• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , حوادث » دفن 5000 ميت پولدار تهرانی در سال گذشته
  کد خبر : 893914

  دفن 5000 ميت پولدار تهرانی در سال گذشته

  دفن 5000 ميت پولدار تهرانی در سال گذشته Reviewed by Farnaz on Nov 7Rating: حمایت: 27 تیر ماه سال 1349 بود که «محمد تقی خیال» در «قطعه یک، ردیف یک، شماره یک» بهشت زهرا (س) آرام گرفت و تنها آرامستان متمرکز پایتخت رسما بهره‌برداری شد. قبل از آن تهرانی‌ها اموات خود را در آرامستان‌های مسگرآباد،…

  دفن 5000 ميت پولدار تهرانی در سال گذشته Reviewed by Farnaz on Nov 7Rating:

  حمایت: 27 تیر ماه سال 1349 بود که «محمد تقی خیال» در «قطعه یک، ردیف یک، شماره یک» بهشت زهرا (س) آرام گرفت و تنها آرامستان متمرکز پایتخت رسما بهره‌برداری شد. قبل از آن تهرانی‌ها اموات خود را در آرامستان‌های مسگرآباد، ابن بابویه، ظهیرالدوله، باغ طوطی شهر ری و امامزاده عبدالله (ع)و یا آرامستان‌های کوچک محلی که قدمتی دیرینه داشتند، دفن می‌کردند.

  اينجا بهشت زهرا (س) و جايي كه مي گويند آخرين ايستگاه زندگي اهالي تهران است. بهشت زهراي تهران در اين سال ها نه به دليل اهل قبور بلكه به دليل قيمت قبر و حاشيه هاي اجتماعي و سياسي در موتورهاي جستجوي گوگل خودنمايي مي كند. البته بايد بهشت زهراي تهران را در دو قسمت تعريف كرد قسمتي براي قهرمانان وطن و شهداي هشت سال دفاع مقدس و شهداي انقلاب و قسمتي هم براي شهرونداني كه به دليل تمام شدن عمر دنيوي، كهولت سن، تصادف، حادثه و… جان خود را از دست مي دهند.

  هر چند قدم زدن در قطعات شهدا هم لياقت مي خواهد و هم صفاي باطن و عشق و خلوص ولي وقتي در قطعات معمولي اين گورستان بزرگ پايتخت قدم مي زنيم صدها سوال و معما براي ما به وجود مي آيد. در اين پياده روي دقیق‌تر که نگاه کنیم، آرامگاه‌هایی را می‌بینیم، خالی و پر، دو طبقه و سه طبقه،‌ دور و نزدیک، پراز دار و درخت و بی‌آب و علف، مسقف و بدون سقف يكي با سنگ خارا و مرمر و يكي هنوز خاكي و گلي.

  حالا عزيزي را از دست داده ايم و مي خواهيم آن را دفن كنيم. بيشتر خدمات رايگان يا با كمترين قيمت انجام مي شود ولي بترس از وقتي كه بخواهيم كلاس بگذاريم و اداي فرعون هاي مصر را در بياوريم و بگویيم بايد جنازه عزيزمان در قبري طلايي و خوش آب و هوا دفن شود. آن وقت مي بينيم قیمت یک متر زمین در قطعات خوش آب‌وهوای بهشت زهرا (س) درحدود 42 برابر قطعات جدید و دو برابر قیمت زمین در شمالی‌ترین نقاط پایتخت است.

  حالا بگذريم از اينكه اين پايتخت مردگان تا 6 سال ديگر تكميل مي شود ولي نكته قابل تامل اين است كه قيمت ها در اين گورستان بالا و پايين دارد.

   

  قبر دوطبقه 700 هزار تومان

  ولي در اين ميان اکبر توکلی‌نژاد مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) مي گويد: سازمان بهشت زهرا (س) تمهیداتی اندیشیده تا طبقات پایین جامعه برای دفن اموات خود دچار مشکل نشوند. به این ترتیب دفن اموات در طبقه اول قبرهای قطعات جاری رایگان است و فقط بابت هزینه‌های خدمات کفن و دفن حدود 250 هزار تومان از خانواده متوفی دریافت می‌شود. در صورتی که خانواده متوفی درخواست رزرو دو طبقه بالایی آن قبر را داشته باشند، سازمان با دریافت 700 هزار تومان آن دو قبر را هم به آنها واگذار می‌کند و حتی به خانواده متوفی مهلتی چندماهه برای پرداخت این مبلغ می‌دهد.

  وي گفت: سازمان بهشت زهرا (س) تا 40 سال آینده هیچ هزینه‌ای بابت نگهداری این قبرهای رزرو شده از مالکان آن دریافت نمی‌کند. همچنين از میان 50 هزار متوفای سال گذشته حدود 50 درصد در قطعات جاری دفن شده‌اند، 15 درصد به خارج از بهشت زهرا (س) انتقال یافته و 25 درصد هم در قبرهایی که از قبل رزرو کرده بودند، دفن شدند. در این میان فقط 10 درصد متقاضی دفن اموات خود در قطعات قدیمی هستند.

  البته توكلي گفته است اين سازمان تنها سازمانی است که کلمه «ندارم» در آن معنا و مفهوم دارد! به طوری که اگر خانواده متوفی اذعان کنند که حتی هزینه خدمات کفن و دفن، یعنی همان 250 هزار تومان را ندارند، این مبلغ از آنها دریافت نمی‌شود و به این ترتیب همه خدمات به صورت رایگان به آنها

  ارائه می‌شود. مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) همچنین اعلام کرده که در قطعات قدیمی، جای خالی برای واگذاری به شهروندان وجود ندارد و اگر دفنی در این قطعات انجام می‌شود، با استفاده از سیستم احیای قبور بیش از 30 سال است.

  در اين ميان حسين كلخوراني معاون اسبق شهرداري تهران سال گذشته اعلام كرد: قیمت رزرو هر طبقه قبر در قطعات قدیمی 15 ميليون تومان است كه تقریبا معادل 42 برابر قبور جاری معامله مي شود. هر چند هنوز تغيير اين قيمت اعلام نشده ولي اظهارات مسئولان بهشت زهرا نشان مي دهد كه بهشت زهراي تهران در قطعات قديمي جاي خالي ندارد ولي سال گذشته معاون شهردار تهران خبر از رزرو جا داده بود!

  با اين حال جدا از خالي بودن يا نبودن بهشت زهرا(س) چيزي از عمر گورستان تهران باقي نمانده و بايد امروز مسئولان فكري براي 6 سال بعد بكنند. ولي متاسفانه بعد از چند سال هنوز مكان يابي براي گورستان جديد تهران انجام نشده است.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.