• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » نرخ ارز بازهم كاهش مي‌يابد
  کد خبر : 892412

  نرخ ارز بازهم كاهش مي‌يابد

  نرخ ارز بازهم كاهش مي‌يابد Reviewed by Farnaz on Nov 6Rating: روند حركتي قيمت‌گذاري در مركز مبادلات بازار آزاد ارز را نيز به سيطره خود درآورده زيرا قيمت ارز در بازار آزاد همچون مركز مبادلات در مدار منفي سير مي‌كند زيرا روز گذشته دلار دربازار آزاد با قيمت ۲ هزار و ۸۵۰ خريداري و با…

  نرخ ارز بازهم كاهش مي‌يابد Reviewed by Farnaz on Nov 6Rating:

  روند حركتي قيمت‌گذاري در مركز مبادلات بازار آزاد ارز را نيز به سيطره خود درآورده زيرا قيمت ارز در بازار آزاد همچون مركز مبادلات در مدار منفي سير مي‌كند زيرا روز گذشته دلار دربازار آزاد با قيمت ۲ هزار و ۸۵۰ خريداري و با قيمت ۲ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش مي‌رسيد درهمين حال نيز قيمت دلار مركز مبادلات نيز از ۲ هزار و ۵۲۲ تومان به ۲‌هزار و ۵۱۰ تومان كاهش يافت. 

  روند نزولي طلا كره‌كره بازارهايي چون سكه و طلا را نيز پايين كشيد چرا كه قيمت تمام‌سكه روز گذشته در مرز يك ميليون تومان قرار گرفت. 

  براساس اين گزارش، روند حركتي قيمت ارز در بازار آزاد و مركز مبادلات، ريسك سرمايه‌گذاري در بازار ارز را با افزايش همراه كرده است. از همين رو به نظر مي‌رسد تقاضا براي سرمايه گذاري در بازار ارز كاهش پيدا كرده است. در اين بين هشدار مقامات دولتي مبني بر كاهش مجدد نرخ ارز بازار آزاد و حتي مركز مبادلات بيانگر آن است كه مقامات دولتي هنوز نرخ‌هاي فعلي را براي ارز بالا به شمار مي‌آورند. 

  دولت دنبال ارز تك نرخي است
  در همين باره سخنگوي اقتصادي دولت در گفت‌وگو با مهر‌ در خصوص اينكه چرا به رغم تأكيد دولت بر تك نرخي شدن ارز هم اكنون با چندنرخي شدن ارز در بازار مواجه هستيم، گفت: تلاش دولت تك نرخي كردن ارز در كشور بوده و همچنان هست اما اين كار بايد در قالب يك برنامه حساب شده انجام شود تا به سرانجام برسد. اين عضو اقتصادي كابينه دهم با بيان اينكه تصور مي‌كنم حركتي كه آغاز شده (راه‌اندازي مركز مبادلات ارزي) موجب كاهش يافتن قيمت ارز در بازار موازي شده است، گفت: اميدواريم با اجراي موفقيت‌آميز اين سياست به سمت تك نرخي شدن ارز برويم. حسيني همچنين درباره نرخ دلار در آينده گفت:نظر و نگاه‌مان اين است كه اعدادي كه امروز در مركز مبادله وجود دارد عدد بالايي است و در نهايت مجموعه سياست‌هايي را دنبال خواهيم كرد كه طي آن به سمتي برويم كه نرخ كاهش پيدا كند.

