• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مروری بر مهمترين اخبار سیاسی در روزی که گذشت
  کد خبر : 911816

  مروری بر مهمترين اخبار سیاسی در روزی که گذشت

  مروری بر مهمترين اخبار سیاسی در روزی که گذشتReviewed by Aryan on Nov 20Rating:     تکذیب درخواست ملاقات با آیت الله مصباح روابط عمومی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت و حزب موتلفه درخواست دیدار با آیت‌الله مصباح را تکذیب کردند.پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی نوشت: روابط عمومی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت “درخواست ملاقات دکتر محسن رضایی…

  مروری بر مهمترين اخبار سیاسی در روزی که گذشتReviewed by Aryan on Nov 20Rating:

   

   

  تکذیب درخواست ملاقات با آیت الله مصباح 
  روابط عمومی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت و حزب موتلفه درخواست دیدار با آیت‌الله مصباح را تکذیب کردند.
  پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی نوشت: روابط عمومی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت “درخواست ملاقات دکتر محسن رضایی با آیت ‌الله مصباح” را تکذیب کرد.

  همچنین حزب موتلفه نیز اعلام کرد: درخواست ملاقات محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با آیت‌الله مصباح در روزهای اخیر صحیح نیست.

  البته حزب موتلفه و مسئولان آن قبلاً هم ملاقات‌هایی با حضرت آیت‌الله مصباح یزدی داشته‌اند و ملاقات با ایشان و علمای اعلام را نیز مغتنم می‌داند.

  اظهارات وزیر آموزش‌وپرورش درباره انتخابات 
  وزیر آموزش و پرورش با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آینده، گفت: هیچ احزاب، گروه و افرادی نباید در داخل آموزش و پرورش موضع‌گیری کنند.
  حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: هنوز برنامه‌ریزی کردن در این خصوص زودهنگام است اما قطعاً وقتی به آستانه انتخابات نزدیک‌تر شویم، بحث‌ها و مطالبی که مستلزم حفظ آموزش و پرورش است را به تمام مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور اعلام می‌کنیم.

  وی در واکنش به این موضوع که برخی کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری، فعالیت‌های تبلیغاتی خود را از هم‌اکنون آغاز کرده‌اند، گفت: این افراد کار قانونی انجام نمی‌دهند و خلاف می‌کنند.

  حاجی‌بابایی افزود: ما نمی‌توانیم برای کسانی که در حال حاضر خلاف می‌کنند، دستورالعمل صادر کنیم.

  وی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش یک دستگاه دولتی است، ادامه داد: آموزش و پرورش همیشه یک سر و گردن از اینکه احزاب، گروه‌ها و افراد بخواهند داخل آن موضع گیری کنند باید به دور باشد.

  وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: «آموزش و پرورش» باید مرکز تعلیم و تربیت باشد و افراد باید اینگونه اقدامات را در بیرون از دستگاه تعلیم و تربیت انجام دهند.

  جزئیات دیدار احزاب اصلاح‌طلب با خاتمی 
  در این جلسه پیشنهاد شد که خاتمی به صورت رسمی رهبری سیاسی جبهه اصلاحات را بپذیرد چراکه در حال حاضر وی رهبر معنوی جبهه است.

  سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان گفت: در این جلسه پیشنهاد شد که خاتمی در چارچوب یک منشور، رهبری سیاسی جبهه اصلاحات را بپذیرد و این منشور را با رایزنی‌های خود تهیه کند.

  مجید محتشمی سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره دیدار صبح امروز این جبهه با خاتمی اظهار داشت: اعضای ده‌گانه احزاب اصلاح‌طلب در این دیدار دو ساعته به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند و آقایان کواکبیان، حق‌شناس، باقرزاده، بهمن‌زاده، صفرپور و خانم فرح خسروی و بنده نیز در این جلسه صحبت‌هایی را مطرح کردیم.

  محتشمی با بیان اینکه محور سخنان این افراد تأکید بر انسجام اصلاح‌طلبان و ایجاد جبهه واحد برای انتخابات بود افزود: در این جلسه پیشنهاد شد که خاتمی به صورت رسمی رهبری سیاسی جبهه اصلاحات را بپذیرد چراکه در حال حاضر وی رهبر معنوی جبهه است.

  سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان ادامه داد: در این جلسه همچنین پیشنهاد شد که خاتمی در چارچوب یک منشور رهبری سیاسی جبهه اصلاحات را بپذیرد و این منشور را با رایزنی‌های خود تهیه کند تا اصلاح‌طلبان در قالب یک مدل نهایی به انتخابات ورود کنند.

  وی با اشاره به اینکه این مدل در حال حاضر در قالب طرح مناسک مطرح است، افزود: اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند که بتوانند اجماع کلی بر روی یک نامزد نهایی برای ورود به عرصه انتخابات داشته باشند.

  محتشمی گفت: در این جلسه تمام اعضاء تأکید داشتند که نامزد اول اصلاح‌طلبان خاتمی است و در این جلسه مطرح کردند که خاتمی هر‌گاه صلاح دید آمادگی خود را برای حضور در انتخابات اعلام کند تا بتوانیم از این طریق انتخاباتی رقابتی و پرشور داشته باشیم.

  این فعال اصلاح‌طلب درباره درخواست اصلاح‌طلبان برای نامزدی خاتمی و واکنش خاتمی به این درخواست گفت: خاتمی اعلام کرد که پس از بررسی رویکردها و اوضاع کلی کشور در جلسه بعدی بیشتر به این مسئله می‌پردازد.

  سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان در ادامه با اشاره به صحبت‌های خاتمی اظهار داشت: خاتمی در ابتدای این جلسه ضمن گرامیداشت حماسه حسینی گفت: حماسه عاشورا آثار گران‌بها و سرمایه اجتماعی عظیمی را برای اسلام و تشیع داشته است که امروز به نظام اسلامی تبدیل شده است.

  وی ادامه داد: خاتمی همچنین گفت که امام راحل از این سرمایه اجتماعی که محصول عاشورا بود نظام اسلامی را در ایران پی‌ریزی کردند که می‌تواند برای سایر کشورهای اسلامی الگو باشد.

  محتشمی با بیان اینکه خاتمی ضمن انتقاد از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم بخشی از آنها را ناشی از تحریم‌های گسترده علیه کشورمان دانست خاطرنشان کرد: خاتمی در عین حال تأکید داشت که می‌توان این مسائل را مدیریت کرده و بر مشکلات فائق آید.

  سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان افزود: خاتمی با توجه به حمله رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم غزه نیز اقدام اخیر رژیم صهیونیستی و حامیان آنها را محکوم کرد و گفت: آنها با سکوت خود تأیید حملات رژیم صهیونیستی روی دیگر حقوق بشر را نشان دادند.

  محتشمی در پایان گفت که در ادامه رایزنی جبهه اصلاح‌طلبان با شخصیت‌ها و افراد برجسته قرار است در اواخر هفته آینده ما با سید حسن خمینی نیز دیدار داشته باشیم. 

  تعامل احزاب و تشکلها یک ضرورت است 
  حبیبی با اشاره به نقش گروهها واحزاب در ایجاد انگیزه وهیجانات اجتماعی ،تجمیع ووحدت گروههای همسو را در این راستا نقش آفرین واز مولفه های هم افزائی دانست .دبیرکل جبهه ایستادگی با اشاره به محدودیتهای نظری ونرم افزاری در فعالیت احزاب بخصوص در هشت سال اخیر یکی از راههای برون رفت را اتحاد احزاب همگرا در پیگیری مطالبات وانعکاس واقعیات بر شمرد.
  باپایگاه اطلاع رسانی این جبهه طرح توسعه این تشکل فراگیر بارویکرد تعامل با احزاب وگروههای همسو را اعلام نمود.

  حبیبی با اشاره به نقش گروهها واحزاب در ایجاد انگیزه وهیجانات اجتماعی ،تجمیع ووحدت گروههای همسو را در این راستا نقش آفرین واز مولفه های هم افزائی دانست .دبیرکل جبهه ایستادگی با اشاره به محدودیتهای نظری ونرم افزاری در فعالیت احزاب بخصوص در هشت سال اخیر یکی از راههای برون رفت را اتحاد احزاب همگرا در پیگیری مطالبات وانعکاس واقعیات بر شمرد.

