• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » تاملي در فيلم موهن عليه پيامبر (ص)
  کد خبر : 831359

  تاملي در فيلم موهن عليه پيامبر (ص)

  تاملي در فيلم موهن عليه پيامبر (ص) Reviewed by Farnaz on Oct 4Rating: اعلام شد فيلمي در آمريكا در فضايي محدود نمايش داده شد كه درباره زندگاني بزرگ‌ترين شخصيت دين اسلام يعني پيامبر اسلام بود. براستي اين فيلم چرا ساخته شد؟ غرب در رويدادهاي مشابه چگونه عكس‌العمل نشان داده است؟ اين نوشتار دربردارنده نكاتي پيرامون…

  تاملي در فيلم موهن عليه پيامبر (ص) Reviewed by Farnaz on Oct 4Rating:

  اعلام شد فيلمي در آمريكا در فضايي محدود نمايش داده شد كه درباره زندگاني بزرگ‌ترين شخصيت دين اسلام يعني پيامبر اسلام بود.

  براستي اين فيلم چرا ساخته شد؟ غرب در رويدادهاي مشابه چگونه عكس‌العمل نشان داده است؟ اين نوشتار دربردارنده نكاتي پيرامون دو سوال بالاست.

  حساسيت و دقت تهيه‌كنندگان محصولات هنري در آمريكا در باب جهت‌گيري و رويكردهاي فيلم‌هاي سينمايي همواره باعث تعجب و سوال شده است.

  هاليوود در اين ميان حساسيت خود را تا مرز وسواس هم پيش برده است. در فيلمنامه اصلي فيلم «نجواگران باد»، كه سال 2002 توسط شركت متروگلدن ماير ساخته شد صحنه‌اي وجود داشت كه طي آن يك تفنگدار نيروي دريايي، سينه‌خيز از ميدان نبردي پر از جنازه سربازهاي ژاپني رد مي‌شود و روي جنازه يك سرباز ژاپني خم مي‌شود تا دندان طلاي جنازه را از دهانش خارج كند.

  او انبرش را مي‌چرخاند و تلاش مي‌كند قطعه طلا را از درون دندان سرباز بيرون بكشد و آنگاه به او مي‌گويد «بيا پيش بابايي». اما كار اين فيلم به اينجا تمام نشد.

  نماينده پنتاگون اعتراض كرد و كار اين فيلم در آمريكا بالا گرفت. مخالفان اين صحنه مدعي شدند چون مخاطب اصلي فيلم غيرآمريكايي‌ها هستند و قرار است در اين فيلم نظاميان و تفنگداران آمريكايي به عنوان منجي معرفي شوند، چنين صحنه‌اي در فيلم كه نشانگر توحش نظاميان آمريكايي است با ماموريت فيلم نمي‌سازد. بالاخره بعد از مدت‌ها كشمكش قرار شد اين صحنه كه در فيلمنامه وجود داشت از فيلم حذف شود.

  كتاب كيمياگر پائولو كوئيلوي برزيلي (كه در كشور ما هم ترويج شد و جزو معنويت‌هاي وارداتي است) توسط هاليوود امتيازش خريداري شد.

  قرار شد فيلمي بر مبناي كيمياگر ساخته شود. بيش از چند فيلمنامه هاليوودي نوشته شد و از كوئيلو خواستند آن را تائيد كند. ولي هر بار كوئيلو عصباني‌تر مي‌شد. وي معتقد بود محتواي فيلمنامه اساسا ارتباطي با محتواي كتاب ندارد و فيلم چيز ديگري شده و نبايد نام كتاب را بر آن بگذارند. هاليودي‌ها كيمياگري را مي‌خواستند ترويج كنند كه خودشان تعريف مي‌كردند.

  همه مي‌دانيم كتاب كيمياگر اگرچه كتابي است به ظاهر معنوي، اما از آنجا كه قالب اصلي كتاب يك سرقت ادبي از دفتر ششم مثنوي مولوي است، با وضع موجود ممكن بود معنويتي را تبليغ كند كه بوي معنويت اسلامي مي‌دهد. در نهايت وي زير بار نرفت و پروژه كيمياگر در هاليوود مختومه شد.

  بماند كه ما كتاب كوئيلو را كتابي مي‌دانيم كه در ناحيه شكل و قالب از مولوي تقليد كرده نه در ناحيه محتوا و پيام. كوئيلو هيچگاه حاضر نشده مخاطب خود را در اين كتاب به خدايش پيوند زند و محتواي متعالي مثنوي را در آن بگنجاند. اما همين اندازه كه حاضر شده در ساختار از مولوي تقليد كند و بعضي از مفاهيم مثنوي را در آن بگنجاند چون تبليغ مسلمان و مسلماني است بايد شاخ و برگ اسلامي‌اش قطع شود تا مجوز هاليوودي بگيرد.

  هنر و ابزارهاي هنري در غرب كاركرد خودش را دارد؛ يكي از اين كاركردها بسترسازي براي تداوم ارزش‌هايي است كه به منافع نظام سرمايه‌داري مربوط مي‌شود.

  يادمان نمي‌رود سرويس وابسته به گوگل يعني يوتيوب هيچ گاه حاضر نشد فيلمي را كه موضوع هولوكاست را به چالش كشيده بود، نمايش دهد.

  الان هم مطلبي كه كمترين نشاني از مخالفت با رژيم صهيونيستي داشته باشد در آنجا ديده نمي‌شود. در مورد فيلم موهن عليه خاتم پيامبران نيز سايت يوتيوب كه فيلم آن را روي شبكه خود قرار داده است، اعلام كرد به طور موقت، دسترسي به اين ويدئو را در مصر و ليبي، محدود كرده است.

