• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » آماری بسیار تاسف آور از سقوط سالانه ایرانیان به خط فقر!
  کد خبر : 857399

  آماری بسیار تاسف آور از سقوط سالانه ایرانیان به خط فقر!

  آماری بسیار تاسف آور از سقوط سالانه ایرانیان به خط فقر!Reviewed by Farnaz on Oct 16Rating: بیش از 54 درصد این هزینه‌ها در ایران به عهده مردم است، این آمار در شرایطی اعلام می‌شود که در سایر کشورها، دولت و سازمان‌های بیمه گر متعهد به پرداخت بیش از 75‌درصد هزینه‌های این بخش هستند در حالی‌که…

  آماری بسیار تاسف آور از سقوط سالانه ایرانیان به خط فقر!Reviewed by Farnaz on Oct 16Rating:
  بیش از 54 درصد این هزینه‌ها در ایران به عهده مردم است، این آمار در شرایطی اعلام می‌شود که در سایر کشورها، دولت و سازمان‌های بیمه گر متعهد به پرداخت بیش از 75‌درصد هزینه‌های این بخش هستند در حالی‌که در ایران این دو بخش 45 درصد هزینه‌ها را پذیرفته‌اند. نتایج این بررسی روز گذشته از زبان وزیر بهداشت شنیده شد، او که از وضعیت اختصاص اعتبار به نظام سلامت گلایه مند است، تاکید می‌کند بودجه این وزارتخانه از سال 81 تا کنون رشد چندانی نداشته است. هزینه‌های بالای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج و هزینه بر نیز باعث شده تا سالانه5 درصد مردم به‌زیر خط فقر سقوط کنند.مرضیه وحید دستجردی در سومین گردهمایی بزرگ دست اندرکاران نظام سلامت ادامه داد: «تحقیقات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که روند اختصاص اعتبارات کشور در حال افزایش است این در حالیست که بودجه وزارت بهداشت از سال 81 تا کنون رشد بسیار ناچیزی داشته است.» او با اشاره به وارد شدن فشار مالی به مردم در نظام سلامت تاکید کرد:« متاسفانه میزان پرداخت از جیب مردم 9/54 درصد است در این میان بیمه‌ها تنها 6/18 درصد هزینه‌های بخش سلامت را عهده‌دار است، بیمه‌های خصوصی نیز 3/7 درصد و دولت20 درصد را تامین می‌کند.»بر اساس اعلام وزیر بهداشت، در کشورهای مختلف سهم پرداخت دولت و بیمه‌ها در هزینه‌های درمان، بالای 75 درصد است در حالیکه در ایران این میزان 45 درصد است. سهم پرداخت از جیب مردم نیز که در کشور بیش از 54 درصد است در سایر کشورها به زحمت به 20 درصد می‌رسد. در این میان تنها کشوری که سهم پرداختی از جیب مردم بیش از ایران است، کشور پاکستان است. به گفته او، بررسی‌ها نشان می‌دهد 83/16 درصد جمعیت کشور از هیچ پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند. این در حالیست که 5 درصد مردم دو یا چند دفترچه بیمه دارند.

