• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » بمباران در غزه و انفجار موشک در تل آویو / 5 موشک دیگر به تل آویو شلیک شد
  کد خبر : 905873

  بمباران در غزه و انفجار موشک در تل آویو / 5 موشک دیگر به تل آویو شلیک شد

  بمباران در غزه و انفجار موشک در تل آویو / 5 موشک دیگر به تل آویو شلیک شد Reviewed by Aryan on Nov 15Rating: با دستور بنیامین نتانیاهو، ارتش اسراییل عملیات “عذاب آسمانی” را علیه مقاومت در نوار غزه آغاز کرد. این عملیات با ترور احمد الجعبری که در محافل نظامی رژیم صهیونیستی از وی…

  بمباران در غزه و انفجار موشک در تل آویو / 5 موشک دیگر به تل آویو شلیک شد Reviewed by Aryan on Nov 15Rating:

  با دستور بنیامین نتانیاهو، ارتش اسراییل عملیات “عذاب آسمانی” را علیه مقاومت در نوار غزه آغاز کرد.

  این عملیات با ترور احمد الجعبری که در محافل نظامی رژیم صهیونیستی از وی به عنوان فرمانده ستاد جنگ حماس یاد می شد، آغاز گشت و بنا به اظهارات ایهود باراک وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، چهار هدف اصلی را دنبال می کند: تحقق بازدارندگی اسراییل، نابودی توان موشکی مقاومت فلسطینی، وارد آوردن ضربات دردناک به پیکره مقاومت و کاهش سطح آسیب دیدگی جبهه داخلی اسراییل.

  باراک در پاسخ به این پرسش که این عملیات تا چه زمانی تداوم خواهد یافت، اظهار داشت که ما در آغاز هستیم و نه پایان؛ این عملیات، بازدارندگی را تقویت کرده و ضمانتی برای آرامش اسراییل خواهد بود.

  حملات ارتش اسراییل که آغاز شد، مقاومت فلسطینی حملات موشکی خویش را به شهرهای بئر سبع، عسقلان و اسدود تشدید کرد و مراکز نظامی و اطلاعاتی ارتش اسراییل را با موشک های گراد و کاتیوشا هدف قرار داد.

  فیلم لحظه اصابت موشک به خودروی احمد الجعبری

   در طرف مقابل جنگنده های رژیم صهیونیستی نیز مناطق مختلفی از نوار غزه را بمباران کردند. لحظاتی بعد نیروی دریایی ارتش اسراییل نیز وارد معرکه شد و مناطقی از ساحل نوار غزه را هدف قرار داد.

  ساعاتی پس از آغاز جنگ، سرگرد آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسراییل، از نابودی مخازن موشکی حماس و جهاد اسلامی با برد بیش از 40 کیلومتر خبر داد.

  سایت خبری ارتش اسراییل نیز اعلام کرد که همه گزینه ها مطرح است و اگر ضرورت اقتضاء کند، ارتش هجوم زمینی به نوار غزه را آغاز خواهد کرد.

  شبکه 10 تلویزیون اسراییل نیز از حرکت نیروهای زرهی ارتش اسراییل به سمت نوار غزه و صدور دستور شماره 9 نظامی از سوی کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی خبر داد که بر مبنای آن همه نیروهای احتیاط ارتش این رژیم به حال آماده باش درخواهند آمد.

   این شبکه به نقل از جلسه کابینه امنیتی اعلام کرد که عملیات نظامی تا زمانی ادامه خواهد یافت که حماس بگوید دیگر کافی است!

  با این حال در لحظات آغازین جنگ به نظر نمی رسید که رژیم صهیونیستی به دنبال تهاجم نظامی گسترده به نوار غزه باشد چه اینکه به اعتقاد بسیاری این رژیم در شرایط کنونی، آماده ورود به مخاطرات چنین تصمیمی نیست و بیشتر به دنبال کسب ضمانت های امنیتی محکم از سوی مصر برای توقف حملات موشکی از سوی نوار غزه به مناطق جنوبی سرزمین های اشغالی است. چه اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز بی میل نبود که از این عملیات به عنوان سکویی برای پرش در انتخابات پارلمانی این رژیم بهره برداری کند که قرار است در فوریه آینده برگزار شود.

  عصر چهارشنبه، رون بن یشای در یودیوت آهارونوت نوشت که ارتش نمی خواهد جنگ گسترده ای را علیه حماس آغاز کند چرا که دولت اسراییل نمی خواهد دستاویزی برای تهدید معاهده صلح کمپ دیوید به اخوان المسلمین در مصر دهد.

  از سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که سقوط حماس منجر به افزایش قدرت جهاد اسلامی و صعود جریان سلفی در نوار غزه شود که این امر به مصلحت اسراییل نیست.  

   
  حملات موشکی مقاومت فلسطینی به اسرائیل

   

  اما این پیش بینی ها تا زمانی صادق بود که مقاومت فلسطینی از خطوط قرمز بازدارندگی اسراییل عبور نکرده بود.

