم ازدواجه دائمه.رابطه شما حلال بوده مشکلی هم نداشته .خیلی دخترا رودیدم که رابطه دارن خودشونم قانع میکنن!!!!درسته!!!….شما که از لحاظ روحی هم نیاز شدیدداشتید ….زن بد کسیه که رابطه نامشروع نامحرمی داره نه شما ………انشالا زندگی جدید وبهتره با یکی که زن نداره ازدواج کنین طلاق گرفته یا زن مرده …..

  • morteza

   سلام.واقعا حالم بد شد از این همه بی ادبی و گستاخی
   اون کسانی که با توهین به ناموس دیگران جواب میدن،انشاءالله به حق همین روزای عزیز جواب توهیناتشونو از امام حسین(ع)بگیرن
   واگذارشون میکنم به این آقا
   هیچوقتم نمیبخشمشون
   خدانگهدار

   • miady

    چرا ناراحت میشی داداش گلم؟ اینا اگه ناموس حالیشون بود که تو این محیط عمومی اینجوری حرف نمیزدن. قبلا هم گفتم باید دهنشونو گل گرفت

  • farzad

   اگه ده نفر جواب بدن ده مشکل اساسی برای دوری از ازدواج دایم پیدا میشه ؟ و چه جالبه بدونید شماهایی که دزدانه به این مصاحبه سرک کشیدید میخواستید ببینید فرای ازدواج دائم یعنی ازدواج موقت چی میگذره ؟ بدرد بخور هست که بیایید یا نیست ؟کمی واقع بین باشید و نترسید .جواب بدید؟واقعیت حضورتون تواین جدال خوب بد زشت چیه؟

  • نام شما...

   سلام
   من یک خانم هستم. این را برای آن دسته از افرادی گفتم که نوشته بودند فقط آقایان هستند که حامی این موضوع اند!!! این یعنی عدم درک از شرایط و یک موضع گیری کاملاً بی منطق. مسلماً کسانی از زنان بیوه هراسانند که نمی توانند نقش یک زن را برای شوهر خود بازی کنند و ناتوانایی های ارتباطی، جنسی، روحی، کلامی و…خود را بر گردن دیگران میاندازند.
   با کسی که شعور ندارد میان روابط یک فاحشه و یک رابطه همسری حلال، ولو موقت، ممیز قایل شود و تنها جنبه جسمی و جنسی قضیه برایش مطرح است، چگونه می توان با منطق سخن گفت؟
   سوال میپرسم از کسانیکه اینطور وحشیانه تاختند آیا حاضرند لقمه ای را که هر کس و ناکس جویده را در دهان بگذارند؟ فکر کنم حالا شاید معنای هرزگی را با دیگر روابط تمییز دهند. امیدوارم.
   البته بنده می دانم از مردهای هوس باز، می دانم از زنان تنوع طلب، می دانم از این دست کاسبی ها… ولی دلیلی برای تهمت و نابودی یک منطق نمی شوند. کسی که در یک رابطه دنبال رفع نیاز، مشکل اقتصادی و اینگونه مسایل هست مسلماً به فکر نابودی بخشی از وجودش هم نیست ولی کسی که برای روح خودش ارزش قایل هست در ازدواج موقت هم باید مانند ازدواج بار اول، دقت کند.
   به امید روزی که اسلام واقعی در جامعه اجرا شود.
   در پناه حق، موفق باشید.

  • farzad

   لطفاً با ظرافت به ذهنیتی که باعث شد شما این مصاحبه رو بخونید فکر کنید چه اونهایی که مثیت میدونن و چه اونهایی که منفی تلقی میکنن جواب بدن . آیا یه ذره تمایل به این قضیه در وجودتون نیست که بدونید مزه اش چیه ؟ و همین طوری زدید به آب و تو جریان افتادید؟فکر نمیکنید یه ذره کوچیک یه نیاز شمارو به خوندن این مصاحبه واداشته ؟ این مثل این میمونه که شما بگید من میخوام برم تو کویر ببینم هوای اونجا چطوره ؟ چی باعث میشه بری تو کویر چه کششی شما رو به سمت کویر میکشونه؟

  • مریم

   آقای محمدخان ,استاد محترم دانشگاه آیا شخص شما در اذواج مجدد حاضر هستید با یه خانم که چند بار به عقد موقت چند آقادر آمده ازدواج دایم کتید؟حتی باعث شده که یه زندگی دیگه متلاشی بشه از هم

   • Mohammad

    سلام لطفا به قسمتي که کامنت گذاشتم بريد جملاتتون رو هم با ترتيب و منظم بنويسيد ممنونم

  • farzad

   با سلام به همگی :
   سوال من اینه که چه چیزی باعث شد همگی شما دنبال این لینک رو بگیرید و این مصاحبه زیبا رو بخونید؟
   آیا جز این بوده که هر کدومتون تو ذهنتون مثل من یک مشکلی در این رابطه داشتید که کسی بجز این آدمای قدرتمند نمیتونن جوابتون رو بدن ؟
   آدمی که رفته دیده تجربه کرده جواب سوال خودشو گرفته و الان به ذهن هر یک از شما لقب خوب یا بد رو میگیره ؟مارو هم از چند وچون کار با مصاحبش داره آگاه میکنه؟
   خالا از شما میخوام بعنوان یک مرد یا زن بیایید جلو و بگید واقعاً چه مشکلی داشتید که خواستید تو این مصاحبه پیداش کنید ؟

  • انسان

   در مورد اين مصاحبه سه مطلب ذهنمو درگير كرد :
   ١- چرا ما خانم ها نبايد به ان سطح از استقلال مادي و فكري برسيم كه به هر شرايطي تن به اين قبيل مسايل كه به گفته ي خود ان خانم مرگ تدريجي است بدهيم.
   ٢. چرا مرد هاي ما در قبال كمك به يك زن حتما بايد چيزي از او طلب كنن مخصوصا مردهايي كه همسر دارند پس مرد واقعي كجاست ؟!
   ٣. اين خانم كاملا دچار تضاد شده ابتدا ميگويد اين كار خوب اسلامي و لازم است و از طرف ديگر ميگويد مرگ تدريجي است . روح و روان يك زن تحمل چند تجربه نا فرجام را ندارد .

  • salahedin

   حکم ،حکم خداست و خدادر سوره حجرات فرموده از خدا و رسول خدا پیشی نگیرید عقل ما عقل کاملی نیست و در مورد اینکه این کار درست هست یا نه نمیتونیم نظر بدیم یا اینکه خدا ، دین و شریعت رو زیر سئوال ببریم وقتی منطقی به این موضوع فکر کنید و رفتار کنیم می بینید حکم بجایی است حضرت علی عمر را به خاطر لغو ازدواج موقت لعنت فرمودند ” لعنت خدا بر تو باد که با این حکمت زنا را در امت محمد (ص) رواج دادی “

  • حامد

   سلام..من خودم از خدا خواستم قبل و بعد از ازدواجم بغیر از همسرم با کس دیگری محبتم را تقسیم نکنم(زناشویی).تا الان که دو ساله ازدواج کرده ام همین طوری بوده..
   در موردشرایطی که این خانم عزیز مصاحبه کرده اند بایستی بیشتر اندیشید و تفکر کرد.به نظر من عاقلانه صحبت کرده اند.البته همه عزیزان به شرایط حال جامعه ما واقفند.هر کسی می خواد نظری بده،اول شرایط و اوضاع جامعه با شرایط طرف مقابل رو بسنجه بعد نظر خودش رو بده..برای این خانم آرزوی یک ازدواج دایمی موفق رو دارم..به نظر من یک اشتباهی که انجام داده اند این بوده که سه نفر بعدی رو خوب انتخاب نکرده اند.اگه ازدواج موقت با یه کسی باشه که هم از لحاظ روحی و هم بعد جسمی به همدیگه توجه کنند،حلاوت این رابطه همیشه ماندگار خواهد بود.

  • Sheyda

   Ba tashakor az in khanoome mohtaram

  • فرشته

   با سلام وتشکر از این مصاحبه
   اگر همه موضوع ازدواج موقت را منطقی بپذیرند هیچ کس غیر منطقی به سراع آن نمی رود انسان همیشه نسبت به چیزی که از آن منع می شود حریص تر میشود.

  • reza

   من خودم با نظر خانم های محترم کاملا موافقم چون یه شرایتی مثل این برام پیش اومده اما وجدانم چیز دیگه ای رو میگه

  • reza

   به نظر من ازدواج موقت اگر با تمام شرایط شرع مقدس باشد خوب است ولی نه به عنوان کلاه شرعی باشد اصلا قبول ندارم

  • razieh

   سلام وقتی در شرایط کسی قرار ندارید بهش تهمت فاحشه نزنید . وقتی کسی رو به خاطر کاری که انجام داده سرزنش میکنید ، بدانید که دیر یا زود به سر خودتون هم میاد .

   • نام شما...

    كلاً قضاوت كردن درباره ديگران به هر شكلي غلطه

  • مشاور

   به عنوان مشاور خانواده می گویم
   برخی از محسنات متعه را نگفتند:
   در متعه ، اختلاف و دعوا و مطالبه و ایجاد نارضایتی بسیار کم است
   در متعه، آرامش روحی و روانی (البته در کنار اضطرابی که برای موقت بودن حس می شود) نیز وجود دارد
   در متعه حس عاشق بودن مدت بیشتری دوام می اورد به عبارت دیگر افراد در طول زمانی که به میل خود در متعه هستند معمولا علاقمند هستند و رابطه ای نسبتا عاشقانه وجود دارد
   ناگفته نگذارم که صداقت مصاحبه شونده جای تقدیر دارد

  • raniya

   سلام.
   خیلی خیلی مصاحبه ی خوبی بود به نظر من واقعا حق داشت.
   هم از نظر روحی هم از نظر جسمس حق زندگی کردن داره
   فقط با یه قسمت از حرفشون مخالفم
   که ازدواج هم زمان آقایون با 2 تا خانوم بوده
   قبل از ازدواج دوم که آخرین راهه بهترین کار درست کردن رابطه ش با همسر اولشه بیان خواسته هاش و کمبود هاش از همسر اولشه هرچند سخت باشه
   ممکنه بعد از بیان مشکلات حل بشه و دوباره رابطه ش با همسر اولش مثل قبل بشه نه اینکه زود بره همسر دوم بگیره
   دوستای مذهبی هم که اینجا گفتن پیغمبر و امام چند تا همسر داشتن باید بدونن که حضرت علی تا وقتی حضرت فاطمه زنده بود همسر دیگه ای نگرفت.
   حضرت فاطمه که توی اون شرایط چند همسری بود
   ولی دوس نداشت همسرش زن دیگه ای اختیار کنه
   این توی وجود هر زنه….
   امیدوارم این خانوم ازدواج دائم خوبی داشته باشن

   • نام شما...

    ستاره
    به نظر من هم آقايي كه همسر داره و دوست داره كه لذت بيشتري بدون پشيماني و عذاب وجدان داشته باشه بهتره اول با همسرش مسائل رو حل كنه. درواقع به جاي تعويض به فكر تعمير رابطه باشه. در هر زندگي مشترك كه به مشكل مي خوره كوتاهي هميشه دوطرفه هست و 50-50 . مشكل ما اينه كه درست گفتگو كردن رو بلد نيستيم. البته پايه سيستم آموزشي ما هم اشكالات زيادي داره. هركس اول بايد از حودش شروع كنه.
    من هم اميدوارم اين خانم ازدواج دائمي موفق تري را داشته باشن.

  • لیلی

   یه سوال از آقایونی دارم که داشتن روابط ی خانم با آقایی رو قبل از ازدواج دائم فاحشه گری می دونند، چرا فکر میکنین فقط خودتون حق دارین قبل از ازدواج دائم هر چند تا رابطه که دلتون میخواد داشته باشین؟ مگه شما تافته ی جدا بافته هستید؟ ارتباط داشتن آقایون قبل از ازدواج خیانت به همسر آیندش نیست، فقط در مورد خانوما خیانته ؟ آقایی که میگی 99 درصد دختر خانوما سکس داشتن قبل از ازدواجشون، خودت با چند نفر رابطه داشتی؟ هیچ وقت یه خانوم نمیاد پیشنهاد سکس بده به یه آقا،چون خانوما رابطه ی عاطفی بیشتر واسشون مهمه،
   این شما آقایون هستید که به هر ترفندی که شده طرف مقابلتون رو درگیر رابطه جنسی میکنید و آخر سر هم به جرم خراب بودن ولش میکنید به امون خدا بدون اینکه بدونید چه ضربه ی روحی بهش وارد کردید و چه مشکلاتی برای آیندش.
   ولی خب بدونید که از هر دستی بدی از همون دست هم پس میگیری.

   • سروش

    حق با شماست.پس از نظر شما سکس قبل از ازدواج خوبه؟(چه پسر چه دختر).اگه منی که تا قبل ازدواجم با کسی سکس نکنم ولی همچین زنی گیرم بیاد که به قول شما گول خورده و اصلا قصد سکس با دوست پسرشو نداشته،چی؟نمیشه که بری دنبال اینجور کارا به بهانه ی اینکه ممکنه شوهری گیرم بیاد که خودشم اینجوری بوده.هدف جبهه گیری بین دخبر و پسر نیست خانم محترم….

    • للیلی

     من چیزی رو تایید یا تکذیب نکردم، مسئله اینجاست که اگه انجام کاری بده، واسه همه بده. چرا شما آقایون خودتون را مستثنی از این قضیه می دونید؟ چرا اگه خانومی قبل از ازدواج با آقایی رابطه داشته باشه یه فرد هرزه و خراب به حساب میاد و عنوان فاحشه روش می گذارید اما در مورد آقایان اینجوری نیست؟ رو چه حسابی شما آقایون این حق و به خودتون میدید؟
     آقایی اینجا گفتن خانوما احساسی دارن با این مسئله برخورد میکنن، شما یه دلیل منطقی واسه این قضیه بیار.
     کدوم عقل و منطقی این مسئله رو می پذیره که شما چون مرد هستید حق دارید هر چندتا رابطه و به هر صورت که دلتون بخواد داشته باشید، اما یک خانوم نمی تونه داشته باشه؟
     شما آقایون اگه تونستید از نظر عقلی و احساسی خودتون رو راضی کنید که همسر شما یا دوست شما، همزمان که با شما هست با کس دیگه ای هم رابطه داشته باشه اونوقت این اجازه رو هم به خودتون بدید.

