• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خانه داری » یک تفکر غلط قدیمی « کار خانه با زن است !! »
  کد خبر : 868079

  یک تفکر غلط قدیمی « کار خانه با زن است !! »

  یک تفکر غلط قدیمی « کار خانه با زن است !! »Reviewed by Farnaz on Oct 22Rating: کارخانه بر عهده زن است یا مرد؟ برای تقسیم وظایف خانه در ابتدا باید کلیشه های جنسیتی را دور ریخت. عباراتی چون «ظرف شستن کار مردها نیست»,«جارو کشیدن کاری زنانه است»و «انجام کارهای بانکی مردانه است» و… این…

  یک تفکر غلط قدیمی « کار خانه با زن است !! »Reviewed by Farnaz on Oct 22Rating:

  کارخانه بر عهده زن است یا مرد؟


  برای تقسیم وظایف خانه در ابتدا باید کلیشه های جنسیتی را دور ریخت. عباراتی چون «ظرف شستن کار مردها نیست»,«جارو کشیدن کاری زنانه است»و «انجام کارهای بانکی مردانه است» و… این اعتقادات کاملا بی معناست و چه بسا سبب بروز اختلاف بین همسران و کاهش رضایت زناشویی می شود. در تقسیم وظایف خانه، بین زن و شوهر در درجه اول باید هماهنگی برقرار باشد.

  دغدغه اصلی نباید این مسئله باشد که کارهای خانه به صورت مساوی بین زن و مرد تقسیم شود، بلکه موضوع این است که برای انجام دادن کارها هماهنگی وجود داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است کار منزل در برخی روزها مانند ایام تعطیل یا عید نوروز بسیار زیادتر از کار در سایر روزها باشد.

  ● یک تفکر غلط قدیمی

  «اگر می خواهی بیرون از خانه کار کنی باید به وظیفه ات در خانه برسی»این عبارت، جمله رایجی است که بسیاری از مردان ایرانی به همسران شان خطاب می کنند که متاسفانه این تفکر از الگو های سنتی ناشی می شود و برای جامعه امروز مناسب نیست. زن و شوهر در همه امور زندگی با یکدیگر شریکند. اینکه بر اساس گفتمان قدرت در خانواده مرد باید فقط کار بیرون را انجام دهد و کار خانه وظیفه زن است ، خواه آن زن شاغل باشد یا خانه دار، سبب بروز مشکل در زندگی زناشویی می شود. جالب است بدانید که تحقیقات میدانی و تجربی نشان داده است که این نوع مردان با چنین تفکری، خودشان از زندگی رضایت بالایی ندارند.

  ● جدول تقسیم کار تهیه کنید

  در زندگی مشترک، مهم ترین موضوع پذیرش حقوق و وظایف زوج ها نسبت به یکدیگر است. اینکه مرد بپذیرد، اگر قرار باشد شریکش به تنهایی مسئولیت کارهای خانه را به دوش بکشد، شاید رضایت او از زندگی مشترک و حتی شوهرش پایین بیاید. زن هم باید بپذیرد که مردش برخی اوقات به دلیل خستگی زیاد از کار بیرون از خانه و استرس های مربوط به آن ممکن است آنگونه که باید نتواند در امور منزل همسرش را همراهی کند.

  بهترین روش نهادینه کردن تقسیم وظایف بین زن و شوهر این است که زن جدولی از کارهای خانه در طول هفته تنظیم کند و از شوهرش بخواهد که هر کدام از کارهای منزل را مایل است، انجام دهد و هر کدام را که تمایل دارد به صورت مشارکتی انجام دهند؛ مشخص کند. طبق این جدول حتی ممکن است رسیدگی به بسیاری از کار هایی که بر عهده مرد گذاشته می شود به ایام تعطیل بیفتد. مهم این است که هماهنگی و مشارکت در زندگی موفق، حرف اول را می زند.

  ● به پسرانتان کار خانه یاد دهید

  مهم ترین آموخته های زندگــی خانوادگی نخست از پدر و مادر آموخته می شود. فرزندی که در خانه می بیند پدرش همراه با مادر کارهای خانه را انجام می دهد، از مشارکت در کار خانه بعد از ازدواج ابایی ندارد و همراه همسرش در انجام دادن کارهای خانه مشارکت می کند. هر مرد جوانی باید بداند که فرزندش تصویرگر رفتارهای او در آینده خواهد بود و اگر می خواهد فرزندش بعدها با اختلافات زناشویی روبه رو نشود باید از همین امروز بدون توجه به الگوهای سنتی به همسرش کمک کند.

  متاسفانه در برخی از خانواده ها به عنوان الگوهای پسرانه و دخترانه به فرزندان آموزش داده می شود که کار منزل مربوط به زن و کار بیرون مربوط به مرد است. کسب هویت جنسیتی در دوران کودکی باید از طریق خانواده انجام شود. همان طور که می بینیم جامعه پذیرفته است که زنان هم می توانند کارهای مردانه انجام دهند. پس وقت آن است که بپذیریم کارهای درون خانه را هم مردان می توانند انجام دهند.