  پس از هدف قرار گرفتن ناوچه جنگی نیروی دریایی ارتش اسراییل با موشک کورنت که به کشته و زخمی شدن چهار نظامی صهیونیست منجر شد، شوک بزرگ از راه رسید.

  ساعت 12 شب گذشته، تل آویو، پایتخت اسراییل برای اولین بار هدف حملات موشکی مقاومت قرار گرفت. موشک هایی که به ادعای حماس، ساخت غزه است اما در استخبارات ارتش اسراییل به آنها موشک های ایرانی فجر 5 گفته می شود. موشک هایی که بر خلاف گذشته فقط دیوار ها را سوراخ نمی کنند!

  به این ترتیب، موازنه قوایی که ایهود باراک پس از اصابت گشتی ارتش اسراییل با موشک ضد زرهی کورنت در گذرگاه ناحال عوز به دنبال باز گرداندن آن به نقط اول بود، بار دیگر جابجا گردید و به زیر صفر رسیده است.

  موشک کورنت
  موشک ضد زره کورنت

  اکنون باید منتظر تغییر لهجه مقامات رژیم صهیونیستی بود چرا که مقاومت فلسطینی برای اولین بار در دریا به اسراییل ضربه زده و جبهه داخلی این رژیم نیز با هدف قرار گرفتن تل آویو دچار شوک بزرگی شده است.

  تردیدی نیست که نیروی هوایی و دریایی رژیم صهیونیستی حملات خویش را به نوار غزه و مراکز زیر بنایی آن تشدید خواهد کرد اما در کارایی این حملات در باز گرداندن معادله بازدارندگی به نقطه تعادل تردید وجود دارد چرا که تاثیر گذاری این حملات بویژه در نابودی سریع سکوهای موشکی در لحظات آغازین جنگ است و با گذشت زمان از کارایی آن کاسته می شود. 

  اکنون اگر ارتش اسراییل بخواهد برای جبران این ضعف، حتی بطور محدود وارد غزه شود این خطر وجود دارد که با تهدیدات جدی تری مواجه شود چرا که بر خلاف عملیات سرب داغ در سال 2008 که تهدید عمده نیروی زمینی این ارتش، مین های ضد تانک و تله های انفجاری مقاومت بود این بار موشک های پیشرفته ضد زرهی نظیر کورنت در انتظار تجهیزات زرهی آن است.

  از سوی دیگر ورود به فاز تهاجم نظامی، حملات موشکی مقاومت فلسطینی به عمق جبهه داخلی رژیم صهیونیستی را تشدید خواهد کرد، حملاتی که می تواند دایره وسیع تری از مناطق جنوبی و مرکزی این جبهه را در بر بگیرد و این یعنی افزایش بی سابقه هزینه های جنگ.

  آخرین خبرها

  5 موشک دیگر به تل
  آویو خورد

   15 دقیقه قبل ، (ساعت 11:50 به وقت تهران) تعداد 5 فروند موشک فجر 5 از نوار غزه به سمت تل آویو شلیک شد.

  حماس نام این عملیات را “حجاره السجیل” گذاشته و اسرائیل هم عنوان”عذاب آسمانی” را بر عملیات خود نهاده است.

  5 کشته در اسرائیل

  رادیو اسرائیل در خبری فوری از افزایش تلفات جانی حملات موشکی مقاومت فلسطین خبر داد.

  بنابر این گزارش، 5 تن از ساکنان شهرک کریات ملاخی در پی اصابت موشکهای مقاومت فلسطین کشته شده ند.

  در پی حملات اخیر علیه نوارغزه گردانهای عزالدین قسام شاخه نظامی حماس و گردانهای القدس شاخه نظامی جهاد اسلامی موشک باران شهرکهای مختلف صهیونیستی از جمله بئر السبع، اسدود، سدیروت، کریات ملاخی و دیگر مناطق را آغاز کردند.

  از شب گذشته تاکنون صدها فروند موشک مقاومت در  شهرکهای صهیونیستی سقوط کرده و موجبات اعلام حالت فوق العاده و پناه گرفتن صهیونیستها در پناهگاهها را به وجود آورده است.

  وحشت در اسرائیل

  شبکه اسکای نیوز با پخش تصاویری دقایقی پیش از ترس شدید سااکنان شهرکهای صهیونیست نشین خبر داد.
  العام هم گزارش داد :شليك موشك هاي گردان هاي شهيد عزالدين قسام شاخه نظامي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين ” حماس ” ، موجي از وحشت و نگراني در صهيونيست ها ايجاد كرده و آنان را ناگزير به ترك مناطق اشغالي در جنوب و عزمت به بخش هاي شمالي فلسطين اشغالي كرده است.

  درخواست هنیه از اتحادیه عرب

  اسماعیل هنیه نخست وزير دولت منتخب فلسطين در غزه خواستار تشكيل جلسه فوري اتحاديه عرب براي تصميم گيري در باره مقابله با تجاوزات گسترده رژيم اشغالگر قدس شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.