• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » نگاهی به ریزش حامیان احمدی‌نژاد
  کد خبر : 881069

  نگاهی به ریزش حامیان احمدی‌نژاد

  نگاهی به ریزش حامیان احمدی‌نژاد Reviewed by Farnaz on Oct 29Rating: آرمان: خیل عظیم حامیان محمود احمدی‌نژاد این روزها تقریبا سیر نزولی یافته‌اند و جز دوستان دولتی وی کسی باقی نمانده است که از عملکرد وی حمایت کند حتی گویا در آخرین ماه‌های عمر دولت دهم، برخی اصولگرایان در انتقاد از دولت از هم سبقت…

  نگاهی به ریزش حامیان احمدی‌نژاد Reviewed by Farnaz on Oct 29Rating:

  آرمان: خیل عظیم حامیان محمود احمدی‌نژاد این روزها تقریبا سیر نزولی یافته‌اند و جز دوستان دولتی وی کسی باقی نمانده است که از عملکرد وی حمایت کند حتی گویا در آخرین ماه‌های عمر دولت دهم، برخی اصولگرایان در انتقاد از دولت از هم سبقت می‌گیرند. جالب آنجاست که حامیان دیروز و منتقدان امروز به همه چیز انتقاد دارند؛ عملکرد اقتصادی، عملکرد فرهنگی، سیاست خارجی، تعامل با سایر قوا و حتی رفتارهای رئیس‌جمهور اما اینکه چه شد ناگهان حامیان دیروز احمدی‌نژاد تبدیل به منتقدان درجه یک شده و حتی از جریان رقیب هم بیشتر انتقاد دارند، خود حدیثی است طولانی.

   

  مشایی عامل اصلی انتقادها؟

  شاید بتوان گفت که اگر فردی به اسم اسفندیار رحیم‌مشایی با محمود احمدی‌نژاد انس و الفت نداشت، احمدی‌نژاد هنوز هم رئیس‌جمهور محبوب اصولگرایان بود. برخی از انتقادهای اصولگرایان به احمدی‌نژاد مربوط به عملکرد مشایی است. مواضع و رفتارهای احمدی‌نژاد باعث شد که حتی حامیان صددرصدی او نیز تبدیل به منتقدان وی شوند و تلاش کنند از آنچه انحراف نامیده می‌شود وی را جدا کنند. حتی برخی اصولگرایان می‌گفتند که احمدی‌نژاد توسط مشایی طلسم شده که مشایی هم در پاسخ به آنان گفت که اگر می‌توانند طلسم را باطل کنند. حامیان سرسخت احمدی‌نژاد مثل حاج منصور ارضی نیز به مشایی انتقاد داشت که در همین راستا شکایت‌هایی از سوی مشایی از حاج منصور ارضی و سعید حدادیان صورت گرفت.

   

  عملکرد اقتصادی دولت

  عدم توفیق در اجرای صحیح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول، گرانی‌ها، افزایش واردات و کاهش تولید ملی و وابستگی بیش از اندازه به نفت، همه و همه از مواردی بود که بالاخره پس از 7 سال صدای اصولگرایان را از سنتی و منتقد گرفته تا رایحه خوش خدمت درآورد. این بار مشکل اصلی مردم بودند که گلایه‌هایی از وضعیت اقتصادی داشتند. وضعیت اقتصادی طوری شد نمایندگانی که معتقد بودند تیم احمدی‌نژاد بهترین تیم برای اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌هاست، به این نقطه برسند که دولت و تیم اقتصادی آن دیگر یارای اجرای فاز دوم این قانون را ندارند و به صرافت افتادند تا جلوی آن را بگیرند. به جرات می‌توان گفت که در چند هفته اخیر کمتر کسی از اصولگرایان مانده است که به نحوه عملکرد اقتصادی احمدی‌نژاد انتقاد نکرده باشد. حتی این انتقادها تا جایی ادامه یافت که برای دومین‌بار در یک سال طرح سوال از رئیس‌جمهور در راستای مسائل و مشکلات به‌وجود آمده در بازار ارز کلید خورد و 102 امضا برای این طرح جمع‌آوری شد.

