• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » وفور پورشه در خیابان ها، کمبود دارو در داروخانه ها
  کد خبر : 867526

  وفور پورشه در خیابان ها، کمبود دارو در داروخانه ها

  وفور پورشه در خیابان ها، کمبود دارو در داروخانه ها Reviewed by Farnaz on Oct 21Rating: دیپلماسی ایرانی: در شرایطی که کمبود دارو  در داروخانه ها به مشکلی جدی برای بیماران تبدیل شده است، ورود کالا های لوکس به ایران باوجود تحریم های اعمالی همچنان ادامه دارد. به گزارش تایمز، نرخ یارانه ای ارز که…

  وفور پورشه در خیابان ها، کمبود دارو در داروخانه ها Reviewed by Farnaz on Oct 21Rating:

  دیپلماسی ایرانی: در شرایطی که کمبود دارو  در داروخانه ها به مشکلی جدی برای بیماران تبدیل شده است، ورود کالا های لوکس به ایران باوجود تحریم های اعمالی همچنان ادامه دارد.

  به گزارش تایمز، نرخ یارانه ای ارز که از سوی دولت برای حمایت از واردات مواد غذایی و دارو تعیین شده، در اختیار شرکت های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد و این در حالی است که از این نرخ ارز برای واردات خودرو های اسپرت و کالاهای لوکس استفاده می شود.

  در همین حال وزارت بهداشت و درمان دسترسی محدود تری به دلار ارزان برای واردات دارو و تجهیزات دارد. برخی منابع آگاه می گویند از مجموع یکصد داروی مورد نیاز برای بیماری هایی مانند ام اس، 87 دارو از بازار یارانه ای حذف شده اند. از سوی دیگر موسسه های بهداشتی درمانی ناگزیر به واردات دارو از طریق بخش خصوصی هستند و در این زمینه با مشکل تامین ارز و واسطه ها دست به گریبانند.

  به گزارش تایمز، به دنبال اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران، ارزش ریال به پایین ترین سطح تاریخی خود در مقابل دلار سقوط کرده است و هفته گذشته بهای هر دلار به 40 هزار ریال در بازار تهران رسید. به همین منظور دولت برای مهار بحران ارزی سه نرخ ارز برای واردات به ترتیب اولویت ها  اعلام کرده است که دارو و مواد غذایی در راس این اولویت ها قرار داشته و نرخ ارز هزار و 226 تومانی برای آن اعلام شده است.

  با این وجود دسترسی مقامات سازمان های بهداشتی به دلار ارزان محدود یا غیر ممکن شده و آنها باید از طریق بازار آزاد و سه برابر قیمت دارو های مورد نیاز را تامین کنند. این در حالی است که اخیرا قرارداد 5 میلیون دلاری خرید دارو از سویس با توجه به کاهش ارزش دلار و درخواست افزایش 25 درصدی قیمت پایه این قرارداد، لغو شده است. این شرایط موجب شد، مرضیه وحیدی دستجردی، وزیر بهداشت و درمان ایران در هفته گذشته با توجه به وضعیت موجود زبان به گلایه بگشاید. وی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما به دنبال ارزی بودیم که گفته می شود از بهمن ماه به واردات دارو اختصاص داده شده اما زمانی که آن را دریافت کردیم آنقدر ناچیز بود که حتی ارزش توجه را نیز نداشت.

  اما در حالی که هر روز جای خالی داروها در طبقات داروخانه ها نمایان تر می شود، خودروی پورشه 911 که به تعداد محدودی برای سال جاری تولید شده به ایران وارد می شود. هرچند شرکت پورشه گمان می کرد تنها 40 دستگاه از این خودرو را در سال جاری به ایران بفروشد اما تا کنون قرارداد فروش هزار و 400 دستگاه پورشه به ایران نهایی شده است. از سوی دیگر برخی شرکت ها در ایران نیز توانسته اند با وجود تحریم ها 750 دستگاه خودروی لوکس را با دلار هزار و 226 تومانی وارد کنند. 


  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • نسرین

   تاسف. تاسف …

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.