   • hamed

    با سلام
    بله بنده بخاطر این حرف هست که مساله حجاب را برای خانمها که دین مبین اسلام بعنوان یک ارزش برای خانمهاس مطرح می کنه. چرا عده ای قبول نمی کنند که این برای خانمها ارزنده هست.
    در این روزگار با ارائه الگو های پر زرق و برق در صددانحراف من (پسر یا مرد)و شما ی( دختر خانم یا خانم) هستند. و اینم قبول دارم که مردها به هر طریقی که شده در صدد سوئ استفاده هستند هر کس هم ادعای پاکی و صداقت در زمینه شهوت و میل به جنس مخالف رو می کنه باید خیلی به خودش توجه داشته باشه چرا که موضوعی است که برای هیچ کس حاشیه امنی باقی نمی ذاره جز بندگان مخلص خدا(ل به فتح) .
    واقعا بیایید به خدا پناه ببریم. بیاییم از دستوراتش بهره بگیریم حتی در توان و وسع خودمان.
    خواهر عزیز به خاطر همین هست که حجاب برای خانمها مورد تاکید اسلام هست. پس بیایید به این دستورات ببالیم تا چشمان هرزه گرد هر چشم ناپاکی را از خودمان دور بداریم.

   • ماری

    لیلی جان دمت گرم بلاخره یکی پیدا شداین حرفو بزنه تو جامعه ما اقایون همه چیز رو برای خودشون خوب میدونن وبرای خانومها بد!!
    قبل از ازدواج یه دختر باید ازمایش باکرگی بده در صورتی که معلوم نیست اون پسر واقعا پسره یا قبلا…..
    در ضمن گزارش بسیار جالبی بودچرا همه موضع دفاعی گرفتید؟؟درد جامعه ما ازین ها خیلی بیشتره!همتون توی این جامعه هستین بچه های دبیرستانی و حتی راهنمایی به دوستی هایی با روابط جنسی کشیده شدن! نشستین درباره متعه صحبت میکنیدجامعه ما از غرب هم بدتر شده خودمان را با متعه و….سر کار نگذاریم> در ضمن من به نظر همه دوستان احترام میگذارم باتشکر ولی خاهشا باالفاض رکیک همدیگر رو خطاب نکنیدو به نظرات همدیگر احترام بزارید.

    • سروش

     منم همینومیگم که الان جوجوها هم تو ایران رابطه جنسی دارن…..
     امیدوارم دخبر باکره،پسر یاکره گیرش بیاد و بالعکس.
     من با حرف شما ولیلی موافقم که مردا هم حق رابطه داشتن قبل ازدواج رو ندارن و فرقی نباید بین زن و مرد تو هیچ مسئله ای باشه……..

  • مسعود

   iهرگزازخانم ها راجع به متعه نظرسنجی نکنید.زیرااحساسات درونی ایشان مانع ازتحلیل صحیح خواهدبود.

  • neda

   خدا وکیلی چند نفر از اقایونی که این جایند حاضرند با خانومی که چندین بار متعه داشته ازدواج کنند یا چند نفرتون حاضرید که خواهرتون برای رفع نیاز جنسیش خیلی شرعی و محترمانه به عقد چندین و چند اقا در بیاد صادقانه جواب بدید لطفا اون وقت خواهید فهمید این قضیه کارش از یکی دو جا لنگ نیست من نه موافق این مسیلم ونه مخالفشم چون هیچ وقت قانع نمیشم

   • علی

    افرادی که خودشان اهل متعه بوده اند یا اهل فساد و ارتباطات ناسالم بوده اند همگی حاضر به ازدواج هستند: البته اگر شرایطی مانند زیبایی و غیره را در فرد ببینند

    شما از طرف دیگران حرف نزن. برای بسیاری از مردم مسئله حل شده است

   • سروش

    به هیچ عنوان حاضر نیستم.واسه اینجور زنا مطمئن باشین یه همچین مردایی هم پیدا میشن که مشکلی نداشته باشن و باخاشون ازدواج کنن.ولی بالطبع خیلی معیارهای دیگه رو که خانم ها میخوان ندارن.مثل شخصیت بالا و …

   • hamed

    با سلام
    من نمی خوام حرف شما را رد یا قبول کنم ولی برام خیلی سواله مخصوصا در شهرهای بزرگ و بعضی شهر های همین کشور حتی برادر حاضره دست خواهرشو بزاره دست یه پسره دیگه تحت عنوان دوست پسر و این اتفاقاتی که الان داره میفته و یا در خفا و بدن اطلاع خانواده ها و یا با اطلاع بعضی خانواده ها که در هر صورت واقعا عذاب آوره بسیاری از دختران ارزش وجودیشونو به نام های مختلف به حراج گذاشتن. معنی دوست پسر دوست دختر چیه؟!!! چرا به بیراهه می ریم و همه ماها قبول داریم که درصد بسیار زیادی از پسر ها حاضر نیستند با همین دخترا ها ازدواج کنند. این که چه کسی قبول می کنه دست خواهر یا مادر مطلقه یا بیوشو دست یکی دیگه بزار مهم نیست.
    مهم ارزش وجودی طرف هست ( چه آقا چه خانم) .
    اصلاح این نگاه ها و طرز تفکرات درست نیست نه شریعت که خیلی ها تو کامنتاشون اظهار توهین به دین مبین اسلام کردن که جای تاسف داره…
    من طرف سخنم با شما اینه امروزه اگر کسی حاضر نیست که دست خواهر یا مادر مطلقه یا بیوشو به دست کسی دیگه بزاره زیاد جای تعجب نداره چرا که عرف غلط جامعه ما رو به این سمت هدایت کرده.
    چه بسا که در بحثی که اشاره کردم الان درصد بسیاری از همین آقایون و خانمها چه مجرد و چه متاهل، چه ازدواج کرده یا نکرده تحت عنوان دوست دست به چه گناه و فساد هایی که نمی زنند.
    بر خورد منطقی با این موضوع مهم هست که نمی شود در مباحثی احساسی با آن پرداخت.
    ضمن اینکه من اصلا حقیقت وجودی چنین مصاحبه ای رو قبول ندارم.
    چون تناقضای زیادی در آن دیده می شه.
    احساس می کنم افرادی در صدد کسب آرائ و نظرات دیگران یک مصاحبه ساختگی درست کردند.
    و برا ی اثبات این تناقضات حاضرم به بحث بنشینم.
    با تشکر از همه دردمندان و دلسوزانی که قصد حل مساله رو دارند نه از روی حب و بغض یا اهانت نسبت به ارائه مطالب نادرست می زنند.
    الهی لا تشمت بی عدوی ولا تردنی الی کل سوئ استنقدتنی منه و لا تکلنی الی نفسی طرفه عین ابدا(بار پروردگارا ما را از بدیهایی که از آنها وارهادی به آن بدیها بر نگردان. و ما را دشمن شاد نفرما و لحظه ای به حال خود وا مگذار. (قسمتی از دعای حضرت زهرا (س) )

  • Solmaz

   عزيزان از مصاحبه لذت بردم اميدوارم نيمه گمشده خودش رو هر چه زودتر پيدا کنه اسلام به همه نيازها در يک کانال جواب ميده منظور از صيغه اينه که در کانال ارضاي جنسي اگه بچه اي بوجود بياد باباش معلوم باشه و مسئوليت خودش رو بپذيره
   اون بيشعوري که به اسلام توهين مي کنه بره آمارها رو بخونه چرا يک سوم آمريکايها نگراند که بچه يکي ديگه رو مکنه بزرگ کند
   ندانستن ودرست عمل نکردن ماها دليل بر نبودن فلسفه درست احکام در اسلام نيست زني که شوهرش مرده و مي خواد بتنهاي بچه هاشو بزرگ کنه از نظز داود خان و هم راي هايه احمقش بايد بر روي ميل جنسي خود پا بذاره تا آخر عمر
   واي بر شما

   • سعید

    خاک بر سرت مسلمان زاده

  • peyman

   به نظرم این خانم محترم میتونست حتی در شرایط ازدواج موقت خودش هم با دید بهتر و چشمان بازتر ، عمل کنه ، تا اینهمه مورد سوئ استفاده دیگران قرار نگیره ، نیاز عاطفی خانمها جزء لاینفک وجود اونهاست . لطفا دوستان کمی منطقی تر نظر بدهند .

  • mahdieh

   نظرتون در مورد همسر دوم بد نیست اما یک نگاهی به مردهای ایرانی بندازید، اکثرا وقتی دومی بیاد اولی رو کلا بیخیال میشن حتی در مواردی با اینکه وضع مالی آقا خوبه خرجی همسر اول رو با اکراه و به زور میدن. همسر دوم هم اکثرا جوریه که دوست داره شوهرش همه وقتشو با اون بگذرونه و برای همین از تمام توانایی خودش در جذب اون آقا استفاده میکنه که روابط رو با همسر اول سرد کنه.
   اعرابی که وضع مالی خیلی خوبی دارن به هر 4 زن توجه کافی دارن هم از نظر عاطفی هم مالی اگر مردای ایرانی هم جنبشو داشتن کمی این مطلب قابل قبول بود.
   با وجود این شرایطی که در ایران هست باز هم همسیر دوم رو مناسب میدونید؟

   • فاطمه

    دقیقا همینطوره که میگید و این اقایون ایرانی وقتی سراغ دومی میرن ، اولی دیگه دل آزار میشه حتی اگر دومی نو نباشه و دل آزار تر از اولی باشه اما چون دومیه به نظر اون دلنواز میاد ! و اینجاست که پایه ظلم و ستم ها گذاشته میشه که اینقدر در اسلام تاکید شده به مردان که مجوز تعدد زوجات ، اجرای عدالت و شرط عدالت بین زنان هست . اونم زن عقدی که کلمه نکاح آورده به معنی ازدواج دائم نه موقت که برای این معنا از کلمه متعه استفاده میشه ، یعنی ازدواج موقت برای مردان مجرد هست نه مرد متاهل !
    تازه در این عقد دائم هم کلی شرط و شروط هست که بزرگترین شرطش اجرای عدالت هست ، که در قران خداوند بعد از اینکه اجازه مثنی و ثلاث و رباع یعنی دو تا سه تا چهار تا زن عقدی رو داده ، خطاب به اقایون فرموده : فان خفتم ان لا تعدلوا فواحده ِ یعنی اگر می ترسید بین زنها به عدالت رفتار نکنید پس یکی ! یعنی به همون یه زن اکتفا کن وقتی که عرضه ی به عدالت رفتار کردن نداری .
    بقول استاد مطهری که در کتاب نظام حقوق زن در اسلام گفته ، خدا به مرد میگه اگر می ترسی اینکارو نکن ، یعنی حتی اگر یقین نداری و فقط می ترسی نتونی به عدالت رفتار کنی وارد این قضیه نشو ! اونوقت اقا یقین داره که نمیتونه از نظر مادی مالی عاطفی وقت و انرژی بذاره و پول خرج کنه ووو با این وصف میره دنبال هوسبازیش و از گلو زن و بچه ش میزنه که به عشق و حال اضافه ش برسه !

    • فاطمه

     در ادامه آیات خدا خطاب به مردان میفرماید : وَلَن تَسْتَطِيعُواْ أَن تَعْدِلُواْ بَيْنَ النِّسَاء وَلَوْ حَرَصْتُمْ فَلاَ تَمِيلُواْ كُلَّ الْمَيْلِ فَتَذَرُوهَا كَالْمُعَلَّقَةِ وَإِن تُصْلِحُواْ وَتَتَّقُواْ فَإِنَّ اللّهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا.

     هرگز نمیتونید بین زنها به عدالت رفتار کنید ، حتی اگر تمایل شدید داشته باشین به این کار
     پس میل نکنید به سمت یکی و رها کنید دیگری را معلق بین زمین و آسمان ( که نه میدونه متاهل هست که شوهرش مال یکی دیگه ست و وقت و انرژی و پول و عاطفه و محبتش میره جای دیگه و نه میدونه مطلقه ست که بتونه از جای دیگه نیازهای از دست رفته ی خودشو تامین کنه .

     متاسفانه مردای ایرانی از تعدد زوجات فقط ایات مثنی ثلاث و رباع رو خوب یاد گرفتند و بقیه ایات رو یا نمیشناسند یا براشون صرف نداره بشناسند و بخونند و به آن عمل کنند و مدعاشون اینه پیغمبر و امام اینکارو میکردند اونها هم میتونند بکنند در حالیکه قیاس نابرابر میکنند پیغمبر و امام معصوم کجا و اینها با عقل و علم محدود و پیروی از هواهای نفس کجا !!

     • فاطمه

      در روایاتی داریم که مرد متأهل نباید متعه کند
      علی بن یقطین که از امام کاظم (ع) سؤال کرد درباره متعه، امام (ع) فرمودند:
      تو را با متعه چه کار؟ خداوند تو را از این عمل بی نیاز کرده است…

      • سعید

       سپاس فراوان از فاطمه خانم
       کاش دیگران هم اول در اسلام و قوانینش مطالعه می کردند و دنیا و اخرتشون رو با راهنمایی های یکسری به اصطلاح عالم دین تباه نمیکردن.البته کاش فقط زندگی خودشون رو خراب میکردن، نه زندگی زنهایی که چشم انتظار شوهرشون هستند

       • غزال

        سعيد تو جقد جالبي که اينقد ناراحت ميشي / من فکر ميکردم فقط يک زن متاهل ميتونه اينقد در مورد اين عقد عصباني بشه و حرص بخوره

      • امین

       سلام با سپاس از شما خانوم محترم
       دقیقا مشکل رو بیان کردین که عقد موقت تنها برای افراد مجردی هست که به هر دلیل شرایط ازدواج دایم رو ندارن پس اگر کسی بدونه میتواند اردواج دایم داشته باشه باید انسان فرومایه و خاینی باشه که بخواد عقد موقت کنه،تنها برای مجردهایی مجاز هست که میدونن شرایط ازدواج دایم رو ندارن و نخواهند داشت پس به نظر من برای این قشر افراد این بهترین راه هست که دین ما هم اونو نشون داده چون این افراد هم در جامعه و بین ما انسانها باید بتونن رندگی کنن و عدم توانایی در ازدواج دایم نباید باعث عقده ها و آسیب های مخرب احتمالی از جانب این افراد به جامعه بشه و این زنان و مردان باید ازین راه با همانند خودشون(مرد مجرد با زن مجردی که نه شرایط ازدواج دایم رو دارن و میدونن که نخواهند داشت و دیگر ازدواج دایم نخواهند کرد) نیازها و غرایز خود رو پاسخ بدن و از آسیب رسوندن به سایر افراد و ارکان خانواده ها جلوگیری بشه

      • رسول

       شما که این حدیث رو مینویسی میدونی که هر چیزی شان و نزولی داره از کجا مییدونی علی ابن یقتین در چه موقعیتی این سوال رو پرسیده اما سایر احادیث در باره متعه رو رد میکنی؟مثل حدیث امام صادق که میفرماید از ما نیست کسی که متعه و رجعت را قبول نداشته باشد شاید علی ابن یقتین 4 زن دائم داشته و یا زنان صیغه ای دیگر از کجا معلوم فقه رو بنا به منفعت استفاده نکن.

