• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » اخبار لحظه به لحظه از انتخابات رياست جمهوري آمريکا
  کد خبر : 892508

  اخبار لحظه به لحظه از انتخابات رياست جمهوري آمريکا

  اخبار لحظه به لحظه از انتخابات رياست جمهوري آمريکا Reviewed by Farnaz on Nov 6Rating: انتخابات رياست جمهوري آمريکا رسما آغاز شده است و آمريکايي ها براي برگزاري پنجاه و هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده پاي صندوق هاي راي مي روند. نظارت نظاميان آمريکايي بر انتخابات رياست جمهوري گروهي از نظاميان آمريکا بر روند…

  اخبار لحظه به لحظه از انتخابات رياست جمهوري آمريکا Reviewed by Farnaz on Nov 6Rating:
  انتخابات رياست جمهوري آمريکا رسما آغاز شده است و آمريکايي ها براي برگزاري پنجاه و هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده پاي صندوق هاي راي مي روند.

  نظارت نظاميان آمريکايي بر انتخابات رياست جمهوري 
  گروهي از نظاميان آمريکا بر روند برگزاري انتخابات رياست جمهوري نظارت مي کنند. 
  در انتخابات سال 2008 مواردي از تخلفات از قبيل ارعاب برخي از راي دهندگان گزارش شد. اين بار تدابيري از جمله افزايش تعداد ناظران در شعب راي گيري در نظر گرفته شده است. 
   
  بن برينک سرهنگ بازنشسته نيروي دريايي آمريکا کتابي تحت عنوان “مرده ها هميشه به دموکرات ها راي مي دهند” دارد. وي از جمله سازمان دهندگان گروه هايي است که بر انتخابات دو هزار و دوازده نظارت دارند. 
   
  وي درباره کمک گرفتن از کهنه سربازان براي تامين امنيت راي گيري امروز مي گويد: ما توانستيم گروهي از نيروهاي بازنشسته و نيروهاي ويژه را گردهم آوريم تا بر روند انتخابات نظارت داشته باشند و اطمينان يابند که راي گيري به درستي صورت مي گيرد. اين فعاليت مشخصا در  فلوريدا و چند شهر ديگر انجام مي شود. اين افراد هر گونه تخلف احتمالي را به پليس و مسئولان انتخاباتي گزارش مي دهند. 
   
  نظرسنجي موسسه پيو نشان مي دهد از کساني که براي شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند، يک و هشت دهم ميليون نفر به علت فوت، حذف شده اند. دو و هشت دهم ميليون نفر نيز در بيش از يک ايالت ثبت نام کرده اند. دوازده ميليون نفر نيز آدرس هاي اشتباه درج کرده اند. 
  بن برينک از لزوم توجه جدي به اين ارقام در زمان شمارش آراء انتخابات تاکيد کرد.

  *** رامنی در ماساچوست رأی خود را به صندوق می‌اندازد 
  میت رامنی تا ساعاتی دیگر رأی‌ خود را در ایالت ماساچوست آمریکا به صندوق می‌اندازد. 
  میت رامنی نامزد جمهوری‌خواه آمریکا در نظر دارد رأی خود را در بلمونت ایالت ماساچوست به صندوق رأی‌گیری بیاندازد.  
  باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، پیش از موعد، در 25 اکتبر در شیکاگو رأی خود را به صندوق انداخت.

  *** آراي اوباما و رامني در منطقه ديکسويل ناچ مساوي شد 
  رأي‌دهندگان آمريکايي در منطقه ديکسويل ناچ بعد از نيمه ‌شب گذشته آراي خود را به صندوق‌هاي رأي‌گيري انداختند و به اين ترتيب انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در ايالت نيوهمپشاير آغاز شد. 
  تنها 10 نفر از رأي‌ دهندگان آراي خود را به صندوق‌ هاي رأي ‌گيري انداختند و از بين همين تعداد، آراء‌ انتخاباتي باراک اوباما و ميت رامني هر يک به صورت مساوي، پنج راي آوردند. 
  اين منطقه معروف به رأي‌ گيري در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در نيمه ‌هاي شب است که در واقع اين يک رخداد نمادين در اين محل به حساب مي ‌آيد که اولين منطقه ‌اي است که رأي‌گيري به صورت رسمي صورت مي گيرد و نتايج اوليه انتخابات اين منطقه اول اعلام مي‌شود. 
  “تام تيلوتسون” از اعضاي شوراي محلي در اين منطقه گفت به رئيس جمهور راي دادم. اين اتفاق هرگز در دکسويل نوچ پيشتر روي نداده است. رقابت خيلي نزديک است. هر کدام پنج راي آورده اند. 
  “پيتر جانسون” يکي ديگر از راي دهندگان نيز گفت من از نزديک بودن رقابت اين دو حيرت زده شده ام؛ شايد حيرت زدگي را بهترين توصيف براي واکنش بدانم. گمان نمي کردم که اوباما بتواند تا اين اندازه راي بياورد. گمان نمي کردم که تغييري که در احساسات اين مردم در مقايسه با چهار سال پيش ايجاد شده است، بتواند باعث شود وي تا اين اندازه راي بياورد.   
  “تانر تيلوتسون” نيز گفت به نظر من اين امر نشان مي دهد که ما همچنان ملتي با اختلاف نظر شديد به شمار مي آييم. اگر نگاهي به آرايي که داده شده است بندازيم مي توان تفسير هاي زيايد درباره آن داشت و بار ديگر تاکيد مي کنم نشان مي دهد که ما مردمي هستيم با اختلاف نظر شديد و خيلي ها تلاش مي کنند تا فرهنگ آمريکا را تعريف کنند.   
  گراهام دايان ديگر راي دهنده اين منطقه نيز گفت بايد نهايت تلاش خود را کرد. بايد هم اکنون وارد عمل شد. خوب ميدانيد که دلتان چه حکمي مي دهد. 
  نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهند رقابت اوباما و رامني بسيار نزديک است اما رئيس جمهور در ايالت‌هاي محل رقابت موسوم به ايالت‌هاي چرخشي از برتري اندکي برخوردار است.