   

  عملکرد فرهنگی و نگاه دولت به «حجاب»

  عملکرد فرهنگی دولت هم صدای اصولگرایان را درآورد. نوع نگاه دولت به مساله حجاب و آنچه علی مطهری تعلل در برخورد با بدحجابی می‌خواند و همچنین برخی اقدامات فرهنگی دولت موجب شد که طرح سوال از رئیس‌جمهور کلید بخورد؛ رئیس‌جمهور که بارها مواضع خود را درمورد بدحجابی مطرح کرده بود با انتقاد اصولگرایان و حتی برخی از مراجع تقیلد مواجه شد اما طرح سوال از رئیس‌جمهور هم کمکی به این وضعیت نکرد و رئیس‌جمهور با مطالبی که نمایندگان اصلا انتظار آن را نداشتند پاسخ آنها را داد. به عنوان مثال رئیس‌جمهور در جلسه بررسی سوال گفت: بگذارید اکنون که شب عید هم است، یک شوخی هم با هم بکنیم؛ مگر می‌شود هر زمان که انتخابات و ۲۲ بهمن است، ما دوربین را به روی همه تیپ‌ها ببریم و همه را جلو بیاوریم، اما به محض اینکه این دوران گذشت همین تیپ‌ها را در آن‌ور یقه‌شان را بگیریم؛ این یک تناقض است و تناقض یک روز کار دست انسان خواهد داد!

   

  رفتارهای سیاسی احمدی‌نژاد

  برخی رفتارهای سیاسی احمدی‌نژاد نیز موجب کاهش حامیان وی شد. صحبت کردن از رابطه با آمریکا، عدم تعامل با سایر قوا، به کار بردن ادبیات خاص درمورد سایر مسئولان کشور و اخیرا هم علنی کردن نامه‌نگاری‌های دو قوه درمورد بازدید از زندان اوین آن هم در شرایطی که وضعیت اقتصادی بسامان نیست، موجب شد که برخی از اصولگرایان اعلام کنند که از حمایت از احمدی‌نژاد پشیمان هستند.

   

  منتقدانی که دیر به فکر افتادند

  اما یک نکته این روزها به اذهان متبادر می‌شود و آن هم اینکه اصولگرایان تا اندازه‌ای دیر به فکر انتقاد از عملکرد دولت افتاده‌اند و شاید صحیح‌تر باشد که بگوییم انتقاد از عملکرد دولت و رئیس‌جمهور آن هم در ماه‌های پایانی عمر دولت دیگر دردی دوا نمی‌کند. هرچند بودند اصولگرایانی که پس از پایان دولت اول احمدی‌نژاد تبدیل به منتقد شدند اما حامیان اصلی دولت از مداح و نماینده گرفته تا رئیس قوه که روزی انتقادات اصلاح‌طلبان را حرکت در مسیر استکبار می‌دانستند این روزها تبدیل به منتقدانی شده‌اند که بازهم دارند برای انتخابات آتی به دنبال اصولگرایی دیگر می‌گردند.

   

  احمدی‌نژاد پس از ریاست‌جمهوری

  ریزش در میان هواداران احمدی‌نژاد موجب شده است که آینده کاری وی پس از ریاست‌جمهوری مبهم بماند. این روزها مشاورش یعنی علی‌اکبر جوانفکر در زندان است، قوه قضائیه هم به او اجازه بازدید از زندان اوین را نداده است، از سوی جناح‌ اصولگرا مورد انتقاد قرار گرفته است و حتی سفرهای استانی کمی دچار تأخیر شده و شاید این روند به مسیری بینجامد تا احمدی‌نژاد برای انتخاب رئیس‌جمهور بعدی از تیم خود تصمیم بگیرد.

   
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • azade

   از اول هم توهم داشتید که خیل عظیمی طرفدارشند.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.