• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گوناگون » ماركسيسم چيست؟
  کد خبر : 906248

  ماركسيسم چيست؟

  ماركسيسم چيست؟Reviewed by Aryan on Nov 15Rating: مارکسیسممکتبی سیاسی و اجتماعی است که تحت تأثیر اندیشه‌های كارل ماركس،فيلسوف آلماني اواخر قرن 19 پيدا شد.اساس مارکسیسم بر این باور استوار است که تاریخ جوامع تاکنون تاریخ مبارزه طبقاتی بوده‌است و در دنیای حاضر دو طبقه،بورژوازي و پرولتاريا وجود دارند که کشاکش این دو تاریخ را رقم…

  ماركسيسم چيست؟Reviewed by Aryan on Nov 15Rating:

  ماركسيسم

  مارکسیسممکتبی سیاسی و اجتماعی است که تحت تأثیر اندیشه‌های كارل ماركس،فيلسوف آلماني اواخر قرن 19 پيدا شد.اساس مارکسیسم بر این باور استوار است که تاریخ جوامع تاکنون تاریخ مبارزه طبقاتی بوده‌است و در دنیای حاضر دو طبقه،بورژوازي و پرولتاريا وجود دارند که کشاکش این دو تاریخ را رقم خواهد زد.

  خب اگه بخوام بيشتر توضيح بدم كه اولا بورژوازي يعني سرمايه داري و پرولتاريا يعني طبقه كارگر و زحمت كش.منظور از مبارزه ي تاريخي اينه كه از همان جوامع اوليه بشر كه شكل گرفته،همواره عده اي قدرتمند و فرمانروا شدن و عده اي كارگر، و همواره قيام و شورش كارگر ها بر عليه فرمانرو ها شكل گرفته.به اين مي گن مبارزه طبقاتي كه زير بناي اين مبارزه همون تضاد طبقاتي هست كه امروزه خيلي اسمش به گوش ميرسه.مارکسیسم اعلام می‌کند که تضاد طبقاتی و جنگجویی انقلابی در نهایت به پیروزی  طبقه کارگر و تشکیل جامعه‌ای می انجامد که در آن مالکیت خصوصی برچیده شده و ابزارهای تولید و اموال به جامعه تعلق دارد.

  بين ماركسيست ها تفاوت نظر وجود دارد اما موضوعی که تقریباً همه در آن توافق دارند:«واژگونی نظام سرمایه‌داری از طریق انقلاب کارگران و لغو مالکیت خصوصی و کار مزدی و ایجاد جامعه‌ای بی طبقه با مردمی آزاد و برابر و در نتیجه، پایان «ازخودبیگانگی» انسان  است.

  به طرفداران انديشه ي ماركسيسم اصطلاحا كمونيست يا سوسياليست ميگن.اگه به ريشه ي كلمه ي كمونيست توجه كنيد،common رو پيدا مي كنيد كه به معناي مشترك هست.پس مفهموم كمونيست همون مشترك بودن يا به عبارت ديگه جامعه بدون تضاد طبقاتي.

  مطابق نظرات مارکسیست‌ها در مورد کمونیسم، مهم‌ترین ویژگی زندگی انسان‌ها در یک جامعه طبقاتی از خود بيگانگي است و کمونیسم به این دلیل که آزادی انسان‌ها را به طور کامل به رسمیت می‌شناسد مکتبی مطلوب است.در جامعه کمونیسمی، که دایره آزادی هر فرد بیش از همیشه‌است و وی می‌تواند در رشته مورد علاقه به موفقیت دست پیدا کند، جامعه فرآیند تولید را کنترل می‌کند و بنابراین فردی مثل من می‌تواند امروز کاری انجام دهدو فردا کار دیگری، صبح شکار کند، بعدازظهر ماهیگیری کند، شب گله را به چرا ببرد، بعد از شام هم به انتقاد بپردازد، همان چیزی که در ذهنش است را اجرا کند بدون آنکه شکارچی، ماهیگیر، چوپان یا نقاد باشد.

  اساس ماركسيسم بر چهار اصل استوار است:

  1-پرولتاريا انقلابي ترين طبقه ي اجتماعي است.

  2-رهبري اين طبقه مي بايست از طريق پيشتاز وي يعني حزب كمونيست اعمال شود.

  3-اين حزب مي بايستي قدرت سياسي را به دست گيرد و ديكتاتوري طبقه كارگر را برقرار كند.

  4-اين دولت مي بايستي همه چيز را ملي كند،در نتيجه مالكيت خصوصي را با مالكيت عمومي از طريق ماكليت دولتي نفي مي كند.

  خب اين يه خلاصه اي از مكتب انقلابي ابتداي قرن بيستم بود كه تقريبا همه جارو فرا گرفت و انقلاب هاي زيادي رو شكل داد.انقلاب شوري به رهبري لنين و بعدش استالين و …. انقلاب هاي آمريكاي جنوبي و …

  در ايران هم اين انديشه از دوران رضا خان طرفداراني داشت،بعد از شهريور 20 كه رضا شاه فرار مي كنه،انديشه ماركسيست به طرز فوق العاده اي بين روشنفكران ايراني و دانشگاه نفوذ مي كند.ظهور اين انديشه در ايران با تاسيس حزب توده همراه بود.كه رئيس حزب توده كيانوري بود.هنرمند هاي فراواني هم به اين انديشه گرايش داشتند مثل بزرگ علوي،جلال آْل احمد ،سياوش كسرايي و ….

  البته حزب توده مبارزات فراواني رو عليه رژيم شاه انجام داد ، اما بعد از كودتا 28 مرداد و نقشي كه سران حزب توده در اين كودتا داشتند،ا اين حزب طرفداران خودش رو از دست داد ،اما انديشه ي كمونيست همچنان ادامه پيدا كرد.

  البته امروزه انديشه ي كمونيست طرفدار چنداني نداره و به جز كشور هايي مثل چين و آمريكاي جنوبي در كشور هاي ديگه رواج نداره.اما به هر حال مكتب و نظريه اي بود كه دنيا رو تكون داد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.