• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » 14 سال انتظار برای سفر حج
  کد خبر : 82136

  14 سال انتظار برای سفر حج

  14 سال انتظار برای سفر حجReviewed by Aryan on Nov 3Rating: علی لیالی با حضور در جمع خبرنگاران اعزامی به حج به سؤالاتی درباره تقویم اعزام زائران ایرانی به عرفات و بازگشت آن‌ها به ایران، وضعیت خدمات‌رسانی،‌ حمل و نقل و همچنین ثبت‌نام کنندگان حج تمتع و عمره پاسخ داد. در این نشست همچنین درباره‌…

  14 سال انتظار برای سفر حجReviewed by Aryan on Nov 3Rating:

  علی لیالی با حضور در جمع خبرنگاران اعزامی به حج به سؤالاتی درباره تقویم اعزام زائران ایرانی به عرفات و بازگشت آن‌ها به ایران، وضعیت خدمات‌رسانی،‌ حمل و نقل و همچنین ثبت‌نام کنندگان حج تمتع و عمره پاسخ داد.

  در این نشست همچنین درباره‌ 150 زائری که روز سه شنبه در فرودگاه مدینه دچار مشکل روادید شدند، توضیح داد: موضوع این زائران ارتباطی به سازمان حج و زیارت ندارد چرا که آن‌ها جزو زائران تعهد داده شده سازمان نیستند. ما هم شنیدیم افرادی ویزای آزاد گرفتند و این ارتباطی به سازمان حج و زیارت ندارد. مسؤولیت ما در قبال 97 هزار زائری است که از طریق سازمان حج و زیارت به عربستان سفر کرده‌اند.

  وی افزود: این‌که سازمان بخواهد به هر زائری که به هر شکل وارد عربستان می‌شود، خدمات دهد، درست نیست. ما نیز این سوال را داریم که هواپیمای کشوری با چه اطمینانی آن‌ها را به عربستان وارد کرده است؟

  مردم برای قرعه‌کشی عجله‌ ندارند

  لیالی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص زمان دقیق قرعه‌کشی ثبت نام‌کنندگان عمره گفت: این گونه نبوده که قرعه کشی بلافاصله پس از اتمام ثبت نام انجام شود. ما نیاز به پردازش و تصحیح آمار از سوی دو بانک ملی و ملت نیاز داریم تا پس از جمع‌بندی، مقدمات کار قرعه‌کشی انجام شود.

  رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: نتایج آماری سال‌های گذشته نشان می‌دهد، مردم برای قرعه‌کشی عجله ندارند.

  یک میلیون و 800 هزار نفر سند عمره دارند

  وی همچنین درباره افرادی که در گذشته با وجود این‌که سند داشتند نتوانستند به عمره اعزام شوند نیز توضیح داد: در عملیات عمره هر وقت کسی در قرعه‌کشی انتخاب می‌شود، مجبور به آمدن نیست، زیرا ما زائرانی داریم که از سال 61 فیش دارند اما هنوز به عمره سفر نکرده‌اند. فیش آن‌ها موجود است بنابراین موجودی سند در سیستم به معنای اعزام آن‌ها نیست. ما هم اکنون حدود یک میلیون و 800 هزار زائر سند‌دار داریم که نمی‌دانیم می‌خواهند بروند یا نه؟ ‌ما فراخوان می‌کنیم اگر اعلام آمادگی کردند، اولویت با آن‌هاست.

  رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان این‌که در روز دوشنبه نهم آبان‌ماه تمام کاروان‌های ایرانی به عربستان وارد شده‌اند، اضافه کرد: از 28 ذی‌القعده پرواز مستقیم به مدینه قطع شده است و تمام پروازها به جده انجام شد و تا امروز، دهم آبان‌ماه دیگر هیچ زائری در مدینه و جده نخواهد بود و همه‌ 97 هزار زائر در مکه مستقر شده‌اند.

  میانگین تاخیر پروازهای رفت زائران 20 دقیقه بود

  وی با بیان این‌که در این مدت گزارش تاخیر سنگین پروازی داده نشده است، افزود: معدل تاخیر پروازها از مجموع 271 پروازی که 97 هزار زائر را به عربستان منتقل کرد، حدود 20 دقیقه بود.

  تاکنون 11 زائر ایرانی درگذشتند و 12 بیمار بازگردانده شدند

  وی درباره‌ آمار فوتی و بیمارانی که به کشور بازگشتند نیز اظهار کرد: تا این لحظه، آمار فوتی 11 نفر بوده و 12 نفر نیز به خاطر بیماری به کشور بازگشتند که عمدتا افراد مسن بودند. همچنین با اشاره به این‌که از روز پنجم ذی‌الحجه به وقت عربستان نقل درون شهری مکه بعد از نماز مغرب و عشا تعطیل می‌شود، گفت: برای ششم و هفتم ذی‌الحجه همه کشورها بر اساس تدابیر خودشان عمل می‌کنند. توصیه ما به زائران ایرانی نیز این است که در این دو روز برای رفتن به مسجدالحرام حتما با مدیران و روحانیون کاروان‌های خود هماهنگی کنند.