  وی با اشاره به موضوع سبک زندگی اسلامی که اخیرا توسط مقام معظم رهبری ارائه شده است رفتارهای سیاسی مردم را در این عرصه فوق العاده مهم دانسته وافزود: در جامعه دینی کنشها وواکنشهای سیاسی نیز بخشی از زندگی وحیات اجتماعی است ومسئولیت احزاب وگروههای سیاسی در این مسئله بسیار خطیر است.

  حبیبی افزود اگر بخواهیم دمکراسی اسلامی ویا مردم سالاری دینی را نهادینه وبه یک خصلت اجتماعی پایدار ارتقاء دهیم چاره ای جز بهاءدادن به احزاب وگروههای سیاسی نداریم.

  دبیرکل جبهه ایستادگی با اشاره به گردش قدرت اجرائی درکشور پاسخگو بودن مجریان به مردم را از طریق افکار عمومی تجربه خوبی دانست و گفت که این مهم با حضور فعال احزاب میسر خواهد بود وی با اشاره به این که اهمیت وجود وحضور احزاب در فرایند جامعه سازی وتنظیم سبک زندگی جایگاه خود را پیدا نکرده بی توجهی به این مهم را در آینده برای جامعه ایران پر هزینه دانست .

  عضوشورایعالی جبهه ایستادگی با بیان اینکه تاکنون نهادهائی با تلاش های خود سعی داشته اند که جای خالی احزاب را پر نمایند افزود اکتفا به راهبردهای موجود نمی تواند همه ظرفیتهای اجتماعی را فعال نگه دارد.

  وی تنوع فرهنگی وگرایشهای مختلف اجتماعی وقومیتها را ازمولفه های تشکیل دهنده احزاب دانست وگفت که استفاده از این منابع امری راهبردی است.

  حبیبی در شرائط فعلی ونبود احزاب قوی وحدت احزاب در بکار بگیری مجموعه سرمایه ومنابع انسانی رااز جمله راهکارهای جهشی مدیریتی در کشور دانست وگفت نمی توان نسبت به عدم استفاده از این سرمایه ها بی اعتنا بود وی از سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماد جهاد وآینده سازی جامعه اسلامی- ایرانی در افق ۱۴۰۴ یاد کرد وافزود اگر بخواهیم جایگاه اول منطقه ای را در آن زمان بدست آوریم چاره ای جز اتکائ به سرمایه های ملی واجتماعی نداریم دبیرکل جبهه ایستادگی در باره نحوه همکاری تشکلها با جبهه ایستادگی گفت این تشکل آماده همکاری با همه گروههای همسوست و درآینده با احزاب نیز نشست خواهد داشت.

  سیاستی که ۶۴ سال است شکست خورده 
  «احمد رفیق عوض» از نویسندگان سرشناس جهان عرب در جدید ترین مقاله خود تحت عنوان “سیاستی که ۶۴ سال است شکست خورده”، به سیاست رژیم صهیونیستی از آغاز اشغالگری تا به امروز پرداخته و آن را مورد انتقاد قرار داده است.
  وی در ابتدای این مقاله می نویسد: ۶۴ سال است و اسرائیل نبرد پوچی را با ملت فلسطین آغاز کرده و به رغم همه کمک ها و حمایت هایی که از این رژیم می شود، حتی با پیشرفته ترین ابزار و آلات نظامی هم نتوانسته به هدف خود دست یابد.

  این نویسنده عرب می افزاید: صهیونیست ها تلاش کردند ملت فلسطین را خوار و ذلیل و محاصره کنند و آنها را تحت تعقیب قرار دهند اما نبرد آنان با این ملت به نتیجه مطلبوشان نرسید لذا به خونریزی خود ادامه داده اند. نه تنها در این مدت خونریزی متوقف نشده بلکه روز به روز بر عمق اختلاف و شکاف میان آنها با ملت فلسطین بیشتر شده و نفرت فلسطینیان را نسبت به خود افزایش داده اند.

