• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری , مطالب برگزیده سایت » توهین به ایرانیان در سریال پربیننده ترکی+ تصویر
  کد خبر : 815321

  توهین به ایرانیان در سریال پربیننده ترکی+ تصویر

  توهین به ایرانیان در سریال پربیننده ترکی+ تصویر Reviewed by Aryan on Sep 26Rating: پس از دو ماه تعطیلات تابستانی که طی آن پخش سریال های ترکیه ای از کانال های تلویزیونی این کشور بنا به یک سنت قدیمی در جهت تلاش برای استراحت و آرامش مردم در فصل تابستان قطع می گردد، ادامه پخش…

  توهین به ایرانیان در سریال پربیننده ترکی+ تصویر Reviewed by Aryan on Sep 26Rating:

  حریم سلطان

  پس از دو ماه تعطیلات تابستانی که طی آن پخش سریال های ترکیه ای از کانال های تلویزیونی این کشور بنا به یک سنت قدیمی در جهت تلاش برای استراحت و آرامش مردم در فصل تابستان قطع می گردد، ادامه پخش سریال پربیننده « صد سال پر احتشام » یا « حریم سلطان » با قسمت های جدید از روز چهارشنبه گذشته از کانال تلویزیونی استار ترکیه از سر گرفته شد.

  به گزارش ایران ویج؛ دردومین قسمت سری جدید این سریال، نکات توهین آمیزی نسبت به ایران در این سریال مطرح شد که بنظر می رسد بی ارتباط با وضعیت روابط ایران و ترکیه در چند ماه گذشته نبوده و تعمد خاصی در گنجاندن و نمایش برخی موضوعات در ارتباط با ایران در قسمت های جدید سریال بوده است. ابتدا به موارد مطروحه در این قسمت از سریال اشاره و سپس به تحلیل ماجرا می نشینیم.

  1- در قسمت های جدید سریال دختری ایرانی به نام فیروزه بعنوان برده وارد قصر سلطان سلیمان می شود و خود را فردی از اهالی ری و سریانی معرفی می کند. وی با تلاش خواهر سلطان سلیمان و در حالی نظر سلطان کاملاً به وی جلب شده است، بعنوان یکی از زنان حرمسرا قرار است در قسمت های آتی در خدمت سلطان سلیمان باشد. یعنی یک ایرانی در حرم سلطان ترک؟

  2- سلطان سلیمان در این قسمت از ایران بعنوان « دیار عجم » نام می برد که سعی می کند اطلاعاتی راجع به آن کسب کند؟ این در حالی است که آوازه امپراطوری ایران در آن زمان به اندازه ای بوده است که در دنیا کسی این کشور را عجم خطاب نکند!

  3- مهترین فراز این قسمت از سریال بخشی بوده است که یکی از متحدین محلی سلطان سلیمان، به صدر اعظم وی ( ابراهیم پارگالی ) می گوید بدلیل بی توجهی سلطان سلیمان به دوستان خود، آنها یکی پس از دیگری به شاه طهماسب پناه می برند، چرا که شاه طهماسب از هر لحاظ به آنها بیشتر و بهتر می رسد. این گفته چنان به پارگالی سخت می آید که ضمن قتل بلافاصله صاحب سخن، اظهار می دارد این دیو…… که اسمش را شاه طهماسب گذاشته است،پاسخ این کار خود را خواهد گرفت. وی دو بار کلمه دیو….. را خطاب به شاه طهماسب بر زبان می راند.

  در بررسی متون تاریخی تا آنجائی که نویسنده بررسی کرده است، نامی از زنی ایران و سریانی بنام فیروزه ، بعنوان همسر و یا معشوقه سلطان سلیمان به میان نیامده است. اینکه سلطان سلیمان وی را به حرم خود راه دهد و در قسمت های بعد با او به معاشقه و هوسبازی بپردازد، موضوعی نیست که به مذاق ایرانیان خوش بیاید و به راحتی از کنار آن بگذرند. حرمت ایران و زن ایرانی باید در هر صورت حفظ گردد، سریال های تاریخی جای مناقشه های سیاسی و بی احترامی به یک ملت و تاریخ آن نمی توانند، باشد علی الخصوص اینکه این اقدام از سوی سازندگان سریال در کشوری صورت گیرد که داعیه دوستی و برادری با ایران را دارد.

  در برنامه های تلویزیونی ترکیه الفاظ رکیک بشدت سانسور می شوند، لذا خطاب کلمه بسیار زشت دیو…. به یک شاه ایرانی که داعیه اسلام گشائی داشته است، جز با هدف خاص صورت نگرفته و تعمدی در کار بوده است که بهتر است سازندگان این سریال متوجه توجه و ناراحتی طرف ایرانی به این نکته شده و در قسمت های بعد نسبت به تصحیح آن اقدام نمایند.