  *** آغاز رأي گيري در 9 ايالت آمريکا 
  در برخي ايالت‌هاي آمريکا راي گيري براي انتخاب رئيس جمهور آينده اين کشور آغاز شده است. 
  از جمله ايالت هايي که در آنها راي گيري آغاز شده است ،ايالت نيويورک و ويرجينيا است.  
  در ايالت هاي  البته در آمريکا روش هاي مختلفي براي دادن راي فراهم شده است که از جمله آن ها راي دادن الکترونيک و حتي از طريق پست الکترونيک است.  
  پيش بيني مي شود حدود 150 ميليون نفر از 207 ميليون واجد شرايط راي دادن در انتخابات شرکت کنند. 
  بسياري از آمريکايي ها راي خود را در تعيين رئيس جمهور بي تاثير مي دانند و معتقدند نظامي انتخاباتي الکترال غيردموکراتيک است.

  *** تلاش جمهوري‌خواهان براي تقلب در انتخابات از طريق کنترل ماشين‌هاي راي‌گيري

  انتخابات امسال، متفاوت از سال ۲۰۰۸ است که نفرت گسترده از رژيم نومحافظه کار جرج بوش و اقدامات جنگ‌طلبانه و مايوس‌کننده اين رژيم به باراک اوباما فرصت داد تا به طور گسترده‌اي پيش از انتخابات به عنوان رييس جمهور شناخته شود. 
   
  نگاهي به انتخابات سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴، ما را به ياد قابليت‌هاي بالاي جمهوري‌خواهان ارتجاعي در سرقت انتخابات از طريق تقلب در انتخابات، قضات فاسد و يا دست‌کاري در نتايج مي‌اندازد. 
   
  در انتخابات سال ۲۰۰۰، راي‌دهندگاني که احتمالا از دموکرات‌ها حمايت مي‌کردند، به طور سيستمي از ليست راي دهندگان فلوريدا حذف شدند و بعدا شمارش مجدد آراء نيز به دستور اکثريت مرتجع دادگاه عالي متوقف شد. افرادي که بديهي است به حاکميت قانون توجه نکردند و هر کاري براي راه‌يابي جورج بوش به کاخ سفيد انجام دادند. 
   
  در انتخابات سال ۲۰۰۴، نيز مرکز تقلب انتخاباتي در اوهايو بود که شک و ترديدهايي در مورد دست داشتن کن بلک ول جمهوري‌خواه معاون فرماندار اوهايو که به طور رسمي انتخابات اين ايالت را سازماندهي مي‌کرد، مطرح شد. 
   
  در انتخابات امسال تهديد تقلب در انتخابات در مقياس وسيع وجود دارد. اين تقلب از طريق نرم افزارهاي مخفي دستگاه‌هاي راي گيري و کامپيوترهاي متعلق به بخش خصوصي که شمارش آرا در بسياري از ايالات مردد و يا ايالاتي که صحنه رقابت شديد هستند، را برعهده دارند، امکان‌پذير است و چه بسا اين اقدام يک‌بار ديگر در اوهايو تکرار شود. 
   
  آيا تگ پسر رامني مي‌تواند بر شمارش آراي اوهايو کنترل داشته باشد؟ 
   
  بيشترين خطر آشکار از اين حقيقت ناشي مي‌شود که آيا تگ رامني ممکن است ماشين‌هاي رايگيري در اوهايو را کنترل کند؟ 
   
  تگ بزرگترين پسرميت رامني نامزد جمهوري‌خواهان که با مشارکت برخي از سرمايه‌گذاران وابسته به رامني،مرکز باين را ايجاد کرده است که براساس گزارش‌ها از طريق يک شرکت با نام مرکز اچ آي جي کنترل ماشين‌هاي راي شماري را در اختيار دارد. 
   
  شرکت اچ آي جي معتقد است که در مقايسه با گروه هارت اينترسيويک يکي ديگر از شرکت‌هاي ماشين‌هاي راي‌گيري از کيفيت بالاتري برخوردار است. 
   
  اين شرکت از يک سال پيش، دومين و يا سومين شرکت بزرگ فعال در زمينه ماشين‌هاي انتخاباتي است وحتي در برخي گزارشها گفته مي‌شود که کنترل شرکت هارت اينترسيويک را نيزاز يک سال پيش نيز در اختيار گرفته است. 
   
  اين اخبار اولين بار توسط دکتر باب فيتراکيس، يک فعال سياسي برجسته نويسنده مجله مطبوعات آزاد بازتاب داده شد. 
   
  مجله مطبوعات آزاد يک منبع خبري جايگزين است که از سال ۲۰۰۴، رهبري مبارزه با تقلب انتخاباتي را برعهده گرفته است. 
   
