• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » مکــان هــای دیــدنــی یــزد
  کد خبر : 882081

  مکــان هــای دیــدنــی یــزد

  مکــان هــای دیــدنــی یــزد Reviewed by Farnaz on Oct 30Rating:  آب انبار شش بادگیری   برای شهرهای كویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می شود. در این شهر بیش از 75 آب انبار وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها آب انبار شش بادگیر است. این آب انبار دارای…

  مکــان هــای دیــدنــی یــزد Reviewed by Farnaz on Oct 30Rating:

   آب انبار شش بادگیری  

   آب انبار شش بادگیری

  آب انبار شش بادگیری

  برای شهرهای كویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می شود. در این شهر بیش از 75 آب انبار وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها آب انبار شش بادگیر است. این آب انبار دارای شش بادگیر می باشد و 180 سال پیش در دوره قاجاره ساخته شده است. از ویژگیهای مهم این اثر تاریخی دو دهانه بودن این آب انبار است. این آب انبار دارای تزئینات مقرنس كاری بوده و دارای 55 پله ورودی در قسمت جنوبی است.

    باغ دولت آباد  

   باغ دولت آباد

  باغ دولت آباد

  باغ دولت آباد یكی از باغهای معروف ایرانی است كه در زمان محمد تقی خان (دوره زندیه) طراحی و ساخته شده. این باغ از قناتی به همین نام مشروب می شود و جریان آب در باغ، استخوان بندی طراحی آنرا تشكیل می دهد. جالبترین بنای مجموعه را عمارت هشتی و بادگیر تشكیل می دهد كه تلفیق جریان آب و هوا به زیباترین شكل صورت گرفته است. بادگیر باغ دولت آباد با 33 متر بلندی از سطح زمین شاهكار مهندسی و نشانه نبوغ معماران یزدی است.

    مجموعه حمام و بازار خان

   مجموعه حمام و بازار خان

  مجموعه حمام و بازار خان

   

  قدمت حمام خان یا “گرمخانه نور” به سال 1212 ه. ق. برمیگردد که در تاریخ 1242 ه. ق. مورد تجدید بنا و تزئینات قرار گرفته است. تزئینات حمام خان بسیار ساده بوده بطوریكه مهمترین تزئین آن نقاشیهای بخش شاه نشین می باشد. مساحت حمام 1170 متر مربع و زیر بنای آن 900 متر مربع می باشد. ساخت بازار خان به زمان ناصرالدین شاه قاجار بر میگردد. ساختار متفاوت موجود در آن حكایت از ساخت تدریجی این بازار دارد.

    آتشکده زرتشتیان  

  آتشکده زرتشتیان در خیابان آیت الله كاشانی واقع گردیده و شامل ساختمان و باغ زیبایی است كه در قرن اخیر ساخته شده است. در این محل آتش مقدس كه برای زرتشتیان محترم می باشد نگهداری و از آن مراقبت می شود. ساختمان اصلی در وسط حیاط قرار دارد و آنرا درختانی همیشه سبز احاطه كرده اند. حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است.

    دخمه زرتشتیان  

  دخمه زرتشتیان در انتهای جنوبی شهر یزد در حوالی منطقه صفائیه در بالای تپه ای نسبتا مرتفع قرار دارد. در این محل دو دخمه وجود دارد كه یكی قدیمی تر بنام هانجكی هاتریا (زرتشتی هندی الاصل) و دیگری كه جدیدتر می باشد به نام گلستان معروف است. در وسط این دو دخمه چاله ای سنگی وجود دارد كه زرتشتیان مردگان خود را در آن قرار می داده اند. دخمه گلستان دارای قطر 25 متر و ارتفاع دیوار از سطح تپه 6 متر است و دخمه هانجكی دارای قطر 15 متر می باشد.

    مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر یا مدرسه ضيائيه)  

   مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر یا مدرسه ضيائيه)

  مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر یا مدرسه ضيائيه)

  این ساختمان مشهور به زندان اسكندر می باشد و متعلق به قرن 631 ه. ق. بوده و بانی آن شرف الدین علی رضی است. این مدرسه در محله فهادان و در مجاورت بقعه دوازده امام قرار دارد. در حیاط این مدرسه چاهی با قطر حدود 2 متر وجود دارد که به فضایی سرداب مانند با عمق حدود 5 متر منتهی می شود. کف سرداب حوضی قدیمی وجود دارد که از جمله آثار به جای مانده از بنای اولیه ساختمان است.