  وی افزود: در این مدت اسرائیل هم خیلی تغییر کرد. درست است که هنوز در قلب پرونده فلسطین قرار دارد و یکی از اطراف این پرونده به شمار می رود و توانسته در اروپا هم نفوذ کند و نیز یکی از قدرتمند ترین ارتش های منطقه و حتی جهان را برای خود بسازد، اما روز به روز از درون افراطی تر می شود و چارچوب نگاهش به جهان تنگ تر می شود و لذا می بینیم که تلاش می کند با برهم زدن ساختار جمعیتی، خود را در منطقه حفظ کند، اما هیچ گاه در نبردهایش در منطقه پیروز نشده است.

  «احمد رفیق عوض» همچنین نوشت: هیچ گاه زمان دقیق آغاز و پایان جنگ های اسرائیل مشخص نبوده و در واقع همیشه اعلام کرده که جنگش پیشدستانه است. اسرائیل در هر جنگ، یکی از نقاط ضعف خود را پیدا می کند. در یکی از جنگ ها ضعف نیروهای زمینی و در جنگی دیگر ضعف و ترس شهرک نشینان و غیره. از همین رو ما شاهد آن بودیم که چند سال پیش از جنوب لبنان عقب نشینی کرد که این مسأله یک شکست به شمار می رود. پس از آن هم دو سربازش به اسارت حزب الله در آمدند و تعداد زیادی هم در جنگ با این حزب از دست داد. مدتی بعد یک سربازش (شالیط) توسط گروه های فلسطینی به اسارت درآمد و به غزه حمله زمینی کرد و بعد از ۲۲ روز به حمله پایان داد زیرا به پیروزی دست نیافت و سربازش را پس نگرفت و فقط کشته و زخمی داد.

  وی در ادامه افزود: اکنون هم شنیده ایم که حاضر شده با گروه های فلسطینی که آنان را تروریست می نامد، قرارداد صلح امضا کند. علت این مسأله هم آن که دیگر ارتش سابق را ندارد و اعتبارش را از دست داده است. هر از چند گاهی هم شنیده می شود که مقاماتش توسط دادگاه های بین المللی محاکمه و دستور تحت تعقیب قرار گرفتن آنان صادر می شود. مدتی است به صورت آشکار توسط دوستان اروپایی اش هم مورد حمله و انتقاد قرار می گیرد. برای اولین بار هم اسرائیل شاهد خودسوزی تعدادی از شهرک نشینانش به دلیل گرانی، فساد، تبعیض و غیره بود. بر همین اساس می توان گفت که اسرائیل دیگر یک طرح مطلوب از سوی این شهرک نشینان نیست.

  این نویسنده عرب زبان در بخش دیگری از مطلب خود افزود: با نگاهی گذرا به همه این مسائل، می توان گفت که اسرائیل در ۶۴ سال گذشته که تأسیس خود را اعلام کرده، سیاسی شکست خورده را داشته و روز به روز هم بیشتر شکست می خورد.

  باهنر مسئول هماهنگي با رئيس‌جمهور 
  عضو هيئت رئيسه مجلس گفت: محمدرضا باهنر نايب رئيس دوم مجلس از طرف هيئت رئيسه ماموريت يافته است تا براي حضور رئيس جمهور در صحن براي پاسخگويي به نمايندگان هماهنگي هاي لازم را انجام دهد. 

  “محمد حسين فرهنگي” امروز در گفت و گو با خبرنگار جام جم آنلاين با اشاره به جلسه روز گذشته هيئت رئيسه مجلس، گفت: در اين جلسه موضوع سوال از رئيس جمهور و حضور وي در صحن مجلس بررسي شد.

  وي افزود: با توجه به اينكه مجلس در طي هفته آينده جلسه علني ندارد، احتمالاً براي حضور رئيس جمهور در روز يكشنبه دوازدهم يا سه شنبه چهاردهم آذر هماهنگي خواهد شد.

  هنوز دلیل مرگ ستار بهشتی مشخص نیست 
  تا زمانی که همه آزمایشها و بررسی‌های فنی در کنار هم گذاشته نشود و جمع بندی نهایی انجام نشود، نمی‌توانیم اظهار نظر قطعی کنیم.
  احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی اظهارات منتشر شده قبلی به نقل خود را درباره علت مرگ ستار بهشتی که در رسانه‌ها منتشر شده را کذب دانست و گفت: اظهارات بنده به درستی منتشر نشده و درباره مرگ این فرد هنوز در سازمان پزشکی قانونی جمع بندی نهایی انجام شده و آزمایشهای پزشکی ادامه دارد.