       • فاطمه

        اقا رسول مثل اینکه خوب مطلب بنده رو نخوندین ، چون من نگفتم صیغه حرام هست که شاهد مثال اوردین که امام صادق فرمودند کسی که صیغه و متعه را قبول نداشته باشه از ما نیست . بلکه عرض بنده این بود که این صیغه کردن هزار و یک شرط داره و از همه مهمتر برای اقایون متاهلی که زن سالمی در کنار خود دارند مجوزش صادر نشده بنا بر حدیث از امام کاظم ع که به علی بن یقطین فرمودند ترا با متعه چه کار که همسر داری و به آن نیازی نداری . دیگه اقا از علی بن یقطین نپرسیدند چند تا عقدی داری چند تا صیغه ای داری که شما زدین به حاشیه !! وقتی ادمها از منطق تهی میشن سریع وارد حاشیه میشن!
        صحبت و کلام امام کاظم ع این بود که مرد متاهلی که زن داره و زنش سالم هست و در شهر خودش و در کنار خودش هست نیازی نداره زیاده خواهی و هوسرانی و تنوع طلبی کنه و بره صیغه متعه کنه .
        حالا یه بابایی زنش هزار تا مرض داره یا خارج از کشور یا خارج از شهرش بمدت طولانی مسافرت رفته ، میشه بهش حق داد که صیغه کنه اما مردی که زنش سالم هست و تو خونه ش داره زندگی میکنه محلی از اعراب نداره که بره دنبال زیرآبی رفتن و دزدکی حال و حول کردن و جماعت زنان بی شوهر عشق صیغه و وارد زندگی زن دیگه شدن هم ازش استقبال میکنند چون مرد متاهل بهتر از مرد مجرد خرج می کنه چون مثل مجردا دغدغه ی پس انداز کردن و تشکیل خانواده دادن نداره ، حالا اگر تمکن مالی باشه ، به شرط عدالت برن چند تا زن رو حمایت کنند مشکلی نیست اما بعضیا با کمال نامردی با وجود عدم استطاعت مالی حاضرند برای عشق و حالشون از گلوی زن و بچه ی بیچاره شون بزنند و تو شکم یه زن دیگه بریزند ، اینجاست که مشکلات بوجود میاد و دین و قران و امام این مشکلات رو می دیدند که اونهمه توضیح و تفسیر براش اوردند .

    • mhgood@ymail.com

     آفرین.مودب متین ومستدل.فحش وبی ادبی وکم تحملی نداشت.بالاخره واقعیت ومشکلی است که بوده هست وخواهد بود .فقط درحال حاضر بخاطر تخریب نظامهای سنتی وگسترش واختلاط فرهنگی وتشدید اصطکاک نمود بیشتری یافته.برای حل این مشکل باید عقلا اندیشمندان فرهیختگان ودلسوزان نوع بشر فرصت ارایه راهکار پیدا کنند.همینطور برای سایر معضلات اجتماعی.شما شرایط فردی که به هر دلیل نیاز به آرامش وحمایت داردواز همه جا دستش کوتاه است درک میکنید؟؟نیاز فقط یک بعدی نیست.آیا محکوم به فنا ونیستی است؟دختر یا زنی را در نظر بگیرید که به دلیل فقر یا بی کس وکاری یا دست تقدیر یا عدم زیبایی یاعدم مراجعه خواستگار وعرف حاکم بر جامعه مخصوصا در جوامع به شدت سنتی در حال گذار به سمت مدرنیسم ویا بالا رفتن سن و هزاران دلیل دیگر تنها ومعطل مانده.باید چکار کند؟کدام نهاد مدنی واجتماعی ویا مردمی به او کمک میکند؟نا گفته ها بسیار است کمی فکر کنیم……

    • shamim

     به نظر من که خدا ی شرطی گذاشته که غیر قابل انجانه ینی هیچ مردی نمیتونه با همه ی زناش ی جور و با عدالت رفتار کنه چون یکی خوشگلتره یکی مهربونتره یکی…
     ینی خدا داره غیر مستقیم میگه فقط ی ذن بگیرید فقط یکی….!

  • سروش

   کسانی که از این خانم دفاع میکنند معلومه که خوب مصاحبه رو نخوندند.ایشون گفت که 4 بار ازدواج موقت کرده و دیگه حاضر نیست این کارو کنه.اگه خوب هست پس چرا این کارو ادامه نمیده؟؟؟؟البته حق داره که وارد این رابطه ها شده،چون نیاز جنسی رو نمیشه زیاد کنترل کرد.یادمون نره توی جامعه ما دختر دبیرستانی هم دوست پسر داره و 99% اونا هم باهم سکس دارن.پس این خانم هم میتونست بدون اینکه کسی بفهمه چندین دوست پسر داشته باشه بدون اینکه بخواد با متعه دنبال عشق و احساس باشه.هم کارش درسته هم غلط. ولی اگه قصدش در آینده ازدواج دائم هم بوده پس چنین حقب نداشته که به همسر آیندش چنین خیانتی کنه.(هرچند شرعی)البنه من خودم به عنوان یه پسر 24 ساله نمیدونم دختری که در آینده باهاش ازدواج می کنم به عنوان یه دختر باکره،آیا واقعا با کسی نبوده یا ……. جامعه ی حال حاضر ما میگه که به احتمال بالا بوده…….

   • Maryam

    خودت مصاحبه رو خوب نخوندي علت اينکه اون بنده خدا ديگه نمي خواد ادامه بده وجود احمقهايي چون توئه که تو جهالت عرفشون دست وپا مي زنند

    • سروش

     اول اینکه احمق تویی که بی احترامی میکنی.دوم اینکه اگر دخترای امثال تو قبل از ازدواجشون هر کثافت کاری خواستن بکنن و شوهراشون هم واسشون خیالی نباشه،اونوقت از نظر شما این خوبه آره؟
     هرزگی با رابطه ی آزاد فرق میکنه خانم محترم.اگه جامعه به اون بلوغ برسه و اینجور رابطه ها پنهاهی نباشند اونوقت واسه مردا هم اهمیتش کم میشه.ولی وقتی تو میری دور از چشم خانواده دوست پسر پیدا میکنی پس جای کار میلنگه…..

     • Maryam

      متاسفم که در حماقت وسفاهت تک بودنت را اعلام کردي بيشعور چرا تهمت ميزني چشماتو باز کن فرياد سرکوب ميل وغريزه جنسي هزاران زن بيوه رو نمي شنوي آخه چقدر احمقي

      • سعید

       واقعا غریزت زده بالا
       چرا فحش میدی؟ برو یه فکری به حال خودت کن زن مریض

      • shamim

       خانوم مریم زن بیوه اگه مشکل روحی یا جنسی یا هرچی داره؛ آیا واقعاً چاره اش اینه که بیاد با ی مرد متاهل باشه و با اون مشکلاتشو حل کنه وزندگی زن بدبخت اون مرد رو خراب کنه؟ مشکلات اون شاید حل بشه اما زن اون مرد که حق طبیعیشو مجبور شده با بقیه قسمت کنه چی میشه؟ اکه مرده دیگه به زن خودش میل نداشته باشه چی؟ هرچیزی شرایطی داره. دلیلی نداره نیازهای یه نفر تحت هر شرایطی ارضا بشه که…

  • نام شما...

   اره داوود جون بزار تو جهالت و خریت خودشون دست و پا بزنند.

   • Mahsa

    نفهم خر يت از سر و روت مي باره

  • داود

   من یه جوان مجرد هستم که با یه خانم که 5 سال از من بزرگتره رابطه دارم .اون خانم شوهر و بچه داره ولی شوهرش نمیتونه نیازهای روحی و مخصوصن جسمیش را برآورده کنه .به همین خاطر با منم رابطه داره. درضمن بگم از نظر مالی هم شرایط خوبی داره بطوریکه من رو کاملن ساپورت میکنه ، در اصل یه جورایی من رو زیر بال و پرش گرفته که هرز نرم. میگه از نظر مالی و جسمی میتونه حداقل با دو نفر دیگه هم باشه و کار اونها را هم راه بندازه. به همین خاطر دنبال دو نفر دیگه میگرده تا با اونها هم وارد رابطه بشه.این رو هم بگم که ما صیغه عقد موقت را هم جاری کردیم که از نظر شرعی هم مشکلی نداشته باشه. حتمن میگید مگه میشه…؟اول بار منم همین را به اون خانم گفتم.میدونید جوابش چی بود؟گفت وقتی دین اسلام دین برابری هست و بین مرد و زن هییییییچ فرقی نیست پس حتمن اینجوری هم میشه ،حتمن زمان محمد(ص)موردش پیش نیومده که راجع بهش حکم ندادن !!!! خلاصه اینجوریاس دیگههههه …..
   .
   .
   .
   نظرتون راجع به داستان بالا چیه؟از شما میپرسم خانم “متعه” که دانسته یا ندانسته داری فرهنگ مبتذل عربی چند همسری را برای آقایان و خانمها جا میندازی !وقتی مصاحبه ات را خوندم قصد داشتم خیلی چیزها بهت بگم ،ولی حالا میبینم ارزش اون را هم نداری…همون بهتر که تو و طرفدارات توی جهالت خودتون بمونید.

   • نينا

    قشنگترين جوابي بود كه ميشد به مصاحبه بالا داد ممنون داوود جان
    اگه اين فرهنگ جا بيافته آتيشش دامن مردارو هم ميسوزونه
    چون اين به فاحشگي شكل قانوني و رسمي ميده

    • غزال

     اي ول داوود … ذهن خلاقي داري وچقد قشنگ بود توجيهت

   • Maryam

    فقط مي تونم به حالت ومغز کوچيکت متاسف بشم تو هنوز تفاوت خلقت زن و مرد را نفهميدي من بعنوان يه زن بحالت افسوس مي خورم

    • آیدین

     به شدت موافقم باهات.

    • ساناز

     مریم تفاوت زن و مرد چیه به نظر تو که مغزت بزرگه؟ آخه احمق امثال تو هستند که زندگیها رو از هم می پاشونن. داریم تو فامیل کسی رو که یه زن با طرز فکر تو و امثال تو زندگیش رو از هم پاشوندن. الان هم خودش داره طلاق میگیره و یه زن مطلقه به جامعه اضافه میشه. هم دو تا بچه هاش بدبخت میشن. هم خود مرد زندگیش از هم پاشیده. اگه شعور و درک و هنر لازم رو داشته باشی مجبور نیستی رو خرابه های زندگی مردم واسه خودت زندگی درست کنی.

     • نام شما...

      افرین خوشم اومد از جوابت+++++++++++++++

   • morteza

    فقط میتونم بگم که خیلی عاقلی جناب داود
    اصلا شک نکن که شما عاقل هستی و ما در جهالت
    امیدوارم یه خورده بزرگ بشی

   • رضا

    دمت گرم گل گفتی

    • رضا

     دمت گرم رو به داود گفتم

   • ساناز

    خیلی باهات موافقم آقا مرتضی. ورود یه نفر سوم به هر حال زندگی رو از هم میپاشونه. حالا میخواد زن باشه یا مرد. میخواد شرعی باشه یا غیر شرعی.

   • سعید

    سپاس سپاس که هنوز آدمهایی مثل تو هستند آقا داود

   • ستایش

    نه!!!!!!!
    آقا داوود شما کلا قضیه رو نگرفتی
    ما داریم درباره ی حکم اسلام حرف میزنیم که بر اساس فطرت ماست و اگه درست بهش عمل بشه هیچکی ضرر نمیبینه.
    اگه واقعا می خواید بدونید ازدواج موقت خوبه یا نه بهتون پیشنهاد میکنم برید از تو منابع اسلامی تمام شرایطشو بدون تعصب مطالعه کنید بعد اگه تونستید بیاید اینجا به احکام اسلامی توهین کنید.
    اسلام دینی نیست که کسی بتونه بهش ایرادی بگیره اینو کاملا علمی میگم.
    اگر جایی اشکالی وجود داره نقص از شریعت نیست از فهم اشتباه ماست

    • morteza

     سلام
     مرسی خانم “ستایش” واقعا خوشحالم که اینقدر با فهمو شعور و اطلاع حرف زدین
     کسانیکه اینقدر تند این قضیه رو رد میکنن دارن به خود خدا و پیامبر توهین میکنن
     چون این دین اسلام رو ما از این بزرگان گرفتیم
     یعنی ما عقلمون میرسه اما پیامبرو خدا عقلشون نمیرسید ونمیفهمیدن که این حکم اشتباهه(نَعوذُبالله)
     خوبه اگه ادعامون میشه که مسلمونیم همه چیز دین اسلام رو قبول کنیم
     نه اینکه هر بخشی که خودمون دوس داریمو قبول کنیم
     ما بقی رو خط بزنیم
     بازم ممنونم از کسانیکه مثل خانم “ستایش” بدون تعصب کامنت گذاشتنو با اطلاعات کافی از دین،راجع به این ماجرا نظر دادن

   • mhgood@ymail.com

    با خواندن این مطلب کلی خندیدم .ولی نتیجه گیری شما غلط است

  • ghazal

   lمتاسفم برای مردمانی که هنوز در ارضای نیازهای جنسی شان آزادی ندارند

   • الهام

    با سلام
    به نظر من هر زن و مردی حق زندگی داره قرار نیست با مرگ یک طرف طرف مقابل خودشو فنا کنه. درسترین راه اینه که زن یا مرد یه زندگی جدید رو شروع کنن. اما اینی که زن دوم بشه. به نظرم خیلی اشتباهه. یا اینکه یک زن به علت متعلقه بودن با چند نفر باشه اشتبته محضه. این خانم می تونست شخصیت خودشو حفظ کنه و با یک نفر خوب آشنا بشه و زندگیشو از سر بگیره نه اینکه هی بخواد با مردای جدید رابطه داشته باشه. ایشون یه زن عاقل و بالغ بودن و می دونستن که یک فرد مجرد هیچ وقت ایشونو قبول نمی کنن پس چرا باید این اشتباهو می کردن.

