• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » صحنه هایی از قطب جنوب
  کد خبر : 845479

  صحنه هایی از قطب جنوب

  صحنه هایی از قطب جنوب Reviewed by Aryan on Oct 11Rating: با فرا رسیدن تابستان در قطب جنوب یک تیم تحقیقاتی از سراسر دنیا جمع شده و برای یک موضوع تحقیقاتی در این محل وارد شدند . در میان این افراد کسانی از کشور روسیه هم مشاهده می شوند . این افراد قصد دارند با…

  صحنه هایی از قطب جنوب Reviewed by Aryan on Oct 11Rating:

  با فرا رسیدن تابستان در قطب جنوب یک تیم تحقیقاتی از سراسر دنیا جمع شده و برای یک موضوع تحقیقاتی در این محل وارد شدند . در میان این افراد کسانی از کشور روسیه هم مشاهده می شوند . این افراد قصد دارند با ارسال یک ربات به عمق 4000 متر زیر سطح یخ دست به اکتشافات جدید بزنند . ایران ویج برای این عزیزان که در جهت رشد علم بشریت در حال تلاش هستند ارزوی موفقیت میکنیم .

  اما بد نیست در کنار این گزارش تصویری اطلاعاتی هم درباره این نقطه از جهان به شما عزیزان بدیم

  جنوبگان قاره ای است که در قطب جنوب واقع است. 98 درصد این قاره را یخ های جامد تشکیل می دهد. جنوبگان در سال 1840 به عنوان یک قاره شناخته شد.

  جنوبگان سردترین و بادی ترین نقطه ی جهان به حساب می آید. در حقیقت کمترین دمای ثبت شده تا به امروز متعلق به این قاره می باشد یعنی منفی 3/129 درجه ی فارنهایت(منفی 89 درجه ی سانتی گراد) و میانگین دمای زمستان آن از منفی 40 درجه تا منفی 94 درجه ی فارنهایت متغیر است.
  سرعت باد آن معمولاً بیش از 200 مایل در ساعت می باشد.
  بلندترین میانگین ارتفاع، کمترین میانگین رطوبت و پایین ترین میانگین دما در میان همه قاره های جهان به این قاره تعلق دارد.

  اگر بتوان یخ های موجود در این قاره را بین تمام آدم های دنیا تقسیم کرد، به هر فردی یخی به بزرگی اهرام مصر می رسد. اگرچه 98 درصد جنوبگان پوشیده از یخ است، در زیر زمین هم پوشش یخی دیده می شود، اما در شمالگان یخ ها در بالای اقیانوس شناورند.
  قاره قطب جنوب در واقع بیابان است و در تمام طول سال بارانی در آن نمی بارد.بعضی حیوانات و گیاهان مانند آلبا تراس، پنگوئن، موس و شیر دریایی در قطب جنوب زندگی می کنند و این جانوران برای تامین غذای خود در دریا به شکار می پردازند.
  در این قاره تا به حال جنگی اتفاق نیفتاده است. برای رفتن به این قاره نیاز به تهیه ی ویزا یا پاسپورت نیست.

  فهرست مسافران ایرانی قطب جنوب
  عیسی و عبداله امیدوار برادران جهانگرد ایرانی، اولین ایرانیانی هستند که به شکل تخصصی و حرفه‌ای، سفری تحقیقاتی را به مدت ده‌سال طی سال‌های ۱۳۳۳ تا ۱۳۴۳ به اقصی نقاط جهان ترتیب دادند.

  به گفته عیسی امیدوا «سفر قطب جنوب در سال ۱۳۴۵ شمسی، زمانی که هر دو برادر در شیلی بودند، از بندر وال پارائیزو که نیروی دریایی شیلی نیز در آنجا مستقر می‌باشد، برای عبداله امیدوار میسر شده است. این بندر در فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتری پایتخت شیلی (شهر سانتیاگو) قرار دارد.