  بنابر نوشته وبلاگ براد، «شرکت هارت در مرکز آستن ماشين‌هاي راي‌گيري انتخاباتي را تامين مي‌کند و برگه‌هاي راي جدول‌بندي شده اين شرکت است که در راي‌گيري انتخابات رياست جمهوري امسال در همه اماکن يا بخش‌هايي از ايالات کاليفرنيا، کلرادو، هاوايي، ايلينويز، اينديانا، کنتاکي، اوهايو، اوکلاهاما، پنسيلوانيا، اورگان، تگزاس و واشنگتن مورد استفاده قرار مي‌گيرد.» 
   
  فيتراکيس بر روي خطر تقلب توسط مقامات “جنبش تي پارتي” در شهر هاميلتون منطقه‌اي در اطراف شهر سيسنسينتي در جنوب ايالت اوهايو تمرکز کرده است. 
   
  اين مقامات فعالانه از ميان پروتوفاشيسم‌ها که راست‌گراياني متعصب و راديکال هستند، افرادي را براي آزار و اذيت اقليت راي‌دهندگان در روز انتخابات به‌کارمي‌گيرند که اين اقدام هيچ شکي باقي نمي‌گذارد که آن‌ها در چه جايگاهي قرار دارند. 
   
  اين تضاد آشکار منافع که در قرار دادن پسر ميت رامني و ديگر دوستانش براي تحت اختيار گرفتن ماشين‌هاي راي‌گيري در ايالت اوهايو وجود دارد، توجه مجله فوربس، مجله بيزينس اينسايدر، نشريه تجاري سرمايه گذاران و خبرگزاري يونايتدپرس را نيز که با منافع يک درصد ثروتمند آمريکا خصومت ندارند، به خود جلب کرده است . 
   
  ولي روزنامه‌هايي دست راستي نظير واشنگتن پست و مجله کليولند پلين ديلر تلاش مي‌کنند از دشواري اين موقعيت فضاخت‌بار بکاهند و آن را درحد يک معامله ساده برخي از ماشينهاي راي گيري قديمي “هارت اينترسيويک” تقليل دهند. 
   
  اما حزب دموکرات چه مي‌کند؟ فيتراکيس گزارش مي‌دهد که دموکرات‌هاي اوهايو هر کاري انجام مي‌دهند که واقعيت تقلب در انتخابات آتي را مخفي کنند يا آن را ناديده بگيرند. اين اقدام به دليل بيم آن‌ها از اين است که اگر به راي‌دهندگان در مورد اين خطر گفته شود، آن‌ها به سادگي از اين انتخابات نوميد مي‌شوند و در خانه هاي خود مي‌مانند. 
   
  بديهي است که اين واکنش‌ها يک ارزيابي هوشيارانه به شور و اشتياق پايين راي‌دهندگان به اوباما است که از سال ۲۰۰۸، بارها شاهد خيانت طرفداران خود بوده است. 
   
  ضمن اين که اين مساله بازتاب دهنده ناتواني ساختاري حزب دموکرات براي مبارزه از پشت سر است. البته ممکن است به بسياري از مقامات حزب دموکرات رشوه داده باشند. 
   
  مطبوعات آزاد همچنين فعلا در حال جمع آوري اسنادي در مورد راه‌هاي احتمالي تقلب به نفع ميت رامني در انتخابات است. 
   
  چند روز پيش فيتراکيس و برخي همکارانش تائيد کردند نرم افزارهاي تست نشده و بدون نتايج قطعي در سيستم‌هاي انتخاباتي به شکل قطعات نرم افزار تجربي بر روي سيستم انتخاباتي و راه حل هاي شرکت ماشين‌هاي راي گيري در ۳۹ شهر اوهايو نصب شده است و اين دست‌کاري‌ها به صورت کاملا مخفي انجام شده‌است. 
   
  مطبوعات ازاد همچنين گزارش داده است که جان هاستد معاون فرماندار فعلي اوهايواز حزب جمهوري‌خواه، در آستانه انتخابات رياست جمهوري، همچنان به حذف خاموش هزاران نفر از راي‌دهندگان در ليست‌هاي انتخاباتي ادامه مي‌دهد. 
   
  در ۲۸ اکتبر، فراکتيس و هاروي واسرمن نوشتند: از نظر الکترونيکي، برنده اين انتخابات ميت رامني است. مگراين که شما هم‌اکنون اقدامي انجام دهيد و درسال‌هاي آينده خود رابراي مبارزه به منظور نجات آنچه از دموکراسي امريکايي باقي مانده است، آماده کنيد. 

  *** مشکلات زودهنگام در انتخابات آمريکا
  مشکلات زودهنگام در انتخابات آمريکا نمايان شده است.  
  در حالي که مرحله نهايي انتخابات رياست جمهوري آمريکا تا چند ساعت ديگر   آغاز مي شود ، در راي گيري هاي زودهنگام مشکلاتي به وجود آمده است. در ايالت فلوريدا ، دموکرات ها شکايت نامه اي با موضوع ممانعت از راي دادن مردم   تنظيم کرده اند.حزب دموکرات مي گويد که تاخيرهاي طولاني مدت  باعث شده است راي دهندگان از راي دادن باز بمانند. 
  همچنين گزارش هايي از تلاش گروههاي راست گرا براي ممانعت از راي دادن اقليت ها مخابره شده است. دموکرات ها نگران اين مسئله هستند و اوباما نيز شخصا در اين خصوص موضع گيري کرده است.تقريبا سي ايالت آمريکا قانوني را تصويب کرده اند که بر اساس آن راي دهندگان بايد حزب مورد نظر خود را مشخص کنند و همچنين دوره راي دادن زودهنگام نيز در اين ايالت ها کوتاه شده است. اين قوانين براي بسياري از مردم يادآورتلاش هايي در دهه شصت براي جلوگيري از راي دادن سياهان است.يک خانواده هفت نفره  در اوهايو که همگي آفريقايي تبار هستند ، نامه اي از مجمع انتخاباتي دريافت کردند که در آن به اين خانواده دستور داده شده بود ثابت کنند محل زندگي شان همين محلي است  که در آن ساکن هستند.چنين مواردي باعث نگراني شده است.

