• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » چرا ارز گران می شود؟
  کد خبر : 828056

  چرا ارز گران می شود؟

  چرا ارز گران می شود؟Reviewed by Aryan on Oct 2Rating:      شرایط امروز ارز بیش از هر چیز ناشی از سیاست های اقتصادی اشتباهی است که طی ماه ها و سال های اخیر در کشور پیاده سازی شده است. در کنار آن جو سیاسی به وجود آمده در کشور به اثرات این سیاست های اشتباه…

  چرا ارز گران می شود؟Reviewed by Aryan on Oct 2Rating:

      

  شرایط امروز ارز بیش از هر چیز ناشی از سیاست های اقتصادی اشتباهی است که طی ماه ها و سال های اخیر در کشور پیاده سازی شده است. در کنار آن جو سیاسی به وجود آمده در کشور به اثرات این سیاست های اشتباه دامن زده و توانسته است نرخ ارز و دلار را به رقمی بی سابقه برساند. اما آیا به راستی دولت و مجلس راهکار کنترل بازار ارز را نمی دانند؟

  به گزارش تابناک، طی روزهای اخیر با افزایش بی سابقه بهای ارز و دلار در بازار موازی، در کنار گذشت بیش از یک هفته از طرح ارزی دولت، همچنان نگرانی ها از عدم تأثیر گذاری طرح دولت و شایعات از دست هایی در کار بازار ارز شدت می گیرد. در بین متهم سازی های دولت و مجلس، به وضوح می توان راهکارهایی برای کنترل بازار ارز به دست داد. اتخاذ دیدگاه های متفاوت در این میان می تواند به رویکرد های متفاوت نیز منجر شد.

  سناریوی اول:

  چرا ارز گران می شود؟ اقتصاد ایران دچار انحراف سرمایه گذاری و نقدینگی شده است، و این انحراف سرمایه گذاری است که عاملی برای افزایش نرخ ارز و هدایت سرمایه ها و نقدینگی ها به این بازار شده است. سرمایه گذاری واژه ای است که معمولاً هزینه و بازدهی را به ذهن تداعی می کند در حقیقیت سرمایه گذاری زمانی موضوعیت می یابد که فرد بداند در صورت هزینه کردن می تواند بازدهی های پی در پی داشته باشد.

  تولید یکی از آن مقوله هاست که متأسفانه به علت آنکه در اقتصاد ایران سیاست هایی در جهت افزایش هزینه های تولید و عدم حمایت مادی و معنوی تولید کنندگان برداشته شد، بازدهی تولید به شدت کاهش و این عاملی برای انحراف سرمایه گذاری شد. ارز و سکه و مسکن این سه کالای سرمایه ای می توانند جبران کاهش سرمایه گذاری مولد را بکنند به گونه ای که افرادی که از تولید به عنوان فاکتوری برای سرمایه گذاری ناامید شده اند را امیدوار کند، لذا ریشه سفته بازی در ارز انحراف سرمایه گذاری و کاهش بازدهی تولید بوده است.

  متأسفانه سفته بازی در ارز با تشدید نرخ ارز و تشدید هزینه های تولید به علت خود بقا و تضمین بیشتری می دهد به این معنا که این مسیر سرمایه گذاری نا مولد در ذات خود به مولد کشی می پردازد و هر چه بیشتر جلو می رود با تشدید علت خود بقاء خود را بیشتر از پیش تضمین می کند.

  در همین جا چند راه به نظر می رسد، در شرایطی که سرمایه گذاری منحرف شده است و به تبع آن نقدینگی های نیز منحرف شده است با عدم اجازه به تاسیس بانک های جدید و مؤسسات مالی و نظارت بر بانک ها می تواند سهم گسترده ای در جلوگیری از انحراف نقدینگی ها را داشت. هر چه بیشتر بتوانیم مانع آن شویم که نقدینگی ها وارد جریان سرمایه گذاری نام ولد شوند، بیشتر می توانیم امید به خشکاندن این جریان ثروت کثیف که نابودی اقتصاد ایران و خوشحالی بیگانگان را به همراه دارد، داشته باشیم.

  نکته دیگر این است که توزیع ارز دولتی به هر نهادی آنقدر اغوا کننده است که اگر هم به تولید کننده برسد، تولید کننده واردات مواد اولیه خود را انجام نمی دهد و به جای سرمایه گذاری تولیدی در این وادی سرمایه گذاری می کند ( انحراف سرمایه گذاری و نقدینگی). لذا به شدت باید در مقطع کنونی جلوی این که بانک ها مسئول توزیع ارز دولتی شوند را گرفت چرا که این انحراف سرمایه گذاری به جان همه همچون خوره رخنه کرده است.
   
  دولت باید افراد مورد اعتماد خود را کسانی که به فکر نظام جمهوری اسلامی ایران و دلسوز این نظام هستند را مأمور تهیه مواد اولیه تولید با نرخ ارز دولتی کند و ارز های خود را در این راه خرج کند چرا که اولاً با این کار هزینه های تولید را کاهش داده است و ثانیاً از اتلاف منابع ارزی و تشدید انحراف سرمایه گذاری و نقدینگی جلوگیری به عمل میاورد ولی این تنها شروع کار است.