  • روشن

   بالاخره این نیاز های جنسی و عاطفی را که نمی توان انکار کرد با تو هستم الهام- مطمئنم تویی که به این خانم توهین می کنی و این موارد را انکار ……در خفا آن کار دیگر می کنی….
   حرف های این خانم نشان از وقار – شرف – و منطق او را می داد و کسانی که اینگونه او را می کوبند منش فاحشگی دارند.

   • نام شما...

    پس تو هم یه فاحشه هستی

    • نام شما...

     اتفاقا آدمي مثل من خيلي شرف داره كه دنبال اين چيزا نره
     خانواده ات اينطورين كه تو اين طرز فكرو داري پس شماها فاحشه اين

    • morteza

     سلام
     جناب “نام شما…” مطمئنین از آدب و شعور سهمی بُردین؟ من که هرچی کامنت های شما رو میبینم فاقد این خصیصه ها هستین
     دعا میکنم خدا تو این شبا شفاتون بده که یکم شخصیتتون بارور خصلتهای انسانی بشه
     به امید شفای شما

   • Vida

    احسنت ايول

   • Vida

    احسنت ايول را به روشن گفتم نه به اون کسي که جرات نداشت اسمش رو هم بزاره

   • morteza

    مرسی روشن
    خوشحالم که هنوز آدمهای با درکو فهم بالا وجود دارن
    این شخص “نام شما..” جدا ار آدب بویی نبرده
    بهتره کامنتاشو حذف کنن

   • سعید

    در پاسخ به روشن
    بله، واقعا آدم باید خیلی وقار داشته باشه، که هر چند ماه یه دفعه به مامان، بابا، خواهر، برادرش بگه الان با یه مورد جدید رابطه دارم، با اون قبلیه خیلی داشت عشقولانه میشد. آدم باید آدم باشه.کجاش منطقیه که هر چند ماه با یکی باشی؟اینجور آدما عقل ندارند، جاش غریزه جنسیشون جلوی عقل و هوششون رو گرفته.میری یه مهمونی، میبینی با نصفه مردها یا زنهای اونجا خوابیدی

   • امین

    ممنون از جواب دقیقت به اینطور افراد……..
    به نظر منم اینا همونایی هستن که هنوز پلاستیک دور مغزشون رو باز نکردن چه برسه ازش استفاده کرده باشن……..

    آره اینا همونایی هستن که در خفا……………. کنن و با کولی گری و بدون منطق میخوان خودشون رو آدم خوبه نشون بدن چون هنوز طعم برآورده نشدن نیازهارو نچشیدن پس حتما حتما حتما یه جایی و یه جوری دارن نیازای خودشون رو برآورده میکنن که نمیتونن شرایط یه انسان روراست رو درک کنن…….. مرسی از عدالتت تو تفکر

  • محمد

   با سلام محمد هستم 2 سال است كه متاهل هستم. من كار اين خانم را تاييد نمي كنم ردش هم نمي كنم. كسي كه يك بار تو زندگيش شكست مي خوره و جدا مي شه بيشتر نيازمند نياز عاطفي مي شه تا نياز هاي ديگر همه اين كار ها و روابط به خاطر اينه كه كنار يك مرد احساس آرامش قلبي كنه. من كاملا ايشان را درك مي كنم و اميدوارم هرچه زودتر يك رابطه هميشگي با كسي كه ارزششو داره داشته باشن و ازدواج دائم كنند. ممنون از صراحت كلامتان موفق و سرفراز باشيد

  • نام شما...

   جالب اينجاست كه فقط آقايون از همچين چيزي استقبال مي كنند چون به نفع خودشونه ولي اگر خانوما بگن كه مثلا هم من تورو دارم هم مي خوام با يكي ديگه باشم چون طرف نياز داره اونوقت ميشه زن خراب كه بايد سنگسار بشه، خيلي حرفاتون جالبه من با خانم الهام صد در صد موافقم كه كلاه شرعي داريد ميذاريد رو سر خودتون و كل اين ملت با اين حرفاتون حق خانم ها رو پايمال مي كنيد كه شوهرش مثل عرباي ملخ خور كه از اونا پيروي ميكنيد 10 تا زن هم بگيره حقشه و امسال همين خانم متعه هم توي جامعه ي ما زياده از سر خودخواهي و هوا و هوس خودشون زندگي مردم رو خراب مي كنن .

   • نينا

    كاملاً باهاتون موافقم

   • Sahar

    من بعنوان يه زن با شما مخالفم ونظر محمد رو تايد ميکنم شما به حرفها گوش کنيد نه به اون کسي که حرف رو ميزنه

    • mehran

     سحر خانم اینو تجسم کن خواهشآ ، شما ازدواج کردی بچه داری و طاق میگیری و متعه میشی . میشه بفرمایید که بچه شما به کی باید بگه بابا

     • سعید

      در جواب به مهران و سحر
      بچش باید عادت کنه به هر آقایی که با مامانش سلام علیک داره بگه بابا

   • شادی

    کاش یاد می گرفتیم که همه گندو کثافت کاری های خودمونو با معیارهای دینی نسنجیم

    • نام شما...

     با شما موافقم

  • Mohammad

   از مصاحبه زيباتون لذت بردم شجاعت خانم مصاحبه شونده را مي ستايم برا الهام خانم سطحي نگر که با اينگونه تفکرات مريضش دستورات دين رو به بازي گرفته متاسفم
   من يک استاد دانشگاهم که تجربه تلخ طلاق را چشيده ام ولي دوباره ازدواج کردم
   اما مي دانم که عرف جامعه ما بسختي با زنان مطلقه کنار مي آيد
   آنها هم نياز دارند چه اشکالي دارد با نهادينه کردن متعه فرصت انتخاب آزاد را به اين افراد بدهيم متاسفانه اسم جامعه ما اسلامي است ولي عرف مريض جامعه بجاي شرع در آن جکومت مي کند
   اميدوارم اين خانم محترم همسري شايسته بيابند

   • morteza

    سلام
    مرسی محمد جان که اینقدر با فهمو شعوری
    حال کردم با کامنتت

   • راحله

    آقای محمد زن فعلی شما قبل از ازدواج با شما چند تا ازدواج موقت داشته؟

    • Mohammad

     سلام راحله خانم اينکه همسر من چندتا ازدواج داشته مهم نيست زنهاي بيوه جامعه بايد ميل دروني و خداداي خودشونو بخاطر طرز تفکر حاکم بر جامعه سرکوب کنند نسخه شما برا اين افراد چيه؟ در ضمن برا شما بگم که همسرم در ازدواج موقتم بود زمانيکه ديديم بدرد هم مي خوريم دائميش کرديم
     ولي راست حسيني بگم که من مشکلي با اين قضيه نداشتم دوستان صحبت از سرکوبي يه ميل و غريزه خدادايه بيرحم نباشيم

    • سعید

     خدا کنه هیچ وقت دچارش نشی وگرنه …

   • mehran

    واقعا شما کدوم دانشگاه تدریس میکنی؟ پس تعدد هم بستری چی میشه؟ شما حاضری با یک زن متعه ازدواج کنی اگر حاضری چطور میتونی مطمئن باشی که به تعدد هم بستر عادت نکرده؟ من واقعآ متوجه نمیشم . در اصل میشه گفت که متعه ی شغل واسه خانوم های مطلقه هستش چون واسه رفع نیاز مالی و جنسی و عاطفی هستش .
    چون هیچ نیاز عاطفی با 2 ماه و 6 ماه رفع نمیشه پس فقط میمونه مالی و جنسی پس بهتر اینه که به دید یک شغل بهش نگاه کنیم
    پس به نطر من کسی که متعه میشه فرقی با یه …… نداره . فقط اسلامی شده . پس دیگه نباید به کشورهای اروپایی ایراد گرفت چون حتمآ اونا هم دینشون مجاز کرده

    • Mohammad

     سلام مهران خان دانشگاه من چه اهميتي داره
     تو اين دنيا نميشه از هر چيزي مطمئن شد اتهام شما به اين سنخ از خانمها فاقد پشتوانه روانشناسي هست فکر کنم اين طرز تفکر منجر به شک زياد در مورد همسر بشه چون ايشان هم بعد ازدواج بلاخره با يکي همبستر شده و طعم خوش اين گونه روابط رو چشيده . پس ميبينيد که بيش از حد در مورد خانمها کم لطف هستيد
     ببين عزيز خانمها بيشتر از ما آقايون مي تونند خودشون را حفظ کنند چون جامعه بيرحم ما بهشون ياد داده که اسم سرکوب غراضشون رو بذارن حيا
     بخدا ظرفيت اونا از ما بيشتره اين قدر دست کم نگيريدشون
     متعه فقط يه مسير برا رفع يه نيازه با وظايف وحقوق خاص خودش والسلام

     • morteza

      سلام آقا MOHAMMAD
      من هرچی کامنت میزارم،پاکش میکنن،چون یجورایی آدرس میل دادم
      نمیدونم چی بگم
      کاش میشد باهم بحرفیم

   • morteza

    سلام آقا MOHAMMAD
    شماخوبین؟میتونیم چند کلامی با همه اختلاط کنیم؟خارج از محیط این سایت
    اگه مایل بودین،جواب بدین
    خوشحال میشم
    ممنون

    • Mohammad

     سلام مرتضي خان خيلي خوشحال ميشم ولي چطور همديگه رو پيدا کنيم؟ دوم اينکه من برا فرصت مطالعاتي در کشور سوئد هستم و آخر سال مي آم ايران

   • سمیه

    آقا محمد اگه مادر شما هم چنین انتخابهای آزادی داشتند، الان شما استاد دانشگاه نبودید.

    • Mohammad

     سلام سميه خانم حق با شماست چون عرف ما و جامعه ما در برخورد با اينگونه مسائل مي لنگه
     خانم محترم اين همه صحبتها بخاطر اينه که ببينيم متعه اشکال داره يا مشکل از نگاه ما به اين مسئله است
     اونهايي که با اين نسخه اسلامي مشکل دارند يه راه نشان بدند خراب کردن راحته ناليدن از درد راحته مهم ارائه راهکار است ياعلي راهکار بدين
     در ضمن لطفا بهم توهين نکنيم خوشبختانه يه مسيري هست که با هم آزادانه بحث کنيم مي خواهيم به حقيقت برسيم چون واقعيت حاکم بر جامعه در اين مسئله خيلي تلخه
     با تشکر از گرداندگان سايت

     • Hadi

      بچه ها حال کردم بقيه جاها دارن بهم توهين ميکن ولي اين قسمت بد نيست لطفا کامنت بعدي منم از بروبچ سايت منونم

   • نام شما...

    متعه یک بار نه در فاصله ای که این خانم 29 ساله یک ازدواج دائم داشته باشه بعد 4 تا هم ازدواج موقت اصلا چرا همیشه تا تقی به توقی میخوره اولین راه را طلاق رو انتخاب میکنن ؟

    • Mohammad

     متاسفانه در حال حاضر آمار طلاق وحشتناکه زندگي ها بدلايل واهي از هم مي پاشن دلايلش هم در اکثر اوقات جالب نيست

   • مينا

    در پاسخ به آقا محمد و اظهار تاسف براي خودمون كه چنين افرادي قشر تحصيلكرده جامعه اسلامي مون هستند به نظر من شمابا اين خانم كه در انتظار ازدواج دائمي هستند حتما تماس بگيريد چون به نظر ميرسه كاملا لايق و مناسب همديگه هستين كه مشكلتون رو با چهار تا كلمه عربي حل ميكنيد

    • Qader

     الان مي فهمم چرا حضرت علي بعضي وقتها با چاه درد دل مي کرد آخه مينا به چه موجوزي داري تخريب مي کني؟ اون بنده خدا ازدواج کرده تو حرفهاش هم نگفته که زن دوم مي خواد .
     افتخار مي کنم که چنين افراد با سوادي در جامعه داريم تو اگه حرفي داري واگه ميتوني راه حل نشون بده نه اينکه افراد رو تخريب کني

    • حمید

     مینا خانم اگه این خانم واقعیت رو نمیگفت و یواشکی و غیر شرعی این کار رو میکرد از نظر شما که ظاهر بین هستید آدم معمولی به نظر میومد چون شما نمیدونستید چکار کرده ولی حالا که بنده خدا حقیقت رو گفته و کارش هم کاملا شرعی بوده از دید شما کثیفترین آدمه؟!

   • ساناز

    جناب استاد دانشگاه از چی لذت بردی؟ از سرکوب شدن احساسات یه زن که با فقط با خوندن یه جمله عربی زیر ده نفر خوابیده و با این کارش فرصت ازدواج دائمش رو از دست داده؟ این زن اینقدر بی شعوره که اشتباه ازدواج اولش رو با اشتباه های بیشتر پررنگ تر کرده. اگه یکی دو سال دندون رو فلانش میزاشت و صبر میکرد و به خودش فرصت میداد تا با طلاق قبلیش کنار بیاد طعمه مردهای هوسران نمیشد. تا 10 سال دیگه هم که به این کثافت کاریها ادامه بده وضع زندگیش همینه. تنهایی، طرد شدن، بازیچه شدن، رابطه های پنهانی، خیانت، لعن و نفرین خانواده های از هم پاشیده شده و البته ارضاهای جسمی لحظه ای!!!! شما اگه واقعا استاد دانشگاهی لطف کن به جوونهای این مملکت خیانت رو یاد نده این جامعه به اندازه کافی تو منجلاب فرو رفته. بابت تک تک افرادی که با حرفهای احمقانه تو از راه بدر میشن مسئولی و حسابش رو تو همین دنبا پس خواهی داد.