  *** مشکلات ايالات نيويورک و نيوجرسي در حوزه هاي راي گيري  
  ايالتهاي نيويورک و نيوجرسي  براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري  مشکلات زيادي دارند چرا که طوفان مهيب سندي موجب غيرقابل استفاده شدن بيش از شصت دفتر اخذ راي شده است.  
   
  شبکه تلويزيوني يورونيوز، فرماندار ايالت نيويورک اعلام کرده است افرادي که به علت طوفان سندي مجبور به ترک خانه هايشان شده اند مي توانند در هر دفترانتخاباتي در اين ايالت راي بدهند. 
  در ايالت  نيوجرسي  کريس کرسيتي فرماندار جمهوريخواه بر امکانات ديگر براي راي دادن نظير فکس و اينترنت تاکيد کرد . 
  در حالي که سرما بخشهاي زيادي از سواحل شرقي آمريکا را فرا گرفته است، هنوز برق يک ميليون و هفتصد هزار نفر در بسياري مناطق قطع است. پيش بيني شده است بارندگي هاي شديد از فردا از سرگرفته خواهد شد.

  *** آغاز رسمي انتخابات آمريکا

  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از نیمه شب گذشته با حضور مردم دو روستای نیوهمپشایر در پای صندوق های رای آغاز شد.  مردم دو روستا در نیوهمپشایر اولین افرادی بودند که پس از نیمه شب با حضور در پای صندوق های رای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را آغاز کردند.  بعد از گذشت چند ثانيه از آغاز انتخابات هر یک از نامزدها 5 رای را از آن خود کرده بودند.

  *** احتمال تاخیر 10 روزه در اعلام نتایج انتخابات در اوهايو 
  احتمال دارد اعلام نتيجه انتخابات در اوهايو ده روز به تعويق افتد .
  در ایالتی نظیر اوهایو که نتیجه رقابت بین باراک اوباما و میت رامنی بسیار تنگاتنگ به نظر می رسد ، فرایندهای قضایی پس از انتخابات ممکن است اعلام نتیجه را تا ده روز به تعویق اندازد. 
  نبرد برای پیروزی در اوهایو بسیار تنگاتنگ به نظر می رسد. 
  در این ایالت شماری از رای دهندگان که تعداد آنان ممکن است به صد تا دویست هزار نفر برسد ، آرای خود را در صندوقهای رای انداخته اند اما آرای آنان موقتی به شمار می رود.  آرای موقت به معنای آرایی است که صحت آنها باید به تایید کمیسیون انتخابات برسد. این آرا به افرادی تعلق دارد که هویت آنان به خوبی محرز نشده ، نشانی های آنان به خوبی ثبت نشده است، اسامی آنان در ایالت ثبت نشده است یا مشکلات دیگری از این قبیل. 
  در صورت وقوع چنین ابهامات رای دهندگان می توانند به صورت موقت رای خود را به صندوق بیندازند و سپس کمیسیون ده روز پس از انتخابات ، تصمیم خواهد گرفت که آیا این رای اعتبار دارد یا بی اعتبار است. 
  اگر نتایج دو نامزد در این ایالت بسیار نزدیک به هم باشد، این چند صد هزار رای موقت ممکن است نتیجه را رقم بزند و به همین علت باید ده روز صبر کرد تا کمیسیون انتخاباتی اوهایو نتیجه انتخابات را اعلام کند. 

  *** نظارت ناظران روسي بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 
  سفارت روسیه در واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کرد ناظران روسی بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نظارت دارند. 
  نمایندگانی از مجلس دوما در شعب رای‌گیری در واشنگتن دی سی و ایالت مریلند حضور می‌یابند. 
  اين ناظران در چارچوب هیئت نظارت مجمع پارلمانی شورای اروپا متشکل از 57 عضو ، به امریکا اعزام شده اند.

  *** شاهدي بر تقلب و جعل نتايج انتخابات آمريکا: دادستان تقلبي راي داد 
  فعالان در آمريکا براي نشان دادن آسيب پذيري نظام انتخاباتي اين کشور در برابر تقلب و جعل نتايج، تصاويري ديدني را در اينترنت قرار داده اند. 
  در يکي از اين تصاوير که فعالان سياسي در آمريکا روي اينترنت قرار داده اند، فردي با مراجعه به يکي از مراکز آراي انتخاباتي مدعي مي شود که نامش اريک هولدر است و براي شرکت در انتخابات آمده است. 
  اريک هولدر دادستان کل آمريکاست و طبيعي است که متفاوت بودن هويت راي دهنده و دادستان کل آمريکا بايد در فردي که کار اخذ آرا را به عهده دارد سوال و ترديدهايي را ايجاد کند ولي وي با بي اعتنايي به اين مساله از فرد مراجع کارت شناسايي يا مدرکي براي هويتش مي خواهد و وقتي فرد مراجعه کننده که به صورتي پنهاني فيلم برداري نيز مي کند، مي گويد که کارت شناسايي در اختيار ندارد، در کمال خونسردي به وي مي گويد که نيازي به اين کار ندارد و مي تواند راي دهد. 
  فعالان مي گويند هدف آنان از اين اقدام نشان دادن اين مساله است که در نظام انتخاباتي در آمريکا، حتي راي دادستان کل اين کشور را مي توان به سادگي دزديد. 
  آمارها نشان مي دهد ده درصد از مردم آمريکا کارت شناسايي که دولت اين کشور صادر کرده است، در اختيار ندارند.