  به بیان دیگر اگر دولت در شرایطی که سرمایه گذاری ها منحرف و عامل تشدید رکود تورمی شده اند به فکر تولید و کاهش هزینه ها و تأمین مواد اولیه ارزان برای آن ها باشد تنها توانسته است اثر افزایش نرخ ارز را در نابودی تولید کمرنگ نماید و از این رهگذر کمک به عدم افزایش علت انحراف سرمایه گذاری شود.

  سناریوی دوم:

  مسلماً بازار ارز هم اکنون به اندازه سیاست های اشتباه اقتصادی از فضای سیاسی کشور بسیار متأثر است و بخشی از تلاطم ها ناشی از ابهام در فضای سیاسی و آینده کشور است. صرف نظر از این وضعیت، در بخش اقتصادی دولت و مجلس به راحتی می توانند کنترل بازار را در دست بگیرند.

  تنها نکته ای که باید به آن اشاره کرد و مد نظر قرار داد – در حوزه اقتصادی – این است که اکنون با دیدگاهی متفاوت راهکار ارز از مسیر ارز نمی گذرد.

  به یاد آوریم که در مرداد ماه که بانک مرکزی علیرغم انتقادات شدید به رویکرد خود برای تزریق سکه در بازار ادامه داد، بهای سکه بیش از پیش افزایش یافت. زیرا فاکتورها و عواملی از دید بانک مرکزی پنهان مانده بود.

  اکنون دولت در مسیر تزریق ارز در بازار قدم برداشته، اقدامی که هرچند می تواند مثبت باشد اما بسیار دیر به وقوع پیوست. این راهکار می تواند ادامه پیدا کند اما اگر دولت خواهان اثر گذاری آن است چند اقدام هماهنگ دیگر برای کنترل بازار را باید در دستور کار خود قرار دهد. در غیر این صورت تزریق ارز عطش تقاضا را خاموش نمی کند و بیشتر التهاب بازار را دامن میزند.

  برای مشخص ساختن اقدامات دولت باید ابتدا تصویری از شرایط فعلی و چرایی افزایش نرخ ارز به دست داد:

  نرخ ارز اساسا مانند هر کالای دیگری از مسیر عرضه و تقاضا تعیین می شود – فعلاً مسائل سیاسی را فراموش کنید. در پس تقاضای فراوان برای ارز در حال حاضر یک نکته وجود دارد: اینکه در آینده باز هم قیمت دلار و ارزهای خارجی بالاتر خواهد رفت. همین یک نکته منجر به آن می شود که تقاضای ارز به این راحتی فروکش نکند. نکته ای که در پس آن آینده مبهم و کاهش روزمره ارزش پول ملی قرار دارد.

  دولت در اولین قدم باید اختیار عمل کامل به بانک مرکزی عطا کند و سیاست پیروی از منویات دولت را از روند اجرائیات بانک مرکزی برای مدتی حذف کند. در نتیجه بانک مرکزی برای دخالت مستقیم در بازار ارز اقدام کند.

  اقدامات بانک مرکزی باید با هماهنگی مجلس در راستای پیاده کردن یک اقدام ضربتی و سریع و در عین حال منسجم و کارشناسی شده برای اجرای سیاست انقباضی شدید در اقتصاد باشد. خرید ریال برای بالا بردن ارزش پول کشور با فروش دارایی های دولتی و اوراق قرضه که هماهنگی و همراهی مجلس را می طلبد.

  در کنار این امر، و همزمان با جمع آوری نقدینگی از جامعه، کاهش ریسک بازار پول و سرمایه و تضمین حاشیه سود مطمئن برای بازار بورس و بورس آتی کالا قدم دومی است که بانک مرکزی باید بردارد تا بتواند از سرعت پول و نقدینگی تا حد زیادی بکاهد و موجبات تجمیع سرمایه در مراکز اقتصادی با نظارت و کنترل بازار را فراهم کند.

  اقدام سوم بانک مرکزی در شرایط فعلی می تواند افزایش نرخ بهره باشد. راهکاری که هرچند تبعات منفی خود را نیز در پی دارد اما برای خروج از بحران فعلی گریزی از آن نیست. همزمان با افزایش نرخ بهره، سیاست تثبیت قیمت ها از طریق نظارت شدید و کنترل و بازرسی مداوم باید در دستور کار دولت قرار بگیرد تا به تدریج فضای آرامش به افکار عمومی باز گردانده شود.

  در کنار همه این ها ادامه روند تزریق ارز در بازار با بهایی پایین تر از نرخ آزاد جوابگو خواهد بود. به عبارتی آنچه امروز بیش از همه منجر به افزایش بهای ارز – تنها از دید اقتصادی – شده تورم و کاهش مفرط ارزش پول ملی است که این دید را رقم میزند که در آینده باز هم ارزش دلار و ارزهای دیگر بالا خواهد رفت. تنها یک سیاست انقباضی شدید و ضربتی است که می تواند شوک بازار و حس کاهش ارزش پول ملی را از بین ببرد.

  مخلص کلام آنکه، هرچند دعوای ارز تبدیل به یک دعوای سیاسی و شاید لج بازی سیاسی در کشور شده، به وضوح راهکارهایی برای کنترل این وضعیت وجود دارد که مسلماً مسئولان دولتی و اقتصاددانان بسیار بهتر از آن مطلع هستند. اگر دولت خواهان برداشتن شایعات و اتهامات است باید هرچه سریع تر قدم در راه کنترل بازار بگذارد و از تمام ظرفیت خود در این راه استفاده کند. در غیر این صورت نباید گلایه ای از متهم سازی ها داشته باشد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.