    • Mohammad

     من از نو آوري مديريت اين سايت در انتخاب موضوع و شجاعت خانم مصاحبه شونده لذت بردم
     مثل اينکه شما خداييد که ميدونيد بعداز دو سال ايشون ازدواج خواهند کرد .تعصب جاهلي از حرفاتون مي باره
     آومديم بعده دو سال فرصت ازدواجي برا چنين افرادي پيش نيومد نسخه شما چيه ؟ باز هم بشينن تا دو سال بعد . اين خانم تو حرفاش صحبت از علاقه به از هم پاشوندن زندگيها نبود
     شباهت ديدگاه اسلام وديدگاه غرب به غريزه جنسي اينه که هردو به اين ميل خدا دادي احترام ميذارن ولي بايک تفاوت عمده . اسلام موافق بي مسئوليتي غرب در آزادي مسائل جنسي نيست بلکه مسيرهايي براي اين نياز تعريف کرده است که يکي از آنها متعه با شرايط خاص خودش مي باشد بابا صيغه چهار تا کلمه عربي نيست مسئوليتهاش مهمه
     اگه جامعه در منجلاب فرو رفته ناشي از عمل نکردن به دستورات ديني است شما بجاي تخريب از روي تعصب راه حل بده اگه تو کشور کاباره يا هر چيز ديگه اي بزند خوبه ؟

     • ساناز

      نوآوری؟!!! نیست که این موضوع اصلا تو جامعه دیده نشده؟ شجاعت؟ خراب شدن رو زندگی یه زن و شوهر شجاعته؟ حس پیروزی از پذیرفته شدن به عنوان همسر دوم و برتری یافتن به زن اول شجاعته؟ تعصب جاهلی رو تو و امثال تو به این جامعه تحمیل می کنید. اگر کسی با عقل و منطق بره جلو و پاک زندگی کنه حتما فرصت ازدواج براش پیش میاد. اگه هم پیش نیاد دلیل این کثافت کاریها نمیشه. این زن با این طرز فکر احمقانه معلومه همسر اولش رو هم چطوری انتخاب کرده و حالا بعد از طلاق مثل یه خوره افتاده به جون بقیه خانواده ها. که چی؟ نیاز داره؟ پس نیاز خانواده هایی که با این کثافت کاریهای این زن از هم میپاشن چی میشه؟ صیغه چهارتا کلمه عربی نیست و مسئولیت هاش مهمه؟ کدوم مسئولیت؟ حرفت اون یک عدد سکه ست یا مثلا مسئولیت بچه ای رو پذیرفتن که مادرش با صد نفر دیگه خوابیده. این قانون داره از خانواده حمایت میکنه؟ این که داره بنیان خانواده رو می پاشونه. وقتی تو نمیتونی تصور کنی که همسرت با مرد دیگه ای بخوابه چرا انتظار داری یه زن همچین چیزی رو بپذیره. چرا حسی که در تو بوجود میاد اسمش غیرته و حسی که درمن بوجود میاد اسمش حسادت و تحجره؟ به نظرم اگه کاباره بزنن بهتر از اینه که یه همچین خیانت بزرگی جنبه قانونی و رسمی به خودش بگیره. حداقل اونطوری بد به چشم بد دیده میشه و خوب به چشم خوب. دیگه هر ننه قمری از راه برسه روی هوسرانی هاش کلاه شرعی نمیزاره. نمیتونه هر گند و کثافتی رو انجام بده و بعد بگه مگه خلاف شرع کردم!! و بعد هم تائید شهوتران هایی مثل تو رو یدک بکشه. امیدوارم که این بلا به سر زندگی خودت بیاد. یک بار که زندگیت اینطوری و با این دلیل از هم بپاشه معلوم میشه چقدر روشنفکری حضرت استاد.

   • atene

    منهم امیدوارم این خانم یه مرد برا زندگی ایندش پیداکنه.نه اینکه باازادی انتخاب مردا هرروز بازیچه یکیشون باشه

  • رویا

   متاسفم برای همچین زن ها و مردایی. یعنی کسایی که نتونن غریزشونو کنترل کنن یا هردلیلی که منجر به این کارا بشه، بهتره بمیرن

   • متين

    كنترل يا سركوب ؟

   • نام شما...

    نه اینکه خودت تا حالا مرتکب خود… نشدی؟

  • نام شما...

   همين زن ها هستند كه خيلي زندگي ها رو به هم مي ريزند تو انقدر خودخواهي كه مي گي مرد به من كه زن دومش هستم توجه كنه احساس پيروزي مي كنم كه يه زندگي ديگه رو خراب كني؟ تو اگه خيلي اعتقاد داري زندگي مردم رو خراب نكن مردا رو از راه به در نكن سعي كن با كسي آشنا بشي كه شرايط خودتو داشته باشه نه اينكه متأهل باشه اين كارت به گناهه كه سراغ مرداي متأهل ميري ، حرفي هم كه مي گي مي شه 2 تا زن با هم زندگي كنند غلطه اصلا نميشه و كسي هم قبول نمي كنه پس خودتو نكش تا آويزون كسي بشي با اين مصاحبه ات ذهن ديگران و درگير نكن و فكرشون رو خراب نكن با اسم يه عقد موقت همه حق ها رو به خودت دادي كه هر كاري دلت خواست انجام بدي واقعا مسخره است .

   • shamim

    آفرین گل گفتی….

   • mina

    من با حرف شما موافقم که ارتباط با شخصی که متاهله حالا به هر دلیلی اشتباهه، اما یه مسئله ای اینجا وجود داره اونم اینکه چرا فقط خانومی که وارد این رابطه شده رو مقصر میدونین ؟اون خانوم مقصر هست اما مقصر اصلی اون آقای متعهلیه که این کارو کرده. این آقایون هستند که دنبال یه رابطه ی دوم هستند.خدایی بیاید بسنجید، من خودم یه دختر مجردم انقد که مردای متاهل پیشنهاد واسه دوستی و… میدن والا پسرای مجرد نمیدن، انگار که داشتن یه رابطه ی دیگه واسه آقایون شده یه رقابت. اینم فقط به این دلیله که وقتی یه همچین اتفاقی میفته همه ی تیرها به سمت خانوما نشانه گرفته میشه و خیلی راحت از اشتباه اون آقا چشم پوشی میشه.
    مشکل از مردای ماست نه خانوم های بیوه و مطلقه و ….

  • عبدی

   سلام
   کاملا دیدگاهی منطقی است . چرا جامعه نباید به فکر آلام و مشکلات بخش قابل توجهی از جامعه که به هر دلیل شرایط ازدواج دائم نداشته یا ناموفق بوده است باشد. بالاخره این بخش از جامعه که در شرع اقدس هم راه حل آن واضح و روشن بیان شده است حقوقی دارند که باید توسط آنان که وسع آن را دارند ادا گردد

   • ساناز

    شرع اقدس باید این تبصره رو عنایت میکرد که زنانی که شرایط ازدواج دائم ندارند با مردانی که شرایط ازدواج دائم ندارند ازدواج موقت کنند. نه این که هرکی با بی عقلی ازدواج کرد و طلاق گرفت یا بیوه شد بیاد خراب بشه رو زندگی یه نفر دیگه و یه زندگی دیگه رو از هم بپاشونه. بچه های اون زندگی بی مادر یا بی پدر بزرگ بشن که یکی یه غلطی کرده که شرع بهش اجازه داده؟ شرع اقدس با این کارش گند زده به جامعه.

  • mina

   به نظر من بد این است که تو الان بعد از4 ازدواج موقت هنوز با اینطور روابط برای خانم ها مشکل نداری و پیشنهاد هم میدهی با اینکه ضربه روحی خوردی پس باید این را برای خودت تجربه کنی و به بقیه انتقال بدی ه اینکه بگی مشکلی نیست

  • مهدی

   با سلام و ضمن خداقوت
   گزارش بسیار عالیه بود و من به شخصه با خواندن آن و حرفهایی که در آن زده شد تحت تاثیر قرار گرفتم و نگاهم به جامعه بازتر شد
   من با حرفهای آن خانم موافقم و درکشان میکنم و امیدوارم که در زندگی خود به آنچه که لیاقتشون هست برسن
   با تشکر

  • morteza

   با سلام
   بسیار گزارش خوبی بود
   متاسفم برای خانم Elham که اینقدر با بی ادبی کامنت گذاشتن
   فرق بسیاری هست بین فاحشه بودن و متعه بودن
   متعه یک رابطه کاملا حلاله،حتی بسیار ثواب هم داره
   اینکه یه پسر با یک خانم مطلقه ارتباط داشته باشه خوبه؟یا با یک دوختر که نامحرمشه و کم کم این رابطه به رابطه جنسی حرام هم کشیده میشه؟
   کدوم؟
   نیاز جنسی یه نیازیه که نمخیتونی سرکوبش کنی،فقط میتونی تا یه حدی جلوش وایسی و مقاومت کنی
   دین ما واسه هر بخشی قانون خاص خودش رو داره
   اگه خوب دین رو بشناسین میدونین که این کار هیچوقت فاحشه گری نیست
   اتفاقا خود من خیلی وقته دنبال همچین خانم میگردم،که از روی نیاز مالی تن به این کار نده،فقط از سر نیاز عاطفی و جسمی اینکارو قبول کنه،اونم نه با هرکسی
   همین جا هم به این خانم میخوام پیشنهاد بدم که با هم ازدواج موقت داشته باشیم
   من 26سالمه.مجردم.ازدواج هم نکردم.هیچوقت.لیسانس دارم و تو بازار تهران مغازه دارم.اگه مایل بودین بیشتر با هم آشنا میشیم
   بسیار ممنون

   • نينا

    خاكــــــــــــــــ بر سرتـــــــــــــ كنن!!!

    • نام شما...

     واقعا خاک بر سر تو وامثال تو کنن.هرزه بدبخت از اب گلالود ماهی میگیری

     • morteza

      با سلام
      جدا متاسفم واسه این همه بی ادبی
      کسیکه با بی ادبی جواب میده
      نشون میده چقدر شخصیت خونوادگی داره

      • رضا

       اتفاقا منم دنبال یه زن خوب واسه عقد موقت میگردم . اقا مدتضی میشه شماره خواهر یا مادتو بدی!

       • راحله

        دمت گرم آقا رضا،پاسخت خیلی قشنگ بود

       • سعید

        وقاهتم حدی داره اقا رضا
        یکم عفت کلام داشته باش

       • فادیا

        دمت گرم رضا جون جوابی دندون شکن تر از این نبود.به نظرم ازدواج موقت فقط وفقط تنوع طلبی رو ترویج میده همین

       • مونا

        واقعا برات متاسفم

     • سعید

      اول برو ادب یاد بگیر تا یه وقت نترشی

    • حمید

     فقط همین جواب از سلولهای خاکستری مغز پوکت زد بیرون فیلسوف!

   • neda

    ههههههههههههههه

   • رضا

    اقا مرتضی!امیدوارم ازدواج دائمت با یه همچین خانمی باشه!

    • لیلی

     چه جالب (آقا مرتضی! ازدواج دائمت با یه همچین خانومی باشه؟)
     اقا رضا شما که تا الان از این خانوم دفاع میکردی و میگفتی کارش اشتباه نیست، چی شد؟ تا پای خواهر و مادر خودت وسط اومد این خانوم محترم شد همچین خانوم؟؟؟؟؟؟؟
     واقعا جای تاسف داره

    • سعید

     همیشه آنچه که برای خود می پسندی برای دیگران بپسند

   • ساناز

    آقای مرتضی خان تو که سن ازدواج داری، تحصیلات هم داری، شغل هم داری و با اون چیزی که نوشتی باید درآمد نسبتاً خوبی هم داشته باشی. دردت چیه که دنبال زن صیغه ای میگردی؟ میخوای عشق و حالت رو بکنی (با یه کلاه شرعی) بعد ننه جونت بره یه دختره آفتاب مهتاب ندیده برات پیدا کنه؟ بعد ازدواج هم حتما اون دختر آفتاب مهتاب ندیده نمیتونه نیازهای تو رو برآورده کنه و هزار تا عیب دیگه روش میزاری میری دنبال هوسرانی خودت نه؟ اسلام خوب راه رو برای تو و امثال تو باز گذاشته…

    • morteza

     سلام
     ساناز خانم اینکه شرایط ازدواج رو دارم یا ندارمو خودم باید تشخیص بدم
     نه شما ویا کسی دیگه
     خانمی که طلاق گرفته،اذن ازدواجش با خودشه نی کسی دیگه
     هرکسی هم نیاز داشته باشه سمت همچین گزینه های میره
     پس لازم نیست شماها خودتون زجر بدین و راجع به این ماجرا اظهار نظر کنین
     به نظر من تموم کسایی که(ازخانما)نسبت به این گزارش اینقد تند و بد نظر دادن…….بیخیال نمیگم.ولش کن
     آهای اونایی که با بی ادبی که از ادبِ خونوادگیتون نشعت میگیره کامنت میزارین:به جای این همه گستاخی تلاش کنین که یکم مودب باشین
     اینجا اومدیم که راجبه موضوهای مختلف هرکسی آزادانه نظر بده نه اینکه یه هم توهین کنیم
     تازه خوبه به خودمون میگیم قشر روشن فکر و جوان جامعه که خواهان آزادیه بیان هستیم
     تموم کسانی که بهم توهین کردنو به امام حسین(ع)واگذار میکنم
     خود آقا جوابشونو میده
     بدرود

     • ساناز

      مرتضی خان آخه اگه به خودت باشه که تا آخر عمرت شرایط ازدواج دائم رو نداری. همین میشه دیگه. جوونها به جای اینکه دنبال زندگی سالم برن سعی میکنن میانبر بزنن. یه عده دختر یا زن از اینجا رونده از اونجا مونده یا در برخی مواقع ساده لوح هم گیر اینها می افتن دیگه همین گندی میشه که تو جامعه زده شده. صیغه و متعه و این کثافت کاریها همون هرزه گری ست با یه کلاه شرعی. شرایط همونه و با خوندن یه جمله عربی هم هیچی عوض نمیشه. شما ها و تمام کسانی که این اعمال زشت رو تو جامعه رواج میدن خائن و هوسران و بی مسئولیت هستید. واقعا یه ذره فکر کن این موضوع رو برای خواهر و مادر و عزیزان خودت می پسندی؟ حاضری در آینده با همچین زنی ازدواج دائم کنی؟ مطمئنم که نمی پسندی. اما مطمئن باش کسانی که دنبال این کارها میرن کائنات یه همچین نونی رو تو سفره خودشون میزاره بدون این که خودشون بفهمن چی به سرشون اومده…

      • رادين

       ببخشيد ساناز خانم . من يك مرد متاهلم و تا به حال هم اقدامي در اين رابطه نداشته ام. ولي مي خوام بگم شيوه زندگي هر كسي به خودش مربوطه. شما حق نداريد به خاطر تفكر خودتون، ديدگاه ديگران رو زير سئوال ببريد. مرتضي دوست نداره ازدواج دائم كنه، دوست نداره زير بار مسئوليت ازدواج دائم بره اصلاً شايد چنين تواني رو در خودش نمي بينه. مگه به شما گفته بيا صيغه من شو كه اينطوري ناراحت شدي.