  *** راي اولي هاي آمريکا تمايلي به راي دادن ندارند 
  جوانان آمریکایی و هفده میلیون رای اولی در این کشور تمایلی به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ندارند. 
  میزان مشارکت رای دهندگان آمریکایی و بوی‍ژه جوانان از کلیدی ترین عوامل موثر در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قلمداد می شود. جوانان زیر بیست و پنج سال آمریکایی طرفدار باراک اوباما تمایل چندانی به شرکت در انتخابات ندارند. گزارشگر این شبکه گفت: 17 میلیون جوان آمریکایی برای اولین بار از حق رای برخودار شده اند. یک دختر جوان آمریکایی گفت: من به بحثهای انتخاباتی گوش کردم، اما اظهارات هیچ کدام از نامزدها هدفمند نبود. نمی توان تشخیص داد که نامزدها واقعا چه هدفی دارند. حقیقتا من هیچ یک از دو نامزد دمکرات و جمهوریخواه را دوست ندارم. اوباما چهار سال رئیس جمهور بود، اما هیچ تغییری در اوضاع به وجود نیامد. گزارشگر افزود: چهار سال پیش اوباما رای جوانان را به دست آورد. اما او امروز مثل سال دو هزار و هشت موفق نیست. آلن لیچمن استاد تاریخ در دانشگاه گفت: «اوباما در سال دو هزار و هشت برای جوانان امیدبخش بود. اما امروز بسیاری از جوانان دیگر چنین نگاهی به او ندارند. البته میت رامنی نیز شناختی از جوانان ندارد و او نیز موفق به جلب نظر جوانان نشده است. گزارشگر افزود: جمهوری خواهان برای جلب آراء کسانی که از اوباما مایوس شده اند، تلاش گسترده ای کردند، اما موفق نبودند. 
  یک دختر آمریکایی گفت: من چهار سال پیش به اوباما رای دادم، اما اکنون تمایلی به رای دادن ندارم. دختر دیگر گفت: اوباما ضعیف به نظر می رسد. به همین دلیل دوستانم تمایلی به رای دادن نداریم.

  *** پيشتازي اوباما در آراي غيرحضوري فلوريدا / هرج و مرج در انتخابات حضوري ايالت 
  بیش از ۴ میلیون نفر از مردم ایالت فلوريدا به صورت غیرحضوری آراء خود را اعلام کردند. 
  طبق آخرین اخبار رسیده از آمریکا، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایالت فلوریدا تقریباً به نیمه راه خود رسیده است به طوریکه بیش از چهار میلیون نفر از رأی‌دهندگان این ایالت به صورت غیرحضوریرأی خود را اعلام کرده‌اند. 
   
  رأی غیرحضوری یک نوع رأی دادن به حساب می‌آید که افرادی که قادر به حضور در صندوق‌های رأی‌گیری نیستند، با حضور در محل‌هایی (غیر از صندوق‌ها) رای خود را از طریق فاکس یا ایمیل اعلام می‌کنند. 
  بر اساس این گزارش،‌ حوزه‌های اخذ رأی در آمریکا در ساعت 7:00 صبح امروز سه‌شنبه به وقت محلی آغاز به کار می‌کنند اما با وجود آنکه هنوز انتخابات رسماً در آمریکا آغاز نشده است بیش از 4 میلیون نفر از اهالی ایالت فلوریدا به صورت غیرحضوری آراء خود را در صندوق‌های رأی‌گیری انداخته‌اند. 
  این جمعیت 4.5 میلیون نفری 38 درصد از 12 میلیون‌ نفری را که از این ایالت برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند و احتمالاً نیمی از آنها در انتخابات شرکت ‌می‌کنند را تشکیل می‌دهند. 
  این گزارش‌ می‌افزاید که در ایالت فلوریدا، دموکرات‌ها به طور کلی در مجموع آراء بیشتری در مقایسه با جمهوری‌خواهان دارند و اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که میت رامنی در مقایسه با باراک اوباما در این ایالت موقعیت بهتری دارد. 
  «مایکل مک دونالد» استاد علوم سیاسی دانشگاه «جرج ماسون» و کارشناس انتخابات زودهنگام در این باره گفت: تقریباً نیمی از انتخابات به پایان رسید اما رقابت بسیار تنگاتنگ است البته هنوز نیمی از این انتخابات باقی مانده است. 
  بر اساس این گزارش،‌ نیمه باقیمانده این انتخابات بسیار تعیین‌کننده است زیرا اگر اوباما در فلوریدا پیروز شود، مجدداً‌ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز خواهد شد. 
  در همين حال انتخابات رياست جمهوري در ايالت فلوريدا آمريکا در هرج و مرج کامل برگزار مي شود و بسياري از راي دهندگان به علت انتظار طولاني مدت در صف به ستوه آمده اند. 
  بر اساس آمار و ارقامي که اين ايالت ارائه کرده، حدود چهل درصد از  دوازده ميليون راي دهنده  اين ايالت راي داده اند. گاه زمان انتظار در صفهاي طولاني براي برخي ها به هشت ساعت مي رسيد. 
  يکي از راي دهندگان گفت :« من از سي سال پيش ساکن فلوريدا هستم و راي مي دهم. دولت جمهوريخواه اين ايالت همه چيز را براي ما دشوار کرده است.  اين مسئله از سال دوهزار آغاز شد که طي آن  آراي ما را دزديدند و پس از آن هر سال وضع بدتر مي شود. » 
  يکي ديگر از راي دهندگان گفت: دو طرف همواره ضربات بدي  به هم زده اند. من از اين مسائل خسته شده ام. آنان فقط از برنامه هاي خود صحبت کنند و به کارهاي منفي خود پايان دهند. 
  امسال تعداد آراي زودهنگام در مقايسه با سال دوهزار و هشت کاهش يافته است اما آراي نيابتي در اين ايالت رو به افزايش است. 
  راي زودهنگام از لحاظ فني در فلوريدا پايان يافته است اما مسئولان  برگزار کننده انتخابات براي دور زدن محدوديتهايي که ايالت تحميل مي کند، ايده هاي خلاقانه  پيدا کرده اند. به رغم آن همانند سال 2000، در اين  ايالت کليدي  هنوز مشکلاتي  وجود دارد و اين ايالت ممکن است بار ديگر مثل سال دو هزار موجب جلب توجه عمومي قرار گيرد.

