• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » اجراي پروژه‌ي مونيتورينگ کتيبه‌ي داريوش با حضور کارشناسان آلماني
  کد خبر : 8763

  اجراي پروژه‌ي مونيتورينگ کتيبه‌ي داريوش با حضور کارشناسان آلماني

  اجراي پروژه‌ي مونيتورينگ کتيبه‌ي داريوش با حضور کارشناسان آلمانيReviewed by Aryan on Jul 3Rating:   مدير پايگاه ميراث جهاني بيستون با اشاره به اجراي پروژه‌ي مونيتورينگ کتيبه‌ي داريوش با حضور کارشناسان آلماني، گفت: اين پروژه در مرحله‌ي برداشت اسکن ليزر و تهيه‌ي مدل سه‌بعدي از کتيبه‌ي داريوش است.   حسين راعي در گفت‌وگو با خبرنگار…

  اجراي پروژه‌ي مونيتورينگ کتيبه‌ي داريوش با حضور کارشناسان آلمانيReviewed by Aryan on Jul 3Rating:

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  مدير پايگاه ميراث جهاني بيستون با اشاره به اجراي پروژه‌ي مونيتورينگ کتيبه‌ي داريوش با حضور کارشناسان آلماني، گفت: اين پروژه در مرحله‌ي برداشت اسکن ليزر و تهيه‌ي مدل سه‌بعدي از کتيبه‌ي داريوش است.

   

  حسين راعي در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در کرمانشاه، درباره‌ي روند کار پروژه‌ي مونيتورينگ کتيبه‌ي داريوش، اظهار كرد: پروژه‌ي پايش (مونيتورينگ) کتيبه و نقش‌برجسته‌ي داريوش اول، از دي‌ماه سال گذشته با همکاري کارشناسان آلماني و ايراني در محوطه‌ي جهاني بيستون آغاز شده است.

   

  او ادامه داد: پس از دسته‌بندي عکس‌ها، فايل‌ها و اطلاعات موجود و ترجمه‌ي گزارش‌هاي موجود در آرشيو براي دسترسي کارشناسان آلماني، اکنون در مرحله‌ي برداشت اسکن ليزر و تهيه‌ي مدل سه‌بعدي اثر براي بررسي دقيق‌تر و تهيه‌ي نقشه‌ي آسيب‌شناسي اين کتيبه و نقش‌برجسته هستيم.

   

  مدير پايگاه ميراث جهاني بيستون گفت: اميد است در مراحل بعدي به نتايج مثبتي براي يافتن راهکارهاي حفاظتي و نجات‌بخشي و عمليات رفع خطر و مرمت اين اثر ارزشمند و جهاني دست يابيم.

   

  راعي درباره‌ي مهم‌ترين برنامه‌هاي اين پايگاه ميراث جهاني در سال 90، توضيح داد: مهم‌ترين فعاليت‌هاي پايگاه ميراث جهاني بيستون براي امسال عبارتند از مونيتورينگ کتيبه، تکميل طرح سامان‌دهي و نظارت بر اجراي آن، تهيه‌ي نقشه‌ي باستان‌شناسي محدوده، آماده‌سازي بانک سفال، انجام عمليات لايه‌نگاري تپه‌ي نازليان، تهيه‌ي الگو و ضوابط و مقررات ساخت‌وساز در شهر بيستون و چند روستاي واقع در محوطه‌ي حريم، استحکام‌بخشي پل صفوي، اجراي مبلمان محيطي در محوطه و آناستيلوز و خواناسازي بناي ناتمام ايلخاني.

   

  وي يادآوري كرد: محدوده‌ي ميراثي بيستون به‌دليل برخورداري از آثار فراوان و توزيع آن‌ها، وسعت زيادي دارد. در نخستين گام، پايگاه ميراث فرهنگي در نظر دارد با تهيه‌ي يک نقشه‌ي جامع باستان‌شناسي وضعيت آثار را مستند كند و با بررسي نيازها و ضرورت‌ها، فعاليت‌هاي آينده‌ي خود را اولويت‌بندي کند.

   

  مدير پايگاه ميراث جهاني بيستون بيان كرد: از ديگر فعاليت‌هايي که در راستاي سامان‌دهي منطقه است، تهيه‌ي طرح سامان‌دهي شهر بيستون شامل ارائه‌ي الگو و ضوابط و مقررات ساخت‌وساز بر پايه‌ي اصول شهرسازي و ميراث فرهنگي و تهيه‌ي طرح طراحي شهري خيابان اصلي بيستون از ميدان ورودي تا امامزاده خواهد بود. همچنين پايگاه در نظر دارد با تهيه‌ي طرح‌هاي حفاظتي ـ مرمتي براي برخي آثار از جمله پل صفوي، روند سامان‌دهي منطقه را شتاب بخشد.


  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.