• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » اختتامیه نمایشگاه مد و لباس برگزار شد
  کد خبر : 905455

  اختتامیه نمایشگاه مد و لباس برگزار شد

  اختتامیه نمایشگاه مد و لباس برگزار شدReviewed by Farnaz on Nov 15Rating: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی نمایشگاه مد‌، مانتو و پوشش سر گفت: امروز با برگزاری نمایشگاهی دیگر بر هویت و فرهنگ اصیلمان تاکید می‌کنیم و سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط نیز در این مسیر باید ما را مورد حمایت قرار…

  اختتامیه نمایشگاه مد و لباس برگزار شدReviewed by Farnaz on Nov 15Rating:

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی نمایشگاه مد‌، مانتو و پوشش سر گفت: امروز با برگزاری نمایشگاهی دیگر بر هویت و فرهنگ اصیلمان تاکید می‌کنیم و سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط نیز در این مسیر باید ما را مورد حمایت قرار دهند تا این حلقه تکمیل شود؛ زیرا اگر مدل‌های متنوع ارائه شود طالبان زیادی نیز برای آن وجود دارد.

  به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسمی که شامگاه چهارشنیبه (24 آبان ماه) در تالار وحدت تهران بر پا شده بود. سید محمد حسینی گفت: باید از زحمات برپاکنندگان این نمایشگاه قدردانی کنیم، زیرا در هر نمایشگاه جدید شاهد رشد و پویایی آثار هستیم و پیشرفت کار ملموس است.

  او با اشاره به انتقاداتی که از آغاز این مسیر مطرح شده بود، افزود: انتقادات آغاز راه به تدریج برطرف شده و امروز شاهد آثاری متنوع هستیم و کیفیت کار نیز بهبود پیدا کرده است، به طوری که بالغ بر 1500 طرح از سوی هنرمندان ارسال و 156 مورد نیز از سوی اعضای داوری انتخاب شد.
  سید محمد حیسنی همچنین با تاکید بر فعالیت‌های پژوهشی در حاشیه‌ی این نمایشگاه عنوان کرد: خوشبختانه امسال کار تحقیق و پژوهش نیز به همت دوستان جهاد دانشگاهی محقق شد و 35 مقاله قابل درج در مجلات علمی و پژوهشی مورد انتخاب بود.
  او خطاب به حاضران گفت: امروز همه باید کمک کنیم تا شاهد ارتقای این حوزه باشیم به ویژه سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط نیز باید به کمک ما بیایند تا این حلقه‌ها تکمیل شود، زیرا اگر مدل‌های متنوع در بازار ارائه شود طالبان زیادی برای آن نیز وجود دارد.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توصیه‌های قرآن کریم نسبت به قدر و منزلت لباس، گفت: اگر بخواهیم قدر لباس را بدانیم باید از قرآن مدد جوییم که از لباس به عنوان یک نعمت یاد کرده است و به تاکید آورده که این لباس بر بندگان نازل شد و اندامشان را پوشیده گرداند و این‌ها نکات ظریف فراوانی است که به کرات در قرآن دیده می‌شود.

  ***

  در بخش دیگری از این مراسم عفت شریعتی دبیر جشنواره مد،‌ مانتو و پوشش سر گفت: این نمایشگاه بیانگر زحمت و تلاش و ارائه‌ی هنر‌، سلیقه و زیبایی از منظر هنرمندان طراح است که بعد از تلاش‌های فراوان نتیجه داد.
  مشاور وزیر در امور بانوان ادامه داد: امروز طراحان عرصه‌ی پوشاک و لباس و هنرمندان و مبتکران و کسانی که هنر‌، صنعت و علم را با هم آمیخته‌اند و صحنه‌ای بدیع را در عرصه پوشاک فراهم کرده‌اند گردهم آمده‌اند تا این مجموعه را به معرض دید شما بگذاریم.
  شریعتی خطاب به حاضران گفت: شاید نمایشگاه امروز از نگاه بازدیدکنندگان مشخص نباشد که چه زحمتی را طراحان مسؤولان و هنرمندان به جان خریده‌اند تا بتوانند حق مطلب را ارائه کنند، در حالی که عرصه‌ی لباس، عرصه‌ی هنر معرفتی‌ و نگریستن در آیینه جمال و زیبایی است.
  دبیر جشنواره مد‌، مانتو و پوشش سر، عرصه‌ی مد و لباس را تلالو اندیشه‌های درون از آیینه‌ی برون دانست و افزود: ظاهر یک زن مسلمان در جامعه از زمین‌های کشاورزی و شالیزارها گرفته تا پشت چرخ دنده‌های صنعت و پوشش پرستاری و پزشکی و یا جایگاه معلمی تا حضور زن در اجتماع بیانگر حضوری سرنوشت ساز است و آنچه این حضور را رونق می‌بخشد نشانگر کرامت انسانی است که زن در اجتماع نه تنها زن بلکه یک انسان است.

