• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » جشنواره هاي جهاني » 10 فستیوال جهانی که در ماه اکتبر برگزار می شوند
  کد خبر : 859023

  10 فستیوال جهانی که در ماه اکتبر برگزار می شوند

  10 فستیوال جهانی که در ماه اکتبر برگزار می شوند Reviewed by Aryan on Oct 17Rating:           11. مسابقه ی اردکهای توبینگن از سال 1999 به بعد هرساله 7000 اردک پلاستیکی در رودخانه ی نکتار در نزدیکی شهر اشتوتگارت کشور آلمان رها می شوند. این تعداد در حدود یک سوم جمعیت…

  10 فستیوال جهانی که در ماه اکتبر برگزار می شوند Reviewed by Aryan on Oct 17Rating:


   
   
   
      

  11. مسابقه ی اردکهای توبینگن

  از سال 1999 به بعد هرساله 7000 اردک پلاستیکی در رودخانه ی نکتار در نزدیکی شهر اشتوتگارت کشور آلمان رها می شوند. این تعداد در حدود یک سوم جمعیت شهر است. این مسابقه از حدود ظهر شروع می شود و هر کسی که یک اردک پلاستیکی داشته باشد می تواند در آن شرکت کند. اگر هم اردک نداشته باشند می توانند در همان محل، قبل از مسابقه اردکی اجاره کنند. مسابقه دهندگان نام و شماره ی خود را روی اردک ها می چسبانند و آنها را در آب رودخانه رها می کنند. همچنان که انبوه اردک های زرد در مسیر رودخانه بالا و پایین می روند مردم هم در کنار رودخانه آنها را دنبال کرده و شادی می کنند. یک وزنه ی فلزی هم به زیر اردک های پلاستیکی نصب می شود تا در طول مسیر واژگون نشوند. این مسابقه ی اردکی که از الین بروک شروع شده و تا نکاربروک ادامه دارد بسیار جدی گرفته می شود چون جایزه ی آن 10 هزار یورو است. مسابقه ی اردکی امسال روز شنبه 6 اکتبر برگزار شد.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج


   


   
   
   
   

   


  10. اکتوبرفست

  اوکتوبر فست جشن آبجوی باواریا است که توسط بهترین آبجو ساز های مونیخ برگزار می شود. هر سال حدود 6 میلیون لیتر آبجو به همراه 300 هزار سوسیس گوشت خوک، 600 هزار مرغ بریان و 80 گاو بریان شده مصرف می شود. تنها 6 شرکت آبجو سازی منتخب مونیخ محصولات خود را در 14 چادر بزرگ که به همین منظور برپا شده می فروشند. علاوه بر این در طول این جشن سایر تفریحات سنتی آلمان هم انجام می شود از جمله پوشیدن لبای های فولکلور، موسیقی سنتی و رژه ی گروه های مختلف. این عکس ها مربوط به جشن اوکتوبرفست 2012 هستند.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
   


  9. نمایشگاه شتر پوشکار

  نمایشگاه سالیانه ی پوشکار در این شهر و در ایالت راجستان هند برگزار می شود. این نمایشگاه صدها پرورش دهنده ی شتر را به اینجا می کشاند که نتیجه ی آن خرید و فروش سالیانه ی هزاران شتر است. شتر ها را تکه های پارچه و کاغذ تزئین می کنند و مسابقات شتر دوانی و حتا رژه های نمایش زیباترین شتر ها هم برگزار می شود. این یکی از بزرگترین نمایشگاه های شتر در دنیا است و علاوه بر جنبه ی خرید و فروش به یکجاذبه ی توریستی مهم نیز تبدیل شده است. از نکات برجسته ی آن می توان به مسابقه ی بلند ترین سبیل و مسابقه ی عروس ها اشاره کرد. در سال های اخیر یک مسابقه ی کریکت نمایشی هم برگزار می شود که بین تیم محلی پوشکار ویک تیم منتخب از گردشگران صورت می گیرد.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج


   
   
   
   

   


  8. هالووین

  جشن هالووین در سراسر دنیا در روز 31 اکتبر، شب قبل از جشن آل هالوس مسیحی برگزار می شود. این طور به نظر می رسد که هالووین از فستیوال باستانی سِلتی به نام سامهاین ریشه گرفته باشد؛ در آن زمان مردم آتش روشن می کردند و لباس های خاصی می پوشیدند تا ارواح سرگردان را دور کنند. در طول زمان این جشن به یک مراسم غیر مذهبی و اجتماعی تبدیل شد که در آن بیشتر کارهای کودک پسندی شبیه به قاشق زنی و کنده کاری روی کدو انجام می شود. بچه ها در حالی که لباس هایی شبیه به جادوگر ها و غول ها پوشیده اند از خانه ای به خانه ی دیگر می روند، شعر می خوانند و یا داستان می گویند تا از صاحبان خانه ها شکلات و تنقلات بگیرند. از آنجایی که این جشن همزمان با برداشت سیب است، یکی از معمول ترین تنقلات تافی سیب است که از غلتاندن سیب درسته در کارامل یا تافی درست می شود و گاهی اوقات آنها را در آجیل هم می غلتانند.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
   


  7.دیوالی

  دیوالی یا دیپاوالی به نام فستیوال نور هم معروف است و شناخته شده ترین فستیوال هندو است. اسم دیپاوالی به معنی ردیف چراغ ها است.در این جشن چراغ های کوچک گِلی که انباشته از روغن است را روشن می کنند که نشاندهنده ی پیروزی نیکی بر بدی است. در تمام طول شب این چراغ ها روشن نگه داشته می شوند و خانه ها را تمیز می کنند تا الهه ی ثروت، به نام لاکشمی به خانه ها بیاید. این فستیوال را با انجام آتش بازی، گل افشانی، پخش شیرینی و دعا جشن می گیرند.این جشن 5 روز طول می کشد و برای بچه ها بسیار جالب است. در شهر ها و ایالات مختلف هنندوستان این جشن نشانه ی اتفاقات متفاوتی است. در شمال هندوستان جشن بازگشت راما است، در گوجرات از الهه لاکشمی تقدیر می شود و در بنگال با الهه کالی ارتباط دارد. اما در همه جا نشانه ی زندگی دوباره است بنابراین همه لباس های نو می پوشند. همچنین این جشن رسیدن زمستان را نوید می دهد. البته امسال این جشن در ماه نوامبر برگزار می شود.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج   


  6. ناوراتری

  این جشن به الهه ی هندو شاکتی اختصاص دارد. کلمه ی ناواراتی در زبان سانسکریت یعنی 9 شب. در طول این 9 شب و 10 روز9 شکل از الهه ی شاکتی پرستیده می شود و روز دهم به نام “ویجایا داشامی دوسهرا” نامیده می شود.
  روز اول این جشن با اولین روز ماه قمری آشوین آغاز می شود. این جشن هر ساله در اوایل ماه اکتبر برگزار می شود اما از آنجایی که روزهای این جشن بر اساس تقویم قمری قرار داده شده ممکن است یک روز زود تر یا دیر تر آغاز شود. این جشن هم به روش های مختلفی در سراسر هندوستان برگزار می شود.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج


   
   
   
      


  5. فستیوال دوسهرا

  این جشن یکی از مهم ترین جشن های هندو است که به روش های مختلفی هم در هندوستان، نپال و بنگلادش برگزار می شود. دوسهرا به معنی دور کردن تقدیر بد است و در آن پادشاه شیطانی به نام راوانا توسط الهه ی شاهزاده راما کشته می شود. این جشن در روز دهم ماه قمری هندو، آشوین برگزار می شود که مصادف با ماه سپتامبر یا اکتوبر است؛ 9 روز اول جشن ماها ناوراتی است و با دوسهرا در روز دهم پایان می پذیرد.
  در طول این 10 روز نمایش های خیابانی بسیاری اجرا می شوند و در عین حال نمایشگاه ها، و رژه ها ی بزرگی هم برپا می شود. بازیگران به سمت مجسمه ی پادشاه شیطانی تیر های آتشین پرتاب می کنند و با انفجار آن مردم هم پایکوبی می کنند.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج


   


  4. فستیوال گیاه خواری پوکت

  این فستیوال یک اتفاق رنگارنگ و تا حدی وحشتناک است که در طول 9 روز در ماه اکتبر برگزار می شود. در این جشن یک باور چینی جشن گرفته می شود که بر اساس آن دروی از مصرف گوشت و سایر مواد محرک به افراد کمک می کند که بدنی سالم تر و آرامش ذهنی بیشتری داشته باشند.
  هر چند که منشاء این مراسم نا معلوم است اما باور عموم این است که این جشن توسط یک گروه اوپرای چینی به کشور تایلند آورده شده که در زمان اجرای نمایش خود دچار بیماری مالاریا شده بودند بنابراین تصمیم گرفتند به مدت 9 روز گیاه خواری کنند و به درگاه خدایان دعا بخوانند تا سلامت خود را باز یابند. با وجود تعجب همگان این گروه سلامتی کامل خود را به دست آوردند و پس از آن مردم برای آنها جشنی گرفنتد که هم در تشکر از خدایان بود و هم برای شادی از سلامتی آنها از مالاریا که در قرن 19 میلادی یک بیماری کشنده به حساب می آمد.
  یکی از جالب ترین جنبه های این جشن مراسم مختلفی است که در آن انجام می شود. راه رفتن بر روی آتش، سوراخ کردن پوست بدن و ریاضت دادن به بدن از کارهای است که برخی از افراد که خود را واسطه میدانند انجام می دهند. زنان و مردان گونه های خود را با وسایلی مثل چاقو، سیخ وسایر وسایل آشپزخانه سوراخ می کنند. باور عموم این است که خدایان چینی از این افراد محافظت می کنند. بهتر است که افرادی که قلب ضعیفی دارند این صحنه ها را تماشا نکنند.
  در سال 2011، 74 نفر در این جشن زخمی شدند و یک نفر هم کشته شد که بخاطر استفاده ی بیش از حد از وسایل آتش بازی بوده بنابراین اگر به آنجا رفتید فاصله ی خود را از این صحنه های خطرناک حفظ کنید.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج


   
   
   
      


  3. فستیوال توپ های آتشین ناگا

  این جشن یک اتفاق مرموز است که همه ساله در کشور تایلند انجام می شود. در این پدیده که در رودخانه ی مکونگ دیده می شود صد ها و هزاران گلوله ی آتشین از دل آب به سمت آسمان پرتاب می شوند. اندازه ی این توپ ها متفاوت است و به اندازه ی یک توپ بسکتبال هم می رسد. این توپ ها وقتی به آسمان پرتاب می شوند بعد از چند ثانیه ناپدید می شوند.
  مردم محلی می گویند که در همیشه شاهد این پدیده بوده اند و پدران وپدر بزرگانشان هم آنها را دیده اند اما در گذشته توجه چندانی به آن نمی شده است. این جشن مربوط به مشاهده ی این توپ های آتشین است و از دهه ی 1990 میلادی شهرت یافته است. از سال 2000 این جشن شهرت جهانی یافته و مقامات تایلند هم به آن ارزش بیشتری داده اند.
  باور سنتی این است که این توپ ها از نفس ناگا، یک مار اسطوره ای که این رودخانه را تسخیر کرده بیرون می آید. با وجودی که هیچ توضیحی برای این پدیده وجود ندارد اما به نظر می رسد که این توپ ها از گاز متان تشکیل شده باشند گه از بستر رودخانه خارج می شوند و همزمان هم آتش می گیرند.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج   