  عبداله امیدوار مدت دو ماه را در قطب جنوب به سر برد و در آن زمان به عنوان اولین مسافر آسیایی قطب جنوب، نام برده شد. محدودیت‌های موجود برای دسترسی به قطب جنوب باعث شد که برادران امیدوار قادر به سفر هوایی نباشند. کشور شیلی از کشورهایی است که در قطب جنوب دارای پایگاه تحقیقاتی است. مسئولین دولتی کشور شیلی پذیرفتند که با برادران امیدوار برای انجام این سفر همکاری نمایند. البته به دلیل هزینه‌های زیاد، فقط با اعزام یکی از برادران امیدوار موافقت شد و به این ترتیب عبداله امیدوار به وسیله ناوگان دریایی شیلی همراه با یک گروه علمی به قطب جنوب راه یافت.

  در زمان این سفر (دهه ۴۰ شمسی) کسی موفق نشده بود که از هر دو قطب شمال و جنوب بازدید نمایند. عبداله امیدوار، حدود شش ماه در قطب شمال اقامت نموده و در مورد زندگی اسکیموها تحقیق نموده اند. بنابراین عبداله امیدوار اولین فردی است که هر دو قطب شمال و جنوب را دیده است و علی رغم گذشت بیش از ۴۰ سال از سفر او به هر دو قطب، شاید تا کنون نیز در این زمینه رکورددار باشد.»

  با توجه به سفر عبداله امیدوار در سال‌ ۱۳۴۵ به قطب جنوب، می توان گفت که عبداله امیدوار اولین مسافر آسیایی قطب جنوب است .

  برادران امیدوار با اهدای برخی از عکس‌ها و یادگاری‌های سفر، در سال ۱۳۸۲موزه ای در مجموعه سعد‌آباد ترتیب داده اند و کتاب سفرنامه آنان نیز به چاپ پنجم رسیده است.

  سایر مسافران ایرانی قطب جنوب
  پس از ۲۲ سال، در دی ماه ۱۳۷۷ خورشیدی، در پی سفر یک گروه تحقیقاتی هندی تبار و همراهی یک کارشناس ایرانی، پای محمد رضا شکری به قاره جنوبگان (قطب جنوب) رسید و پرچم ایران بر فراز قاره سفید به اهتزاز درآمد. این سفر ۹۹ روزه، برپایه تحقیقات و بررسی‌های علمی استوار بود و اعزام کارشناس ایرانی با هماهنگی مرکز ملی اقیانوس‌شناسی صورت گرفته بود. پس از او، طي سقرهاي كوتاه‌تر، سید مانی میرصادقی، با تکیه بر تجربه فیلمسازی خود، مجموعه مستندي از قطب جنوب ‌تهیه کرد. همچنین حمید جدیری خداشناس و بابک امین تفرشی برای رصد کسوف در سال ۱۳۸۲ به قطب جنوب سفر کردند. در دی‌ماه سال ۱۳۸۶ نیز این روند با سفر اولین زن ایرانی، شکل جدیدی به خود گرفته و نام آیرین شیوایی از فعالان عرصه نجوم نیز به فهرست مسافران ایرانی قطب جنوب اضافه شد. . همچنین طاهره جوهرچی به قصد گردشگری در بهمن ماه ۱۳۸۷ موفق به حضور در قطب جنوب شده است.

  شمارگان مسافران ایرانی قطب جنوب

  نفر اول ۱۳۴۵: عبدالله امیدوار، اولین مسافر آسیایی قطب جنوب، اولین مسافری که هم قطب جنوب و هم قطب شمال را بازدید کرده است.
  نفر دوم ۱۳۷۷: محمدرضا شکری
  نفر سوم ۱۳۸۰: سیدمانی میرصادقی
  نفرات چهارم و پنجم ۱۳۸۲(سفر مشترک): حمید جدیری خداشناس و بابک امین تفرشی
  نفر ششم ۱۳۸۶: آیرین شیوایی، اولین مسافر زن ایرانی قطب جنوب
  نفر هفتم ۱۳۸۷: طاهره جوهرچی


    
   
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   

    

    
    
    
   
   
   

   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
    
    
    
   
                   

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.