  وی در پاسخ به این پرسش که آیا ستار بهشتی به مرگ طبیعی یا غیر طبیعی فوت کرده و آیا ضرب و جرح عامل مرگ وی بوده است توضیح داد: همه این موارد در حال بررسی است و تا پایان تحقیقات که احتمالاً فردا به اتمام می‌رسد، نمی توانیم نتیجه قطعی را اعلام کنیم.

  رئیس سازمان پزشکی قانونی در پاسخ به این پرسش فارس که آزمایشهایی که تاکنون انجام شده چه نکته‌ای را ثابت کرده است، گفت: تا زمانی که همه آزمایشها و بررسی‌های فنی در کنار هم گذاشته نشود و جمع بندی نهایی انجام نشود، نمی‌توانیم اظهار نظر قطعی کنیم.

  احمد توکلی: دولت خزانه‌داری را دور می‌زند 
  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که دولت با تهاتر و معاوضه کردن کالا خزانه‌داری را دور می‌زند گفت: نمایندگان روی مصلحت سنجی به این طرح رای ندهند زیرا این طرح بعد از رفتن به شورای نگهبان با ایرادات بسیار دوباره به مجلس برمی‌گردد.

  احمد توکلی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان)‌مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل ۵۳ قانون اساسی با بیان این که براساس این اصل کلیه دریافتی‌های دولت باید در حساب‌های خزانه‌داری متمرکز شده و همه پرداخت‌ها در حدود اعتبارات مصوب به قانون انجام شود، گفت: هم اکنون صدها ردیف در قانون بودجه وجود داشته و این ردیف‌ها دارای سقف است اما وقتی دولت اقدام به تهاتر کرده و بعد می‌گوید که ارقام دریافتی تغییر کرده است یعنی این که تمام برنامه‌ریزی‌های مجلس تغییر می‌کند.

  نماینده مردم تهران،‌ ری،‌شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که تصمیم‌گیری دولت برای کم یا زیاد شدن ارقام دریافتی به معنای نقض اصل ۵۲ قانون اساسی است افزود: دولت باید در تغییر ارقام تابع قانون باشد.

  وی ادامه داد: آقای تاجگردون گفتند الحاق یک بند به جزء ۲۴ بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور سرجمع بودجه را عوض نمی‌ کند اما باید گفت که اگر قانونگذار می‌خواست که سرجمع بودجه عوض نشود یک عدد تصویب می‌کرد و به دولت اجازه می‌داد که این اعتبارات را به هر طوری هزینه کند.

  توکلی افزود: قانونگذار خواسته که مجلس لایحه بودجه دولت را بررسی کرده و برای هر ردیف یک رقم مناسب ایجاد کند از این رو تغییر این ارقام باید براساس قانون باشد و کلیه دریافت و پرداخت‌ها در حوزه اعتبارات انجام شود.

  این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان این که دولت با تهاتر و معاوضه کردن کالا خزانه‌داری را دور می‌زند یادآور شد: خواهش می‌کنم که دوستان روی مصلحت سنجی به این طرح رای ندهند زیرا این طرح بعد از رفتن به شورای نگهبان با ایرادات بسیار دوباره به مجلس برمی‌گردد.

  وی با تاکید بر این که بودجه عمرانی کشور حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است گفت: براساس لایحه بودجه قرار شد که اگر از این ردیف اعتباری اضافه ماند حدود یک میلیارد تومان برای خرید قیر استفاده شود اما هم اکنون شاهد هستیم که بودجه عمرانی هفت ماهه کشور به جای ۲۳ هزار میلیارد تومان حدود ۳۸۶۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است از این رو این اقدام حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان از درآمد دولت را کم می‌کند.

  محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار قانون اساسی توکلی گفت: شما می‌فرمایید براساس اصل ۵۳ قانون اساسی به طور کلی تهاتر از سوی دولت ممنوع است اگر شما این برداشت را دارید به طور حتم درست است اما اگر اظهارات شما در این رابطه است که کلیه درآمدهای دولت باید در حساب خزانه‌داری کل متمرکز شود باید بگویند که تهاتر دریافتی نیست.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.