      • morteza

       سلام “ساناز”خانم
       خوبی شما؟
       حاضرین با این شرایطی که من دارم به من جواب بله بگین واسه ازدواج دائم؟اگه بیام خواستگاریتون؟
       بعنوان یه دختر دمه بخت ج بدین.ببینم میتونین
       مرسی
       منتظرم

    • امید

     احسنت ،من نظر تو رو دارم
     اما خواهشا پای اسلام رو وسط نکش
     چون ما هستیم که دین رو به تحریف کشیدیم
     بازم همون بیت بسیار زیبا واسه این همه بحث کافیه
     اسلام به ذات خود ندارد عیبی! هر عیب که هست از مسلمانی ماست!

   • سمیه

    به همه اونهایی که میگن موافقن
    آخه به همه چیزایی که تو دین گفته عمل کردین، فقط همین یکی مونده بود که بهش عمل کنین.این وافعا با فاحشه بودن فرقی نداره.تنها تفاوت توی چند جمله هست.متاسفانه وقتی تاریخ ایران رو میخونیم، میبینیم که از وقتی اسلام اومد، خیلی چیزا عوض شده.ازدواج موقت، متعه و… هر اسمی که میخواین رو نمیشه روی هوسرانی آدمها گذاشت

    • سعید

     نترس قبلش بدتر بوده

   • سارا

    اقا مرتضی یه پیرزن 70 ساله داشت دنبال شما میگشت بهش آدرستونو بدم!!!!

    • morteza

     shame on SARA

    • حمید

     سارا خانم تو مثل اینکه خیلی کاسه داغتر از آشی! کلاه خودتو سفت بچسب باد نبره این جور جواب دادن در شان یه آدم با فرهنگ نیست.

    • حمید

     اگه مسايل شرعی رو قبول دارید باید این یکی رو هم قبول کنید دین دلبخواهی نیست که هر کدوم به مزاجتون خوش نیومد قبول نداشته باشید.

   • نام شما...

    کاری نداره شما برو باهاش ازدواج دائم داشته باشد. چطوره خوبه؟

  • موافق

   من خودم يك مادر م و زندگي خوبي با همسر و بچه هايم دارم اما تا حدودي اين خانم را درك كردم نبايد زود قضاوت كنيم اين خانم تجربه هاي سخت خودش را به خوبي بيان كرده و خيلي از صحبتهاش منطقيه

   • علی

    یعنی شما حاضرید همسر شما و یا دختر یا پسر شما همچنین رابطه ای داشته باشند؟

  • دنیا

   خانم عزیز خود راگول نزنید بیشتر زنهای مدل شما تنوع طلبند نمیخواهند یک زندگی آرام داشته باشند شما خودتان گفتید شرایط ازدواج دائم را داشتید اگر واقعا به محیط امن نیاز داشتید نه بغلهاوهوسهای متنوع وزودگذر باتحقیق و عاقلانه یک زندگی دائم راشروع میکردید.به نظر من عقد موقت یک نوع فاحشه گی با سرپوش دینی است چراکه بیشتر مردان هوسباز با تهمت وافترا زدن به زن اولشان به دنبال ارضا هوسهای خودبر می آیند ودست آخر زمانی که دروغهایشان فاش می شود می بینی زن اول هیچ عیبی به جز اعتماد به شوهر اولش رانداشته است

   • مرد متأهل

    100% با شما موافقم

    • n

     با سلام خدمت شما
     من با بعضی از حرفهاتون موافقم و با بعض نه
     بنظرم من کسی که میخواد ضربه دوباره نخوره در تمام مراحل زندگیش که پیش روشه باید عاقلانه بره پیش
     چون مردها با هم فرقی ندارند چه مجردشون چه متاهلشون

   • سعید

    فاحشگی خیلی فرق دارد شما مثل اینکه تو این جامعه زندگی نمی کنید با وضع خوبی دارید که اینطور حرف می زنید

   • امین

    خانوم محترم شما آیآ تنهآیی و شرآیط یه انسان مجرد تجربه کردی که اینطور عجولانه و دقیقا امل وار به قضیه نگاه میکنی؟آیا راه حل دیگه ای داری که بهتر ازین باشه؟پس به نظر شما اگه مثله کشورای غربی باشیم که زنانش بی قید و بندن و اصلا یه ذره از درکی که این خانوم محترم داره رو ندارن و باعث هزاران بیماری و آسیب میشن واسه ما بهتره؟شما هایی که میگین این راه درست نیست یه راه واسه ازدواج دایم هزاران زن مطلقه که مثل همه ما انسان هستن و خود خواسته مطلقه نشدن پیشاد بدین بعد صفاتی رو که شایسته تفکر کوتاه و محدود اینگونه هست به این انسان نسبت بدین با توجه به اینکه اونم حق داره از لحظه های عمرشو استفاده کنه……… مگه کسی هم وجود داره که دوست داشت باشه مطلقه بشه؟!! اما الان که اینجوری شده باید تا آخر عمر منطزر باشه که آیا کسی بیاد و با اون ازدواج دایم کنه؟! اگر کسی نیومد شما میتونی اون عمر بر باد رفته و ضربه های به مراتب شدید تر تنهیی و خلع و کاستی و لحظه های بر باد رفته رو جبران کنی…………..!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اصلا به این فکر کردی آسیبی های که ازجانب افرادی که فدای طلاق و جدایی و تنهای و خلع و عقده ها شدن به جامعه با این طرز فکر امثال شما میتونه به مراتب اصفناک تر و بسیار بدتر ازین باشها

  • رضا

   با تشکر از صداقت این خانم
   اما به نظر من متعه کار درستی نیست و یک نوع بازی با خانم هاست

  • علی

   سلام
   مصاحبه خوبی بود
   به نظر من بهتره که این چیزها رو به مقامات بگید تا بتونند رویه اون به قول خودشون کار کارشناسی کنند تا شاید دردی از مردم دوا بشه (حالا چه کسانی که احتیاج دارند و چه کسانی که تملک مادی)

  • NEDIA

   سلام من نميخوام عليه شما موضع بگيرم كاشكى روى اين مسئله كه اين نوع زندگى كردن يك جور خودكشى تدريجى هستش بيشتر فكر ميكرديد تا زودتر به اين نتيجه كه الان رسيديد ميرسيديد .

   • shamim

    سلام
    به هر حال موضوع ازدواج موقت جزو مسایل دینی ماس و ما نمیتونیم راجب درست یا غلط بودنش نظر بدیم اما همین صیغه هم شرایطی داره مثلن اینکه کسی که شرایط ازدواج دایم داره حق نداره ازدواج موقت کنه یا اینکه نمیشه صرفاً برای ارضای حس تنوع طلبی باشه و آدمی که امید به ازدواج دایم داره باید سعی خودشو بکنه نه اینکه بگه حالا برم صیغه باشم تا ببینم بعد چی میشه! این خانم میگن که دنبال آرامش روحی بودن ولی بنظرم با این ازدواجهای مدت دار آدم به آرامش نمیرسه فقط بدتر افسرده میشه چون با تموم شدن رابطه جای خالی طرف آدمو دیوونه میکنه همون طوری که این خانوم هم به این نتیجه رسید نش گفتن خودکشی تدریجی!!! و من نمیفهمم وقتی خود این خانوم به این نتیجه رسین باز میان میگن صیغه کنید که خوبه! پس خودکشی چی شد!!؟؟؟
    بعدم اینکه مرد متاهل بره دوباره ازدواج کنه و…
    واقعا این حرفا درست نیس زن و شوهر باید سعی کنن مشکلشونو باهم حل کنن و از هم لذت ببرن نه اینکه چون مرد شرایطشو داره بره باز زن بگیره!!
    اگه بنا به ازدواج موقته فقط باید مجردا( چه کسی که تا بحال ازدواج نکرده؛ چه کسی که از همسرش جدا شده یا همسرش فوت کرده) با هم باشن. نباید متاهل ها وارد این جریان شن…. چشم داشتن به کسی که همسر داره گناه داره بخدا…

  • elham

   واقعا برای استدلالهای من دراوردی وتوجیه کننده ات متاسفام زن متعه!!!همان فاحشه است که به ان رنگ وبوی شرعی داده اند ودر حقیقیت یک کلاه شرعی بزرگ است که سر افراد احمقی مثل تو وامثال توگذاشته اند تا گندی که به این جامعه زدند رو لا پوشونی کنند تو از ان دست احمقهایی هستی که همه چیز بد را باید تجربه کند وبعد تازه بفهمد که کار بدی است توصیه میکنم حتما خودت را به یک روانپزشک برسانی در غیر این صورت حماقتت دامن خیلی از خانواده ها را میگیرد وکانون زندگی خیلی ها رو متلاشی میکنه

   • علی

    سلام
    من اصلا خودم زیاد با این نوع ازدواج ها موافق نیستم، ولی فکر کنید خودتون تویه این شرایط هستید، برید گناه کنید بهتر هستش یا اینکه برید موقت؟
    مگه بزرگان شریعت ما ازدواج های موقت نداشتند؟
    اگه به اینطور زن ها میگید فاحشه، پس امامان و پیامبران هم دنبال اینطور زن ها بودند؟
    خیلی ممنون میشم که به سوالهام جواب منطقی بدید.

    • mehran

     سلام علی جان من از شما یک سوال دارم توهین نمیکنم اما اگر خواهر شما خواست سیغه بشه موافقی؟ به نظر شما رابطه سیغه چقدر دوام داره؟ همه میگن ممکن که به ازدواج دائم ختم بشه ولی آیا خودت حاضری زنی بگیری که 3 ماه سیغه من بوده بعد سیغه داداشم بوده شاید سیغه داداش شما هم بوده باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس من هم با نظر الهام موافقم

     • یک زن

      چه عجب یک مرد منطقی پیدا شد

    • سارا

     شما ايا در زمان آن امامان و پیامبران بودید که اینطوری قاطع صحبت میکنید واگر امامان ما فکر میکنید این کارو کردن مطمئن باشید متعه نبوده بلکه با زنهای بی سربستی ازدواج کردن که همسرانشون در جنگها شهید شدن و امامان هم برای ارضای نیاز جنسیشون اینکارو نکردن.. در ضمن امامان با ما ادمهای معمولی خیلی تفاوت دارن لطفا این کارهای قبیح و به نام امامان و پیامبران به کار نبرید…

     • سوسن بانو

      براي ارضاي نياز اون زن اين كار را كردن
      اين خانم هم موضوعش همينه. فرق هست بين زني كه همسرش در جنگ كشته شده با زني كه مطلقه است؟؟؟؟؟؟؟

      • مهدی

       کلاً مسئله اینه که زن که آدم نیست که مهم باشه نیازش چیه، هست؟! شوهرش مرد یا طلاقش داد کسی هم پیدا نشد به صورت دائم باهاش ازدواج کنه، خب بهتره طرف بره بمیره یا کنار خیابون وایسه هرکی نگه داشت سوار بشه مبادا خدایی نکرده با یک شخص سالم و معتقد آشنا بشه و اون جملات عربی خوانده بشه و شیطان نعره بزنه که دو نفر به دستور خدا عمل کردند و به جای زنا ازدواج موقت کردند….کلاً این حس نصبت به زن بین خود زنان هم وجود داره که یک زن دیگر را به عنوان تهدید بالقوه ای برای زندگی خودشان می بینند!
       یه مسئله دیگه اینه که خدا می فرماید نجاست نخورید (مشروبات الکلی) عده ای می خورند! فرموده گوشت خوک نخورید، عده ای می خورند، فرموده اند زنا نکنید عده ای انجام می دهند و…
       مسئله اینه که چون این امر و اجازه خداست برای کسانی که تسلیم امر خدا نیستند بسیار سنگینه…..
       حالا خوبه خدا ازدواج موقت را واجب نکرده اند! والا خدا می داند دشمنان خدا چه ماجراهایی می ساختند….فقط فرموده اند می توانید برای ارضاء نیاز طبیعی اتان یا طبق دستور من انجام بدهید و ازدواج کنید (دائم یا موقت) یا بروید مثل حیوانات به صورت آزادانه باهم رابطه داشته باشید…اگه شما دیدید خری، سگی، گوسفندی به زبان عربی صیغه محرمیت بخواند و بعد رابطه داشته باشد به ما هم بگویید….

     • یک زن

      اونم واسه بهره برداری جنسی بوده

    • mitra

     با نظر شما موافقم. امیدوارم که هیچ خانمی مجبورنشه در این شرایط قرار بگیره…..

