• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اخبار سینما , فرهنگی و هنری » فیلم‌های سینمایی‌مان بد‌آموزی فراوانی دارند
  کد خبر : 821145

  فیلم‌های سینمایی‌مان بد‌آموزی فراوانی دارند

  فیلم‌های سینمایی‌مان بد‌آموزی فراوانی دارند Reviewed by Farnaz on Sep 29Rating: مستانه فراهانی، نویسنده در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: نگارش دومین رمانم به اتمام رسیده و باید برای بررسی و اخذ مجوز به ارشاد برود. این رمان بعد از «پگاه» دومین کتاب من است که تا به حال نامش «ترانه» است، اما امکان دارد…

  فیلم‌های سینمایی‌مان بد‌آموزی فراوانی دارند Reviewed by Farnaz on Sep 29Rating:

  مستانه فراهانی، نویسنده در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: نگارش دومین رمانم به اتمام رسیده و باید برای بررسی و اخذ مجوز به ارشاد برود. این رمان بعد از «پگاه» دومین کتاب من است که تا به حال نامش «ترانه» است، اما امکان دارد به «یه عالمه حرف» تغییر پیدا کند.
   
  وی افزود: ابتدای این رمان یک ازدواج عاشقانه را روایت می‌کند، اما آن‌چه مهم است و در ادامه رمان می‌آید، درباره این است که آیا ازدواج‌های عاشقانه موفق می‌شوند یا خیر؟
   
  این نویسنده در پاسخ به این سئوال که آیا رمان خود را در زمره رمان‌های عامه‌پسند می‌داند، گفت: همه ما رمان‌های عامه‌پسند می‌نویسم. هیچ کس در ایران نمی‌تواند رمان تخصصی بنویسد. وقتی ناشر می‌گوید رمانی بنویس که فروش بالا برود، مجبوریم به همان صورتی بنویسم که به عامه‌پسند معروف است. از طرفی سوژه‌هایی که برای این رمان‌های عامه‌پسند به کار برده می‌شوند، تکراری شده‌اند. ارشاد هم اجازه نمی‌دهد به یک سری از موضوعات بپردازیم یا از برخی مفاهیم استفاده کنیم.
   
  فراهانی ادامه داد: حالا من در این رمان پا را فراتر از حد معمول و عادت گذاشته‌ام. یعنی 200 صفحه اول رمانم مانند دیگر رمان‌ها درباره یک عشق و ازدواج عاشقانه است اما بعد از این 200 صفحه این موضوع را بررسی کرده‌ام که آیا پایان ازدواج‌های عشقی خوب است یا نه. در رمان اولم «پگاه» هم ارشاد 150 صفحه را حذف کرد. یعنی من وقتی قلم به دست دارم و هر خطی را که می‌نویسم، می‌ترسم که در ارشاد حذف شود.
   
  نویسنده رمان «پگاه» گفت: در این رفتار حذف‌کننده و ممیزی هم رویکرد مشخصی وجود ندارد. مثلا یکی از رمان‌ها بود که ظرف 20 روز به چاپ دوم رسید. همه از چاپ این کتاب تعجب کرده‌ بودند که اصلا چگونه چاپ شده است. البته کتاب دوم نویسنده که یک دختر 20 ساله بود، ممنوع اعلام شد، ولی در نهایت ما متوجه نشدیم که رویه و رویکرد جاری درباره این کتاب‌ها یا به اصطلاح رمان‌های عامه‌پسند چیست. نکته‌ای که باعث تعجب می‌شود این است که به ما می‌گویند این خط از کتاب شما، بدآموزی دارد؛ در حالی که در سینما‌های ما و فیلم‌هایمان خیلی از مسائل که به نظر بدآموزی بیشتری دارند، پخش می‌‌شود ولی وقتی دراین باره هم از دوستان ارشاد سوال می‌پرسیم، می‌گویند سینما ماندگاری ندارد، ولی خطی را که شما در کتابتان می‌نویسد، می‌شود بارها خواند.
   
  وی در پایان گفت: رمان جدیدم بیش از 400 صفحه حجم دارد. در حال حاضر آن را به انتشارات پرسمان سپرده‌ام و قرار است توسط این ناشر به ارشاد ارسال شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.