  شریعتی عرصه‌ی اجتماع را آیینه انسانیت زنان دانست و افزود: پوشش آنها بیانگر صفا‌ و تابناکی اندیشه‌های درونی‌شان است و نظام جمهوری اسلامی ایران این استحقاق را دارد که زنان و مردانش بالاترین شأن و کرامت انسانی را دارا باشند و اهداف طراحان و تولیدکنندگان و مسؤولان ما بیانگر این نکته است.
  او خاطرنشان کرد: باید در هر نمایشگاه شاهد این باشیم که نقایص و کاستی‌ها تقلیل پیدا کند و سیر تکاملی خود را نشان دهد زیرا که ایران اسلامی آیینه تمام‌نمای اثرپذیری برای مسلمانان جهان است و بانوان اسلام باید در این عرصه نمونه باشند؛ یعنی باید بتوانیم با الهام از مکتب اصیل اسلامی و سنت‌های قابل قبول به ارزش‌های اسلامی دست پیدا کنیم.
  مشاور وزیر ارشاد در امور بانوان در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: طرح‌های ارائه شده در عرصه تولید باید در سال 92 حضور پررنگی داشته باشند و خوشبختانه در این مسیر وزارتخانه از هیچ کمکی دریغ نکرد، اما امیدواریم سیر تکاملی این حوزه را شاهد باشیم به ویژه که اتحادیه پوشاک نیز نقش مهمی در برپایی این نمایشگاه داشت.
  شریعتی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طرح ساماندهی مد و لباس در مجلس هفتم تصویب شد اما هنوز کارهای زیادی داریم و انتظار می‌رود کمیسیون فرهنگی مجلس و سایر کمیسیون‌هایی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این رابطه حضور دارند، کمک کنند تا شاهد اعتلای روزافزون این عرصه باشیم.
  او گفت: همه‌ی عزیزان ما برای اینکه در بهار 92 شاهد تولید قابل توجه باشند و طرح‌های خود را به معرض نمایش عمومی بگذارند، باید تسهیلاتی در حوزه‌ی تهیه پارچه درخور و با کیفیت برایشان فراهم شود.

  شریعتی بار دیگر خطاب به وزیر گفت: برای اینکه زحمت هنرمندانمان را نشان دهیم باید مجلس شورای اسلامی و وزارت صنعت و معدن این تسهیلات را برای ساماندهی حوزه پارچه فراهم کنند.

  ***
  در بخش دیگری از این مراسم نیز بانوی تازه مسلمان شده آمریکایی، الفرقان در جمع حاضر شد و گفت: من امروز صورتم را پوشیده کردم اما چادری رنگی به سر دارم که طی صحبت با دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی به بنده اعلام شد که پوشیدن چادر رنگی اشکالی ندارد اما توجه داشته باشید که چادر من حباب قدرت است.

  ***
  حمید شاه‌آبادی، معاون امور هنری نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: نمایشگاه آبان 91 هفتمین نمایشگاهی است که در طول این دو سال برگزار کردیم و اگر با اولین نمایشگاه در مجموعه مد و لباس مقایسه کنیم می‌توانیم تاثیر آن را نسبت به تحولات این عرصه شاهد باشیم.
  او اضافه کرد: یکی از مهمترین مولفه‌ها برای صیانت و پاسداشت سبک زندگی ایرانی و اسلامی موضوع پوشش است که در راستای آن باید به سلایق و علایق مخطابان نیز توجه شود و فکر می‌کنم در این مراسم باید پاسخی به این روند بدهیم.
  شاه‌آبادی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما امروز در ایستگاهی ایستاده‌ایم که به جرأت وزارت فرهنگ نقش اساسی خود را در پایه‌گذاری عرصه مد و لباس به عنوان یکی از شاخصه‌های مهم پوشاک نشان داده است اما بی شک باید مشارکت سایر حوزه‌ها را طلب کنیم.

  معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: مفتخریم امروز به دست جانبعالی شناسه یک پارچه مد و لباس رسمی می‌شود و شاهد تاثیرات آن در جامعه طراحان و نقش پوشش‌گذار آن در عرصه‌ی پوشاک هستیم؛ همچنین پروانه‌ی مالکیت معنوی برای تولیدات فکری یک طراح نیز امروز به صورت نمادین رونمایی می‌شود و به واسطه آن از ایده یک طراح صیانت کند.
  شاه آبادی متذکر شد: وقتی شناسه یکپارچه پوشاک ایرانی را رسمی کنیم به حمایت واقعی از هنرمند‌، طراح و همچنین تولید ملی پرداخته‌ایم و به نقش جامع و بدیع او توجه داریم.