  بیمه‌ها 300 میلیارد تومان بدهکارند

  دستجردی در ادامه با اشاره به سالخورده شدن جمعیت کشور، تاکید کرد:« ما در سال 2025 دیگر هرم جمعیتی نخواهیم داشت چرا که تبدیل به استوانه جمعیتی می‌شود، در حال حاضر 26/8 درصد جمعیت کشور سالخورده هستند که تا سال 1430 با ادامه این روند، این جمعیت به 22 تا 25 درصد افزایش خواهد یافت.» وزیر بهداشت به آثار هدفمندی یارانه‌ها نیز اشاره کرد. به گفته او آثار این طرح در سال گذشته برای دانشگاه‌های علوم پزشکی 965 میلیارد تومان بود. این در حالی است که قرار بود از درآمدهای حاصل از اجرای این طرح، سهمی نیز در اختیار نظام سلامت قرار گیرد. دستجردی همچنین میزان مطالبات وزارت بهداشت از بیمه‌های خصوصی را 300 میلیارد تومان اعلام کرد. «امیدواریم با تشکیل سازمان بیمه سلامت ایرانیان بدهی سازمان‌های بیمه گر به دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز پرداخته شود.» محمدرضا رحیمی معاون اول دولت نیز که در این گردهمایی حضور داشت، به اقدامات وزارت بهداشت در سال‌های گذشته اشاره کرد. «با اقدامات صورت گرفته میزان امید به زندگی از 59 سال در اوایل انقلاب به 8/74 سال برای زنان و 6/72 سال برای مردان رسیده است. همچنین میزان مرگ و میر مادران باردار از 240 درصد در هر 100 هزار در سال 57 به 21 درصد در هر 100 هزار تولد زنده رسیده است.»او با بیان اینکه 30 درصد تولیدات علمی کشور مربوط به تلاش‌های علمی وزارت بهداشت است، ادامه داد:« ایران جایگاه 17 را در تولید علم در حوزه پزشکی دارد که جایگاه بالایی است.» رحیمی از تشکیل 11 جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در سه سال گذشته خبر داد. «این جلسات مصوبات ارزشمندی داشته که از جمله آن تصویب دستورالعمل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری، تصویب سامانه جامع و پویای ایمنی محیط است.» بر اساس اعلام او، تا کنون بیش از 23 میلیون نفر از جامعه شهری در برنامه پزشک خانواده ثبت نام کرده‌اند.رحیمی با بیان اینکه دولت متعهد به تامین اعتبارات در بخش سلامت است، ادامه داد: «با ارتقای بهره‌وری در بخش سلامت دولت باید منابع را از دیگر بخش‌ها به سمت نظام سلامت هدایت کند.»

  کمبود مواد اولیه دارویی

  وزیر بهداشت همچنین در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پرسش آنها پاسخ داد. او درباره مشکل بیماران برای تهیه داروهای وارداتی با توجه به بالا بودن قیمت ارز و همچنین مشکل شرکت‌های وارد‌کننده دارو توضیح داد: «دولت باید در سال مبالغی ارز را در اختیار شرکت‌های خصوصی، بانک مرکزی و بانک عامل قرار دهد تا مواد اولیه داروها و برخی داروهای خارجی را وارد کنند، در ارتباط با این موضوع از اسفند ماه سال گذشته به شدت پیگیر بودیم اما متاسفانه متوجه شدیم آن میزان ارز مورد نیازی که باید تا 6 ماه اول سال در اختیار شرکت‌های دارویی قرار می‌گرفت، قرار نگرفته است، ارزی که داده شده حتی قابل قیاس با سال گذشته نیز نیست. با این حال اخیرا پس از اتفاقات رخ داده و جنب و جوش‌هایی که در بازار ایجاد شد بانک مرکزی قویتر از گذشته وارد میدان شده و وعده داده که این مبالغ را جبران کند.»او ادامه می‌دهد: «ما به شدت پیگیر این موضوع هستیم، البته مقداری ارز نیز در اختیار قرار گرفته اما در مقابل نیازها بسیار کم است.» دستجردی در پاسخ به اینکه مردم در این شرایط چگونه می‌توانند داروهایشان را تهیه کنند، گفت: «ارز باید به قیمت مرجع که 1226 تومان است پرداخت شود که به طور قطع نسبت به قیمت قبلی ارز که 1080 بود افزایش داشته است، اما وقتی ارز با این قیمت نیز در اختیار قرار نگیرد آن زمان به جز مشکل بالا بودن قیمت ارز، با کمبود دارو و مواد اولیه مواجه می‌شویم.» وزیر بهداشت بانک عامل را خطاب قرار داد و تاکید کرد: «این بانک باید همکاری لازم را با وزارت بهداشت داشته باشد و زمانی‌که بانک مرکزی شرکت‌هایی را برای دادن ارز معرفی می‌کند، این بانک باید به وظایف خود عمل کند و ارز را در اختیار قرار دهد.»

