• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » باز هم از محمود احمدی نژاد شکایت شد
  کد خبر : 857528

  باز هم از محمود احمدی نژاد شکایت شد

  باز هم از محمود احمدی نژاد شکایت شد Reviewed by Farnaz on Oct 16Rating: این موضوع از آن جا اهمیت دارد که اگر مجلس قبلی در اواخر راه خود پس از کش و قوسی 9 ماهه توانست سؤال خود را از رئیس جمهور بپرسد، اما مجلس نهم در همین نخستین سال فعالیت خود می خواهد…

  باز هم از محمود احمدی نژاد شکایت شد Reviewed by Farnaz on Oct 16Rating:

  این موضوع از آن جا اهمیت دارد که اگر مجلس قبلی در اواخر راه خود پس از کش و قوسی 9 ماهه توانست سؤال خود را از رئیس جمهور بپرسد، اما مجلس نهم در همین نخستین سال فعالیت خود می خواهد از ظرفیت قانونی اش برای روشن شدن اقدامات دولت در مواجهه با نابسامانی های بازار ارز در کشور استفاده کند.

  طرح جدید نمایندگان برای سؤال از رئیس‌جمهور معطوف به مسائل نوسانات ارزی و سرکشی بازار ارز است و این بار برخلاف دفعه قبلی که از تیرماه تا اسفندماه سال گذشته امضاها کم و زیاد می شد در فاصله ای یک هفته ای 102 نماینده چهارشنبه گذشته طرح را به هیئت رئیسه ارسال کردند و هیئت رئیسه نیز سؤال را به کمیسیون برنامه و بودجه فرستاد تا طرح به طور عملی به جریان بیفتد.

  در فرصتی یک هفته ای اگر نمایندگانی از دولت که به کمیسیون برنامه و بودجه می آیند نتوانند نمایندگان مجلس را قانع کنند و امضاها از حدنصاب 74 امضا نیفتد سؤال از رئیس جمهور در صحن علنی قرائت می شود و رئیس جمهور برای پاسخگویی باید به مجلس بیاید, این درحالی است که هنوز یک هفته نشده امضاهای پس گرفته شده فزونی یافت و رایزنی ها طرح سوال را به حاشیه برد.

  درهمین راستا , سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از ابلاغ نامه کتبی این کمیسیون به رئیس جمهور درباره بررسی طرح سوال از وی خبر داد و گفت: یکشنبه آینده نماینده رئیس جمهور باید در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه پاسخگوی طراحان سوال باشد.
  غلامرضا کاتب ، با اعلام این خبر اظهارداشت: صبح امروز نامه کتبی کمیسیون برنامه و بودجه با امضای رئیس کمیسیون به آقای احمدی نژاد برای پاسخگویی به سوال 102 نماینده مجلس از وی ابلاغ شد.
  وی ادامه داد: در این نامه از رئیس جمهور خواسته شده نماینده یا نمایندگان خود را برای پاسخ به سوال کتبا به مجلس معرفی کند.
  سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور تا قبل از روز یکشنبه فرصت دارد کتبا نماینده یا نمایندگان خود را برای پاسخگویی به طراحان سوال از رئیس جمهور به کمیسیون برنامه و بودجه که کمیسیون بررسی کننده این طرح است، معرفی کند.
  این اظهارات در حالی است که برخی فراکسیونها و چهره های شناخته شده ولیدرهای مجلس عملا از صراحت درخصوص سوال از رییس جمهور طفره رفته ویا صراحتا با ان مخالفت میکنند.

  جالبتر این است که مدیرکل سیاسی و امنیتی دفتر رییس جمهوری در یادداشتی فعالیت های نظارتی مجلس را مرتبط با امتیازگیری نمایندگان مجلس میداند.
  مجید امیدی شهرکی مدیرکل سیاسی و امنیتی دفتر رییس جمهوری در یاداشتی که خبرگزاری جمهوری اسلامی آن را منتشر کرده است اظهار داشته است: آیا طرح سوال و استیضاح های گوناگون که هر بار «برای امتیازگیری از مسوولان اجرایی کشور در عزل یا نصب مدیران استانی و منطقه ای» آشکار می شود اولویت اصلی مجلس است؟
  وی ادامه داده است:آیا از این رفتارها جز تحت فشار قراردادن دولت برای امتیازگیری می توان استنباطی دیگر داشت؟

  ***مخالفت اصولگرایان مجلس 
  درهمین خصوص یک عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اصولگرایان مجلس با طرح سوال از رییس جمهوری و همچنین استیضاح وزیران مخالف هستند، گفت: در شرایط کنونی سوال از رییس جمهوری به مصلحت نظام نیست و موجب تنش میان قوا می شود.
  ˈزهره طبیب زادهˈ به تشریح جلسه اخیر فراکسیون اصولگرایان مجلس پرداخت و اظهارداشت: اعضای این فراکسیون تاکید دارند پیگیری طرح سوال از رییس جمهوری و همچنین استیضاح وزیران همان برنامه دشمن است که دنبال می کند.

