• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » فرمانده ناجا: گشت ارشاد مطلوب ما نیست
  کد خبر : 822763

  فرمانده ناجا: گشت ارشاد مطلوب ما نیست

  فرمانده ناجا: گشت ارشاد مطلوب ما نیست Reviewed by Farnaz on Sep 30Rating:  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در این خصوص گفت: هرجا كه پای قانون در میان باشد ناجا موضوعیت پیدا می‌كند و در زمینه گشت‌های ارشاد نیز ما قانونگذار و سیاستگذار نیستیم. اما تلاش می‌كنیم با آموزش برنامه‌ریزی و اغناء مردم…

  فرمانده ناجا: گشت ارشاد مطلوب ما نیست Reviewed by Farnaz on Sep 30Rating:

   خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در این خصوص گفت: هرجا كه پای قانون در میان باشد ناجا موضوعیت پیدا می‌كند و در زمینه گشت‌های ارشاد نیز ما قانونگذار و سیاستگذار نیستیم. اما تلاش می‌كنیم با آموزش برنامه‌ریزی و اغناء مردم هزینه‌های مربوط به این طرح را به حداقل برسانیم.

  وی با بیان اینكه بحث بدحجابی و ناهنجاری‌های رفتاری كه خلاف فرهنگ عمومی و دینی كشور است معالجه شود گفت: اصل این موضوع ریشه در باورهای افراد دارد و برای رفع آن باید كار فرهنگی انجام شود.

  فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینكه دو نوع برخورد در رابطه با بحث بدحجابی وجود دارد، گفت: یكی از آنها بحث ایجابی است كه به رسانه‌ها، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و سایر دستگاه‌های فرهنگی مرتبط می‌شود. اما در حوزه پلیس همان‌طور كه وقتی راننده‌ای از چراغ قرمز عبور می‌كند نمی‌تواند مامور او را نگهدارد و با تذكر به او بگوید كارش زشت است، در این مورد نیز این گونه است و بالاخره در مواردی باید برخورد داشته باشیم. حتی در سطح حداقلی.

  احمدی‌مقدم در مورد گشت ارشاد با بیان اینكه ناجا در اوقات مختلف ناگزیر به انجام این طرح است گفت: این طرح مطلوب ما نیست اما گاهی مجبور می‌شویم در برابر فردی كه مورد تذكر قرار می‌گیرد و نسبت به این تذكر بی‌توجهی و بعضا با مامور ما نیز درگیر می‌شود واحدی را قرار دهیم كه با وی برخورد كند حالا با هر اسمی مانند گشت انتظامی یا گشت ارشاد.

  احمدی‌مقدم همچنین در خصوص انتقادهایی كه پیرامون این طرح مطرح می‌شود،‌ مسئله حجاب را مسئله‌ای دو طرفه برشمرد و گفت:‌در میان این دو طرف نیروی انتظامی در حال كشش است.

  فرمانده ناجا ادامه داد:‌ بخشی از جامعه كه سر و صدای زیادی هم دارد و در بیان انتقادات خود از رسانه‌هایشان استفاده می‌كنند به طور مطلق یا نسبی با این طرح مخالفند اما بخش بزرگتری مخالف بی‌تحركی ناجا در این حوزه هستند.

  وی با بیان اینكه در مواقعی كه ما مسامحه می‌كنیم حملات به پلیس زیاد می‌شود گفت: به عنوان مثال اگر ما در برخی از جاها حضور نداشته باشیم عده‌ای مطرح می‌كنند كه تفرجگاه‌ها و دریا به هم خورد، به سینما نمی‌توان رفت و رستوران‌ها به پاتوق عشاق تبدیل شده و خانواده‌ها دیگر در این مناطق احساس امنیت نمی‌كنند.

  به گفته احمدی‌مقدم ناجا باید بین این دو گروه مدیریت داشته باشد و در این میان قانون را نیز رعایت كند.

   
  مفهوم كار فرهنگی این نیست كه سایر جاها تعطیل شود

  به گزارش ایسنا احمدی‌مقدم با بیان اینكه من دست كسانی كه مدعی كار فرهنگی هستند را می‌بوسم گفت: البته مفهوم كار فرهنگی این نیست كه با انجام آن دیگر اقدامات تعطیل شود.

