• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پزشکی » چرا واردات کاندوم ممنوع شد؟
  کد خبر : 911491

  چرا واردات کاندوم ممنوع شد؟

  چرا واردات کاندوم ممنوع شد؟Reviewed by Aryan on Nov 20Rating: محافظ بهداشتی (کاندوم) به عنوان یکی از کالاهای “غیرضرور و لوکس”، با تصویب جدید دولت، ثبت سفارش وارداتش به کشور ممنوع شده است. به گزارش عصر ایران، معلوم نیست که محافظ بهداشتی اساساً به چه دلیل در فهرست کالاهای غیرضروری قرار داشته و مهمتر از…

  چرا واردات کاندوم ممنوع شد؟Reviewed by Aryan on Nov 20Rating:

  محافظ بهداشتی (کاندوم) به عنوان یکی از کالاهای “غیرضرور و لوکس”، با تصویب جدید دولت، ثبت سفارش وارداتش به کشور ممنوع شده است.

  به گزارش عصر ایران، معلوم نیست که محافظ بهداشتی اساساً به چه دلیل در فهرست کالاهای غیرضروری قرار داشته و مهمتر از آن، به چه دلیل وارداتش به کشور ممنوع شده است. در این باره می توان به چند دلیل احتمالی اشاره کرد و بر هر یک از این دلایل، نقدهایی نیز وارد است.

  نخست اینکه، ممکن است مسئولان دولتی، واردات محافظ بهداشتی را با هدف پیشبرد سیاست افزایش جمعیت در کشور، ممنوع کرده باشند. اگر چنین باشد، باید گفت افزایش جمعیت، اگر قرار است سیاستی اقناعی باشد، باید با “مجاب کردن” شهروندان به زاد و ولد بیشتر اجرا شود.

  لازمه این کار نیز، بحث و استدلال و کار فکری لازم برای متقاعد ساختن مردم به ضرورت افزایش جمعت کشور است. زاد و ولد اجباری که نمی شود!

  در جامعه ایران، برخی از پدیده های اجتماعی، به دلیل سرشت اجباری شان، خصلت سیاسی یافته اند. اگر ممنوعیت واردات محافظ بهداشتی، با هدف زمینه سازی برای افزایش اجباری جمعیت باشد، دیر یا زود ممکن است پدیده طبیعی و ذاتاً غیرسیاسی زاد و ولد هم، خصلت و ماهیتی سیاسی پیدا کند؛ و این امر موجب افزایش سیاست زدگی در ایران امروز خواهد شد.

   بر فرض هم که ممنوعیت واردات محافظ بهداشتی با هدف افزایش جمعیت صورت وضع شده باشد، با توجه به اینکه بخش عمده این محصول در داخل کشور تولید می شود، منطقاً باید واحدهای تولیدکننده این کالا در داخل کشور نیز تعطیل شوند تا جامعه به سمت تحقق هدف مذکور سوق داده شود؛ و این امر، به سهم – ولو کوچک – خود، موجب افزایش بیکاری و نارضایتی اقتصادی در کشور می شود.

  دوم اینکه، ممکن است مسئولان دولتی، واردات محافظ بهداشتی را با هدف کمک به تولید ملی ممنوع کرده باشند. اگر چنین باشد، بحث سوق دادن غیراقناعی جامعه به سمت افزایش زاد و ولد منتفی است و این تصمیم گیری، جنبه اقتصادی می یابد.

  سالانه بیش از 72 میلیون قطعه محافظ بهداشتی در داخل کشور تولید می شود و این رقم، سه چهارم نیاز مردم ایران به این کالا را تامین می کند. با ممنوع شدن واردات این کالا به ایران، خلا و کمبودی در بازار بوجود می آید که معلوم نیست چگونه می خواهد پر شود؟ آیا مقامات دولتی، تدبیری اندیشیده اند تا کاهش 25 درصدی محافظ بهداشتی را در سطح کشور جبران کنند.

