• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , فرهنگی و هنری , موسیقی » هوشنگ كامكار: كامكارها اهل صحبت نيستند، كار مي‌كنند
  کد خبر : 839540

  هوشنگ كامكار: كامكارها اهل صحبت نيستند، كار مي‌كنند

  هوشنگ كامكار: كامكارها اهل صحبت نيستند، كار مي‌كنند Reviewed by Farnaz on Oct 8Rating: بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در نشست خبري كه صبح 16 مهرماه براي تشريح جزييات كنسرت كامكارها در تالار وحدت برگزار شده بود، هوشنگ كامكار در سخناني مطرح كرد: واژه تفاوت واژه بسيار خوبي است و البته بيشتر موزيسين‌هايي كه…

  هوشنگ كامكار: كامكارها اهل صحبت نيستند، كار مي‌كنند Reviewed by Farnaz on Oct 8Rating:

  بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در نشست خبري كه صبح 16 مهرماه براي تشريح جزييات كنسرت كامكارها در تالار وحدت برگزار شده بود، هوشنگ كامكار در سخناني مطرح كرد: واژه تفاوت واژه بسيار خوبي است و البته بيشتر موزيسين‌هايي كه كاري را ارائه مي‌دهند بايد نوآوري هم داشته باشند.
   او در عين حال گفت: اين در حالي است كه نوآوري معناي گسترده‌اي دارد و در واقع از نوعي دگرگوني سخن مي‌گويد.
   سرپرست گروه كامكارها اظهار كرد: كنسرت آتي ما «كنسرت 91 كامكارها» نام دارد كه فكر مي‌كنم كار جذابي باشد و در واقع قطعات متنوعي را براي شنوندگانمان در نظر گرفته‌ايم.
   كامكار درباره جزييات اين كنسرت گفت: بخش اول و دوم كنسرت بر روي موسيقي سازي تاكيد دارد و بخش گروه‌نوازي «بهار خرم» نام دارد. بخش اول اجرا شامل قطعاتي ساخته پشنگ كامكار است و ارسلان كامكار نيز با ساز «عود» هنرنمايي خواهد كرد.
   او افزود: اردشير كامكار نيز با ساز «كمانچه» قطعاتي پرتكنيك و شاد را مي‌نوازد و يكي از مهم‌ترين قسمت‌هاي اجرا تكنوازي كمانچه اردشير است. از او خواسته‌ام كار پرتكنيك و پرمحتوايي را ارائه دهد و اميدوارم مخاطبان بتوانند با اثر او ارتباط بگيرند.
   هوشنگ كامكار درباره قسمت بعدي اين كنسرت گفت: قسمت آخر تصنيفي با عنوان «شوريدگان» را شامل مي‌شود كه با شعري از مولانا بوده و از ساخته‌هاي اردشير كامكار است، در واقع مي‌توانم بگويم اين كنسرت را پشنگ و اردشير كامكار سرپرستي كرده‌اند.
   اين هنرمند با بيان اينكه بخشي از اين كنسرت به اجراي تكنوازي اردوان كامكار اختصاص دارد، اظهار كرد: سالهاست كه اردوان تكنوازي نكرده است. كنسرت‌هاي پيشين ما در سه قسمت اجرا مي‌شد و در قسمت سوم آن اردوان به دنياي موسيقي معرفي مي‌شد اما در كنسرت آتي از او خواهش كردم كه قطعه‌اي را تكنوازي كند.
   سرپرست گروه كامكارها درباره جزييات تكنوازي اردوان كامكار گفت: اردوان قطعه‌اي به نام «ريزدانه‌هاي الماس» را ساخته كه قطعه‌اي داراي تكنيك‌هاي بسيار قوي، احساسي و جذاب است كه شنونده مي‌تواند با آن ارتباط بگيرد.