  وی با بیان اینكه گشت‌های معروف به ارشاد با جرایم دیگری نظیر مزاحمت برای نوامیس، آلودگی صوتی و … برخورد می‌كنند گفت: البته در برخورد با خانم‌ها باید خانم‌ها حضور داشته باشند اما در مواقعی مامور خانم وجود ندارد یا درگیری میان آنان رخ می‌دهد كه در این حالت مامور مرد وارد مداخله در كار می‌شود.

  به گفته فرمانده نیروی انتظامی به طور كلی این كار مطلوب ما نیست و پلیس از روی اكراه در این حوزه مشغول است و ما علاقمند نیستم با فردی برخورد یا او را تحقیر كنیم اما در جاهایی باید ورود پیدا كنیم.

  فرمانده ناجا با اشاره به تصویب قانون عفاف و حجاب در گذشته اظهار كرد: خوشبختانه در حال حاضر ساز و كاری اجرای این قانون تشكیل شده و با حضور نهادهای متولی كه ناجا نیز جزو آنهاست جلساتی در این زمینه برگزار شد و در این جلسات افراد مشغول بررسی و ارزیابی و نوسازی تاكتیك‌ها هستند چرا كه این قانون در حدود هشت سال پیش نوشته شده و نیاز به نوسازی در آن دیده می‌شود كه انشالله طی دو سه ماه آینده شاهد یك نوسازی در روش‌ها خواهیم بود.

  مرزهای خشكی تا پایان سال 92 به طور كامل در برابر ناامنی مسدود می‌شوند

  به گزارش ایسنا، فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات انجام گرفته در امر مرزبانی نیز گفت: در سال 85 زمانی كه گروهك تروریستی جندالشیطان در تسوكی و دارزین در نزدیكی بم رفتند و اقدامات مجرمانه خود را انجام دادند، مسئولان مملكت به این فكر افتادند كه باید سرمایه‌گذاری مفصل در موضوع مرز انجام دهند.

  وی با بیان اینكه تشكیل و تجهیز مرزبانی از تصمیماتی بود كه در این دوره انجام شد گفت: امسال شمار نیروهای ما در مرزبانی نسبت به سال 85 سه برابر شده است.

  احمدی‌مقدم با بیان اینكه در دو سه سال قبل اگر به نواحی مرزی كردستان می‌رفتیم عده‌ای با قاطر مشغول حمل كالای قاچاق بودند گفت: امروزه چنین چیزی در این استان وجود ندارد و حتی در كنترل هوایی كه در سفر چندی پیش خود از این استان انجام دادم، هیچ موردی مشاهده نشد.

  وی با بیان اینكه در آذربایجان‌غربی نیز به جز 15 كیلومتر از مرزها كه در مناطق كوهستانی قرار گرفته‌اند سایر مرزها در برابر ناامنی‌ها مسدود شده‌ است گفت: این 15 كیلومتر را نیز تا سال آینده مسدود خواهیم كرد.

  به گفته احمدی‌مقدم مرزهای خشكی ما تا پایان سال 92 كاملا در برابر ناامنی‌ها مسدود خواهند شد اما مسیر جدیدی پیش روی قاچاقچیان باز شده و آن مسیر دریاست.

  فرمانده ناجا با بیان اینكه در حال حاضر قاچاقچیان موادمخدر را از هرمزگان و بوشهر وارد كشور می‌كنند گفت: در این راستا اقدام به خرید و تجهیز امكانات دریابانی كردیم كه این امكانات نیز تا سال 92 دو برابر می‌شود.

  به گفته احمدی‌مقدم مرزهایی كه در سال‌های گذشته ناامن بود، امروزه كاملا ایمن شده است.

  ضرورت نوسازی گمرك

  به گزارش ایسنا، فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اقدامات پلیس در امر تحقق شعار امسال كه از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده بود نیز گفت: یكی از اقداماتی كه ما در این زمینه باید انجام دهیم در مرز است كه در این خصوص نیز ما نیازمند نوسازی گمرك هستیم چرا كه متاسفانه از مبادی قانونی هم امكان قاچاق وجود دارد و عده‌ای از افراد با سودجویی می‌دانند كه چگونه از این مبادی استفاده كنند.

  به گفته احمدی‌مقدم آماری كه در این خصوص ارائه می‌شود، نیز كم نیست.