  بیمارستان‌های دولتی صدمه دیده‌اند

  خبرنگاری درباره احتمال افزایش تعرفه‌های درمان در نیمه دوم امسال پرسشی مطرح کرد. وزیر بهداشت در پاسخ، به صدمه دیدن بیمارستان‌های دولتی اشاره کرد. «در حال حاضر بیمارستان‌های دولتی ناچار هستند برای تهیه تجهیزات پزشکی و وسایل آزمایشگاهی ارز را به قیمت آزاد که 3 تا 4 برابر قیمت اصلی است خریداری کنند، حتی کیت‌های آزمایشگاهی 4 برابر قیمت تهیه می‌شود؛ همین موضوع سبب شده تا بیمارستان‌های دولتی به‌دلیل تحمل هزینه‌های 3 تا 4 برابری صدمه ببینند با این حال برای اینکه به مردم فشاری وارد نشود از آنها خواسته‌ایم تا این شرایط را برای مدتی تحمل کنند.»او تاکید می‌کند:« ما از دولت خواستیم تا اعتبارات لازم را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد، بنابراین اگر قرار باشد تعرفه‌ها افزایش یابد باید با حمایت‌های دولتی انجام شود.» دستجردی در پاسخ به پرسشی درباره مخالفت سازمان‌های تامین اجتماعی و نیروهای مسلح برای تجمیع در سازمان بیمه سلامت، گفت: «براساس قانون تمام سازمان‌های بیمه گر باید در سازمان بیمه سلامت تجمیع شوند، ما نیز تابع قوانین هستیم اگر سازمانی با این موضوع مخالفت می‌کند باید از طریق مجلس و وزارت کار اقدام کند.»

   

  معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به آرمان:
  وزارت بهداشت 30 میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار نیست

  معاون درمان وزارت بهداشت معتقد است اگر تامین اجتماعی با ایجاد شرکت‌های دارویی به دنبال سوددهی و افزایش پوشش بیمه‌ای است باید در جایی سرمایه‌گذاری کند که برایش سود آور باشد، نه اینکه او را طلبکار کند. حسن امامی رضوی در حاشیه سومین گردهمایی بزرگ نظام سلامت در گفت‌وگویی کوتاه به پرسش آرمان درباره مطالبات وزارت بهداشت از تامین اجتماعی پاسخ داد.

  وزارت بهداشت برای پرداخت 300 میلیارد تومان طلبش از سازمان‌های بیمه‌گر چه پیگیری‌ای انجام داده است؟

  ما دراین زمینه به‌صورت حقوقی پیگیری‌هایی انجام دادیم، با این پیگیری‌ها یک مقدار از مطالبات پرداخت شد اما پس از گذشت مدتی بار دیگر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت بدهی‌های خود افت کردند. به طور کلی در مسیر پرداخت بدهی‌ها بالا و پایین زیاد وجوددارد.

  دلیل این بالا و پایین‌ها چیست؟

  برخی از سازمان‌های بیمه‌ها بیمه گر توانمند هستند اما برخی دیگر توانمندیشان پایین است و نمی‌توانند پوشش بیمه‌ای مناسبی داشته باشند، این سازمان‌ها باعث می‌شوند تا میزان بدهی افزایش پیدا کند، به همین خاطر ما از بیمه مرکزی خواستیم تا این موضوع را پیگیری کند.

  چندی پیش یکی از مسئولان سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که وزارت بهداشت 30 میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است، ماجرای این بدهکاری چیست؟

  این بدهکاری که عنوان می‌شود به طور مستقیم به وزارت بهداشت مربوط نمی‌شود، برخی از کارخانجات دارویی جزو گروه شستا هستند، گروهی که تحت حمایت سازمان تامین اجتماعی است، آنها عنوان می‌کنند که بیمارستان‌های دولتی پول داروها را نمی‌دهند این در حالیست که این بیمارستان‌ها به‌دلیل پرداخت نشدن طلبشان از سوی این سازمان‌ با کمبود اعتبار مواجه شده‌اند، همین موضوع چرخه معیوبی ایجاد کرده است، البته این موضوع را باید در نظر داشت که اگر تامین اجتماعی با ایجاد شرکت‌های دارویی به دنبال سوددهی و افزایش پوشش بیمه‌ای است باید در جایی سرمایه‌گذاری کند که برایش سودآور باشد، نه اینکه او را طلبکار کند.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.