• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » زمزمه افزايش خدمت سربازی
  کد خبر : 90906

  زمزمه افزايش خدمت سربازی

  زمزمه افزايش خدمت سربازیReviewed by Aryan on Nov 6Rating: همه اين چند سال تمام خبرها از نظام وظيفه، حكايت از كاهش مدت خدمت سربازي داشت؛ از كاهش خدمت از 24 ماه به 21 ماه گرفته تا كاهش يك تا چهار ماهه خدمت براي سربازان تحصيلكرده در دانشگاه‌ها. اين‌بار اما خبرهاي جديدي مي‌رسد كه شايد براي…

  زمزمه افزايش خدمت سربازیReviewed by Aryan on Nov 6Rating:

  همه اين چند سال تمام خبرها از نظام وظيفه، حكايت از كاهش مدت خدمت سربازي داشت؛ از كاهش خدمت از 24 ماه به 21 ماه گرفته تا كاهش يك تا چهار ماهه خدمت براي سربازان تحصيلكرده در دانشگاه‌ها. اين‌بار اما خبرهاي جديدي مي‌رسد كه شايد براي آنها كه هنوز دوران سربازي را پشت سر نگذاشته‌اند، خبر خوشحال‌كننده‌اي نباشد.

  ستادكل نيروهاي مسلح براي اولين بار در اين چند سال به افزايش خدمت سربازي اشاره مي‌كند. سردار كمالي مي‌گويد: «افرادي كه در سال 90 به خدمت اعزام شوند در شمول مقررات اين سال هستند.» و در صورت افزايش مدت خدمت سربازي «اين موضوع شامل آنان نمي‌شود.» او همچنين گفته است كه مرحله اخطار به مشمولان غايب از طريق كلانتري‌ها و دستگيري افرادي كه با توجه به اخطار اوليه خود را معرفي نكرده‌اند، شروع شده است.

  در چند سال گذشته نه خبر از افزايش خدمت سربازي بوده و نه مشمولي به دليل سر باز زدن از رفتن به خدمت بازداشت شده بود البته قانون بازداشت مشمولان در زمان جنگ بسيار جدي گرفته مي‌شود اما پس از آن زمان از شدت آن كاسته شده بود.

  آسان‌گيري در رابطه با خدمت البته به اينجا محدود نماند وقتي زمان خدمت سربازي از 24 ماه به 21 ماه رسيد و پس از آن هم با كسري‌هاي جديد، مدت خدمت مشمولان ليسانس يك ماه، فوق‌ليسانس دو ماه، دكترا سه ماه و فوق دكترا چهار ماه كاهش يافت. همچنين مدت خدمت محققان فوق‌ليسانس و بالاتر به‌ازاي تحقيق يا اختراعي كه در زمينه مسايل نيروهاي مسلح ارايه كنند، دو ماه تا يك سال كسر شد.

  با وجود همه اين كسرخدمت‌هاي چند سال گذشته و افزايش شرايط معافيت‌ها، فرمانده نيروي انتظامي هم چهار روز پيش گفته بود: «تهديد هميشه براي كشور وجود دارد و كاهش خدمت سربازي به صلاح كشور نيست.» و حالا هم جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح از افزايش احتمالي مدت خدمت سربازي خبر داده است؛ خبري كه با توجه به آنچه فرمانده ناجا مي‌گويد، با توجه به تهديدهايي است كه هميشه براي كشور وجود دارد.

  در چند سال گذشته تعداد كساني كه شامل معافيت از خدمت مي‌شدند هم افزايش يافته بود و تعداد سربازان آنقدر مازاد بر نياز بود كه برخي مشمولان چند ماه در انتظار اعزام به محل خدمت مي‌ماندند. برخي سربازان دوره خدمت وظيفه را دوره‌اي بيهوده مي‌دانند و برخي هم نظر ديگري دارند، اما آن گونه كه سردار احمدي‌مقدم مي‌گويد، دوران سربازي را نبايد زمان علافي و اتلاف وقت دانست. حالا مشمولان بايد منتظر باشند و ببينند كه ستاد كل نيروهاي مسلح چه تصميمي براي آنها مي‌گيرد. خدمت وظيفه عمومي بيشتر مي‌شود يا همين قدر مي‌ماند.

  البته آنگونه كه سردار كمالي گفته بنا به پيشنهاد ستادكل نيروهاي مسلح و موافقت مقام معظم رهبري، داماد (همسر فرزند) يا يكي از بستگان درجه يك جانبازان قطع نخاعي فاقد فرزند ذكور سالم بنا به تاييد بنياد شهيد و امور ايثارگران با انتخاب و معرفي جانباز به عنوان «هميار» از انجام خدمت دوره ضرورت معاف مي‌شوند. او مي‌گويد: با توجه به مشكلاتي كه جانبازان قطع نخاعي با آن مواجه هستند اين پيشنهاد براي كمك به آنان ارايه شده است و بنياد شهيد ‌بايد افراد واجد شرايط را بنا به انتخاب جانباز به سازمان وظيفه عمومي معرفي كند.

  وي درباره ادامه تحصيل مشمولان نيز گفته است كه مدت معافيت تحصيلي دانشجويان براي مقاطع كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتراي ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته شش سال و كارشناسي ارشد و دكتراي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي پنج سال است و دانشجويان بايد طوري برنامه‌ريزي كنند كه در اين مدت تحصيل خود را به اتمام برسانند. به گفته كمالي، در مواقعي نيز دانشگاه‌ها مي‌توانند با تشكيل كميسيون موارد خاص، حداكثر دو ترم بر مدت ذكر شده به دانشجويان اجازه ادامه تحصيل بدهند و پس از اين مدت دانشگاه‌ها حق ثبت‌نام از دانشجويان را ندارند و بايد آنان را براي انجام خدمت دوره ضرورت به سازمان وظيفه عمومي معرفي كنند.

  كمالي تاكيد كرده كه مشمولان غايب حق ادامه تحصيل ندارند و مي‌گويد: در موارد استثنايي سازمان وظيفه عمومي مي‌تواند با تشكيل كميسيوني وضعيت دانشجويان را بررسي كند و براي افرادي كه به دليل مشكلات، موفق به اتمام تحصيل خود نشده‌اند اما در مدت محدود قادر به اتمام تحصيل خواهند بود با حفظ وضعيت غيبت به مدت يك يا دو ترم اجازه ادامه تحصيل را صادر كند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.