  لیالی در ادامه نشست با بیان این‌که بر اساس تقویم از بعدازظهر روز جمعه، 13 آبان برابر با هشتم ذی‌الحجه به تقویم عربستان، نخستین گروه زائران از مکه به عرفات منتقل می‌شوند، گفت: بیش از 650 اتوبوس عملیات انتقال 97 هزار زائر ایرانی را از مکه به عرفات انجام می‌دهند و بر اساس برنامه، حداکثر تا ساعت 11 شب روز هشتم ذی‌الحجه به وقت عربستان، تمام زائران به عرفات منتقل می‌شوند و شب‌ را در چادرهای عرفات به سر می‌برند و روز نهم ذی‌الحجه وقوف خواهند داشت و پس از نماز مغرب و عشاء از طریق اتوبوس حجاج به مزدلفه و منا منتقل می‌شوند و تا 12 شب عملیات انتقال زائران ادامه دارد.

  55 درصد زائران ایرانی وقوف اضطراری دارند

  این مقام مسئول ادامه داد: آن بخش از زائرانی که وقوف اختیاری دارند، بعد از طلوع فجر با اتوبوس به منا منتقل می‌شوند و امسال در حوزه‌ نقل ترددی شرایط روان‌تر خواهد بود.

  وی درباره‌ تعداد زائرانی که وقوف اضطراری دارند نیز گفت: حدود 55 درصد زائران ما که عمدتا زنان و مردان مسن هستند، وقوف اضطراری دارند که کاروان‌های آن‌ها تفکیک شده است.

  رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به این‌که در روز دهم ذی‌الحجه همه زائران در منا مستقر می‌شوند، افزود: واحد طرح قربانی نیز کار ذبح را مدیریت خواهد کرد و بعدازظهر 12 ذی‌الحجه زائران به مکه بازمی‌گردند.

  لیالی در پاسخ به این سوال که چه امکاناتی برای جلوگیری از بروز حوادث غیرمترقبه همچون جاری شدن سیل و آتش‌سوزی در ایام تشریق در نظر گرفته شده است؟ گفت: با توجه به این‌که در منا شرایط و کثرت جمعیت بالاست برای چنین حوادثی نمی‌شود از قبل تدابیری اندیشید. البته ستاد موظف است از قبل خود را آماده کند و ما خود را برای چنین اتفاقات احتمالی آماده کرده‌ایم. درمورد آتش‌سوزی، سیستم اطفای حریق دست طرف سعودی است که امکانات بسیار گسترده‌ای در این زمینه دارد.

  وی همچنین درباره تعداد دستگاه‌های اتوبوسی که 97 هزار زائر ایرانی را از فرودگاه‌های جده و مدینه جابه‌جا کردند، اظهار کرد: در ازای 97 هزار زائر ایرانی، بیش از 20 هزار اتوبوس که متوسط هر اتوبوس 40 نفر را در خود جای می‌دهد برای جابه‌جایی زائران در طول 26 روز اختصاص یافت.

  اقامت 11 هزار زائر ایرانی بین 39 تا 41 روز طول می‌کشد

  لیالی در ادامه در پاسخ به این سوالی درباره مدت زمان حضور زائران مدینه دوم که به عنوان اولین کاروان‌ها به مکه اعزام شده‌اند، گفت: ما 11 هزار زائر مدینه دوم داریم که با اولین پروازها به مکه آمدند. اطلاع‌رسانی در مورد مدت سفرشان که از 39 تا 41 روز متغیر است، از طریق مدیران کاروان‌ها انجام شد، بنابراین زمان حضور این تعداد از زائران کمتر از 39 روز و بیشتر از 41 روز نیست که پس از اتمام مناسک، هفت روز در مدینه اقامت می‌کنند و پس از آن به کشور باز می‌گردند. بنابراین زائری نیست که از مدت زمان حضور خود مطلع نباشد.

  وی تاکید کرد: حداکثر حضور 11 هزار زائر مدینه دوم که عمدتا از شهرهای تبریز، کرمان و کرمانشاه هستند، 32 تا 33 روز در مکه و 7 روز در مدینه است و بیشتر از این نخواهد بود.

  لیالی ادامه داد: البته امسال کاروان‌هایی داریم که شاید 29، 32، 35 و یا 38 روز در عربستان اقامت داشته باشند و این موضوع نیز از طریق مدیران کاروان‌ها اطلاع‌رسانی شده است.