  وی با بیان اینكه 95 درصد از مبادی غیرقانونی كشور كاملا كنترل شده‌اند گفت: مسئله اصلی در جلوگیری از بروز كالای قاچاق در كشور قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز است كه متاسفانه تاكنون به منصه ظهور و اجرا درنیامده است.

  وی با بیان اینكه در 5 سال گذشته همواره نسبت قاچاق به واردات و صادرات قانونی در كشور سیر نزولی داشته است گفت:‌ اگر دولت نیز در این زمینه به ما كمك كند و اعتباراتمان تامین شود ما می‌توانیم ساختارمان را نیز گسترش دهیم.

  به گفته فرمانده ناجا در قانون قبلی قاچاق كالا و ارز یك كالای قاچاق تنها در مرز به عنوان جنس قاچاق شناخته می‌شد و پس از رد شدن آن از مرز دیگر نمی‌توان اقدامی در این زمینه انجام داد اما در قانون جدید كالایی كه به شكل قاچاقی وارد كشور شده در همه جای كشور قاچاق است.

  نارضایتی 20 درصدی از عملكرد كلانتری‌ها

  احمدی‌مقدم در خصوص رضایت شهروندان از عملكرد كلانتری‌ها نیز گفت: آمارهایی كه به دست ما می‌رسد روزانه بالا و پایین می‌شود اما به طور میانگین حدود 20 درصد نارضایتی نسبی از عملكرد كلانتری‌ها وجود دارد كه عمده دلایل آن نیز اقداماتی نظیر دیر رفتن به محل، قابل قبول نبودن كیفیت خدمات و … است.

  ناهار، نماز، صبحگاه مشترك و زیارت عاشورا نباید مانع خدمت شود

  به گزارش ایسنا، فرمانده ناجا با تاكید بر اینكه به یگان‌های انتظامی ابلاغ كردیم كه ناهار، نماز، صبحگاه مشترك و زیارت عاشورا نباید مانع خدمت شود، گفت: البته نمی‌توانیم در كلانتری‌ها برای برخی از اموری كه فوریتی نیست، نیروی دائمی بگذاریم و در این خصوص نیز ساعت فعالیت نیروها را با ساعت كار دادسراها تنظیم كرده‌ایم.

  به گفته احمدی‌مقدم یكی از مشكلات مردم عدم كفایت واحدها و نیروهای پلیس نسبت به كل مسائل و مشكلاتی است كه در شهرهای بزرگ به ویژه تهران وجود دارد.

  به گفته فرمانده ناجا، همین مشكلات سبب شده تا پلیس نیمی از استخدام خودش را در تهران و دو سه شهر دیگر به كار بگیرد كه این امر به دلیل رشد جمعیت و رشد جرایم است.

  وی با بیان اینكه 84 درصد خدمات پلیس به شكل مستقیم به مردم ارائه می‌شود،‌گفت: 16 درصد نیز به شكل غیرمستقیم است كه برخی از این افراد نیز یا در حال آموزش هستند یا در بیمارستان‌ها و مراكز درمانی و … مشغول خدمت هستند.

  به گفته وی در زمان ورودش به ناجا این آمار 16 درصدی سهمی به اندازه 40 درصد از كل نیروهای ناجا داشته است.

  وی با بیان اینكه هم‌اكنون در سراسر دنیا تراكم كار پلیس بسیار زیاد است،‌ گفت: رضایت شهروندان از عملكرد پلیس در شهرستان‌های كوچك و دور دست به مراتب بیشتر است چرا كه آمار جرایم در این خصوص كمتر است.

  جرایم اینترنتی توسعه زیادی ندارد

  به گزارش ایسنا، احمدی‌مقدم با اشاره به عملكرد پلیس فتا از زمان تاسیس تاكنون گفت: جرایم اینترنتی در كشور ما خیلی توسعه پیدا نكرده است.

