• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » عکس طبیعت و حیوانات » تصاوی جالب از حیوانات آفریقا
  کد خبر : 912171

  تصاوی جالب از حیوانات آفریقا

  تصاوی جالب از حیوانات آفریقا Reviewed by Aryan on Nov 21Rating: آفریقا در دو سوی خط استوا قرار گرفته و نواحی اقلیمی متعددی را در بر می‌گیرد؛ آفریقا تنها قاره‌ای است که از منطقه معتدله شمالی تا منطقه معتدله جنوبی امتداد یافته‌است. به دلیل فقدان بارشهای منظم طبیعی و آبیاری، و نیز تاحدودی عدم وجود…

  تصاوی جالب از حیوانات آفریقا Reviewed by Aryan on Nov 21Rating:

  آفریقا در دو سوی خط استوا قرار گرفته و نواحی اقلیمی متعددی را در بر می‌گیرد؛ آفریقا تنها قاره‌ای است که از منطقه معتدله شمالی تا منطقه معتدله جنوبی امتداد یافته‌است. به دلیل فقدان بارشهای منظم طبیعی و آبیاری، و نیز تاحدودی عدم وجود سیستمهای توده‌ای یخ یا سفره‌های زیرزمینی کوهستانی، هیچگونه اثر معتدل کننده طبیعی بر اقلیم به استثنای نزدیک سواحل در آن وجود ندارد.

  در مرکز آفریقا(نزدیک استوا) نیمی از سال بارانی می‌باشد که دارای هوای گرم و مرطوب است و جنگل‌های زیبایی را پدید می‌آورد که عمری بیشتر از یک نیم سال ندارد چرا که بعد از این فصل بارانی، گرمایی سخت و طاقت فرسا تمام منطقه را فرا می‌گیرد و هیچ جانوری طاقت آن را ندارد و پس مدتی آن جنگل‌ها به بیابانی خشک و بی آب و علف تبدیل می‌شود.(نیمه دیگر سال گرم و خشک است که در مجموع طبیعتی ۲ فصل را پدید می‌آورد.)

  دریاچه‌های بزرگ آفریقای شرقی (ویکتوریا، مالاوی، و تانگانیکا) مرکز گوناگونی زیستی بسیاری از ماهیهای آب شیرین بخصوص انواع ماهیهای سیلکید می‌باشند(آنها زیستگاه بیش از دو سوم از ۲۰۰۰ گونه‌های برآورد شده در این تیره هستند). بخش کرانه رودهای آفریقای غربی تنها بخش کوچکی از آفریقای غربی را شامل می‌شود، اما ۳۲۲ گونه از ماهیان غرب آفریقا را در خود جای می‌دهد، ۲۴۷ گونه محدود به این منطقه و حتی ۱۲۹ گونه محدود به گستره‌های کوچکتر می‌باشد. جانداران رودهای مرکزی متشکل از ۱۹۴ گونه ماهی می‌باشند که ۱۱۹ گونه بومی است و تنها ۳۳ گونه محدود به مناطق کوچک هستند.

  آفریقای گرمسیری گونه‌های متعدد پرندگان بومی را دارا ست، از جمله شتر مرغ‏ها (استروسیونیدا)، مرغهای عسل خوار، مرغ منشی (ساگیتاریدا)، مرغ شاخ دار (نامیدیدا)، و موش مرغ (کلیدا). همچنین چندین گونه از گنجشک‌سانان محدود به آفریقای گرمسری هستند: این گونه‌ها شامل صخره‌جهنده‌ها (کاتوپیدا) و مرغ صخره (پیکاسارتیدا) می‌باشند.

  آفریقا دارای سه نوع بومی پستانداران است، توبیولیدنتا (آروارکس)، سوریسیدای آفریقایی (تنرکها و موشهای کور طلایی)، ماکروسلیدا (موشهای شبگرد بزرگ). جلگه‌های آفریقای شرقی به جهت گوناگونی پستانداران بزرگ خود معروفند.

  چهار گونه از بوزینه‌های بزرگ (همینیدا) بومی آفریقا هستند: هر دو گونه گوریل (گوریل غربی، گوریل گوریل، و گوریل شرقی، برینگی گوریل) و هر دو گونه شامپانزه (شامپانزه معمولی، تروگلودیتهای پن، و بونوبو، پانیساوس پن). منشاء انسانها و نیاکان آنها در آفریقا می‌باشد.

  تصاویری که در اینجا مشاهده میکنید از بی بی سی بخش مستند حیوانات میباشد


   

    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.