    • anita

     سلام… هرکی میخواد واسه صیغه یا هر کلاه شرعی دیگه ای دلیل موجه بیاره اسم امام و پیامبرو وسط میاره. اولا زمان ما دیگه زمان اونا نیت دوما برادر من! پیامبر زنانی رو که همسرشونو در جنگها از دست داده بودند سرپرستی میکرد و اونارو به خودش محرم میکرد. من نمیفهمم چرا مساله رو کش میدیدددددددددددددددددد

     • یه دوست

      ازدواج موقت امروزی ترین قانون، برای شرایط از هم گسیخته امروزی است

    • زینب

     سلام من پایان نامه ای در مورد ازدواج موقت نوشتم. در اون حداقل 66تفسیرشیعه و سنی رو بررسی کردم اهل سنت معتقدند متعه حلال نیست و نسخ شده ولی شیعه معتقد است که متعه با نزول آیه ی 24 نساء مباح شده و حلیتش به قوت خود باقی است. اولین بار عمر خلیفه ی دوم اهل سنت از این نوع ازدواج منع کرد وآن را تحریم نمود. اهل سنت در تفایسرشان همیشه در تلاش بوده اند که ثابت کنند تحریم متعه توسط یکی از آیات قرآن بیان شده و یا اینکه پیامبر آن را تحریم کرده است چون خودشان هم معتقدند اگر کسی چیزی را که پیامبر ص حلال کرده، حرام کنند، از دین خارج شده و سعی در برائت خلیفه شان دارند. جالب اینجاست که نتوانسته اند دلیل متقنی بر برائت عمر ارائه دهند. متعه در واقع دارویی است که برای شرایط خاص تجویز شده. فردی که به مسافرت می رود و همسرش در کنارش نیست می تواند ازدواج موقت کند. و به خاطر برپایی سنت الهی نیز ثواب میکند اما بهتر است از ازدواج موقت صاحب فرزند نشود چون مشکلات خاص خودش را به دنبال خواهد داشت. پس زنا بهتر است یا متعه؟
     آیا نمیدانید که در لشکری که به مقابله با امام حسین ع آمده بودند زنا زادگان نیز بودند؟ کسی که مرتکب زنادمیشود عرش خداوند ر می لرزاند و قطعا خداوند دیگر از این فرد مراقبت نمیکند و راه ها را پیش رویش قرار نمی دهد درهای رحمتش را به رویش می بنددو او را به خود وا میگذارد آب زیر پوستش از بین میرود و زشت میشود. مگر اینکه توبه کند و از راه باطل برگردد. آیا داستان آن شخص و شیطان را شنیده اید؟ شخصی با شیطان قرار گذاشت که در مدت 1 ماه گناه کنند و مردم را بفریبند و در پایان ببینند که کدام یک بیشتر گناه کرده، در پایان یک ماه، شخص مذکور گفت در این مدت از هر نوع قتل و غارت دریغ نکرده ولی شیطان فقط یک کار کرده بود آن هم زن و مردی را فریب داده بود تا اینکه نطفه ی حرامی مثل نطفه ی همان شخص منعقد شده بود. این شخص کسی است که خودش راه باطل را بدون ترس میرود و در واقع شجاعُ عند المعصیة است. استعمار غرب میداند از زنازادگان می تواند برای اهداف شوم خود استفاده کند زیرا فردی که از راه شرعی و درست متولد شده، هنگام گناه خداوند را می بیند و اگر گناه کند عذاب وجدان امان از او میگیرد تا با توبه خود را نجات دهد. کیست که به زنا رغبت کند؟ کیست که آرامش را دوست نداشته باشد؟ تا به حال نشده که از گناهی دوری کنید درحالیکه به سمت آن تمایل داشته اید؟ چه احساسی در عدم ارتکاب گناه به شما دست داده؟ آیا نفس راحت نکشیده اید؟ آیا احساس غرور نکرده اید؟ گناه بزرگ فحشا گناهی بسیار بزرگ است و پناهگاه انسان نیز ازدواج است . ازدواج هر دو نوعش (دائم وموقت) دیواری است که انسان را از گناه حفظ میکند و البته و قطعا ازدواج دائم دیوارش بلند تر و محکم تر است اما اگر کسی نتوانست ازدواج دائم کند پس از موقتش هم دست بکشد؟ چرا؟ با چه دلیلی؟ اگر می گویید در ازدواج موقت فقط یک لفظ است که مرز حق و باطل بودن ازدواج است باید بگویم که مگر ازدواج دائم با همین الفاظ نیست؟ اگر از کسانی که ازدواج دائم کرده اند بپرسید متوجه میشوید که آنها بعد از اجرای صیغه ی عقد، علاقه و الفتی باور نکردنی را به همسر خود احساس کرده اند و در ارتباط و علاقه شان آرامش را حس کرده اند. ازدواج موقت نیز چنین است

   • مهدی

    شما باید خود را در جای وی قرار دهید و تصور کید که با چه مشکلاتی ایشان دست وپنجه نرم میکنند و اینکه چه نگاه هایی به ایشان میشود و از همه مهمتر احساسات وی هست که اهمیت میابد به نظر من شما خیلی سریع وب خوواندن حرف های این خانم زود تحت تاثیر قرار گرفته و ایشان را محکوم میمکنید باید کمی فکر کرد و اندیشید که چرا و به چه دلیلی اینکار را انجام داده و اینکه در پایان نیز به این نکته اشاره کرده که این کار چه عواقبی و ضرر هایی نیز دارد و کسی که میخواهد به اسن سمت برود باید به چه مسائلی فکر کند

    • زیبا

     ایا شما خودتان حاضرید با زنی که چند عقد موقت رو پشت سر گذاشته ازدواج کنید:

     • یک مهدی دیگر

      اگر بچه ای از این ازدواج ها نداشته باشه، با کمال میل حاضرم

   • محمد

    فکر می کنم الهام از جامعه دور است
    به نظر من پاسخ هایی که داده شد هم منطقی نیست
    هرکس وقتی خود را جای کسی دیگر بگذارد سریع موضوع می گیرد و دفاع می کند ولی ان وضع برای خودش پیش بیاید عمل منفی انجام می دهد
    نمونه اش وقتی اقایی برای خواستگاری می رود ایا می پذیرد همسرش قبلا به هر دلیلی با 4 مرد دیگر رابطه داشته است؟
    یا خانمی قبول می کند که همسر اینده او قبلا روابط عاطفی متعدد را گذرانده و به راحتی از کنارش گذشته است پس چه تظمینی برای زندگی او هست
    اما وقتی به جامعه نگاه می شود می بینیم با وجود برخی مشکلات سر راه جوانان است و بر هیچکس نیز پوشیده نیست
    مشکلاتی مانند اقتصاد و روحی و …
    به نظرم تنها کاری که میشود انجام داد باید یک مرکزی باشد که افرادی که نیاز دارند یا درخواست دارند وارد انجا شوند با مشاوران صحبت کنند اگر درخواستشان منطقی بود و شرایط را به هردلیلی برای ازدواج دائم به مدتی طولانی نداشتند خودشان یک فرد ها هم تراز او معرفی کنند
    اما اگر فردی به دلایل تنوع طلبی و … این درخواست را داده بود به او مشاوره دهند و قانعش کنند و راه کار جلوی او قرار دهند
    وقوانین این رابطه هم یک قوانین خوب و محکمی باشد که هرکسی نرود و ازدواج موقت انجام دهد فقط و فقط افرادی با شرایط خاص

    • نام شما...

     به نظرم راه حل مناسب تر و معقول تر اینه که آم با فردی که لایق خودشه و شرایط اونو قبول میکنه ازدواج کنه و خیلی مجرد نمونه یا اینکه اگه میتونه مجرد بمونه و خودشو با این حرفها گول نزنه. ازدواج رو امری ئاقعا مقدس بدونه و به خدا توکل کنه.

    • سوسن بانو

     قانون نمي تونه بيشتر از اين وارد اين مساله بشه. به قول دكتر كاتوزيان استاد بزرگ حقوقي . خانواده حد وسط بين عرف و قانون است . ورود افراطي قانون در اين حوزه و برقرار كردن قواعد خشك و غير قابل انعطاف فقط كار را خراب تر مي كند.
     تنها راهش كار فرهنگي است.
     حيف بود سريالي كه در مورد يك زن كه چند بار صيغه كرده بود اين گونه سانسور شد. اسم سريالش را يادم نيست فقط شنيدم كه سه چهارم قسمت هاش را حذف كردن
     من باور دارم كه اين فيلم با هزينه اي كه همه ي ما مي دانيم زياد است تنها به خاطر اين احساس نياز ساخته شده بود.
     احساس نياز در مورد جامعه اي كه آمار از مجرد بودن خيل عظيمي از جوانان آن خبر مي دهد. سر دمداران جامعه مي دانند كه اين بمب فعال خيلي نمي تواند تحمل كند و به زودي ته مانده عفت و پاك دامني به پايان خواهد رسيد و گرسنگاني كه طاقت از كف داده اند بالاخره كل جامعه را كن فيكون خواهند كرد. سوپاپ هاي اطمينان از طرف جامعه طرد مي شوند و بالاخره اين زود پز خواهد تركيد.
     خدايا خودت بهمون رحم كن.

   • میر توحید

    مشکل اینه که شما چشاتونو با یه روبان خوشگل بستین خانم محترم.
    لطفا” بازش کنید..
    درضمن ازدواج موقت بیشتر برای اونایی هستش که مجردن و شرایط ازدواج دائم رو ندارن، و نه برا یاونایی که همسر دارن.. انگار از حرفهایی شما میشه فهمید که یه ضربه ی از جانب همسرتون بهتون خورده که اینجور با عصابنیت نظر دادین راجب این مسئله. درسته؟!

   • hadi

    سلام:چراازواقعیتهاوآسیبهای اجتماعی جامعه اینطورجبهه میگیریداسلام کاملترین دین است اگرتمام دستورات قرآن رارعایت میکردیم به این بن بست اجتماعی نمیرسیدیم درزمان اسلام صیغه درکنارعقددایم بودوهست نه خاصابرای شهوت بلکه برای حذف معضلات اجتماعی درقرآن درسوره نساءبطورصریح میگه که مردبتونه عدالت رارعایت کنه تا4زنرا میتونه بصورت همزمان اختیارکنه (داستان پیامبروکنیزش ماریه رامطالعه کن )پس چه برای مجردهاومتاهلهادراسلام برای حل هرنوع مشکلی راه حلی گذاشت من دوسوال ازتون دارم اگه خانمی بنابرهردلیلی جداشده(شوهرمرده یامطلقه)وهیچکس رابرای یاری کردن نداشته باشه چطورازپس مشکلات بربیاد؟یامردی که درزندگی مشترکش چالشهای حل نشدنی داره چطوربرچالشهای خودش فاءق بیادبطوریکه زندگیش خراب نشه فردمفیدی برای جامعه بشه؟

    • نام شما...

     حالا شما همه دستورات اسلام رو اجرا کردی این یه دونه مونده؟ یعنی شما میخوای بگی با زنی که قبلا با چند مرد دیگه بوده(البته شرعی) ازدواج میکنی و یا راضی میشی دخترت، مادرت، خواهرت و بقیه عزیزانت این طور روابط دینی داشته باشن!؟ اگه خیلی به فکر مشکلات زنان بی سرپرست هستی بدون چشم داشت و بهره جویی جنسی بهشون کمک مالی کنید تا نیازمند تن فروشی نباشن. دوست عزیز اگه مسائلی در 1400 سال پیش برای حل مشکلات عده ای از مردم با فرهنگ خاصی رایج بوده و اسلام اونرو نفی مطلق نکرده و ظابطه مند کرده دلیل نمیشه ما هم به عقب برگردیم. مثل اینه که الان یه عده بگن پیامبر غلام داشته پس ما هم برده داری کنیم؟؟؟ روح دین چیز دیگه ای هستش با این برداشت های کوته بینانه و جاهلانه گل آلودش نکنید.

   • روشنک

    از طرز حرف زدن آدمها می توان فهمید که کی احمقه و کی عاقل
    کسی که همه قانون شرع رو زیر پا میذاره و یا اصلا” اون رو نمیشناسه و فقط با توهین می خواد حرفی زده باشه جزء احمق ترین هاست

   • mitra

    شما که خودت یک خانم!! و همجنس فرد مصاحبه شونده هستی باید او را درک کنی نه اینکه به او توهین کنی و به نوعی او را طرد کنی این کار شرم آوره…..

   • mitra

    یک دانشمند انگلیسی میگه هر وقت خواستی از راه رفتن من ایراد بگیر بیا و کفش هایم را بپوش و بعداظهار نظر کن !!!!!!!!!!!!

   • سوسن بانو

    «بروند گناه كنند» جمله ي اشتباهي است . اگر زني تنها بماند ممكن است زنا كند. ممكن هم هست كه دچار خود ارضايي بشه. خود ارضايي مي تونه فيزيكي يا فكري باشه.
    دختري را مي شناختم تخيل قوي داشت. بهم گفت وقتي به ازدواج به بچه و خيلي چيزهاي ديگه فكر مي كنم احساس خوبي بهم دست مي ده خودم را جاي يه زن خوشبخت مي ذارم و چند دقيقه اي با فكر خوشبخت بودن شاد مي شم. ولي بعدا اعتراف كرد كه همه ي مشكلات خود ارضايي را تجربه كرده. مي گفت اعصابش ضعيف شده دست هاش مي لرزه و نمي تونه ذهنش را متمركز كنه. دختر نسبتا با هوشي كه كارشناسي ارشد قبول شده و به خاطر اعتياد به خودارضايي تمام هوش و حواسش را از دست داده و الان نمي تونه پايان نامه اش را تكميل كنه.
    نمي گم اگر ازدواج موقت مي كرد و از راه حلال نياز جنسي اش را سيراب مي كرد به اين روز نمي افتاد. چون ازدواج موقت مثل راه رفتن روي لبه ي تيغه. هر لحظه احتمال افتادن يا بريده شدن هست.
    نياز جنسي مثل نياز به خوردن و آشاميدنه. نياز غريزي است. كسي كه غذا نداره تا نياز طبيعي اش را برطرف كنه دو تا راه داره. 1- غذاي ديگري را بدزده 2- با اشياء ير خوردني نيازش را بر آورده كنه
    ازدواج موقت با يه مرد شوهر دار مثل دزديدن غذاي ديگري است و درگير شدن و اعتياد به خود ارضايي مثل خوردن اشياء غير خوردني براي رفع نياز است.

    گريه نمي كنم. دوست دارم بداني شما خانم محترم زيبا و شوهر داري كه زره پوشيدي تا از حريم خانه ات دفاع كني. يك نفر دارد مي سپارد جان و اميد كمك دارد. نمي توني بي تفاوت باشي نسبت انسان هايي مثل خودت . شايد زشت باشن يا فقير يا….. الان مجردن و تجرد يعني برآورده نشدن نياز جنسي….
    اينكه سعي كنيم نياز جبسي تا سر حد ازدواج فعال نشود تئوري قشنگي است ولي با اين هجمه ي رسانه اي كه حتي صدا و سيماي اسلامي ما با روش هاي حلال نياز جنسي را از سنين راهنمايي فعال مي كند تقوا را سخت مي كنه و گاهي فكر مي كنم هيچ راهي نيست.
    اشياء غير خوردني معده را داغون مي كنن. پس بهتر است لقمه اي از غذاي تو بردارم. مطمئنم كه تو با دست خود لقمه اي از غذايت را به من نخواهي داد.