  ***‌ پيشتازي اوباما نسبت به رامني در انتخابات زودهنگام
  29 میلیون شهروند آمریکایی در انتخاب زودهنگام آراء خود را به صندوق های رای ریختند. 
  روزنامه آمریکائی نیویورک تایمز نوشت: اوباما تا روز پیش از انتخابات توانسته است، 243 رای الکترال را کسب کند و رقیبش میت رامنی از حزب جمهوریخواه نیز دویست و شش رای الکترال را به دست آورده است. 
  ایالت های بی طرفی که هنوز درباره انتخابات ریاست جمهوری تصمیم نگرفته اند، به ترتیب اوهایو، آیوا، ویسکانسن، نیوهمپشیر، کلرادو، ویرجینیا و فلوریدا هستند. 
  نظرسنجی ها در ایالات کلیدی مانند ویرجینیا حاکیست: اقلیت های نژادی و گروه های جنسیتی مانند اسپانیائی تبارهای مقیم آمریکا، زنان و جوانان بیشتر از اوباما حمایت می کنند و اروپائی تبارها یا سفید پوستان و گروههایی مانند افراد سالمند به میت رامنی ابراز تمایل بیشتری دارند. 
  گفته می شود برخی از این ایالات بی طرف به اوباما و برخی دیگر به رامنی گرایش دارند. 
  ایالت های بی طرفی که به اوباما گرایش دارند عبارتند از: مین، میشیگان، مینه سوتا، نیومکزیکو، نوادا، پنسیلوانیا و ایالت های بی طرفی که به رامنی گرایش دارند نیز عبارتند از آریزونا و کارولینای شمالی. 
  در بسیاری از ایالت های آمریکا بعلاوه ناحیه کلمبیا که واشنگتن پایتخت در آن واقع شده است، روند رای گیری زودهنگام را پیش از زمان واقعی انتخابات ریاست جمهوری اجرا می کنند. 
  این بدان دلیل است که اگر شهروندان به هر دلیل نتوانند در روز رسمی رای گیری آراء خود را ارائه دهند، قادر باشند حضوری و یا از طریق پست به طور زودهنگام به نامزد مورد نظر خود رای دهند. این قانون توسط هر ایالت به طور جداگانه تصویب شده است. 
  در بیش از سی ایالت آمریکا از جمله ایالت مریلند رای گیری زودهنگام از سی و یکم اکتبر آغاز شده است. 
  ایالت هایی که روند انتخابات زودهنگام را اجرا می کنند عبارتند از: آلاسکا، آریزونا، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلورادو، دلوور، فلوریدا، ناحیه کلمبیا، جورجیا، هاوایی، آیداهو، ایلینویز، ایندیانا، آیوا، کانزاس، کنتاکی، لوییزیانا، مین، مریلند، ماساچوست، مینه سوتا، میسوری، مونتانا، نبرسکا، نوادا، نیومکزیکو، نیویورک، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، اوهایو، اوکلاهما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمانت، ویرجینیا و واشنگتن، ویرجینیای غربی، ویسکانسن و وایومینگ. 
  اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا اعلام کرد: در سال 2011 میلادی لایحه ای در همه ایالت های این کشور تصویب شد که رای دادن برای بسیاری از شهروندان از جمله آمریکاییان آفریقایی تبار، سالمندان، دانشجویان و دانش آموزان و معلولان را دشوارتر کرده است. 
  بیش از سی ایالت آمریکا قوانینی تصویب کرده اند که رای دهندگان را ملزم می کند هنگام رای دادن، کارت شناسایی عکس دار صادر شده از سوی دولت را ارائه کنند. 
  مطالعات اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا تاکید دارد: بیش از یازده درصد از شهروندان آمریکایی فاقد کارت شناسایی عکس دار موثق هستند. 
  بر اساس قوانین انتخاباتی آمریکا، مجرمانی که در گذشته زندانی بوده اند و یا اکنون در زندان هستند، حق رای ندارند. 
  مرکز عدالت برنان در این رابطه شمار مجرمان پیشین و کنونی آمریکا را که حق رای ندارند، حدود شش میلیون نفر برآورد کرده است. این بدان معنی است که از هر سیزده آمریکایی سیاه پوست، یک نفر قادر به رای دادن نیست. 
  بر اساس قوانین آمریکا، هجده سالگی سن قانونی رای دادن در این کشور است. 
  جمعیت آمریکا حدود سیصد و پانزده میلیون نفر است که گفته شده دویست و شش میلیون و هفتاد و دو هزار نفر از نظر سن قانونی اجازه رای دادن دارند. 
  برخی منابع نیز گفته اند: صد و چهل و شش میلیون و 311 هزار نفر برای این انتخابات ثبت نام کرده اند ولی فقط پنجاه و پنج درصد از آمریکایی های واجد شرایط می توانند در انتخابات ریاست جمهوری امسال شرکت کنند. 
  نشریه یو اس ای تودی در مقاله ای نوشت: احتمالا در انتخابات ریاست جمهوری 2012 نود میلیون آمریکایی واجد شرایط رای دادن، از این کار خودداری خواهند کرد زیرا اعتمادی به رهبران و احساس مثبتی به روند سیاسی موجود در کشور ندارند. 
  انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 آمریکا، با یک میلیارد و هشتصد و پانزده میلیون و هشتصد هزار دلار هزینه لقب گرانترین انتخابات تاریخ این کشور را به خود اختصاص داده است. 
  به نوشته نیویورک تایمز، اوباما برای مبارزات انتخاباتی خود در سال 2012 میلادی نهصد و سی و چهار میلیون دلار از اهداء کنندگان گوناگون دریافت و هشتصد و پنجاه و دو میلیون و نهصد هزار دلار آن را هزینه کرده است. 
  میت رامنی نیز هشتصد و هشتاد و یک میلیون و هشتصد هزار دلار از طرفداران خود دریافت و هفتصد و پنجاه و دو میلیون و سیصد هزار دلار آن را هزینه کرده است. 
  حزب دمکرات 214 میلیون و 600 هزار دلار به اوباما و حزب جمهوری خواه نیز 342 میلیون دلار به رامنی کمک کرده اند. 