  2. اوکونچی ماتسوری

  این جشن که یکی از نا معمول ترین فستیوال های ژاپنی است در شهر ناکازاکی برگزار می شود. منشاء این فستیوال به قرن 17 میلادی، زمانی که چینی های بسیاری در این شهر زندگی می کردند باز می گردد. در آن زمان تنها چند کشتی چینی و هلندی در بندر این شهر لنگر می انداختند و تنها راه ارتباط ژاپن با دنیای خارج بودند. این جشن برای تکریم این مناسبات تجاری است و هم رقص های هلندی و هم رقص اژدهای چینی انجام می شود، در عین حال آتش بازی، و سایر تفریحات هم رواج دارد.
  این رقص ها در فضای باز و در ابتدای پله هایی که به مقبره ی سووا می رسد انجام می شود. 2 زن جوان رقص هلندی را انجام می دهند که یکی سبیل مصنوعی می گذارد و نقش یک مرد را بازی می کند. رقص چینی 4 اژدها را به نمایش در می آورد که با پارچه ساخته شده اند. حدود 12 نفر هر یک از اژدها ها را به نمایش در می آورند. این رقص جنگ اسطوره ای بین تاریکی که همان اژدها است و روشنایی که با خورشید نشان داده می شود را به نمایش در می آورد.

   

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج


   
   
   
      


  1. جشن نیمه ی پاییز یا فستیوال ماه

  این فستیوال یک جشن برداشت قمری است که در چین و ویتنام و به نامهای مختلفی مثل فستیوال چراغ چینی، کیک ماه یا ژونکیو نیز مشهور است. این جشن در روز پانزدهم از ماه هشتم قمری چینی، زمانی که ماه کامل است برگزار می شود که در ماه سپتامبر یا اوایل اکتبر است. این جشن برای اتحاد خانواده ها است و شبیه به جشن شکر گذاری مسیحی است. چینی ها عقیده دارند که ماه در این روز گرد تر و کامل تر از هر زمان دیگری است که نشانه ی زمان کامل بودن و فراوانی است. در طول این جشن بچه ها از اینکه می توانند تا نیمه شب بیدار بمانند خوشحالند و چراغ های رنگی روشن می کنند و آنها را به نمایش در می آورند، بزرگتر ها هم در زیر نور ماه قدم می زنند.
  نوعی کیک شیرین هم به شکل ماه درست می شود که داخل آن با دانه های شیرین شده ی کنجد و تخم گل نیلوفر آبی یا لوبیا ی قرمز پرشده است. شاه میگو و ماهی سالمون به همراه سیب ، انار، بادام زمینی و شاه بلوط هم بسیار طرفدار دارد.

  مترجم : سرکار خانم تینا اقدسی 

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۷)  • افسانه

   مردم چه سرگرمی هایی که دارنو دلمونو به چی خوش کردیم آره میناجون فقط حسرت وبس

  • مینا

   خیلی جالبن فقط با حسرت نگا کردم مممنون

  • QQ

   اگه تحریم نبودیم !

   جشن های زیادی داشتیم .
   همه چیز داره جهانی می شه .ولی ما تو انفرادی هستیم ،داریم خفه می شیم ،داریم عقده ای می شیم

  • نام شما...

   در کشوری که انسانیت مرده باشد،شادی و شادمانی معنا خواهد داشت؟

  • tooran

   سلام ممنون ازتصاویر زیبا ایکاش ماهم درکشورمان این دسته فستیوال وکارناوالهای شادی داشتیم تاکمی روحیه مان شادوباطراوت میشد.

  • saeideh

   سلام ممنون از ايميل هاي زيباتون خيلي جالب بود
   %0

  • ش ب

   ای کاش ما هم می تونستیم جشنواره چارشنبه سوری خودمونو به دنیا معرفی کرده وجشن بگیریم !

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.