  نخستین کاروان ایرانی‌ها 20 آبان به کشور باز می‌گردد

  رئیس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به زمان بازگشت اولین کاروان زائران ایرانی به کشور، یادآور شد: همان‌گونه که عملیات رفت به مدت 25 روز از طریق دو فرودگاه مدینه و جده انجام شد، عملیات بازگشت در همین مدت زمان انجام می‌شود و نخستین کاروان زائران ایرانی، جمعه 15 ذی‌الحجه به تقویم عربستان مصادف با 20 آبان‌ماه به ایران باز خواهند گشت و آخرین کاروان طبق برنامه، هفتم محرم مصادف با 11 آذرماه عربستان را به مقصد ایران ترک خواهد کرد.

  لیالی در عین حال گفت: تلاش می‌کنیم از ظرفیت فوق‌العاده پروازها در صورت امکان استفاده کنیم و سه چهار روز آخر محرم را جلوتر بیاوریم تا آخرین گروه نهایتا تا چهارم محرم به ایران بازگردند.

  وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره راه‌اندازی فرودگاه طائف که رایزنی‌هایی با مقامات عربستان صورت گرفته بود، گفت: فرودگاه طائف امکان بین‌المللی شدن را ندارد. ما سال گذشته بازدیدهایی از این فرودگاه داشتیم؛ اما تبدیل آن به فرودگاه بین‌المللی و بالا بردن ظرفیت پروازی تنها در گرو خواست ما نیست وگرنه اگر ظرفیت پذیرش پرواز زیاد باشد به نفع ما و زائران ماست.

  دورترین مسکن تا بیت‌الله الحرام حدود 6 کیلومتر فاصله دارد

  رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در پاسخ به سوال‌هایی در مورد وضعیت اسکان و اجاره‌ اقامتگاه‌ها برای زائران ایرانی در شهر مکه گفت:‌ مسکن در مکه تابع شرایط و زیر ساخت‌های موجود است. در موسم حج به دلیل تراکم زائر هرجا که مسکن موجود باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دورترین مسکن زائران ایرانی به بیت‌الله الحرام حدود 6 کیلومتر است.

  وی افزود: در حال حاضر 150 هزار سند اجاره و ساختمان برای 97 هزار زائر در شهر مکه داریم و زائران بر اساس مبالغی که در زمان ثبت نام پرداخت کرده‌اند، برای اسکان در اقامتگاه‌ها قرعه‌کشی شده‌اند.

  لیالی همچنین با بیان این‌که امسال فاصله‌ ساختمان‌های ایرانی به مسجدالحرام دو و نیم کیلومتر کمتر از سال گذشته است، گفت: بدون تردید بر اساس امکانات موجود تلاش می‌کنیم، اسکان زائران را به نزدیک حرم منتقل کنیم؛ اما در این محدوده به اندازه نیاز، ساختمان وجود دارد که باید ببینیم قیمتی که می‌پردازیم چقدر تمام می‌شود؛ اما سمت و سوی سازمان برای اسکان، هرچه نزدیک‌تر شدن به حرم است.

  رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به این‌که تاکید بر این است که در هر اتاق 5 نفر اسکان داده شوند، افزود: در سال‌های گذشته، اسکان حداکثری با هر 9 نفر در یک اتاق تجربه کردیم و سال گذشته حداکثر شش نفر در یک اتاق بودند که امسال به پنج نفر کاهش یافته و تاکید ما نیز بر همین است.

  لیالی یادآور شد: همه ساله در پایان حج پس از ارزیابی از خدمات مسکن و سایر خدمات، مشکلات بررسی می‌شود و اگر در مقابل، رضایت 100 درصدی زائران را تامین نکند، آن‌را از لیست اجاره برای سال بعد خارج می‌کنیم.

  رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوال دیگری درباره تدوین سند جامع حج، بیان کرد: این کار در اتاق فکر بعثه‌ مقام معظم رهبری در حال بررسی است و سازمان حج و زیارت به عنوان عامل اجرایی و اداره‌ عملیات حج در تدوین آن حضور دارد که امیدواریم این سند تهیه شود تا راهبردی برای اداره‌ی حج باشد.

  تلاش برای افزایش سهمیه‌ عمره

  وی همچنین از تلاش سازمان حج و زیارت برای افزایش سهمیه عمره خبر داد و گفت: سال گذشته اعزام 800 هزار زائر ایرانی به عمره را تجربه کردیم و امکانات و خدمات خوبی به آن‌ها ارائه شد، طبیعی است که می‌توانیم این میزان را افزایش دهیم؛ اما همه چیز دست ما نیست. باید وضعیت مسکن، پرواز و خدمات، حمل و نقل و سایر امکانات از طرف مقابل نیز مشخص شود. بنابراین اعزام 800 هزار زائر به عمره قطعی است؛ اما تلاش داریم آن را افزایش دهیم.

  وی در ادامه از سفر خود به همراه نماینده‌ ولی‌فقیه در امور حج و زیارت به عراق برای بازدید از کارهای عتبات عالیات پس از اتمام مراسم حج خبر داد.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.