    خانه لاریها  

   خانه لاریها

  خانه لاریها

  این خانه در سال 1286 ه. ق. ساخته شده و مالك آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. از این مکان سابقا به عنوان خانقاه نعمت اللهی استفاده می شده است. مساحت آن حدود 1700 متر و زیر بنائی معادل 1200 متر مربع را داراست. درها، پنجره ها، ارسی ها و اتاقهای آئینه كاری و نقاشی شده آن یكی از نمونه های زیبا و عالی خانه های اعیانی قرن سیزدهم است.

    خانه ملک التجار  

   خانه ملک التجار

  خانه ملک التجار

  این خانه نمونه در حدود یكصد و بیست سال قبل در یكی از بازارهای مهم شهر ساخته شده و متعلق به ملك التجار بوده است. مدخل خانه به اسلوب روزگار خود دارای كوچه ای دراز و باریك و با دیوارهای بسیار بلند است. نقاشی اتاقهای این خانه، كار یك نقاش شیرازی است كه از حیث اسلوب كاملا با نقاشی های عمارت نارنجستان شیراز همسان است. این خانه در حال حاضر تبدیل به مهمانسرای سنتی به نام مهمانسرای سنتی ملک التجار (هتل سنتی ملک التجار) شده است.

    بقعه دوازده امام  

   بقعه دوازده امام

  بقعه دوازده امام

  این بقعه مشتمل بر دوازده گنبد منفرد در سال 429 ه. ق. به دستور ابو سعید و ابو یعقوب از امرای علاء الدوله فرامرز ساخته شد. در این بقعه كتیبه ای به خط كوفی بالای سردر كه در حاشیه ای از نقوش گُل و بوته قرار دارد و سنگ قبر فخرالدین اسفنجردی از مشایخ بزرگ قرن هشتم كه در محراب نصب است توجه بینندگان را به خود جلب می كند.

    بقعه سید رکن الدین  

   بقعه سید رکن الدین

  بقعه سید رکن الدین

  این بنا در سال 725 ه. ق. بنا نهاده شده و محل دفن سید ركن الدین محمد قاضی می باشد. این بنا دارای گنبد، گچ بری های خطوط اسلیمی داخل ایوان بلند و مقرنس های چهار گوشه بنا و محراب بلند می باشد. در داخل بقعه آثار تزئینات آجر كاری و خطوط كوفی و نستعلیق بر دیوارها و حتی در قسمت سقف كه با آب رنگ نقاشی شده است به چشم می خورد.

    مسجد ریگ  

   مسجد ریگ

  مسجد ریگ

  این مسجد كه كاروانسرایی مخروبه بوده، توسط امیر معین الدین اشرف بنا گردید. منار گلی مزین به كاشی با خطوط و نقوش هندسی، قفسه ای چوبی در بالای منار، كتیبه خط ثلث بر كاشی معرق در سه طرف سردر، در كنده كاری دو لنگه ای، كاشی های شش ضلعی فیروزه ای و آبی با حاشیه های سیاه و سفید مرسوم قرن نهم هجری در بدنه محراب و طاق نمای محراب با گچ كاری مقرنس از ویژگی های مهم این مسجد به شمار می رود.

    مجموعه امیر چخماق  

   مجموعه امیر چخماق

  مجموعه امیر چخماق

  امیر جلال الدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاكم یزد با همكاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل تكیه، میدان، حمام، كاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است. سنگ نصب شده در كریاس مسجد به طرف میدان، شبكه های ظریف از كاشی های معرق دور خارجی گنبد، محراب صفه اصلی با تاقنمای مقرنس كاری و… این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است.

