• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » جزئیات افزایش قیمت بنزین / بنزین گران تر میشود
  کد خبر : 8649

  جزئیات افزایش قیمت بنزین / بنزین گران تر میشود

  جزئیات افزایش قیمت بنزین / بنزین گران تر میشود Reviewed by Aryan on Jul 1Rating: همزمان با اجرای طرح جدید اختصاص سهمیه بنزین منطقه‌ای به تاکسی ها از مرداد ماه امسال، به زودی سناریوهای مختلف تغییرات جدید قیمتی بنزین به ستاد هدفمندی یارانه‌ها ارسال می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، تیر ماه امسال با وجود وعده‌های…

  جزئیات افزایش قیمت بنزین / بنزین گران تر میشود Reviewed by Aryan on Jul 1Rating:

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  همزمان با اجرای طرح جدید اختصاص سهمیه بنزین منطقه‌ای به تاکسی ها از مرداد ماه امسال، به زودی سناریوهای مختلف تغییرات جدید قیمتی بنزین به ستاد هدفمندی یارانه‌ها ارسال می‌شود.

  به گزارش خبرنگار مهر، تیر ماه امسال با وجود وعده‌های مکرر مبنی بر تثبیت نرخ کرایه در بخش حمل و نقل عمومی و اختصاص یارانه کافی برای تثبیت قیمتها در این بخش، کرایه تاکسی و اتوبوس درون شهری و مترو گران شد.

  پس از افزایش نرخ کرایه ها و هدفمند شدن یارانه‌های این بخش، با وجود بی اطلاعی و یا تکذیب مقامات دولتی، افزایش قیمت بنزین هم یکی از گزینه ها برای تحقق بخشی دیگر از منابع درآمدی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سالجاری یا سال آینده است.

  در این میان، همزمان با توافق نهایی در دولت و برخی از دستگاه‌ها، در شرایط فعلی سناریوهای افزایش قیمت بنزین در حال تدوین است و به زودی توسط چند دستگاه به ستاد هدفمندی یارانه ها ارسال می شود.
  در همین حال محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اخیرا با بیان اینکه “فعلا” قیمت بنزین افزایش نمی یابد، هر گونه گران شدن نرخ بنزین به عنوان دماسنج اقتصاد ایران را حداقل برای آینده ای نزدیک رد کرده است.
  این در حالی است که مطابق با قانون بودجه سالجاری مصوب مجلس شورای اسلامی به دولت این مجوز داده شده است که در سالجاری حداکثر تا سقف 20 درصد قیمت بنزین و سایر فرآورده های نفتی را افزایش دهد.
  از سوی دیگر تاکنون هیچ گونه تصمیم نهایی برای افزایش قیمت بنزین توسط دولت در نظر گرفته نشده است اما افزایش نرخ این فرآورده پرطرفدار نفتی در سالجاری یا سال آینده دور از انتظار نخواهد بود و تدوین پیشنهاد افزایش قیمت در قالب دو سناریو انجام خواهد گرفت.
  در سناریوی اول قیمت بنزین با شیب 20 درصد افزایش می یابد و در سناریوی دوم افزایش قیمت بنزین با شیبی متغییر خواهد بود، به عبارت دیگر در این سناریو افزایش قیمت بنزین معمولی کمتر از 20 درصد و افزایش قیمت بنزین سوپر بیش از 20 درصد محاسبه و در مجموع دو نوع بنزین متوسط افزایشی 20 درصدی در نظر گرفته می شود.
  باید بر این موضوع تاکید کرد که تاکنون هیچ گونه سناریوی قطعی برای افزایش نرخ بنزین نهایی نشده است اما به زودی پیشنهادها و سناریوهای مختلف افزایش قیمت این کالای استراتژیک به دولت ارسال خواهد شد.
  پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، بنزین معمولی یارانه ای 400 تومان، بنزین معمولی آزاد 700 تومان، بنزین سوپر نیمه یارانه ای 500 تومان و بنزین سوپر آزاد 800 تومان در سطح جایگاههای کشور عرضه شده است.
  سناریوهای تایید نشده افزایش قیمت بنزین
  نوع بنزین قیمت فعلی

  (تومان)

  قیمت قبل از هدفمندی یارانه ها قیمت بنزین با فرض افزایش 10 درصد قیمت بنزین با فرض افزایش 20 درصد
  بنزین معمولی نیمه یارانه ای 400 100 440 480
  بنزین سوپر نیمه یارانه ای 500 150 550 600
  بنزین معمولی آزاد 700 400 770 840
  بنزین سوپر آزاد 800 500 880 960
  سهمیه بنزین تاکسی‌ها منطقه‌ای شد
  خبرگزاری مهر سال گذشته با انتشار گزارشی از ارسال بسته پیشنهادی منطقه ای شدن سهمیه بنزین خودروها به دولت خبر داده و اعلام کرده بود: در فاز اول این طرح در خصوص اختصاص سهمیه بنزین به تاکسیها در قالب طرح منطقه ای تصمیم گیری نهایی خواهد شد.
  در حال حاضر توافق نهایی بر روی سهمیه بنزین خودروهای عمومی و به ویژه تاکسی در سطح دولت حاصل شده است و پیش بینی می شود فاز نخست این طرح با تاخیری حدود 2 ماهه از مرداد ماه سالجاری آغاز شود.
  محمد رویانیان هم با تاکید بر اینکه اجرای طرح منطقه ای شدن سهمیه سوخت از ماه آینده در تهران و برخی از شهرهای گرمسیری کشور آغاز می شود در جمع خبرنگاران، گفت: سهمیه بنزین تاکسیها در شهرهای گرمسیری و تهران که با پستی و بلندی و ترافیک مواجه بوده افزایش می یابد.
  به گفته رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور این تغییرات جدید مطابق با توپوگرافی و آب و هوا به دارندگان تاکسی انجام می گیرد.
  بر این اساس تا چند روز آینده ستاد هدفمندی یارانه ها تغییرات جدید در سهمیه بنزین تاکسی ها را به طور رسمی برای اجرا ابلاغ و پیش بینی می شود از ابتدای مرداد ماه امسال این تغییرات جدید سوختی اجرایی می شود.
  در شرایط فعلی سامانه جدیدی در سطح وزارت نفت مراحل پایانی آزمایش و راه اندازی خود را پشت سر می گذارد که در صورت راه اندازی کامل، امکان عرضه سهمیه بنزین خودروها به صورت منطقه ای فراهم می شود.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.