  ضمن اینکه عجم خطاب کردن کشوری بزرک چون ایران می تواند به دامن زدن و به بکار بردن الفاظ مشابه در سایر کشورها بیانجامد که توصیه می شود سازندگان سریال از ورود به آن اجتناب ورزند.

  اگر چه باید منتظر قسمت های بعدی این سریال علی الخصوص حمله سلطان سلیمان به تبریز که برای آن برنامه ریزی می شود و اقداماتی که فیروزه در کاخ عثمانی بعمل خواهد آورد، ماند، تا ماهیت جریان اخیر بیشتر و بیشتر مشخص گردد، اما این سوال جدی از هم اکنون نیز وجود دارد که آیا روند جدید سریال در خدمت سیاست خارجی ترکیه و در جهت سیاست نئو عثمانی دولت حاکم ترکیه قرار نگرفته است؟

  ( انتخاب )

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۲)  • parviz

   به نظر من به جای تاسف خوردن به اینکه ترکیه چیکار کرد فیروزه کی بود یا اصلا نبود 2ماه از زلزله گذشته برید نگاهی به آذربایجان کنید مقصر واقعی رو پیدا میکنید اینکه ترکیه به ما توهین میکنه کسی تذکر نمیده به نظرتون وقتی در قبال مردم بی سر پناه زلزله زده کوتاهی بشه انتظار بیشتر از این میشه از کسی داشت.

  • مهران

   شما شاید زیاد با ادبیات ترکیه آشنایی ندارید دیو در ترکی استانبولی به معنی باشکوه و بزرگ است اشتباه نکنید مثل دئو دولت لر دولتهای بزرگ و .. خواهشا احساساتی عمل نکنید

  • نازي

   حرمت هر امامزاده را متولي ان دارد وقتي ما خودمان تبر به ريشه خود از اسطورها روايت هاي تاريخي خود ميزنيم تازه چنان هم با كينه توزي زياد به جانش ميافتيم كه حتي مغولها با ان همه فجايع افتخار هم ميكنن اما براي ما مايه تاسف است با اين همه تمدن وسابقه بي نهايت مبارك چرا بيگانه نكند (جالب اينكه همش تمام كارهاي به سياست برميگردد نه به فهم وشعور ما واشتباهات جبران ناپذير ما)با پست الكتريك ميخواهيد چه كنيد ………….

  • بي نام

   چطور وقتي در تلويزيون ايران به هموطنان ترك زبان اهانت ميشه خوشتون مياد هر هر ميخنديد
   حالا از اين حركت سريال بدتون اومده و بهتون بر خورده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • احمدنیا

    با درود . ابتدا باید عرض کنم که توهین به هیچ قوم ایرانی قشنگ نیست حالا میخواهد گیلگی باشد یا ترک .
    درضمن احساس میکنم شما اهل ترکیه باشید با این سبک نظر دادنتون این احساس رو پیدا کردم که حاضرید از انها دفاع کنید اما …

  • سعید

   انتظار نویسنده از کشور و دولت ترکیه زیاده! کی در عمل ترکها با ما دوست بودند؟ واقعا انتظار بیشتری نمیرود!

  • محمد

   بقول نخست وزیر قبلی ترکها اونها باید تاریخ ایران را بخوانند جهت اطلاع تیمور لنگ پدر انها را درآورد و حتی مجبور به عذر خواهی شدند ضمنا تا اونجایی که من خبر دارم و البته بر و بچ محل ما هر وقتی فیلمان یاد هندوستان بکند به ترکیه میرویم یا بهتر بگم اشغالدونی اروپا

  • چنور

   متاسفانه مدتیه که مردم، بسیاری از وقت خودشون رو به این سریا لهای ماهواره اختصاص داده اند به نظر من پخش این سریالها کاملا ار پیش طراحی شده است و روز به روز فرهنگ واجتماع ما رو بیشتر تحت تاثیر قرار می دهند.

  • Pari

   چقدر بيکاريد …
   واقعا خوش بحالتون

  • نام شما...

   تحلیل شما عالی بود
   ما قبل از نرک بودن یک ایرانی هستیم
   درود بر شما

  • شاکی

   این سریال های ترکی اصن ارزش دیدن و چشم خسته کردن ندارن فقط فقط سریالای مزخرفشون کش میدن اونایم که این سریال هارو دنبال میکنن یه مشت ادم علاف و بیکارن

   • سعید

    موافقم .. مخصوصا این سریال که من فقط دو قسمتش رو دیدم جنبه های جنسی و داخل حرمسراش خیلی پررنگتر از جنبه های تاریخیشه

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.