• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » جنگی که اوباما و رامنی از آن غافل شدند!
  کد خبر : 892617

  جنگی که اوباما و رامنی از آن غافل شدند!

  جنگی که اوباما و رامنی از آن غافل شدند! Reviewed by Farnaz on Nov 6Rating: سایت رادیو فردا(Radio Farda) نوشت: «در کارزار انتخابات رياست جمهوری آمريکا موضوع برنامه های هسته ای ايران به تفصيل مورد بحث قرار گرفته ولی به خطر اصلی که ايران می تواند برای آمريکا ايجاد کند يعنی حملات يا جنگ سايبری…

  جنگی که اوباما و رامنی از آن غافل شدند! Reviewed by Farnaz on Nov 6Rating:

  سایت رادیو فردا(Radio Farda) نوشت: «در کارزار انتخابات رياست جمهوری آمريکا موضوع برنامه های هسته ای ايران به تفصيل مورد بحث قرار گرفته ولی به خطر اصلی که ايران می تواند برای آمريکا ايجاد کند يعنی حملات يا جنگ سايبری هيچ توجهی نشده است. گفته می شود که ايران مسئول يک مجموعه حملات سايبری گسترده ای بوده که در ماه سپتامبر وب سايت چندين بانک آمريکايی را از کار انداخت.»

   

  به گزارش سایت خبری سی ان ان در ماه اوت نيز شبکه کامپيوتری شرکت نفت دولتی عربستان سعودی «آرامکو» و شرکت گاز قطری «راس گاز» که از زير مجموعه های شرکت آمريکايی «اکسون موبيل» است هدف حملات سايبری قرار گرفتند که به نظر می رسد منشا آن ايران بوده است. به گفته يک شرکت ايمنی شبکه های کامپيوتری، گستردگی حملات سايبری به وب سايت بانک های آمريکايی ده تا بيست برابر حملات متداولی است که با جهت دادن حجم زيادی از ترافيک مخرب به اين وب سايت ها آنها را مختل می کند. حمله به وب سايت «آرامکو» نيز که همچون يک بمب ساعتی عمل کرد درست در بامداد يک روز مهم در تقويم مسلمانان با رها کردن يک بدافزار يا ويروس کامپيوتری حدود سه چهارم از کامپيوترهای اين شرکت يعنی سی هزار دستگاه را نابود کرد.

   

  سایت خبری سی ان ان می افزايد که اين حد از قدرت نمايی ايران بی سابقه است. معمولا هکرهای روسی و يا چينی از روش هايی نظير سرقت اطلاعات و هويت و شناسه های کامپيوتری استفاده می کنند اما ايران به نسبت جزء تازه واردان اين عرصه است. کارشناسان ايمنی شرکت های کامپيوتری می گويند روی آوری ايران به جنگ سايبری واکنشی طبيعی در قبال تحريم های شديد آمريکا و اتحاديه اروپا است. کارشناسان معتقدند که ايران با استفاده از اين روش ها می خواهد به غرب نشان دهد که توانايی لازم برای مختل کردن فعاليت های گوناگون در کشورهای غربی و متحدان آنها را دارد و نخواهد گذاشت که اعمال فشار به آن کشور بدون پرداخت هزينه باشد.

   

  تشخيص هويت عاملان اصلی حملات سايبری کار ساده ای نيست ولی با وجود در دست نداشتن اسناد و شواهد کافی اکثر کارشناسان بر اين باورند که حکومت ايران دست کم از مهاجمان سايبری حمايت می کند. پس از وقوع حملات سايبری ماه سپتامبر، سناتور «جو ليبرمن» گفت که به اعتقاد وی حکومت ايران در پشت اين حملات است. ماه گذشته مقامات امنيتی آمريکا به شبکه خبری سی ان ان گفتند که حملات به وب سايت بانک های آمريکايی و شبکه کامپيوتری شرکت نفت عربستان از ايران سرچشمه گرفته و به اعتقاد آنها حکومت آن کشور نيز در اين اقدامات دخالت داشته است. وزارت خارجه آمريکا از اظهار نظر مستقيم برای تنظيم اين گزارش امتناع کرده است ولی لئون پانه تا وزير دفاع آمريکا ماه گذشته در اجتماعی مربوط به امنيت سايبری در شهر نيويورک گفت ايران برای بهره برداری از ابزارهای جنگ سايبری اقدامات مشخصی را در دستور کار قرار داده است.

   

  سایت خبری سی ان ان از قول کارشناسان امنيتی می نويسد که دولت آمريکا بايد خطر هسته ای و سايبری ايران را به طور برابر جدی بگيرد. روش مقابله ايران جنگ غير منظم است و بايد در نظر داشت که در آمريکا اهداف ديجيتال و سايبری بسيار حساس تری وجود دارد که ايران می تواند آنها را هدف بگيرد. برخی از کارشناسان می گويند که برنامه ريزی برای مقابله با خطر سايبری ايران بايد يکی از اولويت های دولت آينده آمريکا باشد. به گفته آنها اگر ايران تاکنون نشان داده که می تواند به شبکه های مالی که از جمله ساختارهای حساس کشور هستند حمله کند دولت آمريکا تا چه زمانی می خواهد اين تعرض ها را تحمل کرده و به ايران اعلام جنگ ندهد.

   

  در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز نوشت: «یک مقام پیشین دولت آمریکا مدعی شد که مقامات این کشور معتقدند هکرهای ایرانی مسوول حملات سایبری اخیر به شرکت‌های نفت و گاز خلیج‌فارس بودند و ظاهرا این اقدام را در واکنش به جدیدترین دور تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام دادند. این مقام پیشین دولت آمریکابه دلیل محرمانه بودن تحقیقات در این زمینه خواست نامش فاش نشود. در این بین لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا پنج‌شنبه شب به سران شرکت‌های تجاری در نیویورک گفت که این حملات احتمالا مخرب‌ترین حملات سایبری علیه بخش خصوصی بودند. وی اولین مقام آمریکایی است که علنا درباره حملات صحبت می‌کند. پانتا این حملات را مستقیما به ایران نسبت نداد، اما گفت که آمریکا فن‌آوری‌های پیشرفته‌ای برای شناسایی عاملان حملات سایبری دارد و آماده است علیه آن‌ها دست به اقدام بزند.»

   

  چندی پیش نیز خبرگزاری رویترز مدعی شده بود ایران با حمله به نهادهای بزرگ وال‌استریت، یک حمله متقابل سایبری بزرگ علیه آمریکا آغاز کرده است. این خبرگزاری نوشت: « بیشتر مردم ایران را جدی نمی‌گرفتند. هم‌اکنون اغلب مردم آنها را بسیار جدی می‌گیرند. منابع رویترز همچنین چنین تخمین زدند که این حملات، اقداماتی انحرافی قبل از وارد ساختن یک ضربه قدرتمند هستند. ممکن است حمله بزرگ قریب‌الوقوعی در کار نباشد، اما توانمندی‌ پردازشی ایران روز به روز در حال افزایش است.»

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.