    • shamim

     واقعاً بابت مزخرفاتی که نوشتی( مخصوصاً جمله ی آخرت) متاسفم. من خودم ی زنم تازه هم عقد کردم و میتونم با یقین بگم که به هیچ وجه حاضر نیستم ی زن دییگه رو توی زندگی زناشوییم تحمل کنم. به نطر من به حد نیاز واسه همه گزینه هایی برای ازدواج هس پس چقد خوب میشه اگه چشم داشتن به شوهر دیگران رو تبلیغ نکنی…
     ی کم به حرفات فک کن ببین خودت میپسندی شوهرت با ی زن دیگه باشه و نیازاشو با کسی جز تو رفع کنه؟؟؟
     بیاین سعی کنیم کم شعار بدیم…

     • shamim

      اینو در جواب جرف سوسن بانو!!!! گفتم البته!!

    • امید

     سلام به همه و سوسن بانو
     احسنت به این مثال های جالب و شفافی که گفتی،فقط یه قسمت حرفت جالب نبود(زدواج موقت مثل راه رفتن روی لبه ی تیغه).
     اما در ادامه حرفهای قشنگ شما اینو میخوام بگم که خداوند مهربان صیغه رو یه راه درست قرار داده ، حال اگه کسانی پیدا میشن که از این راه سوء استفاده میکنن دلیل بر اشتباه و نادرست بودن این مسیر نیست،که اگر باشد خیلی از مسائل مربوط به آفرینش و خدا زیر سوال میرود(که اینجا جای بحث آن نیست). پس در هر کاری هم افرادی هستن که آن را درست انجام میدهند و بعضی دیگر اون کار رو به گند میکشند.

    • mina

     سوسن خانوم تا تونستی چرت گفتیا،
     قرار نیست من چه مرد چه زن، اگه مشکلی دارم اونو به هر قیمتی و با درست کردن مشکل واسه یکی دیگه حل کنم.
     اولش صحبتت نوشتی “بروند گناه کنند”؟ برداشتن از غذای دیگری اونم درحالی که راضی نیست گناه نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟
     اول فکر کن بعد حرف بزن. در ضمن با این حرفت نگاه دیگران را نسبت به خانوم های مجرد، بیوه و مطلقه و…خراب میکنی، این آقایون هستن که تا میبینن یه خانو شوهرش مرده یا جدا شده سریع بهش پیشنهاد می دن

    • یک زن

     چرا میگین مزخرفه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حقیقته که واسه شماها تلخه

     • mina

      امیدوارم این حقیقت واسه خودت اتفاق بیفته خانوم تا بفهمی چرا مزخرفه

   • kasra

    بیان شدن همچین الفاظی نشون دهنده اینه که فهم و کمالات شما در چه حده
    امیدوارم هیچ زمانی به مشکل این دوستمون دچار نشی و شرمنده حرفایی که زدی نشی.
    بازم رو حرفات فکر کن….
    ما آدمها بعضی اوقات به جای اینکه گره‌ای از کسی وا کنیم داغ روی داغ میشیم..

   • امير

    سلام الهام خانم.من متاسفم به اين نوع نگارش غير منطقي وغيرمودبانه شما؛ عقل حكم ميكند به مطالب دو سويه نگاه كنيدوخوب بدش را با هم بسنجيم،اين خانم شرايط طرف مقابلش را براي متعه مهم ميدانست واز طرفي شرايط ونياز خود را ميديدو آنرا با حدود شرعي مطابقط داده بعد اقدام ميكرده است نه مثلخيلي از
    اين زنهاي خياباني كه هر لحظه خودشان را در آغوش يك مرد مياندازند وهزاران نوع بيماري را به اين آن منتقل ميكند.حالا وجدانا قضاوت كنيد كدام بهتر است.اينكه شرعي وكنترل شده باشد يااينكه هرجائي وهرزگي باشد.

    • یک زن

     شما مطمئنی بیماری منتقل نمیشه فرقی با فاحشه نداره اقااااااااااااااااااااا.خودتو گول نزن

   • یک زن

    این خانم واسش مهم نیست که زندگی کسی بهم بریزد من واسه این نگاه متاسفم

   • علی آقا

    الهام خانم اگر با این دیدی که شما دارید ازدواج دائم هم نوعی فاحشه گری است که با چند کلمه عربی به آن رنگ و بوی شرعی داده اند ؟ در صورتیکه با دستور جاری کردن لفظ صیغه و تعیین مهریه و مدت و عده پس از آن این عمل در چارچوب قانون اسلام قرار داده شده است

   • علی آقا

    در برخورد با این مسئله اولا باید خود را جای طرف مقابل قرار داد وسپس دید چه راههایی برای حل مسئله اش وجود دارد آنگاه
    نسبت به موضوع قضاوت کرد .
    شخص بسیار تشنه ای که آب تصویه شده بهداشتی برای خوردن در اختیار ندارد ناچارا برای زنده ماندن بطور موقت مجبور است از آب غیر بهداشتی نیز بیاشامد . این اشکال به او وارد نیست بلکه به ما وارد است که چرا امکان استفاده از آب بهداشتی را برای او فراهم نیاورده ایم.
    این خانم محترم هم با علم به مشکلات متعه ( به تعبیر خودش خودکشی تدریجی ) ، ناچارا به استفاده از این راه برای ماندن در صراط مستقیم خداوندی با وجود شنیدن طعن و نگاه افراد ناآگاه شده است و رضایت خدا را به رضایت بنده اش ترجیح داده است که انشاالله خدا اجرش را به او بدهد و از خدا میخواهم که او را در فائق آمدن بر مشکلاتش موفق بدارد که خدا فرموده : ان مع العسر یسرا – البته بعد از هر سختی آسایشی است و به ایشان میگویم البته ارضای نیازها به طریق شرعی بسیار بالاتر از تمسک به راههای غیر شرعی می باشد .
    ما باید نگران باشیم که چه می شود جامعه ی ما را که در آن عمل شرعی منفورتر از عمل غیر شرعی زنا که خدا به شدت ما را از انجام آن نهی کرده و وعده عذاب داده میشود ! ایا جز این است که ایمانمان دچار سستی شده است ؟
    برای تقریب به ذهن شاید اگر التماسهای کسی را که بدلیل ارتکاب قتل در حال قصاص می باشد ببینید شاید با این حکم خداوند نیز مخالفت نمایید ولی باید خودمان را بجای خانواده مقتول قرار دهیم تا آنگاه در این نوع موارد بتوانیم قضاوت صحیحی داشته باشیم.
    چطوراست ازدواج هم که نوعی صیغه است اما از نوع دائمی نظر منفی در مورد آن وجود ندارد و غیرت برادر و پدرعروس از انجامش تحریک نمیشود ولی به صیغه ولی از نوع موقتش باید به پدر یا برادران او بر بخورد . قطعا این اشکال به نگاهمان برمیگردد . انشاالله خدا ایمانمان را به مرحله ای برساند که در برابر احکام دینش مطیع محض باشیم حتی اگر بدلیل عقل ناقصمان با آن موافق نباشیم حتی اگر آن مورد صیغه ولو برای خودمان و یا نزدیکانمان باشد .

   • مهدی

    elham خانم برای بی تربیتی شما متاسفم.
    من یک پسرم و همین جا می گم که یک تار موی امثال این خانم مصاحبه کننده رو به صدتای امثال شما نمی دم.

   • یه دوست

    از لحاظ روانی با توجه به حرفاتون شما خود یک روانی ،شاید از نوع حاد باشید لذا حتما به یک روان پزشک مراجه بکنید.
    ثانیا بر اساس احساسات حرف نزنید، جامعه را عملکرد امثال شما به گند می کشاند، ازدواج موقت یک امر حلال در مواضع اضطرار است که تحت موازین خاص انجام می گیرد تا زنا و لواط و…که تحت هیچ قانونی نیست ریشه کن شود عکس عمل زشت شما موجب سوق جامعه به طرف روابطی می شود که بنیان انسانیت را از هم می درد…..

    • مونا

     قبل از اینکه در مورد کسی قضاوت کنی سعی کن کمی با کفشهای ان شخص راه بری و بعد نظر بدی بابا یعنی شما خود شما رو می گم انسان کاملی هستید؟ اول خودتو درست کن بعد در باره دیگران قضاوت کن

     • ناشناس

      باسلام به همه ی دوستان واحساس همدردی با خانم مصاحبه شونده باید بگم من خودم همسردوم مردمتاهلی هستم که دارای فرزند هم هستن والان مدت8سال است که باهم زندگی میکنیم بدون اینکه لطمه ای به زندگی اوواردبشه وچون من دارای 2فرزندم وفرزنداولم پسرهست خیلی ازآقایونی که قصدازدواج دائم دارن تامیشنون پسربزرگ دارم فرارمیکنن میخوام بگم بله خیلی مردمطلقه داریم و زن مطلقه امااینکه چطوراینهابهم برسند خیلی زمان بروگاهی به آزمایش و خطای زیادی نیازداره تابتونی اونی که بدردزندگیت میخوره روپیداکنی، بنابراین تصمیم گرفتم بجای اینکه ازشاخه ای به شاخه ی دیگه ای بپرم ومردزندگیم رو پیداکنم به همین مورد قانع باشم و خداروشکرتاحالاهردوحریم همدیگه رو حفظ کردیم و ظاهراعقدماموقت هست امادرباطن نیتمون تاآخرعمره.وقتی مومنی درپی حفظ آبروی خودش باشه خداهم آبروشوحفظ میکنه.فعلاشرایط زندگی من اینطورایجاب میکنه تادرآینده که بچه هاازدواج کنن و برن چی پیش بیاد!!!میدونم بیشترین ضربه رومن خواهم خورد چون اونکه نمیتونه ازهمسرش جدابشه بیاد تنهایی منوپرکنه ولی برای اینکه بچه هام فعلاباآرامش درس بخونن و موفق باشن همین برام کافیه بااین خانم موافقم زنهادراینگونه رابطه هاآسیب های جدی میبینن اماوقتی چاره نباشه بایدبه راهی که خداپیش رومون گذاشته بریم من هم ازازدواج دائم استقبال میکنم امامتاسفانه دروضعیت اقتصادی امروزجامعه بندرت آقایون بدنبال رفتن به زیربارتعهد هستن.بنابراین برای همه خانم های مثل خودم آرزوی موفقیت و سلامت دارم و همینطوربرای حفظ آبروی آقایونی که مثل همسرمن نه فقط به قصد لذت بلکه به حکم انسانیت وحمایت از زنی بادوبچه ازدواج مجددمیکنن دعامیکنم که خداوند همیشه آبروشونوحفظ کنه.راضی ام به رضای خدا

     • ناشناس

      باسلام به همه ی دوستان واحساس همدردی با خانم مصاحبه شونده، بنظرمن بدلیل اینکه مادردنیای نسبیت زندگی میکنیم و هیچ چیزبطورمطلق وجود نداره نمیشه گفت وقتی کسی ازدواج دائم میکنه قطعا وبصورت دائم دراون زندگی باقی میمونه،که اگراینطوربود اینهمه طلاق به هردلیل، درکشورما بصورت روزانه و آماری روبه رشدرخ نمیداد. باید بگم من خودم همسردوم مردمتاهلی هستم که الان مدت8سال است که باهم زندگی میکنیم بدون اینکه لطمه ای به زندگی اوواردبشه. ازاین جهت مطمئنم که لطمه ای واردنشده چون همون ابتداگفتم که من اومدم تازندگیم رو آباد کنم نه روی ویرانه کسی، بنابراین اگرزندگی اولت به خطربیفته ازهمون راهی که اومدم برمیگردم وچون دارای 2فرزندازازدواج اولم هستم وفرزنداولم پسرهست خیلی ازآقایونی که قصدازدواج دائم دارن تامیشنون پسربزرگ دارم فرارمیکنن.میخوام بگم بله خیلی مردمطلقه داریم و زن مطلقه امااینکه چطوراینهابهم برسند خیلی زمان بروگاهی به آزمایش و خطای زیادی نیازداره تابتونی اونی که تکه گمشده پازل زندگیت باشه روپیداکنی، بنابراین تصمیم گرفتم تازمانی که مرد دائم زندگیم پیدابشه به همین مورد قانع باشم و خداروشکرتاحالاهردوحریم همدیگه رو حفظ کردیم .ازهمون ابتدا چهارچوبهامون روبراهم مشخص کردیم و عقدماموقت هست اما اگه خداکمک کنه نیتمون تاآخرعمره.وقتی مومنی درپی حفظ آبروی خودش باشه خداهم آبروشوحفظ میکنه.فعلاشرایط زندگی ما اینطورایجاب میکنه تادرآینده که بچه هاازدواج کنن و برن چی پیش بیاد!!!میدونم بیشترین ضربه رومن خواهم خورد چون اونکه نمیتونه ازهمسرش جدابشه بیاد تنهایی منوپرکنه ولی برای اینکه بچه هام فعلاباآرامش درس بخونن و موفق باشن همین برام کافیه بااین خانم موافقم زنهادراینگونه رابطه هاآسیب های جدی میبینن اماوقتی چاره نباشه بایدبه راهی که خداپیش رومون گذاشته بریم من هم ازازدواج دائم استقبال میکنم امامتاسفانه دروضعیت اقتصادی امروزجامعه بندرت آقایون بدنبال رفتن به زیربارتعهد هستن.بنابراین برای همه خانم های مثل خودم آرزوی موفقیت و سلامت دارم و همینطوربرای حفظ آبروی آقایونی که مثل همسرمن نه به قصد لذت بلکه به حکم انسانیت سرپرستی از زنی بادوفرزندروبعهده میگیرن و ازدواج مجددمیکنن دعامیکنم که خداوند همیشه آبروشونوحفظ کنه.راضی ام به رضای خدا

      • محمد

       من با اينكه در دنياي نسبيت هستيم و هيچ چيز مطلق نيست مخالفم

       • رضا

        یکی از مهمترین حسن ازدواج موقت این است که دیگرمانند رابطه های نامشروع شاهد تولد بچه هایی که پدرشان نامعلوم است نیستیم زیرا ازدواج موقت تاریخ شروع وفسخ آن مشخص می باشد.همچنین زنانی که حقوق شوهر مرحوم خود را می گیرند و درصورت ازدواج حقوقش قطع می شود و این باعث می شود که بااینکار نیازهای خود رابرطرف نماید ..درازدواج موقت زمان آن اکثرا بیش از یک سال است و این خانم مانندزنان خیابانی هر لحظه باکسی نمی تواند ارتباط داشته باشد این به سلامت وبهداشت جامعه خیلی کمک میکند ودرنبود شرایط ازدواج دائم رابطه های جنسی را قانون مند می گند .

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.