  سوپر پک ها یا همان اهداء کنندگان بزرگ که در واقع میلیاردرها، صاحبان شرکت های بزرگ نفتی و دیگر صنایع آمریکا هستند، برای هر دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا مبالغ هنگفتی هزینه کرده اند. 
  جمعا 58 اهداء کننده بزرگ به اوباما کمک کرده اند که برخی از آنها فرد هیچنر و جیمز سیمونز هستند که هر یک سه میلیون و پانصد هزار دلار، جفری کاتزنبرگ سه میلیون دلار و آیروین جیکوب نیز دو میلیون دلار اهداء کرده اند. 
  آخرین رقم کمک سوپر پک ها در ستاد انتخاباتی اوباما با بیست و پنج هزار دلار از سوی لورنس فیش بوده است. 
  تعداد سوپر پک های میت رامنی نامزد جمهوریخواهان نیز تاکنون به دویست و هفت نفر رسیده است. 
  سوپر پک های میت رامنی، شلدون ادلسون، میریام ادلسون، باب پری، شرکت نفت و گاز اکسبو کاربن و هارلد سیمونز هستند که سه نفر اول هر یک ده میلیون دلار، و بقیه به ترتیب دو میلیون و هشتصد هزار دلار و دو میلیون و سیصد هزار دلار اهداء کرده اند. 
  کمترین رقم در ستاد انتخاباتی میت رامنی، بیست و پنج هزار دلار از سوی فرد همیلتون بوده است. 
  رقابت انتخاباتی آمریکا با تسلطی که رسانه های این کشور بر افکار عمومی دارند، در واقع رقابتی نمادین میان سرمایه داران و صاحبان صنایع بزرگ این کشور است. 
  هرکس پول بیشتری برای تبلیغ با روشهای مختلف هزینه کند، احتمال پیروزی خود را افزایش داده است. 
  این درحالیست که وقوع طوفان کم سابقه سندی در هفده ایالت شرقی آمریکا، فضای این ایالات را از حالت انتخاباتی خارج کرده است. 
  مقامات محلی نیز بیشترین توان خود را به سروسامان دادن اوضاع آسیب دیدگان اختصاص داده اند و فقط رسانه های آمریکا هستند که تلاش می کنند با انتشار اخبار و نظرسنجی های ساعتی، فضا را انتخاباتی جلوه دهند. 
  نبود برق، کمبود شدید بنزین، سرمای صفر درجه در کنار ناامنی های پراکنده، بسیاری از اهالی ایالات طوفان زده را برای شرکت در این انتخابات بی انگیزه کرده است. 
  با اینحال در این انتخابات نیز رای گیری در شهرها و مناطق گوناگون آمریکا از ساعت هفت بامداد تا هفت شب صورت می گیرد. 
  در برخی از ایالت هایی که تحت تاثیر طوفان سندی قرار گرفته اند، از جمله ایالت نیوجرسی و نیویورک رای دهندگان می توانند آراء خود را از طریق ایمیل و یا فکس ارسال یا به کامیون های نظامی و چادرهایی که به جای اماکن رای گیری در مناطق گوناگون مستقر شده اند، مراجعه کنند. 
  در ایالت نیوجرسی نیز سه هزار صندوق رای گیری در نظر گرفته شده است. 
  رئیس جمهور آمریکا از طریق رای آراء غیرمستقیم مردم و در واقع با رای الکترال کالج ها برای مدت مدت چهار سال انتخاب می شود. 
  تعداد هیئت های انتخاباتی یا همان الکترال کالج ها در ایالت های مختلف، متفاوت و در واقع برابر با تعداد نمایندگان هر ایالت در کنگره آمریکا متشکل از مجلس نمایندگان و سنای این کشور است. 
  جمع کل الکترال کالج ها پانصد و سی و هشت نفر است که با توجه به جمعیت ایالت ها انتخاب شده و اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را تشکیل می دهند. 
  شمار سناتورهای هر ایالت در سنای آمریکا دو نفر و همواره یکسان است ولی شمار اعضای مجلس نمایندگان با توجه به پرجمعیت و یا کم جمعیت بودن هر ایالت مشخص می شود. 
  برای مثال شمار اعضای مجلس نمایندگان از ایالت هایی مانند نیویورک و کالیفرنیا که پر جمعیت ترین ایالت های آمریکا محسوب می شوند، نسبت به ایالت هایی مانند یوتا و یا مونتانا که کم جمعیت هستند، به مراتب بیشتر است. 
  بیشترین شمار الکترال کالج ها با پنجاه و پنج عدد به ایالت کالیفرنیا و کمترین نیز با سه عدد به واشنگتن دی سی (ناحیه کلمبیا) و هشت ایالت کوچک آمریکا تعلق دارد. 
  پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مستلزم کسب دویست و هفتاد رای الکترال است. 
  در صورتیکه دویست و هفتاد رای الکترال از سوی هیچیک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کسب نشود، مجلس نمایندگان نامزدی را که بیشترین رای الکترال را کسب کرده به عنوان رئیس جمهور و سنای آمریکا نیز معاون رئیس جمهور را انتخاب می کند. 
  نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و همچنین آراء الکترال پیش از نیمه شب شانزدهم آبان یعنی چند ساعت پس از بسته شدن صندوق های رای گیری و پایان شمارش آرا، همزمان اعلام می شود. 
  مراسم سوگند برای چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا دوم بهمن سال جاری (بیست و یکم ژانویه 2013 میلادی) صورت خواهد گرفت. 
  نیویورک تایمز نوشت: هزاران وکیل از سوی ستادهای مبارزات انتخاباتی دو نامزد ریاست جمهوری روز سه شنبه شانزدهم آبان به منظور نظارت و جلوگیری از تقلب، بر روند رای گیری در مراکز رای گیری همه ایالت های آمریکا به ویژه ایالت اوهایو که از اهمیت بسیاری برخورددار است، حضور خواهند داشت. 
  مقرهای اصلی ستادهای مبارزاتی باراک اوباما و میت رامنی به ترتیب شهرهای شیکاگو و بوستون هستند. ولی هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا علاوه بر مقرهای اصلی، در ایالت های گوناگون نیز دفاتر متعددی به همین منظور ایجاد کرده اند. 
  برای مثال شمار مراکز مبارزات انتخاباتی اوباما و رامنی در ایالت های بی طرف به ترتیب ششصد و سی و یک، و دویست و شصت و دو مرکز، ذکر شده است.