  وی با بیان اینكه عملكرد پلیس فتا در سه حوزه تعریف شده است، گفت: اولویت اول ما بحث آموزش به مردم است كه در تلاشیم با بالابردن اطلاعات آنان كاری كنیم كه آنان مورد سوءاستفاده مجرمان و كلاهبرداران در فضای مجازی قرار نگیرند و مردم به خوبی آگاه باشند كه شگردهای مجرمان برای كلاهبرداری از آنان چیست؟

  فرمانده نیروی انتظامی اولویت دوم را پیشگیری و شناسایی و سد كردن شیوه‌ها و خلاءهای موجود در فضای مجازی برشمرد و گفت: برخی از مجرمان با شناسایی این خلاء ها نسبت به شناسایی اعمال مجرمانه اقدام می‌كنند.

  احمدی‌مقدم اضافه كرد: اولویت سوم پلیس نیز كشف جرم است كه در این خصوص آزمایشگاه‌هایی در كشور فعال است و در حال حاضر میزان كشفیات ما در فضای مجازی حدود 61 درصد از كل پرونده‌هاست و این در حالی است كه در بسیاری از كشورهای توسعه یافته میزان كشف چنین جرایمی حدود 30 درصد است.

  به گفته فرمانده ناجا میزان ثبت پرونده‌ها در فضای مجازی اگرچه افزایش داشته اما افزایش آن دارای جهش چشمگیری نبوده است.

  پلیس با كسانی كه وارد شبكه مجازی می‌شوند، برخورد ندارد

  احمدی‌مقدم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شبكه‌های اجتماعی مجازی اظهاركرد: ممنوعیت استفاده از شبكه‌های اجتماعی را ما مشخص نمی‌كنیم و صرفا در این حوزه مجری قانون هستیم.

  وی با بیان اینكه هر ماموریتی كه در این زمینه به ما ابلاغ شود را انجام می‌دهیم خاطرنشان كرد: با كسانی كه وارد شبكه‌های مجازی می‌شوند برخوردی نداریم مگر اینكه این افراد اقدام به عضوگیری برای گروه‌های سرقت، گروه‌های تروریستی یا یارگیری برای باندهای اغفال، فریب و تهاجم فرهنگی بكنند كه در این زمینه جرم ثانویه مدنظر ماست و با آن برخورد می‌كنیم.

  پلیس در حرفه‌گرایی و فنون اجتماعی به حد لازم نرسیده‌ است

  فرمانده ناجا با اشاره به نمره‌ 17 كه در سال جاری به عملكرد نیروی تحت امرش داده بود، اظهار كرد: این سه نمره را به این دلیل كم كردم تا ادامه حركت دهیم. البته مردم باید به ما نمره دهند اما معتقدیم در بعد حرفه‌گرایی و فنون اجتماعی هنوز به حد لازم نرسیده‌ایم.

  وی در خصوص برخورد پلیس با زورگیران مسافربرنما نیز گفت: در مرحله اول توصیه ما این است كه شهروندان از تاكسی‌ها و خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده كنند. اما در صورت وقوع چنین مواردی نیز پلیس آگاهی به شكل ویژه وارد موضوع می‌شود.

  وی همچنین در خصوص استفاده‌هایی به جز كنترل ترافیك از دوربین‌های سطح شهر نیز گفت: طبیعتا این دوربین‌ها برای موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا كه اگر اتفاقی نظیر آتش‌سوزی یا سرقت در حوزه این دوربین‌ها رخ دهد ما نمی‌توانیم چشم خود را ببندیم.

  اظهارات فرمانده ناجا پیرامون حقوق كاركنانش

  احمدی‌مقدم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حقوق كاركنان ناجا اظهاركرد: تعیین‌كننده این حقوق ما نیستیم و دولت و مراجع مالی آن را تعیین می‌كنند اما معتقدم كه حقوق و تسهیلاتی كه ما در اختیار مامورانمان قرار می‌دهیم، مقبول است.

  به گزارش ایسنا،‌ فرمانده ناجا در خصوص برخورد‌های بدی كه گاها از سوی ماموران كلانتری با مراجعه‌كنندگان انجام می‌شود نیز گفت: ماموران كلانتری كار خیلی بدی می‌كنند كه با مردم برخورد بدی انجام می‌دهند و شهروندان حتما باید این موضوع را به 197 اطلاع دهند و پیگیر موضوع هم باشند.

  فرمانده ناجا با اشاره به فعالیت سامانه 197 نیز گفت: شش تا هفت درصد كل تماس‌هایی كه با سامانه 197 برقرار می‌شود مربوط به شكایت است كه البته درصد آن در زمان‌های مختلف كمی كم و زیاد می‌شود.