  او خاطرنشان کرد: با نگاه به کشورهای اطراف و حتی آنهایی که در این هجمه‌ی بی‌فرهنگی موقعیت خود را باخته‌اند، متوجه می‌شویم که آنها در پوشاک همچنان سخت‌گیر هستند. چه بسا که لباس مردم هند‌، افغانستان و تاجیکستان در حالی که در بسیاری از عرصه‌های فرهنگی غافله را باخته‌اند اما به صورت جدی از نمادهای پوشش خود صیانت می‌کنند.
  شاه‌آبادی لباس را نماد فرهنگ، هویت و تمدن دینی دانست و خاطرنشان کرد: باید به شکل جدی از آن صیانت کنیم و در گام اول آنچه را به عنوان فرهنگ پوشش پذیرفته شده است، پاس بداریم. به همین دلیل امروز در این نمایشگاه ما در حوزه مانتو تمرکز کرده‌ایم زیرا تاثیر آن را در عرصه مد و لباس جامعه می‌بینیم.

  او ادامه داد: در برنامه‌ای که فاز اول آن را با مجموعه اقدامات و امکان سنجی و مخاطب سنجی به پایان بردیم به تاسیس بنیاد ملی مد و لباس و تکامل حلقه طراحان و ایده پردازان رسیدیم و وارد مرحله دوم شده‌ایم که این نمایشگاه بخش نخست از آن محسوب می‌شود.
  او بار دیگر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا مجدانه از صدا و سیما و همچنین وزیر صنعت و معدن و سایر دستگاه‌های مرتبط این مطالبه را داشته باشند تا این زحمات دوساله را در این بازه‌ی زمانی چند ماهه اجرایی‌تر کنند و بدین واسطه شاهد بروز و ظهور این عرصه باشیم.
  شاه‌آبادی توضیح داد: ورود به عرصه پوشاک آقایان دستور کار بعدی ما است و به دنبال آن با ظرافت و دقت باید نسبت به پوشش کودکان نیز توجه داشته باشیم.
  ***

  در ادامه این مراسم با وجود آنکه در آیین افتتاحیه نیز شناسه‌ی یکپارچه شیما توسط معاون امور هنری رونمایی شده بود اما بار دیگر به صورت نمادین و با حضور یک نمونه لباس توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز رونمایی گشت.
  همچنین در این مراسم از اولین ژورنال لباس بانوان ایرانی و حضور وزیر معاون امور هنری و دبیر جشنواره رونمایی شد.

  ***
  در ادامه این مراسم جوایز برگزیدگان نمایشگاه در بخش انتخاب مردمی طرح اولی‌ها‌، مقالات‌، مانتوی مجلسی ‌، مانتوی اجتماع و پوشش سر اهداء شد.
  به گزارش ایسنا‌، در بخش طرح اولی‌ها هیات داوران با تقدیر از پویان سلیمی، فاطمه فراهانی، سعیده کرمی، مهتاب خانی، یاسین شیشه‌گران و سارا ناییچی جوایز برگزیده را به شرح زیر اهدا کرد:

  رتبه سوم این بخش به کتایون چیذری، رتبه دوم به مریم خرم‌دره و رتبه نخست به درسا میری کرمانشاهی تعلق گرفت.
  در بخش «مقالات» هیات داوران ضمن تقدیر از مقالات وجیهه قپاندازان، معصومه کندی، جایزه سوم را به بیژن زارع، جایزه دوم را به راییکا خورشیدیان و جایزه نخست را به فریناز فربد اهدا کرد.

  در بخش «مانتوهای مجلسی» نیز هیات داوران از مینا سلیع‌زاده، سیما یاقوتی، گروه زریر، نازنین مجلسی، قدرت‌الله زندیه و سوگل نام‌ور جایزه سوم را به نمینی،

  جایزه دوم را به سپیده پارساپور و جایزه نخست را به نازنین مجلسی اهدا کرد.
  در بخش «مانتو اجتماع» نیز هیات داوران ضمن تقدیر از آثار اعظم مختاری، مریم روح‌زاده و سمانه صالحی‌فر، حسین مختاری و گروه «زریر»، جایزه سوم را به میترا تمجیدی، جایزه دوم را به مهدیه برهانی و جایزه نخست را به مریم عسگراولادی اهدا کرد.

  در بخش «پوشش سر» نیز هیات داوران برگزیده‌ای نداشت و تنها از آثار سمانه امینی، مرضیه فرزین، زهرا شراهی و سمانه سعیدی تقدیر کرد.
  آخرین جایزه این بخش به انتخاب مردمی اختصاص داشت که به اثر مریم عسگراولادی اهدا شد.
  در بخش پایانی این مراسم به صورت نمادین از مالکیت معنوی آثار هنرمندان ایرانی رونمایی شد.
  در این بخش فاطمه اسدی صاحب اثر رنگین کمان ، فاطمه صادقیان صاحب اثر سپهر و شبنم محمدی صاحب اثر شبنم هشت لوح مالکیت معنوی خود را دریافت کردند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.