  لازمه این کار افزایش تولید محافظ بهداشتی در داخل کشور است. این سیاست در صورتی قابل قبول است که دولت به تولیدکنندگان داخلی پیشاپیش این کالا اطلاع داده باشد که تولید خود را از فلان تاریخ تا حدی افزایش دهند که جامعه با کمبود محافظ بهداشتی مواجه نشود. اما آیا زمینه لازم برای افزایش 25 درصدی تولید این کالا در داخل کشور وجود دارد؟

  بر فرض که چنین افزایش تولیدی امکان پذیر باشد و دولت هم پیشاپیش به تولیدکنندگان داخلی اعلام و کمک کرده باشد که تولید کالای خود را از فلان تاریخ تا فلان قدر افزایش دهند، باز هم این سوال پرسیدنی است که این کالا به چه دلیل جزو کالاهای لوکس و غیرضروری قلمداد شده است؟

  سوم اینکه، ممکن است مسئولان دولتی، واردات محافظ بهداشتی را با این تلقی ممنوع کرده باشند که این کالا، صرفاً از سوی اقشار خاصی از مردم ایران مصرف می شود و همگان را با آن سر و کاری نیست. اگر چنین باشد، با توجه به آمار رو رشد بیماری ایدز در کشور، باید پرسید چرا همان اقلیت مصرف کننده محافظ بهداشتی را باید از مصرف این کالا محروم کرد؟

  این همه که در سال های اخیر، مسئولان وزارت بهداشت و نیروی انتظامی درباره تعداد رو به رشد زنان خیابانی هشدار داده اند، آیا دال بر این نیست که شهروندان باید از رفتارهای پرخطر جنسی پرهیز کنند؟ پس چرا به جای اینکه فرهنگ استفاده از محافظ بهداشتی در جامعه ترویج شود، دولت رفتار پرخطر اکثریت روگردان از این کالا را عقلانی فرض کرده و اقلیت مشتری این کالا را از دسترسی به آن محروم می کند. این امر، البته نافی هدایت جامعه به اخلاق گرایی نیست.

   تازه این نقد متعلق به زمانی است که بپذیریم در شهرهای بزرگ کشور، اکثر مردم بدون استفاده از محافظ بهداشتی، تن به آمیزش جنسی می دهند. اما اگر آمیزش جنسی اکثریت مردم در شهرهای بزرگ با استفاده از محافظ بهداشتی باشد، چرا ناگهان باید بخشی از این جمعیت را در معرض خطر ابتلا به بیماری ایدز و سایر بیماری های مقاربتی قرار داد؟

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳۶)  • عسل

   در یک جمله : خاک بر سر اداره کننده ها و خاک بر سر ما که هی تو سری میخوریم و میخندیم !

  • MASOUD

   احتمالا یه آقازاده کارخونه ی کاندوم سازی(کالای لوکس) زده وارداتش و متوقف کردن

  • YASER

   ببینید جمعیت شیعه داره نسبت به سنی ها کم میشه ما در چند سال دیگه از لحاظ زادو ولد رتبمون کم میشه چرا متوجه نمیشید اوضاع خرابه الانم جمعیت دخترا 3 برابر پسراس .

  • محمدخان

   مخ تصمیم گیرندها لامذهب مخ نیست که….ابر مخه.

  • پیمان

   انصافا کسی رو میشناسین که کاندوم رو برا خوشگلی مصرف کنه؟؟؟؟

  • حیرون

   عاقا میگما این همه چیز میز از خارج وارد میشه گیر دادن به همین کاندوم…اگه شما نیازهای از جمله کاندوم تونستید با کیفیت خارجی تولید کنید این کارو بکنید.بعدش اصلا به عئاقبش فک نمیکنید معلوم هست کسی که مسول چنین فکری در چه قرنی داره زندگی میکنه.ماشالله انقد به فکر آینده های بچه های آینده و افزایش آمار بچه های طلاقی هستن من واقعا تشکر میکنم.(از این نکته هزار نکته بیاموز)

  • ایرج کی شمس

   شما مخاطبان هم دست کمی از مسئولان حکومت ندارید، بجای دادن نظری منطقی و انتقادی سازنده و مفید. فقط بلدید بنویسید “کاندوم کالای لوکس” و حرف های بی ربط به خانم ها نسبت بدین.

