• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » زیباکلام: چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت نمی‌شوند
  کد خبر : 842250

  زیباکلام: چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت نمی‌شوند

  زیباکلام: چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت نمی‌شوندReviewed by Aryan on Oct 9Rating: وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری چگونه خواهد بود؟ آیا این جریان سیاسی کاندیدایی معرفی خواهد کرد یا خیر؟ راهبرد اصولگرایان در برخورد با حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری چه خواهد بود؟ و… سوالاتی است که ذهن فعالان سیاسی…

  زیباکلام: چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت نمی‌شوندReviewed by Aryan on Oct 9Rating:

  وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری چگونه خواهد بود؟ آیا این جریان سیاسی کاندیدایی معرفی خواهد کرد یا خیر؟ راهبرد اصولگرایان در برخورد با حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری چه خواهد بود؟ و… سوالاتی است که ذهن فعالان سیاسی را به خود مشغول کرده است.

  صادق زیبا کلام، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با نامه با بیان اینکه برخلاف برخی تصورات آسیبی متوجه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نخواهد بود، گفت: این انتخابات حائژ دو ویژگی اساسی است، اول؛ رقابت در این دور از انتخابات میان خود اصولگرایان است، دوم آنکه اصلاح طلبان شرکتی در انتخابات نخواهند داشت یا غیر مستقیم از آنها خواسته خواهد شد وارد انتخابات نشوند.

  وی با بیان اینکه احتمال رد صلاحیت کاندیداهای اصلاح طلب در این دور از انتخابات وجود دارد، تصریح کرد: معتقدم مسئولان اجازه نخواهند داد تجربه 2 خرداد 76 یا 22 خرداد 88 اتفاق بیفتد از این رو اصلاح طلبان راهی برای ورود به انتخابات ندارند.

  اصلاح طلبان به دنبال تحریم انتخابات نیستند اما اجازه حضور هم نخواهند یافت

  این تحلیل گر سیاسی رقابت در این دور از انتخابات ریاست جمهوری را رقابت بین اصولگرایان و مشخصا بین مخالفان و طرفداران دولت دانست و تاکید کرد: اصلاح طلبان به عنوان نیروی دارای جایگاه و پایگاه در بین مردم مطرح هستند، خود اصلاح طلبان هم به دنبال عدم شرکت و تحریم انتخابات نیستند، اما اصولگرایان هم نخواهند گذاشت چهره‌های اصلی این جریان تایید صلاحیت شوند و یا به شکلی دیگر مانع ورودشان به انتخابات می شوند.

  زیباکلام در ادامه وضعیت فعلی کشور در عرصه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را شرایط مطلوب و مناسبی ندانست و تاکید کرد: در چنین شرایطی نیازمند یک حالت وحدت و آشتی ملی هستیم تا این دوران را پشت سر بگذاریم ولی متاسفانه از نتایج نامطلوب و ناهنجار حوادث سال 88 بودجود آمدن روحیه و حالتی پر از تخاصم، تنش و دشمنی میان چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی بود.

  تنها ناطق نوری می تواند دولت وحدت ملی تشکیل دهد

  وی افزود: در ابتدا این بغض و کینه‌ها میان اصلاح طلبان و اصولگرایان بود اما با توجه به اینکه اصلاح طلبان به طور کامل از صحنه سیاسی و اجتماعی کشور حذف شدند، این حالت امروز در درون خود اصولگرایان نمود پیدا کرده است. دولت و مجلس، چهره‌ها و شخصیت‌های اصولگرا مبتلا به این بغض و کینه شده‌اند.

  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با تاکید براینکه در چنین شرایطی نیازمند حضور چهره‌ای فراجناحی برای برقراری آشتی ملی هستیم، خاطرنشان ساخت: از دیدگاه من تنها شخصیتی که می‌تواند این آشتی ملی را بوجود آورده و حداقلی از اعتبار بین اصولگرایان و اصلاح طلبان را دارد آقای ناطق نوری است. البته پذیریش چنین شخصیتی هم منوط به آن است که بپذیریم کشور واقعا نیازمند آشتی و وحدت ملی است و وضعیت را عادی و خوب تصور نکنیم.

  اصولگرایان بین مشارکت بالا و ریسک حضور اصلاح طلبان،مشارکت پایین را انتخاب می‌کنند

  زیباکلام در ادامه درباره اظهارات برخی بزرگان اصولگرا درخصوص ورود اصلاح طلبان به رقابت‌های ریاست جمهوری، اظهار داشت: رهبران اصولگرا می خواهند با آمدن اصلاح طلبان شور و شعف انتخاباتی راه بیفتد و مردم پای صندوق‌ها بیایند اما آنها امروز به خوبی متوجه شده اند که آمدن اصلاح طلبان مثل شمشیر دو دم است که هم مشارکت را بالا می برد هم ممکن است مسائل سال 88 دوباره تکرار شود.

  وی تصریح کرد:من معتقدم اتفاقا بزرگان اصولگرا با چنین پیش فرضی به دنبال بالا بردن مشارکت و رقابت جدی در این انتخابات نیستند. خصوصا اینکه انتخابات شوراها نیز همزمان با این انتخابات برگزار می شود و عده‌ای نیز به خاطر این انتخابات پای صندوق‌ها می آیند. از این رو معتقدم بین ریسک تکرار حوادث 22خرداد 88 و مشارکت پایین، گزینه دوم را انتخاب خواهند کرد.

  کواکبیان و حزبش را نباید اصلاح‌طلب دانست

  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درخصوص تلاش‌های برخی گروه‌های اصلاح طلب چون حزب مردمسالاری نیزگفت: افرادی مثل آقای کواکبیان فقط خودشان، خود را اصلاح طلب می دانند اما واقعیت آن است که بدنه اصلاح طلبان، نخبگان، مردم و رسانه‌ها این افراد را اصلاح طلب نمی دانند.
  وی ادامه داد: سوال من از آقای کواکبیان و افرادی نظیر ایشان این است که در این چند سال چند بار برای آزادی زندانیان سیاسی تلاش کردند، همینطور که نمی توان لقب اصلاح طلب را به کسی داد، مردم سمنان نشان دادند که این صحبت‌های من بی حساب و کتاب نیست چون اگر مردم کواکبیان را اصلاح طلب می دانستند قطعا به او رای می دادند.من اعتقاد قوی دارم که هر فردی از سوی مردم به عنوان اصلاح طلب واقعی شناخته شود قطعا رای بالایی را در هر انتخاباتی به دست خواهد آورد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.