  ● با احترام درخواست کمک کنید

  از سؤالات رایج زنان جوان در ابتدای زندگی مشترک شان این است که آیا برای تقسیم کارهای خانه باید از همسر خود تقاضای کمک کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت به دلیل آموزه های سنتی، بسیاری از مردان ایرانی باور دارند که کار منزل مربوط به زن است و آنها هیچ وظیفه ای برای انجام این نوع کار ندارند. این مهم است که در ابتدای زندگی، زنان با احترام و لحنی دوستانه از همسرشان بخواهند که در تقسیم کارها مشارکت داشته باشند و حتی بگذارند که برخی از کارها را همسرشان انتخاب کند. تجربه نشان داده که بعد از مدتی این مسئله تبدیل به یک روال در زندگی خواهد شد که دیگر لازم نیست زن از همسرش بخواهد به او کمک کند.

  ● خستگی مردان را در نظر بگیرید

  به هر حال این اعتقاد قدیمی که مردان به دلیل خستگی کار بیرون از خانه نمی توانند در امور خانه فعالیت داشته باشند، در طول سالیان به وجود آمده و تغییر آن در طول یک روز یا یک شب امکان پذیر نیست. برای ایجاد تغییر در این نگرش باید با احتیاط و طمانینه وارد شد. این را نباید فراموش کرد که مردان برای همسری که به آن علاقه دارند هر کاری انجام می دهند تا رضایت شان را کسب کنند.

  پس نکته اول ابراز علاقه به همسر از سوی زن است. دومین نکته پذیرش خستگی مرد از سوی همسرش است. زمانی که مرد به خانه برمی گردد اگر همسرش به او توجه و محبت کند و با لحنی دوستانه از او بخواهد که هر زمان که خستگی از تنش بیرون آید، چندین کار خانه را انجام دهد. باید مطمئن باشد که در اغلب مواقع با پاسخ مثبت مواجه می شود.

  ● به صحبت های قبل از ازدواج تکیه نکنید

  معمولا آنچه پیش از ازدواج در مورد وظایف پس از تشکیل زندگی مشترک گفته می شود با واقعیت مطابقت ندارد. یعنی به دلیل حجم هیجاناتی که دو طرف قبل از ازدواج دارند، سعی می کنند صحبت های هم را قبول کنند. البته صحبت در این شرایط هم می تواند کمک کننده باشد و بینشی به دو طرف دهد. زنان باهوش باید با مردانی که پیش از ازدواج به صراحت اعلام می کنند در کارهای خانه دست به سیاه و سفید نمی زنند، محتاط عمل کنند و به حدس و گمان اطمینان نکنند که بعد از ازدواج همه چیز درست می شود.

  همین طور دیده شده است که دختران قبل از ازدواج با صراحت به خواستگارشان اعلام می کنند کار خانه انجام نمی دهیم یا اینکه بلد نیستیم، اما پسران به دلیل هیجان عشق، گویی این جملات را نمی شنوند و بعد از ازدواج که با واقعیت مواجه می شوند صدایشان در می آید و نزاع، تنش و اختلاف در زندگی آغاز می شود.

  ● مشارکت کنید

  بهترین نوع مدیریت بین زوج های جوان در خانه، مدیریت مشارکتی است. تجربه نشان داده که هر نوع مدیریتی غیر از این به شکست و نارضایتی می انجامد. منظور از مدیریت مشارکتی این است که زن و مرد همپای همدیگر در کارهای خانه سهیم باشند و برای هم مسئولیت هایی را تعیین کنند. در مدیریت مشارکتی هیچ مرد و زنی حرف اول و آخر را نمی زند و تصمیمات دونفره را با یکدیگر می گیرند.

  در صورتی که بر تصمیمی توافق حاصل نشد از مهارت های حل مسئله باید استفاده کرد. بسیاری از افراد با مهارت حل مسئله آشنا نیستند. مهارت حل مسئله بدین صورت است که طرفین حرف های یکدیگر را بشنوند و از دید مقابل به موضوع بنگرند و آنگاه به راه هایی بیندیشند که فایده آن زیاد و ضررش بسیار کمتر باشد. معمولا بدین طریق می توان به یک راه سوم در تصمیمات رسید.
          
      
      
  مجله زندگی ایده آل

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۵)  • sara

   سلام خانم متین

   از ایمیل های زیبا ومفیدتون لذت بردم.
   خسته نباشید.

  • بهار

   مطالب بسيار خوبي بود مخصوصا اينكه من به نگهداري وسايل خونه خيلي اهميت مي دم از شما خيلي ممنونم

  • بهمن کتکی

   باسلام من به اعتقاد قدیم ایمان دارم چون زن درخانه بایستی امورات روزمره زندگی برعهده داشته باشدودرقبال مرداحساس ومحبت داشته باشد وزنان وافاده امروزه والبته تاثیرموادشیمیایی درتغذیه انسانها وزندگی صنعتی وماشینی نسل جدید مارابه رباط های ماشینی تبدیل می نماییدقدیما باتفکروتجربه پیش می رفتند اما باماندگاری ونسل جدیدهرچند واقعا پیشرفت داشتند اما زندگی شان براساس محبت ساختگی است (ببخشید)

  • NEDIA

   سلام خانم متين من هميشه با ايميلهاتون هيجان زده ميشم .شما تمام ريز نكته هاي خانه داري رو به من ياد دادين ميدونم سر تون خيلي شلوغه ولي من همچنان منتظر ايميل هاي شما هستم و براتون آرزوي خوشبختي و سعادت ميكنم.

  • NEDIA

   سلام خانم متيتن هميشه با ايميلهاتون هيجان زده ميشم .شما تمام ريز نكته هاي خانه داري رو به من ياد دادين ميدونم سر تون خيلي شلوغه ولي من همچنان منتظر ايميل هاي شما هستم و براتون آرزوي خوشبختي و سعادت ميكنم.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.