  به گفته احمدی‌مقدم در خصوص برخی شكایات كه ثبت می‌شود عده‌ای مایل به ارائه نام و شماره تماس نیستند و تنها آن را به ما گزارش می‌دهند كه رسیدگی شود.

  وی با بیان اینكه صحت گزارش افراد نیز باید چك شود، گفت: مثلا در خصوص رشوه‌گیری ما پس از دریافت چنین گزارشاتی مامورمان را به آن محل می‌فرستیم و اگر چنین چیزی رویت شد با فرد خاطی برخورد می‌كنیم.

  احمدی‌مقدم اضافه كرد: برخی از پیام‌هایی كه خطاب به خود من صادر می‌شود نیز شخصا مطالعه می‌كنم و دستورات لازم را می‌دهم. همچنین در صورتی كه از نیروهای ما تقدیری شده باشد نیز ما از پرسنلمان تقدیر می‌كنیم.

  خط قرمزهای پلیس در برخورد با پرسنل

  احمدی‌مقدم در خصوص شیوه و شدت برخورد با پرسنل متخلف نیز گفت: برخورد با فساد موجب تضعیف روحیه فردی نمی‌شود و تخلفاتی نظیر تبانی با مجرم به ویژه مجرمان موادمخدر، رشوه‌گیری و چند مورد دیگر جزو خط قرمزهای ما در ناجاست كه در صورت متوجه‌شدن از این امر به سرعت نیرو را از مجموعه پلیس خارج می‌كنیم.

  به گفته وی در مواردی هم كه ماموران ما رد رشوه می‌كنند ما از آنان به شكل ویژه تقدیر می‌كنیم.

  وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر نبودن نیروهای پلیس در یكی از خیابان‌های محله تهرانپارس كه تبدیل به محلی برای آلودگی صوتی در نیمه شب‌ها شده است نیز گفت: ما نمی‌توانیم در هر خیابان مامور بگذاریم اما گشت‌های ما در محلات حضور دارند.

  وی با بیان اینكه حضور مامور در همه اماكن و همه ساعات نیز شدنی نیست اظهار كرد: اگر تراكم جرایم در زمان‌ها و مكان‌های خاصی تكرار شود، ما با استفاده از سیستم GIS كه داریم، حضور خودمان را در آن زمان در آن محلات شدت می‌بخشیم.

  افزایش مصرف موادمخدر نداشتیم

  فرمانده نیروی انتظامی همچنین در خصوص نقش پلیس در امر مبارزه با اعتیاد نیز گفت: زمانی كه دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر بودم از آمارها اطلاع داشتم اما با توجه به اینكه امروزه آمارها از سوی مراكز درمانی اعلام می‌شود نمی‌توان در خصوص تعداد معتادان نظر داد.

  وی ادامه داد: با این وجود با توجه به كنترلی كه از میزان ورود و خروج موادمخدر توسط پلیس انجام می‌شود به نظر نمی‌آید در سال‌های اخیر افزایش مصرف موادمخدر داشته باشیم.

  سرشاخه‌های اصلی موادمخدر صنعتی در خارج از كشورند

  احمدی‌مقدم در خصوص برخورد پلیس با قاچاق موادمخدر صنعتی و مشروبات‌الكلی نیز اظهار كرد: سرشاخه‌های اصلی این جرایم در خارج از كشورند اما واسطه‌های آنان حضور دارند كه این افراد نیز مرتب ضربه می‌خورند و باز تولید می‌شوند كه با توجه به درآمد زیادی كه در این زمینه وجود دارد، عده‌ای ریسك می‌كنند.

  وی با بیان اینكه در امر برخورد با موادمخدر صنعتی و روان گردان‌ها خلاء قانونی داشتیم، اظهاركرد: با اجرای قانون جدید مبارزه با موادمخدر امسال شاهد یك كاهش شدید در قاچاق و تولید این مواد هستیم.

  افزایش چهار برابری قیمت مواد مخدر صنعتی

  به گفته فرمانده نیروی انتظامی با اقدامات انجام گرفته در بحث مبارزه با تولید و قاچاق موادمخدر صنعتی در سال جاری قیمت این مواد چهار برابر افزایش داشته است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.