  • Iman

   این روزا باید منتظر عجیب ترین ها بود جلا الخالق!!!
   حالا نتیجه بگیریم که کاندوم کالای لوکس هست یا نیست؟!

  • amir

   با سلام خدمت دوستان دعوا براي چي .بجاي كاندوم.بادكنك استفاده بشه از نظر بهداشتي هم مشكتي نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • miady

   انقد نگین کاندوم کالای لوکسه یهو دیدین خانوما گذاشتنش تو بوفه پذیراییشون. خوب حتما یه حکمتی هست که این دولتمردان تحصیل کرده این تصمیمو گرفتن واسمون…
   هه هه هه…

   • نام شما...

    اره واقعااااااااا

  • امیر رضا

   مسخره بازیه / ینی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ایدا

   در یک جمله برای مدیریت این کشور واقعا متاسفم .

  • نازی

   نه بابا مشکل جای دیگه است
   این مسئولین بهشون خوش نمیگذره
   می خوان ممنوعش کنن

  • نام شما...

   vay vay vay azin bifarhangi va bi savadi dolatmardan ma tora khoda bas konid injori faghat hamera alode mikonid

  • abas40

   فکر کردن می تونن مارو گول بزنن پس پلاستیک فریزر برای چیه

  • milad

   اخه واردات کاندوم به اقتصاد صنعت کاندوم سازی در ایران لتمه میزنه.

   • نام شما...

    لطمه

  • احمد

   مسئله انجاست که مسئولین نظام فکر می کنند مردم بخاطر حرف شنوی از اینها جلوی رشد جمعیت را گرفتند و امروز هم بخاطر حرف این آقا مردم شل می کنند تا جمعیت زیاد بشه!! زهی خیال باطل ! بگذارید تا اینها در توهمات ذهنی خود بمانند و با این خیالات ابلهانه نیز بمیرند.امروز نسل جوان کشور امیدی به زندگی شرافتمندانه و شغل مناسب و تشکیل خانواده ندارند و سربار خانواده و والدین پیر و از کار افتاده خود هستند و راه مفری هم برایشان نیست و دلیل آن هم سردمداران بی کفایت و مسئولین بی لیاقت و کودن در راس امور کشور است. حال بیایند کاندوم را هم ممنوع کنند تا ببینیم کدام معضل از معضلاتشان کم می شود؟!؟!؟!؟!؟!

  • امير

   مي شه از كيسه فريزر هم استفاده كرد.بد نيست.

  • رز

   تو این مملکت همه چی زوریه! می خوان جمعیتو زیاد کنن واردات کاندومو قطع می کنن! شاید یکی دلش نخواد بچه دار شه! اندازه یه دونه خاکشیر به شعور ملت احترام نمیذارن. نمی فهمن که با انجام این کار فقط تعداد سقط جنینای غیر قانونی زیاد میشه. بعدشم ، اصلا ما چرا باید بچه دار شیم؟؟ فقر و اعتیاد و بیکاری داره از سر و کولمون بالا میره ، روزی هزار بار آرزو میکنیم کاش به دنیا نیومده بودیم اونوقت چند تا بچه طفل معصوم دیگه رو هم مثل خودمون بدبخت کنیم؟؟