  اين آهنگساز همچنين گفت: بعد از يك تنفس كوتاه بخش بعدي كنسرت به موسيقي كردي اختصاص خواهد داشت و قطعات زيبايي از اين موسيقي كه در سال‌هاي گذشته نيز اجرا شده‌اند، پخته‌تر و جذاب‌تر اجرا مي‌شوند.
   كامكار تاكيد كرد: ادعايي در زمينه نوآوري نداريم اما شكل ديگري به قطعاتمان داده و آنها را اجرا خواهيم كرد.
   در بخش ديگري از اين نشست خبري، هوشنگ كامكار گفت: مي‌خواهم از اين فرصت استفاده كرده و كمي از كامكارها تعريف كنم.
   او در اين رابطه گفت: شما در اين كنسرت صداي بيژن را خواهيد شنيد كه عضوي از كامكارهاست. او كسي است كه براي اولين بار در موسيقي ملي ساز دف را معرفي كرد كه اين ساز حتي با اركسترهاي سمفونيك خارجي نيز به روي صحنه مي‌رود.
   كامكار افزود: موسيقي «فيوژن» براي اولين بار در باله «هزار و يك شب» به كارگرداني يك هنرمند لبناني به روي صحنه رفت كه بنده در آن، موسيقي لبناني‌ها را با موسيقي ايراني و اركستر سمفونيك تلفيق كردم.
   سرپرست گروه كامكارها معتقد است: پس از استاد فرامرز پايور كه بزرگترين سنتورنواز مدرن ايران بود، اردوان توانست با كارهايش سنتورنوازي معاصر ايران را پرتكنيك‌تر و با استفاده از تمام ظرفيت‌هاي سنتور ارائه دهد و امروز جوانان كارش را دنبال مي‌كنند.
   او درباره اردشير كامكار نيز گفت: او يكي از تكنوازان كمانچه است كه توانست با تمام تكنيك‌ها كمانچه را بنوازد و از ظرفيت‌هاي اين ساز استفاده كند و اكنون هم مي‌بينيم كه او چقدر محبوبيت دارد.
   هوشنگ كامكار در ادامه سخنانش گفت: گروه كامكارها همان گروهي است كه براي اولين بار پس از انقلاب با همخوان و نوازنده خانم به روي صحنه رفت و بايد بگويم به زعم بنده در تاريخ موسيقي ايران تنها يك نفر توانست اين سازمان را مديريت كند و آنقدر شهامت داشته باشد كه احساسات خود را به دست ديگران نسپارد.
   او افزود: كامكارها براي اولين بار شعر معاصر را به كار گرفته‌اند و قطعا شما قطعه‌ي «در گلستانه» با شعري از سهراب سپهري را شنيده‌ايد.
   سرپرست گروه كامكارها با بيان اينكه بعضي از موزيسين‌ها بيهوده از خود تعريف مي‌كنند، گفت: هميشه به اعضاي كامكارها مي‌گويم متعادل رفتار كنند. نه خيلي خاكي باشند و نه متكبرانه صحبت كنند. به فرض به ارسلان مي‌گويم اگر كسي از تو پرسيد موسيقي بلد هستي يا نه؟ تو فقط پاسخ بده كه ويولن مي‌زنم و مايستر اركستر سمفونيك تهران هستم.
   كامكار در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره اينكه «آيا فكر نمي‌كنيد مصاحبه نكردن شما باعث فاصله كامكارها با مردم مي‌شود؟» گفت: من نمي‌گويم اهل مصاحبه كردن نيستم اما هيچ گاه مصاحبه‌اي را انجام نمي‌دهم كه از من بپرسند چند تا بچه داري؟ و يا ديروز كجا بودي؟ ترجيح مي‌دهم مورد نقد قرار گيرم، نه اينكه سوال‌هايي از من پرسيده شود كه دردي از مردم را هم دوا نكند.
   او در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري مبني بر اينكه چرا كامكارها از خواننده ميهمان استفاده نمي‌كنند، گفت: در گروه كامكارها همه يكسان هستند و از طرفي نمي‌توانم به يك خواننده بگويم كه شما فقط كارهاي مرا بخوانيد.
   به گزارش ايسنا، در ادامه اين نشست اردشير كامكار ـ نوازنده كمانچه ـ در سخناني گفت: قطعاتي كه بنده در كنسرت آتي اجرا خواهم كرد، گردشي در دستگاه نوا است و سعي كرده‌ام كه ريتم را به خوبي در آن به كار برده باشم و نهايتا به اوج برسم كه در اين راستا از تكنيك‌هاي كمانچه و آرپژها استفاده كردم كه اميدوارم جذابيت داشته باشد.
   در بخش ديگري از اين نشست محمدحسين توتونچيان مدير شركت فرهنگي هنري «ققنوس» درباره جزييات بيشتر «كنسرت 91 كامكارها» توضيح داد: اين كنسرت 20 و 21 مهرماه در برج ميلاد تهران برگزار خواهد شد كه روز اول در يك سانس و روز دوم در دو سانس اجرا مي‌شود.
   او ادامه داد: اين كنسرت شامل سه بخش مي‌شود كه بخش اول آن مقام افشاري و نوا،‌ بخش دوم تكنوازي سنتور اردوان كامكار با عنوان «ريزدانه‌هاي الماس» و بخش سوم موسيقي كردي را شامل مي‌شود.
   توتونچيان تاكيد كرد: بخش كردي اين كنسرت متفاوت از كنسرت‌هاي گذشته است و با اجراي سال‌هاي گذشته تفاوت دارد.
   او با بيان اينكه كنسرت كامكارها اسپانسر ندارد،‌گفت: «ققنوس» نيازي به اسپانسر ندارد، اما از سوي ديگر نقدهايي كه بر ما شد مبني بر اينكه چرا بنرهاي اسپانسر روي صحنه اجرا قرار مي‌گيرند، تصميم گرفتيم اين بار از اسپانسر استفاده نكنيم، چرا كه آنها نيز شرايط خاص خود را دارند.
   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.