  البته نه به اين دليل كه اعتقادات مردم اين دو كشور مهم است و نبايد به شخصيت مورد علاقه‌شان اهانت شود، بلكه به اين سبب كه جان وابستگان به آمريكا در اين دو كشور در معرض تهديد است و جان چند ديپلمات آمريكايي از تمسخر بيش از يك ميليارد مسلمان مهم‌تر است.

  اما يك ناظر بي‌طرف حق دارد جواب اين سوال‌ها را بيابد كه چرا نام فيلم از Desert Warrior (جنگجوي بيابان) به Innocence of Muslims (بي‌گناهي مسلمانان) تغيير يافت؟ چرا محتواي ضداسلامي فيلم را حتي با بازيگران هم در ميان نگذاشتند، به گونه‌اي كه بازيگران اين فيلم در بيانيه‌اي با ناراحتي عنوان كردند مورد سوء‌استفاده كارگردان قرار گرفته‌اند؟ چرا فيلم قبل از اين كه رسما اكران شود و مجوز نمايش عمومي بگيرد، سر از يوتيوب درآورد؟ چرا بعد از آن كه در يوتيوب نمايش داده شد، تنها در كشورهاي مصر و ليبي نمايش آن محدود شد؟ چرا يوتيوب سايه فيلم‌هاي ضداسرائيلي را با تير مي‌زند ولي فيلمي كه با مقدسات ميليون‌ها مسلمان ضديت نشان داده، با قوانين يوتيوب مي‌سازد و بايد نمايش داده شود؟ براستي وسواسي كه در تائيد فيلمنامه كيمياگر و در حذف صحنه توهين‌آميز به نظاميان آمريكايي در «نجواگران باد» در هاليوود وجود داشت چرا در اين فيلم ناگهان ناپديد شد؟

  ابهام وقتي بيشتر شد كه سم باسيل، نويسنده و كارگردان اين فيلم به روزنامه وال‌استريت ژورنال گفت كه «فيلم با كمك مالي بيش از ۱۰۰ يهودي با اعطاي پنج ميليون دلار در سه ماه ساخته شد و تري جونز (TerryJones) كشيش كليساي كوچكي در ايالت فلوريدا كه ناگهان در آمريكا تبديل به يك چهره بين‌المللي شد نيز وارد ماجرا شد و پخش گسترده‌تر محتواي فيلم را درخواست كرد. تري جونز را همگان به خاطر عنادش با اسلام و پيشقدم شدنش در آتش‌سوزي قرآن مي‌شناختند.

  ماجراي فيلم عليه پيامبر مسلمانان ريشه در مسائل ديگري دارد. مدير يك موسسه تحقيقاتي مسيحيت در انگلستان قبلا اعلام كرده بود «براساس ارقام و آمار، اسلام سريع‌ترين مذهبِ در حالِ رشد در جهان بوده است.» و يكي از رهبران كاتوليك در واتيكان سال گذشته اعتراف كرد كه «… براي نخستين بار در تاريخ، ما ديگر در صدر نيستيم، مسلمانان از ما گوي سبقت را ربوده‌اند».

  بالاخره موج اسلام‌خواهي كه هم اكنون در غرب بشدت در حال افزايش است بايد علاج شود. وسواس هاليوود و متوليان هنر در غرب و آمريكا هيچ گاه از بين نرفته، اما اين حقوق بشر غربي است كه در جاهاي مختلف، متفاوت خود را نشان مي‌دهد.

  چندي پيش زعيم فرزانه‌اي گفت كه جان بشر در غرب و آمريكا از آسيا گران‌تر است. الان هم متوجه شديم كه رضايت خاطر چند سرمايه‌دار صهيونيست از اعتقادات1.5 ميليارد مسلمان مهم‌تر است.

  حجت‌الاسلام حمزه شريفي‌دوست – مدير گروه عرفان‌هاي نوظهور نهاد رهبري در دانشگاه (معاونت مطالعات راهبردي)

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • جمال

   با درود
   اول اینکه ساخت این فیلم رو توسط یک مصری قبطی محکوم میکنم. دوم اینکه این فیلم در آمریکا ساخته شده و نه توسط دولت آمریکا. مثل اینکه یک فیلم پورن در ایران ساخته بشه. این به معنی تایید اون توسط حکومت جمهوری اسلامی نیست و نشان دهنده ساخت این فیلم توسط دولت هم نیست یا دادن مجوز به آن.
   من فکر میکنم این یه مسئله سیاسیه. کشتن سفیر آمریکا در لیبی کار غلطی بود. در زمان پیامبر هم عده بسیاری به ایشان توهین و ناسزا و حتی سنگ پرتاب میکردند. اما ایشان هرگز مخالفین خودش رو مورد ضرب و شتم و ترور و شکنجه قرار نداد.
   بیایید عادلانه و معقولانه فکر کنیم و بیاندیشیم. بیشتر سرو صداها در این مورد یک عمل متاسفانه احساسی و نه عقلانی و نه حتی اسلامی بود. در قرآن آیاتی صریح وجود داره که مسلمانان رو از توهین به کفار باز می داره.
   به هرحال امیدوارم اون مصری سازنده این فیلم بی ارزش ، متوجه اشتباهش بشه. همه براش دعا کنیم. اسلام دین بخششه و نه انتقام و ترور و خشونت
   خدایا ما را از دروغ و ریا حفظ کن.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.