  • ایرج کی شمس

   چرا مسئولان ارشد این مملکت لحظه ای فکر و تأمل نمی کنند، اندکی مسائل رو بررسی و کارشناسی نمی کنند و مدتی در بین مردم نمی آیند تا ببینند مشکلات اصلی و ریشه ای آنها چیست؟ و همین طور از آنها نظرخواهی کنند، بعد یه تصمیم اساسی و منطقی بگیرند.
   مگه مشکل جامعه ما زاد و ولد است، آن پدری که دستش به دهانش نمی رسه و نمی تواند هزینه امرار معاش یه خانواده 2 نفره را تأمین کنه، چطور باید شکم فرزندان طرح دولت را سیر کنه.
   لااله الا الله ، این دولت در طول این سالها با طرح ها و برنامه هایش سوهان روح مردم شده است.
   آقایان شیفته پست و صندلی، سوارانی که از پیاده ها خبر ندارید، مشکلات اقتصادی ( معیشت و مسکن) و اجتماعی( ازدواج و طلاق) را حل و فصل کنید. مردم ما خودشان عاقل هستند و مثل گذشته که فرزند را نعمت می دانستند در این خصوص اقدام می کنند. و نیازی به تبلیغات پر هزینه و بدون کارشناسی و پشتوانه و طرح و برنامه های خنده دار شما دولیتان ندارند.
   پیشنهاد من این است که دولت خدوم و کریمه احمدی نژاد، مثل واردات کالاهای مختلف از چین این یکی رو هم با وارد کردن نوزادهای چینی جبران کنه و هر خانواده ای از دار و دسته احمدی نژاد 10 فرزند را بپذیرد و همین طور کابینه اش و مرفه هان بی درد هم 8تا 10 از این کودکان را قبول کنند

  • sevda

   این دولت دیگه میخواهد چی کار کنه..فعلا همین قدر مردم دارن به زور زندگی میکنن…زادو ولد بیشتر هه خندیدیم

  • منتقد

   با این کارها سقط جنین بیشتر خواهد شد.

   • miady

    باهات موافقم. طبعاتش خیلی بیشتر از این حرفاست. چه فایده که گوش مسیولین بسته ست…

  • نگار

   مردم از خنده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! كالاي لوكسه! اعيانيا فقط استفاده ميكردن اونم كه از دست رفت. كاندوماي ايراني احتمالا بركس عمل كنند!!!!!!!!!!!!!!

  • علی

   خداییش کاندوم کالای لوکسه؟؟؟!!!
   :))

   • sevda

    احتمالا اصلا دستبند کنیم جای طلا بندازیم دستمون حیفه باهاش اینطوری برخورد میشه

  • فروزش

   هردم از اين باغ بري ميرسد

  • مریم

   من نمیدونستم کاندوم هم جزء لوازم لوکسه!

  • mahdi

   درکشوری که صداقت فراموش شود انسانیت میمیرد واقعا در این مورد هم صدق می کند

  • حامد

   بجای اینکه مسئله را حل کنیم صورت مسئله را پاک میکنیم بجای افزایش جمعیت به فکر بالا بردن سطح علمی واموزش بهینه برای همین به اصطلاح جمعیت کم باشیم تا بتوانیم مثل کشورهای پیشرفته باشیم وایرانی سربلند داشته باشیم

  • mohaad

   برای افزایش جمعیت باید برنامه ریزی بشه نه اینکه یک شبه واردات کاندوم را ممنوع کنند . اول باید شرایط جامعه ازدواج جوانان را درست کنند تا افزایش جمعیت صورت گیرد در غیر اینصورت بی بند و باری زیاد می شود

  • سردرگم

   معمولاً تو این مملکت تصمیمات یک شبه گرفته می شه و استدلالی پشتش نیست
   آخه مگه فقط کاندوم جلوی افزایش جمعیتو گرفته بود که وارداتش ممنوع میشه ؟؟ پس با این حساب کاندوم خیلی قدرت داره ……
   آیا شما فکر افزایش بیماری هایی مثل هپاتیت و ایدز رو کردید یا نه
   آیا تنها وسیله جلوگیری کاندومه
   شاید هم کشورهایی مثل سوئد و سوئیس تامین کننده عمده کاندوم جهان هستند که رشد منفی جمعیت دارن و برعکس کشورهای آفریقایی واردات کاندومشون قطع شده
   بهتر نیست تصمیماتمون کارشناسی شده باشه تا از سر رفع مسئولیت

   • sevda

    ایذز بیشتر شه حتما خیلی بهتره تا کم شدن جمعیت..بابا اینا کاربلدن منو تو نمیدونیم.دروغ میگم اوضاع الانو ببین……..چی کمو کسر داریم همه چی عالی

  • زهرا

   بابا تو رو خدا افزایش جمعیت رو بیخیال شین…واسه همین جمعیت کار نیس چه برسه بیشتر از این

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.