  سناريوي قيمت ثابت ارز در كميته‌هاي ويژه
  از سوي ديگر معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه اتاق مبادلات ارزي مي‌تواند رهبري بازار ارز را برعهده بگيرد، گفت: نرخ‌هاي متعددي به منظور در نظر گرفتن يك قيمت ثابت براي انواع ارز پيشنهاد شده كه در كميته‌هاي كارشناسي ويژه اين امر در حال بررسي است. 
  حميد صافدل گفت: به دنبال نوسانات شديدي كه در ماه‌هاي گذشته در قيمت انواع ارز در بازار آزاد رخ داد، بانك مركزي نياز به اين داشت كه به واقعيت‌هايي از نرخ ارز دسترسي يابد و كشف قيمت تدريجي را تجربه كند. بر اين اساس، اتفاقي كه رخ داده، اينكه نرخي كه مي‌تواند نرخ مبنايي باشد، خود را نشان داده است و بنابراين، اگر ما اين نرخ را كه در چند روز اخير تقريباً بدون نوسان بوده است يا هر نرخ ديگري را بتوانيم براي يك دوره مناسب ارائه دهيم، به طور قطع متناسب با آن، واردات قطعات و كالاهاي نيمه‌ساخته و توليد و ساير تجارت‌هاي كشور به نحو مناسب‌تري شكل مي‌گيرد. وي تصريح كرد: تمامي كارشناسان و اعضاي دولت بر اين باورند كه پذيرش يك نرخ ثابت با دايره نوسان بسيار جزئي و اندك كه اين نوسانات نيز در چارچوب زماني لحظه‌اي و كوتاه اتفاق نيفتد، به نفع توليدكننده و مصرف‌كننده است. از سوي ديگر، سخنگوي مركز مبادلات ارزي در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه قيمت ارز پس از ثبات قيمتي، يكسان‌سازي خواهد شد، گفت: با اعلام و اجراي برنامه‌هاي جديد بانك مركزي شاهد كاهش بيشتر قيمت ارز خواهيم بود. 
  صمد كريمي با بيان اينكه هدف بانك مركزي راهبري قيمت ارز توسط مركز مبادلات ارزي است، اظهار داشت: همه هدف بانك مركزي در ميان مدت، پوشش تمامي تقاضاهاي ارزي توسط سيستم بانكي و شبكه صرافي مجاز است و بر اين اساس حتماً همگرايي نرخ مبادله‌اي با ساير نرخ‌هاي ارز ايجاد شده و پس از گذراندن دوران تثبيت، يكسان‌سازي نرخ نيز رخ خواهد داد. 
  وي با بيان اينكه پس از نهايي شدن، برنامه‌هاي جديد به تدريج اعلام خواهد شد، تصريح كرد: اين برنامه‌ها مربوط به تأمين ارز بخش خدمات و افزايش گروه‌هاي كالايي است. 
  كريمي افزود: با عمق بخشي به مركز مبادلات و تأمين ارز در اين مركز، بازار آزاد هم مجبور به تعديل قيمت‌ها و تبعيت از مركز مبادلات است. 
  سخنگوي مركز مبادلات ارزي با بيان اينكه هدف اصلي سياست‌گذار پولي ايجاد ثبات قيمتي در بازار ارز است، گفت: نرخ ارز يك متغير كليدي در تمامي اقتصاد‌ها و به‌ويژه اقتصاد ايران است و بر بسياري از متغير‌هاي خرد و كلان اقتصادي مانند سرمايه‌گذاري، مصرف، توليد، واردات و صادرات مؤثر است. 
  وي با اشاره به ايجاد ثبات نسبي قيمت ارز پس از راه‌اندازي مركز مبادلات ارزي اظهار داشت: از زمان راه‌اندازي اين مركز ضريب تغييرات نرخ ارز حدود ۳ درصد بوده كه اتفاق بسيار خوبي است و اين مسئله به سرمايه‌گذاران علامت مي‌دهد كه بانك مركزي به عنوان سياست‌گذار پولي به دنبال ثبات قيمت ارز است. كريمي در واكنش به اين سؤال كه گفته مي‌شود از ۳/۱ ميليارد دلار ارز اختصاص يافته تنها ۳۰۰ ميليون دلار پرداخت شده، گفـت: هرگونه آمار و اطلاعاتي بدون ذكر منبع قابل استناد نيست.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.