  وی افزود: نمایندگان مجلس باید در طرح چنین مسایلی دقت یشتری داشته باشند.

  وی با تاکید بر این که طرح سوال از رییس جمهوری به مصلحت نظام نیست، خاطرنشان کرد: طراحان سوال از رییس جمهوری بهتر است تصمیم های حساب شده بگیرند و تصفیه حساب های گروهی و سیاسی خود را به زمان دیگری موکول کنند.

  طبیب زاده خاطرنشان کرد: در جلسه اخیر فراکسیون اصولگرایان مجلس به اعضا توصیه شد درصورتی که طرح سوال از رییس جمهوری را امضا کرده اند، آن را پس بگیرند.

  محمد رجایی هم دراین خصوص گفت: اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس در جلسه خود سؤال از رئیس جمهور و استیضاح وزیر را با توجه به عمر کوتاه دولت راهکار مناسبی برای حل مشکلات اقتصادی کشور ندانستند.
  محمد رجایی باغ‌سیایی نماینده مردم گناباد و بجستان گفت: در جلسه مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان مجلس، مسائل اقتصادی کشور از جمله تورم و قیمت ارز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در این جلسه آقایان غلامعلی حداد عادل، مسعود میرکاظمی، محمدحسن ابوترابی فرد و احمد توکلی در همین ارتباط به ارائه صحبتها و پیشنهادات خود پرداختند.

  وی افزود: همچنین در این جلسه در مورد تعامل مجلس و دولت در راستای مرتفع ساختن مشکلات اقتصادی موجود بحث و تبادل نظر شد و اعضا با توجه به عمر کم دولت سؤال از رئیس جمهور و استیضاح وزیر را راه‌حل مناسبی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی موجود ندانسته و تشکیل جلسات مشترک و بحث و تبادل نظر در این ارتباط را راه‌حل مناسب معرفی کردند.

  *** حداد عادل کنار کشید 
  همچنین رئیس‌ فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه سؤال از رئیس‌جمهور اولویت کشور نیست، گفت: این طرح را به مصلحت نمی‌دانم.

  غلامعلی حداد عادل رئیس‌ فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به مطرح شدن طرح سؤال از رئیس‌جمهور گفت: سؤال از رئیس‌جمهور را در شرایط کنونی به مصلحت نمی‌دانم.

  وی با بیان اینکه اولویت کشور طرح سؤال از رئیس‌جمهور نیست، افزود: اتحاد و همدلی برای حل مشکلات اقتصادی باید اولویت کار مجلس و دولت باشد.

  رئیس‌ فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: انتظار مردم از مسئولان تلاش برای حل مشکلات اقتصادی است لذا همه باید برای حل مشکلات اقتصادی متحد باشیم.

  ***شکایت کنید نه سوال
  یک نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم از شکایت نمایندگان مخالف سئوال از رئیس جمهور بر اساس ماده 233 آیین نامه داخلی مجلس به کمسیون مربوطه خبر داد و اعلام کرد ، اعتراض کنندگان به عملکرد رئیس جمهور از هر دو فراکسیون اصولگرایان و اصولگرایان رهروان ولایت هستند.

  احمد توکلی اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان از هر دو طیف سیاسی فراکسیون رهروان و اصولگرایان که مخالف طرح سئوال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هستند بر اساس ماده 233 آیین نامه داخلی از تخلفات رئیس جمهور در نوسانات اخیر بازار ارز به مجلس شکایت کردند.

  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع شکایت نمایندگان از رئیس جمهور ادامه داد: موضوع اصلی شکایت نمایندگان از احمدی نژاد مربوط به عدم رسیدگی دولت به بازار ارز و تعلل ها و تخلفاتی است که موجب فشار اقتصادی بر اقتصاد ملی شد.

  عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس این ماده پس از بررسی موضوعات با حضور رئیس جمهور و یا نماینده اش در کمیسیون ها گزارشی با رعایت مصالح بازار ارز در این خصوص در صحن علنی مجلس قرائت می شود و نمایندگان می توانند با رای خود پرونده تخلفات رئیس جمهور را به قوه قضائیه بفرستند.

  وی ادامه داد: با استفاده از این ماده آیین نامه مجلس شورای اسلامی تخلفات رئیس جمهور در فضای کارشناسی به دور از التهابات و هیجانات سیاسی در کمیسیون ها بررسی می شود و در صورت موافقت نمایندگان به قوه قضائیه ارسال می شود.

  توکلی با بیان اینکه این راه از طرح سئوال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس مناسب تر است تصریح کرد: رئیس جمهور نشان داد رفتار معقول متناسب با منافع ملی در شرایط سئوال ندارد و چون بخشی از سئوال نمایندگان مربوط به نوسانات بازار ارز است امکان دارد اظهارت رئیس جمهور به بی‌اعتمادی موجود دامن بزند و کار را سخت تر کند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.