    مسجد جامع کبیر یزد  

   مسجد جامع کبیر یزد

  مسجد جامع کبیر یزد

  مسجد جامع یزد یكی از با ارزشترین میراث های تاریخی هنری و گنجینه ای از معماری اسلامی موجود در شهر یزد است. بانی ساختمان اصلی مسجد را علاءالدوله گرشاسب آل بویه در قرن ششم هجری قمری می دانند، ولی مسجد كنونی مربوط به آل مظفر و تیموریان قرن هشتم و نهم هجری است. از امتیازات هنری و معماری این مسجد می توان قدرت و استواری كاشیكاری های نفیس و جالب و سردر بلند آن اشاره کرد.

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۴۷)  • بهاره

   عالی بود مرسی از اطلاعات فوق العاده خوبی که دادید

  • منا دانش راد

   Mrc az etelaate mofideton .

  • الناز

   سلام .من امروز اتفاقی رسیدم اینجا.داشتم دنبال مطلب درمورد مسجد ریگ یزد میگشتم .امیدوارم روز خوبی داشته باشید .

  • آرمان

   چول زن

  • مهسا

   سلام واقعا از کاره قشنگتون ممنون ما امروز تصمیم داریم بریم یزد من خیلی تونستم از این اطلاعات استفاده کنم

  • عسل

   مرسی مطالب خیلی عالی بود

  • احمد

   اگر ادرس و بشماره تلفنی از مکانها هم برای هماهنگی بازدید بود خیلی بهتر می شد بازدر همین سطح هم خوب بود

  • mina

   مرسی خیلی کمک کرد

  • کیانا

   مرسی خیلی کمک کرد <3

   • hannaneh tahernia

    احیاناٌ فامیلی شما عباداللهی نیست؟؟؟؟؟

  • پيتزا

   عالي است

  • توانگر

   باتشکر ازشما سرکارخانم متین تصاویر عالی بودند

  • mehran

   ممنون

  • مژده

   سلام منم به نوبه خودم تبریک میگم امیدوارم سالهی قشنگی رو در کنار هم داشته باشید.

  • مریم

   بسیار بسیار عالی بود. ازتون میخوام لطفا واسه سایر استان های کشور هم این کارو انجام بدین. با سپاس

  • نگار

   سلام از اینکه با شما هستم خیلی خوشحالم
   مطالبی که برام میفرستید واقعا جالب و خوندنیه مرسیییییییییییییییییییییی

  • صدف

   سلام سرکار خانم متین زاد روز تولدت تون رو صمیمانه به شما تبریک میگم وبراتون بهترینها رو آرزومندم . واز ایمیلهای قشنگ وزیبایی که برام می فرستین ممنون هستم .وزندگی در کنار همسرتون آقای احمدی نیا را به شما تبریک می گم وبراتون خوشبختی آرزومندم .

  • سحر

   سلام خانوم متین از ایمیلهای زیباتون ممنونم. عکسای قشنگی گذاشته بودین

  • مینا

   نمیدم نظر نمیدم نمیدم نمیدم

  • عادل

   با سلام
   اگر از زیارتگاه چک چک(زیارتگاه زرتشتیان) نزدیک اردکان نیز که جای بسیار زیبایی هست عکسی میزاشتین خیلی خوب بود.

  • پرنیا

   جای ماخالی.خوش گذشت؟

  • هما

   اسایتتون بسیار خوب ازهمتون تشکر میکنم
   دوباره تور نمیذارین به شهرهای دیگه چون واقعا افسوس خوردم که در بین دوستان ایران ویجی نبودم

  • بانوی ایرانی

   درود بر شما
   ممنون از ایمیل پر محتواتون ،اگه سعادت همراهی با شما عزیزان را نداشتیم با معرفی مکانهای دیدنی این امکان برایمان فراهم شد که بتونیم در سفرهایمان استفاده کنیم.ممنون از شما . هر جا هستید شاد و خوش و سلامت باشید، در ضمن زاد روز همسر عزیزتون رو تبریک میگم . *خانم فرناز متین تولدتون مبارک * برای شما دو عاشق زندگی سرشار از عشق و شادی در کنار هم برای سالیان متمادی آرزومندم .