  *** 90 ميليون آمريکايي واجد الشرايط راي نمي دهند   
  تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی ازاین است که ۹۰ میلیون نفر از رای‌دهندگان واجد شرایط در امریکا قصد دارند از دادن رای در پنجاه و هفتمین انتخابات ریاست جمهوری خودداری کنند.  
   
  گزارش‌های روز دوشنبه حاکی از این است که از ۲۰۷ میلیون واجد شرایط ساکن در امریکا، تنها ۱۵۰ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند. حدود سی میلیون نفر از امریکایی‌های سراسر جهان نیز درانتخابات شرکت نمی‌کنند. 
   
  نظرسنجی موسسه گالوپ، از ۶۵۲۰ رای‌دهنده ساکن امریکا که برای انتخابات ثبت نام کرده اند و در فاصله زمانی ۱۵ تا ۲۸ انجام شده است، نشان می‌دهد که میزان مشارکت در انتخابات امسال، بسیار پایین‌تر از انتخابات دو دوره پیش است.  
   
  این نظرسنجی پیش بینی می‌کند که میزان مشارکت در انتخابات ۸۳ درصد باشد، در حالی که در سال ۲۰۰۸، ۸۶ درصد و در سال ۲۰۰۴ میزان مشارکت ۸۹ درصد بود.  
   
  این درصد میزان مشارکت در انتخابات پیشین، توسط کمیسیون انتخابات فدرال ارائه داده شده است.  
   
  در نظرسنجی گالوپ همچنین نشان داده شده است که طوفان سندی می‌تواند در انتخابات تاثیرگذار باشد و عدم مشارکت برخی امریکایی‌ها به این دلیل است که آنها نمی‌توانند در مراکز رای‌گیری حاضر شوند.  
   
  در این نظرسنجی همچنین آمده است که پوشش خبری ابرتوفان سندی، مبارزات انتخاباتی باراک اوباما رییس جمهوری امریکا و میت رامنی رقیب وی را به دلیل دورشدن توجه رای‌دهندگان از مساله انتخابات ، تحت‌الشعاع قرار داد. 
   
  مراکز رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری امریکا، روز سه‌شنبه، ششم نوامبر ۲۰۱۲ باز می‌شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.