  • amir

   مبارك باشد اين روز وهر روز كه باهم خوشيد
   قدر جوانيتان را بدانيد كه به سن ما كه رسيديد قدر روزهاي گذشته را بدانيد ونه افسوس بخوريد بر جواني كه طي شد

  • farzan

   سلام و درود بر همه ی بچه های ایران ویج…خواستم از زحماتتون تشکر کنم و البته تولد خانم متین رو تبریک بگم(ببخشید یه کم دیره،اما من امروز ایمیلتون رو خوندم)به همراه آرزوی زندگی شاد ، سالهای سال ، در کنار همسرتون .

  • زینب

   هوووووووووووممممممممم.خوش به حالتون رفتین یزد.

  • الهام

   سلام.خانم متین تبریک برای تولدتون.وهم چنین تبریک به همسرتون برای سالروزتولدعشق زندگیشون.ازمطالبتوت وعکسای زیبا متشکرم.باآرزوی روزهایی خوش برای تمامiranvijiها.

  • f

   سلام خیلی جالب بود لطفا عکس های تور یزد رو تو سایت بزارید ممنون

  • reza

   salam man vaghean keyyyyf kardam az in ax ha amma ye pishnehad daram :
   inke agar betonid az tamame nighat e iran ye hamchin chizi ro mesle YAZD be sourate PDF tahiye konid vaghean ALy mishe
   BAZ HAM MAMNOON

  • nagoftani

   ba salam
   emailaei ke vasam mifrestin vaghean aaaaalie.kheeeyli mamnoon.
   kheyli doost dashtam toore yazdo biam vali az oonjaei ke daneshjooamo mashghoole tahsil nemitoonestam!

  • hossein.g

   سلام
   ممنون از ایمیلهای که برام میفرستین
   واقعن اموزنده هستن باتشکر فراوان

  • neda

   زیبا
   چشمگیر
   پرمحتوا
   عالی
   بی نظیر
   و
   و
   و
   .
   .
   .تشکر فراااااااااااااااااااااااااااااااااااااوان

  • shokoohy

   با درود مدت ده سال است که کار آموزش شاهنامه خوانی و شاهنامه شناسی را برای کودکان و نوجوانان انجام می دهم
   خوشحال می شوم که بتوانم کمکی کنم

   • farnaz

    درود بر شما
    لطفآ شماره تماس خود را برای iranvijmaster@gmail.com پست کنید
    با سپاس فراوان

  • vahideh

   خانم متین نازنین تولدتون مبارک:)

   • farnaz

    سپاسگذارم وحیده جان

  • mona

   ممنون میشم ازتون اگه در مورده تورهاتون اطلاع رسانی کنید.

   • farnaz

    درود بر شما منا خانم گل ما برای تور ها هم ایمیل ارسال میکنیم

  • عاطفه

   سلام تولد همسرتون مبارک
   امیدوارم سالهای زیادی با عشق کنار هم باشید
   دوست داشتم سفر یزد باهاتون باشم اما نشد……

  • leila

   سلام خسته نباشید از بابت ایمیل های زیبامتشکرم خیلی دوستتان دارم .موفق باشید

  • ali ataee

   متشکرم از اطلاعات خوبی که دادید

  • nana

   ار ارسال این مطالب در مورد اثار تاریخی کشورمان بی نهایت سپاسگزارم

  • معین

   اززحمات سرکار خانم کمال تشکررادارم امیدوارم موفق باشید

  • mojtaba

   salam khanume matin mer30 az emiil zibatun vali bazi az etelaati ke dade budid eshtebah bud va az un tarafam yazd jahaei ba ghedmate khili bishtaram dare ke kash tu emiletun ovorde budid vali dar kol khili khub bud

   • farnaz

    درود بر شما
    خوشحال میشیم اگر اطلاعاتی دارید برای ما بفرستید حتمآ استفاده میکنیم جناب مجتبی
    از توجه تون سپاسگذارم منتظر مطالب شما هستم

  • آرش عبدي

   سلام خانوم متين خيلي ايميلتون زيبا بود. مرسيييييييييييييي

  • امير عطايي

   سلام خانم متين بنده چند وقتي است كه از ايميلهاي زيباي شما بهره مندم خواستم از اين طريق تشكري خدمت سركار داشته باشم از ايميلهاي خوبتون بنده رو بهرمند سازيد ممنونم از شما

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.